ارتودنسی

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان را بشناسید!

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان را بشناسید

رتودنسی که به درمان بیماران دارای دندان های شلوغ که از وضعیت نادرست قرارگیری دندان های خود رنج می­برند، می­پردازد و شاخه ای از علم دندانپزشکی است. این شاخه از علم دندانپزشکی همچنین وظیفه درمان و کنترل رشد بخش های گوناگون صورت نظیر فک را بر عهده دارد. بی شک مشکلات ارتودنسی بزرگسالان و کودکان و نیز مزایای آن قابل بحث می­باشد.

مال اکلوژن در بزرگسالان

اصطلاح مال اکلوژن بر گرفته از دو واژه لاتین مال به معنای بد و اکلوژن به معنای جفت شدگی  می­باشد. جفت شدگی بد ناشی از قرار گیری نامناسب دندان ها در فک می­باشد. گاهی فک کودکان به درستی رشد نمی­کند و یا دندان هایشان به طرز نامناسبی در فک قرار می­گیرند و همین امر زمینه ایجاد مال اکلوژن در فرد را در بزرگسالی فراهم می­کند.

مال اکلوژن به مشکلاتی نظیر کجی دندان ها و فاصله غیر طبیعی بین دندان های فک بالا و فک پائین اشاره دارد. از جمله عوامل زمینه ساز این مشکل می­توان به آسیب به دندان و فک، مکیدن انگشت شست در کودکی و یا فشار دادن زبان به پشت دندان ها اشاره کرد.

این مشکل تنها در اثر موقعیت نادرست قرار گیری دندان ها به وجود آمده و زیبایی لبخند فرد و چهره او را تحت تاثیر قرار می­دهد و بدین ترتیب اعتماد به نفس وی را به شدت می­کاهد. به علاوه با بی نظم شدن دندان ها سلامت فک و دندان ها نیز به خطر می افتد.

گاهی مال اکلوژن شدید باعث اختلال در تکلم و نیز خوردن و بلع غذا می­شود. افرادی که از مال اکلوژن شدید رنج می­برند، در تمیز کردن دندان هایشان و حفظ بهداشت دهان و دندان نیز دچار مشکل می­شوند.

مشکلات درمان ارتودنسی بزرگسالان

درمان مال اکلوژن بزرگسالان با استفاده از ارتودنسی

اگرچه مشکلات ارتودنسی بزرگسالان نسبت به افراد جوان تر بیشتر است، اما با استفاده از ارتودنسی می­توانند وضعیت قرار گیری دندان های خود را سامان بخشیده و لبخندی زیبا را به خود و اطرافیان خود هدیه دهند! مشکلاتی فک و دندانی که بزرگسالان از آن رنج می برند.

 • دندان های جلو آمده: چنین افرادی علاوه بر ظاهر نامناسب از آسیب های تهدید کننده سلامت دندان نیز رنج می­برند.
 • شلوغی دندان ها: در این بزرگسالان به دلیل فضای کم موجود در فک، دندان ها جای مناسب و کافی برای رشد نیافته و در نتیجه به صورت نا منظم رشد می­کنند.
 • نهفتگی دندان ها: در این دسته از افراد، دندان های دائمی از لثه خارج نمی­شوند و یا تنها قسمتی از آن ها رشد کرده و از لثه بیرون می­زند.
 • دندان های نا متقارن: در این دسته از بزرگسالان، هنگام بسته شدن فک، دندان ها به طور مناسبی روی هم قرار نگرفته و مانع از بسته شدن کامل دهان می­شوند.
 • دیپ بایت: در این حالت دندان های بالا بیشتر از حالت طبیعی دندان های پائین را پوشش می­دهند.
 • ریورس بایت: در چنین مواردی هنگام بسته شدن دهان، دندان های بالایی روی دندان های پائین قرار نمی­گیرند. بلکه به داخل دهان می­روند.
 • اپن بایت: در این دسته از ناهنجاری ها، در هنگام بسته شدن فک فضای باز زیادی بین دندان های بالا و پائین دیده می­شود.
 • اندر بایت: در چنین حالتی، دندان های بالا بیش از حد عقب هستند و یا دندان های پائین بیش از حد جلو هستند. دندان های پایینی دندان های بالایی را پوشش می دهند.
 • فاصله بین دندان ها: این عارضه برعکس شلوغی دندان ها می­باشد و به دلیل افتادن دندان و یا سائیدگی آن رخ می­دهد. در برخی موارد بیمار به طور مادرزاد دندان های کوچک و فک بزرگی دارد که همین امر موجب بروز این عارضه می شود.

 

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان

مشکلات درمان ارتودنسی بزرگسالان

مشکلات ارتودنسی بزرگسالان کمی گسترده تر از این مشکلات در کودکان می­باشد. پیش تر به منظور آشنایی با مشکلات ارتودنسی بزرگسالان، با مفهوم ارتودنسی و مال اکلوژن های تهدید کننده زیبایی و سلامت دندان و چهره، آشنا شدیم.

با وجود پیشرفت های چشمگیری که در زمینه ارتودنسی دندان ها صورت گرفته و تاثیری که این کار بر زیبایی و سلامت چهره و لبخند فرد دارد، بزرگسالان زیادی تمایل به استفاده از این روش پیدا کرده اند.

از جمله مشکلات درمان ارتودنسی بزرگسالان می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از جمله مشکلات ارتودنسی بزرگسالان که در افراد جوان تر به مراتب کمتر دیده می­شود، ناکافی بودن استخوان بین ریشه­ها که وظیفه تامین خون کافی را بر عهده داشته و همچنین مواردی نظیر عفونت خفیف لثه و نیز التهاب آن و از دست دادن استخوان­های حاشیه ای می­باشد.
 • عدم وجود فضای کافی در فک به منظور جا به جایی دندان­ها در طول دوره درمان. برای حل این دسته از مشکلات لازم است یک و یا در صورت لزوم چند دندان از آن­ها کشیده شود.
 • از دیگر مشکلات آسیب جدی به دندان­های بزرگسالان تا رسیدن به سنین بالا می­باشد که موجب تشدید مشکلات اور بایت خواهد شد. به همین دلیل متخصصان تمرکز درمان را در افرادی که به سنین میانسالی رسیده اند، بر کاربردی تر شدن بایت قرار داده و به دلیل مشکلات ارتودنسی بزرگسالان ایده آل شدن آن را در اولویت قرار نمی­دهند.
 • یکی دیگر از مشکلات ارتودنسی بزرگسالان که بسیاری از متخصصان را به دردسر می­اندازد، این است که ممکن است این بیماران یک یا چند دندانشان را کشیده باشند. این فضای خالی ایجاد شده گاهی مناسب جا به جایی دندان­ها نبوده و نیاز به درمان با استفاده از پروتز خواهد داشت.

عوامل روانی و اجتماعی از جمله مشکلات ارتودنسی بزرگسالان است!

متخصص ارتودنسی بیان می کند که از جمله مشکلات ارتودنسی بزرگسالان که ریشه در علل روانی و اجتماعی دارد، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتظار بیش از اندازه از درمان ارتودنسی
 • نگرانی درمورد ظاهر جدید
 • ناراحتی از ظاهر بریس ارتودنسی و جلب توجه دیگران
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *