اطلاعات عمومی دندانپزشکی

6 خطر بروز بیماری های لثه

6 خطر بروز بیماری های لثه

در اینجا به 6 مورد از مهمترین موارد و ریسک فاکتورهای بروز بیماری های لثه اشاره می کنیم. با پی گیری و درمان هر یک از مشکلات زیر می توانید از بروز بیماری های لثه جلوگیری کنید. حتی با رفع مشکلاتی که در ادامه ذکر می شود می توانید به درمان بی های لثه نیز دست یابید.

1-نقش سیگار کشیدن در بیماری های لثه

 اگر نیاز به یک دلیل دیگر برای ترک سیگار دارید، می بایست بدانید که سیگار کشیدن یکی از مهم ترین فاکتورهای ریسک تاثیرگذار بر ابتلا به بیماری های لثه است. علاوه بر این، سیگار کشیدن می تواند احتمال درمان موفقیت آمیز بیماری را از بین ببرد.

بیماری های لثه به دلیل سیگار کشیدن

2-تاثیر تغییرات هورمونی در بین دخترها/ خانم ها

 تغییرات هورمونی در بین خانم ها و دختر ها  منجر به حساس تر شدن لثه ها و افزایش احتمال ابتلا به ژنژیویت می شوند. با مراجعه منظم به دکتر زنان و پی گیری مشکلات غدد توسط متخصص غدد در مواقعی که اختلالات هورمونی رخ می دهد ضروری است.

تغییرات هورمونی و بیماری های لثه

3-دیابت ریسک فاکتور بیماری های لثه

 افراد مبتلا به دیابت در معرض ریسک بالاتر تشکیل عفونت ها مواجه هستند که این شرایط شامل ابتلا به بیماری های لثه است. این بیماران به دلیل مشکلاتی که در ترشح انسولین و کنترل قند خون دارند بیشتر از افراد دیگر دچار بیماری های لثه می شوند. کنترل دیبات تحت نظر متخصص غدد انجام می شود.

دیابت و بیماری های لثه

4-بیماری های نقص ایمنی

ابتلا به بیماری هایی مثل ایدز و درمان آنها می تواند تاثیر منفی بر سلامت لثه ها داشته باشد. این شرایط در موارد درمان بیماری سرطان نیز مشاهده می شود، همچنین استفاده از ایمپلنت دندانی و بروز واکنش های ایمنی می تواند منجر به بروز عفونت  و در نهایت بیماری های لثه شود.

بیماری های نقص ایمنی و بیماری های لثه

5-مصرف دارو

صدها قلم از داروهای تجویز شده توسط پزشکان و داروهایی که امکان تهیه آنها از داروخانه ها بدون نسخه پزشک وجود دارد، در عمل می توانند ترشح بزاق در دهان را کاهش دهند. بزاق نقش حفاظت از دهان را بر عهده دارد. بدون ترشح بزاق به مقدار کافی، دهان فرد مستعد ابتلا به عفونت هایی مثل بیماری لثه خواهد شد. علاوه بر این مصرف بعضی داروها می تواند باعث رشد غیر عادی بافت لثه شود و به این ترتیب تمیز کردن دندان ها و لثه ها دشوار می گردد.

مصرف دارو و بیماری های لثه

6-استعداد ژنتیک

بعضی افراد به صورت ژنتیک مستعد ابتلا به بیماری های لثه هستند و بیشتر از سایرین به این بیماری ها مبتلا می شوند. افرادی که از نظر ژنتیکی استعداد بیماری های لثه را دارند می توانند با رعایت بهداشت دهان و دندان مانع از ایجاد بیماری پریودنتال شوند یا از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند.

بیماری های لثه و ژنتیک

جرم گیری برای جلوگیری از بیماری لثه

 با عمل جرمگیری پلاک و رسوبات تاج و ریشه دندان برداشته می شود رنگ دندان سفید و براق می شود.  سطوح ناصاف ریشه صاف و هموار می شود و این عمل به سلامت لثه کمک می کند. جرم گیری دندان از تغییر رنگ و تورم لثه جلوگیری می کند همچنین جرم گیری دندان برای  پیشگیری از احساس طعم بد و بوی بد دهان بسیار موثر است. به همین دلیل جرم گیری دندان از تحلیل لثه پیش گیری می کند.  به علاوه جرم گیری دندان از تحلیل استخوان و تغییر مکان دندانها جلوگیری و پیشگیری می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *