دندان پزشکی ترمیمی

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

اهمیت مراقبت بعد از ایمپلنت دندان به حدی بالا است که دندانپزشکان آن را عاملی موثر در میزان موفقیت ایمپلنت دندان بیان می کنند. همان طور که می دانید استفاده از ایمپلنت های دندانی به یکی از پرکاربردترین اعمال دندانپزشکی تبدیل شده است که از آن به عنوان نوعی کار دندانپزشکی در دو حوزه زیبایی و درمانی برای پر کردن جای خالی دندان ها و دندان از دست رفته استفاده می کنند.

اهمیت مراقبت بعد از ایمپلنت دندان را می توان این گونه توضیح داد که، اگر به این نکات مراقبتی توجه نشود ممکن است عفونت هایی در ناحیه لثه، استخوان فک و دندان های مجاور به وجود آید. این عوارض علاوه بر هزینه های اضافی دردسر هایی را برای شما به همراه خواهد داشت. بنابراین بهتر است تمام نکات قابل توجه در رابطه با مراقبت بعد از ایمپلنت دندان را از دندانپزشک یا ارتودنتیست معالج خود بپرسید و با آگاهی لازم تمامی مراقبت ها را انجام دهید.

تصویر ایمپلنت دندان

مراقبت های اولیه بعد از ایمپلنت دندان

دندانپزشکان روش ها و راه های مختلفی را در رابطه با مراقبت های اولیه بعد از ایمپلنت دندان بیان می کنند که توجه به هر یک از این موارد می تواند در موفقیت بیشتر ایمپلنت تاثیر گذار باشد. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

 1. ناحیه ایمپلنت دندان را دستکاری و تحریک نکنید.
 2. بلافاصله بعد از ایمپلنت دندن به منزل بروید و به خوبی استراحت کنید.
 3. تا یک هفته از انجام فعالیت های سنگین مانند شنا و یا ورزش های دیگر خودداری کنید.
 4. از دندانپزشک خود بخواهید که برای شما داروی ضد التهاب و مسکن مناسب تجویز کنند.
 5. بهتر است تا 8 ساعت بعد از انجام ایمپلنت دهان خود را نشویید.
 6. استفاده از دهان شویه های مخصوص تا روز برداشتن بخیه ها توصیه می شود.
 7. برای کاهش تورم ایجاد شده بعد از انجام ایمپلنت می توانید از کمپرس آب یخ استفاده کنید.
 8. اگر میزان خونریزی بیشتر از حد معمول بود بهتر است گاز استریل را با فشار بر روی محل مورد نظر قرار دهید تا خونریزی را کنترل کنید.
 9. پرهیز از خوردن قهوه، چای و نسکافه به مقدار زیاد و پرهیز از کشیدن سیگار یکی از موارد مهم در مراقبت بعد از ایمپلنت دندان به خصوص در روزهای اول بعد از ایمپلنت می باشد.
 10. تا 72 ساعت مصرف الکل، چای، قهوه و سیگار را کاملا ترک کنید.
 11. تا یک هفته از خوردن خوراکی های سفت مانند آجیل خودداری کنید.

مراقبت های بلند مدت و دائم بعد از ایمپلنت دندان

برخی از مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان مربوط به چند روز اولیه بعد از عمل ایمپلنت نمی شود. برای افزایش طول عمر ایمپلنت و استفاده بهینه از ایمپلنت لازم است همواره برخی نکات را رعایت بفرمایید. از جمله استفاده مرتب از مسواک و نخ دندان. البته تا یک روز بعد از انجام ایمپلنت نباید از مسواک استفاده کنید. ناگفته نماند که استفاده از محلول آب و نمک و یا دهانشویه به حفظ سلامت لثه ها و ایمپلنت دندان کمک شایانی می نماید.

از دندانپزشک خود بخواهید که وقت ویزیت و کنترل بعدی شما را مشخص نمایند. برای ویزیت های بعد از ایمپلنت دندان به موقع به دندانپزشک خود مراجعه کنید. همواره نسبت به سلامت ایمپلنت دندان خود حساس باشید و چنانچه عفونت یا التهاب غیر عادی در ناحیه احساس کردید فورا به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید.

عوارض عدم مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

با توجه به این که برای قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان فک نیاز به جراحی وجود دارد عدم مراقبت صحیح از آن می تواند مشکلاتی را به وجود آورد. شایع ترین مشکلی که به دلیل عدم مراقبت بعد از ایمپلنت دندان به وجود می آید عفونت دندان می باشد. این عفونت ها می توانند پایه ایمپلنت را درگیر کرده و موقعیت آن را به خطر بیندازند. به همین دلیل در اکثر مواردی که دچار عفونت می شوند شاهد شکست ایمپلنت هستیم. علاوه بر این رعایت نکردن رژیم غذایی می تواند باعث لق شدن پایه ایمپلنت شود که همین موضوع به نوبه ی خود می تواند مشکلاتی مثل آسیب به لثه و بروز بیماری های لثه را به همراه داشته باشد.

خانمی در حال نشان دادن ایمپلنت دندان

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است به دلیل عدم رعایت مراقبت بعد از ایمپلنت دندان به وجود آید خونریزی در ناحیه مورد نظر می باشد. معمولا بعد از ایمپلنت دندان شاهد ترشحات خونی خواهیم بود که بعد از چند ساعت قطع خواهد شد. اما اگر مدت زمان خونریزی بیشتر از حد معمول بود بهتر است با دندانپزشک خود تماس بگیرید و طبق نظر دندانپزشک عمل نمایید.

درد و تورم هم می تواند از عوارض ایمپلنت دندان باشد. برای کنترل درد و تورم معمولا دندانپزشک دارو تجویز می کند که می توانید مطابق با دستور پزشک به محض احساس درد و تورم استفاده نمایید.

مراقب عفونت باشید

بزرگترین عامل شکست های اولیه در مرحله یکپارچه شدن ایمپلنت با استخوان به دلیل عفونت یا عدم ثبات کافی ایمپلنت در جایگاه خود است. در حالی که مورد دوم به تکنیک عمل و جراح مربوط می‌شود اما عفونی شدن ایمپلنت بسیار به مراقبت‌های پس از آن بستگی خواهد داشت. شستشوی مداوم با دهانشویه‌های دارویی و استفاده از سواب‌های پنبه ای آغشته به کلرهگزیدین یا مسواک‌های خیلی نرم برای برداشتن ذرات و بقایای غذا از محل جراحی و همچنین استفاده از آنتی‌ بیوتیک های تجویزشده به‌ وسیله جراح تا آخرین دوز و در فواصل زمانی تعیین شده کارساز است.

هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید

مراجعه‌ مداوم ۶ ماهه به دندانپزشک برای اندازه‌ گیری عمیق شیار لثه ‌ای و همچنین بررسی احتمال وجود التهاب، گیر غذایی و تحلیل استخوان در اطراف ایمپلنت، بسیار ضروری است. اگر جراحی و قرار دادن پروتز به ‌وسیله یک نفر انجام شده باشد، باید به وی مراجعه کرد اما اگر جراح پس از قرار دادن ایمپلنت در فک برای انجام مرحله بارگذاری شما را به دندانپزشک دیگری ارجاع داده است، مراجعه‌ های سالیانه شما برای چکاپ ایمپلنت باید به دندانپزشکی باشد که مرحله پروتز شما را انجام داده است. بالطبع اگر متخصص ترمیمی در جریان معاینه ‌های سالیانه تشخیص دهد که نیاز است شما به‌ وسیله جراح نیز مورد معاینه قرار گیرید در آن صورت خود متخصص شما را نزد جراح اولیه هدایت خواهد کرد.

برای تمیز کردن ایمپلنت از اشیای نوک تیز استفاده نکنید

هرگز برای تمیز کردن غذا از اطراف ایمپلنت‌ دندانی خود از خلال دندان یا وسایل فلزی نوک ‌تیز استفاده نکنید زیرا این قبیل اشیاء می‌ توانند به سد شکننده بافت نرم اطراف ایمپلنت صدمه وارد کنند و باعث شروع آماس یا سبب بیرون آمدن ایمپلنت می گردد. دندان ایمپلنت شده باید روزی سه مرتبه بخوبی مسواک زده شود.

سالها عمر مفید را برای ایمپلنت‌ها انتظار داشته باشید

امروزه با به کارگیری تکنولوژی‌ های جدید در طراحی کلی و ساخت سطوح خارجی ایمپلنت‌ دندانی، عمر عملکرد آنها در فک بسیار افزایش یافته و معمولا ایمپلنت‌ها برای سالها کارکردن در استخوان فک آماده شده‌اند که این عمر مفید بستگی به شرایط متفاوت بسیاری دارد، از وضعیت و کیفیت استخوان و بافت لثه، تا تکنیک جراحی و کیفیت خود ايمپلنت و بویژه مراقبت و نگهداری بعد از ایمپلنت بهره‌ وری بهینه از این ایمپلنت‌ دندان عموما به مراقبت از آنها، حفظ بهداشت دهان، مراجعه سالیانه به دندانپزشک و رعایت توصیه ‌های بهداشتی وی بستگی خواهد داشت.

سوالات متداول مراقبت بعد از ایمپلنت دندان

1-آیا خونریزی از بینی بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است؟

اگر ایمپلنت در فک بالا انجام شده باشد ممکن است از بینی دچار خونریزی شوید و این موضوع طبیعی است.

2-بعد از ایمپلنت دندان چگونه بخوابیم؟

ممکن است بعد از ایمپلنت دندان بابت خوابیدن بر روی صورت ترس داشته باشید. این ترس کاملا به جا است و زیرا خوابیدن بر روی صورت ممکن است خونرسانی را به ناحیه مختل کند. توصیه می شود در 3 شب اول دو بالش در دو طرف صورت خود بگذارید تا در طول خواب سرتان را تکان ندهید و بر روی صورت نخوابید. گذاشتن یک حوله گرم نیز بر روی بالش کنار صورت به کاهش درد احتمالی و التهاب کمک می کند.

3-بعد از ایمپلنت دندان چند روز درد و ورم داریم؟

بسته به وسعت جراحی ایمپلنت و فیزیولوژی بیمار احساس درد و ورم متفاوت خواهد بود. اما آنچه که مسلم است احساس درد و ورم با یک مسکن ساده قابل کنترل است. احساس درد و ورم نهایت تا 72 ساعت ادامه دارد و اگر درد و ورم دندان شما رو به کاهش نیست باید نسبت به علت بروز درد پیش رونده مشکوک شوید.

4-استفاده از چه دارویی بعد از ایمپلنت دندان ضروری است؟

تشخیص داروی مورد نیاز برای بیمار بر عهده ی دندانپزشک می باشد اما به طور معمول استفاده از آنتی بیوتیک ها رایج می باشد.

5-دلیل تجویز آنتی بیوتیک بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

با توجه به این که ممکن است عفونت هایی در ناحیه ایمپلنت دندان ایجاد شود بهتر است تا چند روز از آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت استفاده کرد. در واقع پایه ایمپلنت یک جسم خارجی در ناحیه فک است که ممکن است منجر به بروز یک عفونت اولیه گردد.

6-آیا استفاده از استیمولاتور برای مراقبت بعد از ایمپلنت دندان لازم است؟

استیمولاتور با ایجاد ماساژ نرم بر روی بافت لثه به نرم تر شدن بافت کمک می کند. اما استفاده از آن ها اجباری نیست.

7-آیا مراقبت بعد از ایمپلنت دندان مربوط به چند روز اول می باشد؟

همان طور که می دانید بهداشت دهان و دندان موضوعی است که به طور پیوسته باید مورد توجه قرار گیرد و این موضوع در زمان استفاده از ایمپلنت شدت می گیرد و محدود به چند روز ابتدایی نمی باشد.

8-آیا مراقبت بعد از ایمپلنت دندان شامل مراجعه به پزشک هم می باشد؟

معاینات دندانپزشکی یکی از مواردی است که در حالت عادی باید سالی یک بار انجام شود و وقتی که از ایمپلنت دندان استفاده می کنید ممکن است این مدت کاهش یابد ولی به طور کلی زمان آن را دندانپزشک مشخص می کند.

9-چه مدت بعد از ایمپلنت دندان می توانیم غذا بجویم؟

سه هفته تا یکماه اول با ایمپلنت دندانی غذا نجوید. اگر جراحی ایمپلنت به صورت یک مرحله‌ای انجام شده باشد و برای شما اباتمنت‌ (ابزار شکل ‌دهنده لثه) بسته‌ شده باشد، حداقل در ۳ تا 4 هفته اول پس از عمل ایمپلنت باید از جویدن غذا روی محل ایمپلنت شده خودداری کنید.  اگر دندان مصنوعی دارید که روی محل جراحی فشار می آورد، دیگر از آن استفاده نکنید یا در موارد ضروری استفاده یک لایه مواد مخصوص آستر نرم داخل دندان مصنوعی توسط دندانپزشک قرار داده شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *