درمان ارتودنسی

شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان

دربسياري از موارد کشيدن دندان ها در ارتودنسی لازم نيست. گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندانها، و یا شلوغی دندانها نیاز به کشیدن دندان است. ولي بايد گفت اگر واقعاً نياز به کشيدن دندان دايمي در درمان ارتودنسي لازم باشد بيمار نبايد به خاطر ترس ازاين مساله از درمان صرف نظر کند. چرا که فضاهای ناشي از کشيدن دندان کاملاً با حرکات ارتودنسي بسته مي شوند و بیمار به حالت نرمال رشدی صورت و نهايتاً هماهنگی مناسب صورت خود مي رسد.

کشیدن دندان

اولین مرحله مهم درمان در ارتودنسی معاینات و بررسی های دقیق متخصص ارتودنسی است تا آنچه لازم است برای بیمار انجام شود. درمان اغلب می تواند شامل حذف یا کشیدن بعضی از دندان ها برای از بین بردن تعدد و کثرت آن ها می باشد. به طور کلی، هنگامی که دندان های زیادی برای اندازه قوس یا کمان دهان درفک بالا یا پایین وجود دارد، ممکن است فضای کافی برای تنظیم و هم ردیف کردن دندان ها وجود نداشته باشد. یک راه حل معمول این است که فضای لازم را با کشیدن دندان ها باز کرد تا مابقی بتوانند به درستی در قوس دندانی قرار داده شوند. در عوض، زمانی که فضای کافی برای دندانی وجود دارد، باید دندانی کشیده نشود. دندان هایی که اغلب برای دلایل ارتودنسی برداشته می شوند دندان های پرمولر هستند. این دندان ها دقیقا بین دندان نیش و دندان مولر (بزرگترین دندان های عقب) قرار دارند.

کشیدن دندان

اولویت با کشیدن کدام دندان ها است

دندان های پوسیده خراب آبسه کرده پر شده یا حتی روکش شده در اولویت اول کشیدن دندان برای باز کردن فضای بین دندان های شلوغ هستند. در درجه بعدی دندان هایی که در انتهای قوس دهان قرار دارد یعنی دندان های شماره 4 یا 5 در اولویت کشیدن دندان قرار دارند.
نکته مهمی که در کشیدن دندان ها باید در نظر گرفت حفظ قرینگی است یعنی اگر دندانی از فک بالا سمت راست کشیده می شود باید دندان فک بالا سمت چپ نیز به منظور حفظ قرینگی کشیده شود. در ایده آل ترین حالت کشیدن دندان از هر طرف فکین یک دندان که دندان خراب و آسیب دیده است کشیده می شود. یعنی ممکن است برای درمان ارتودنسی 4 دندان کشیده کشیده شود و اصلا جای نگرانی وجود ندارد و فضای دندان کشیده شده پر می گردد.

دلائل کشیدن دندان در بزرگسالی

1. آسیب های شدید دندانی و بروز تروما
2. تحلیل رفتن ریشه دندان و غیر قابل بازگشت بودن و غیر قابل ترمیم بودن دندان آسیب دیده
3. دندان های شلوغ به خصوص در افرادی که فک کوچک و دندان های بزرگ دارند
دربسياري از موارد کشيدن دندان ها لازم نيست گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندانها، و یا شلوغی دندانها متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که نیاز به کشیدن دندان است.
ولي بايد گفت اگر واقعاً نياز به کشيدن دندان دايمي در درمان ارتودنسي لازم باشد بيمار نبايد به خاطر ترس ازاين مساله از درمان صرف نظر کند. چرا که فضاهاي ناشي از کشيدن دندان کاملاً با حرکات ارتودنسي بسته مي شوند و بیمار به حالت نرمال رشدي صورت و نهايتاً هماهنگي مناسب صورت خود مي رسد.
در اکثر مواقعی که بیمار دارای فک کوچکی است و دندان های بزرگی دارد ارتودنتیست تشخیص می دهد که برای اصلاح نامرتبی و شلوغی دندان های بیمار از او دندان بکشد. بعد از این که فضای استاندارد برای دندان ها ایجاد شد ارتودنتیست آن دندان های شلوغ را با تجهیزات ارتودنسی ردیف و منظم می کند.

نبایدهای کشیدن دندان

ارتودنتیست تلاش می کند دندان های جلویی را نکشد و تا حد امکان دندان های عقبی 4 و 5 را انتخاب کند. یک متخصص ارتودنسی دندان هایی که سالم هستند را برای کشیدن انتخاب نمی کند مگر این که دندان خرابی وجود نداشته باشد و در نهایت از دندان های عقبی بر حسب نیاز بیمار دندان کشیده می شود.
بیماری که فک کوچک را از پدر یا مادر و دندان های بزرگ را از یکی از آنها به ارث برده است دچار ناهنجاری شلوغی دندان ها می شود. زیرا دندان های بزرگ در فک کوچک نمی نشیند و فضای کافی برای ردیف و مرتب بودن ندارد. بنابراین دندان ها از هر طرف که توانسته اند رشد کرده اند و به دلیل عدم وجود فضای کافی دندانها بسیار شلوغ و نامرتب هستند . دندان های فشرده و شلوغ علاوه بر ظاهر غیر استاندارد سلامت دندان های دیگر را نیز تحت تاثیر منفی قرار می دهد. در اکثر این مواقع متخصص ارتودنسی برای حفظ سلامت دهان و دندان راهی جز کشیدن دندان ندارد بنابراین نسبت به این موضوع حساسیتی نداشته باشید و سعی کنید از نتیجه نهایی لذت ببرید.

آیا کشیدن دندان درد دارد؟

ارتودنتیست شما قبل از کشیدن دندان از بی حسی مناسب برای این کار استفاده می کند در برخی موارد که عمق وسیعی در فرآیند کشیدن دندان درگیر می شود متخصص ارتودنسی از بی هوشی و یا خواب عمیق استفاده می کند بنابراین طی روند کشیدن دندان هیچ دردی احساس نخواهید کرد. اما بعد از کشیدن دندان چطور؟ ارتودنتیست داروهای مسکن لازم و راه کارهای مناسب را به شما ارائه خواهد کرد تا در صورت احساس درد نسبت به تسکین دندان درد اقدام کنید.
در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالرضا جمیلیان تمام تلاش بر این است که دندانی از بیمار کشیده نشود و آخرین راه درمان کشیدن دندان خواهد بود حتی در مواقعی که بیمار با ناهنجاری شلوغی دندان ها مراجعه می کند. اما در برخی مواقع نکشیدن دندان عواقب و عوارضی ایجاد می کند که کشیدن دندان مسلما به نفع بیمار خواهد بود.

کشیدن دندان و حفظ بافت استخوانی دندان

حفظ بافت استخوانی دندان یک امر مهم و حیاتیست. استخوان یک بافت زنده است استخوان ها به طور معمول از دندان ها پشتیبانی می کنند. گاهی اوقات، اگر غلاف استخوانی اطراف دندان بسیار نازک باشد، بعد از کشیدن دندان، ممکن است استخوان فک تحلیل رود . این روند فقط طی چند ماه اتفاق می افتد، اما اگر اقدامات لازم برای متوقف کردن آن انجام نشود، می تواند ادامه یابد.
جراحی که دندان را می کشد، در صورتی که برای از دست دادن بیش از حد استخوان ریسکی وجود داشته باشد، ممکن است یک پیوند استخوان برای حفظ وضعیت آن را توصیه کند. دلیل این امر اینست که اگر استخوان کافی برای حرکت دندان وجود نداشته باشد، می تواند منجر به تحلیل ناگهانی لثه شود. بنابراین حفظ استخوان پس از کشیدن دندان حیاتی است. باید اطمینان حاصل شود که توده استخوانی کافی است و از طریق آن دندان های مجاور نیز برای جابجایی مناسب توان حرکت داشته باشند.

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابت

اگر متقاضی انجام درمان ارتودنسی ثابت هستید وضعیت کشیدن دندان قبل از شروع این درمان مشخص می شود. افرادی که دندان های شلوغی دارند و یا دندان اضافی دارند معمولا کاندیدای کشیدن دندان قبل از شروع درمان ارتودنسی ثابت می باشند. این افراد معمولا فضای کافی برای چیدمان مرتب دندان ها در قوس دندانی را ندارند. بدین ترتیب متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که چه دندان هایی و چند دندان از آنها کشیده شود. بعد از ایجاد فضای مناسب براکت های ثابت بر روی دندان ها تعبیه می شود و حرکت دندانی با دستگاه ارتودنسی ثابت آغاز می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی

 1. Avatar سناحسین نژاد گفت:

  سلام من الان یک سال وخورده ای که دندونامو ارتدونسی کردم .دوماهه که استخوانهای فکم رشد کرده ولثه هامو برجسته کرده خواستم نظرتونو دراین موردبهم بگین وراهنمایی م کنید که چکاری انجام بدم ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   قبل از پاسخ دادن به سوال شما باید چند مورد مشخص شود. آیا درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده یا همچنان در دوره درمانی هستید؟ اگر این طور است جای نگرانی نیست و می توانید تا پایان دوره صبر کنید تا متخصص ارتودنسی شما کارشان را تمام کند. مورد دوم این که مطمئن شوید متخصص ارتودنسی معالج وضعیت رشد فکین را از قبل در نظر گرفته باشد و اگر درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده و درمان در حال بازگشت است به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. در صورتی که راه حل مناسبی به شما پیشنهاد ندادند پرونده درمان ارتودنسی خود را دریافت کنید و به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید.

 2. Avatar زهرا ذبیحی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دندون شماره 7 راست فک پایین خراب شده و باید کشیده شه دندون کناریش شماره 8 در نیومده میخوام فک بالا ارتودنسی کنم امکانش هست بعد از در اومدن شماره 8 جای 7 پرکنه و نیاز ب کاشت دندون نداشته باشم؟! ممنون میشم پاسخ بدین
  💓

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در بسیاری از موارد می توان دندان شماره هشت را به سمت جلو آورد و جای دندان شماره هفت رو پر کند. این تصمیم را باید متخصص ارتودنسی معالجتان بگیرد . شما می توانید این رو شما از متخصص ارتودنسی معالجتان بخواهید.

 3. Avatar parisa گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من سه ماهه که درمان ارتودنسی رو شروع کردم و حین ارتودنسی با تشخیص ارتودنتیتست دندون های 4 رو کشیدم از هر دو فلک. از کجا متوجه بشم که بافت استخوان دندونام حفظ شده و مشکلی در ارتودنسی و بعد از درمان برام پیش نمیاد چون شنیدم حفظ بافت استخوان خیلی مهمه و اگر حفظ میشه لثه دچار تحلیل میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از متخصص ارتودنسی معالج خودتان سوال کنید.و ایشان باید به گونه ای درمان کندکه باعث تحلیل استخوان ، لثه و ریشه نشود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *