دانستنی های ارتودنسی

سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی

سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی

استفاده از سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی برای حفظ نتیجه این درمان ضروری است. هزینه های ارتودنسی بر کسی پوشیده نیست و از سوی دیگر تا مدت زمان طولانی بعد از پایان ارتودنسی ثابت، احتمال تغییر و حرکت بین دندان ها وجود دارد. پس برای اینکه مجبور نباشید دوباره هزینه زیادی متقبل شوید باید از پلاک یا سیم های پشت دندان بعد از ارتودنسی استفاده کنید. استفاده از پلاک ها و سیم ها پس از ارتودنسی ثابت و متحرک، بخش مهمی از محافظت روزمره از دندان ها است. پلاک ها و سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی راه بسیار خوبی برای حفظ همان لبخند و شکل مرتب دندان ها است، که در طول چند سال گذشته توسط ارتودنسی شکل گرفته اند. گذاشتن سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی یک راه حل عالی برای جلوگیری از بازگشت درمان ارتودنسی می باشد.

سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی

پلاک ها و سیم های پشت دندان بعد از ارتودنسی معمولا توسط متخصص ارتودنسی که مسئول درمان بوده اند ساخته می شوند. این کار معمولا با گرفتن قالب از دندان هایی که به تازگی صاف و مرتب شده اند در پایان دوره درمان ارتودنسی انجام می گیرد. پلاک ساخته شده می تواند دقیقا همان موقعیتی که توسط براکت ها و ارتودنسی ثابت ایجاد شده بود را حفظ کنند. مواد استفاده شده برای ساخت پلاک ها تا حد زیادی مقاوم هستند و می توان از آن ها برای سالهای متمادی استفاده کرد. این روش فیکس کردن دندان ها بعد از ارتودنسی توسط تمامی متخصصین ارتودنسی باتجربه پیشنهاد می شود.

در استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی به طور کلی دو نوع پلاک وجود دارد. ثابت و متحرک. انتخاب نوع پلاک ها به نیازهای بالینی فرد مورد نظر، خواسته های خود بیمار و نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد. در نهایت برآیند این عوامل مشخص می کند که بیمار باید از کدام یک از پلاک ها و یا سیم ارتودنسی پشت دندان برای چه مدت زمانی استفاده کند.

سیم ثابت بعد از ارتودنسی

سیم ثابت بعد از ارتودنسی معمولا شامل یک سیم نازک است که در پشت دندان های جلویی فک پایین یا بالا قرار دارد. سیم ثابت بعد از ارتودنسی برای تثبیت درمان ارتودنسی یک روش سریع و مطمئن است. محل اتصال در این پلاک های ثابت مشابه همان محل هایی است که در براکت های ارتودنسی ثابت وجود داشت. به این دلیل که این نوع سیم در سراسر چند دندان قرار گرفته است، برای دسترسی به فضای اینترپروکسیمال بین دندان ها باید از ابزار های مخصوصی که کاری مشابه نخ دندان انجام می دهند استفاده کرد.

استفاده از این ابزار ها به آن ها کمک می کند بتوانند با دقت بیشتری و بدون آسیب رساندن به سیم بتوانند فضای بین دندان ها و سیم یا دندان های دیگر را به خوبی تمیز کنند. هرچند این کار کمی بیشتر از نخ دندان کشیدن ساده طول خواهد کشید، اما نتیجه آن کاملا مثبت است. این سیم قرار است در طول تمام 24 ساعت و 7 روز هفته از فرم صحیح دندان ها حمایت کند، پس باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و فراموش نکنید همواره احتمال آسیب به سیم وجود خواهد داشت. برداشتن سیم پشت دندان ها برای تثبیت درمان ارتودنسی بسته به نظر ارتودنتیست معالج شما بین 6 تا 12 ماه متغییر خواهد بود.

پلاک متحرک برای فیکس کردن دندان ها

 پلاک متحرک برای فیکس کردن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی، همانطور که از نام آن مشخص است، قابلیت جا به جایی دارد. پلاک متحرک از یک شکل خاص برای نگهداری دندان ها در وضعیت ثابت پیروی می کند. این پلاک از ترکیب سیم که از جلوی تمام دندان های پیشین فک بالا و دندان های جلویی فک پایین عبور می کند و قلاب هایی از جنس اکریلیک که در بین یا پشت دندان های عقبی قرار گرفته اند تشکیل شده است. ترکیب سیم و قلاب ها در پلاک متحرک دندان ها را در حالت درست و فرم ارتودنسی شده حفظ می کند و در این کار به خوبی سیم ارتودنسی پشت دندان عمل می کند.

مزیت اصلی پلاک متحرک قابلیت جا به جایی آن است. بیمار می تواند به راحتی پلاک متحرک را از دهان خود خارج کند و به تمیز کردن دندان و پلاک بپردازد. البته نباید فراموش کرد که از این پلاک هم باید در طول روز استفاده کرد. در موارد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت است، اما معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک استفاده کرد. بعد از این زمان اگر تغییری در فرم دندان ها مشاهده نشد شاید به دستور متخصص بیمار مجبور باشد فقط شب ها از این پلاک استفاده کند.

انواع سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی

نکته منفی در استفاده از پلاک متحرک برای فیکس کردن دندان ها احتمال گم شدن یا خراب شدن آن است. به همین دلیل کسانی که از پلاک متحرک استفاده می کنند باید نکات خاصی را برای مراقبت از پلاک های خود رعایت کنند. در هردو حالت برای اطمینان بیشتر از کارکرد درست پلاک ثابت یا متحرک خود باید با متخصص ارتودنسی خود ارتباط داشته باشید و بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید . برداشتن فیکس دندان با استفاده از پلاک متحرک ممکن است بیش از 12 ماه به طول بیانجامد. زیرا بیمار پلاک متحرک را به طور دائم استفاده نمی کند و مدت زمان کمتری در طول روز آنها را بر روی دندان های خود می گذارد.

نکات مهم نگهداری از سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی

ممکن است شما یکی از انواع متحرک یا ثابت سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی را استفاده کنید. اگر از سیم ثابت استفاده می کنید دقت کنید که با مصرف خوراکی های سخت و چسبناک به سیم های پشت دندان خود آسیب نرسانید. همچنین تمیز نگهداشتن سیم ثابت و متحرک یکی از اصول مهم در حفظ سلامت دندان ها می باشد. چنانچه سیم ثابت یا متحرک پشت دندان شما آلوده باشد خطر پوسیدگی دندان ها بالا می رود.

آن دسته از بیمارانی که از سیم متحرک بعد از ارتودنسی استفاده می کنند می توانند دستگاه متحرک خود را هر روز در محلول شستشو مخصوص قرار دهند تا دستگاه متحرک آنها به خوبی از آلودگی پاک شود. چنانچه دستگاه و سیم پشت دندان شما آسیب دید یا شکست فورا نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام نمایید و متخصص ارتودنسی خود را در جریان قرار دهید. همچنین توصیه می شود بعد از پایان درمان ارتودنسی یک جلسه جرم گیری دندان را انجام دهید. سپس از سیم پشت دندان برای تثبیت درمان ارتودنسی خود استفاده نمایید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

478 دیدگاه برای “سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی

 1. Avatar یکتا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من پارسال ارتودنسی تموم شد ولی اصلا از کار دکترم راضی نبودم چون دندونام خیلی عقب رفتن و وقتی صحبت میکنم یا میخندم دندونام خیلی مشخص نیست درصورتی که قبل از ارتودنسی اینطور نبود ،
  امکانش هست بعد از درآوردن ثابت کننده فک یکم جلو بیاد؟ یا عمل زیبایی هست که بشه فک رو جلو اورد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل دندان های شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar متین گفت:

  سلام .سیم پشت دندانم باز شده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جهت اصلاح ریتینر ثابت به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 3. Avatar سالی گفت:

  سلام، آیا روی فیکس دندان می تواند مسواک زد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، حتما موقع مسواک زدن روی ریتینر ثابت را نیز با مسواک نرم و خمیردندان تمیز نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک چگونه مسواک بزنیم

 4. Avatar سارینا گفت:

  سلام من فک بالام کمی جلوتر از پایین هست میتونم ثابت بزارم برای دندون بالام رو؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می توان یک فک را ارتودنسی کرد ولی برای اینکه بررسی دقیق انجام شود بهتر است از دندان های شما معاینه کلینیکی انجام گردد.

 5. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر برای من بعد از اورتودنسی هم ریتینر ثابت هم متحرک تجویز کرده بنظرتون صلاحه جفتش با هم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک بعد از درمان ارتودنسی تجویز می گردد. تشخیص نوع ریتینر را متخصص ارتودنسی معالج تصمیم می گیرد.

 6. Avatar مهلا گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر. برای فک پایینم ریتینر ثابت گذاشتن ولی ریتینر متحرک شفاف رو برای دو تا از فکام دادن لازمه برای فک پایینمم ریتینر متحرکو بذارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک براساس نوع درمان یا ناهنجاری دندان های فرد، تجویز می نماید.

 7. Avatar ‌نادیا گفت:

  سلام . من بعد از ارتودنسی از ریتینر متحرک استفاده میکنم دکترم بهم گفته بودن که بعد از گذشت ۶ ماه به صورت ۱۲ ساعته استفاده کنم و الان ۶ ماه میشه که به صورت ۱۲ ساعته استفاده میکنم ایا باید بعد از این ۶ ماه ساعت رو تغییر بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود ممکن است دیگر نیاز به استفاده از ریتینر نباشد.

  2. Avatar فاطمه گفت:

   سلام ببخشید سیم ثابت رو من از 16 سالگیم تا الان که 26 سالمه دارم پزشک هم نگفتن باید برش داشت و خب من نمیتونم دندونای پایینمو نخ دندون بکشم و الان دندونای فک پایینم بشدت خراب شدن و جرم دارن اگه سیم رو بردارم مشکلی پیش میاد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. باید حتما ریتینر ثابت دندان های شما برداشته شود. ریتینر به مدت شش ماه یا حداکثر ده ماه می تواند باشد.

 8. Avatar شیوا گفت:

  سلام دختر من الان ۲ ماه ریتینر گذاشته ولی زود به زود می شکنه و مراجعه میکنم ازمن هزینه میگیرن الان دویاره شکسته و دتدون جلویی یکم جابه جا شده امکان داره دوباره درست بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. هزینه ای که از شما دریافت می گردد برای تهیه ریتینر ثابت و متحرک شما است. شما در مراقبت و نگهداری ریتینر خود کوشا باشید.

 9. Avatar پویا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید . جناب آقای دکتر آیا ریتینر های ثابت فک بالا و پایین که بعد از باز شدن ارتودنسی استفاده میشه میتونه فضای باز خیلی کمی که بین یه دندون مونده رو بپوشونه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طرح درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی باید به شکلی باشد که فاصله بین دندان ها با ارتودنسی از بین برود سپس برای ثابت شدن یا فیکس کار از ریتینر استفاده می شود. ریتینر یعنی نگهدارنده. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست؟

 10. Avatar ادریس گفت:

  سلام من یه ساله ارتودنسی فک پایین رو باز کردم ولی یکی از سیم های پشت دندونم کنده شد و یکی شون ۲و۳ میلی متر عقبه به نظرتون مشکلی تو ردیف ارتودنسی برام پیش نمیاد دکتر هم بهم گفته باید ۵ یا ۱۰ سال قالب رو بزارم رو دندونام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا ریتینر ثابت پشت دندان را برایتان اصلاح کنند.

 11. Avatar نازی گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر من چن وقت پیش ارتودنسی هامو در آوردم بعد واسم فیکس ثابت ازپشت دندان هام واسم گذاشته هم فک پایین هم فک بالا یعنی جفتش ثابت هستن
  بعد الان فیکس متحرک هم بهم داده ک متحرک خیلی اذیتم میکنه میخاستم بدونم میشه ازش استفاده نکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از درمان ارتودنسی برای ثابت شدن کار درمان طبق صلاحدید متخصص ارتودنسی استفاده از ریتینر ضروری است. ریتینر ثابت را نصب و یا ریتینر متحرک را ارتودنتیست معالج به شما می دهد.

 12. Avatar زینب گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ارتودنسی ام رو حدود دوماه هست باز کردم دکترم برام رینتر ثابت گذاشت
  الان بعد از چند وقت متوجه تغییر خیلی کمی روی دندون دوم سمت راست بالا شدم در حد یه فاصله خیلی کم
  تا زمانی که برم پیش دکترم راهکاری برای مراقب ازش وجود داره؟!
  داره بیش از اندازه نگرانم می کنه برای اینکه بیشتر بشه و دوباره تصمیم به ارتودنسی گرفته بشه!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مهمترین حسن استفاده از ریتینر ثابت نگهداشتن دندان ها و جلوگیری از بازگشت ارتودنسی دندان های مرتب شده به حالت اولیه است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست؟

 13. Avatar سارا گفت:

  سلام دکتر من یک مدته نگهدارنده گزاشتم میخام دندون پوسیده مو ترمیم کنم نیاز که نگهدارنده تعویض شه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر ریتینر متحرک روی دندان شما کامل قرار گیرد می توانید استفاده نمایید. پس از ترمیم پوسیدگی با معاینه حضوری با متخصص معالج مشورت نمایید.

 14. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من ریتینر دارم و الان بین ۲ دندان جلویی نیاز به ترمیم داره و دچار پوسیدگی شده. ایا میتونم درمان کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، امکان درمان وجود دارد. اگر ترمیم دندان با ریتینر تداخل نداشته باشد ترمیم انجام می شود ولی اگر تداخل داشته باید ریتینر را برداشت.

 15. Avatar مهسا گفت:

  سلام من سیم ثابت فک پایین و بالا رو دارم و الان میتونم بگم که بیش از سه ساله که هست ولی هرچی به دکترم مراجعه میکنم میگه بیشتر باید بمونه. این طبیعیه؟ احتمالا نباید دیگه این سیمارو بردارن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درست نیست مدت زیاد ریتینر ثابت را داشته باشید. اطراف سیم ها محل تجمع باکتری و جرم می گردد.

 16. Avatar پاییز گفت:

  سلام وقت به خیر ارتودنسی من تازه تموم شده ودکترم پشت دندان فک بالا و پایین هردو سیم فیکس گذاشته ولی دندوهای جلو فک پایین با سیم فیکس فک بالا برخورد می‌کنه و باعث شده تکلمم تغییر کرده و و دوفک کامل روی هم نمی آید علت چیست با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نباید ریتینر ثابت فک پایین با فک بالا برخورد کند. اینکار کاملا اشتباه است به دندانپزشک معالج مراجعه شود. شما درمان ارتودنسی را نزد متخصص ارتودنسی انجام نداده اید که چنین اتفاقی افتاده.

 17. Avatar ام البنین قنبری گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعات عالی شما و پاسخ گویی به موقع
  من ارتودنسی کردم و ۳ روزه باز کردم و متوجه شدم دندون ۲و۳ پایینم یکم کج و به سمت بیرون هست آیا با فیکس کردن درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما. درمان ارتودنسی به شکلی است که باید دندان ها مرتب و ردیف شوند سپس سیم های ارتودنسی باز گردد. ریتینر یا نگهدارنده همانطور که از نامش پیداست برای ثابت نگه داشتن کار است. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. اگر مشکلی در ردیف بودن دندان ها است به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود.

 18. Avatar ماندانا گفت:

  سلام. دکترم بهم گفت سیم پشت دندان هایت 6 ماه کافیه. الان هفت ماه می گذره، آیا خودم میتونم سیم را باز کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای باز کردن ریتینر به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 19. Avatar سام گفت:

  سلام من ۵ سال ارتودنسی کردم رفتم پیش دکتر گفتم میخوام سیم های پشت دندانمو در بیارم جرم گذاشته در نمیاره میگه باید باشه اگه به یک دندان پزشک دیگه بگم برام در بیاره مشکلی پیش میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود با ارتودنتیست معالج خود مشورت نمایید.

 20. Avatar رضا گفت:

  سلام وقت بخیر دخترم 14 سالشه دو سال پیش ارتودنسی را بدون کشیدن دندان انجام داده . الان بعد از اتمام کار متخصص تاکید میکند فقط فک پایین نیاز به سیم نگهدارنده ثابت دارد و فک بالا نیاز نیست اما ما شک داریم میخواهیم مطمن باشیم ایا بهتر نیست هر دو فک از سیم نگهدارنه ثابت استفاده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تشخیص گذاشتن ریتینر ثایت و متحرک با متخصص ارتودنسی معالج شماست..

 21. Avatar فرشته گفت:

  سلام من دندونای ردیف وخوبی داشتم چون احساس میکردم یکم جلون ارتودنسی انجام دادم ومتاسفانه دندانهای 4 کشیدم ،الان بعدچهارسال تموم کردم ارتو پیش متخصص هم نرفتم ازشما مممنون میشم راهنماییم کنید چون خیلی نگرانم سنم36هست دکترم بهم گفت باید رتینرثابت بذاری به مدت 5سال بهش گفتم نمیخوام این مدت باشم رتینرمتحرک انتخاب میکنم گفت اونم به مدت 3سال باید استفاده کنی نمیدونستم بعد ارتو این چیزها لازمه نمیدونم چکار کنم میترسم دندونام کج وبی نظمی بشن ،چطور خودمو ببخشم چون دندونای قبل منظم بودن
  میشه انتخاب کنم رتینر ثابت 6ماه اول استفاده کنم بعدش 6ماه دوم رتینر متحرک شفاف فقط شب استفاده کنم آیا بااین وجود دندونام برمیگردن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن درمان ارتودنسی ضروری است. البته تشخیص با متخصص ارتودنسی معالج است. اما استفاده از سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی یا ریتینر به مدت 6 ماه یا نهایت یکسال کافی است، بیشتر از این مدت بصلاح نیست.

 22. Avatar جعفری گفت:

  سلام من دو روز هست که ارتودنسی خودم رو دراوردم و دکتر برای فک پایین من فیکس ریتینر گذاشت الان طی همین دو روز زبان من زخم شده من نمیدونم باید چی کار کنم چون خیلی درد میکنه دارو یا چیزی هست بتونم بخورم بهتر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. احتمالا فیکس ریتینر شما شکسته است. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا اصلاح گردد. ضمنا در این حصوص دارویی وجود ندارد.

 23. Avatar مرصاد گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما جناب دکتر.
  بنده یک سوال داشتم. چند وقتی هست فکم سنگینی می کنه درد نداره ها فقط فکر کنم یا شایدم واقعا دندونم لق شده یا جابه جا شده است‌.
  بنظرتون این در طول درمان عادی هستش؟
  تقریبا ۴ سالی هم هستش ریتنر ثابت می زارم بنظرتون اونم در بیارم؟
  دکترم هم متاسفانه مهاجرت کردن به ایشون دسترسی ندارم.
  ممنون بابت وقتی که گذاشتید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن درمان ارتودنسی لازم است. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. مدت زمان استفاده از ریتینر با تشخیص ارتودنتیست معالج است. ماندن سیم پشت دندان بعد ار ارتودنسی بیش از یک سال بصلاح نیست. مدت زمان طولانی باعث مشکلانی مانند تجمع باکتری، جرم و آسیب به دندان فرد می شود. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا ریتینر شما برداشته شود.

 24. Avatar علی گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما و ممنون بابت مقاله خوبتون. یک سوال داشتم ممنون میشم جواب بدید. بنده شهریور ۹۸ ارتودنسیم تموم شد ریتنر ثابت گذاشتم. بنظرتون بمونه بیشتر یا خیر؟ و اینکه من متوجه شدم اخیرا دکترم بازنشسته شده و نمی تونم پیش ایشون مراجعه کنم آیا امکانش هست برای باز کردن سیم ریتنر به دکتر دیگری مراجعه کنم؟ مشکلی ایجاد نمی شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما. بهتر است تا اتمام کار با متخصص ارتودنسی معالج در ارتباط باشید. اگر ارتودنتیست معالج شما نیستند می توانید به متخصص ارتودنسی دیگری مراجعه نمایید.

   1. Avatar شیوا گفت:

    سلام دکتر بنظر شما ریتنر ثابت باید تا پایان عمر بمونه؟ اگر نه پس چند سال کافی هست برای اتمام درمان؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. ریتینر ثابت به مدت یکسال به صلاح نیست. پشت دندان محل قرار گرفتن ریتینر بدرستی تمیز نمی شود و تجمع جرم باعث مشکلات لثه ای می گردد. اگر درمان ارتودنسی بدرستی انجام شود دیگر لازم است مدت زیادی ریتینر استفاده نمایید.

 25. Avatar نگار گفت:

  سلام
  بنده مدتی هست که ارتودنسی انجام دادم ولی سیم پشت دندون هام امروز کنده شد (ردیف بالا)
  میخواستم بدون تا کی وقت دارم برم دوباره وصل کنم سیمو
  و اگر مثلا تا هفته دیگه نتونستم برم دندون هام دوباره به حالت قبل برمیگرده؟
  ممنون میشم سریع جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. سیم پشت دندان یا ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از درمان ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی استفاده کند. بهترین زمان استفاده از ریتینر یک ماه بعد از درمان ارتودنسی است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست؟

   1. Avatar فهیمه گفت:

    سلام وقتتون بخیر ،امروز بعد ۸سال و۳ماه نگهدارنده فک پایین دندانم در یک مطب دندانپزشکی عمومی برداشتم ،دکتر خودم دو سال هست از ایران رفته ،بعد از اینکار باید چکار کنم ؟نیاز هستش قالب متحرک بزارم ؟ممکنه به حالت اولیه برگردن ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. باید معاینه کلینیکی انجام گردد و شرایط قبل از درمان و بعد از درمان ارتودنسی را بررسی کرد.

 26. Avatar کرمی گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر من سیم پشت دندونم با چسبش کنده شد منم تا اونجایی ک کنده شد سیم رو بریدم چون زبونم رو زخم میکرد الان برم اون سیم رو کامل بردارم ایرادی نداره؟چون واقعا اذبت میکنه پیش پزشکمم متاسفانه نمیتونم برم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. اگر لازم باشد سیم و چسب پشت دندان شما برداشته و پولیش می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک نحوه برداشتن براکت های ارتودنسی

 27. Avatar محسن گفت:

  باسلام و تشکر بابت پاسخگویی.من میخوام ارتودنسی کنم و با توجه به سنم که 40 ساله هستم دکتر گفت باید همیشه از سیم پشت دندان جهت ثابت ماندن فرم دندان‌ها استفاده کنم این سیم‌ها مشکلی تو غذا خوردن یا زخمی کردن دهان و زبان به وجود نمیاره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. ریتینر یا سیم پشت دندان های باعث زخمی شدن دهان و زبان نمی شود.

 28. Avatar سع گل گفت:

  باعرض سلام
  من بعد از ارتودنسی دنداهام دکتر بهم گفت یه سال قالب متحرک بزار بقیشو سیم پشت دندان به مدت پنج سال.
  الان یک سالم تموم شده
  قالبمو نمیزنم ولی احساس میکنم دندون هام حرکت کردن نمیدونم سیمم شکستع یانه
  ازکجا بفهمم سیم پشت دندونم شکسته؟!
  خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر سیم از پشت دندان جدا شده باشد براحتی متوجه می شوید. مانند براکت از پشت به دندان های شما چسبانده شده است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست؟

 29. Avatar باسمن گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر.ببخشید من یه سوال فوری دارم اگه میشه خیلی زود جواب بدین. من سیم براکت ثابت پشت دندون دارم امروز حین خوردن غذا یکیشو قورت دادم بعد غذا متوجه شدم. خطری داره؟ باید چکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نگران نباشید. براکت ارتودنسی یک جسم خارجی است که در اثر بلعیدن مسیر گوارشی را طی کرده و بدون هضم شدن از بدن خارج می شود. برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید. در صورت بلعیدن براکت ارتودنسی چه باید کرد؟

 30. Avatar زی گفت:

  سلام. سال قبل تابستان ارتو رو باز کردم، ررتینر ثابت برای هردوتا فک گذاشتند. که فک بالا یک دندان نیش ندارم. یک هفته‌ی قبل متوجه شدم بین دندان نیش و دو فاصله‌ی تقریب یک میلی‌متر ایجاد شده. خودم نگاه میکنم احساس شل شدن یا کنده شدن چسب ندارم. به دکتر مراجعه کردم که بعد معاینه گفت چسب ی دندون شل شده و چهار روز دیگه نوبت داد که درستش کنه. حالا توی این چهار روز دندونهام بدتر نمیشوند؟ دو دندون شماره یک بالا هم لق هستند و بعد گذشت هشت ماه هنوز خوب نشدند این طبیعی هست؟ ایا ترمیم چسب رتینر باعث بسته شدن فاصله‌ی لیجاد شده میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقت اورژانس از متخصص ارتودنسی معالج خود بگیرید. همونطور که می دانید لغت ریتینر یعنی نگهدارنده، استفاده از ریتینر باعث می شود که دندان ها به همون حالت فیکس و ثابت شوند.

 31. Avatar زی گفت:

  سلام. مت یک سال هست که از رتینر ثابت برای هر دوتا فک استفاده میکنم. قرار بود رتینر متحرک هم برای فک بالا استفاده کنم که رتینر مشکل داشت و نتونستم استفاده کنم و دکتر هم چیزی نگفت ولی الان احساس مکنم دندون نیشم یه کم فاصله گرفته. ایا وجود رتینر ثابت و سالم این وضعیت درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نباید چنین مشکلی بوجود بیاید. برای معاینه و تشخیص درمان به ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید.

 32. Avatar بن گفت:

  سلام خسته نباشید
  من سیم نگهدارنده پشت دندونم دارم بعد یه براکت از ردیف بالا کند و زبونم و اذیت میکرد و اون تیکه که براکت کنده بود پشت رو سیمش و قطع کردم
  الان باید کامل سیم پشت دندون بالا رو در بیارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید.

 33. Avatar فریبرز گفت:

  سلام. آیا گذاشتن این سیم پشت دندان ها لازمه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به ناهنحاری و طرح درمان لرتودنسی شما دارد. تشخیص گذاشتن ریتینر بعد از درمان ارتودنسی بستگی به تشخیص متخصص ارتودنسی شما دارد.

 34. Avatar رضوان گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سه سال پیش اورتودنسی انجام دادم بمدت پنج ماه فقط فک بالا دندان های جلو از هم فاصله داشتن ک به وسیله اورتودنسی فاصله از بین رفت ولی دکتر گفتن تا اخر عمر باید ریتنر ثابت پشت دندان ها باشه خاستم. نظر شما هم بدونم ممنونم از پاسخگوییتون🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکن است وجود فرنوم لبی باعث ایجاد فاصله بین دندانهای قدامی (جلویی) و نامرتبی دندانهای شما شده است. که با یک جراحی کوچک، فرنوم برداشته می شود. به این جراحی فرنکتومی می گویند. اطلاعات بیشت مراجعه به این لینک فرنوم و فرنکتومی چیست؟

 35. Avatar رضوان ایکدر گفت:

  سلام وقتتون بخیر من سه سال پیش اورتودنسی انجام دادم بمدت پنج ماه فقط فک بالا دندان های جلو از هم فاصله داشتن ک به وسیله اورتودنسی فاصله از بین رفت ولی دکتر گفتن تا اخر عمر باید ریتنر ثابت پشت دندان ها باشه خاستم. نظر شما هم بدونم ممنونم از پاسخگوییتون🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. وجود فرنوم باعث می شود فاصله دندان جلویی شما باز شود. باید فرنونکتومی انجام گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک فرنوم و فرنکتومی چیست؟

 36. Avatar عاطفه رضایی گفت:

  با سلام وعرض احترام
  من قراره چند روز دیگه ارتودنسیمو بردارم بعد فقط پشت فک پایینم رو سیم گذاشتن آیا برای دو فک باهم باید پشت دندون سیم بزارن یا فقط یه فک رو میزارن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تشخیص گذاشتن ریتینر ثابت با متخصص ارتودنسی معالج شماست. بستگی به طرج درمان ارتودنسی و ناهنجاری دندانی شما دارد.

 37. Avatar سارا گفت:

  سلام جناب آقای دکتر جمیلیان عزیز، سایت شما بسیار جامع و عالی و به زبانهای مختلف ترجمه شده است. ممنون از اطلاعاتی که در اختیار کاربران می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود بر شما. سپاسگزارم از توجه شما.

 38. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من ۸ ماه دندان هایم درارتودانسی بود بعد از ۸ ماه داکتر براکت ها را بیرون کرد و سیم در عقب دندان هایم بسته کرد و گفت بعد از چهار ماه سیم را جدا کن حالا دو روز میشود من سیم را جدا کردم و دندان های بالا کمی لق اس باید چی کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باز کردن سیم باید توسط ارتودنتیست معالج انجام گردد. دندان های شما تحت درمان ارتودنسی قرار دارد.

 39. Avatar ماناسا گفت:

  سلام وقت بخیر،من یه هفته اس سیم (ثابت)پشت دندونامو بعد ۵سال در آوردم. ولی مقداری چسب روی دندون هام باقی مونده ،دکترم هم گفت نمیخواد دندونام رو تراش بده
  ایا این چسب به مرور زمان باعث ایجاد پوسیدگی نمیشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز باید کاملا چسب پشت دندان ها برداشته شود. مینای دندانتان هم اصلا آسیبی نخواهد دید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک نحوه برداشتن براکت های ارتودنسی

 40. Avatar حدیث گفت:

  سلام
  من سیم فیکس پشت دندونام هست و هروقت میخام مسواک بزنم میترسم محکم مسواک بزنم بینشون، میخاستم بدونم با مسواک محکم بیشون بکشم شل میشه یا میشکنه؟ نمیدونم چطوری مسواک بزنم که بینش جرم نگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. باید پشت دندان ها را با مسواک نرم به آرامی تمیز کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک چگونه مسواک بزنیم

 41. Avatar فریبا گفت:

  سلام آقای دکتر، من دندونام فاصله داره و دکتر گفته، بعد ارتودنسی باید کارزیبایی انجام بدم، و ریتینر دارم، میشه کارزیبایی انجام بدم و ریتینر رو بردارم یا باید مدت استفاده ریتینر تمام بشه و بعد کارزیبایی انجام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به این شکل بدون معاینه اظهار نظر تمی شود. با ارتودنتیست معالج خود مشورت نمایید. زیرا ایشان در جریان طرج درمان ارتودنسی شما بوده است.

 42. Avatar فاطمه گفت:

  سلام، من 2 ماهه سیم ثابت پشت دندان گذاشتم اما 3 هفتس که سیم 2 تا از دندان ها در اومده و تا 1 هفته دیگه نمیتونم برم دکتر مشکلی پیش نمیاد؟تاالان حرکتی نداشتن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در اولین فرصت جهت معاینه نزد ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید.

 43. Avatar امیر حسین گفت:

  سلام اقای دکتر من فک بالام رینتر گذاشتم بعد متوجه شدم ی تیکه ازش کنده شده الانم شهرستانم ایا با گذشت 2 هفته مشکلی پیش نمیاد ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در اولین فرصت به ارتودنیست معالج خود مراجعه نمایید.

 44. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من (21 ساله هستم) 6-7 سال پیش ارتودنسیم تمام شد و تا الان ریتینر ثابت دارم پارسال یک قسمت کوچیک از سیم فک پایین جدا شد که با مراجعه به دندانپزشکی سیم رو چیدن حالا یک مقدار دیگه از سیم فک پایین باز شده، با توجه به اینکه 6 سال گذشته اگر این بار کلا ریتینر رو باز کنم و جرمگیری کنم مشکلی ایجاد نمیکنه؟
  ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید، سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، جتما ریتینر باید باز شود. مدت زمان طولانی استفاده از ریتینر باعث جمع شدن جرم در محل ریتینر خواهد شد.

 45. Avatar معصومه گفت:

  سلام من ارتودنسیمو برداشتم و الان ریتینر متحرک دارم ولی بازم چند تا از دندونام جلو اومده یا تغییر کرده، معمولیه یا باید کاری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر تغییرات زیاد است باید با متخصص ارتودنسی معالج خودتان تماس بگیرید و اگر تغییرات بسیار جزئی است باید از ریتینر متحرک خود استفاده کنید.

 46. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید من ۱۷ سالمه حدود ۱۰ روز پیش ازتودنسی رو باز کردم و دکتر بهم گفتن که ریتینر باید آماده بشه ، بعد باهات تماس میگریم ، ولی فعلا بامن تماسی نگرفتن. من تو این مدت بین دو تا دندون جلویی فک بالام فاصله افتاده. این طبیعی هست ؟ و میشه که این فاصله رو کم کرد؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما در اولین فرصت با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید.

 47. Avatar نگین گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من بیست و دوسالمه و حدود یک سال هست که فیکس ثابت دارم، اخیرا متوجه شدم که دندان های عقلم بیرون اومده، آیا با این که فیکس ثابت دارم باز هم نیاز به جراحی دندان عقل هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود دارد لازم نیست دندان عقل جراحی شود. برای معاینه به ارتودنتیست معالج مراجعه نمایید.

 48. Avatar فرنیا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر من برای دندونهام بجای متخصص ارتودنسی، به دندانپزشک معمولی مراجعه کردم و دیر نتیجه گرفتیم و درنهایت با تلاش‌های زیاد بالاخره دندونها رو به صافی قابل قبولی رسوندیم، درحین ارتودنسی انحراف فک پایین اتفاق افتاده بود (بدلیل درست ننداختن سیم) که با کلی دستگاه و همزمان سیم و… درست شد الانم تا یک روز دستگاه نندازم میبینم دندونای سمت چپ فک دارن به سمت راست فک حرکت میکنن و دوباره تمایل دارن به سمتی برن که فک، کج شه!
  سوالم از شما اینه که الان که فک پایین درست شده، باتوجه به توضیحات بالا، چه ریتینری برای ثابت نگهداشتن دندونا و تقارن فک بهتره؟ سیم ثابت یا دستگاه متحرک؟؟
  خودم سیم ثابت رو میترسم نتونه درست نگهداره و برگردن و انحراف فک ایجاد شه!
  ممنون میشم اگر پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. امروزه تمامی درمان ها به طور تخصصی انجام می شود بهتر است برای درمان ارتودنسی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. باید در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد. اطلاعات بیشتر می توانید به لینک تفاوت متخصص ارتودنسی و دندانپزشک عمومی مراجعه کنید. انتخاب ریتینر ثابت و متحرک به تشخیص متخصص ارتودنسی شما بستگی دارد.

 49. Avatar رزیتا گفت:

  سلام وقت بخیر.من سال ۹۱ ارتودنسی کردم و الان بعد از ده سال رفتم کامپوزیت انجام بدم که متوجه شدم مشکل تحلیل لثه دارم و دندان های جلو فک بالا لق شده ، حالا که کامپوزیت دارم روی دندان ها ، میشه لطفا راهنمایی کنید برای ثابت کردن دندان های جلو فک بالا چه کار کنم و اینکه آیا سیم پشت دندانی میتونه کمک کنه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه دندان‌ ها ثابت شوند بهتر است که از سیم بر روی پشت دندان‌ ها یا ریتینر ثابت استفاده شود.

   1. Avatar رزیتا گفت:

    سلام ، لطفا در خصوص مشکل تحلیل لثه و لق شدن دندان های فک بالا که کامپوزیت هم کردم بتازگی ، منو راهنمایی میکنید که راه درمانی داره و چکار باید بکنم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. خانم رزیتا عزیز، ببخشید در کامنت قبل پاسخ سیو نشده بود. برای اینکه دندان‌ ها ثابت شوند بهتر است که از سیم بر روی پشت دندان‌ ها یا ریتینر ثابت استفاده شود.

     1. Avatar رزیتا گفت:

      خیلی سپاسگزارم از پاسخگویی و وقتی که برای ما میذارید. 🙏🙏

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      درود و سپاس بر شما.

 50. Avatar ملک گفت:

  با سلام و خسته نباشید..
  دکتر بنده نزدیک به ۴ ماه هست که ارتودنسیمو برداشتم و طی یک سالو نیمی که ارتودنسی داشتم هیچ مشگلی نداشتم اما طی این ۴ ماه سر نگهدارنده های ثابتی که پشت دندون هام هست واقعا اذیت شدم و دکترم اول هردو فک رو از‌پشت کامپوزیت زدن و گفتن جدید ترین روشه و مدام ریخت با اسرار خودم فک بالارو سیم گذاشتن و فک پایین بازم همون کامپوزیت موند فک پایین دو سه میل دندون هام جابجا شده و فک بالا نه دکتر میگن ک دو سه میل جابجا شدن طبیعیه و این ایرادی نداره اما مشگل ابنجاست که اون سیم‌پشت دندون هامم همش ی تیکه از چسبش کنده میشه خسته شدم از بس رفتم دکتر و این کنده میشه با اینکه هیچ چیز سفتی هم نمیخورم و کلی مراعات میکنم آیا بعد از گذشت ۴ الی ۵ ماه من دندون هامو کامپوزیت کنم بازم امکان برگشت دندون هام هست؟میخام بعد از کامپوزیت ریتینر نزارم دیگ!؟لطفا کمکم کنین خسته شدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورتیکه طرح دندان اصولی و دقیق توسط متخصص ارتودنسی انجام گرفته باشد. برگشت ارتودنسی نخواهید داشت. با متخصص ارتودنسی مشورت نماید تا از ریتینر متحرک استفاده نمایید.

 51. Avatar زارعی گفت:

  سلام خواستم بدونم همه افراد باید بعد برداشتن ارتودنسی فیکس رو انجام بدن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   خیر، بستگی به تشخیص و طرح درمان ارتودنتیست معالج شما دارد.

 52. Avatar رضایی گفت:

  سلام دکتر جان من حدودا ده سال پیش ارتودنسی انجام دادم که بعد از دوسال، دکتر پشت دندان های فک بالا و پایینم رو سیم ثابت گذاشتند و گفتند چند سال بمونه، الان که بهشون مجدد مراجعه کردم میفرمایند باید حتما دندنان های عقل رو جراحی کنم در غیر این صورت سیم ها رو برنمیدارند، دندان های عقلم هم یکیشون خیلی نزدیک عصب و دو تای دیگه هیچ فشاری به دندان های دیگرم وارد نمیکنه، با توجه به هزینه بالا و درد جراحیش به نظر شما واقعا لازم هست جراحی انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان عقل روی عصب قرار دارد نباید کشیده شود. زیرا ممکن ست خارج کردن دندان عقل صدمه به عصب بزند. بیرون آوردن دندان عقل ربطی به سیم های پشت دندان ندارد. بعد از یکسال باید ریتینر برداشته شود.

 53. Avatar فافا گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر، دکترم بعد از اتمام دوره درمان ارتودنسیم سیمهای ثابتی پشت دندانهای بالا و پایین کار گذاشتن و ب من گفتن بعد از سه‌سال اگر دوست داشتم برم و اونا رو بردارم ولی من برنداشتم و الان دوازده سال میگذره و سیمها همچنان پشت دندانم بودند دندانهای پایینم بدجور جابجا شدن دوسه‌تا ازدندانها کمی ب داخل خم شدن و دوسه‌تاشون هم بیرون‌زدگی پیدا کردن تا اینکه دیروز ویزیت شدم و سیمها رو برداشتن، ب من گفتن باید دوباره فک پایین را اتودنسی کنم، ضمنا من سه‌سال اخیر ب پوکی استخوان هم مبتلا شدم.علت جابجایی دندانهای من برنداشتن سیم بوده یا پوکی استخوان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. سیم پشت دندان‌ ها باید بعد از سال اول برداشته شود. به علت تغییر در اثر مرور زمان سیم پشت دندان‌ های شما، حرکت کردند و نیاز به ارتودنسی مجدد دارید.

   1. Avatar فافا گفت:

    جناب دکتر از شما سپاسگزارم که وقت گذاشته و سوالم را خوانده و پاسخ گفتید
    اقای دکتر با توجه ب اینکه دکترم ب من نگفتند ک حتما باید سیم را بردارم و چنین اتفاقی برای دندانهای من افتاده، هزینه‌ی درمان‌مجدد بادکترم هست یا من باید پرداخت کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. دوست عزیز، در این خصوص با ارتودنتیست معالج مشورت نمایید.

  2. Avatar مهنا گفت:

   سلام و وقت بخیر خدمت جناب دکتر
   مشکل من فضای باز بین دندانهای فک بالا و پایین بود
   دکتر متخصص ارتودنسی معروف شهر، برای من ۲سال براکت گذاشتن
   و بعد از برداشتن براکتها ، ۱سال و نیم نگهدارنده متحرک برای فک بالا و نگهدارنده ثابت برای فک پایین داشتم
   ۶ ماه هست که به خواست خودم برای فک بالا هم نگهدارنده ثابت گذاشتم، اما طی این ۶ ماه دندانهای فک بالا مجدد بیرون زدگی و فاصله پیدا کردن
   مشکل پارگی سیم پشت دندانی هم نداشتم و کاملا مراقبت کردم
   الان نمیدونم این مشکل من مربوط به طرح درمان اشتباه دکتر هست یا کلا برای همه پیش میاد…
   ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید
   خود دکتر قصد ارتودنسی مجدد فک بالا رو دارن که برای من هزینه بالایی داره و مقدور نیست
   حقیقتش بعد از ۴ سال خودم هم حوصله ارتودنسی مجدد ندارم
   ممنون میشم من رو راهنمایی بفرمایید

   (طی ایامی که چک ۶ ماهه میرفتم و ویزیت میشدم خودمم متوجه حرکت دندانهای فک بالا شده بودم و هر بار به پزشکم میگفتم ولی ایشان اعتنایی نمیکرد تا کار به اینجا و ارتودنسی مجدد کشید…)

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. دوست عزیز، طرح درمان ارتودنسی باید به نحوی باشد که دندان ها به سمت جلو جرکت نکند. وگرنه دندان ها در قوس بزرگتری قرار می گیرد و باعث بوجود آمدن فضا بین دندان ها می شود. باید ارتودنسی مجدد انجام شود. برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 54. Avatar رز گفت:

  سلام من ۳روزه ارتودنسی هامو بعد از دو سال و نیم باز کردم دکترم فیکس رو فورا نذاشت و گفت یک هفته بعد بیا الان توی این سه روز یکی از دندونم کج شده
  باید چیکار کنم؟خیلی اعصابم بهم ریخته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از دو سال و نیم اگر طرح درمان درست و مناسب انجام گرفته باشد. نباید این اتفاق بیفتد. توصیه می شود زمان مراجعه به ارتودنتیست معالج خود با ایشان مشورت نمایید.

 55. Avatar نگار گفت:

  سلام من چند روز پیش براکت هامو برداشتم و پشت دندونام سیم گذاشتن
  امروز متوجه شدم سیم چند تا از دندونای فک بالام جدا شده
  معاینه بعدیم هم دو روز دیگه اس
  اگر کامل باز بشه تا دو روز مشکلی بوجود میاد؟!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا دو روز مشکلی ندارد.

 56. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من ماه قبل ارتودنسیمو در آوردم
  اما هنوز دندونام به طور کامل صاف نشدن
  با متخصص ارتودنسی هم مشورت کردم گفتن از این صاف تر و مرتب تر نمیشه
  خواستم بدونم این اتفاق عادیه یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ارتودنسی یک روش درمانی است که برای اصلاح فرم دندان ها و فک مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش دستگاه ارتودنسی باعث وارد کردن فشار به دندان ها و فک ها شده و به تدریج باعث قرارگیری دندان ها و فک های دفرمه در محل مناسب می شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

   1. Avatar آمنه گفت:

    سلام آقا دکتر من خیلی وقته سیم فیکس گذاشتم و حس میکنم از یکی از دندونهای وسطم جدا شده اما بقیه دندان ها نه کامل چسبیده و نگهدارنده متحرک روی فکم کامل میشینه لازمه برم دکتر دوباره برام بچسبونه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. اگر سیم ریتینر ثابت از دندان از شما جدا شده به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا اصلاح گردد.

 57. Avatar بی نام گفت:

  سلام من بعد از پنج سال قراره این هفته براکت هامو بازکنم دکتر گفته هم پلاک هم فیکس بالا و پایین استفاده کنم برای ده سال
  آیا واقعا لازم هست امکان برگشت هست ک برای همه بیماران توصیه کردند و اجباریه
  دندون های ضعیفی دارم و همینجوری هم پوسیده شدند و از طرفی کلی اذیت شدم تمام عمر باید سیم داشته باشم راهی نیست ک استفاده نکنم
  با کشیدن دندان هفت ک خراب هم شدند و دندون عقل ک در اومده میشه عقل ها بیان جای هفت و دیگ جابجایی نداشته باشم لطفاً کمک کنید
  پزشک معالج مث اینکه ب همه توصیه می‌کنه و نمیشه باهاش مشورت کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی طبق نظر ارتودنتیست جهت کامل کردن این درمان ضروری است. ولی گذاشتن ریتینر ثابت به مدت ده سال آسیب به دندان می رساند و اشتباه است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی و ریتینر چیست؟

 58. Avatar الن گفت:

  سلام وقت بخیر من حدودا یک سالو نیم ارتودنسی ثابت داشتم بعد از تموم شدن از فیکس ثابت برای پشت دندونم استفاده کردند الان حدودا سه سال و نیم هست که فیکس ثابت پشت دندونم هست کی میتونم فیکس ثابت رو بردارم؟ و امکانش هست که بعد سه سالو نیم فرم دندان ها به هم بخوره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است بعد از یک سال ریتینر ثابت برداشته شود . اگر متخصص ارتودنسی شما به طور اصولی و درست درمان ارتودنسی را انجام‌ داده باشد بعد از برداشتن ریتینر ثابت دندان‌ ها جابجا نخواهند شد.

 59. Avatar سبحان گفت:

  سلام
  من ارتودنسی رو باز کردم و هم ثابت هم متحرک برای بالا و پایین گذاشتن، به دکترم هم گفتم ، میگه لازمه؟ متحرک پایین خیلی اذیتم میکنه ، اصلا نمیتونم حرفم بزنم
  لازمه هردوش باشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با ارتودنتیست معالج خود مشورت کنید. ریتینر ثابت یا متحرک باید استفاده شود. بنده از وضعیت و شرایط دندان های شما قبل و بعد از درمان اطلاعی ندارم.

 60. Avatar یسنا گفت:

  با سلام
  من هفته دیگه ارتودنسی هامو برمیدارم دندون نیش بالام اندازه ی نخ فاصله داره و فیکس پشت دندان ها گذاشته ام ایا این فاصله میشه درستش کرد یا خیر ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در مراجعه بعدی به صورت حضوری در این خصوص با ارتودنتیست معالج مشورت نمایید. تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 61. Avatar اسما گفت:

  سلام جناب خسته نباشید.
  به من توسط دکتر معالج گفته شده بعد از ارتودنسی باید تا آخر عمر از یک سیم ثابت در پشت دندان ها استفاده کنم تا دندانها ه شکلی قبلی برنگردند. آیا امکانش هست از این سیم تنها یک دوره چند ساله استفاده کرد و بعد آن را برداشت؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. ولی استفاده طولانی مدت آن آسیب جدی به دندان می رساند.

 62. Avatar سادات گفت:

  سلام دکتر برای برداشتن ریتینر ثابت به هر دندانپزشکی میتوانم مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به ارتودنتیست معالج خود که کار درمان ارتودنسی شما را انجام داده مراجعه نمایید.

 63. Avatar مریم هدایتی گفت:

  سلام. دکتر ارتودنسی من بهم ریتینر دادم ولی من استفاده اش برام سخته. میتونم استفاده نکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

 64. Avatar مبینا گفت:

  سلام
  من باید هفته بعد ارتودنسی هامو باز کنم ولی دندان یک پایینم یک مقدار جلوعه دکترم گفته با سیم متحرک درست میشه؟ صحت داره آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما تحت درمان ارتودنتیست معالج خود هستید. بنده از نحوه و طرح درمان منخصص ارتودنسی شما اطلاعی ندارم. بهتر است در این خصوص با ایشان مشورت نمایید.

 65. Avatar ساجده گفت:

  با عرض سلام
  اقای دکتر من دوبار دندونام ارتدونسی کردم بار اول ۱۵ سالم بود پلاک متحرک نذاشتم دوباره بهم خورد، سال پیش دوباره ارتدنسی کردم الان این هفته میخوام ارتدونسی هامو در بیارم اشکال نداره این هفته در بیارم یه یه هفته ای بین گذاشتن فک ثابت فاصله بیوفته، بهم میخوره باز ؟

  ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درمان ارتودنسی درست و اصولی توسط ارتودنتیست انجام گرفته باشد مشکلی بوچود نمیاید. با متخصص ارتودنسی معالج خود که در جریان درمان شما هستند مشورت نمایید.

 66. Avatar مبینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من یک ساله که براکت هامو درآوردم و پشت دندونم سیم دارم ، الان سیم فک پایین یه کوچولو چسبش بلند شده میخواستم بدونم که باید کل سیم رو باید عوض کنم یا فقط مجددا چسب زده میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به ارتودنتیست معالج مراجعه نمایید. درمان دندان هایتان را بررسی کنند. ممکن است لزوم به داشتن ریتینر ثایت نباشد و برایتان ریتینر را باز کنند.

 67. Avatar باران گفت:

  سلام
  ببخشید من نزدیک ۱۰ ماهه که دوره ارتودنسی م تموم شده و از سیم ثابت پشت دندان استفاده میکنم اما ۵ ماه پیش ۴ تا از ۶ تا این فیکس ها ، مال فک پایین کنده شد و دیگه به دلایلی نرفتم پیش دکتر که درستشون کنم .الان اون چهار تا دندون دارن برمیگردن و دیگه مثل بعد از ارتودنسی نیستن اگر الان برم پیش دکتر به جاشون برام دوباره فیکس یا سیم ثابت میزاره و درست میشن یا باید دوباره اون چهار تا دندون رو ارتودنسی کنم و میگه سیم ارتودنسی بزار ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درمان ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک به درستی و اصولی توسط متخصص ارتودنسی انجام شود بازگشت نخواهد داشت. اگر چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت شده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد مشکلی پیش نمایید.

 68. Avatar محمد جواهری گفت:

  سلام آقای دکتر گرامی، سیم پشت دندانم قسمتی از آن شکسته باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد متخصص معالج ارتودنسی خود مراجعه نمایید. سپس ریتینر ثابت یا سیم پشت دندان شما را اصلاح خواهند کرد.

 69. Avatar مرضیه گفت:

  سلام. وقت بخیر. من سال 97 ارتودونسی انجام دادم تا سال 98 جراحی فک بالا و پایین و چانه انجام گرفت. نزدیک به یکسال بعد جراحی ارتودونسی ادامه داشت و بعد از اون هم سیم ثابت کار گذاشته شد و هم پلاک متحرک برای استفاده فک بالا در شب. اکنون متوجه شدم سیم پشت دندانهای بالا شکسته. من الان ساکن تهران هستم ولی دکترم شهرستان هستند. با این وضعیت باید چیکار کرد؟ بین دندانهام داره فاصله ایجاد میشه و با این شرایط نمیدونم چیکار کنم؟ ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای شما بعد از درمان ارتودنسی برای ثابت شدن کار ریتینر یا نگهدارنده گذاشته اند. روش کار بنده در درمان ارتودنسی بیمارانم به گونه ای است که دندان ها دیگر برگشت ندارند و از ریتینر ثابت استفاده نمی کنم. الویت بر اینست که شما به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. اگر امکانپذیر نیست نزد، یک ارتودنتیست دیگری بروید.

 70. Avatar افسانه گفت:

  با سلام سوالم اینه که ریتینر ممکنه باعث بوی بد دهان بشه؟؟ اگر میشه لطفا راه حلی بهم بدین همیشه هم مسواک میزنم و رعایت میکنم ولی این احساس رو دارم که بو گرفته چیکار کنم دندونامم سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر هر روز باید تمیز شود. آلودگی موجود در ریتینر دندان ها را همواره در معرض باکتری های مضر قرار می دهد. باکتری های مضر باعث ایجاد پلاک باکتریایی روی دندان ها شده و نه تنها باعث بوی بد دهان می شوند بلکه آنها را مستعد انواع عوارض از جمله پوسیدگی و عفونت در مخاط دهان می کند. اطلاعات بیشتر مراچعه به این لینک چگونه ریتینر را تمیز کنیم؟

 71. Avatar مهتال گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر..من یکماهه که ریتینر ثابت گذاشتم و الان هم یه کوچولو از چسب روی یکی از دندونام کنده شده و هم لبه هی سیم اذیتم میکنه..و ازونجایی که هیچگونه تمایلی ندارم که دوباره به دکتر خودم مراجعه کنم امکانش هست پیش پزشک دیگری برم برای اصلاحات؟ و اینکه دکتر دیگه چقدر هزینه میگیرن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حتما چسب ریتینر ترمیم شود. ممکنه است دندان ها حرکت نابجا داشته باشند. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. بنده از هزینه ای که همکارانم در این خصوص خواهند گرفت اطلاعی ندارم.

 72. Avatar ستایش گفت:

  سلام آقای دکتر من به تازگی ارتودنسیم رو باز کردم و دکترم تشخیص دادن که ریتینر ثابت هم بزارم ولی الان برای نخ دندون کشیدن اون ها به مشکل خوردم از دکترم هم پرسیدم متاسفانه سرشون شلوغ بود و جوابی ندادن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تمیزکردن دندان ها زمانیکه ریتینر دارید مانند ارتودنسی ثابت استو بعد از هر وعده غذایی استفاده از نخ دندان و مسواک زدن دندان ها الزامی است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک کشیدن نخ دندان

 73. Avatar علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید من تقریبا آبان سال پیش کار ارتودنسیم تموم شد و رفتم و براکت هارو درآوردم و طبق نظر دکتر نگهدارنده ثابت رو هم گذاشتم همون سیم پشت دندون . قرار بود نگهدارنده متحرک هم بزارم طبق نظر دکتر ولی متاسفانه بنا به دلایلی اقدام نکردم و نگهدارنده متحرک رو نذاشتم ، میخواستم بدونم الان دندونام امکان بازگشت به حالت اولیه رو داره و اینکه الان باید چیکار کنم یعنی میتونم دوباره اقدام کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز بعد از درمان ارتودنسی بخاطر ثابت شدن کار، ریتینر ثابت یا متحرک گذاشته می شود. با تشخیص متخصص ارتودنسی برای شما سیم ثابت پشت دندان یا ریتینر ثابت گذاشته شده است. زمانیکه طرح درمان ارتودنسی بدرستی انجام شده باشد. بعد از باز شدن سیم های پشت دندان دیگر درمان ارتودنسی بازگشت نخواهد داشت.

 74. Avatar سمانه گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر استفاده از پلاک بعد از درمان ارتودنسی بطور طبیعی چقد است؟ ممنون از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با طرح درمان صحیح ارتودنسی توسط ارتودنتیست باتجربه دندان ها جابجا و مرتب خواهند شد. استفاده از ریتینر یا سیم های پشت دندان برای ثابت کردن دندان ها برای شش ماه کافی است.

 75. Avatar سمیرا گفت:

  سلام وقت بخیر من دندون های پایینم ریتینر ثابت داره و دو ساله که هستش .متاسفانه دکترم فوت شدن و من مشکل تحلیل ریشه دندان دارم آیا باز هم پیشنهاد میکنید که ریتینر خارج بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طولانی مدت استفاده از ریتینر ثابت سبب مشکلاتی خواهد شد. باعث تجمع جرم و باکتری اطراف سیم ریتینر می گردد. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی جعت معاینه و برداشتن ریتینر ثابت اقدام نمایید.

 76. Avatar محبوب گفت:

  سلام دکتر . بنده ارتودنسی ام تمام شده میخواستم بدونم سیم پشت بهتر است یا قالب .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تشخیص استفاده از ریتینر متحرک یا ثابت با متخصص ارتودنسی معالج است. بستگی به نوع ناهنجاری و طرح درمان داده شده توسط متخصص شما دارد.

 77. Avatar احمد پور گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من آب‌نبات خوردم بعد سمت چپ دندونم که دکتر برای من فیکس انجام داده شل شده فقط هم همین سمت شل شده بعد آیا امکان برگشت وجود دارد چون دکتر من نیستن و مسافرت هستن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید. تا سیم فیکس پشت دندان های شما اصلاح گردد.

 78. Avatar لیلا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من بعد ارتودنسی کردن گاهی اوقات یه بویی حس میکنم و کل بینیمو پر میکنه و فقط این بوو خودم حس میکنم مشکل چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان دلایل متفاوتی دارد. باید بررسی و معاینه انجام گردد. ممکن است در اثر ایجاد محل تجمع باکتری ها در منافذ لوزه‌ها تشکیل می‌شوند. یا عوامل عفونت یا التهابات مزمن در بینی، سینوس‌ها و گلو که موجب ترشحات پشت حلق می‌شود، مشکلات گوارش و معده باشد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها علت بوی بد دهان و ارتباط بوی بد دهان با مشکلات گوارشی

 79. Avatar آیدا گفت:

  سلام خسته نباشید من سیم پشت دندونم در اومده اما از ریتینر یا قالب متحرک برای جلوگیری جابه جایی دندونم استفاده میکنم میخواستم بدونم سیم پشت دندون نیاز که بزارم (من حدود هفت هشت ماه درمان ارتودنسیم تمام شده و ارتودنسی ندارم)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در پایان درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی براساس طرح درمان ارتودنسی شما تصمیم می گیرد از چه نوع ریتینری (ثابت یا متحرک) استفاده نماید.

 80. Avatar آرزو گفت:

  سلام جناب آقای دکتر پلاک ارتودنسی را چطوری باید تمیز کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نحوه تمیز کردن پلاک بعد از ارتودنسی را در وب سایت موجود است. مراجعه به این لینک چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟

 81. Avatar شارلین گفت:

  درود
  من پنج شال پیش ارتودنسی کردم
  و حدود دو سال هست که سیم پشت دندونم رو برداشتم
  اما دندون شماره ی دو به عقب حرکت کرده و دندون شماره یک جلوتر و کمی کج شده
  میخواستم بدونم راه درمان دوباره ای هست براش؟و اینکه قرار هست این تغییر شکل ادامه دار باشه؟
  چون فرم دندونام خیلی زشت شده و برام تبدیل به یک وسواس شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برگشت درمان ارتودنسی ممکن است زمانی صورت بگیرد که درمان توسط ارتودنتیست انجام نشده باشد. متخصص ارتودنسی باید چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت کرده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد مشکلی پیش نمیاید.

 82. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر. وقت بخیر
  در مرحله‌ی نگهدارنده میشه روی دندون ها کامپوزیت انجام بدیم؟؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود قبل از انجام کامپوزیت با متخصص ارتودنسی معالج خود که شرایط قبل و بعد درمان ارتودنسی دندان های شما را مطلع است مشورت نمایید.

 83. Avatar نیکان گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر حدود پنج ماه پیش ارتودنسی ام تموم شده وازنگهدارنده ثابت و متحرک شفاف استفاده میکنم الان فک بالا ازسمت چپ دو دندان ١و٢ بزرگتر ازسمت راست هستند وجلو تر بنظر میرسند..چطور دندون ها به قبل خود برگردند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد.

 84. Avatar مهدیه گفت:

  سلام وقت بخیر..من یک ماه دیگه ارتودنسیم تموم میشه و دکتر گفتن که یک الی دو سال باید ارتودنسی متحرک بذارن برای تثبیت دندون‌ها درسته؟؟؟ و اینکه میخواستم بدونم اگر من بخوام زیبایی انجام بدم، با توجه به اینکه درمان ارتودنسی متحرک طولانیه میتونم اول زیبایی انجام بدم و بعد قالب ارتودنسی متحرک رو روی دندون‌های کامپوزیت شده قرار بدم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. براساس نوع ناهنجاری فکی و دندانی است که متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که از کدام دستگاه ارتودنسی، ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک استفاده نماید. با درمان ارتودنسی فک و چیدمان دندان های شما مرتب می گردد. پس از معاینه دندان های شما توسط متخصص ارتودنسی راهنمایی های لازم را در جهت زیبایی دندان ها به شما داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

  2. Avatar اسما گفت:

   سلام آقای دکتر من ۵ سال پیش ارتودنسیم تموم شده و فیکس پشت دندان دارم ولی میگن برش دار دندونات پوسیده شده میترسم بریزه بهم من ۲۲ سالمه بنظرتون بردارم فیکس رو ممنون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. نباید ریتینر به مدت طولانی پشت دندان قرار گیرد. طرح درمان ارتودنسی بیماران بنده به گونه ای است که فقط شش ماه باید فردی که ارتودنسی شده از ریتینر استفاده نماید. توصیه می شود جهت برداشتن ریتینر به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 85. Avatar رز گفت:

  سلام بعد از ارتودنسی فک پایین به مدت ۲ سال سیم ثابت قرار گرفته ولی الان بر اساس اتفاقی دوتا از چسب هاش در اومده این اتفاق که افتاده مشکلی برای دندانم پیش میاد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. بهتر است سیم پشت دندان بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر ثابت را باز نمایند. استفاده طولانی مدت از ریتینر باعث مشکلاتی برای سلامت دندان می شود.

 86. Avatar هلیا گفت:

  سلام دکتر
  من دیشب احساس کردم کمی یکی نگه دارنده هام لق شده
  زبون میزدم احساس میکردم کمی نحوه میخورد
  ولی دست میزنم بهش سفته اصن تکون نمیخوره
  بعد در حال حاضر توی شهر خودمم نیستم که برم پیش دکتر چکار کنم؟
  نکنه برگردن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید بعد از برگشت از سفر نزد متخصص ارتودنسی معالج جهت رفع مشکل مراجعه نمایید.

 87. Avatar علی گفت:

  با عرض سلام خدمت شما ، ببخشید در صورتی که از سیم ثابت پشت دندان پس از درمان ارتودنسی استفاده شود ؛ اگر دندانها نیاز به جرمگیری داشته باشند ، امکان پذیر هست یا خیر؟
  و اینکه چه‌مدتی بعد از استفاده از سیم ثابت باید آنها را خارج نمود؟ بعد از آن دیگر احتمال بازگشت دندانها به حالت اولی وجود ندارند؟
  با تشکر از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با داشتن ریتینر می توان جرم گیری دندان انجام داد. ریتینر ثایت حداکثر بعد از یکسال باید از روی دندان ها خارج گردد. برگشت درمان ارتودنسی ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که درمان توسط ارتودنتیست صورت نگرفته باشد یا طرح درمان ارتودنسی خوب و درست نباشد.

 88. Avatar سیما غلامی گفت:

  سلام وقتتون بخیر، ممنون از پاسخگوییتون. آیا ریتینر همان سیم های پشت دندان است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، استفاده از ریتینر یا پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

 89. Avatar فاطیما گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ریتینر پشت دندان گذاشتم
  چند وقت پیش یکی از دندان ها جدا شده از سیم و الان احساس میکنم دندانم جابه جا شده
  آیا الان به دکتر مراجعه کنم مشکلم راحت حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص اررتودنسی معالج برای اصلاح ریتینر خود مراجعه فرمایید.

 90. Avatar آیدا گفت:

  سلام خسته نباشد..
  من چند سال پیش ارتودنسی انجام دادم و ریتینر ثابت هم پشت دندون هام گذاشتم و دیگه مراجعه نکردم..
  قبل از عید بعد از حدود چهار پنج سال رفتم پیش دکتر و گفتن که باید درشون بیاره و یه مرحله‌ی دیگه‌ای باید انجام بشه(فکر میکنم برای ثابت نگه داشتن دندون ها باشه) و ازونجایی که از زمان گذاشتن ریتینر من چند سال میگذره و دندون های من ثابت هستند نیازی هست که اون مرحله رو که احتمالا پلاک متحرک هست انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبق توصیه متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر استفاده ریتینر برای مدت شش ماه کافی است و دندان ها فیکس می شوند. اگر طرح درمان دندان های شما توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه انجام گرفته باشد. جای نگرانی وجود ندارد. بنابراین با متخصص معالج مشورت کنید. نیازی به ریتینر مجدد نیست.

 91. Avatar آیدا گفت:

  سلام.وقت بخیر.جناب دکتر من یکساله ک درمان ارتودنسیم تمام شده.ودکترم سیم فیکساتور از پشت دو فک برایم چسباندن.اول اینکه بین دندانهای جلو و دندان های شماره 5من یک میل فاصله افتاده. و الان هم یک دندان چسبش کنده شده.ایا قابل ترمیم هست یا باید دوباره هزینه کنم.؟ و اینکه تهران انجام دادم ارتودنسی رو ولی الان ساکن آبادانم. چ کنم راهنمایی میفرمایید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان یک متخصص ارتودنسی باتجربه باید به گونه ای باشد که مدت طولانی نخواهید از ریتینر استفاده نمایید. زیرا استفاده طولانی مدت باعث بروز مشکلاتی می گردد. بنابراین به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا مشکل را برایتان برطرف نماید.

 92. Avatar الهام گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادید. برای برداشتن ریتینر ثابت میشود به شما مراجعه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای برداشتن ریتینر ثابت بایستی به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 93. Avatar نسترن گفت:

  سلام خسته مباشید من الان حدود ۸ ماهه که دندونامو ارتودنسی کردم و دیروز که رفتم پیش دکترم بهم گفت جلسه بعد برا فیکس بیا ولی من که به دندونام نگاه میکنم میبینم هنوز دندون نیش فک بالا سمت راستم هنوز سرجاش قرار نگرفته میخواستم بدونم امکان داره تشخیص دکترم برای فیکس اشتباه بوده و دیرتر باید اینکارو انجام بدم یا اینکه بعداز فیکس ممکنه دندونم بازم حرکت کنه و سرجاش بره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما قبل و بعد از درمان ارتودنسی ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 94. Avatar هادی گفت:

  سلام دکتر
  من ریتنر ثابت دارم، دکتری که برام انجام داده دیگه نیستش، هر جا هم میرم میگن باید بری پیش همونی که انجام داده الان 6 سال میشه که ریتنر دارم. چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نزد یک متخصص ارتودنسی مراجعه شود. بعد از این مدت طولانی باید ریتینر شما برداشته شود. استفاده طولانی مدت از ریتینر درست نیست.

 95. Avatar عاطفه طاهری فر گفت:

  سلام خسته نباشید
  من حدود ۶ ماه که پشت دندونام ریتنر ثابت گذاشته شده و الان میخوام بینیمو عمل کنم
  مشکلی ایجاد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی دندان های شما به اتمام رسیده است. مانعی برای عمل بینی شما وجود ندارد.

 96. Avatar میلاد گفت:

  سلام متخصص ارتودنسی من بهم ریتینر داده و گفته فقط 5 الی 6 ماه ازش استفاده کنم. آیا درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر براساس تشخیص متخصص ارتودنسی معالج و بستگی به نوع ناهنجاری و طرح درمان دارد.

 97. Avatar مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر.
  بنده حدود سه سال پیش پزشکم برام نگهدارنده ثابت گذاشتن ولی از اونجایی که بین دندانهای نیش رو به داخل دهان فاصله حدودا 1.5 میل ایجاد شده مرتب دچار شکستگی میشه متاسفانه توی شهر ما ایشون بهترین بودن که کار منو انجام دادن. بنظر شما من چکار کنم که از این نگهدارنده راحت بشم. با خوردن برنج کنده میشه با خرودن خرما میشکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان درست نبوده است. زمانی که چیدمان دندان ها مرتب و ردیف باشد سیم های ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی باز می شود. برای یک مدت کوتاه حدود شش ماه لازم است برای ثبات کار از ریتینر استفاده شود.

 98. Avatar آیدا گفت:

  سلام. چندجا نوشته شده که بعد از استفاده از نگهدارنده به مدت مشخص و تجویز شده، باید تا آخر عمر هم فقط شب ها از نگهدارنده استفاده بشه. میخواستم بدونم استفاده نگهدارنده فقط شب ها و تا آخر عمر برای همه وجود داره و لازمه؟ یا فقط در موارد خاص یا برای محکم کاری برای تمام عمر استفاده میشه؟ آخه واقعا تجویزی که برای تمام عمر آدم باشه عذاب آوره. میشه جوری باشه که فرآیند استفاده از نگهدارنده بعد از یه مدت مشخص مثلا شش ماه تا یه سال، کاملا به اتمام برسه و دیگه اصلا نیازی به بودنش تا آخر عمر نباشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان افرادی که درمان ارتودنسی نزد بنده انجام می دهند به گونه ای است که فقط شش ماه لازم است از ریتینر استفاده نمایند. استفاده زیاد از ریتینر صحیح نیست.

 99. Avatar صفا گفت:

  سلام خسته نباشید
  امکانش هست با وجود ریتینر ثابت باز هم دندونا جا به جا بشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که درمان ارتودنسی نزد ارتودنتیست باتجربه انجام گرفته باشد. حتی بدون داشتن ریتینر برگشت ارتودنسی وجود ندارد. در صورتی که متخصص ارتودنسی چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت کرده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد مشکلی پیش نمیاید.

 100. Avatar نگین گفت:

  سلام خسته نباشید
  اردیبهشت ۱۴۰۰ فیکس دندونم رو دکتر برام گذاشت کِی میتونم فیکسه رو بردارم ؟؟
  ۱۶ سالمه و درمان ارتودنسیم یک سال بیشتر طول نکشیده
  و فقط دو تا دندون جلوییم روی هم قرار داشت و مجبور شدم ارتودنسی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به طرح درمان ارتودنسی شما دارد. طرح درمان مراجعین بنده به گونه ای است که از ریتینر به مدت شش ماه فقط استفاده می نمایند. بهتر است در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

   1. Avatar ایزد گفت:

    سلام خسته نباشید. مطالب عالی بود. متشکرم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 101. Avatar نشاط گفت:

  سلام. عالی و بینظیر بود. خیلی مطالب در خصوص ریتینر برای مشخص و روشن شد. متشکرم از مطالب خوب و مفیدتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

   1. Avatar صبا گفت:

    سلام خسته نباشید
    من ارتودنسی نامرئی گذاشتم بعد درمانم ، بعد موقع درآوردن شکست
    الان باید چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. متخصص ارتودنسی معالج به شما ریتینر داده است. نزد متخصص خود مراجعه نمایید. تابرای شما ریتینر دیگری تهیه گردد.

    2. Avatar هادی یعقوب زاده گفت:

     سلام، آقای دکتر تقریبا چها ماه است که سیم های ارتودنسیم را متخصص ارتودنسی معالجم باز کرده و به من ریتینر متحرک داده اند. چطوری می توانم این ریتینر را تمیز کنم؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای تمیز کردن پلاک بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر به این لینک مراجعه نمایید. چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیز کنیم؟

 102. Avatar نوشین گفت:

  سلام وقت بخیر من دوسال ریتینر ثابت پشت دندونام بود و الان توسط متخصص ارتودنسی برداشته شد یکم حساس شده دندونام بعداز انجام پالیش و پرداخت؛یعنی این حساسیت موقتی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساسیت بعلت پالیش بعد از ارتودنسی برای شما ایجاد شده است. بزودی حساسیت دندانی برطرف می گردد.

 103. Avatar شهاب گفت:

  سلام وقت بخیر من فیکسم امروز خراب شد (پشت دندان)
  من خارج از کشور هستم و دکترم ایران ولی قالبم رو الان گذاشتم میشه پیش دکتره دیگه ایی فیکس رو ترمیم کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنده اطلاعاتی راجع به موقعیت و شرایط قبل و بعد از درمان ارتودنسی شما را ندارم. با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 104. Avatar آنیتا کریمی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود یک ماه هست که ارتودنسیم رو باز کردم و نگهدارنده ی ثابت گذاشتم
  و الان چسب دندون 1 فک بالام باز شده اما اذیت کننده نیست و به دلیل یه سری مشکلات نمیتونم به دکترم مراجعه کنم میخواستم بدونم اگه نرم برای اینکه چسبشو بزنن مشکلی ایجاد نمیشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بعد از تعطیلات به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا چسب ریتینر ثابت را برایتان اصلاح کنند.

   1. Avatar نیکی گفت:

    با سلام و شب به خیر
    من مدت دو سال هست که بعد از درمان ارتودنسی فاصله بین دو دندان فدامی فک بالا، سیم نگهدارنده ثابت دارم. امروز حین غذا خوردن چیزی پشت سیم رفته که اصلا دیده نمیشه ولی به دندان لترالم فشار میاره خصوصا وقتی دندونامو روی هم بذارم و فشار بدم کامل متوجه میشم مثل قبل نیست حسش.
    خیلی نگرانم چون تعطیلاته. ممکنه مشکلی پیدا کنه تا چند روز دیگه که تعطیلات تمام بشه و دسترسی به دکتر داشته باشم یا جای نگرانی نیست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بعد از تعطیلات نوروز به یک متخصص ارتودنسی یا متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. تا ریتینر شما را اصلاح و درست نمایند.

 105. Avatar آقایی گفت:

  سلام وقت بخیر. من ریتینر ثابت فک بالا و پایین انجام دادم. بعد از خوردن غذا متوجه شدم چسب پشت یکی از دندونام کنده شده و سیم ریتینر معلق شده. چون تعطیلات عید هستیم و دسترسی به دکترم ندارم چه کنم؟ حتی موقع حرف زدن اذیت میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای گرفتن پاسخ به اورژانس ارتودنسی در وب سایت مراجعه نمایید.

 106. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر و بسیار سپاسگزارم از پاسخگویی شما
  من تازه ارتودنسی رو باز کردم متوجه شدم که یکی از دندانهام هنوز جلو هست و درمان تکمیل نشده . دکتر من فیکساتور ثابت نصب کرده ولی من نگرانم که بقیه دندانهایم نیز با گذشت زمان شرایطشون بدتر بشه. لطفا بفرمایید چه باید بکنم ؟ دسترسی به دکتر هم فعلا ندارم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. یک متخصص ارتودنسی خوب و با تجربه وقتی که زمان درمان ارتودنسی تکمیل شده باشد سیم های ارتودنسی را باز میکند. حتما شما برای درمان را نزد متخصص ارتودنسی، مراجعه نکرده اید. بهتر است برای تکمیل به دندانپزشک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

   1. Avatar دریا قربانی گفت:

    سلام وقت بخیر برا باز کردن سیم پشت دندان باز هزینه ای هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در صورت مراجعه به متخصص ارتودنسی معالج خود باز کردن ریتینر هزینه ای ندارد.

 107. Avatar نیلوفر گفت:

  ممنون از مطالب مفیدتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود

 108. Avatar زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشی بعد از ارتودنسی یعنی برادشتن براکت و … میتونیم گاز بزنیم سیب و غیره یا چیز های تقریبا سفت باوریم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سرکار خانم زهرا، استفاده کردن مواد غذایی در طول درمان ارتودنسی سبب شکستن براکت های ارتودنسی می شود. بهتر است به قطعات کوچک تر تقسیم شود.

 109. Avatar ریحانه گفت:

  سلام آقای دکتر
  پزشک من برای من هم پلاک ثابت گذاشته هم متحرک..واقعا لازمه که هردو پلاک گذاشته بشه یا گذاشتن یه پلاک کافیه؟ پلاک ثابت برای من مشکلی ایجاد نمیکنه ولی پلاک متحرک واقعا منو اذیت میکنه..اگه من از پلاک متحرک استفاده نکنم برام مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هر دو ریتینر ثابت و متحرک را بعد از درمان ارتودنسی به فردی که درمان ارتودنسی انجام داده است تجویز نمی کنند.

 110. Avatar مهلا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من برای فک پایینم بیشتر از پنچ ساله که ریتینر ثابت پشت دندونم دارم و برای فک بالا هم سه ساله ریتینر ثابت دارم مدت ها قبل متخصص ارتودنسی گفتن باید تا همیشه ریتینر داشته باشم و من دوست دارم سیم ها رو از پشت دندونم بردارم به نظرتون با برداشتنش دندونام جا به جا میشن؟؟
  سپاسگزارم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درست نیست. سه سال از ریتینر استفاده کنید. اگر درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی با طرح درمان مناسب انجام شده باشد، درمان برگشت پذیر نخواهد داشت.

 111. Avatar الهام گفت:

  سلام دکتر، من سال 92 ارتو کردم96 تمام شد
  فیکس پشت دندان من هست بصورت ثابت
  جدیدا یکی‌از فیکس ها انگار باز شده و دندان های فک پایین من درد گرفتند، بعد از این همه سال امکان داره تغییر پوزیشن بدهند؟؟؟ باید مجدد فیکس کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. صلاح نیست ریتینر طولانی مدت پشت دندان ها قرار گیرد.

 112. Avatar پروا گفت:

  سلام وقتتون بخیر باشه ببخشید من ارتودنسی هامو به تازگی برداشتم پلاک دارم ولی سیم پشت ندارم
  میخواستم بدونم من اگر چیز های نسبتا سفت بخورم مشکلی برای دندونام پیش میاد البته با احتیاط و مراقبت ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان ارتودنسی مناسب باشد. همچنین طول درمان ارتودنسی را طی کرده باشید. جای نگرانی نیست.

 113. Avatar مهرسا گفت:

  سلام بنظر شما فیکس بهتر هست یا ریتینر ممنون میشم پاسخ سوال منو بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبق توصیه متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

 114. Avatar لیلا گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان عزیز، محتوی مقاله ریتینر ثابت و متحرک در این صفحه عالی بود . من برای تحقیقم از مطالبش اسفاده کردم و رفرنس دادم. متشکرم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما. موفق باشید.

 115. Avatar یاس گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود یک ماهی هست که ارتودنسی ثابت م خارج کردند و برام رینتنر ثابت گذاشتند و پلاک متحرک رو هم باید شب ها استفاده کنم و زمان مشخصی برای استفاده کردن از اینها رو به من اطلاع ندادند
  باید تا چه مدت از این رینتنر ها استفاده کنم؟در استفاده طولانی مدت برای دندون هام مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص ارتودنسی هیچوقت هر دو ریتینر ثابت و متحرک، هر دو را همزمان برای بیمار تجویز نمی کند.

 116. Avatar سمانه گفت:

  سلام من دوهفته ميشه كه ارتودنسيم و ورداشتم و دكتر ريتينر شفاف بهم داده و گفته بايد شبانه روز دهنت باشه فقط موقع خوردن درش بيارش.من راستش خيلي اذيت ميشم و نميتونم تحمل كنم و دوس داشتم از ريتينر ثابت استفاده كنم ولي ايشون گفتن نميشه براي فك بالات سيم بزارم.ميخواستم ببينم اگه به يه متخصص ارتودنسي ديگه مراجعه كنم ميتونه برام سيم بزاره؟اصن دليل اينكه گفتن نميشه رو واقا نميدونم مگه به دلخواه بيمار انتخاب نميشه ريتينر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بسیاری از موارد ریتینر متحرک خیلی بهتر از ریتینر ثابت است. دور ریتینر ثابت مواد غذایی جمع می شود و جرم می گیرد. از متخصص ارتودنسی معالج خود بخواهید که برایتان ریتینر ثابت بگذارد.

 117. Avatar هستی گفت:

  سلام وقتتون بخیر..آقای دکتر اگر ی بار ارتودنسی کرده باشی و طرح درمان خوب نبوده باشه و دندونا یکم برگردن ب حالت قبل و بخوای دوباره ارتودنسی (بصورت ارتودنسی متحرک نامرئی)انجام بدی این ارتودنسی مجدد باعث تحلیل لثه میشه؟یا اگه عوارض دیگه ای داره میشه بفرمائید چ عوارضی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به شرایط دندان، نوع ناهنجاری، چقدر طول درمان ارتودنسی گذشته بوده و سن شما دارد. پس از بررسی و معاینه ارتودنتیست راهنمایی های لازم را به شما خواهد داد. اگر ریشه دندان ها در عکس مشکلی نداشته باشد و بهداشت دهان و دندان به طور کامل رعایت شود. تحلیل لثه نخواهید داشت.

 118. Avatar سوفیا ابراهیمی گفت:

  سلای اقای دکتر خسته نباشید من بعد دوسال سیم‌پشت دندونم رو خودم در اوردم و الان خیلی نگرانم ک نکنه دندونام کج بشه یا لق بشه امکانش هس ک همچنین اتفاقی بیوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برداشتن سیم های پشت دندان یا ریتینر ثابت توسط متخصص ارتودنسی معالج انجام می شود. سپس باید پشت دندانها پولیش و پرداخت گردد.

 119. Avatar هستی گفت:

  در ادامه آقای دکتر میخوام بدونم که استفاده همیشگی (دو یا سه شب در هفته)از پلاک متحرک باعث لقی یا آسیب ب لثه نمیشه؟؟و اینکه بنظر شما فک بالا رو ی سال سیم ثابت بزارم و بعد ی سال دربیارم و از پلاک متحرک استفاده کنم؟اینجور باعث میشه ک دندونا کمتر از قبل جا ب جا بشن؟درضمن ب دکتر خودمم دسترسی ندارم لطفا راهنماییم کنید..خیلی ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا طرح درمان مناسب که توسط متخصص ارتودنسی داده می شود. استفاده از ریتینر به مدت شش ماه کافی است. پلاک متحرک سبب لقی دندان نمی شود.

 120. Avatar امیررضا سعیدکیا گفت:

  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  دکتر معالج من بعد از اتمام ارتودنسی درخواست هزینه ی جداگانه برای نگهدارنده ی ثابت کرده اند.
  در قرارداد اولیه ، مدت و هزینه درمان را اعلام کرده بودند که کامل پرداخت شده. الان بعد دوسال میگویند باید جداگانه بپردازی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جناب آقای سعید کیا در خصوص هزینه ارتودنسی، نگهدارنده ثابت باید با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید.

 121. Avatar نگین موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید
  افای دکتر من یک هفته‌ی پیش ارتودنسیامو برداشتم بعد از ۶ماه چون مشکل دندونام زیاد بد نبود دکتر گفت میتونیم زود برداریم ارتودنسیو ،من بعد از یک هفته برای ریتینر رفتم تو این یک هفته مقدار خیلی‌کمی دندونام به حالت قبلی برگشته با گذاشتن این ریتینر دندونام دوباره کامل صاف‌ میشه؟؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریتینر بطور صحیح فیت شود این مشکل جزئی برطرف خواهد شد. بهتر است این مورد را با متخصص ارتودنسی معالج درمیان بگذارید. معمولا این موارد بستگی به نوع ناهنجاری، طول درمان و شرایط بیمار دارد.

  2. Avatar ویونا گفت:

   سلام اقای دکتر وقتتون بخیر.ایا برایبرداشتن سیم پشت دندان هام می توانم به دندانپزشک عمومی مراجعه کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای برداشتن سیم پشت دندان ها یا ریتینر ثابت توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 122. Avatar فائزه گفت:

  سلام دکتر من همزمان از ریتینر متحرک و ثابت استفاده میکردم الان یک ماه هست که سیم پشت دندانم اول چسبش جدا شد بعد هم شکست از اون به بعد از آن به بعد فقط سیم متحرک رو میزارم آیا برای دندانم مشکلی پیش میاد فقط موقع غذا خوردن هم متحرک رو در میارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا بعد از اتمام درمان ارتودنسی ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک به بیمار داده می شود. این خیلی عجیب است که دندانپزشک معالج شما هر دو نوع ریتینر را به شما داده است. اگر ریتینر ثابت شکسته شود باید بطور کامل از روی دندان ها برداشته و دندان ها پرداخت گردند. سپس با هماهنگی با دندانپزشک معالج خود از ریتینر متحرک استفاده کنید.

 123. Avatar فرزانه غیابی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان عزیز، ممنون از مطالب خوبی که در سایت گذاشتید بسیار آموزنده و عالی هست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم از حسن توجه شما.

 124. Avatar مریم گفت:

  با عرض خسته نباشید من فیکس های پشت دندونم یکیش شکسته و چون دکترم توی شهر دیگری هستن سه روز طول میکشه برم پیششون تا اون موقع برا دندونام مشکلی پیش نمیاد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت جهت اصلاح ریتینر به متخصص ارتودنسی خود اقدام نمایید.

 125. Avatar مژگان گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  خواستم بدونم اگر نگهدارنده ی ثابت پشت دندان ها بشکنه ما متوجه میشیم که شکسته؟ من نمیدونم به چه صورت مطمئن شم که سالم هستن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هنگامی که ریتینر یا سیم های پشت دندان بشکند. سیم لق می زند و شما خودتان احساس لق شدن سیم ها را متوجه می شوید.

  2. Avatar پانیذ گفت:

   سلام من نزدیک هشت سالی هست ارتودنسی کردم و پشت دوتا دندون جلوییم دوتا سیم ثابت قرار گرفته و متاسفانه دکتر معالج رفته خارج کشور الان من قابلیت اینو دارم ک درارمشون یا باید همیشه پشت دندونم باشن؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به یک متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید. بعد از بازکردن ریتینر، دندان ها پالیش گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 126. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۵ سال پیش ارتودنسی کردم برا فک بالا پلاک متحرک استفاده کردم تا یک سال.. بعد گاهی دندونام درد داشتن یکم حرکت میکردن ک پلاک متحرک رو استفاده میکردم میرفتن عقب و درد زیادی هم داشت الان ۶ ماه هست ک گم کردم پلاک رو و اینکه ی مقدار جا ب جا شدن فکم کوچیک هست کلا و میخوام ریتینر ثابت بذارم پشت دندونای فک بالام تو نظرات دیدم ک گفتید باعث میشه جرم بگیره پشت دندون و اینا ممکنه این ریتینر ثابت رو مثلا تا یکی دوسال بذارم بعد درش بیارم اون وقت احتمال اینکه برگردن ب حالت قبل کمتر میشه؟؟؟؟نمیشه تا آخر عمر از ریتینر ثابت استفاده کنم و هر ۶ ماه یا سالی ی بار برای چک آپ برم و اگه مثلا جرم گرفته بود جرم گیری کنم و دوباره ریتینر بزنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که درمان ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی ماهر انجام گیرد امکان برگشت ارتودنسی وجود ندارد. زمانی که متخصص ارتودنسی چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت کرده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد لزومی ندارد از ریتینر بیش از شش ماه استفاده شود. استفاده طولانی و مداوم از ریتینر باعث بروز مشکلاتی می شود.

 127. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۵ سال هست ک ارتودنسی کردم و فک پایین ریتنر ثابت دارم الان ۵ سال هست ک دارمش اطرافش جرم جمع شده باید چیکار کنم؟و اینکه دندونام بصورت فشرده کنار هم با ریتنر ثابت نگه داشته شدن و فکم کلا کوچیک هست میدونم ک اگه بردارم ریتنر ثابت رو دوباره ب حالت اول برمیگردن میشه برش دارم و جرم گیری انجام بدم بعد دوباره بزارم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. نباید مدت زمان طولانی از ریتینر استفاده کنید. وقتی که طرح درمان نزد یک متخصص ارتودنسی باتجربه انجام شده باشد. فقط گذاشتن ریتینر یا سیم های پشت دندان بمدت 6 ماه کافی هست نه بیشتر.

 128. Avatar معصومه گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من دیروز ریترینر های ثابتم رو بعد از شش سال درآوردم دکتر چسب باقی مونده رو تراشید ولی با این حال بازم یه مقدار پشت دندونام مونده ک گفت اونا رو نمی تراشم. خواستم ببینم چیکار کنم که این چسبا از بین بره خیلی سفته پشت دندونای بالا و پایینم احساس برآمدگی میکنم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید متخصص ارتودنسی معالج شما بطور کامل چسب ها را با پولیش بردارند. متخصص ارتودنسی با پرداخت و پولیش می تواند براحتی این چسب ها را از دندان جدا کند. وجود این چسب ها باعث تجمع باکتری و جرم می شود و سبب تخریب لثه و ناراحتی زبان می گردد.

 129. Avatar ذکیه گفت:

  سلام من درمان ارتودنسی برای فاصله گذاری بین دندان انجام دادم و در حال اتمام هست و دکترم گفت ۴ تا دندون رو سیم میزارم از پشت گفتم بقیه پس چی گفت هیچی به مرور زمان بالاخره بهم می ریزه باز 😐😕 آقای دکتر لطفا راهنمایی ام کنید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان خوب و درست توسط متخصص ارتودنسی انجام شده باشد. برگشت درمان ارتودنسی نخواهید داشت.

  2. Avatar مهدی گفت:

   سلام من یه هفته میشه که ارتودنسی ثابت کردم بعد امروز سیم اخری دندونم از نگهدارنده خارج شده باید شنبه برم درستش کنم مشکلی پیش نمیاد برای دندونا؟ مثلا ممکنه دندونا فاصله پیدا کنن تا شنبه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. توصیه می شود در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا سیم و براکت اصلاح نمایند.

 130. Avatar فرشته گفت:

  سلام آقای دکتر. اگر فیکس پشت دندان بیش از 1 سال بماند، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا عوارض دارد؟ چه عوارضی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است این فیکس ریتینر یا سیمی که از پشت روی دندان ها گذاشته می شود بعد از یکسال برداشته شود. زیرا اطرافش جرم جمع می شود. مشکلاتی برای لثه ایجاد می کند و تغییر شکل می دهد و باعث تغییر شکل دندان ها می شود.

 131. Avatar فرنگیس گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۱ ماه هست که ریتینر ثابت دارم و الان شکسته
  نیاز هست دوباره ریتینر بزنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید در صورتیکه نیاز نباشد باید سیم های پشت دندان شما باید باز شوند.

 132. Avatar راد گفت:

  سلام آقای دکتر من بیشتر از ۴ سال هست از اسپلینت پشت دندان استفاده میکنم توی آخرین جلسه ای که پیش دکترم رفتم هیچ اشاره ای به اینکه دوباره وقت بگیرم و بهش مراجعه کنم نگفت و فقط بعد کشیدن دندونای عقلم گفت کارم تمومه
  این اسپلینت پشت دندان هام باید تا کی باشه؟تا آخر عمرم باید نگهشون دارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید. بنده از طرح درمان دندان های شما اطلاعی ندارم. اگر سیم های پشت دندان مدت طولانی بماند باعث جرم اطراف سیم ها و تغییر رنگ دندان می شود. طرح درمان بیماران بنده به گونه ای است که تا شش ماه از سیم های ثابت پشت دندان استفاده می نمایند.

 133. Avatar ابوالفضل رحمانی گفت:

  سلام آقای دکتر من اگه بعد ارتودنسی فیکس دندان نزارم چه مشکلی پیش میاد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها ریتینر چیست و استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی

 134. Avatar سمیه گفت:

  آقای دکتر امکانش هست که از هر دو رتینر ثابت و متحرک هم زمان استفاده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، همزمان از سیم های پشت دندان بعد از درمان ارتودنسی و ریتینر متحرک نمی توان استفاده کرد.

   1. Avatar نفیسه گفت:

    سلام آقای دکتر
    آیا نصب رتینیر ثابت توسط متخصص ارتودنسی انجام می سود؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای نصب سیم های ثابت پشت دندان از وظایف متخصص ارتودنسی محسوب می شود.

 135. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . چسب فیکس ثابت پشت دندون های من باز شده ولی سیم نشکسته .آیا هزینه ای که باید بدم همون هزینه شکستن سیم هستش یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای چسباندن سیم های ثابت پشت دندان ها بعد از درمان ارتودنسی باید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 136. Avatar نسیبه یزدانی گفت:

  سلام آقای دکتر من بعد از سه سال دکتر گفته باید ارتودنسی دندان ها را باز کنم و برای نصب سیم ثابت بعد از ارتودنسی من را به یک متخصص زیبایی معرفی کردند. آیا این کار نبایدتوسط متخصص ارتودنسی انجام شود؟
  من می توانم به کلینیک شما مراجعه کنم برای مرحله پایانی درمان.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باز کردن سیم های پشت دندانها بعد از درمان ارتودنسی باید توسط متخصص ارتودنسی معالج انجام گیرد.

 137. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر ، ببخشید ریتینر ثابت و متحرک هر دو عملکرد مشابه دارند ؟ منظورم این هست بطور مثال امکانش هست با درخواست بیمار ، فقط از ریتینر ثابت ، بجای ریتینر متحرک استفاده بشه؟
  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نوع ریتینر (سیم های پشت دندان یا پلاک متحرک) که بعد از درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی به بیمار میدهد براساس نوع ناهنجاری، نوع درمان ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک) و طول درمان هست. اینجا متخصص ارتودنسی معالج که طرح درمان را داده نظر قطعی را میدهد. اگر نوع ناهنجاری، طول درمان و نوع درمان ارتودنسی شما طوری باشد که در انتخاب ریتینر حق انتخاب داشته باشید می توانید با متخصص ارتودنسی معالج خود هم مشورت نمایید.

 138. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر، من از پلاک شفاف که قابلیت برداشتن موقع غذا رو داره بعد ارتودنسی استفاده میکنم وبه تازگی تحویل گرفتم. احساس میکنم مدام آب دهنم تولید میشه و یکم هم زیر پلاک شفاف میره. از اونطرف هم صحبت کردنم راحت نیس. مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما از ریتینر متحرک استفاده می کنید. اگر ریتینر متحرک بطور کامل روی دندان های شما می نشیند مشکلی نیست. کم کم عادت می کنید.

 139. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. من ارتودنسیم داره تموم میشه. میخاستم بپرسم بعد ارتودنسی باید متحرک بزنم یا ثابت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نوع ریتینر یا سیم های پشت دندان یا پلاک متحرک که بعد از درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی به بیمار میدهد براساس نوع ناهنجاری، نوع درمان ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک) و طول درمان هست. اینجا متخصص ارتودنسی معالج که طرح درمان را داده نظر قطعی را میدهد.

 140. Avatar ساقی گفت:

  سلام
  من یه سوالی داشتم
  اگه دندان پشت ریتینر به مشکل بخوره مثلاً پوسیده بشه اونوقت برای ترمیمش باید سیم ریتینر رو برداشت؟
  یا اینکه با وجود اون سیم هم میشه مشکل رو درمان کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی دارد باید معاینه انجام گیرد سپس راهنمایی های لازم داده می شود.

 141. Avatar الهه گفت:

  سلام اقای دکتر من یک هفته است که ارتودنسی هایم را برداشته ام دکترم برای فک پایینم ریتینر ثابت قرار داده ولی برای فک بالایم ریتینر متحرم داده ولی باوجود استفاده مداوم از ریتینر متحرکم دو دندان فک بالایم کمی کج شده اند به نظر شما چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. چون متخصص ارتودنسی براساس شرایط ناهنجاری شما تصمیم گیری می کند و درمان را انجام میدهد. بنده اطلاعاتی راجع به قبل درمان شما ندارم.

 142. Avatar ایدا گفت:

  سلام خسته نباشید من سه سال پیش ارتودنسی کردم و ریتینر ثابت پشت دندونام هست ولی امروز شکست یه تیکش دکتر من هفته دیگ بهم وقت داده مشکلی نداره تا یه این یه هفته دندونم تکون نمیخوره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. بنده از طرح درمان دندان های شما اطلاعی ندارم.

 143. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر . من الان نزدیک یک ساله که ارتودنسی مو برداشتم و دکتر برام ریتینری پشت دندونای پایین و بالام گذاشته بعد الان تقریبا سه روزه دهنم همش طعم آهن میده و تلخه همش حس میکنم مشکل از سیم هاست داروی خاصی هم مصرف نمی کنم بگم به خاطر اونه واقعا کلافه شدم نمی دونم اصلا باید پیش چه دکتری برم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر این مزه را دارید به متخصص معالج مراجعه نمایید تا سیم ها (ریتینر ثابت ) برداشته شود.

 144. Avatar کاربر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۲ سال پیش ارتودنسی کردم و شش ماه هست که ریتینر ثابت و اینویزیلاین با هم استفاده میکنم.
  به خاطر شکستن ریتینر بالا بین دندان هام فاصله افتاد. و با الاستیک اصلاح شد. الان که دوباره ریتینر گذاشتم به خوبی قبل نیست و واقعا اذیتم میکنه.
  میتونم ادامه روند ارتودنسی یا حتی نصب مجدد ریتینرم رو پیش شما ادامه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، اگر از طرح درمان متخصص معالج خود رضایت نداشتید. مطب پذیرای شماست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. شرایط دندان ها بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم و طرح درمان مناسب داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 145. Avatar فرهام گفت:

  سلام دکتر . من روند درمان ارتودنسیم تمام شده ، دکتر یه ریتینری برام پشت دندنهام بسته که خیلی اذیت میکنه و برای صحبت کردن اذیت میشم . دهانم احساس سنگینی میکنه به نظرتون این ریتینر تا اخر عمر باید پشت دندونام بمونه ؟ نمیتونم بردارمش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر برای فیکس شدن درمان ارتودنسی است. برای مدت شش ماه باید از ریتینر استفاده کرد، سپس به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 146. Avatar سالاری گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود دو ماه و نیم هست که ارتودنسیم رو باز کردم و از ریتینر ثابت و متحرک باهم استفاده می کنم ولی ریتینر پشت یکی از دندون هام شکست
  چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت اصلاح ریتینر به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود.

 147. Avatar سپیده گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۸سال پیش ارتودنسی کردم
  و ۶سال هست که رینتینر دارم ولی جدیدا خیلی لثه های پایینم درد دارم
  احساس میکنم به لثه هام بخاطر طولانی مدت شدنش آسیب زده
  متاسافنه به دکتری که ارتودنسی کردم دسترسی ندارم
  میتونم در مطب شما ویزیت بشم و درصورت امکان ریتینر رو بردارم؟
  چون خیلی اذیت کننده هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 148. Avatar انیس گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر ببخشید من سال پیش ارتودنسیامو باز کردم هم رتینیر ثابت دارم هم متحرک ولی شب پیش رتینیر متحرکم خراب شد و نمیتونم استفاده کنم، این اواخر هم حس میکردم رتینیر ثابتم تکون میخوره، تا چند روز میتونم بدون رتینیر متحرک بمونم و دندونام تکون نخوره؟
  با سپاس از وقتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه گردد تا راهنمایی لازم داده شود.

 149. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان. من از ریتینر متحرکم بعد از درمان استفاده نکردم. الان خواستم استفاده کنم روی دندان هایم نمی نشیند چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بعد از درمان ارتودنسی از ریتینر متحرک استفاده می کردید. الان با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 150. Avatar اللهیار قادری گفت:

  سلام . جناب آقای دکتر جمیلیان انتخاب ریتینر ثابت یا متحرک با بیمار است یا متخصص ارتودنسی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر برای ثابت ماندن و فیکس شدن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی می باشد. که تشخیص نوع ریتینر ثابت یا متحرک برای بیمار با متخصص ارتودنسی است.

 151. Avatar بهار گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من دوساله ارتودنسی انجام دادم و دوهفته دیگه باز می کنم پزشکم گفت ی سیم نامرئی و یه سیم دیگه ریتینر میذاره دقیق یادم نیست کدوم گفت ولی یکیش تا آخر عمر باید استفاده کنم میخواستم بدونم امکانش هست تا آخر عمر نباشه؟ 😕

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر تا آخر عمر اشتباه است. اطراف سیم پشت دندان ها جرم می گیرد. عفونت لثه ایجاد می کند و …

 152. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدودا سال ۹۵ درمان ارتودنسی‌ام به اتمام رسید، اما چون دندونای عقل فک پایینم، فک جوش و افقی بودن جراحی دندون عقل انجام ندادم به همین دلیل دکتر ریتیتر ثابت واسم گذاشت و دو سال بعد که پیشش رفتم گفت بزار بمونه، الان که دیگه ۵ سال نیشه من این ریتینر رو دارم و چسب یکیش هم در رفته و اذیت میکنه، میتونم بدون مشورت دکتر کلا بردارمش؟ چون دکترم تهرانه و من شهرستان و دسترسی بهش ندارم😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه شود. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 153. Avatar مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر جمیلیان
  آیا ریتینر متحرک باعث پوسیدگی دندان هم میشه یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بعد از باز کردن سیم ها در درمان ارتودنسی برای ثابت شدن کار از ریتینر ثابت و یا ریتینر متحرک استفاده می شود.

 154. Avatar امیر گفت:

  سلام من ۲ سال ریتینر انجام دادم والان کمی درد میکنه دندونام علتش چی میتونه باشه و دکترم الان ایران نیست باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داشتن ریتینر به مدت اینقدر طولانی باعث مشکلاتی مانند جرم گرفتن اطراف آن و مشکل لثه را بوجود می آورد. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه مراجعه شود.

 155. Avatar پارسا پارسا گفت:

  سلام اقای دکتر وقت به خیر. من ۶ماهی هست که ارتودنسیمو باز کردم و برای دو فک فیکس ریتینر گذاشته شده. الان میخواستم فک بالا رو لمینیت کنم برای قالب گیری مجبورم در حد ۱ الی ۲ روز ریتینر رو بردارم قالب لمینیت گرفته بشه و مجدد بذارم. مشکلی نداره برداشته بشه با پوتی واش قالب گرفته بشه و مجدد بعد یک روز نصب بشه؟ جابه جایی و برگشت که به این فرصت رخ نمیده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی باید به گونه ای باشد که پس از باز کردن سیم های ارتودنسی دندان هابه حالت اول باز نگردد. وگرنه هزینه و زحماتی که بیمار در طول درمان کشیده است از بین می رود. تبحر متخصص ارتودنسی در اینجاست که ارتودنسی بازگشت نداشته باشد. بنده برای بیمارانم از ریتینر ثابت استفاده نمی کنم. ریتینر متحرک میدهم فقط به مدت شش ماه استفاده کنند. ریتینر ثابت را که نباید مادام العمر استفاده نمود، زیرا اطرافش جرم می گیرد، مشکلاتی برای لثه ایجاد می کند، تغییر شکل، فرم میدهد و یا می شکند. بهتر است با متخصص معالج خود مشورت کنید.

   1. Avatar سانیار گفت:

    سلام جناب دکتر وقتتون به خیر ممنونم از سایت خوبتون.
    ببخشید من حدود ۹ ماهه که برای فک بالا از ریتینر متحرک استفاده میکنم اما چند هفتست که حس میکنم مثل اول روی دندون قرار نمیگیره و به قولی شل شده. ضربه ای هم بهش وارد نشده. ایا طبیعیه یا نیاز به تعویض ریتینر دارم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. نباید دندان شما با استفاده از ریتینر جابجایی و حرکت داشته باشد. به ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید.

 156. Avatar پگاه گفت:

  سلام. خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون. یک سوال داشتم. من حدود دوهفته ست که از نگهدارنده ثابت استفاده میکنم اما متوجه شدم بعضی از دندونام نسبت به روز اولی که ارتودنسی رو باز کردم جابه جایی داشتن. امکانش هست که این جابه جایی با وجود نگهدارنده ها ادامه پیدا کنه و شدید تر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید دندان شما با استفاده از ریتینر جابجایی و حرکت داشته باشد. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 157. Avatar سارا حسينى گفت:

  سلام
  ببخشيد من يك ماه ديگه بهم گفتن كه برم فيكس كنم
  اول سيم هارو كامل بر ميدارن بعد فيكس ميكنن يا يك مدت با سيم ها بايد فيكس باشه؟ ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از برداشتن سیم های ارتودنسی از روی دندان ها برای فیکس کار از ریتینر باید استفاده کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 158. Avatar فریده گفت:

  سلام آقای دکتر، من ١٧ سالمه و الان دو سه سال هست که ارتودنسیم رو برداشتم.دکترم هم سیم پشت دندونام گذاشتن هم گفتن باید از ریتینر شفاف متحرک استفاده کنم. متاسفانه من به طور مکرر استفاده نکردم و الان دندونام “/” به این شکل به سمت جلو دهان متمایل شدن.
  برای حل مشکل دوباره مکررا از ریتینر استفاده کنم درست میشه یا دوباره باید ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه کنید تا دندان های شما مجدد معاینه گردد و ریتینر جدید برایتان ساخته شود.

 159. Avatar ملیکا منصورآبادی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند وقتیه فیکس ثابت دارم
  و حس میکنم یه تکه پایینی یکی از دندان هام چسب فیکسش افتاده
  ولی تیزی سیم رو حس نمیکنم و نگاه ک میکنم هنوز چسب روی سیم قرار داره
  نیازه برم دندانپزشکی و ترمیم کنم؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود.

 160. Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من حدودا 4 ساله ارتودنسی انجام دادم و برداشتم 4 ساله… چند وقت پیش جراحی دندون عقل داشتم. به تازگی متوجه شدم ک دندونام در حال جا به جایین
  دوباره قالب متحرک گذاشتم اولش یکم درد داشت ولی جا رفت مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تحت نظر متخصص ارتودنسی ریتینر متحرک گذاشته شده نباید مشکلی باشد.

 161. Avatar سیما گفت:

  اقای دکتر این سیم های متحرک که استفده میشن تا یه حدی فاصله بین دندان هارو هم میبندن یا نع؟ممنونم ازتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر سبب می شود که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. ضمنا متخصص ارتودنسی معالج این مرحله را تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی می داند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 162. Avatar غزاله گفت:

  سلام آقای دکتر درود برشما
  من دندان هایم را تو دانشگاه ارتودنسی کردم
  روال دانشگاه که خودتونم میدونیددانشجو هستند واستاد باالاسرشون.برای ریتینربنظرتون تو خود
  دانشگاه انجام بدم یابرم بیرون؟
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر باید توسط همان متخصص ارتودنسی که برای شما درمان انجام داده است گذاشته شود. حال ریتینر برای شما نیز باید توسط رزیدنت ارتودنسی در دانشگاه قرار داده شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 163. Avatar ربابه حیدری گفت:

  سلام. آیا استفاده از ریتینر ثابت و متحرک اجباری است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر سبب می شود که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. ضمنا متخصص ارتودنسی معالج این مرحله را تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی می داند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 164. Avatar ایدا کوهی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه تازه دو ماهه ارتودنسی هامو باز کردم، دکترم واسم سیم ثابت گذاشته
  موقع مسواک زدن متاسفانه کنده شد
  چه مدت طول میکشه که دچار بهم ریختگی بشه دوباره دودونام؟
  میترسم تا صبح خراب شه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی معالج شما دارد. با متخصص معالج خود مشورت نمایید.

 165. Avatar الهام گفت:

  سلام من تازه ارتودنسیمو در اوردم و ارتودنسی متحرک شفاف گرفتم ،وقتی میندازم اب دهنم توی متحرک جمع میشه
  این برای دندونهام مشکلی نداره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست.

 166. Avatar صدف گفت:

  سلام وقت بخیر
  من بعد از بازکردن ارتودنسی از ریتینر ثابت(سیم‌پشت دندان) استفاده میکنم و دکترم بهم گفت ک بعد ازینکه دندون عقلت درومد میتونی سیم‌هارو از پشت دندونات برداری
  این‌کار درسته آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها، فکو سن شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 167. Avatar کیانا گفت:

  سلام
  من سه سال پیش ارتودنسیم برداشتم بعد سه سال دندان عقلم در اومده. موجب بهم ریختگی شده پیش دکترم رفتم گفتن فیکس ها و چهار دندون عقل رو بکش من وقتی فیکس برداشتم فک پایینم به شدت درد میکنه. مشکلی نیست به نظرتون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان ها و فک معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 168. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام ببخشید من دو ساله از پلاک نگه دارنده ثابت استفاده کردم لازمه چقدر دیگه بمونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندان ها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 169. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر آیا میشه همزمان از دو تا ریتینر استفاده کرد من بعد از مدتی یدونه دیگه برام درست کرد ، من اولی رو نگه داشتم و گاهی استفاده میکنم که اگه یه موقع شکست اون یکیو داشته باشم و بتونم استفاده کنم چون به دکترم دیگه دسترسی ندارم
  آیا کار درستی میکنم یا ضرر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هر دو ریتینر دندان شما یکی هستند یعنی یکی بعنوان زاپاس دارید مشکلی نیست.

 170. Avatar ملکی گفت:

  سلام اقای دکتر من سال 95 دوره درمان ارتودنسی ام تمام شده و از ان موقع تا به الان ریتینر ثابت گذاشتم الان حدود یک ماه که یکی از ریتینر دندان بالا شکسته ویکی از دندان ها سیم ریتینر ش جابهجا شده بعد از این همه سال که ریتینر ثابت داشتم ایا لازم که تعویض بشه یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی معالج شما دارد باید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 171. Avatar ایلاد گفت:

  سلام ریتینر متحرک من شکسته من چسبوندمش هم از پشت چسب زدم هم از جلو و پشتش برجسته شده چون زیاد زدم بعد یکم حس میکنم ب دندون جلوییم فقط ب یکیش خیلی کم فشارمیاره ایا مشکلی پیش میاره یا ن البته اینم بگم سه ماهه گذاشتم و خداروشکر بازگشتی توی دندونم نبوده و خداروشکرهمونجوری صاف مونده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگرریتینر یا پلاک متحرک شکسته است . چساندن آن با چسب مایع معمولی درست نیست. شما به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا مجدد برایتان ریتینر قالب گیری و ساخته شود.

 172. Avatar نورا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید ریتینر ثابت من شکسته و جدا شده چیکار کنم به متخصص ارتودنسی ام مراجعه کنم یا اشکال ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید . ریتینر برای فیکس شدن کار درمان ارتودنسی ضروری است.

   1. Avatar پارمیدا گفت:

    سلام آقای دکتر من ارتودنسی انجام دادم تموم شده و برای فک پایین ریتینر ثابت گذاشته و برای فک بالا هم ریتینر متحرک البته یه ریتینر متحرک هم برای فک پایین علاوه بر اون ثابته داده
    الان یکی از چسبهای ریتینرم جدا شده یعنی یکیش افتاده سوالم اینه که الان کل ریتینر من تعویض میشه یا اینکه فقط اونایی که افتاده رو می چسبونن؟
    و اینکه باید هزینه کل ریتینر و بدم دوباره ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا اگر ریتینر لازم باشد برایتان بچسباند.

 173. Avatar مهسا گفت:

  سلام
  من ریتینر ثابتم یکیش افتاد و دیر متوجه شدم و دندونم کج شده وقتی به دکترم‌مراجعه کردم اونی که افتاده بود رو درست کردن الان یک هفته‌گذشته و من تغییری نمیبینم!!
  ایا این ریتینرهای ثابت کمکی به صاف شدن مجدد دندونم نمیکنن ؟یا سرعتشون نسبت به ارتودنسی پایین تره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کاربرد ریتینر برای اینست که دندان های صاف شده به حالت قبل برنگردد و ناهنجاری تغییر نکند. برای ثبات و فیکس کار از ریتینر استفاده می شود.

 174. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر. وقت بخیر بعد از ارتودنسی باید ریتینر استفده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر بعد از درمان ارتودنسی برای ثابت ماندن دندان ها ضروری است.

 175. Avatar مهشید گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه
  من حدود ۷سال هست که ارتودنسی کردم وسنم ۲۵بود اون زمان
  ۲سال براکتها روی دندانها بودن ودوتا دندان هم از فک بالا کشیده شد با اینکه فقط یه کوچولو دندانهای جلو رو هم بود و بقیه مشکلی نداشتن ‌. واینکه هنوز یه فاصله کمی بین دندان۳بود که کار رو اتمام کرد و سیمها رو دراورد و ریتینر ثابت گذاشتم ولی دندانهام شروع کردن به باز شدن از هم
  و بعد از مدتی حدود ۱سال و نیم دوباره براکت و …. گذاشتم به مدت ۶ماه و دوباره ریتینر ثابت ولی دوباره بین دندانها فاصله افتاد دقیقا از جایی که دندان کشیده شده
  الان دوباره پزشک گفت باید براکت و … بزاری و ریتینر رو هر ۱۰ماه عوض کنی و …. واقعا خسته شدم و دندانهام زرد شدن و نتیجه ای نگرفتم لطفا منو راهنمایی کنید چیکار باید کنم🙏😔۷ساله که درگیرشونم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه می کردید. طرح درمان متخصص معالج شما درست و خوب نبوده است.

 176. Avatar مشاک گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه
  من حدود ۷سال هست که ارتودنسی کردم وسنم ۲۵بود اون زمان
  ۲سال براکتها روی دندانها بودن ودوتا دندان هم از فک بالا کشیده شد با اینکه فقط یه کوچولو دندانهای جلو رو هم بود و بقیه مشکلی نداشتن ‌. واینکه هنوز یه فاصله کمی بین دندان۳بود که کار رو اتمام کرد و سیمها رو دراورد و ریتینر ثابت گذاشتم ولی دندانهام شروع کردن به باز شدن از هم
  و بعد از مدتی حدود ۱سال و نیم دوباره براکت و …. گذاشتم به مدت ۶ماه و دوباره ریتینر ثابت ولی دوباره بین دندانها فاصله افتاد دقیقا از جایی که دندان کشیده شده
  الان دوباره پزشک گفت باید براکت و … بزاری و ریتینر رو هر ۱۰ماه عوض کنی و …. واقعا خسته شدم و دندانهام زرد شدن و نتیجه ای نگرفتم لطفا منو راهنمایی کنید چیکار باید کنم🙏😔۷ساله که درگیرشونم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه می کردید. طرح درمان متخصص معالج شما درست و خوب نبوده است. همیشه در درمان ارتودنسی سعی بر این است دندانی کشیده نشود.

 177. Avatar مهدی گفت:

  سلام من تو سن 15 سالگی ارتودنسی مو درآوردم ودکترم برای فک پایینی ریتینر ثابت برام گذاشته و گفته بود باید تا دوسال باشه ولی به علت ناآگاهی من وتنبلی الان چهارساله که ریتینر ثابت تو فک پایینمه و به‌علت رعایت نکردن بهداشت دندونهام اون موادی که که باهاش ریتینر رو چسبوندن به صورت قهوی دراومده
  و الان دکترم مطبشو عوض کرده آیا من میتونم برای دراوردنشون به دکتر دیگه ای مراجعه کنم واین که بعد از این همه سال اون ریتینر ها به دندونهام آسیب وارد میکنند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان زیادی ریتینر را داشته اید باید در این مدت طولانی خیلی بهداشت را رعایت می کردید. بهتر است با سرچ در گوگل آدرس متخصص معالج خود را پیدا کرده و مراجعه نمایید.

 178. Avatar Leyla گفت:

  سلام وقت بخیر
  برای مشکل اُپن بایت معمولا از چه نگهدارنده ای پایان کار ارتودنسی استفاده میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar فاطمه محمدی گفت:

    سلام اقای دکتر من چهار روزه براکتامو در اوردن امروزم ریتینر شفاف گرفتم اما وقتی هردو ریتینر بالا و پایینو میزارم دهنم باز میمونه وه به هیچ عنوان بسته نمیشه برا فک پایینم علاوه بر ریتینر متحرک ریتینر ثابت هم گذاشتن ایا این مشکل طبیعیه! وباید باهاش کنار بیام؟!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بنده شرایط دندانی و فکی شما را نمیدانم به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید یا برای معاینه کلینیکی به مطب بنده مراجعه شود.

 179. Avatar مژده گفت:

  با سلام اقای دکتر،بنده سی ساله هستم از۱۶سالگی تا۱۸سالگی تحت درمان با ارتودنسی ثابت بودم ک برای فک پایین ریتینر ثابت گذاشتن،ولی برای فک بالا قالب متحرک دادن،فقط بمن گفتن که اوایل از روزی۱۸ساعت بزنم و کم کم ساعتشو کم کنم و دیگه بمن نگفتن برم پیششون منم اطلاعی از زمان اتمام کار نداشتم ،الان حدودا ۵سالی میشه که دو تا دندون جلویی فکبالام دوباره مثل قبل یکی روی دیگری قرار گرفته ب دکترم دسترسی ندارم،الان بنظرتون شروع کنم دوباره همون قالب متحرک بالا رو استفاده کنم؟؟؟به نظرتون موثره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی معالج مجدد معاینه انجام گیرد. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران متفاوت است. به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. در وب سایت توضیحات داده شده. در لینک ریتینر چیست

 180. Avatar farzaneh گفت:

  سلام خسته نباشید سوالی که از خدمتتون داشتم اینه ارتودنسیم رو به پایانه و اینکه از دکترم پرسیدم گفتن بعد در اوردن سیم از ریتینر ثابت برای فک بالا و متحرک برای پایین استفاده میکنن اخه دندون های پایین من مشکلی نداشت فقط کمی از ریز بودن در اومده بنظر شما برای پایین ام میشه ثابت گذاشت اخه میگه نمیشه اینش برام سواله

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از اتمام درمان ارتودنسی دادن ریتینر ضروری است. نوع ریتینر (ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک ) را متخصص ارتودنسی تشخیص میدهد که کدام مناسب دندان بیمار است و بستگی به نوع ناهنجاری، شیب فکین و … عوامل دیگر دارد. بله، ریتینر ثابت را برای فک پایین و همچنین برای فک بالا می توان قرار داد.

 181. Avatar سادات گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من الان دوساله که ریتینر ثابت دارم و الان بین دندان نیش بالا و اسیاب کناریش حدود 3میل فاصله ایجاد شده
  علتش چی میتونه باشه ممکنه از این باشه که ریتینر مدت زیادیه وجود داره و باید بعد یک شال خارج میشده؟
  و تا چه زمانی باید ریتینر باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در این خصوص باید با دکتر متخصص ارتودنسی معالج خودتان مشورت کنید چون تغییرات ایجاد شده بعد از درمان بستگی به نحوه درمان. طول درمان و غیره دارد که من از آنها اطلاعی ندارم.

 182. Avatar نسرین گفت:

  سلام پسر من 23سالشه و6ساله که بعد ازارتودنسی رتینر داره میخواستم ببینم باید برداره یا باشه مشکلی پیش نمیاد چون ایران نیستن که به دکترشون مراجعه کنند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی برای بیمارانم به گونه ای هست که ریتینر را طولانی مدت به بیماران نمیدهم. شما تحت درمان متخصص ارتودنسی معالج خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 183. Avatar ثریا گفت:

  سلام آقای دکتر ، من از چهار سال پیش درمان ارتودنسی را شروع کرده ام دکتر متخصصم دو روز پیش سیم ها و براکت ها رو کاملا خارج کرده و برام ریتینر ثابت در فک بالا و پایین گذاشتن و الان از همان روز گذاشتن ریتینر ثابت در فک بالا و فک پایین دو روز است که در تلفظ برخی کلمات مثل س و ز مشکل دارم به نظر شما این همیشگی است یا نه؟خیلی از این بابت نگرانم چه کنم؟؟؟میشه راهنماییم کنید.
  خیلی متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید در تکلم شما مشکلی پیش بیاید حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید تا این مشکل را برطرف کند. وگرنه همچنان باقی می ماند.

 184. Avatar منیژه گفت:

  سلام آقای دکتر متخصص ارتودنسی من برام ریتینر ثابت گذاشته یکم مشکل دارم در صحبت کردم آیا این طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید تا مشکل شما حل شود.

 185. Avatar مهدخت گفت:

  با سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  ریتینر ثابت را فقط یکبار میتوان پشت دندانها نصب کرد
  با در صورت خراب شدن و شکستن سیمها امکان تعویض و نصب مجدد ریتینر وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر را چند بار می توان عوض کرد. اگر ریتینر شکسته شود با کامپوزیت می توان ریتینر را در محل قرار داد.

 186. Avatar محمدی گفت:

  سلام. من یک هفته شده که ارتدونسیم تموم شده و دراوردم، و سوالم اینجاست که چرا هم نگهدارنده ثابت برام گذاشتند و هم نگهدارنده متحرک هم دادند. چرا باید هردو نگهدارنده رو داشته باشم علتش چیست؟
  واینکه نگهدارنده متحرک امکان قورت دادن اب دهان را ازمن گرفته و در سختی هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص معالج خود مشورت کنید و فقط از ریتینر ثابت استفاده کنید.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    با سلام افای دکتر من ریتینر متحرک گذاشتم ۶ ماه بعد شکست ایا ممکنه دوباره دندانهایم نا مرتب شوند؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دندانهای شما توسط متخصص ارتودنسی معالج خودتون معاینه کلینیکی انجام شود. و جواب را از ایشان بگیریر.

 187. Avatar الهه گفت:

  سلام. من یک هفته شده که ارتدونسیم تموم شده و دراوردم، و سوالم اینجاست که چرا هم نگهدارنده ثابت برام گذاشتند و هم نگهدارنده متحرک هم دادند. چرا باید هردو نگهدارنده رو داشته باشم علتش چیست؟
  باسپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک نوع رتیتنر کافی بوده است.علت را باید از متخصص معالج خودتان یپرسید.

 188. Avatar پریا گفت:

  با سلام
  من در سن 17 سالگی ارتودنسیم تموم شد و رینتر ثابت برام گذاشتن فک پایین بعد از مدت طولانی نتونستم به دندون‌پزشکم مراجعه کنم الان که 20 سالمه حدود سه روزه که حس میکنم دیگه متصل نیست به دندونم و یکی از دندونام فاصله اش زیاد شده ،مگه بعد از اینهمه سال بازم تغییر میکنه؟؟؟احتیاج مجدد به ارتودنسی فک پایین داره ؟؟؟لطفا راهنماییم کنین 🙏🏼

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان خوب باشد نباید چنین اتفاقی بیفتد.

 189. Avatar تینا گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من از سال 83 تا به الان رتینر ثابت در پشت دندان هایم دارم. باتوجه به اینکه الان 28 سالم هست زمانش هست که این رتینر را خارج کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید زودتر باز میشده . به متخصص معالج خود مراجعه کنید.

 190. Avatar کیانا گفت:

  سلام .من بعد از اتمام اتودنسی ۱ سال ریتینر ثابت استفاده کردم بعد ازون الان نزدیک ۳ ماهه ریتینر متحرک میزارم .ممکنه فاصله بیفته بین دندونا ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر متخصص معالج شما طرح درمان خوبی را برای شما داده باشد دندانهای شما قابل برگشت نخواهد بود.

   1. Avatar منا گفت:

    سلام ببخشید من بعد ارتودنسی رو در اوردم و دکترم برای من ریتینر متحرک داده است آیا استفاده اش ضروریه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای ثابت شدن دندانها بعد از درمان ارتودنسی ضروری می باشد.

   2. Avatar غزاله گفت:

    سلام من حدود دوسال پیش ارتودنسی هامو درآوردم از نگهدارنده ی ثابت استفاده میکنم منم الان حدود ۱۷ سالمه و خواستم بدنم نیازه به پزشکم مراجعه کنم برای درآوردن نگاهدارنده ها یا تعویضشون و اینکه دندونای عقلمو اگه دراومدن نیازه بکشم ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای برداشتن نگهدارنده ثابت یا ریتینر ثابت باید به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 191. Avatar mahsa گفت:

  با سلام
  آقای دکتر آیا استفاده از ریتینر به صورت دائمی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.در موارد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت است، اما معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک استفاده کرد.

 192. Avatar مبینا گفت:

  سلام
  من دندون عقلم دراومده ولی ریتینر دارم ممکنه موجب کج شدن دندون هام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص ارتودنسی خود مشورت نمایید.

  2. Avatar الناز گفت:

   با سلام خدمت پزشک گرامی
   میخواستم بدونم هزینه ریتینر برای هر فک چقدر هست؟
   ماه دیگه سیم دندونهام رو باز میکنن

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. حضورا به شما اعلام می گردد.

    1. Avatar پرنیا گفت:

     سلام اقای دکتر من تو سن ۱۳ سالگی از سیم متحرک استفاده میکردم اما به دلیل درد زیاد نتونستم تحملش کنم و در اوردمش من یک دندونم عقبه و الان خیلی پشیمونم
     الان ۱۵ سالمه میتونم هنوزم از همون سیم استفاده کنم و پیش دکترم برم تا هر هفته چک بشه یا امکانش نیست؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 193. Avatar صادقی گفت:

  سلام
  من پشت دندونم ریتینر هست و دندون عقلم در اومده نگرانم دندونام حالت ناصافی بگیره آیا ریتینر جلوگیری میکنه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 194. Avatar فریال ساحلی گفت:

  باسلام من در سن ۴۰ سالگی ارتودنسی کردم و بسیار راضی بودم الان ۵ ساله که ریتینر ثابت دارم و دست دارم بردارم به نظر شما این مدت کافی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . زیاد است. با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 195. Avatar فریبا گفت:

  باسلام من ۴۰ سالمه آیا می توانم بعلت فاصله دو تا دندان جلو ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در صورت داشتن لثه سالم. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 196. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۳ ساله که رتینیر ثابت دارم و احساس می کنم تو این ندت این رتینیر ثابت باعث بوی بد تنفس من شده
  چیکار باید بکنم تا رفع شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 197. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر . چه مدت و چه موقعی باید از ریتینر متحرکم استفاده کنم . فراموش کردم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در افراد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت هست.معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک یا ریتینر استفاده کرد. شاید به دستور متخصص ارتودنسی بیمار مجبور باشد فقط شب ها از این پلاک یا ریتینر استفاده کند.

 198. Avatar عرفان گفت:

  سلام جناب دکتر من سال ۹۱ ارتودنسی رو باز کردم و دکتر من برای پشت دندان های پایین من سیم ثابت گذاشت. پس از گذشت هشت سال یه طرف سیم بلند شد.و من چون در سفر هستم مجبور شدم کل سیم رو از پشت دندان هام درآوردم. ایا لازمه این سیم ها دوباره زده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ریتینر ثابت بوده برای تثبیت ارتودنسی ثابت باید مدتی استفاده شود.

 199. Avatar Saba گفت:

  سلام.
  ساختن پلاک متحرک و یا همون سیم های ثابتی که پس از باز شدن براکت ها پشت دندان میگذارند هزینه جداگانه دارد؟ یا در همون هزینه کلی ارتودنسی محاسبه میشود.
  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر نگهدارنده ثابت ارتودنسی می باشد. وقتی که طول درمان ارتودنسی به پایان رسید و ارتودنسی ثابت باز شد برای ثبات دندانها باید استفاده شود. و در موقع معاینه حضوری راهنمایی خواهید شد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 200. Avatar آرام گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.چه مدت بعد از باز کردن نگهدارنده ثابت(سیم نازک پشت دندان) دندان ها به حالت قبل از ارتودنسی برمیگردن؟ حدود دوسال نگهدارنده روی دندونام بود، الان دوماه سیم رو باز کردم ولی تغییری نکردن فقط هر چند وقت یه بار درد میگیرن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 201. Avatar الی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من سه ماه پیش ریباند کردم و دندان‌پزشکم برای فک بالا ریتینر اسیکس دادن اما به طور منظم استفاده نکردم، الان بعد از سه ماه احساس کردم دندان ها در حال تغییر شکلن برای همین مجدد از ریتینر استفاده میکنم اما دچار درد بسیار شدید و التهاب لثه میشم، مشکل خاصی ایجاد نمیکنه؟ من به استفاده از ریتینر ادامه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. من شرایط دندانها ی شما را ندارم و نمیدانم باید از متخصص خودتان بپرسید .

 202. Avatar Golsa گفت:

  سلام ارتودنسی ثابت من تمام شده است ودکترم برای فک بالا رینتر متحرک ازنوع پلاستیکی داده و لی اونو میذارم دندان هام کامل بهم نمیرسه بخصوص دوتا دندون جلوییم ایا ایرادی دارد؟واینکه یکی ازدندان هام هنوزم کجه میگ مشکل از تاج دندانته ایا با ارتدنسی نمیشد حلش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام متخصص معالج شما در صورت اطمینان ازمرتب بودن دندانها باید ارتودنسی ثابت شما را باید باز میکردن . حتما طرح درمان خوبی را متخصص معالجتون نداده اند. و شما باید پاسخ این سوال را باید از متخصص معالجتون بخواهید.

 203. Avatar ماریا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من قرارهستش تا چندروز آینده سیم ارتودنسی دندونهام رو باز کنم و دکتر معالجم گفتن که ریتینر متحرک براتون کارمیذارم.فقط یه موضوعی که هست با توجه به استفاده بیماران از متحرک و مشکلات بعد از آن امکانش هست من از ثابت استفاده کنم؟کاربرد متحرک و ثابت یکی هست یا باهم فرق دارند؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. متخصص ارتودنسی معالج شما براساس نوع ناهنجاری تصمیم می گیرد که کدام ریتینر را به شما بدهد کاربرد ریتینر متحرک و ثابت یا باهم فرق دارند که به طور کامل در وب سایت در قسمت ریتینر شرح داده شده است

 204. Avatar Yas گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه و امروز سیم دندونام بازکردم و برام ثابت گذاشتن وای احساس میکنم دندون ۲ چپ بالا باز مورد داره نمیشه کاری کرد

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   این موضوع را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید. در صورت نیاز دوباره برای شما سیم ارتودنسی می گذارند یا مشکل شما با ریتینر حل خواهد شد.

 205. Avatar مهرخ گفت:

  سلام پزشک من بعد از ریباند ارتودنسیم هم ریتینیر ثابت پشت دندان ها قرار داده وهم ریتینیر شفاف گفتن که استفاده کنم.استفاده از ریتینیرشفاف واقعا برام مشکله.میتونم. ازش استفاده نکنم درحالیکه ثابت و داررم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی بیمار ریتینر ثابت را دارد نیاز به ریتینر شفاف متحرک نیست

 206. Avatar مها گفت:

  سلام اقای دکتر من 17 سالمه و بعد چهار سال ارتودنسی احتمالن یه ماه دیگه ارتودنسیمو درمیارم فقط در گیر اینم که از ریتینر ثابت استفاده کنم یا متحرک؟ بعد من میتونم بلیچینگ هم انجام بدم در طول درمان ارتودنسی؟

  1. Avatar Dr Jamilian گفت:

   سلام بعد از برداشتن سیم ارتودنسی در صورت نیاز بلیچینگ نیز توسط متخصص ارتودنسی شما انجام می شود. شرایط استفاده از ریتینر نیز توسط متخصص ارتودنسی معالج تعیین می گردد.

 207. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر
  سیم ثابت سازی( بعد از ارتودنسی) که پشت دندونام کار گذاشتی ظهر نهار خوردم از روی ۲ تا از دندونای فک بالام جدا شد الان چکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به پزشک معالجتان مراجعه نمایید تا دوباره ان را قرار دهد

 208. Avatar هانیه گفت:

  سلام خسته نباشید من پس از برداشتن ارتودنسی ثابت ریتینگ متحرک استفاده کردم که خیلی قالب دندان هایم نبود وبطور مرتب استفاده نمردم چون قسمت هایی ازان پوسیده شده بود وسیمی هم نداشت باید برای جلوگیری از حرکت دندان هایم چه کنم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید ایشان بر اساس نوع درمان و وضعیت کنونی دندان هایی شما نظر خواهند داد که ریتینر را تعویض کنید یا خیر

 209. Avatar المیرا گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر جمیلیان
  بنده بعد از باز کردن ارتدنسی ثابت در دندان های بالا بعد از یک یا دو هفته دچار کمی بهم ریختگی شدم ایا ریتینر متحرک تاثیر ی در اصلاح این بهم ریختگی دارد یا فقط جلوی بیشتر شدن این تغییرات را میگیرد؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این خصوص باید با دکتر متخصص ارتونسی معالج خودتان مشورت کنید چون تغییرات ایجاد شده بعد از درمان بستگی به نوع ناهنجاری . شدت درمان . نحوه درمان. طول درمان و غیره دارد که من از انها خبر ندارم

   1. Avatar الهه گفت:

    سلام آقای دکتر من دوساله که ارتودنسی دندان هام را باز کردم و در این دو سال ریتینر دارم. دیگه خسته شدم. چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، این مدت بسیارزیاد است به متخصص معالج خود مراجعه نمایید. طرح درمان مراجعه کنندگان بنده به گونه ای است که فقط به مدت شش ماه باید از ریتینر استفاده کنند.

    2. Avatar زز گفت:

     سلام من دو روزه ارتودنسی ها مو باز کردم بعد هنوز نگهدارنده متحرک آماده نشد من استرس دارم بر گرده تو این چند روز اتفاقی نمیفته؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. با توجه به اینکه طرح درمان ارتودنسی شما درست و مناسب توسط متخصص ارتودنسی انجام گرفته باشد. جای نگرانی نیست.

   2. Avatar ملکی گفت:

    سلام وقت بخیر
    من امروز ارتودنسی رو تموم کردم و سیم ثابت فقط برای فک پایینم گذاشتن و قالب گیری هم کردن برای نگهدارنده متحرک
    نگرانم دندون های بالا بهم بریزن چون سیم ثابت ندارن

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. معمولا این نگرانی ها بی مورد است اما اگر دلیل خاصی دارید با متخصص ارتودنسی معالج مشورت نمایید. این را مطمئن باشید که متخصص ارتودنسی معالج براساس طرح درمان شما اقدامات را انجام داده است پس جای نگرانی نیست.

  2. Avatar زهرا گفت:

   سلام وقت بخیر. دوماهه ارتودنسیم تموم شده و دکترم بهم گفته دندانم نیاز به فیکس ندارد. ولی من میترسم دندونم دوباره ب حالت قبل برگرده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. استفاده از ریتینر بستگی به تشخیص متخصص ارتودنسی معالج شما دارد. اگر ایشان اینگونه تشخیص داده اند حتما نیاز به پلاک بعد از درمان ارتودنسی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *