مقالات عمومی ارتودنسی

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

در رابطه با درآوردن دندانهای عقل باید گفت بهتر است تصمیم گیری راجع به در آوردن دندانهای عقل در آخر دوره درمانی ارتودنسی صورت گیرد زیرا ممکن است برای درمان ارتودنسی دندانی کشیده شود و در اثر کشیدن دندان جای مناسبی برای دندان عقل یا مولر سوم ایجاد شود و دیگر نیازی به درآوردن دندان عقل نباشد و اگر دندان مولر سوم یا عقل در ابتدای درمان کشیده شود جبران آن امکان پذیر نیست.

حتی اگر با کشیدن دندان در حین درمان ارتودنسی جایی برای دندان مولر سوم یا عقل باز نشود ، کشیدن آن در آخر درمان ارتودنسی به صلاح بیمار است زیرا در اثر درمان ارتودنسی ممکن است مختصر فضایی ایجاد شود و دندان عقل به سطح جونده نزدیکتر شود و درآوردن آن برای جراح راحت تر باشد . در خاتمه باید دانست زمانی دندان عقل یا مولر سوم کشیده می شود که آن دندان کج دربیاید و در فک جای مناسبی نداشته باشد و یا در مواردی که زاویه رویش دندان عقل یا مولر سوم نامناسب باشد و به ردیف دندانها صدمه بزند.

بهترین زمان برای درآوردن دندان عقل

بهترین زمان  کشیدن دندان عقل

واقعیت برای بسیاری از مردم این است که دندان عقل نمی تواند به طور  کامل رشد کند. رشد دندان های عقل معمولا به دلیل اینکه فک فضای کافی برای رشد و قرارگیری تمام دندان ها را ندارد، تحت تاثیر قرار می گیرد. دندان های عقل دندان هایی هستند که فقط تا حدی در زاویه مستقیم ظاهر می شوند و شرایط رویش آنها بر روی دندان های همسایه تاثیر می گذارد. دندان های عقل معمولا در زاویه ای رشد می کنند که در زیر لثه پنهانند و یا مقدار کمی از آن ها ظاهر می شود. لذا زمان مناسب کشیدن دندان عقل از اهمیت خاصی برخوردار است.

دندان های عقل معمولا فضای کمی برای حرکت دارند. با این وجود نیازی به نگرانی نیست چرا که این اتفاق بسیار شایع است و جالب است بدانید که برخی افراد هرگز با دندان های عقل خود دچار مشکل نمی شوند.

موقعیت دندان عقل

مراجعه به متخصص ارتودنسی برای کشیدن دندان عقل

هنگامی که فرد احساس می کند دندان های عقل او در حال درآمدن است بهتر است با یک متخصص ارتودنسی در مورد زمان مناسب کشیدن دندان عقل مشورت کند. یک متخصص ارتودنسی به دقت دندان ها و موقعیت آن ها را بررسی می کند. همچنین به نحوه قرارگیری دندان های عقل در کنار بقیه دندان ها نیز توجه می کند. در نتیجه توصیه های لازم برای اینکه شما چه اقداماتی را باید در مورد دندان عقل خود انجام دهید، در اختیارتان می گذارد.

یکی از بهترین روش هایی که متخصصان ارتودنسی برای تشخیص زمان مناسب  بکار می برند، این است که از تصاویر رادیوگرافی استفاده می کنند.

جراحی دندان عقل
از آنجایی که ممکن است متخصص ارتودنسی دندان های دیگر را بکشد، این احتمال وجود دارد که نیازی به کشیدن و یا جراحی دندان عقل نباشد

نظر متخصص ارتودنسی درباره زمان کشیدن دندان عقل

هر بیماری شرایط منحصر به فردی دارد و نیاز به درمان در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است که نیاز های انفرادی او را نشان می دهد. بنابراین یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر شرایط دندانی و دهانی بیمار را به طور کامل ارزیابی می کند که بیان کند آیا او واقعا نیاز به کشیدن دندان های عقل دارد یا خیر؟ و یا زمان مناسب کشیدن دندان عقل چه زمانی است؟

در حقیقت بهترین تصمیم گیری درباره این موضوع در پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. از آنجایی که ممکن است متخصص ارتودنسی دندان های دیگر را بکشد، این احتمال وجود دارد که نیازی به کشیدن دندان عقل نباشد و فضای مناسب برای قرارگیری آن در فک ایجاد شود.

آیا کشیدن دندان عقل دردناک است؟

اگر دندان های عقل دردناک را نادیده بگیرید، ممکن است به یک عفونت جدی تبدیل شوند. درد دندان عقل که موجب درد در فک، گوش و یا اطراف صورت شماست می تواند نشانه هایی از عفونت باشد. اگر این عفونت درمان نشود، می تواند به مناطق دیگر گسترش یابد. در موارد شدید و درمان نشده، عفونت گسترش یافته می تواند سبب تورم صورت شده و حتی توانایی شما را برای نفس کشیدن محدود کند.

همچنین ممکن است تمیز کردن دندان های عقل دشوار باشد.با توجه به موقعیت آن ها در پشت دهان، آن ها بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند.  این موضوع سبب ایجاد عفونت در اطراف دندان، پیدایش پوسیدگی و احتمال ایجاد کیست خواهد شد. همچنین تاثیرات منفی بر روی دندان عقل، روی سلامت لثه ها، دندان ها و استخوان های اطراف خواهد گذاشت.

در نتیجه زمان مناسب کشیدن دندان عقل دردناک در صورت داشتن شرایط ذکر شده نباید نادیده گرفته شود.

آیا زمان مناسب کشیدن دندان عقل برای همه یکسان است؟

این یک سوال معمول است که هیچ پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد، زیرا این امر به شدت و وسعت علائم حاصل از وجود دندان عقل در دهان بیمار و همچنین تاثیرش بر سایر دندان ها بستگی دارد. ولی به طور معمول باید گفت  دندان عقلی که جا ندارد باید در 18 سالگی به بعد کشیده شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

54 دیدگاه برای “زمان مناسب کشیدن دندان عقل

 1. Avatar رضا رحمانی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من نیاز به درمان ارتودنسی دارم. آیا دندان عقل را قبل از درمان ارتودنسی باید بکشم یا بعد از ارتودنسی؟ا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام
   بهتر است بیماری که نیاز به درمان ارتودنسی دارد دندان های عقل بیمار بعد از درمان ارتودنسی کشیده شود زیرا در حین درمان ارتودنسی فضا برای دندان عقل ممکن است ایجاد شود که لازم نباشد دندان عقل درآورده شود، از سوی دیگر اگر فضای کافی برای دندان عقل ایجاد نشود ممکن است دندان عقل به سطح جونده نزدیک تر شود و در آن صورت کشیدن دندان عقل راحت تر صورت می گیرد.

 2. Avatar کیمیا گفت:

  سلام من۱۶سالمه وارتودنسی هم کردم وپشت دندون‌های جلویی هردوفکم نگهدارنده دارم
  دکترمتخصص من گفته که بایدقبل کامل درومدنش بکشم وب اصطلاح جراحی کنم امروزم ک یکی ازدندونام ب طورناشیانه ای پرشد دردهردوزده ب سرم وامونمو بریده
  من الان بایدچیکارکنم؟جراحی الزامیه چون خانواده من ب جراحی راضی نیستن
  اگه جراحی نکنم ریتم دندونام میریزه به هم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی خبره معاینه شوید. اگر فضای فکین شما برای رشد دندان عقل کافی نباشد مسلما بعد از رشد دندان عقل دندان های شما به هم میریزد. اما این اتفاق طی مدت زمان طولانی بروز می کند و با رشد دندان عقل دندان های شما یک شبه به هم نمی ریزد. بنابراین با یک متخصص ارتودنسی با تجربه در ارتباط باشید تا بر اساس شرایط کلینیکی و درمان ارتودنسی شما در این باره نظر بدهند

 3. Avatar پری گفت:

  سلام…
  من چند روزی هست هنگامی که دهنمو باز میکنم یا غذا قورت میدم،ته فکم درد میگیره یا گلوم میسوزه…
  آیا مشکل از دندون عقلمه!؟
  دندون عقلم کامل در اومده…
  الان هم یک طرف گلوم گرفته و درد میکنه…

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   وقتی در انتهای فک فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود ندارد احتمال بروز عفونت دندانی بسیار بالاست. به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز دندان عقل شما جراحی و کشیده شود

 4. Avatar نگار گفت:

  با سلام . لطفا کلیپی یا توضیح مختصری از نحوه استفاده از کش ارتودنسی بدهید ممنون میشم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به مطلب کش ارتودنسی مراجعه بفرمایید. این ویدئو اضافه خواهد شد. از شما سپاسگزارم

 5. Avatar Gsj گفت:

  سلام من ارتودنسی انجام دادم و دکتر گفتن که نیازی به کشیدن دندانها نیست و ارتودنسی انجام دادند دوسال پیش هم ارتودنسی هامو برداشتم الان احساس میکنم دندان عقلم داره در میاد نیازه بکشمش یا اگه بکشم دندونا به هم میریزه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. ایشان با توجه به سابقه و پرونده شما تصمیم خواهند گرفت. به طور معمول بهتر است که دندان عقل کشیده شود.

 6. Avatar زیبا گفت:

  سلام من می خوام ارتودنسی شروع کنم و دندان عقل نهفته هم دارم. با این که مزاحمتی نداره آیا بهتر نیست آنها را بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بهتر است دندان عقل قبل از شروع درمان ارتودنسی کشیده شود. زیرا ممکن است در هر مرحله از زندگی شروع به رشد کند و منجر به به هم ریختن دندان ها شود.

 7. Avatar سیدامین عقیلی گفت:

  سلام آقای دکتردندان عقبی من که جلوی دندان عقل هستش موردفشارقرارگرفته وداره برعکس میشه چیکارکنم دندون عقلوبکشم اون صاف میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با ارتودنسی ثابت مشکل شما حل میشه . شما می توانید از یک متخصص ارتودنسی وقت بگیرید تا مشکل شما برطرف گردد.

 8. Avatar ساجده سادات حسینی گفت:

  سلام اقای دکتر من ارتودنسی کردم دیگه اخراشه همین یکی دوماه در میارم میخاستم بابت نگه دارنده ازتون بپرسم نیازه گذاشتنش؟حقیقتا با دکترم به مشکل خوردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این پاسخ را از متخصص معالجتون باید بخواهید. من شرایط و وضعیت دندان های قبلی و الان شما را نمیدانم .

 9. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دندانهام نیاز به ارتودنسی دارند وهمچنین دندان های جلو فک بالام چندبار ترمیم شدن وبه طور کل دندان هام بیشترشون پوسیده شده ودرست شدن .متخصص بهم گفت باید چهارتا دندون های پنجم رو بکشم .ایا بااین وضعیت دندان هام امکان ارتودنسی وجود داره یاخیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی ، معاینه کلینیکی، شرایط دندانی و فکی شما می توان اظهار نظر کرد. و آیا دندانی باید کشیده شود یا خیر.

   1. Avatar آنیتا گفت:

    سلام آقای دکتر من ۱۸ سالمه و دوتا دندونای عقل فک پایینم با رشد کردنشون درد طولانی رو در گوش من ایجاد کرده و حتی گلوی آنطرف هم ملتهب و دردناک شده طوریکه دیگه قورت دادن حتی آب برام اذیت کننده است دندونای عقل فک بالا کامل رشد کردن و ترتیب و شکل درست نظم دندونام رو به هم زده و در فک پایین نیز باید بگم که موقع خوردن و گاهی صحبت کردن فکم تق تق میکنه یه دکتری هم گفت که هردوتاشم باید بکشی و از اونجایی که تو تصویر رادیولوژی مشخص شد که رو عصبه باید جراحی می شد به نظرتون قبل ارتودنسی جراحی کنم یا اول با ارتودنسی بعد جراحی؟
    ممنون از توجهتون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا بتوان اظهار نظر کرد.رادیوگرافی فکین باید تهیه و سپس بررسی شود.

 10. Avatar پدرام گفت:

  سلام دکتر من دندان عقلم یکیش سمت راست پایین درحال در اومدن از گوشت هست و زخم شده است و در حال رشد است من باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . باید معاینه کلینیکی انجام پذیرد . و شرایط دندان بررسی شود. که فک شما فضا کافی را دارد یا خیر ، اگر در هنگام بیرون آمدن فشار به دندان کناری وارد کند باعث کجی دندانها می شود. و عدم فضا باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

   1. Avatar پدرام گفت:

    من نمیتونم به کیلینیک برم به دلیل شیوع بیماری، میتوانم خودم بفهمم که ایا فکم جا داره برای دندان عقل یا خیر؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خیر باید توسط متخصص و یا دندانپزشک با تجربه و ماهر بررسی شود.

     1. Avatar Asal گفت:

      سلام دکتر.من تقریبا نصف دندان عقلم بیرون اومده اما ی طرفش خارج نشده و باعث تورم لثه م شده بدلیل شیوع ویروسم نمیتونم ب دندان پزشکی مراجعه کنم..اگه زحمتی نیس راهنمایی کنین ک الان ک حجم زیادی از دندان من خارج شده هم باز ممکنه فکم جا نداشته باشه یا ردیف دندانامو بهم بریزه؟اگه التهاب و عفونت پیدا کرد چیکار باید کنم
      ممنون

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه شود. و رادیوگرافی تهیه شود. تا بتوان نشخیص داد. بعد از فروکش کردن ویروکس کرونا به مطب مراجعه کنید تا بررسی شود.

 11. Avatar سارا رادمهر گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه و فک پایینم هر دو سمتش دندونای عقلم داره در میاد. یکیش لثه م رو شکافته ولی چیزی بیرون نیومده ولی اون سمت نصفش درومده ولی لثه م خیلی اذیته دهنم که باز میشه درد میکنه باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید به متخصص مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه شود تا موقعیت دندان عقل بررسی گردد و سپس تشخیص درمان داده شود.

 12. Avatar Hp گفت:

  با سلام و احترام
  آقای دکتر من چند روزی میشه که دندان عقلم داره درمیاد و درد میکنه. داخل آینه که نگاه کردم دیدم که فقط گوشه ای ازش درومده و بقیه قسمت ها لثه م متورم شده و بسیار دردناک هست. گاهی وقتا این درد تا دندون های کناریش هم کشیده میشه.به نظر شما این حالت عادی هست؟ یا باید به دکتر مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعیه ولی اگر فضا کم باشد و کج رشد کند جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 13. Avatar Mobi گفت:

  سلام من ۱۹سالمه ودندون های عقل فک پایینم تقریبا در اومده کمی ولی دیگه جا نداره و باعث در و تورم شده دندون عقل بالاییم هم در سمت چپ داره در میاد دندون های جلوییم داره روهم میره چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

  2. Avatar Mohammad گفت:

   با سلام. من 18 سالمه. دندان های جلوی پایینم دچار درد شده و حتی هنگام نفس کشیدن و صبحت کردن درد می گیرد. به‌ دندان پزشک مراجعه کردم. و گفته است به‌ دلیل‌ دندان عقل است وباید با عمل جراحی آن را بکشی.
   آیا نیاز است در اين سن جراحی کنم؟؟؟؟؟؟
   با تشکر لطفا پاسخ دهید.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. اگر فضا کافی برای رویش نباشد و فشار به دندان مجاور میآورد باید کشیده شود.

    1. Avatar روشنک گفت:

     با سلام. آقای دکتر من یک سوال داشتم؛من یکی از دندون عقل های پایینم،کامل رشد نکرده ولی بخش بزرگیش از لثه بیرون اومده و یه بخش کوچکش مونده؛ اون بخش کوچک زیر لثه نیست و متورمم نیست اما یکم اذیتم میکنه،باید بکشمش؟هجده سالم هست و ارتودنسی هم ندارم

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Avatar احسان جلیلی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  اگر دندان های عقل باهم در نیان ممکنه مشکلاتی مثل عدم قرینگی ایجاد کنند من از وقتی رویش دندونای عقلم شروع شده به این مشکل گرفتار شدم
  الان این طبیعیه یا باید تحت درمان قرار بگیرم؟در ضن من ۱۸ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر مشکلی پیش نمیاد . ولی بهتر است به دندانپزشک جهت داشتن فضا برای رویش دندان مراجعه کنید تا معاینه کلینیکی انجام شود.

 15. Avatar بهار گفت:

  سلام من 30سالم هست دندان هامو ارتودنسی کردم ولی مدت ارتودنسی طولانی شد (حدود 4)سال لثم افت کرده دکترم گفت نیاز نیست دندونای عقلم رو بکشم ولی الان که پیش دکتر دیگری برای لثم رفتم میگن باید دندونای عقلم و بکشم به نظر شما دندانهام بهم نمیریزه .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 16. Avatar fateme گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من هفده سالمه پنج سال پیش ارتودنسی کردم و هنوز پشت دندونای پایینم سیم نگهدارنده هست. الان چند وقته چهارتا دندونم که سیم بهشون وصله خیلی درد داره و سمت راست صورتم هم درد میکنه. احساس میکنم داره دندون عقلم در میاد. باید صبر کنم دندونم بیرون بیاد بعد برم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج خود جهت معاینه مراجعه کنید. و ایشان را از رویش دندان عقل هم مطلع نمایید.

 17. Avatar فاطمه حسینی گفت:

  سلام‌خسته نباشید
  من دو روز هست که حس میکنم پشت دندان عقلم‌داره یه دندون دیگه درمیاد و اون قسمت شدیدا سفت و دردناک شده و همچنین باعث شده نتونم راحت آب بخورم و گلو درد دارم‌در نصف گلوم حتی آب دهانم رو هم به سختی قورت میدم و متاسفانه نمیتونم به خاطر شیوع ویروس به پزشک مراجعه کنم اگر امکانش هست یاری بفرمایید متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی تهیه شود تا علت تشخیص گردد.

 18. Avatar Hvh گفت:

  دندون عقل من صافه صافه نیاز به کشیدن هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر فضا مناسب است و فشاری به دندانهای کناری نداشته باشد لزومی به کشیدن نیست.

 19. Avatar armita گفت:

  سلام من دندان عقلم کامل در امده اما خیلی طول کشید تا در بیاد و چون زیر لثه بود یه مقدار خراب شده اما الان کامل مثل دندونای دیگه در اومده و کج نیست و الان که کامل در اومده برام مشکلی ایجاد نکرده فقط دو دندان عقل ردیف بالا یک مقدار به سمت سقف دهان متمایل هست ولی به صورت صاف و مرتب
  ایا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم یا چون ظاهرن صاف در اومده و مشکلی اینجاد نکرده لازم نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عقل فضای کافی برای رویش داشته باشد و فشاری به دندانهای کناری ندارد کشیدن دندان عقل ضروری نیست.

 20. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر من هنوز ۱۵ سالم کامل نشده ولی دو تا دندونای عقل فک پایینم دارن رشد میکنن ، ب نظرتون مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه اگه فضا کافی وجود دارد و فشار به دندانهای کناری نمیاورد مشکل نیست.

 21. Avatar آتوسا گفت:

  سلام دکتر
  به من گفته شده هر چهار دندون عقلم رو باید بکشم
  دوتا از اون هارو ۳ روز پیش جراحی کردم.دکتر روزی که داشتن جراحی میکردن گفتن یک هفته دیگه برای کشیدن بخیه هات بیا و اگه اوضاع خوب بود اون دوتای دیگه رو هم جراحی میکنم
  من تا سر خد مرگ ازدندون پزشکی میترسمو ترجیح میدم هرچه زودتر راحت بشم
  ایا به نظر شما اگه دکتر بعد از یک هفته و زمان کشیدن بخیه ها بهم گفتن اون دوتا دیگه رو هم جراحی کنم قبول کنم ؟
  این فاصله کوتاه مشکل خاصی برای من ایجاد نمیکنه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 22. Avatar رويا گفت:

  سلام. دكتر چرا دندان عقل زودتر پوسیده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موقعیت دندان عقل در پشت دهان، بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند. باعث می شود زود پوسیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *