اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ساییدن دندان ها روی هم

مردی که دندان هایش را روی هم می سابد

ساییدن دندان ها روی هم یا دندان قروچه کردن در افراد به تناوب دیده می شود برخی هنگام عصبانیت و بعضی افراد در هنگام خواب. دندان قروچه کردن غالباً بدون وجود یک نارسایی عصبی و یا بروز هر گونه ضایعه ای اتفاق می افتد و این پدیده ای است که در اشخاص سالم نیز دیده می شود. گاهی بیماران اظهار می کنند که دندان هایشان در خواب به گفته اطرافیانشان صدا می دهد و بدون اینکه علت آنرا بدانند یا در صدد رفع آن باشند خیلی بی تفاوت از کنار آن می گذرند.

چه کسانی دندان های خود را میسایند

بیمارانی که دندان های خود را میسایند را می توان به دو دسته تقسیم کرد. متخصص ارتودنسی یا دندانپزشک با توجه به این که بیمار در کدامیک از این دو گروه قرار دارد، درمان مناسب را به بیمار پیشنهاد خواهد کرد. این بیماران شامل دو دسته زیر می باشند:

 1. افرادی با فشارهای عصبی و اضطراب.
 2. افرادی که بدون فشارهای عصبی دندان قروچه دارند.

پسری که در شب دندان هایش را می سابد

دلایل ساییدن دندان ها روی هم

به نظر می رسد دندان قروچه  یا ساییدن دندان ها روی هم به صورت ارثی در افراد دیده می شود و در زنان و مردان به یک میزان شیوع دارد. دندان قروچه در افرادی که مشلات عصبی ندارند چنانچه درمان نشود بصورت یک عادت در می آید و حتی بعد از مدتی به دنبال دندان قروچه دندان ها سایش شدید پیدا می کنند و چه بسا تماس های ناهماهنگ ممکن است دراثر سایش از بین برود ولی دندان قروچه بر اثر عادت همواره ادامه پیدا می کند.

در مواردی که ساییدن دندان ها بر روی هم از مشکلات عصبی باشد آن هم ممکن است پس از رفع مشکلات عصبی بصورت عادتی تکرار پذیر شود. در صورت بروز یا مشاهده ساییدن دندان ها به دندانپزشک مراجعه و دندانپزشک پس از تشخیص علت ایجاد آن بصورت اولیه که همانا پیدا کردن علت اصلی می باشد اقدام نماید، سپس با یک درمان ساده و ساختن وسیله ای به نام نایت گارد ( Night Guard ) و استفاده آن در هنگام خواب می توان بطور کلی این عادت را حذف نمود.

ممکن است برخی از بیماران به دلیل ناهنجاری های فکی و دندان دچار ساییدن دندان ها بر روی هم شوند. در این زمان مراجعه به یک متخصص ارتودنسی ضروری به نظر می رسد. گاهی نیز برخی بیماران با انجام برخی درمان های ترمیمی دندان که بدون در نظر گرفتن آناتومی فک و دندان بیمار انجام می شود دچار ساییدن دندان ها روی هم می شوند. بنابراین حتما به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا برای درمان و جلوگیری از مشکلات آناتومیک فک و دندان اقدامات لازم را به عمل آورد.

پسری که دندان هایش را روی هم می سابد

عوارض ساییدن دندان بر روی هم

آنچه که مسلم است با ساییدن دندان ها بر روی هم منجر به از بین رفتن مینای دندان در طول زمان خواهید شد. به دنبال از بین رفتن مینای دندان، دندان ها مستعد پوسیدگی دندان می شوند. به علاوه بروز بیماری های لثه و فکی نیز در این موارد شایع است. یکی دیگر از عوارض این بیماری پایین آمدن کیفیت خواب بیمار است. اکثر بیمارانی که دندان های خود را بر روی هم می سابند در هنگام صبح خسته و با درد دندان و فک از خواب بیدار می شوند.

درمان ساییدن دندان بر روی هم

اگر علت ساییدن دندان ها بر روی هم ریشه در مشکلات عصبی بیمار دارد علاوه بر مراجعه به دندانپزشک مراجعه به یک متخصص مغز و اعصاب و مشاور روانشناس نیز ضروری است. استفاده از نایت گارد و محافظ دندان در جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند. در نهایت پس از رفع مشکل ساییدن دندان ها لازم است اقدامات لازم برای ترمیم دندان هایی که طی این عادت غلط آسیب دیده اند انجام شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “ساییدن دندان ها روی هم

 1. Avatar ثمین گفت:

  سلام وقت بخیر. من چند روزی هست که مفصل tmj (استخوان کنار گوش، خود گوش و فک بالا و پایین سمت چپم) درد ناگهانی شدیدی داردکه با هیچ قرص مسکنی آروم نمیشود. فقط قرص متاکارمابول آرومم میکنه. وقتی از خواب بیدار میشم دندان های سمت چپم روی هم فشرده می شود. راه حل درمانش چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از فک و دندان های شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 2. Avatar همایون گفت:

  سلام یک سوال داشتم ایا دندان قروچه و فشار اوردن به دندان ها روی هم و همینطور دندانی که با سرما درد میگیرد میتواند باعث سرد در شقیقه ها و گردن و… شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه و سایش دندان ها روی هم استرس هست. شما بایستی این فشار روانی را از خودتون دور کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان قروچه

 3. Avatar لادن گفت:

  سلام وقت بخیر دختر من انگشت می مکد باید از چند سالگی به متخصص ارتودنسی برای درمان ارتودنسی مراجعه نمایم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از سن 5 سالگی به بعد جلوی این عادت گرفته شوددر سنیسن پایین این عارضه با یک دستگاه ارتودنسی متحرک قابل درمان است در غیر اینصورت مشکل شدیدتر می شود و بیمار نیاز به جراحی فک در اینده خواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *