ارتودنسی

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

یکی از روش های درمانی که در رفع ناهنجاری های دهان و دندان به کار می رود، عقب کشیدن فک بالا است. در برخی از افراد، دندان های فک بالا خیلی جلوتر از دندان های فک پایین قرار دارند به گونه  ای که دندان های بالایی، دندان های پایینی را پوشش می دهند که به این ناهنجاری،  اورجت افزایش یافته گفته می شود. قطعا این عارضه نیز اختلالاتی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد به همین دلیل است که در اولین فرصت باید به متخصص مراجعه نمود تا روش درمانی مناسب ارتودنسی را برای رفع ناهنجاری اورجت افزایش یافته  بر روی دندان ها اعمال نماید.

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

دلایل نیاز به عقب کشیدن فک بالا

ممکن است که جلو بودن فک بالا به حدی باشد که از نظر شکل ظاهری تاثیری بر روی زیبایی شما نگذاشته و در نتیجه درمان آن را ضروری ندانید. اما لازم است بدانید جلو بودن فک بالا می تواند مشکلات زیر را به دنبال داشته باشد:

 • با توجه به این که دندان ها بر روی یکدیگر قرار نمی گیرند، در نتیجه غذا بدون این که کامل جویده شود، وارد معده می شود. در چنین شرایطی مشکلات معده بروز کرده و به مرور زمان حاد می شود. عقب کشیدن فک بالا کمک می کند تا مشکلات گوارشی شما کمتر شده و روند درمان را تسریع می کند.
 • با توجه به این که در اورجت افزایش یافته و جلو بودن فک بالا دندان های بالایی بیش از حد از دندان های پایینی فاصله دارد  و به درستی با هم جفت نمی شوند، بیمار دارای مشکلات تکلمی می گردد.لازم است بدانید که هر چه قدر که جلو بودن فک بالا حادتر باشد، اختلالات گفتاری نیز بیشتر خواهد شد. بارها دیده شده است که با عقب کشیدن فک بالا در فرد بیمار، اختلال در تلفظ برخی از حروف، برطرف می گردد.

روش عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

روش های متعددی برای عقب کشیدن فک بالا وجود دارد که متخصص ارتودنسی برحسب شدت بیماری و شرایط بیمار، از روش مناسب استفاده می کند. همچنین بسته به این که جلو بودن فک بالا تا چه اندازه حاد باشد، دوره درمانی متفاوت خواهد بود. ارتودنسی به منظور عقب کشیدن فک بالا از متداول ترین روش ها برای درمان این نوع ناهنجاری است. در صورتی می توان به کمک ارتودنسی اقدام به درمان جلو بودن فک بالا نمود که این بیماری حاد نباشد. برای این منظور مراحل درمانی زیر طی می شود:

 • ابتدا ارتودنتیست به کمک تصویر برداری از دو فک، درجه جلو بودن فک بالا و میزان انحراف های دندان ها را بررسی می نماید تا مشخص شود آیا امکان عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی وجود دارد یا خیر.
 • معمولا ارتودنتیست از هدگیر برای درمان جلو بودن فک بالا در کودکان استفاده می کند. در این سن، فرد در حال رشد بوده و در نتیجه جابجایی فک به راحتی انجام می شود. با توجه به این که نسل جدید برای استفاده منظم از هدگیر کمتر از خود تمایل نشان می دهد اختراعات و روش های جدیدی نیز به عنوان جایگزین هدگیر توسط متخصصین مدرن و با تجربه ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

البته توجه کنید که اگر هدگیر با دقت نصب نشود، نه تنها موفق به عقب کشیدن فک بالا نمی شود بلکه می تواند اختلالات دیگری را نیز به دنبال داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

30 دیدگاه برای “عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

 1. Avatar مهدیه گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر من ۱۷ سالمه و پیش دکترای دیگه رفتم گفتن فک بالام جلوه نیاز ب جراحی دارع ولی جراحی هزینه اش خیلی بالاعه من چیکار کنم ک با ارتودنسی کشیده بشه عقب؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان ها انجام گیرد. برای درمان ارتودنسی اطلاعاتی از جمله نوع ناهنجاری، شرایط ناهنجاری، موقعیت دندان ها، شیب دندان ها، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره لازم است سپس بهترین روش درمانی برای شما انتخاب می گردد.

 2. Avatar نیوشا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دندان های نامنظمی داشتم و حین کار دوتا از دندان های ۴ فک بالامو کشیدن
  الان احساس میکنم فک بالام خیلی رفته عقب و چهرم به کل تغییر کرده و همچنان جای یکی از دندان هایی که کشیدم خالیه و پر نشده ایا این به این منظوره که باز قراره فکم کوچیک تر شه و عقب تر بره؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سعی بر اینست که دندانی کشیده نشود. مگر متخصص ارتودنسی مجبور باشد. الان شما تحت درمان متخصص ارتودنسی معالج خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی از جمله نوع ناهنجاری، شرایط ناهنجاری، موقعیت دندان ها، شیب دندان ها، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره ندارم و اظهار نظر نمی کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید. نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می گردد.

 3. Avatar سارا گفت:

  سلام و درود
  من 22 سالمه و فک بالام جلوتر از فک پایینمه رفتم پیش دکتر فک و صورت گفتن اگه ارتودنسی کنی ممکنە فکت کج بشە و پیش دندانپزشک رفتم گفتن مشکلی برات پیش نمیادالان مرددم چیکار کنم ممکنه با ارتودنسی فک کج بشە آیا؟؟ و اینکە اگر ارتودنسی بکنم باید فک پایینم رو هم ارتودنسی بکنم یا لازم نیس؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل جلو بودن فک شما توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ارتودننتیست مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. با توجه به شرایط سنی شما، بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. بنابراین بهتر است برای معاینه و راهنمایی های بیشتر به مطب مراجعه نمایید. معاینه رایگان است.

 4. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر من 21 سالمه تازه ارتودنسی کردم دندون جلوییم روی هم بود ولی الان که 5 ماه گذشته صاف شده ولی فک بالام رو فک پایینم قرار نمیگیره دکترم دندون چهارم از فک بالا رو کشیده به نظرتون مشکلی پیش نمیاد ؟و اینکه جا خالی این دندون پر میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان ارتودنسی صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، نیمرخ، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره است.

 5. Avatar حدیث گفت:

  سلام دکتر ارتودنسی کردم تموم شده فک بالا دندونام بیرون زده
  با پلاک درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است دراین خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 6. Avatar ستایش گفت:

  سلام وقتتون بخیر من 14 سالمه دندون های بالام یکم جلوعه میتونم با ارتودنسی حلش کنم یا باید عمل بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا دندان های فک بالا حدود یک یا دو میلیمتر جلو از فک پایین است. برای اینکه پاسخ قطعی به شما داده شود. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 7. Avatar نرگس گفت:

  سلام دکتر من فک بالام جلوئه و توی عکس از نیمرخ کاملا مشخصه که فک بالام جلوئه ولی خب دندونام صاف روی هم قرار گرفته اند .با ارتودنسی این مشکلم حل میشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، سن فرد، وضعیت رادیوگرافی و غیره. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar شیلا گفت:

  با سلام
  من 14سالمه و فک بالام جلو هست آیا با ارتودنسی مشکلم کاملا حل میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar تبریزی گفت:

  سلام روزتون بخیر،من از لحاظ فک مشکلی ندارم ولی چون یکی از دندونام کج بود بخاطر زیبایی ارتودنسیو مناسب دیدم ولی الان اطرافیان استرس اینو دادن بهم ک اگر ارتودنسی کنی دندونات صاف بشن فکت میره عقب و کله صورتت بهم میریزه میخوام بدونم ایا ممکنه با صاف شدن دندونام فکم عقب بره و فرم لبم رو تغییر بده ،الان واقعا مرددم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، با مرتب شدن دندان های جلو زده، شلوغ و نامرتب با درمان ارتودنسی صورت، لب ها و لبخند شما نیز خوش فرم تر و زیباتر می شوند. درمان های ارتودنسی که توسط ارتودنتیست با تجربه انجام گردد در زیبایی شما تاثیر بسزایی دارد.

 10. Avatar محمد هاشمی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۶ سالمه و فک بالاییم جلوتر از فک پایینم است ایا به ارتودنسی احتیاج دارم یا به مرور زمان به عقب بر می گردد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. بعد از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. باید حتما درمان ارتودنسی انجام گیرد. در سنین بعد از بلوغ بدلیل اسکلتی شدن فک علاوه بر درمان ارتودنسی، جراحی فک هم نیاز است.

 11. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای من ۱۸سالمه و تازگی ارتودنسی انجام دادم ولی فک بالایم جلوتر از فک پاینیم هست میخواستم ببینم بعد فک بالایم به عقب کشیده میشه یا نه؟ دکترم گفتن ک فک پاینم کوچیک تر از فک بالایم هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.. درمان برای شما جراحی فک به همراه ارتودنسی ثابت است. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 12. Avatar خدیجه گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختری ۲۷ ساله هستم که الان سه ساله ارتودنسی انجام دادم(در بچگی به شدت از پستونک استفاده کردم)و الان دندان‌های فک بالام جلو بودن که ارتودنسی انجام دادم ولی با گذشت سه سال تغییر خیلی کمی کردم با اینکه تمام توصیه های پزشکم و معاینات رو منظم انجام دادم
  الان میترسم که اصلا ارتودنسی برا من جواب نده و دکتر گفته تا خرداد ماه درست میشه
  نمیدونم چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به سن شما (بدلیل اسکلتی شدن فک) ابتدا باید تحت درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی و سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت قرار گیرید.

 13. Avatar زینب گفت:

  سلام. آقای دکتر فک بالا پسرم جلو هست آیا با ارتودنسی درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به سن بیمار، شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

   1. Avatar نرگس گفت:

    سلام اقای من ۱۸سالمه و تازگی ارتودنسی انجام دادم ولی فک بالایم جلوتر از فک پاینیم هست میخواستم ببینم بعد فک بالایم به عقب کشیده میشه یا نه؟ دکترم گفتن ک فک پاینم کوچیک تر از فک بالایم هست

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. بله مشکل شما در طول درمان ارتودنسی قابل حل است از پزشک معالج خود بخواهید که این تصحیح فکی را انجام دهد.

 14. Avatar فریبا گفت:

  باسلام…چن ماهی هست ک ب دلیل نامرتب بودن دندان هایم ارتودنسی انجام دادم واصلا مشکل فک ندارم ایااحتمال داره ب دلیل فشارارتودنسی ب دندان فکم هم کمی عقب برود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان توسط یک متخصص ارتودنسی درست و مناسب انجام شده باشد. مشکلی وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *