اطلاعات عمومی دندانپزشکی

لمینت متحرک دندان چیست؟

خانمی که لمینت متحرک دندان در دست دارد

لمینت متحرک (Snap on smile) نوعی روکش موقتی است که مانند یک روکش و کاور روی دندان ها قرار می گیرد و ظاهر نامطلوب دندان ها را می پوشاند. لمینت متحرک روشی سریع و ساده برای از بین بردن عوارض ظاهری دندان ها می باشد که امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. این نوع لمینت به دلیل ارزان و بدون نیاز به جراحی بودن، رقیب جدی برای انواع دیگر لمینت محسوب می شود. البته این نوع لمینت بر خلاف دیگر لمینت ها جنبه درمانی نداشته و صرفا مانند یک کاور عمل می کند که ظاهر دندان ها را سفید و زیبا می کند. در ادامه این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد لمینت متحرک یا اسنپ آن اسمایل از جنس آن تا نحوه استفاده را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

دستگاه لمینت متحرک

مقایسه لمینت متحرک دندان با دیگر انواع لمینت

انواع مختلفی از لمینت وجود دارد که هر یک مزایا و معایب مختص به خود را دارند. شناخته شده ترین روش های لمینت دندان شامل موارد زیر می شوند:

 • لمینت متحرک
 • کامپوزیت
 • لمینت پرسلین و روکش های پالاتال

در ادامه این روش ها را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد.

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک نوعی پلاک است که در چند دقیقه می تواند به شما لبخند زیبایی هدیه کند. این نوع لمنیت که اغلب از رزین دندانپزشکی ساخته می شود و بسیار نازک است بدون تزریق آمپول یا تراش دندان می تواند لبخندی زیبا به شما هدیه بدهد.

با استفاده از لمینت متحرک می توان اغلب مشکلات ظاهری دندان ها شامل نامرتب بودن، فاصله، شکستگی، بدرنگی و بدفرمی را برطرف کرد. با این حال این روش موقتی بوده و جنبه درمانی ندارد.

کامپوزیت

همانطور که گفته شد روش های دیگری برای لمینت دندان وجود دارد که جنبه زیبایی-درمانی دارد. کامپوزیت یکی از بهترین روش هایی است که برای روکش کردن دندان ها استفاده می شود. در این روش ابتدا مشکلات دندان ها درمان شده و سپس روکشی از جنس کامپوزیت دندانی روی آن ها قرار می گیرد. این روش سریع و نسبتا ارزان است و اغلب در یک جلسه انجام می شود.

لمینت پرسلین و پالاتال

لمینت پرسلین کاوری نازک است که عمری طولانی دارد و پس از درمان مشکلات دندان ها روی دندان ها قرار می گیرد و طول عمر زیادی دارد. روکش های پالاتال نیز از جمله روکش هایی هستند که برای زیبایی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند و روی سطوح داخلی دندان ها استفاده می شود.

قبل و بعد استفاده از لمینت متحرک

مزایای لمینت متحرک دندان

اصلی ترین نکته در رابطه با لمینت دندان زیبایی و رنگ سفید آن برای دندان ها می باشد. با توجه به اینکه پوشش های سرامیکی لمینت متناسب با قالب دندان های هر فرد ساخته شده تفاوت خاصی با دندان های طبیعی فرد نداشته و تشخیص آن کار مشکلی می باشد.

هر یک از روش های لمینت دندان ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند و لمینت متحرک از این قاعده مستثنی نیست. در ادامه برخی از مهم ترین مزایای این روش را بر خواهیم شمرد:

 • لمینت متحرک مناسب ترین روش برای رسیدن به دندان های زیبا در کوتاه ترین زمان ممکن است.
 • استفاده از لمینت متحرک بسیار آسان است و خود فرد نیز می تواند از آن استفاده کند.
 • تمامی مشکلات ظاهری دندان ها با لمینت متحرک برطرف می شود.
 • بدون تراشیدن دندان،‌ تزریق،‌ بی حسی، درد، خونریزی و عوارض بعد از جراحی دندان، لمینت متحرک انجام می شود.
 • از نظر اقتصادی لمینت متحرک با صرفه است.
 • لمینت متحرک از آسیب بیشتر به دندان ها جلوگیری می کند.
 • رنگ ثابت و یکدست لمینت دندان

معایب لمینت متحرک دندان

هر روش زیبایی و درمانی معایب مختص به خود را دارد. اگرچه لمینت متحرک معایب بسیار کمی دارد به گونه ای که می توان از آن چشم پوشی کرد،‌ اما به هر حال معایب یا محدودیتهایی بشرح زیر دارد:

 • لمینت متحرک جنبه درمانی ندارد و تنها برای زیبایی ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • همیشه نمی توان از لمینت متحرک استفاده کرد. کاربرد آن جنبه موقتی دارد.
 • در اثر استفاده نادرست،‌ مانند وارد شدن ضربه یا فشار ممکن است لمینت متحرک دچار شکستگی شود.
 • نمی توان در هنگام خواب از لمینت متحرک استفاده کرد.
 • لمینت متحرک برای رفع مشکلاتی چون پوسیدگی مناسب نیست.
 • ممکن است لمینت متحرک باعث ایجاد آلرژی در برخی بیماران شود.

خانمی در حال استفاده از لمینت متحرک دندان

روش نصب لمینت متحرک دندان چگونه است؟

نصب لمینت متحرک بسیار آسان است و بیمار می تواند هر زمان که اراده کرد آن را روی دندان های خود نصب کند. به طور کلی نصب لمینت متحرک روی دندان در سه مرحله انجام می شود:

 1. ابتدا آن را به مدت ۲ دقیقه در آب جوش قرار داده تا لمینت نرم و شکل پذیر شود.
 2.  لمینت متحرک را از آب جوش خارج کرده و در آب خنک بشویید تا خنک شود.
 3. در نهایت لمینت متحرک را روی سطح خارجی دندان فشار دهید.

پس از قرار دادن لمینت متحرک روی دندان ها،‌ این لمینت روی دندان ها محکم شده و تا زمانی که با فشار آن را از دندان ها جدا نکنید، تکان نمی خورد.

لمینت متحرک دندان برای چه کسانی مناسب است؟

لمینت متحرک می تواند برای تمام کسانی که از مشکلات ظاهری دندان مانند بدرنگی دندان ها،‌ به هم ریختگی،‌ فواصل بین دندانی، شکستگی و بد فرمی دندان ها رنج می برند،‌ مناسب باشد. لازم به ذکر است که تاثیر این لمینت ها موقتی است و تنها جنبه زیبایی دارد. پس برای افرادی که از مشکلاتی چون خرابی ریشه ها و پوسیدگی دندان رنج می برند،‌ نمی تواند روش درمانی مناسبی باشد.

علاوه بر موارد بالا لمینت متحرک برای افرادی که می خواهند در زمانی کوتاه و با کمترین هزینه دندان های زیبا داشته باشند،‌ بهترین گزینه می باشد.

مراقبت از لمینت متحرک دندان

پس از قرار گرفتن لمینت متحرک روی دندان ها،‌ این لمینت روی دندان محکم شده و شل نمی شود. سوال اغلب کسانی که از این نوع لمینت استفاده می کنند این است که آیا می توان با لمینت متحرک غذا خورد؟ با لمینت متحرک می توان به راحتی انواع نوشیدنی ها را بنوشید. اما هنگام استفاده از این لمینت ها، باید از خوردن غذاهای سخت یا چسبناک خودداری کنید،‌ چراکه ممکن است پلاک این لمینت ها دچار شکستگی شوند. همچنین باید از خوردن غذاها و نوشیدنی های رنگدانه دار مانند قهوه و چای خودداری کنید، چراکه باعث تغییر رنگ در لمینت متحرک می شود. از دیگر نکات مهم برای مراقبت از لمینت متحرک می توان به استفاده از مسواک نرم به صورت مداوم و صحیح به همراه خمیر دندان مناسب اشاره نمود.

نظر متخصص ارتودنسی در مورد لمینت متحرک دندان

اغلب متخصصان ارتودنسی لمینت متحرک را به عنوان یک روش دائمی برای درمان توصیه نمی کنند. ولی در موارد خاص‌ آن را تجویز می کنند. با این وجود متخصصان ارتودنسی همواره این موضوع را به بیماران گوشزد می کنند که لمینت متحرک برای درمان قابل استفاده نیست. اگر دندان های نامرتبی دارید و یا دچار ناهنجاری های فک هستید، در صورت داشتن عوارض اساسی تر بایستی حتما روش های درمانی ارتودنسی مورد نیاز انجام شود سپس می توانید از لمینت برای اصلاح شکستگی دندان و یا تغییر رنگ های اساسی دندان استفاده کنید.

سوالات متداول لمینت متحرک دندان

1- ماندگاری لمینت متحرک دندان چقدر است؟

ماندگاری لمینت متحرک دندان می تواند با توجه به نحوه مراقبت بیمار از آن متغیر باشد. بسته به نوع لمینت و نحوه استفاده از آن،‌ لمینت متحرک بین ۲ تا ۵ سال ماندگاری خواهد داشت.

2- لمینت متحرک دندان از چه جنسی ساخته می شود؟

لمینت متحرک اغلب از رزین دندانپزشکی ساخته می شود که بسیار نازک است تا دندان ها را حجیم نکند. امروزه لمینت های متحرک را از انواع پلیمر های غیر سمی نیز می سازند که ضد حساسیت می باشند.

3- قیمت لمینت متحرک دندان چقدر است؟

لمینت های متحرک دندان انواع مختلفی دارند که توسط برند های مختلف ساخته می شوند. از همین رو قیمت این لمینت ها با توجه به نوع و برند آن ها متفاوت است.

4- تنوع رنگ در لمینت متحرک به چه صورت است؟

تنوع رنگی در لمینت متحرک دندان کم است و اغلب در رنگ های روشن ساخته می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

24 دیدگاه برای “لمینت متحرک دندان چیست؟

 1. Avatar ناصر حیاتی گفت:

  سلام دکتر آیا لمینت متحرک میتونه فقط برای 4 یا 6 تا دندان جلو باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، می تواند فقط برای چند تا دندان جلویی باشد. با استفاده از لمینت متحرک می توان اغلب مشکلات ظاهری دندان ها شامل نامرتب بودن، فاصله، شکستگی، بدرنگی و بدفرمی را برطرف کرد. با این حال این روش موقتی بوده و جنبه درمانی ندارد.

 2. Avatar بهروز گفت:

  سلام اقای دکتر ،میخواستم بدونم شما مطبی سراغ دارید که کار قالبگیری و انجام لمینت متحرک انجام بدن،سپاس گزار میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در گوگل سرچ نمایید. دندانپزشک متخصص پروتز لمینت متحرک دندان را انجام می دهند.

 3. Avatar بهروز گفت:

  سلام آقای دکتر عزیز،بسیار اطلاعات مفیدی بود برای بنده فقط اگر امکان داره یک متخصص پروتز که کار لمینت متحرک انجام میدهند معرفی کنید چون از این بابت مشکل دارم ،سپاسگزار میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممنون از توجه شما. از طریق گوگل سرچ نمایید. کارهای درمانی متخصص مورد نظر را ببینید.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  ببخشید من یکی از دندون هام رو در اوردم ایا میتوانم از این لمینت استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بطور موقت می توانید از لمینت متحرک استفاده نمایید. سپس جایگزین دندان، ایمپلنت دندانی انجام شود.

 5. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر آیا با لمینت میتوان به راحتی صحبت کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. لمینت متحرک دندان وسیله ای نیست که براحتی بتوان از فروشنده ها خرید و استفاده کرد. در صورتیکه کلیه مراحل از تجویز تا قالب گیری و غیره زیر نظر متخصص ارتودنسی انجام شده باشد می توان بدون آثار سوء از جمله تاثیر بر نحوه صحبت کردن از آن استفاده کرد. بنابراین توصیه می شود که در این مورد به متخصص مراجعه نمایید.

 6. Avatar محمدمیرزایی گفت:

  باسلام بنده سه تا از دندونهای جلویی رو تراشیدم تا روکش بزارم،فرمودن یک ماهی طول میکشه،ظاهر دندونام از جلو جالب نیست میتونم از این وسیله یعنی لمینت متحرک برا یکماه باوجود دندانهای ریز تراشیده شده استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، این امکان وجود دارد که از لمینت متحرک دندان برای یک ماه تا آماده شدن روکش دندان استفاده کنید.

 7. Avatar آرزو گفت:

  سلام. آقای دکتر لمینت متحرک دندان را آماده میشه تهیه کرد یا نه؟جون جاهایی را در فضاهای مجازی دیدم آماده و با قیمت مناسب می فروشند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود از مراکز فروشی اینترنتی این محصول را تهیه ننمایید. به متخصص مراجعه نمایید تا قالب گیری صحیح و درست با مواد مناسب برای دندان های شما انجام گیرد.

 8. Avatar پرنیان گفت:

  خیلی جالب و مفید بود متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 9. Avatar صنم گفت:

  سلام. لمینت متحرک دندان چه جالب بود. مرسی از راهنمایی و آموزش خوب شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از حسن توجه شما سپاسگزارم.

 10. Avatar فروزش گفت:

  سلام، آقای دکتر اسنپ آن اسمایل یا لمینت دندان را از کجا باید تهیه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص پروتز برای تهیه لمینت دندان مراجعه نماید. از دندان های شما قالب تهیه می شود و براساس آن اسنپ آن اسمایل ساخته می شود.

 11. Avatar صدیقه مشیری گفت:

  سلام. جناب دکتر عزیز، لمینت متحرک دندان هم قابل تمیز کردن است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، لمینت متحرک دندان یا اسنپ آن اسمایل را می توان با مسواک و خمیر دندان تمیز کرد. در موقع میل کردن غذاهای سفت و چسبنده باید لمینت متحرک دندان را از دهان خارج کرد.

 12. Avatar بهزاد گفت:

  سلام، اقای دکتر آیا لمینت متحرک دندان برای هر کسی جداگانه هست یا باید از مطب متخصصان دندانپزشکی تهیه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تهیه لمینت متحرک دندان، حتما باید به متخصص مراجعه نمایید. از دندان های شما قالب گرفته می شود. سپس لمینت متحرک مخصوص دندان های شما ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *