درمان ارتودنسی

شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان

دربسياري از موارد کشيدن دندان ها در ارتودنسی لازم نيست. گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندانها، و یا شلوغی دندانها نیاز به کشیدن دندان است. ولي بايد گفت اگر واقعاً نياز به کشيدن دندان دايمي در درمان ارتودنسي لازم باشد بيمار نبايد به خاطر ترس ازاين مساله از درمان صرف نظر کند. چرا که فضاهای ناشي از کشيدن دندان کاملاً با حرکات ارتودنسي بسته مي شوند و بیمار به حالت نرمال رشدی صورت و نهايتاً هماهنگی مناسب صورت خود مي رسد.

کشیدن دندان در ارتودنسی

اولین مرحله مهم درمان در ارتودنسی معاینات و بررسی های دقیق متخصص ارتودنسی است تا آنچه لازم است برای بیمار انجام شود. درمان اغلب می تواند شامل حذف یا کشیدن بعضی از دندان ها برای از بین بردن تعدد و کثرت آن ها می باشد. به طور کلی، هنگامی که دندان های زیادی برای اندازه قوس یا کمان دهان درفک بالا یا پایین وجود دارد، ممکن است فضای کافی برای تنظیم و هم ردیف کردن دندان ها وجود نداشته باشد. یک راه حل معمول این است که فضای لازم را با کشیدن دندان ها باز کرد تا مابقی بتوانند به درستی در قوس دندانی قرار داده شوند. در عوض، زمانی که فضای کافی برای دندانی وجود دارد، باید دندانی کشیده نشود. دندان هایی که اغلب برای دلایل ارتودنسی برداشته می شوند دندان های پرمولر هستند. این دندان ها دقیقا بین دندان نیش و دندان مولر (بزرگترین دندان های عقب) قرار دارند.

کشیدن دندان

 

اولویت با کشیدن کدام دندان ها است

دندان های پوسیده خراب آبسه کرده پر شده یا حتی روکش شده در اولویت اول کشیدن دندان برای باز کردن فضای بین دندان های شلوغ هستند. در درجه بعدی دندان هایی که در انتهای قوس دهان قرار دارد یعنی دندان های شماره 4 یا 5 در اولویت کشیدن دندان قرار دارند.
نکته مهمی که در کشیدن دندان ها باید در نظر گرفت حفظ قرینگی است یعنی اگر دندانی از فک بالا سمت راست کشیده می شود باید دندان فک بالا سمت چپ نیز به منظور حفظ قرینگی کشیده شود. در ایده آل ترین حالت کشیدن دندان از هر طرف فکین یک دندان که دندان خراب و آسیب دیده است کشیده می شود. یعنی ممکن است برای درمان ارتودنسی 4 دندان کشیده کشیده شود و اصلا جای نگرانی وجود ندارد و فضای دندان کشیده شده پر می گردد.

دلائل کشیدن دندان در بزرگسالی

1. آسیب های شدید دندانی و بروز تروما
2. تحلیل رفتن ریشه دندان و غیر قابل بازگشت بودن و غیر قابل ترمیم بودن دندان آسیب دیده
3. دندان های شلوغ به خصوص در افرادی که فک کوچک و دندان های بزرگ دارند
دربسياري از موارد کشيدن دندان ها لازم نيست گاهی اوقات برای ایجاد فضا در فک به منظور کاهش جلوزدگی دندانها، و یا شلوغی دندانها متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که نیاز به کشیدن دندان است.
ولي بايد گفت اگر واقعاً نياز به کشيدن دندان دايمي در درمان ارتودنسي لازم باشد بيمار نبايد به خاطر ترس ازاين مساله از درمان صرف نظر کند. چرا که فضاهاي ناشي از کشيدن دندان کاملاً با حرکات ارتودنسي بسته مي شوند و بیمار به حالت نرمال رشدي صورت و نهايتاً هماهنگي مناسب صورت خود مي رسد.
در اکثر مواقعی که بیمار دارای فک کوچکی است و دندان های بزرگی دارد ارتودنتیست تشخیص می دهد که برای اصلاح نامرتبی و شلوغی دندان های بیمار از او دندان بکشد. بعد از این که فضای استاندارد برای دندان ها ایجاد شد ارتودنتیست آن دندان های شلوغ را با تجهیزات ارتودنسی ردیف و منظم می کند.

نبایدهای کشیدن دندان

ارتودنتیست تلاش می کند دندان های جلویی را نکشد و تا حد امکان دندان های عقبی 4 و 5 را انتخاب کند. یک متخصص ارتودنسی دندان هایی که سالم هستند را برای کشیدن انتخاب نمی کند مگر این که دندان خرابی وجود نداشته باشد و در نهایت از دندان های عقبی بر حسب نیاز بیمار دندان کشیده می شود.
بیماری که فک کوچک را از پدر یا مادر و دندان های بزرگ را از یکی از آنها به ارث برده است دچار ناهنجاری شلوغی دندان ها می شود. زیرا دندان های بزرگ در فک کوچک نمی نشیند و فضای کافی برای ردیف و مرتب بودن ندارد. بنابراین دندان ها از هر طرف که توانسته اند رشد کرده اند و به دلیل عدم وجود فضای کافی دندانها بسیار شلوغ و نامرتب هستند . دندان های فشرده و شلوغ علاوه بر ظاهر غیر استاندارد سلامت دندان های دیگر را نیز تحت تاثیر منفی قرار می دهد. در اکثر این مواقع متخصص ارتودنسی برای حفظ سلامت دهان و دندان راهی جز کشیدن دندان ندارد بنابراین نسبت به این موضوع حساسیتی نداشته باشید و سعی کنید از نتیجه نهایی لذت ببرید.

آیا کشیدن دندان درد دارد؟

ارتودنتیست شما قبل از کشیدن دندان از بی حسی مناسب برای این کار استفاده می کند در برخی موارد که عمق وسیعی در فرآیند کشیدن دندان درگیر می شود متخصص ارتودنسی از بی هوشی و یا خواب عمیق استفاده می کند بنابراین طی روند کشیدن دندان هیچ دردی احساس نخواهید کرد. اما بعد از کشیدن دندان چطور؟ ارتودنتیست داروهای مسکن لازم و راه کارهای مناسب را به شما ارائه خواهد کرد تا در صورت احساس درد نسبت به تسکین دندان درد اقدام کنید.
در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالرضا جمیلیان تمام تلاش بر این است که دندانی از بیمار کشیده نشود و آخرین راه درمان کشیدن دندان خواهد بود حتی در مواقعی که بیمار با ناهنجاری شلوغی دندان ها مراجعه می کند. اما در برخی مواقع نکشیدن دندان عواقب و عوارضی ایجاد می کند که کشیدن دندان مسلما به نفع بیمار خواهد بود.

کشیدن دندان و حفظ بافت استخوانی دندان

حفظ بافت استخوانی دندان یک امر مهم و حیاتیست. استخوان یک بافت زنده است استخوان ها به طور معمول از دندان ها پشتیبانی می کنند. گاهی اوقات، اگر غلاف استخوانی اطراف دندان بسیار نازک باشد، بعد از کشیدن دندان، ممکن است استخوان فک تحلیل رود . این روند فقط طی چند ماه اتفاق می افتد، اما اگر اقدامات لازم برای متوقف کردن آن انجام نشود، می تواند ادامه یابد.
جراحی که دندان را می کشد، در صورتی که برای از دست دادن بیش از حد استخوان ریسکی وجود داشته باشد، ممکن است یک پیوند استخوان برای حفظ وضعیت آن را توصیه کند. دلیل این امر اینست که اگر استخوان کافی برای حرکت دندان وجود نداشته باشد، می تواند منجر به تحلیل ناگهانی لثه شود. بنابراین حفظ استخوان پس از کشیدن دندان حیاتی است. باید اطمینان حاصل شود که توده استخوانی کافی است و از طریق آن دندان های مجاور نیز برای جابجایی مناسب توان حرکت داشته باشند.

کشیدن دندان در ارتودنسی ثابت

اگر متقاضی انجام درمان ارتودنسی ثابت هستید وضعیت کشیدن دندان قبل از شروع این درمان مشخص می شود. افرادی که دندان های شلوغی دارند و یا دندان اضافی دارند معمولا کاندیدای کشیدن دندان قبل از شروع درمان ارتودنسی ثابت می باشند. این افراد معمولا فضای کافی برای چیدمان مرتب دندان ها در قوس دندانی را ندارند. بدین ترتیب متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که چه دندان هایی و چند دندان از آنها کشیده شود. بعد از ایجاد فضای مناسب براکت های ثابت بر روی دندان ها تعبیه می شود و حرکت دندانی با دستگاه ارتودنسی ثابت آغاز می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

52 دیدگاه برای “شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی

 1. Avatar سناحسین نژاد گفت:

  سلام من الان یک سال وخورده ای که دندونامو ارتدونسی کردم .دوماهه که استخوانهای فکم رشد کرده ولثه هامو برجسته کرده خواستم نظرتونو دراین موردبهم بگین وراهنمایی م کنید که چکاری انجام بدم ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   قبل از پاسخ دادن به سوال شما باید چند مورد مشخص شود. آیا درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده یا همچنان در دوره درمانی هستید؟ اگر این طور است جای نگرانی نیست و می توانید تا پایان دوره صبر کنید تا متخصص ارتودنسی شما کارشان را تمام کند. مورد دوم این که مطمئن شوید متخصص ارتودنسی معالج وضعیت رشد فکین را از قبل در نظر گرفته باشد و اگر درمان ارتودنسی شما به پایان رسیده و درمان در حال بازگشت است به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. در صورتی که راه حل مناسبی به شما پیشنهاد ندادند پرونده درمان ارتودنسی خود را دریافت کنید و به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید.

   1. Avatar زیبا گفت:

    ‌سلام ببخشید من دندون ۷ فک پایینم خرابه و دندونای نامنظمی دارم و فکم کوچیکه آیا ممکنه برا ارتودنسی دندون ۷ کشیده بشه؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . من شرایط دندانی شما را ندارم . پس نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است دندانی که خراب است یا پر کردگی دارد کشیده شود. ادر ین مورد را از متخصص معالجتون درخواست کنید.

 2. Avatar زهرا ذبیحی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دندون شماره 7 راست فک پایین خراب شده و باید کشیده شه دندون کناریش شماره 8 در نیومده میخوام فک بالا ارتودنسی کنم امکانش هست بعد از در اومدن شماره 8 جای 7 پرکنه و نیاز ب کاشت دندون نداشته باشم؟! ممنون میشم پاسخ بدین
  💓

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در بسیاری از موارد می توان دندان شماره هشت را به سمت جلو آورد و جای دندان شماره هفت رو پر کند. این تصمیم را باید متخصص ارتودنسی معالجتان بگیرد . شما می توانید این رو شما از متخصص ارتودنسی معالجتان بخواهید.

 3. Avatar parisa گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من سه ماهه که درمان ارتودنسی رو شروع کردم و حین ارتودنسی با تشخیص ارتودنتیتست دندون های 4 رو کشیدم از هر دو فلک. از کجا متوجه بشم که بافت استخوان دندونام حفظ شده و مشکلی در ارتودنسی و بعد از درمان برام پیش نمیاد چون شنیدم حفظ بافت استخوان خیلی مهمه و اگر حفظ میشه لثه دچار تحلیل میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از متخصص ارتودنسی معالج خودتان سوال کنید.و ایشان باید به گونه ای درمان کندکه باعث تحلیل استخوان ، لثه و ریشه نشود

 4. Avatar بهتاش گفت:

  سلام ، اقای دکتر
  من بعد مشاوره ای که برای دندون پزشکی انجام دادم
  چند روز بعدش که امروز میشه برای ارتودنسی اقدام کردم
  منتهی دندون های من شرایط ارتودنسی نداشت با مشاوره ای از قبل با دکتر های دیگه داشتم ۳ تا خرابی و دوتا کشیدن دندون داشتم یکی از دندون ها واقعا اضافی هستش و در پشت دندون نیش هستش و تقریبا به سقف دهان میرسه ، علیرقم اینکه دندون های من خیلی مشکل داشت و برطرف میشد ارتودنسی انجام دادن و واقعا ناامید شدم از شیوه درمانی این مرکز
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های شما باید معاینه شود. رادیوگرافی و شیب فکین شما رو ندارم پس اظهار نظزی نمی توان کرد.

 5. Avatar Shadi گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من یه ماهه که ارتدونسی کردم ولی نیاز به کشیدن دندان شیری و جراحی دندان نهفته دارم درحین ارتدونسی میشه این کارو انجام بدم یا قبلش باید انجام می‌شد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی دندان ها و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 6. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام اقای دکتر. ایا در ۳۵ سالگی میشه ارتودنسی کرد؟ و اینکه الان دندون ۶ هم نیاز به عصب کشی داره. اما ظاهرش خوبه، ایا میشه تو اورتودنسی دندون ۶ را کشید یا باید درستش کنم.با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توانید ارتودنسی انجام دهید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا جای امکان باید دندان اصلی حفظ شود .

 7. Avatar fahimeh گفت:

  سلام ببخشید من میخواستم دندونامو ارتودنسی کنم که با وضعیت قرنطینه دیگه نشد،تو این مدت یکی از دندونای عقبم که قبلا پرش کرده بودم تقریبا به طورکامل شکسته و فقط ریشه مونده،و دندونای عقبم کلا خرابن ،ایا برای ارتودنسی میشه دندونای عقب روهم کشید؟اگه لازم نبود بکشم قبل ارتودنسی یا بعدش یا همزمان میتونم لمینت کنم دندونای عقبم رو؟این دو مورد باهم تداخل ندارن؟ و اینکه با کشیدن دندون عقل هم میشه فضا رو باز کرد؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چون دندان عقب شکسته شده است بهتر است دندانهای شکسته شده کشیده شود و با ارتودنسی فضای دندان انها پر شود.کشیدن دندان عقل انقدر در انتهای دهان قرار دارد که با کشیدن ان نمی توان فضا را باز کرد.

 8. Avatar Mahdi گفت:

  سلام، من دندان شماره ۲ ام پشت ۱ و نیش در اومده بود و پوسیده شده بود بنابراین دندانپزشکم اون رو کشید و الان حدودا ۹ ماهه که اورتودنسی دارم، سوالم اینه که آیا بعد از اتمام اورتودنسی و انجام ونیر کامپوزیت میشه این دندون حذف شده رو درست کرد؟ یعنی ۴ تا دندون پیش رو داشت؟ یا همون ۳ تا باقی خواهد موند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید معاینه رایگان است

   1. Avatar مبین گفت:

    سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر. من 16 سال دارم و دندان های نیشم نهفته هستند و قراره برای ایجاد فضا دندان های شماره 4 که پوسیده نیستن رو بکشن و من دندان شماره 6 پوسیده هستن و میخواستم بدونم میشه به جای دندون های شماره 4،دندون های شماره 6 رو کشید؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید دندان شما معاینه شود. سپس می توان اظهار نظر کرد.

 9. Avatar محمديان گفت:

  سلام آقاي دكتر وقتتون بخير من 30 سالمه و يكسال هست كه ارتودنسي كردم و الان دندونام كاملا صاف شده ، بعد از ارتودنسي دندونام رو به جلو حركت كردن و دندوناي جلو فك بالا دندونهاي پايينمو ميپوشونه يعني ديپ بايت با اورجت. طرح درماني كه بهم ارايه شده الان اين هست كه دندان هاي شماره 4 رو بكشم ولي از لحاظ رواني نميتونم با اين موضوع كنار بيام كه دندون هاي سالم رو بكشم. چون حدود هشت ساله كه 2 تا از دندونهاي اسياب دايمي رو در فك پايينم از دست دادم و نميتونم از لحاظ رواني با اين طرح درمان كنار بيام. ميخواستم بپرسم آيا ميشه از كشيدن دندان صرف نظر كرد و درمان ديگري رو جايگزينش كرد؟ ضمن اينكه دكتر من چيزي در مورد تحليل لثه در صورت كشيدن دندون بهم نگفته.
  به طور كلي ميخوام بدونم شما اين طرح درمان رو تاييد ميكنيد يا خير؟ ممنون ميشم از شما پاسخ بگيرم چون به درمان من خيلي كمك ميكنه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در مورد کشیدن یا نکشیدن دندان متخصص ارتودنسی حتما باید در ابتدا قبل از اینکه سیم را بر روی دندان قرار دهد این موضوع را با بیمار مطرح نماید منظقی نیست وسط در مان این موضوع به این مهمی مطرح شود چون همه بیماران با کشیدن دندان در وسط درمان مخالف هستند . به هر حال من چون با شرایط دندانی شما اشنا ننیستم برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 10. Avatar نرگس گفت:

  سلام ، خسته نباشید آقای دکتر من دندان نیشم عقب و دندان شماره ۲ جلو ، ارتودنتیستم گفته که دندان ۴ یا ۵ رو بکش حالا خاستم مطمئن شم اگه ۴ را بکشم حتما جاش پر میشه؟ینی فضای خالی نمیمونه؟وباید از سمت چپ دهانم هم همون دندان کشیده بشه برا حفظ قرینگی یا نه؟
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   در بعضی شرایط براساس نوع ناهنجاری دندان کشیده می شود . برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 11. Avatar سیده محیاهاشمی گفت:

  سلام اقای دکتر من 4 ماه است که ارتودنسی کردم ودندان های فک پایینم جلواومده دکترم بهم گفته باید دندان های 4 رو بکشم بااینکه دندان هایم سالمن. من دندان های عقل روهم کشیدم و به دکترم گفتم اگه بشه بجای داندان های 4 دندان های پرکرده را بکشم ولی قبول نکردن بنظر شما دندان های سالم را بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . من موقعیت دندانها ، فکین و رادیوگرافی دندان شما را ندارم. اصولا صلاح است دندانهای پر شده را باید کشید. باید دندانها معاینه شود تا بتوان دقیق پاسخ داد.

 12. Avatar Ali گفت:

  ببخشید یک سوال دارم. من با اینکه دندانهای ردیف و فشرده ای دارم و هر روز دوبار مسواک میزنم و نخ دندان می کشم، اما هر سال به طور میانگین، یکی از دندانهایم می پوسد.به طوری که الان ۱۲ دندان پوسیده دارم. میخواستم بدونم علتش به خاطر فشردگی زیاده و من ارتودنسی لازم دارم؟ یا اینکه جنس دندانهایم ضعیف است یا…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شلوغی دندانها یک عاملی است که باعث پوسیدگی می شود بهتر است ارتودنسی نمایید

 13. Avatar Mona گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من ۱۹ سالمه و دندان های فک بالام جلوتر از فک عقب هست.میخواستم بدونم میشه فقط فک بالا رو ارتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است هر دو فک ارتودنسی شود تا هماهنگ با همدیگر باشند

 14. Avatar کریمی گفت:

  سلام جناب دکتر، من بیست سالمه، دو ساله ارتودنسی انجام دادم، قبل ارتودنسی دو تا دندون های جلویی(یک چپ و یک راست) انقدر مایل به راست بودن که دندون نیشم بجای اونا قرار گرفته بود، دو تا دندون از فک بالا کشیدم برای باز شدن جا(یدونه از دندونها توی سقم بود و جراحی کردم) حالا الان بعد دو سال جابجایی صورت گرفته و جاهای خالی کاملا پر شده، اما هنوز دو تا دندون جلوییم کامل نیمدن وسط و دیگه هم جایی وجود نداره برای جابجایی. من خیلی نگرانم، با وجود اینکه دیگه جا وجود نداره آیا راهی برای وسط اومدنِ این دوتا دندون وجود داره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. متخصص ارتودنسی معالج شما باید انقدر توانایی داشته باشد که این مشکل را حل کند اگر ایشان نتوانست از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 15. Avatar Ayla گفت:

  سلام دکتر جان من بیست و سه سالمه فک بالایی من جلو هست و ارتودنتیست من گفته ک نیازه که دندونای چهارم کشیده بشه در صورتی که حتی توی عکس دندونام جای خالیه دندونای هشت بالا پیداست و فضا باز بنظر میاد
  یکم پوسیدگی دارن دندونای چهارم و دندون پزشکم گفت که با جنس دندونای من سازگاری نداره ارتودنسی ولی ارتودنتیستم میگه باید انجام بدی
  نظرتون چیه من باید چیکار کنم؟!
  پیشاپیش از راهنماییتون سپاسگزارم 🙏🏻🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بایستی در انتخاب متخصص خود دقت فراوان کرد زیرا متخصص ارتودنسی تاثیرات بسزایی در طرح درمان دندانهای شما دارد . در حال حاضر دندانها ، شرایط فکین و رادیوگرافی ها باید بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد. من هیچگونه اطلاعاتی در خصوص شرایط دندانهای شما ندارم.

   1. Avatar Ayla گفت:

    سپاس فراوان دکترجان من چجوری میتونم با شما ارتباط بگیرم برای ارسال رادیوگرافی دندونام؟!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. شما تحت درمان هر متخصص ارتودنسی که هستید طرح درمان داده می شود. شما باید کار متخصصان ارتودنسی را ببینید و یک متخصص برای خود انتخاب کنید و تحت نظر او معالجه شوید.

   2. Avatar Bahar گفت:

    سلام دکتر،من ۱۷سالمه ودندونهای عقبیم شیری هستش وآسیاب کوچیک فک بالاییه به عصب کشی نیاز داره وقرینه همین دندون هم باز به پر کردن نیاز داره ولی این یکی بالاش دندون دائمی درآورده ودکتربهم گفت که اینو بکشم بالاییه میاد سرجاش وفک پایینم هم باز زیر همین یعنی آسیاب کوچیکم نیاز به پرکردن داره اما شیریه و دندونهام خیلی به هم ریخته هست و به لثم فشار میاره آیا امکانش هست که دندونهای آسیاب کوچیکمو که خراب هستنو به جای عصب کشی و پر کردن بکشم و دندون عقلو با ارتودنسی بیارن جلو تا جای اونارو بگیره ؟اینارو دکتری که تخصصش ارتودنسی نبود بهم گفتن که امکانش هست ولی اول باید دکتر ارتودنس معاینه کنن وبه خاطرکرونا شرایطش نیست که برم دکتر میشه بهم بگید همچین چیزی میشه یانه
    متشکرم»

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیگی انجام شود.شرایط دندانها، شیب فکین باید بررسی شود تا بتوان اظهار نظرکرد.

 16. Avatar ایدا گفت:

  سلام خسته نباشید من برای ارتودنسی اقدام کردم الان در مرحله کشیدن دندان هستم فقط فک بالا و‌پایینم قرینه نیستن فک بالام به سمت چپ هستن فک پایین به سمت راست دکتر از فک بالا شماره پنج سمت چپ را کشیدند و قراره شماره چهارهای فک پایینمم بکشه حس میکنم این انتخاب شماره پنج سمت چپ فک بالا درست نباشه و بعدن دندونام قرینه نشه امکانش هست اشتباه باشه ؟و اینکه دندونام قرینه نشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود من شرایط دندانها و موقعیت فکین شما را ندارم . بعد از معاینه می توان اظهار نظر کرد.

 17. Avatar ایدا گفت:

  ببخشید ادامه سوالمو نگفتم چون اول قرار بود سمته شماره پنج سمت راست را بکشند و سرشون شلوغ بود اون روز احتمال میدم حواسشون نبود برای همین نگران شدم اخه به نظرم فک بالا سمت چپ بره دیگه دندونام وسط قرار نمیگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانها دارد .

 18. Avatar هوشنگ گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر من ۲۸ سالمه و تازه اقدام‌ به ارتودنسی کردم الان‌در مرحله کشیدن دندان هستم چه شرایطی برای انتخاب کشیدن دندان وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های پوسیده خراب آبسه کرده پر شده یا حتی روکش شده در اولویت اول کشیدن دندان برای باز کردن فضای بین دندان های شلوغ هستند.

 19. Avatar مبین گفت:

  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر. من 16 سال دارم و دندان های نیشم نهفته هستند و قراره برای ایجاد فضا دندان های شماره 4 که پوسیده نیستن رو بکشن و من دندان شماره 6 پوسیده هستن و میخواستم بدونم میشه به جای دندون های شماره 4،دندون های شماره 6 رو کشید؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دندانها بررسی می شوندطرح درمان داده می شود. و یا غیره به شما گفته می شود.

 20. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من 30 ساله هستم دندان های جلوییم شدیدا پس و پیشه و نیاز به اورتودنسی دارن ولی از طرفی دندانهای -آسیابم سه تا شماره6 دوتا فک پایین و یکی فک بالا و دندان 5 فک پایین رو کشیدم و دندانهای عقلم هم پوسیدکی داره. واینکه دندانهای نیشم سالم هستن ولی حس میکنم بین لثه و دندان شکافی هست که بخاطر استفاده از مسواک سخت روی دندان بوجود اومده -آیا با این شرایط میتونم اورتودنسی کنم و دندان های نیشم در ارتودنسی بخاطر شکافش نمیشکنه یا قابل ترمیم هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar سحر گفت:

    سلام آقای دکتر و با تشکر از شما، متاسفانه من در استان گلستان سکونت دارم و بخاطر شرایطم امکان حضور و
    بهره مندی از تخصص شما رو ندارم .فقط خاستم شرایطم رو کامل شرح بدم تا بدونم امکان اروتودنسی با این شرایط رو دارم یا نه که بتونم جرات اینو پیدا کنم که به دندانپزشکی مراجعه کنم . چون هم از لحاظ مالی و هزینه و هم از ترس عجیبی که از دندانپزشکی دارم تا الان اقدامی نکردم .

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. ممنون از حسن توجه شما.
     جای نگرانی نیست. درد بعد از ارتودنسی در یک یا دو روز اول می باشد که ناشی نیروی واردهاز طرف سیم ها و جابجای دندانها است . که بستگی به سن، آستانه درد و شرایط هر شخص فرق دارد که با میل کردن مسکن برطرف خواهد شد.

 21. Avatar بهارک گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  برای ارتودنسی دندانهای شلوغ اگه لازم باشه دندانی کشیده شود کدوم را می کشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی، تا جای ممکن دندانی کشیده نمی شود. اگر لازم بود دندانهای پوسیده و پر کرده در الویت هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *