مقالات عمومی ارتودنسی

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

باکتری ها و پلاک هایی که روی دندان قرار می گیرند باعث پوسیدگی شده و با تولید نوعی اسید به تدریج سطح دندان را نابود می کنند. در نتیجه بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی، رعایت بهداشت دهان و دندان و دنبال کردن دستورالعمل های بهداشتی می باشد که باید توسط روش های مناسب اجرا شود. افرادی که دارای براکت های ارتودنسی هستند نیاز به مراقبت های بهداشتی ویژه و دقیق تری دارند و باید به مسواک زدن در زمان ارتودنسی اهمیت دهند. ارتودنسی گرچه علت اصلی پوسیدگی دندان یا بیماری لثه نیست اما از آنجایی که عاملی برای به دام انداختن مواد غذایی می باشد، می تواند زمینه را برای این امر آماده نماید. اگر چه ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها بسیار کاربردی است، اما وجود آن ها رعایت استانداردهای مراقبت بهداشت دهان و دندان را سخت تر می کند، زیرا برای تمیز کردن اطراف براکت ها و سیم ها، تلاشی مضاعف لازم است.

چطور حین ارتودنسی مسواک بزنیم
پاک کردن نامناسب پلاک و مواد غذایی و یا استفاده از لوازم بهداشتی ضعیف می تواند بعضی از افراد را در معرض مشکلات دندانی مانند ورم لثه و پوسیدگی دندان قرار دهد. بنابراين استفاده از مسواک مناسب براي جلوگيري از تجمع و انباشت پلاک در اطراف دندان ضروري است. توصیه می شود ابتدا مسواکی مناسب برای بهداشت دهان و دندان های ارتودنسی شده برگزینید و به طور منظم در طول درمان ارتودنسی به راهنمایی های دندانپزشک خود اهمیت داده و جهت معاینات دندان ها مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

مسواک مخصوص ارتودنسی چه مشخصاتی دارد؟

استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی که صرفا برای مراقبت های ارتودنسی تعبیه شده است، می تواند کمک بهتری برای تمیز شدن دندان ها کند. با پیشرفت تکنولوژی، مسواک های مختلفی در بازار عرضه شده است. برخی از آنها با ترفند های بازاریابی به مردم فروخته می شود این امر باعث می شود انتخاب یک مسواک مناسب از میان برندها و انواع مختلف که مناسب دندان هایمان باشد، بسیار دشوارتر شود. به طور کلی متخصص ارتودنسی توصیه می کند مسواک مخصوص ارتودنسی از نوع متوسط که نه خیلی کوچک و نه خیلی بزرگ باشد و هم چنین موی سر مسواک هم در حد متوسط باشد یعنی نه نرم و نه زبر باشد.

مسواک ارتودنسی

این امر باعث می شود که تمام سطوح دندان های عقب، به خصوص در مواردی که بیماران قادر به باز کردن زیاد دهان خود نمی باشند به راحتی تمیز شوند. و امکان کنترل بهتر را فراهم می آورد. همچنین می تواند به راحتی زاویه مناسب برای تمیز کردن سطوح پشتی دندان های جلو را نسبت به مسواک سر بزرگ فراهم آورد.

عملکرد مسواک های دستی نسبت به مسواک های برقی

یک بحث طولانی در مورد اثربخشی بهتر مسواک برقی در تمیز کردن دندان ها در مقایسه با مسواک های دستی به وجود آمده است اما تا به حال، هیچ مطالعه قابل توجهی موفق به اثبات این امر نشده است. اکثر مطالعات نشان داده اند که مسواک برقی و مسواک های دستی از لحاظ کارایی شبیه هستند و عامل تعیین کننده برای حذف بهتر پلاک کاملا به روش مسواک زدن بر می گردد.

مسواک ارتودنسی ثابت

بنابراین بهتر است که شما به دنبال روشی کامل و مناسب برای مسواک زدن دندان هایتان با وجود ارتودنسی آن ها باشید و بدانید که واقعا مهم نیست اگر از مسواک برقی استفاده کنید یا نمونه های دستی را خریداری نمایید. با این حال، مسواک های برقی ممکن است افراد را بیشتر به بهداشت دهان و دندان تشویق کند و وسیله ای باشد که بیشتر بهداشت دندان خود اهمیت دهند، زیرا کار با آن ها ساده تر بوده و از لحاظ ظاهری نیز زیباتر و جذاب تر هستند.

زمان تعویض مسواک ارتودنسی

به طور معمول پیشنهاد می شود افراد مسواک خود را هر ۶ ماه تعویض نموده و از یک مسواک جدید استفاده کنند چرا که مو های مسواک به مرور از بین می رود. بیمارانی که ارتودنسی کرده اند به طور کلی متوجه خواهند شد که مو های مسواکشان زودتر از حالت نرمال تمایل به خشک و خشن شدن دارند.

این موضوع بسیار طبیعی است زیرا دستگاه ارتودنسی سخت تر از دندان های معمول هستند و مسواک گرایش به کار کردن بیش از حد برای تمیز کردن دندان ها دارد به طوریکه مسواک در ارتودنسی ممکن است هر ۴ ماه یک بار تعویض شود.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *