دانستنی های ارتودنسی

ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی لازم است که مراقبت ویژه ای از دندان های خود به عمل آورید. هزینه های ارتودنسی بر کسی پوشیده نیست و از سوی دیگر تا مدت زمان طولانی بعد از پایان ارتودنسی ثابت، احتمال تغییر و حرکت بین دندان ها وجود دارد. پس برای اینکه مجبور نباشید دوباره هزینه زیادی متقبل شوید باید از پلاک (ریتینر یا نگهدارنده) استفاده کنید. استفاده از پلاک ها پس از ارتودنسی ثابت و متحرک، بخش مهمی از محافظت روزمره از دندان ها است. پلاک ها راه بسیار خوبی برای حفظ همان لبخند و شکل مرتب دندان ها است، که در طول چند سال گذشته توسط ارتودنسی شکل گرفته اند.

پلاک ها معمولا توسط متخصص ارتودنسی که مسئول درمان بوده اند ساخته می شوند. این کار معمولا با گرفتن قالب از دندان هایی که به تازگی صاف و مرتب شده اند انجام می گیرد. پلاک ساخته شده می تواند دقیقا همان موقعیتی که توسط براکت ها و ارتودنسی ثابت ایجاد شده بود را حفظ کنند. مواد استفاده شده برای ساخت پلاک ها تا حد زیادی مقاوم هستند و می توان از آن ها برای سالهای متمادی استفاده کرد.

در استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی به طور کلی دو نوع پلاک وجود دارد. ثابت و متحرک. انتخاب نوع پلاک ها به نیاز های بالینی فرد مورد نظر، خواسته های خود بیمار و نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد. در نهایت برایند این عوامل مشخص می کند که بیمار باید از کدام یک از پلاک ها و برای چه مدت زمانی استفاده کند.

ریتینر ثابت

نوع ثابت ریتینر معمولا شامل یک سیم نازک است که در پشت دندان های جلویی فک پایین یا بالا قرار دارد. محل اتصال در این پلاک های ثابت مشابه همان محل هایی است که در براکت های ارتودنسی ثابت وجود داشت. به این دلیل که این نوع سیم در سراسر چند دندان قرار گرفته است، برای دسترسی به فضای اینترپروکسیمال بین دندان ها باید از ابزار های مخصوصی که کاری مشابه نخ دندان انجام می دهند استفاده کرد. استفاده از این ابزار ها به آن ها کمک می کند بتوانند با دقت بیشتری و بدون آسیب رساندن به سیم بتوانند فضای بین دندان ها و سیم یا دندان های دیگر را به خوبی تمیز کنند. هرچند این کار کمی بیشتر از نخ دندان کشیدن ساده طول خواهد کشید، اما نتیجه آن کاملا مثبت است. این سیم قرار است در طول تمام 24 ساعت و 7 روز هفته از فرم صحیح دندان ها حمایت کند، پس باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و فراموش نکنید همواره احتمال آسیب به سیم وجود خواهد داشت.

ریتینر ثابت بعد از ارتودنسی

ریتینر متحرک

ریتینر یا پلاک متحرک همانطور که از نام آن مشخص است، قابلیت جا جا به جایی دارد. پلاک متحرک از یک شکل خاص برای نگهداری دندان ها در وضعیت ثابت پیروی می کند. این پلاک از ترکیب سیم که از جلوی تمام دندان های پیشین فک بالا و دندان های جلویی فک پایین عبور می کند و قلاب هایی از جنس اکریلیک که در بین یا پشت دندان های عقبی قرار گرفته اند تشکیل شده است. ترکیب سیم و قلاب ها در پلاک متحرک دندان ها را در حالت درست و فرم ارتودنسی شده حفظ می کند و در این کار به خوبی ریتینر های ثابت عمل می کند. مزیت اصلی پلاک متحرک قابلیت جا به جایی آن است. بیمار می تواند به راحتی پلاک متحرک را از دهان خود خارج کند و به تمیز کردن دندان و پلاک بپردازد. البته نباید فراموش کرد که از این پلاک هم باید در طول روز استفاده کرد. در موارد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت است، اما معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک استفاده کرد. بعد از این زمان اگر تغییری در فرم دندان ها مشاهده نشد شاید به دستور متخصص بیمار مجبور باشد فقط شب ها از این پلاک استفاده کند.

انواع ریتینر دندانی

نکته منفی در استفاده از پلاک ریتینر متحرک احتمال گم شدن یا خراب شدن آن است. به همین دلیل کسانی که از پلاک متحرک استفاده می کنند باید نکات خاصی را برای مراقبت از پلاک های خود رعایت کنند. در هردو حالت برای اطمینان بیشتر از کارکرد درست پلاک ثابت یا متحرک خود باید با متخصص ارتودنسی خود ارتباط داشته باشید و بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید .

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

20 دیدگاه برای “ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 1. Avatar المیرا گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر جمیلیان
  بنده بعد از باز کردن ارتدنسی ثابت در دندان های بالا بعد از یک یا دو هفته دچار کمی بهم ریختگی شدم ایا ریتینر متحرک تاثیر ی در اصلاح این بهم ریختگی دارد یا فقط جلوی بیشتر شدن این تغییرات را میگیرد؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این خصوص باید با دکتر متخصص ارتونسی معالج خودتان مشورت کنید چون تغییرات ایجاد شده بعد از درمان بستگی به نوع ناهنجاری . شدت درمان . نحوه درمان. طول درمان و غیره دارد که من از انها خبر ندارم

 2. Avatar هانیه گفت:

  سلام خسته نباشید من پس از برداشتن ارتودنسی ثابت ریتینگ متحرک استفاده کردم که خیلی قالب دندان هایم نبود وبطور مرتب استفاده نمردم چون قسمت هایی ازان پوسیده شده بود وسیمی هم نداشت باید برای جلوگیری از حرکت دندان هایم چه کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید ایشان بر اساس نوع درمان و وضعیت کنونی دندان هایی شما نظر خواهند داد که ریتینر را تعویض کنید یا خیر

 3. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر
  سیم ثابت سازی( بعد از ارتودنسی) که پشت دندونام کار گذاشتی ظهر نهار خوردم از روی ۲ تا از دندونای فک بالام جدا شد الان چکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به پزشک معالجتان مراجعه نمایید تا دوباره ان را قرار دهد

 4. Avatar مها گفت:

  سلام اقای دکتر من 17 سالمه و بعد چهار سال ارتودنسی احتمالن یه ماه دیگه ارتودنسیمو درمیارم فقط در گیر اینم که از ریتینر ثابت استفاده کنم یا متحرک؟ بعد من میتونم بلیچینگ هم انجام بدم در طول درمان ارتودنسی؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سلام بعد از برداشتن سیم ارتودنسی در صورت نیاز بلیچینگ نیز توسط متخصص ارتودنسی شما انجام می شود. شرایط استفاده از ریتینر نیز توسط متخصص ارتودنسی معالج تعیین می گردد.

 5. Avatar مهرخ گفت:

  سلام پزشک من بعد از ریباند ارتودنسیم هم ریتینیر ثابت پشت دندان ها قرار داده وهم ریتینیر شفاف گفتن که استفاده کنم.استفاده از ریتینیرشفاف واقعا برام مشکله.میتونم. ازش استفاده نکنم درحالیکه ثابت و داررم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی بیمار ریتینر ثابت را دارد نیاز به ریتینر شفاف متحرک نیست

 6. Avatar Yas گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه و امروز سیم دندونام بازکردم و برام ثابت گذاشتن وای احساس میکنم دندون ۲ چپ بالا باز مورد داره نمیشه کاری کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   این موضوع را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید. در صورت نیاز دوباره برای شما سیم ارتودنسی می گذارند یا مشکل شما با ریتینر حل خواهد شد.

 7. Avatar ماریا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من قرارهستش تا چندروز آینده سیم ارتودنسی دندونهام رو باز کنم و دکتر معالجم گفتن که ریتینر متحرک براتون کارمیذارم.فقط یه موضوعی که هست با توجه به استفاده بیماران از متحرک و مشکلات بعد از آن امکانش هست من از ثابت استفاده کنم؟کاربرد متحرک و ثابت یکی هست یا باهم فرق دارند؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. متخصص ارتودنسی معالج شما براساس نوع ناهنجاری تصمیم می گیرد که کدام ریتینر را به شما بدهد کاربرد ریتینر متحرک و ثابت یا باهم فرق دارند که به طور کامل در وب سایت در قسمت ریتینر شرح داده شده است

 8. Avatar Golsa گفت:

  سلام ارتودنسی ثابت من تمام شده است ودکترم برای فک بالا رینتر متحرک ازنوع پلاستیکی داده و لی اونو میذارم دندان هام کامل بهم نمیرسه بخصوص دوتا دندون جلوییم ایا ایرادی دارد؟واینکه یکی ازدندان هام هنوزم کجه میگ مشکل از تاج دندانته ایا با ارتدنسی نمیشد حلش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام متخصص معالج شما در صورت اطمینان ازمرتب بودن دندانها باید ارتودنسی ثابت شما را باید باز میکردن . حتما طرح درمان خوبی را متخصص معالجتون نداده اند. و شما باید پاسخ این سوال را باید از متخصص معالجتون بخواهید.

 9. Avatar الی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من سه ماه پیش ریباند کردم و دندان‌پزشکم برای فک بالا ریتینر اسیکس دادن اما به طور منظم استفاده نکردم، الان بعد از سه ماه احساس کردم دندان ها در حال تغییر شکلن برای همین مجدد از ریتینر استفاده میکنم اما دچار درد بسیار شدید و التهاب لثه میشم، مشکل خاصی ایجاد نمیکنه؟ من به استفاده از ریتینر ادامه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. من شرایط دندانها ی شما را ندارم و نمیدانم باید از متخصص خودتان بپرسید .

 10. Avatar آرام گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.چه مدت بعد از باز کردن نگهدارنده ثابت(سیم نازک پشت دندان) دندان ها به حالت قبل از ارتودنسی برمیگردن؟ حدود دوسال نگهدارنده روی دندونام بود، الان دوماه سیم رو باز کردم ولی تغییری نکردن فقط هر چند وقت یه بار درد میگیرن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. مراجعه به این لینک ریتینر چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *