ارتودنسی

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

یکی از روش های درمانی که در رفع ناهنجاری های دهان و دندان به کار می رود، عقب کشیدن فک بالا است. در برخی از افراد، دندان های فک بالا خیلی جلوتر از دندان های فک پایین قرار دارند به گونه  ای که دندان های بالایی، دندان های پایینی را پوشش می دهند که به این ناهنجاری،  اورجت افزایش یافته گفته می شود. قطعا این عارضه نیز اختلالاتی را برای بیمار ایجاد خواهد کرد به همین دلیل است که در اولین فرصت باید به متخصص مراجعه نمود تا روش درمانی مناسب ارتودنسی را برای رفع ناهنجاری اورجت افزایش یافته  بر روی دندان ها اعمال نماید.

عقب کشیدن فک بالا

دلایل نیاز به عقب کشیدن فک بالا

ممکن است که جلو بودن فک بالا به حدی باشد که از نظر شکل ظاهری تاثیری بر روی زیبایی شما نگذاشته  و در نتیجه درمان آن را ضروری ندانید. اما لازم است بدانید جلو بودن فک بالا می تواند مشکلات زیر را به دنبال داشته باشد:

  • با توجه به این که دندان ها بر روی یکدیگر قرار نمی گیرند، در نتیجه غذا بدون این که کامل جویده شود، وارد معده می شود. در چنین شرایطی مشکلات معده بروز کرده و به مرور زمان حاد می شود. عقب کشیدن فک بالا کمک می کند تا مشکلات گوارشی شما کمتر شده و روند درمان را تسریع می کند.
  • با توجه به این که در اورجت افزایش یافته و جلو بودن فک بالا دندان های بالایی بیش از حد از دندان های پایینی فاصله دارد  و به درستی با هم جفت نمی شوند، بیمار دارای مشکلات تکلمی می گردد.لازم است بدانید که هر چه قدر که جلو بودن فک بالا حادتر باشد، اختلالات گفتاری نیز بیشتر خواهد شد. بارها دیده شده است که با عقب کشیدن فک بالا در فرد بیمار، اختلال در تلفظ برخی از حروف، برطرف می گردد.

روش عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی

روش های متعددی برای عقب کشیدن فک بالا وجود دارد که متخصص ارتودنسی برحسب شدت بیماری و شرایط بیمار، از روش مناسب استفاده می کند. همچنین بسته به این که جلو بودن فک بالا تا چه اندازه حاد باشد، دوره درمانی متفاوت خواهد بود. ارتودنسی به منظور عقب کشیدن فک بالا از متداول ترین روش ها برای درمان این نوع ناهنجاری است. در صورتی می توان به کمک ارتودنسی اقدام به درمان جلو بودن فک بالا نمود که این بیماری حاد نباشد. برای این منظور مراحل درمانی زیر طی می شود:

  • ابتدا ارتودنتیست به کمک تصویر برداری از دو فک، درجه جلو بودن فک بالا و میزان انحراف های دندان ها را بررسی می نماید تا مشخص شود آیا امکان عقب کشیدن فک بالا با ارتودنسی وجود دارد یا خیر.
  • معمولا ارتودنتیست از هدگیر برای درمان جلو بودن فک بالا در کودکان استفاده می کند. در این سن، فرد در حال رشد بوده و در نتیجه جابجایی فک به راحتی انجام می شود. با توجه به این که نسل جدید برای استفاده منظم از هدگیر کمتر از خود تمایل نشان می دهد اختراعات و روش های جدیدی نیز به عنوان جایگزین هدگیر توسط متخصصین مدرن و با تجربه ارتودنسی مورد استفاده قرار می گیرد.

البته توجه کنید که اگر هدگیر با دقت نصب نشود، نه تنها موفق به عقب کشیدن فک بالا نمی شود بلکه می تواند اختلالات دیگری را نیز به دنبال داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *