ارتودنسی

مراحل نصب کامل ارتودنسی

ارتودنتیست در حال نصب کش ارتودنسی روی دندان های بیماری جوان با استفاده از ابزار مناسب

ارتودنسی صحیح می تواند لبخند زیبایی را برای شما به همراه داشته باشد. اگر اولین بار است که تجربه درمان ارتودنسی را دارید شاید آشنا شدن با مراحل انجام این کار برای شما مفید باشد. معمولا افراد قبل از انجام ارتودنسی دچار ترس می شوند، به همین دلیل قصد داریم شما را با مراحل نصب کامل ارتودنسی آشنا کنیم و روندی که اتفاق می افتد را توضیح دهیم.

دقت کنید که مراحلی که در اینجا توضیح خواهیم داد یک طرح کلی است و برای اطلاعات بیشتر می توانید با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید. اولین قدم ارتودنسی خوب، پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی است که می تواند خیال شما را از داشتن دوره درمان بدون مشکل راحت کند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مراحل ساختن یک لبخند زیبا آشنا شوید.

مراحل نصب ارتودنسی

مراحل ارتودنسی تا منظم شدن دندان ها با داشتن لبخندی زیبا

یک متخصص ارتودنسی باتجربه باید تمام مراحل نصب ارتودنسی را با دقت انجام دهد. مراحل نصب ارتودنسی به ترتیب عبارتند از:

1. مشاوره

بعد از این که شما بهترین متخصص ارتودنسی را پیدا کردید، متخصص ارتودنسی معاینات فیزیکی اولیه را انجام می دهد و بر اساس شرایط دندان های شما پیشنهاد های مناسب را ارائه می کند.

به عنوان مثال ، متخصص ارتودنسی شما مسائلی مانند رشد دندان در زیر یا روی دندان دیگر، تعدد دندانی و سایر مشکلات دندانی را به خوبی مشخص خواهد کرد. معمولا در این مرحله سوالات زیادی از شما پرسیده خواهد شد. این سوالات برای این است که متخصص ارتودنسی از هر گونه مشکل احتمالی آگاهی یابد.

2. اشعه ایکس

در این مرحله، متخصص ارتودنسی عکس های اشعه ایکس را از دهان بیمار تهیه می کند. عکس های پانورامیک و مشخصات اشعه ایکس برای مشخص شدن شرایط دندان ها بسیار مهم است. این عکس ها به متخصص ارتودنسی کمک می کند موقعیت هریک از دندان ها را مشخص کند.

همچنین در این تصاویر دندان ها آسیب دیده مشخص می شوند. به طور کلی وضعیت ریشه دندان ها با وضعیت آن ها در راس می تواند کاملا متفاوت باشد.

3. کشیدن دندان

یکی از مراحل ارتودنسی که اغلب اتفاق می افتد، کشیدن یکی از دندان ها است. این عمل  بعد  از دیده شدن عکس های اشعه ایکس توسط متخصص ارتودنسی گاهی اوقات ضروری به نظر می رسد. متخصص ارتودنسی تعیین خواهد کرد کدام یک از دندان ها باید خارج شود تا فضای کافی برای سایرین آماده شود. در اغلب موارد، معمولا این دندان یکی از آسیاب های پیشین یا دندان های اضافی است که بر روی سطح بالایی یا پایینی دندان ها ظاهر شده اند.

4. ایجاد فاصله کافی

یک متخصص ارتودنسی خوب از ابزار های مختلفی برای سنجش فاصله بین دندان ها استفاده می کند. برای اینکه براکت های ارتودنسی در جای مناسب قرار بگیرند نیاز به فاصله مناسب دارند. در صورتی که فواصل بین دندانی بسیار کم باشد متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزار مختلف فاصله مناسب را ایجاد می کند. به این ابزار ها اسپیسر یا فاصله ساز گفته می شود. گاهی برای چند روز یا چند هفته مجبور خواهید بود به دستور متخصص ارتودنسی خود از این ابزار استفاده کنید.

5. قالب گیری

متخصص ارتودنسی بعد از کشیدن تمام دندان های اضافی و ایجاد فاصله مناسب و قبل از نصب کامل ارتودنسی، از وضعیت دندان ها قالب گیری می کند. این کار معمولا حدود نیم ساعت به طول خواهد انجامید.

این کار برای روند نهایی نصب کامل ارتودنسی بسیار مهم است و به متخصص ارتودنسی اجازه می دهد که جنبه های مختلف انجام ارتودنسی را تعیین کند. برای مثال متخصص ارتودنسی با تجربه با استفاده از قالب گیری میزان و نوع قطعات و طول سیم لازم برای ارتودنسی را تعیین می کند.

6. فرآیند باندینگ

این روند نسبتا ساده است و توسط متخصص ارتودنسی ماهر به راحتی انجام می شود. نوارهای فلزی (باند) در دور آسیاب ها قرار داده می شوند. باند ها به عنوان یک لنگر برای سایر قطعاتی که در دهان نصب می شوند عمل می کنند. در گذشته متخصصین ارتودنسی باندها را بر روی تمام دندان ها قرار می دادند. با این حال، باندینگ در حال حاضر تنها در دندان های عقب قرار می گیرد. دلیل این پیشرفت به ایجاد روش های پیوند باند ها است.

نصب باندینگ ارتودنسی

7. اتصال باند ها

قبل از ایجاد اتصال باند ها، متخصص ارتودنسی از یک ابزار مخصوص برای مشاهده داخل دهان بیمار استفاده می کند. سپس دندان ها توسط یک خمیر دندان بدون طعم تمیز می شوند. دندان های شستشو داده خشک می شوند.

حالا متخصص ارتودنسی باند ساخته شده را در پشت دندان ها قرار می دهد. زمانی که همه باند ها در جای خود قرار گرفتند، مواد اضافی از دندان ها پاک می شوند. متخصص ارتودنسی ماهر با استفاده از نور آبی از اتصال و محل اصلی باند ها اطمینان پیدا می کند.

8. قرار دادن سیم ها

متخصص ارتودنسی با دقت سیم ها را با استفاده از مواد پلاستیکی به براکت ها متصل می کند. این مواد پلاستیکی می تواند مناسب با سلیقه مصرف کننده دارای رنگ های متفاوتی باشد.

9. اصلاحات

بعد از نصب ارتودنسی، متخصص ارتودنسی به چک کردن اتصالات می پردازد. با نیروی وارد شده توسط کش های ارتودنسی دندانها حرکت می کنند . معمولا کش ها در طول درمان ارتودنسی هر جلسه عوض می شوند. در طول روند ارتودنسی ممکن است اتصالات از جای خود حرکت کنند یا خواص کش سانی خود را از دست دهند. برای این کار باید به صورت منظم با متخصص خود ارتباط برقرار کنید.

10. برداشت ارتودنسی

آخرین مرحله زمانی است که متخصص ارتودنسی از وضعیت دندان ها رضایت کامل داشته باشد. در این صورت براکت ها و سیم ها از روی دندان ها برداشته خواهد شد. مدت زمان کل پروسه از مرحله 1 تا 10 ممکن است بین 1 سال تا یک سال و نیم زمان ببرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

10 دیدگاه برای “مراحل نصب کامل ارتودنسی

 1. Avatar رویا روحی گفت:

  سلام دکتر مطالب بسیار آموزنده و با ارزش بود. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 2. Avatar لیلا گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  خواستم بپرسم که پروسه ی ارتودنسی میشه در یک روز انجام داده بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در یک جلسه مشاوره ارتودنسی با متخصص ارتودنسی معالج انجام می گیرد. در جلسه بعدی سیم های ارتودنسی نصب می گردد.

 3. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام آقای دکتر .
  میخوام . مشاوره بگیرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطب پذیرای شماست. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی در ساعات اداری تماس بگیرید.

 4. Avatar امیر حسین گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید می خواستم بپرسم نصب براکت ها و قالب یری در یک جلسه انجام میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، نصب سیم های ارتودنسی در یک جلسه انجام می شود.

 5. Avatar احسان گفت:

  سلام اقای دکتر فیلم مراحل نصب ارتودنسی در آپارات عالی بود. متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *