مقالات عمومی ارتودنسی

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

زمان مناسب کشیدن دندان عقل

در رابطه با درآوردن دندانهای عقل باید گفت بهتر است تصمیم گیری راجع به در آوردن دندانهای عقل در آخر دوره درمانی ارتودنسی صورت گیرد زیرا ممکن است برای درمان ارتودنسی دندانی کشیده شود و در اثر کشیدن دندان جای مناسبی برای دندان عقل یا مولر سوم ایجاد شود و دیگر نیازی به درآوردن دندان عقل نباشد و اگر دندان مولر سوم یا عقل در ابتدای درمان کشیده شود جبران آن امکان پذیر نیست.

حتی اگر با کشیدن دندان در حین درمان ارتودنسی جایی برای دندان مولر سوم یا عقل باز نشود ، کشیدن آن در آخر درمان ارتودنسی به صلاح بیمار است زیرا در اثر درمان ارتودنسی ممکن است مختصر فضایی ایجاد شود و دندان عقل به سطح جونده نزدیکتر شود و درآوردن آن برای جراح راحت تر باشد . در خاتمه باید دانست زمانی دندان عقل یا مولر سوم کشیده می شود که آن دندان کج دربیاید و در فک جای مناسبی نداشته باشد و یا در مواردی که زاویه رویش دندان عقل یا مولر سوم نامناسب باشد و به ردیف دندانها صدمه بزند.

بهترین زمان برای درآوردن دندان عقل

بهترین زمان  کشیدن دندان عقل

واقعیت برای بسیاری از مردم این است که دندان عقل نمی تواند به طور  کامل رشد کند. رشد دندان های عقل معمولا به دلیل اینکه فک فضای کافی برای رشد و قرارگیری تمام دندان ها را ندارد، تحت تاثیر قرار می گیرد. دندان های عقل دندان هایی هستند که فقط تا حدی در زاویه مستقیم ظاهر می شوند و شرایط رویش آنها بر روی دندان های همسایه تاثیر می گذارد. دندان های عقل معمولا در زاویه ای رشد می کنند که در زیر لثه پنهانند و یا مقدار کمی از آن ها ظاهر می شود. لذا زمان مناسب کشیدن دندان عقل از اهمیت خاصی برخوردار است.

دندان های عقل معمولا فضای کمی برای حرکت دارند. با این وجود نیازی به نگرانی نیست چرا که این اتفاق بسیار شایع است و جالب است بدانید که برخی افراد هرگز با دندان های عقل خود دچار مشکل نمی شوند.

موقعیت دندان عقل

مراجعه به متخصص ارتودنسی برای کشیدن دندان عقل

هنگامی که فرد احساس می کند دندان های عقل او در حال درآمدن است بهتر است با یک متخصص ارتودنسی در مورد زمان مناسب کشیدن دندان عقل مشورت کند. یک متخصص ارتودنسی به دقت دندان ها و موقعیت آن ها را بررسی می کند. همچنین به نحوه قرارگیری دندان های عقل در کنار بقیه دندان ها نیز توجه می کند. در نتیجه توصیه های لازم برای اینکه شما چه اقداماتی را باید در مورد دندان عقل خود انجام دهید، در اختیارتان می گذارد.

یکی از بهترین روش هایی که متخصصان ارتودنسی برای تشخیص زمان مناسب  بکار می برند، این است که از تصاویر رادیوگرافی استفاده می کنند.

جراحی دندان عقل
از آنجایی که ممکن است متخصص ارتودنسی دندان های دیگر را بکشد، این احتمال وجود دارد که نیازی به کشیدن و یا جراحی دندان عقل نباشد

نظر متخصص ارتودنسی درباره زمان کشیدن دندان عقل

هر بیماری شرایط منحصر به فردی دارد و نیاز به درمان در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است که نیاز های انفرادی او را نشان می دهد. بنابراین یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر شرایط دندانی و دهانی بیمار را به طور کامل ارزیابی می کند که بیان کند آیا او واقعا نیاز به کشیدن دندان های عقل دارد یا خیر؟ و یا زمان مناسب کشیدن دندان عقل چه زمانی است؟

در حقیقت بهترین تصمیم گیری درباره این موضوع در پایان درمان ارتودنسی خواهد بود. از آنجایی که ممکن است متخصص ارتودنسی دندان های دیگر را بکشد، این احتمال وجود دارد که نیازی به کشیدن دندان عقل نباشد و فضای مناسب برای قرارگیری آن در فک ایجاد شود.

آیا کشیدن دندان عقل دردناک است؟

اگر دندان های عقل دردناک را نادیده بگیرید، ممکن است به یک عفونت جدی تبدیل شوند. درد دندان عقل که موجب درد در فک، گوش و یا اطراف صورت شماست می تواند نشانه هایی از عفونت باشد. اگر این عفونت درمان نشود، می تواند به مناطق دیگر گسترش یابد. در موارد شدید و درمان نشده، عفونت گسترش یافته می تواند سبب تورم صورت شده و حتی توانایی شما را برای نفس کشیدن محدود کند.

همچنین ممکن است تمیز کردن دندان های عقل دشوار باشد.با توجه به موقعیت آن ها در پشت دهان، آن ها بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند.  این موضوع سبب ایجاد عفونت در اطراف دندان، پیدایش پوسیدگی و احتمال ایجاد کیست خواهد شد. همچنین تاثیرات منفی بر روی دندان عقل، روی سلامت لثه ها، دندان ها و استخوان های اطراف خواهد گذاشت.

در نتیجه زمان مناسب کشیدن دندان عقل دردناک در صورت داشتن شرایط ذکر شده نباید نادیده گرفته شود.

آیا زمان مناسب کشیدن دندان عقل برای همه یکسان است؟

این یک سوال معمول است که هیچ پاسخ قطعی برای آن وجود ندارد، زیرا این امر به شدت و وسعت علائم حاصل از وجود دندان عقل در دهان بیمار و همچنین تاثیرش بر سایر دندان ها بستگی دارد. ولی به طور معمول باید گفت  دندان عقلی که جا ندارد باید در 18 سالگی به بعد کشیده شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

208 دیدگاه برای “زمان مناسب کشیدن دندان عقل

 1. حیدری گفت:

  باسلام و خسته نباشید … من ۱۹ سالمه هر ۴ تا دندون عقلمو دارم و کاملا صاف هستن…ولی دوتای پایین رو می گن که باید بکشم چون روی اون دوتا کمی لثه هست ( روشونو خیلی کم لثه گرفته ) و می گن که بعدا آبسه می کنن و ممکنه دندونای دیگمم کج کنن…حالا من باید چیکار کنم …امروزم باید برم بکشم …لطفا کمکم کنین دکتر 🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر قسمتی از دندان زیر لثه است و بخشی بالا لثه است. بهتر است دندان کشیده شود. زیرا غذا زیر لثه می رود و باعث عفونت می گردد.

 2. مسعود گفت:

  سلام اقای دکتر
  من 21 سالمه و توی عکسی که از کل فکم داشتم دکتر تایید کرده که دوتا دندان عقل پایین رو دارم و نهفته هستن، خواستم بدونم قبل از اینکه دردی داشته باشم یا نشونه ی دیگه ای لازمه نگران این باشم که مشکلی واسم پیش میاد یا نه؟ یا اینکه باید صبر کنم تا نشونه ای داشته باشه بعد برای کشیدن اون اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر فضای کافی در فک برای رویش دندان عقل وجود دارد می توانید صبر کنید تا رویش کنند. بستگی به سن شما دارد. معمولا تا بیست سالگی رویش دندان عقل انجام می گردد. اگر رویش نکرده باشد بعد از بیست سالگی دیگر رویش نمی کند. اگه دندان عقل افقی و نهفته است و فضا ندارد باید با جراحی خارج شود.

 3. زینب گفت:

  با سلام آقای دکتر من دندان های عقل فک بالام پوسیده و شکستگی داره آیا باید کشیده شود؟یا درمان؟ممنون میشم راهنمایی بکنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر قابل درمان نباشد در آینده شما قصد درمان ارتودنسی ندارید. بهتر است دندان عقل کشیده شود.

 4. مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۸ سالمه دندونه عقلم یه نیش زده بیرون الان زدع به فکم بدجور درد داره آیا میشه الان کشیدش یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رویش کلمل شود. بهتر است توسط یک دندانپزشک معاینه شود.

 5. مری .. گفت:

  سلام وقت بخیر من سی سالمه دندون عقلم نهفته بود و دندونام کج شد حالا دارم هر چهارسمت رو جراحی می‌کنم خواستم بدونم ممکنه خود به خود یه کمی خوب شه؟!؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این بستگی به فشاری دارد که به دندان های کناری وارد شده باید دندان های شما معاینه شود.

 6. فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان عقلم در آمدن نمیدونم باید بکشم یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است قبل از کشیدن دندان عقل با یک متخصص ارتودنسی مشورت نمایید.

 7. زهرا گفت:

  سلام و خدا قوت. ببخشید دندان های عقل فک بالا و پایین سمت چپ فک من در حال در اومدن هستن و در اون ناحیه درد زیادی رو احساس میکنم. حتی درد گاهی به دندون های دیگه هم انتقال پیدا میکنه و با خوردن مایعات داغ و سرد در اون سمت باعث درد میشه. لثه ی پایین سمت دندان عقلم رو هم که لمس کردم، سفت و استخوانی شده بود. بخش بیشتری از دندان هم در اومده. به نظرتون این درد تا چند روز آینده از بین میره یا ادامه داره؟ چون در شهرستان زندگی میکنم و با توجه به بسته بودن جاده ها، نمیتونم به متخصص مراجعه کنم تا کشیده بشه. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل به همین شکل است که محل رویش درد داردو پس از مدتی متوقف خواهد شد.

 8. سمر گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۹ سالمه دندان هام چند سال پیش ارتودنسی شده دندان های عقل بالاییم کج به سمت بیرون در اومده و دندان های عقل پایینیم نصفه نیمه در اومده دندان هام هنوز از پشت فیکس داره و کج شدنی رو‌ توش ندیدم لازمه دندان های عقلم رو در بیارم ؟ چون ۲ ساله فک پایینم دندانم نصفه نیمه در اومده دوره ای هم درد میگیری ولی نه خیلی شدید کاملا قابل تحمل… میخوام بدونم اگه قرار نیست به صاف بودن دندان هام اسیب بزنه نگهش دارم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود تا پس از بررسی ریتینر دندان ها و معاینه دندان عقل راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 9. پرستو گفت:

  سلام اقای دکتر من 20 ساله هستم و سه تا از دندون های عقلم به صورت نصفه بیرون اومده ولی هیچ دردی نداره فشاری هم به دندونام نمیاد ولی خیلی وقته نصفه هستن ایا لازمه بکشمشون یا جراحی بشن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. مهرنوش ميرمعنی گفت:

  و اینکه فک پایینم احساس میکنم کجه از بچگی باید جراحی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 11. مهرنوش ميرمعنی گفت:

  سلام وقت بخیر من 20 سالمه هیچ کدوم از دندون عقلام هنوز در نیمده امروز بالایی و پایینی خیلی درد داره و به گردن و فکم میزنه دردش یعنی داره درمیاد؟ کی باید بکشم؟ اگر نکشم باعث به هم ریختگی دندون هام نمیشه؟ چون الان کرونا هس میترسم برم مطب

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه شود تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.( دندان عقل کشیده شود یا خیر )

 12. زینب گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه دندان عقل بالای من دراومده و باعث فک درد و گوش درد برای من شده من باید چیکار کنم لازمه ک بکشمش

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه شود تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.( دندان عقل کشیده شود یا خیر )

 13. لیدا گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۵ سالمه دو تا دندان عقل های پایینم در اومده و نهفته است و دو تای بالایی یکی بین دو تا دندون در اومده و دیگری هم جوونه زده من میخواستم ارتودنسی کنم تا دندونام یکم صاف شن ایا باید دندان عقل هامو برای ارتودنسی حتما بکشم یا اینکه بعدش جا باز میکنه و احتیاجی نیست؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. یگانه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید. بنده دندون عقل فک بالا سمت چپ کج در اومده ( کج به سمت بیرون). خیلی وقتا ی چیز ک میخورم این دندون باعث میشه داخل لپم بره لای دندون و گاز بگیرم. باید کشید ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی دندان شما معاینه شود. تا هنگام معاینه راهنمایی های لازم و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 15. خاطره گفت:

  سلام.من دندون عقل سمت چپ فک پایینم در ۱۴ سالگی در اومده و سمت راست در ۱۵ سالگی.میخاستم بدونم فرقی با کسانی که ۲۴ سالگی دندون عقل در میارن داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل 17 الی 21 سالگی رویش می کند.

 16. نوید گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۸سالمه دندون عقلمو نکشیدم،۲تا پایین دارم بصورت کج درومده و درد هم نداره،ایا لازمه بکشم،وقتی میگید تا ۲۵ سالگی رشد میکنه؟؟؟؟؟لطفا جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان های عقل باعث کج شدن دندان کناری (دندان شماره 7) می شوند و یا شما قصد ارتودنسی ندارید. بهتر است دندان عقل کشیده شود . برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام گردد.

 17. الی گفت:

  سلام من 16سالم هست و دوتا دوندون های عقل پایینم تو لثه داره رشد میکنه و دردش باعث درد گوشم و سرم میشه و از دندونم عکس گرفتن گفتن باید جراحی شه ایا اگ‌من ارتودنسی کنم باعث میشه این دندون جا براش بازشه و خود به خود دربیاد🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای پاسخ دقیق باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. نفس گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من دندان عقلم کج رشد کرده بود باعث شده بود دندان کناریش هم خراب بشه در نهایت دندانپزشک هر دوتاشو یدفعه کشید دندان عقل من بخیه اینا زد الان یک هفته هست دندان من خیلی شدید درد میکنه و به گوش و اطراف صورتم هم زده وحشتناک درد میکنه دوتا امپول کترولاک زدیم دارو هم نوافن، ایبوپروفن مفنامیک اسید ، اموکسی سیلین ، میترانیدازل میخورم ولی فایده ای نداره دردش وحشتناکه من چیکار کنم خوب بشم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تا پنج روز بعد از کشیدن درد دارید. باید به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا معاینه از محل دندان عقل انجام شود ممکن است از ریشه دندان باقی مانده و باعث درد شده است.

 19. فاطمه گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و دندون عقلم در اومده خیلی بالایی داره اذیت میکنه ولی میترسم تا قبل ۱۸ بکشم، مشکلی پیش نمیاد اگه تا قبل ۱۸ بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل در سن 17 الی 21 سال رویش می کند. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 20. رعنا گفت:

  سلام آقای دکتور من به استرالیا زندگی می کنم، و چند مدت میشه که به متخصص پروفیسور دکتور گاس Gos, رفتم سه تا دندان های عقلم رو جراحی کردن و منو بیهوش کرده بود، بعد اتمام خونه اومدم کمی خونابه داشت تموم شد، فقط نمیتونم غذا بخورم اصلا درد نداره. ولی میترسم عفونت کنه. سه تا دندون عقل داشتم، آیا چهارمی هم بیرون میاد؟ ۲۸ ساله ام. ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه شود تا پاسخ مناسب بدهم. این سوال را از دندانپزشک معالج بپرسید.

 21. مژگان گفت:

  من ۱۵ سالمه و دندون های فک بالای جلوییم از هم فاصله دارد، وقتی به دندان پزشک مراجعه کردم گفتند که بعد از در اومدن دندون های عقل ، این فاصلع ها پر میشند…
  حالا دندون های عقل فک بالاییم در حال رشد هستند…
  آیا باید قبل از کامل رشد کردنشون به دندان پزشک مراجعه کنم یا باید صبر کنم تا کامل رشد میکنن؟!
  یعنی قبل از رشد کامل باید ارتودنستی منم یا بعد ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. بهار گفت:

  با سلام. من احساس میکنم‌چهار دندان عقلم در امده اما در حال حاضر اصلا اذیت نمیکند چندسال پیش ک در اومد اذیتم کرد.. فقط یک دندان جلوم خیلی کم‌کج شده اما نمیدانم از قبل بوده یا جدیدا این اتفاق افتاده. دندان های عقلم را باید بکشم با اینکه اذیتم نمیکند؟!و‌اینکه‌کشیدن دندان عقل حیف نیست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه نمایید تا دندان های شما ویزیت گردد. اگر لازم باشد درمان ارتودنسی انجام شود.

 23. رستا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۵سالمه و میخوام ارتودنسی کنم اما هنوز دندان های عقلم در نیومدن میتونم ارتودنسی کنم بعدا که دندان های عقلم در بیان به مشکلی بر نمی خورم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما با انجام ارتودنسی دندان هایتان مرتب و ردیف می گردد و جا برای دندان عقل باز می شود. دیگر نیازی به کشیدن دندان عقل نیست. به عبارتی اگر فضا برای دندان عقل باز باشد دیگر مشکلی نخواهد بود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. روشا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من ۱۵ سالمه و میخوام ارتودنسی کنم اما هنوز دندان های عقلم در نیومدن میتونم ارتودنسی کنم بعدا که دندان های عقلم در بیان به مشکلی بر نمی خورم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، مشکلی نیست می توانید انجام دهید. دندانهای شما باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 25. محمدجواد بهرامی گفت:

  سلام‌ .من ۱۸ سالمه دندان ۶ من درد میکنه و میزنه گوش من هم درد میکنه .من این رو بکشم به جای آن بازم در میاد ؟یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما دیگر رویش ندارد. باید معاینه و رادیوگرافی ریشه بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. بهتر است تا جای ممکن دندان اصلی نگهداری گردد.

 26. ایناز گفت:

  سلام دکتر من ۱۴ سالمه فک پایین دندان آخرم رو اعصاب کشی کردم بعد الان درد فوق العاده شدیدی داره آیا این میتونه علت در اومدن دان عقلم باشه ؟
  دکترم گفته باید OPGبگیری ممنون میشم شما هم راهنمایی کنید .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. با تهیه رادیوگرافی از صحت کامل و درست انجام شدن عصب کشی مطلع خواهیم شد. رویش دندان عقل از سن 17 الی 21 سالی شروع خواهد شد.

 27. زهرا گفت:

  سلام…خواهش میکنم جواب بدید..من دختر ۱۹سالم..فک بالا سمت راست آخریش رو کشیدم…و میخام فک پایین هم سمت چپ آخری رو بکشم چون دگه پر کردن گذشته…ولی کنارش عقلم داره درمیاد…در اینده ارتودنسی خاهم داشت…چه کنم..و یک سوال دیگر…دندون بالارو که کشیدم بخاطر فشار ب کناریاش ،یکیشون خ کم شکسته…خیلی کم…بنظرتون هزینش بیشتر از ۱۵۰بشه…عاخه فعلن هزینه درمان ندارم و میترسم بیشتر بشه شکستگی..

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 28. علی گفت:

  سلام و عرض ادب. خداقوت.
  آقای دکتر بنده در رابطه با دندون عقلم به دو سه تا دندانپزشک مراجعه کردم و هر یک نظرات گوناگونی داشتن. می خواستم نظر شما رو هم بدونم. امکان ارسال عکس رادیولوژی در بستر فضای مجازی برای جناب عالی وجود داره تا در صورت نیاز به شما مراجعه کنم؟!
  خیلی ممنون.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است رادیوگرافی دندان به صورت حضوری و در زوایای مختلف مورد بررسی قرار گیرد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 29. لیلا رونقی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  بنده دندان عقل سمت راست پایینم نصفه نیمه در اومده و جا برای رشد کامل نداره. مدتی هست که با خوردن شیرینی جات و غذاهای ترش و نوشیدنی‌های داغ دندان آسیای کنار آن سوت میکشید ، عذاب میدهد و درد دارد به محض اینکه آب میخورم این درد از بین میرود. آیا نیاز هست که دندان آسیا یا عقلم کشیده شود؟
  با تشکر از زحمات شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر فشار و کمبود فضا باعث پوسیدگی دندان آسیاب شما شده است. باید کشیده شود . برای تصمیم گیری درست باید معاینه کلینیکی انجام گردد. تادر هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 30. ابراهیم گفت:

  با سلام و خسته نباشید و تبریک سال ۱۴۰۰
  من یک چند سالی هست که دندان های جلوی دهانم کج هست هست و از این قضیه رنج میبرم و احساس بدی دارم و نمیدانم که قراره از این قضیه خلاص بشم میخواستم بدانم که وقتی دندان های عقل رو بکشم دندان های جلوی دهانم که کج هست دندان هام راست میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا زودتر جوابم رو بدید منتظرم . با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سال نو شما نیز مبارک. امیدوارم سلامت و تندرست باشید. خیر، باید با درمان ارتودنسی دندان ها مرتب و ردیف کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 31. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم عقلم کمی دراومده و لثه ام ورم کرده و خیلی درد میکنه؟ایا دردش طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درد و ورم در محل رویش دندان عقل، طبیعی است نگران نباشید. یک مدتی برطرف می شود و دوباره باز می گردد.

   1. امین گفت:

    سلام خسته نباشید من 15 سالمه و روی هر چهارتا دندون عقلم عفونت کرده و به صورت ابسه در اومده خواستم بگم که دردش خیلی زیاده و دو روزه نذاشته هیچی بخورم بنظرتون طبیعیه؟از بین میره ؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان شما عفونت کرده باید به متخصص مراجعه شود تا عفونت دندان درمان گردد. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 32. سارا گفت:

  سلام من 18 سالمه درد در ناحیه دندان عقل، میتونه برای دراومدن دندون عقل باشه؟ چه موقع میتونم بکشمش؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در بعضی افراد رویش دندان عقل با درد همراه است. اگر فضای کافی برای رویش دندان وجود ندارد لزومی برای کشیدن دندان عقل نیست.

 33. سوگند گفت:

  سلام دکتر دندان عقل را باید کشید یا باید نگهداشت؟ لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما قصد درمان ارتودنسی دارید بهتر است با متخصص ارتودنسی خوب و با تجربه در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل خود مشورت نمایید.

 34. مهدیه گفت:

  سلام آقای دکتر من در سن ۱٥ سالگی دندان عقل در آوردم ایا باید تا ۱۸ سالگی برای کشیدن آن صبر کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل از سن 17 الی 21 سالگی است. اگر مشکلی از نظر فضا برای رویش دندان عقل نباشد. لزومی برای کشیدن دندان عقل وجود ندارد.

 35. زهرا گفت:

  سلام . من ۲۷سالمه .در سمت چپ فک‌بالا دندون نیش و‌دندان چهارمم کمی به بیرون متمایل شده و دندان دوم کمی به سمت داخل رفته و قوس این ردیف یحالت زاویه دار پیدا کرده .بقیه دندانها و فک‌پایینم مشکل خاصی ندارن .ولی درکل دندان های بهم فشرده دارم.و مدل فکم هم جوریه که فک بالا کمی روی فک جلو قرار میگیره. آیا ارتودنسی باعث تغییر فرم اصلی فک و تغییر تمام دندانها میشه؟ و چقدر زمان لازمه؟ آیا با کشیدن دندان عقل فضا خودبخود ایجاد نمیشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. مریم گفت:

   سلام دکتر خسته نباشید
   من دندان عقلم هنوز در نیامده اما در عکس رادیوگرافی مه گرقتم حدودا پارسال،دندانپزشک بهم گفتن که در حال رویش هست.حدودا دو روز هست که در ناحیه فک بالا سمت چپ دردی منتشر حس میکنم که بیشتر به سمت فک و گونه و کمی هم گلو هست،این علایم میتواند علایم رویش باشد؟یا علت دیگری هم میتواند داشته باشد؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بله، می تواند برای رویش دندان عقل باشد. محل دندان عقل کمی ورم می کند و گهگاهی درد هم دارد.

 36. شیما گفت:

  سلام وقتتون بخیر. ببخشید من چند روزیه تو فک بالام درد دارم. الان که نگاه میکنم میبینم دندون های عقلم باد کردن انگار دارن در میان. یکمم دندونای جلوییم کجن می خواستم ارتودنسی کنم الان باید چیکار کنم؟ دندون عقل هم داره صاف درمیاد ینی کج نیست. الان باید بکشمش؟ تا ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان ارتودنسی دندان به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه نمایید و متخصص ارتودنسی معالج در هنگام معاینه دندان عقل، تصمیم برای درمان دندان عقل می گیرد و با شما مشورت می کند.

 37. ستاره گفت:

  سلام آقای دکتر فاصله زمانی بین کشیدن دو تا دندان عقل چقد باید باشه؟
  من الان یک هفته اس یکی از دندان های عقلمو کشیدم الان اون یکی دندون عقلم درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل کشیده شدن دندان عقل خوب شده مشکلی نیست. به متخصص مراجعه کنید پس از معاینه راهنمایی خواهید شد.

  2. شادی گفت:

   سلام . بنده سه تا دندان عقل نهفته دارم آیا باید هر سه تا را جراحی کنم؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید توسط دندانپزشک معاینه انجام شود. گاهی دندان های نهفته فشار به دندان های مجاور وارد می کنند و باعث پوسیدگی دندان های مجاور می شود.

 38. سارا گفت:

  خیلی ممنون دکتر
  ببخشید بابت پیامای پشت سرهم.
  چون واقعا بخاطر دردی که دارم نگران بودم
  من اگه میتونستم به طور انلاینم ویزیت بشم عکس رادیوگرافی رو میفرستادم
  اما متاسفانه اهل تهران نیستم.
  ممنون از راهنماییتون.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خواهش میکنم. در این زمینه من در سایت در انتهای مقاله ها همچنین در آپارات در خصوص دندان عقل ویدیو زیاد دارم. می توانید مشاهده نمایید. انشااله سلامت و تندرست باشید.

 39. سارا گفت:

  سلام.
  در عکس رادیوگرافی من نشان میداد که دندان عقلم کاملا رشد کرده و نهفته و نیمه نهفته نیست.
  اما دکتر به بنده گفتن که در عکس اینگونه است و انچه ظاهر دندان من نشان میداد،نیمه نهفته است و دندان منو کشید.
  میخواستم بدونم ایا یه دکتر میتونه به ظاهر دندان بسنده کنه؟
  البته دندون عقلم پوسیدگی جزئی داشت،اما نمیشد بجای کشیدن پر کرد؟
  ایا این کشیدن باعث اسیب به دندونم میشه؟
  الان با اینکه ۱۰ روز از کشیدن گذشته هنوز جای کشیده شدش درد داره و انگار دو تا اهرم به لثه خالی من فشار میارن.دکتر میگه چون دندون رو به سختی کشیدن این درد ناشی از همونه
  لطفا راهنماییم کنید
  چون به جز شما که کشیدن دندون عقل رو بی دلیل درست نمیدونین و من به تخصص شما اعتماد دارم بعضی دکترا میگن کشیدن دندون عقل مهم نیست
  اما من بعد خواندن متن شما نگران شدم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم سارا گرامی بنده از رادیوگرافی دندان شما اطلاعاتی ندارم و نمیتوانم در خصوص طبابت دندانپزشک معالج شما اظهار نظر کنم. این مورد را خدمت شما عرض میکنم که اگر شما دندان های مرتب، ردیفی دارید و قصد درمان ارتودنسی ندارید و دندان عقل پوسیده بوده یا فضای کافی نداشته است کشیدن این دندان هیچگونه موردی نداشته است نگران نباشید. گاهی افرادی هستند که قصد درمان ارتودنسی دارند بهتر است قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی مشورت کنند.

 40. سارا گفت:

  آقای دکتر بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل چه موقع است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما قصد درمان ارتودنسی دارید بهتر است قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل مشورت کنید.

 41. سهیلا گفت:

  سلام دکترعزیز من برنامه درمان ارتودنسی را دارم. الان هم دندان عقل نهفته دارم . شما در مقاله در سایت گفته اید دندان عقل را بهتر است کشیده نشود. من چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما قصد درمان ارتودنسی دارید بهتر است قبل از کشیدن دندان عقل با متخصص ارتودنسی در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل مشورت کنید. دندان نهفته با درمان ارتودنسی به قوس دندان هدایت می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 42. مهسا گفت:

  سلام من دندان عقل نهفته دارم که دندان مجاورش پوسیدگی شدید داره و دکتر گفت که پوسیدگی باید ترمیم بشه و بعد از ان دندان عقل جراحی بشه. حالا سواله من اینه که میشه دندان پوسیده کشیده بشه تا جایی برای رشد دندان عقل ایجاد بشه؟
  من هیچ درد و یا مشکلی به خاطر دندان عقل نهفته ندارم ولی نمیخام جراحی کنم . توصیه شما چیه؟
  پاسخ

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه و بررسی شود تا پاسخ مناسب به شما داده شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 43. سارا گفت:

  دکتر جان
  توی عکس دتدان عقلم پوسیدگی جزئی داشتن
  برای همین یکیو کشیدن
  الان باز به تظرتون خانم دکترم اشتباه کرد که دندونم کشید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه و رادیوگرافی دندان را ببینم تا بنده اظهار نظر کنم. حتما متخصص معالج شما هم دقت کافی را داشتن و بهترین درمان را برای شما در نظر گرفته اند.

 44. سارا گفت:

  سلام دکتر
  من در سن ۱۳ سالگی ارتودنسی کردم
  و یه سری دندان هام جابه جاش د
  الان ۳۱ دارم.برای معاینه دندان پزشکی رفتم.
  دندونام پوسیدگی جزئی دارن
  دکتر ازم خواست عکس بگیرم.
  بعد از عکس ایشون بهم گفتن سه تا از دندون عقلمو باید بکشم
  با اینکه سالمن.
  من دیروز یکیو کشیدم
  ولی به شدت الان نگرانم که ایا لازم بر کشیدن بود یا نه.
  چون قراره برای بارداری اقدام کنم فک میکردم باید بکشم
  ولی الان خیلی ها باردار شدن و نیازی به کشیدن نداشتن
  خواهشا منو از نگرانی در بیارین.
  ممنون میشم
  ایا اصلا در عکس دندان مشخص میشه که باید دندون کشید یا نه.
  چون من همین عکس دو ماه پبش یه خانم دکتر نشون دادم حرفی از کشیدن نزدن
  و پر کردن پوسیدگی جزئی رو گفتن
  اینبار کشیدن
  لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر برای رویش دندان عقل در فک فضای مناسب وجود دارد و فشاری به دندان های کناری نمی آورد. یا اینکه شما قصد درمان ارتودنسی ندارید. دیگر لزومی به کشیدن دندان عقل نیست.

 45. آروین گفت:

  سلام آقای دکتر در چه سنی مناسب است که دندان عقل کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   اگر قصد درمان ارتودنسی دارید قبل از کشیدن دندان عقل بهتر است با متخصص ارتودنسی در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل مشورت کنید.

 46. زهره گفت:

  سلام من هنوز هیجده سالم نشده و درد زیادی هم ندارم اما متخصصم گفته باید کشیده شه. از نظر شما ایرادی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پرسش شما نامفهوم است. لطفا سوال خود را دقیق تر مطرح نمایید.

 47. آتریسا گفت:

  با سلام پسر ۱۷ساله ای دارم مدت ۱۶ماه دندانهایش ارتدنسی شدند ..کمی ناهنجاری فک داشت تشخیص دادند با ارتدنسی خوب میشه که اینطور نشد الان دکتر میگه با جراحی ۴ دندون عقل که سه تا زیر لثه هستند باید خارج بشه آیا این طبیعیه ؟؟؟؟نظر شما چیست؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فرزند شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودشان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک فرزند شما ندارم و بدون معاینه کلینیکی نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید. در ابتدای کار متخصص برای دادن طرح درمان درست و دقیق باید تمام اطلاعات را به شما بدهد.

 48. هانیه گفت:

  سلام دکترمن۲۴سالمه و ۴تادندون عقلم درومده امااصلادردی نداشتم و ندارم و قرارهم نیست ارتودنسی کنم
  آیا اجبارهستش که بکشمشون وقتی اذیتم نمیکنن؟ایاباعث پوسیدگی دندون های کناریشون میشه بعده ها؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود. اگر فک جا دارد و فشاری به دندان های کناری نمیاورد مشکلی نیست. بهتر است معاینه شود.

 49. هستی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندون آخری فک بالام درد میکنه و ۱۴ سالمه
  لثه‌ها مم اون آخر فکم یکم قوس داره
  آیا دندون عقله؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل از 17 تا 21 سالگی شروع به رویش می کند.

 50. یاسمن گفت:

  سلام اقای دکتر
  من امروز دندون عقلمو کشیدم ولی دکترم درمورد مراقبت بعدش چیزی بهم نگفت
  میشه راهنمایی کنید که باید چه کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مراقبت های بعد از کشیدن دندان در وب سایت مطالب کاملی وجود دارد. با دقت مطالعه فرمایید. مراجعه به این لینک مراقبت های بعد از کشیدن دندان

 51. یاسمن گفت:

  سلام اقای دکتر
  درد دندون عقل اگر بیش از ۳روز طول بکشه طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کشیدن یا جراحی دندان عقل سه یا چهار روز درد دارد. با رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان، باید رو به بهبودی برود.

 52. هدی گفت:

  سلام اقای دکتر من برنامه خوب شما را در شبکه 2 (نبض 2) دیدم عااالی بود. میخاستم پسرم را ببرم دکتر و دندان های عقلش را بکشه. خدا بهمون رحم کرد. بعد از دیدن برنامه آقای دکتر جمیلیان رفتیم پیش متخصص ارتودنسی ، بهمون گفت اصلا احتیاج به کشیدن نیست. فک فضا دارد. خواستم تشکر کنم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این برنامه ها و آموزش ها برای کسانی است که طبق باورهای قدیم فکر می کنند دندان عقل بدون استفاده است و باید کشیده شود. در صورتیکه اصلا اینطور نیست.

 53. مژده گفت:

  سلام اقای دکتر
  ممکنه درد طولانی مدت دندان عقل به علت فشار به دندان کناریش باشه؟ من ۴ روزه دندان عقلم داره در میاد و یکسره درد دارم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد. معمولا رویش دندان عقل برای بعضی افراد با درد توام هست.

 54. Parvaz گفت:

  سلام
  دکتر من ۱۳ سالگی ارتودنسی کردم ودر کل ۴ دندان کشیدم، در فک بالا سمت راست و چپ یک دندان و در فک پایین نیز در سمت راست و چپ یک دندان کشیدم و الان ۲۳ سال دارم در فک بالا سمت چپ نیمی از دندان عقلم بیرون زده و آیا امکان دارد ک ریتم دندان هایم بهم بخورد؟
  در ضمن الان ک تقریبا ۸،۹ماه از درآمدن دندان عقلم گذشته است کمی احساس درد در گلو، چشم ، گوش و نواحی اطراف دندان دارم.سپاس از وقتی ک می گذارید .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. برای کشیدن دندان عقل با یک متخصص ارتودنسی در این خصوص مشورت کنید.

 55. سارا گفت:

  سلام اقای دکتر یه سوال داشتم من قراره جراحی فک انجام بدم و الان در دوره ارتودنسی اولیه هستم میخواستم بدونم برای جراحی فک حتما باید دندان عقل کشیده شود ؟ چون سه تا دندان عقل و دو دندان شماره ۴ فک بالا کشیدم ولی دندان عقل فک بالا رو گفتن نمیخواهد بکشم میخواستم بدونم برای جراحیم مشکلی ایجاد نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شاید دندان های پوسیده شما کشیده شده و با درمان ارتودنسی دندان عقل جای دندان کشیده شده انتقال یابد. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان پاسخ دقیق را به شما داد.

 56. آرین گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید اقای دکتر من ارتودنسی نکردم ولی این دندون های عقله چیه نمیدونم اسگشو از اون ته فکم داره از لثه میادش بیرون لثه نیستش دندونه من باید چیکارش کنم بکشم یا باشه خودش درست جا میشه یا اگه باید بکشم گفتا جراحی لازمه درد داره جراحی ترو خدا پاسخ بدید ممنونم ازتون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه و راهنمایی های لازم و کشیدن یا نکشیدن دندان عقل به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 57. زهرا گفت:

  سلام دکتر
  من هجده سالمه و کنکوری هستم
  دندون های عقل سمت راستمو کشیدم
  میخواستم بدونم تا کِی میتونم عقل های سمت چپمو نَکشم
  بدون اینکه دندونای دیگمو کج کنه.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عقل شما مشکلی ندارند و فضای کافی دارند لازم نیست کشیده شوند.

 58. زهرا گفت:

  سلام ببخشید آقای دکتر من به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم به من نگفتن که دندان کشیدن دارم یانه الان یه دندان عقل هم از بقیه دندان هام بیرون زده باید کشیده باید بشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک متخصص ارتودنسی با تجربه در جلسه اول باید در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، کشیدن دندان، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره را به اطلاع شما برساند.

 59. فاطمه گفت:

  سلام دکتر ، خسته نباشید بنده 20 ساله هستم،، من در عکس دندان های خود دیدم
  دندان عقلم صاف رشد کرد و کج نیست و نهفته هستند ،،،
  نمی دونم که لازم هست دندان عقل را بکشم را یا نه ایا با این که هیچ مشکلی ندارد به سود من هست یا ضرر؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط متخصص ارتودنسی با تجربه رادیوگرافی شما بررسی شود. و تشخیص داده شود که دندان را بکشید یا خیر.

 60. فاطمه کاظمی گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید دندون عقل من قسمت بالا سمت چپ دراومده و اینکه کج هست طوری که قسمت داخل دهنم زحم شده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از اقدام به کشیدن دندان عقل شما با یک متخصص ارتودنسی با تجربه و برجسته در این خصوص مشورت کنید.

 61. Fazel گفت:

  سلام
  بنده 10 روز پیش دندون عقل سمت راستم رو که نهفته بود خارج کردم
  دکترم محل جراحی رو بخیه زده
  الان من به علت کار زیادی که داشتم نتونستم به مطب دکتر برای خارج کردن بخیه برم و بخیه هنوز در دهنم هستش
  و همچنین هیچ درد و مشکلی ندارم خدا رو شکر
  الان میخواستم بپرسم اگه بخیه رو حدود 20 روز دیگه در بیارم برام مشکلی پیش نمیاد همونطور که گفتم سرم شلوغه و اصلا وقت ندارم برم دکتر
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بخیه جذبی هست لزومی نیست کشیده شود. اگر بخیه جذبی نیست باید یک هفته الی 10 روز کشیده شود. باعث عفونت خواهد شد.

   1. Fazel گفت:

    نه جذبی نیستش
    من با دستیار دکترم حرف زدم گفت مشکلی برام پیش نمیاد و میتونم بعدا بخیه رو بکشم
    همونطور که گفتم الان 14 روز گذشته و مشکلی هم ندارم در ناحیه جراحی و بخیه
    و الان چیزی که ذهنمو درگیر کرده ممکنه اوضاع بدی برای من به وجود بیاره نکشیدن بخیه یا نه ممکنه هم مشکلی پیش نیاد و تا دوهفته دیگه بکشمش
    با تشکر

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهتر است با متخصص معالج در این خصوص مشورت کنید. جواب در کامنت قبل عرض شد بعلت عدم عفونت بخیه ها باید کشیده شود.

     1. زهرا گفت:

      سلام آقای دکتر ببخشید دندون عقل من قسمت بالا سمت چپ دراومده و اینکه کج هست طوری که قسمت داخل دهنم زحم شده این باید جراحی بشه یا کشیده بشه؟

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. قبل از اقدام به کشیدن دندان عقل شما با یک متخصص ارتودنسی با تجربه و برجسته در این خصوص مشورت کنید.

  2. ملیکا گفت:

   سلام دکتر خسته نباشین.من ۱۸سالمه و ارتودنسی کردم و هنوز کار ارتودنسیم تموم نشده.۴دندون عقلم کامل دراومدن و پوسیدگی دارن.بنظرتون من باید بکشم و یا ترمیمشون کنم؟!

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید. بدون معاینه کلینیکی بنده اظهار نظر نمیکنم.

 62. نسترن گفت:

  سلام وقت بخیر.اقای دکتر من رفتم دندانپزشکی برای ترمیم دندان هایم کنار دندان عقلم یک دندان از قبل کشیده بودم ب مطب ک رفتم دکتر گفت چونکه دندان کاریش کشیدی نمیتونم دندان عقلتو بکشم چون لثت کامل خالی میشه و برام عصب کشی کرد میخوام ببینم درسته مشکل نداره ک نکشیدم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا حد امکان بهتر است دندان اصلی حفظ شود. اگر دندانی کشیده شود جایگزین باید ایمپلنت انجام شود.

 63. فاطمه رحمانی گفت:

  سلام اقای دکتر دندان عقل سمت راستم صاف داره در میاد و دردناک است ایا باید بکشم یا نه ؟ ایا مشکلی داره ؟ فضا برای رشد داره ولی درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر فضا وجود دارد و مشکلی ندارید. لزومی به کشیدن دندان عقل نیست. اگر قصد انجام درمان ارتودنسی دارید بهتر است جهت معاینه و مشورت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 64. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.من گوش درد شدیدی دارم به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کردم گفتن بخاطر دندان عقلته باید اون و بکشی.واسه همین به دندون پزشکی مراجعه کردم خانوم دکتر به من گفتن که دندون عقلت کامل در نیومده باید وایسی کامل در بیاد من الان ۲۲ سالمه‌ یعنی باید این درد و تا در اومدن کامل دندونم تحمل کنم؟درضمن دندانهای من ردیف هستن ولی حتی نخ دندون هم لای دندون هام نمیره باید چیکار کنم این مسلئه برطرف بشه؟
  ممنون از کمکتون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به سن شما دیگر این دندان رشد نمیکند باید کشیده شود . می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 65. بریا گفت:

  سلام. آقای دکتر من 14 سالمه دندان آخری من دارد در میاد و یکم درد دارد آیا دندان عقل است؟ باید کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان در حال رویش دندان شماره 7 شما هست. دندان عقل در سن 17 یا 18 سالگی رویش میکند. نباید دندان عقل را کشید بهتر است قبل از کشیدن با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

   1. نورا گفت:

    سلام اقای دکتر ممنون از برنامه تلویزیونی شما در شبکه 2 در خصوص زمان کشیدن دندان عقل صحبت کردید واقعا کمک بزرگی به من شد. من میخاستم دو دندان عقل بالا را بکشم . بعدش درمان ارتودنسی انجام دهم. بسیار سپاسگزارم

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. سپاس از توجه شما

 66. یحیی گفت:

  سلام آقای دکتر دندان 7 من پوسیده است دکترم گفت حالا که دندان 7 را درست کردم بهتر است دندان عقل را هم بکشید. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عقل شما رویش کرده و فضا کافی وجود دارد. مشکلی برایتان ایجاد نکرده بهتر است دندان عقل کشیده نشود.

 67. رويا گفت:

  سلام. دكتر چرا دندان عقل زودتر پوسیده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موقعیت دندان عقل در پشت دهان، بسیار مستعد ابتلا به گیر کردن ذرات غذایی و پلاک در اطرافشان هستند. باعث می شود زود پوسیده شود.

 68. آتوسا گفت:

  سلام دکتر
  به من گفته شده هر چهار دندون عقلم رو باید بکشم
  دوتا از اون هارو ۳ روز پیش جراحی کردم.دکتر روزی که داشتن جراحی میکردن گفتن یک هفته دیگه برای کشیدن بخیه هات بیا و اگه اوضاع خوب بود اون دوتای دیگه رو هم جراحی میکنم
  من تا سر خد مرگ ازدندون پزشکی میترسمو ترجیح میدم هرچه زودتر راحت بشم
  ایا به نظر شما اگه دکتر بعد از یک هفته و زمان کشیدن بخیه ها بهم گفتن اون دوتا دیگه رو هم جراحی کنم قبول کنم ؟
  این فاصله کوتاه مشکل خاصی برای من ایجاد نمیکنه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 69. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر من هنوز ۱۵ سالم کامل نشده ولی دو تا دندونای عقل فک پایینم دارن رشد میکنن ، ب نظرتون مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه اگه فضا کافی وجود دارد و فشار به دندانهای کناری نمیاورد مشکل نیست.

 70. armita گفت:

  سلام من دندان عقلم کامل در امده اما خیلی طول کشید تا در بیاد و چون زیر لثه بود یه مقدار خراب شده اما الان کامل مثل دندونای دیگه در اومده و کج نیست و الان که کامل در اومده برام مشکلی ایجاد نکرده فقط دو دندان عقل ردیف بالا یک مقدار به سمت سقف دهان متمایل هست ولی به صورت صاف و مرتب
  ایا نیاز هست به پزشک مراجعه کنم یا چون ظاهرن صاف در اومده و مشکلی اینجاد نکرده لازم نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عقل فضای کافی برای رویش داشته باشد و فشاری به دندانهای کناری ندارد کشیدن دندان عقل ضروری نیست.

 71. Hvh گفت:

  دندون عقل من صافه صافه نیاز به کشیدن هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر فضا مناسب است و فشاری به دندانهای کناری نداشته باشد لزومی به کشیدن نیست.

 72. فاطمه حسینی گفت:

  سلام‌خسته نباشید
  من دو روز هست که حس میکنم پشت دندان عقلم‌داره یه دندون دیگه درمیاد و اون قسمت شدیدا سفت و دردناک شده و همچنین باعث شده نتونم راحت آب بخورم و گلو درد دارم‌در نصف گلوم حتی آب دهانم رو هم به سختی قورت میدم و متاسفانه نمیتونم به خاطر شیوع ویروس به پزشک مراجعه کنم اگر امکانش هست یاری بفرمایید متشکرم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی تهیه شود تا علت تشخیص گردد.

 73. fateme گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من هفده سالمه پنج سال پیش ارتودنسی کردم و هنوز پشت دندونای پایینم سیم نگهدارنده هست. الان چند وقته چهارتا دندونم که سیم بهشون وصله خیلی درد داره و سمت راست صورتم هم درد میکنه. احساس میکنم داره دندون عقلم در میاد. باید صبر کنم دندونم بیرون بیاد بعد برم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج خود جهت معاینه مراجعه کنید. و ایشان را از رویش دندان عقل هم مطلع نمایید.

 74. بهار گفت:

  سلام من 30سالم هست دندان هامو ارتودنسی کردم ولی مدت ارتودنسی طولانی شد (حدود 4)سال لثم افت کرده دکترم گفت نیاز نیست دندونای عقلم رو بکشم ولی الان که پیش دکتر دیگری برای لثم رفتم میگن باید دندونای عقلم و بکشم به نظر شما دندانهام بهم نمیریزه .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

  2. حدیث گفت:

   سلام من ۱۴سالمه دندان عقلم سمت راست نصفش در اومده سمت چپم لثم باد کرده ایا مشکلی ایجاد نمیشه؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندان عقل در سن 14 سالگی رویش نمی کند. دندان شماره 7 شما در حال رویش هست.

 75. احسان جلیلی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  اگر دندان های عقل باهم در نیان ممکنه مشکلاتی مثل عدم قرینگی ایجاد کنند من از وقتی رویش دندونای عقلم شروع شده به این مشکل گرفتار شدم
  الان این طبیعیه یا باید تحت درمان قرار بگیرم؟در ضن من ۱۸ سالمه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر مشکلی پیش نمیاد . ولی بهتر است به دندانپزشک جهت داشتن فضا برای رویش دندان مراجعه کنید تا معاینه کلینیکی انجام شود.

 76. Mobi گفت:

  سلام من ۱۹سالمه ودندون های عقل فک پایینم تقریبا در اومده کمی ولی دیگه جا نداره و باعث در و تورم شده دندون عقل بالاییم هم در سمت چپ داره در میاد دندون های جلوییم داره روهم میره چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

  2. Mohammad گفت:

   با سلام. من 18 سالمه. دندان های جلوی پایینم دچار درد شده و حتی هنگام نفس کشیدن و صبحت کردن درد می گیرد. به‌ دندان پزشک مراجعه کردم. و گفته است به‌ دلیل‌ دندان عقل است وباید با عمل جراحی آن را بکشی.
   آیا نیاز است در اين سن جراحی کنم؟؟؟؟؟؟
   با تشکر لطفا پاسخ دهید.

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. اگر فضا کافی برای رویش نباشد و فشار به دندان مجاور میآورد باید کشیده شود.

    1. روشنک گفت:

     با سلام. آقای دکتر من یک سوال داشتم؛من یکی از دندون عقل های پایینم،کامل رشد نکرده ولی بخش بزرگیش از لثه بیرون اومده و یه بخش کوچکش مونده؛ اون بخش کوچک زیر لثه نیست و متورمم نیست اما یکم اذیتم میکنه،باید بکشمش؟هجده سالم هست و ارتودنسی هم ندارم

     1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 77. Hp گفت:

  با سلام و احترام
  آقای دکتر من چند روزی میشه که دندان عقلم داره درمیاد و درد میکنه. داخل آینه که نگاه کردم دیدم که فقط گوشه ای ازش درومده و بقیه قسمت ها لثه م متورم شده و بسیار دردناک هست. گاهی وقتا این درد تا دندون های کناریش هم کشیده میشه.به نظر شما این حالت عادی هست؟ یا باید به دکتر مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعیه ولی اگر فضا کم باشد و کج رشد کند جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 78. سارا رادمهر گفت:

  سلام من ۱۹ سالمه و فک پایینم هر دو سمتش دندونای عقلم داره در میاد. یکیش لثه م رو شکافته ولی چیزی بیرون نیومده ولی اون سمت نصفش درومده ولی لثه م خیلی اذیته دهنم که باز میشه درد میکنه باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید به متخصص مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه شود تا موقعیت دندان عقل بررسی گردد و سپس تشخیص درمان داده شود.

 79. پدرام گفت:

  سلام دکتر من دندان عقلم یکیش سمت راست پایین درحال در اومدن از گوشت هست و زخم شده است و در حال رشد است من باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . باید معاینه کلینیکی انجام پذیرد . و شرایط دندان بررسی شود. که فک شما فضا کافی را دارد یا خیر ، اگر در هنگام بیرون آمدن فشار به دندان کناری وارد کند باعث کجی دندانها می شود. و عدم فضا باعث پوسیدگی دندان ها می شود.

   1. پدرام گفت:

    من نمیتونم به کیلینیک برم به دلیل شیوع بیماری، میتوانم خودم بفهمم که ایا فکم جا داره برای دندان عقل یا خیر؟؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خیر باید توسط متخصص و یا دندانپزشک با تجربه و ماهر بررسی شود.

     1. Asal گفت:

      سلام دکتر.من تقریبا نصف دندان عقلم بیرون اومده اما ی طرفش خارج نشده و باعث تورم لثه م شده بدلیل شیوع ویروسم نمیتونم ب دندان پزشکی مراجعه کنم..اگه زحمتی نیس راهنمایی کنین ک الان ک حجم زیادی از دندان من خارج شده هم باز ممکنه فکم جا نداشته باشه یا ردیف دندانامو بهم بریزه؟اگه التهاب و عفونت پیدا کرد چیکار باید کنم
      ممنون

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه شود. و رادیوگرافی تهیه شود. تا بتوان نشخیص داد. بعد از فروکش کردن ویروکس کرونا به مطب مراجعه کنید تا بررسی شود.

 80. فاطمه گفت:

  سلام من دندانهام نیاز به ارتودنسی دارند وهمچنین دندان های جلو فک بالام چندبار ترمیم شدن وبه طور کل دندان هام بیشترشون پوسیده شده ودرست شدن .متخصص بهم گفت باید چهارتا دندون های پنجم رو بکشم .ایا بااین وضعیت دندان هام امکان ارتودنسی وجود داره یاخیر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیوگرافی ، معاینه کلینیکی، شرایط دندانی و فکی شما می توان اظهار نظر کرد. و آیا دندانی باید کشیده شود یا خیر.

   1. آنیتا گفت:

    سلام آقای دکتر من ۱۸ سالمه و دوتا دندونای عقل فک پایینم با رشد کردنشون درد طولانی رو در گوش من ایجاد کرده و حتی گلوی آنطرف هم ملتهب و دردناک شده طوریکه دیگه قورت دادن حتی آب برام اذیت کننده است دندونای عقل فک بالا کامل رشد کردن و ترتیب و شکل درست نظم دندونام رو به هم زده و در فک پایین نیز باید بگم که موقع خوردن و گاهی صحبت کردن فکم تق تق میکنه یه دکتری هم گفت که هردوتاشم باید بکشی و از اونجایی که تو تصویر رادیولوژی مشخص شد که رو عصبه باید جراحی می شد به نظرتون قبل ارتودنسی جراحی کنم یا اول با ارتودنسی بعد جراحی؟
    ممنون از توجهتون

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا بتوان اظهار نظر کرد.رادیوگرافی فکین باید تهیه و سپس بررسی شود.

 81. ساجده سادات حسینی گفت:

  سلام اقای دکتر من ارتودنسی کردم دیگه اخراشه همین یکی دوماه در میارم میخاستم بابت نگه دارنده ازتون بپرسم نیازه گذاشتنش؟حقیقتا با دکترم به مشکل خوردم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این پاسخ را از متخصص معالجتون باید بخواهید. من شرایط و وضعیت دندان های قبلی و الان شما را نمیدانم .

 82. سیدامین عقیلی گفت:

  سلام آقای دکتردندان عقبی من که جلوی دندان عقل هستش موردفشارقرارگرفته وداره برعکس میشه چیکارکنم دندون عقلوبکشم اون صاف میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با ارتودنسی ثابت مشکل شما حل میشه . شما می توانید از یک متخصص ارتودنسی وقت بگیرید تا مشکل شما برطرف گردد.

 83. زیبا گفت:

  سلام من می خوام ارتودنسی شروع کنم و دندان عقل نهفته هم دارم. با این که مزاحمتی نداره آیا بهتر نیست آنها را بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   بهتر است دندان عقل قبل از شروع درمان ارتودنسی کشیده شود. زیرا ممکن است در هر مرحله از زندگی شروع به رشد کند و منجر به به هم ریختن دندان ها شود.

 84. Gsj گفت:

  سلام من ارتودنسی انجام دادم و دکتر گفتن که نیازی به کشیدن دندانها نیست و ارتودنسی انجام دادند دوسال پیش هم ارتودنسی هامو برداشتم الان احساس میکنم دندان عقلم داره در میاد نیازه بکشمش یا اگه بکشم دندونا به هم میریزه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. ایشان با توجه به سابقه و پرونده شما تصمیم خواهند گرفت. به طور معمول بهتر است که دندان عقل کشیده شود.

 85. نگار گفت:

  با سلام . لطفا کلیپی یا توضیح مختصری از نحوه استفاده از کش ارتودنسی بدهید ممنون میشم .

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به مطلب کش ارتودنسی مراجعه بفرمایید. این ویدئو اضافه خواهد شد. از شما سپاسگزارم

 86. پری گفت:

  سلام…
  من چند روزی هست هنگامی که دهنمو باز میکنم یا غذا قورت میدم،ته فکم درد میگیره یا گلوم میسوزه…
  آیا مشکل از دندون عقلمه!؟
  دندون عقلم کامل در اومده…
  الان هم یک طرف گلوم گرفته و درد میکنه…

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   وقتی در انتهای فک فضای کافی برای رشد دندان عقل وجود ندارد احتمال بروز عفونت دندانی بسیار بالاست. به یک دندانپزشک مراجعه کنید تا در صورت نیاز دندان عقل شما جراحی و کشیده شود

 87. کیمیا گفت:

  سلام من۱۶سالمه وارتودنسی هم کردم وپشت دندون‌های جلویی هردوفکم نگهدارنده دارم
  دکترمتخصص من گفته که بایدقبل کامل درومدنش بکشم وب اصطلاح جراحی کنم امروزم ک یکی ازدندونام ب طورناشیانه ای پرشد دردهردوزده ب سرم وامونمو بریده
  من الان بایدچیکارکنم؟جراحی الزامیه چون خانواده من ب جراحی راضی نیستن
  اگه جراحی نکنم ریتم دندونام میریزه به هم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی خبره معاینه شوید. اگر فضای فکین شما برای رشد دندان عقل کافی نباشد مسلما بعد از رشد دندان عقل دندان های شما به هم میریزد. اما این اتفاق طی مدت زمان طولانی بروز می کند و با رشد دندان عقل دندان های شما یک شبه به هم نمی ریزد. بنابراین با یک متخصص ارتودنسی با تجربه در ارتباط باشید تا بر اساس شرایط کلینیکی و درمان ارتودنسی شما در این باره نظر بدهند

  2. آنوشا گفت:

   سلام. دندان عقل من باعث کج شدن دندان کناری شده چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 88. رضا رحمانی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من نیاز به درمان ارتودنسی دارم. آیا دندان عقل را قبل از درمان ارتودنسی باید بکشم یا بعد از ارتودنسی؟ا

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام
   بهتر است بیماری که نیاز به درمان ارتودنسی دارد دندان های عقل بیمار بعد از درمان ارتودنسی کشیده شود زیرا در حین درمان ارتودنسی فضا برای دندان عقل ممکن است ایجاد شود که لازم نباشد دندان عقل درآورده شود، از سوی دیگر اگر فضای کافی برای دندان عقل ایجاد نشود ممکن است دندان عقل به سطح جونده نزدیک تر شود و در آن صورت کشیدن دندان عقل راحت تر صورت می گیرد.

   1. یاسمن گفت:

    سلام اقای دکتر
    الان ۳روزی میشه دندون عقل فک پایینم درحال دراومدنه و درد میکنه و متورم شده جوریکه باید حتما مسکن بخورم تا فروکش کنه.

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. رویش دندان عقل معمولا به همین شکل است درد و تورم دارد که با میل کردن مسکن درد از بین می رود. بعد از یک هفته این درد و تورم خوب می شود.

     1. یاسمن گفت:

      اقای دکتر ممکنه این درد به خاطر فشار به دندان کناری باشه؟ چون دیگر دندان های عقلم چنین درد شدیدی نداشتند؟
      و اینکه به جز مسکن راه تسکین دهنده ی دیگری وجود نداره؟

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید با مسکن درد، آرام شود. میتوانید به یک دندانپزشک جهت معاینه مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *