اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ساییدن دندان ها روی هم

دندان قروچه

ساییدن دندان ها روی هم یا دندان قروچه کردن در افراد به تناوب دیده می شود برخی هنگام عصبانیت و بعضی افراد در هنگام خواب . دندان قروچه کردن غالباً بدون وجود یک نارسایی عصبی و یا بروز هر گونه ضایعه ای اتفاق می افتد و این پدیده ای است که در اشخاص سالم نیز دیده می شود.

گاهی بیماران اظهار می کنند که دندانهایشان در خواب به گفته اطرافیانشان صدا میدهد و بدون اینکه علت آنرا بدانند یا در صدد رفع آن باشند خیلی بی تفاوت از کنار آن می گذرند.

افرادی که دندان قروچه می کنند را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

افرادی با فشارهای عصبی و اضطراب.

افرادی که بدون فشارهای عصبی دندان قروچه دارند.

 دلایل دندان قروچه یا ساییدن دندانها روی هم:

به نظر می رسد دندان قروچه به صورت ارثی در افراد دیده می شود و در زنان و مردان به یک میزان شیوع دارد.

دندان قروچه در افرادی که مشلات عصبی ندارند چنانچه درمان نشود بصورت یک عادت در می آید و حتی بعد از مدتی به دنبال دندان قروچه دندانها سایش شدید پیدا می کنند و چه بسا تماس های ناهماهنگ ممکن است دراثر سایش از بین برود ولی دندان قروچه بر اثر عادت همواره ادامه پیدا می کند.

در مواردی که دندان قروچه ناشی از مشکلات عصبی باشد آن هم ممکن است پس از رفع مشکلات عصبی بصورت عادتی تکرار پذیر شود.

در صورت بروز یا مشاهده دندان قروچه به دندانپزشک مراجعه و دندانپزشک پس از تشخیص علت ایجاد آن بصورت اولیه که همانا پیدا کردن علت اصلی می باشد اقدام نماید، سپس با یک درمان ساده و ساختن وسیله ای به نام نایت گارد ( Night Guard ) و استفاده آن در هنگام خواب می توان بطور کلی این عادت را حذف نمود.

‏‎
به گفته محققان دانشگاه انگلند منچستر مسواک شما می‌تواند بیش از ۱۰۰ میلیون باکتری را در خود پنهان نگه دارد. به یاد داشته باشید آنچه که با مسواک زدن از دهانتان خارج می‌کنید باکتری است؛ پس شما همواره در حال به جا گذاشتن باکتری روی مسواک خود هستید.
براى پاكيزه نگه داشتن مسواكتان به نكات زير توجه كنيد:

تا حد ممكن مسواك خود را از توالت، دور نگه داريد.
از خشک بودن آن مطمئين شويد.مسواک را سر بالا در جایش بگذارید.
هر از چند گاهی، مسواك خود را با استفاده از یک شوینده دهانی آنتی باکتریال، ضد عفونى كنيد.
هر سه ماه، مسواك خود را عوض كنيد.

دوستان گرامی برای اطلاع از هزینه ارتودنسی می توانید با مطب دکتر جمیلیان تماس حاصل بفرمایید و از یک جلسه رایگان معاینه اولیه استفاده نمایید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “ساییدن دندان ها روی هم

  1. Avatar لادن گفت:

    سلام وقت بخیر دختر من انگشت می مکد باید از چند سالگی به متخصص ارتودنسی برای درمان ارتودنسی مراجعه نمایم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام. باید از سن 5 سالگی به بعد جلوی این عادت گرفته شوددر سنیسن پایین این عارضه با یک دستگاه ارتودنسی متحرک قابل درمان است در غیر اینصورت مشکل شدیدتر می شود و بیمار نیاز به جراحی فک در اینده خواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *