اطلاعات عمومی دندانپزشکی

غرغره کردن آب نمک

غرغره کردن با آب و نمک

غرغره کردن آب نمک روشی ساده و خانگی برای مبارزه با بسیاری از مشکلات عفونی دهان، بینی، گلو و سینوسها و پیشگیری از این مشکلات است. این روش برای بهبود گلودرد، بهبود و پیشگیری از عفونت های تنفسی، سرماخوردگی و عفونت های سینوسی مورد استفاده قرار می گیرد. غرغره کردن آب نمک همچنین در مشکلاتی چون آلرژی نیز کاربرد دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم فواید غرغره کردن، خصوصا برای دهان و دندان را مورد بررسی قرار دهیم.

طرز تهیه آب نمک برای شستشوی دهان

سرم های نمکی آماده را می توانید برای غرغره کردن از داروخانه تهیه نمایید. در صورتی که این سرم ها در دسترس نباشند می توانید محلول آب نمک را خودتان تهیه کنید. تهیه آب نمک کار بسیار ساده ای است. برای تهیه آب نمک تنها به آب و نمک نیاز دارید. توصیه می شود از آبی که قبلا جوشیده و به دمای اتاق رسیده استفاده کنید. نمک مورد استفاده باید نمک معمولی یا نمک دریا باشد و از نمکهای یددار، رنگی، معطر و طعم دار استفاده نکنید. برای تهیه محلول آب نمک با شوری مناسب نصف قاشق مرباخوری (دو و نیم گرم) نمک را در یک لیوان آب حل کنید. اگر آب نمک باقی ماند، آن را در یک ظرف شیشه ای کاملا تمیز بریزید و درب آن را ببندید. اگر طی 24 ساعت از این محلول باقیمانده استفاده نکردید، آن را دور بریزید و آب نمک تازه ای درست کنید.

مردی در حال غرغره کردن آب نمک

مردی در حال غرغره کردن آب نمک

روش صحیح غرغره کردن آب نمک

تقریبا همه می دانند چگونه باید آب نمک غرغره کرد. مقداری از محلول آب نمک را در دهان خود نگه دارید و تا جایی که می توانید در حلق خود آن را غرغره کنید. آب نمک را خوب در دهان و حلق خود بچرخانید و در نهایت آن را بیرون بریزید. بیرون ریختن آب نمک باعث بیرون آمدن عفونت های دهان و حلق می شود. بلیعدن آب نمک توصیه نمی شود، چراکه علاوه بر مزه شور آن، باعث کم آبی بدن و کمبود کلسیم و افزایش فشار خون می شود.

غرغره آب نمک پیش از مسواک و نخ دندان انجام شود یا بعد از آنها؟

به طور کلی بهترین زمان برای استفاده از محلول آب نمک بعد از مسواک و نخ دندان است. بهتر است دندان های خود را شسته و خوب مسواک کرده و پس از تمیز کردن لا به لای آن ها با نخ دندان، با غرغره کردن آب نمک محیط دهان و گلوی خود را ضدعفونی کنید. استفاده مرتب و روزانه از آب نمک توصیه نمی شود و بهتر است دو تا سه بار در هفته استفاده شود.

شستشوی دهان و دندان پس از استفاده از آب نمک

پس از استفاده از محلول آب نمک نیازی به شستشوی دهان و دندان ها نیست و حتی بهتر است دهان شسته نشود تا ترکیبات و املاح محلول آب نمک در محیط دهان باقی بماند. با این وجود در صورتی که مزه شور آب نمک دهان و حلق شما را آزار می دهد، یا در صورت استفاده از آب نمک قبل از خواب می توانید پس از چند دقیقه مقداری آب ولرم بنوشید تا مزه آب نمک از دهان شما شسته شود.

موارد استفاده از غرغره آب نمک

آب نمک در موارد زیادی کاربرد دارد. این محلول به دلیل داشتن خاصیت ضدعفونی در درمان و پیشگیری از اغلب مشکلات عفونی مانند گلودرد یا عفونت دهان و لثه مورد استفاده قرار می گیرد. این روش خانگی ساده و مقرون به صرفه توسط بسیاری از متخصصان دندان پزشکی نیز توصیه می شود. در ادامه برخی از مهم ترین موارد استفاده از آب نمک را توضیح خواهیم داد.

تاثیر آب نمک در کاهش دندان درد

دندان درد می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. مهم ترین دلیل دندان درد عفونت و التهاب بافت لثه و دندان است. غرغره کردن آب نمک ولرم می تواند موقتا التهاب و درد دندان شما را تسکین داده تا در اسرع وقت برای درمان دندان درد اقدام نمایید.

خانمی با التهاب لثه

خانمی با التهاب لثه

تاثیر غرغره آب نمک در هنگام عفونت لثه و آبسه

عفونت لثه و آبسه به دلیل وجود باکتری ها در محیط دهان به وجود می آید. غرغره ی آب نمک در محیط دهان به صورت مرتب باعث بیرون کشیدن مایعات عفونی در بافت لثه شده و عفونت را بهبود می بخشد. علاوه بر آن با تقویت لثه، از ایجاد عفونت در آینده نیز پیشگیری خواهد کرد.

این روش همچنین می تواند از طریق فرایند اسمز به بهبود آبسه کمک کند. در این موارد نمک یا کلرید سدیم در تماس با سلول‌ها، مایع باکتریایی و عوامل عفونت زا را از آن ناحیه خارج و باعث کاهش عفونت و آبسه در آن ناحیه می شود.

تاثیر آب نمک در افزایش استحکام و کاهش التهاب لثه

یکی از مهم ترین تاثیرات آب و نمک تقویت لثه و افزایش استحکام آن و در نتیجه کاهش التهاب لثه می باشد. محلول آب و نمک باعث افزایش فشار اسمزی در دهان شده و به تبع آن التهابات لثه تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. این امر باعث افزایش استحکام لثه می شود. علاوه بر آن، محلول آب نمک باعث می شود تا لثه ها در برابر باکتری ها و عوامل بیماری زا نیز مقاوم شوند و استحکام لثه ها را بالا می برد. متخصصان معتقدند که آب نمک با کاهش اسیدیته محیط دهان باعث جلوگیری از رشد باکتری ها می شود.

محلول آب و نمک باعث ایجاد تعادل در pH دهان شده و می تواند باعث کاهش التهاب و افزایش استحکام لثه شود. با تنظیم pH عوامل بیماری زا نیز توان رشد در محیط دهان را نخواهند داشت و درنتیحه لثه ها سالم تر و مقاوم تر خواهند شد.

تاثیر شستشوی دهان با آب نمک در جلوگیری از برفک دهان

برفک دهان نوعی بیماری قارچی است که باعث ایجاد ضایعات سفید رنگ و برجستگی های دردناک در ناحیه زبان، لثه ها، لوزه ها و لب ها می شود. این نوع عفونت قارچی می تواند با درد و سوزش همراه باشد و حتی بلعیدن را نیز دچار مشکل کند. آب نمک به تنهایی نمی تواند باعث درمان این مشکل شود؛ با این حال می توان با غرغره کردن آب نمک، روند بهبودی این مشکل را تسریع بخشید و درد و سوزش آن را تسکین داد.

فواید آب نمک برای گلو درد

از متداول ترین موارد استفاده آب نمک تسکین گلو درد می باشد. گلو درد به دلیل رشد باکتری ها در محیط گلو اتفاق می افتد که غرغره کردن آب نمک می تواند باعث از بین رفتن این باکتری ها و تسکین و بهبود گلو درد شود. برای این کار بهتر است در هر بار غرغره آب نمک، محلول را 15 تا 30 ثانیه در گلوی خود غرغره کنید و آن را بیرون بریزید و چند بار این کار را انجام دهید. در نهایت محلول را در دهان خود چرخانده و بیرون بریزید. انجام این کار به صورت مرتب تسریع درمان گلو درد و کاهش التهاب لثه را نیز به دنبال دارد.

سوالات متداول آب نمک

1-ضرر زیاد بودن درصد نمک در آب نمک برای بافت دهان چیست؟

نمک زیاد در محلول آب نمک دهان می تواند باعث آسیب به مینای دندان ها و یا بافت دهان شود. بهتر است میزان نمک در آب کم باشد و شوری آن چندان حس نشود و به اصطلاح محلول رقیق باشد.

2-آیا کودکان نیز می توانند آب نمک غرغره کنند؟

غرغره کردن آب نمک برای تمام سنین مناسب است. البته باید توجه داشته باشید کودک شما غرغره کردن را بلد باشد و سهوا آب نمک را نبلعد چراکه مزه شور آن ممکن است باعث ایجاد سرفه و یا خفگی آن ها شود.

3-آیا آب نمک برای درمان آفت نیز موثر است؟

بله، آفت یکی از انواع زخم های دهان است که با غرغره مرتب آب نمک و ضدعفونی کردن محیط دهان، بهبود یافته و از بین می رود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

13 دیدگاه برای “غرغره کردن آب نمک

 1. Avatar سارا گفت:

  سلام خیلی ممنونم آقای دکتر از اینکه اینقد خوب توضیح میدیدو پاسخگوی سوالاتمون هستید.مطالبی که فرمودید خیلی مفید بود.سپاسگذارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس از حسن توجه شما به سایت.

 2. Avatar سارا گفت:

  سلام اقای دکتر میشه لطفا بگید چه مدت زمانی باید اب نمک رو تو دهانم نگه دارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید چند ثانیه آب نمک را در دهان بگردانید و خالی نمایید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است دندان های خود را شسته و خوب مسواک کرده و پس از تمیز کردن لا به لای آن ها با نخ دندان، با غرغره کردن آب نمک محیط دهان و گلوی خود را ضدعفونی کنید. استفاده مرتب و روزانه از آب نمک توصیه نمی شود و بهتر است دو تا سه بار در هفته استفاده شود.

 3. Avatar ثریا غلامی گفت:

  سلام چه زمانی از غرغره آب نمک بهتر است استفاده کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است از محلول آب نمک بعد از مسواک زدن استفاده نمایید. تا از عفونت دهان و دندان پیشگیری شود.

 4. Avatar محمد گفت:

  سلام ، میشه هر روز از اب نمک استفاده کنیم ایا هر روز استفاده کنیم عوارضی هم داره یا نه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده مرتب و روزانه از آب نمک توصیه نمی شود و بهتر است دو تا سه بار در هفته استفاده شود. غرغره با آب نمک باعث از بین بردن باکتری های لثه و دندان می شوند، از بیماری لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری می کند.

 5. Avatar محمد صادق گفت:

  سلام. آقای دکتر خیلی مطالب عالی بود. آب نمک چه کاربردهای زیادی دارد. با مطالعه این مقاله اطلاعات خوبی را بدست آوردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از توجه شما به سایت سپاسگزارم.

 6. Avatar علی گفت:

  سلام می‌دونم سوالی که دارم با مطلب مرتبط نیست اما چون مهمه می‌خوام بپرسم من یه دندان یک جلو دارم که حدود ۵ یا ۶ سال پیش عصب کشی کردم بعد حدود دو سه روز پیش دندوم بخش بزرگی ازش شکست چون قبلاً روکش نکرده بودم حالا رفتم عکس گرفتم فهمیدم کیست داره ( البته اصلا تا حالا درد نداشته) از دکترم پرسیدم گفت اگه عصب کشی از سه سال گذشته باشه نیازی نیست به عصب کشی مجدد حالا خواستم نظر شمارو بدونم با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، کیست در اثر پوسیدگی شدید و عفونت دندان روی لثه ها بوجود میاید. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود. اگر کیست بزرگ باشد باید جراحی انجام گیرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها کیست دندان و شایع ترین کیست های دندانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *