دانستنی های ارتودنسی

ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

خانمی در حال نشان دادن ریتینرهای متحرک

بعد از پایان دوره درمان ارتودنسی لازم است که مراقبت ویژه ای از دندان های خود به عمل آورید. هزینه های ارتودنسی بر کسی پوشیده نیست و از سوی دیگر تا مدت زمان طولانی بعد از پایان ارتودنسی ثابت، احتمال تغییر و حرکت بین دندان ها وجود دارد. پس برای اینکه مجبور نباشید دوباره هزینه زیادی متقبل شوید باید از پلاک (ریتینر یا نگهدارنده) استفاده کنید. استفاده از پلاک ها پس از ارتودنسی ثابت و متحرک، بخش مهمی از محافظت روزمره از دندان ها است. پلاک ها راه بسیار خوبی برای حفظ همان لبخند و شکل مرتب دندان ها است، که در طول چند سال گذشته توسط ارتودنسی شکل گرفته اند. گذاشتن سیم پشت دندان بعد از ارتودنسی یک راه حل عالی برای جلوگیری از بازگشت درمان ارتودنسی می باشد.

ریتینر ثابت بعد از ارتودنسی

پلاک ها معمولا توسط متخصص ارتودنسی که مسئول درمان بوده اند ساخته می شوند. این کار معمولا با گرفتن قالب از دندان هایی که به تازگی صاف و مرتب شده اند در پایان دوره درمان ارتودنسی انجام می گیرد. پلاک ساخته شده می تواند دقیقا همان موقعیتی که توسط براکت ها و ارتودنسی ثابت ایجاد شده بود را حفظ کنند. مواد استفاده شده برای ساخت پلاک ها تا حد زیادی مقاوم هستند و می توان از آن ها برای سالهای متمادی استفاده کرد. این روش فیکس کردن دندان ها بعد از ارتودنسی توسط تمامی متخصصین ارتودنسی باتجربه پیشنهاد می شود.

در استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی به طور کلی دو نوع پلاک وجود دارد. ثابت و متحرک. انتخاب نوع پلاک ها به نیازهای بالینی فرد مورد نظر، خواسته های خود بیمار و نظر متخصص ارتودنسی بستگی دارد. در نهایت برآیند این عوامل مشخص می کند که بیمار باید از کدام یک از پلاک ها و برای چه مدت زمانی استفاده کند.

ریتینر ثابت برای تثبیت درمان ارتودنسی

نوع ثابت ریتینر معمولا شامل یک سیم نازک است که در پشت دندان های جلویی فک پایین یا بالا قرار دارد. ریتینر ثابت برای تثبیت درمان ارتودنسی یک روش سریع مطمئن است. محل اتصال در این پلاک های ثابت مشابه همان محل هایی است که در براکت های ارتودنسی ثابت وجود داشت. به این دلیل که این نوع سیم در سراسر چند دندان قرار گرفته است، برای دسترسی به فضای اینترپروکسیمال بین دندان ها باید از ابزار های مخصوصی که کاری مشابه نخ دندان انجام می دهند استفاده کرد.

استفاده از این ابزار ها به آن ها کمک می کند بتوانند با دقت بیشتری و بدون آسیب رساندن به سیم بتوانند فضای بین دندان ها و سیم یا دندان های دیگر را به خوبی تمیز کنند. هرچند این کار کمی بیشتر از نخ دندان کشیدن ساده طول خواهد کشید، اما نتیجه آن کاملا مثبت است. این سیم قرار است در طول تمام 24 ساعت و 7 روز هفته از فرم صحیح دندان ها حمایت کند، پس باید در حفظ و نگهداری آن کوشا باشید و فراموش نکنید همواره احتمال آسیب به سیم وجود خواهد داشت. برداشتن سیم پشت دندان ها برای تثبیت درمان ارتودنسی بسته به نظر ارتودنتیست معالج شما بین 6 تا 12 ماه متغییر خواهد بود.

ریتینر متحرک برای فیکس کردن دندان ها

ریتینر یا پلاک متحرک برای فیکس کردن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی، همانطور که از نام آن مشخص است، قابلیت جا به جایی دارد. پلاک متحرک از یک شکل خاص برای نگهداری دندان ها در وضعیت ثابت پیروی می کند. این پلاک از ترکیب سیم که از جلوی تمام دندان های پیشین فک بالا و دندان های جلویی فک پایین عبور می کند و قلاب هایی از جنس اکریلیک که در بین یا پشت دندان های عقبی قرار گرفته اند تشکیل شده است. ترکیب سیم و قلاب ها در پلاک متحرک دندان ها را در حالت درست و فرم ارتودنسی شده حفظ می کند و در این کار به خوبی ریتینر های ثابت عمل می کند.

مزیت اصلی پلاک متحرک قابلیت جا به جایی آن است. بیمار می تواند به راحتی پلاک متحرک را از دهان خود خارج کند و به تمیز کردن دندان و پلاک بپردازد. البته نباید فراموش کرد که از این پلاک هم باید در طول روز استفاده کرد. در موارد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت است، اما معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک استفاده کرد. بعد از این زمان اگر تغییری در فرم دندان ها مشاهده نشد شاید به دستور متخصص بیمار مجبور باشد فقط شب ها از این پلاک استفاده کند.

انواع ریتینر دندانی

نکته منفی در استفاده از پلاک ریتینر متحرک احتمال گم شدن یا خراب شدن آن است. به همین دلیل کسانی که از پلاک متحرک استفاده می کنند باید نکات خاصی را برای مراقبت از پلاک های خود رعایت کنند. در هردو حالت برای اطمینان بیشتر از کارکرد درست پلاک ثابت یا متحرک خود باید با متخصص ارتودنسی خود ارتباط داشته باشید و بهداشت دهان و دندان را کاملا رعایت کنید . برداشتن فیکس دندان با استفاده از ریتینر متحرک ممکن است بیش از 12 ماه به طول بیانجامد. زیرا بیمار ریتینر متحرک را به طور دائم استفاده نمی کند و مدت زمان کمتری در طول روز آنها را بر روی دندان های خود می گذارد.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

160 دیدگاه برای “ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 1. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر، من از پلاک شفاف که قابلیت برداشتن موقع غذا رو داره بعد ارتودنسی استفاده میکنم وبه تازگی تحویل گرفتم. احساس میکنم مدام آب دهنم تولید میشه و یکم هم زیر پلاک شفاف میره. از اونطرف هم صحبت کردنم راحت نیس. مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما از ریتینر متحرک استفاده می کنید. اگر ریتینر متحرک بطور کامل روی دندان های شما می نشیند مشکلی نیست. کم کم عادت می کنید.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. من ارتودنسیم داره تموم میشه. میخاستم بپرسم بعد ارتودنسی باید متحرک بزنم یا ثابت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نوع ریتینری که بعد از درمان ارتودنسی، متخصص ارتودنسی به بیمار میدهد براساس نوع ناهنجاری، نوع درمان ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک) و طول درمان هست. اینجا متخصص ارتودنسی معالج که طرح درمان را داده نظر قطعی را میدهد.

 3. Avatar ساقی گفت:

  سلام
  من یه سوالی داشتم
  اگه دندان پشت ریتینر به مشکل بخوره مثلاً پوسیده بشه اونوقت برای ترمیمش باید سیم ریتینر رو برداشت؟
  یا اینکه با وجود اون سیم هم میشه مشکل رو درمان کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی دارد باید معاینه انجام گیرد سپس راهنمایی های لازم داده می شود.

 4. Avatar الهه گفت:

  سلام اقای دکتر من یک هفته است که ارتودنسی هایم را برداشته ام دکترم برای فک پایینم ریتینر ثابت قرار داده ولی برای فک بالایم ریتینر متحرم داده ولی باوجود استفاده مداوم از ریتینر متحرکم دو دندان فک بالایم کمی کج شده اند به نظر شما چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید. چون متخصص ارتودنسی براساس شرایط ناهنجاری شما تصمیم گیری می کند و درمان را انجام میدهد. بنده اطلاعاتی راجع به قبل درمان شما ندارم.

 5. Avatar ایدا گفت:

  سلام خسته نباشید من سه سال پیش ارتودنسی کردم و ریتینر ثابت پشت دندونام هست ولی امروز شکست یه تیکش دکتر من هفته دیگ بهم وقت داده مشکلی نداره تا یه این یه هفته دندونم تکون نمیخوره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید. بنده از طرح درمان دندان های شما اطلاعی ندارم.

 6. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر . من الان نزدیک یک ساله که ارتودنسی مو برداشتم و دکتر برام ریتینری پشت دندونای پایین و بالام گذاشته بعد الان تقریبا سه روزه دهنم همش طعم آهن میده و تلخه همش حس میکنم مشکل از سیم هاست داروی خاصی هم مصرف نمی کنم بگم به خاطر اونه واقعا کلافه شدم نمی دونم اصلا باید پیش چه دکتری برم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر این مزه را دارید به متخصص معالج مراجعه نمایید تا سیم ها (ریتینر ثابت ) برداشته شود.

 7. Avatar کاربر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۲ سال پیش ارتودنسی کردم و شش ماه هست که ریتینر ثابت و اینویزیلاین با هم استفاده میکنم.
  به خاطر شکستن ریتینر بالا بین دندان هام فاصله افتاد. و با الاستیک اصلاح شد. الان که دوباره ریتینر گذاشتم به خوبی قبل نیست و واقعا اذیتم میکنه.
  میتونم ادامه روند ارتودنسی یا حتی نصب مجدد ریتینرم رو پیش شما ادامه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، اگر از طرح درمان متخصص معالج خود رضایت نداشتید. مطب پذیرای شماست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. شرایط دندان ها بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم و طرح درمان مناسب داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar فرهام گفت:

  سلام دکتر . من روند درمان ارتودنسیم تمام شده ، دکتر یه ریتینری برام پشت دندنهام بسته که خیلی اذیت میکنه و برای صحبت کردن اذیت میشم . دهانم احساس سنگینی میکنه به نظرتون این ریتینر تا اخر عمر باید پشت دندونام بمونه ؟ نمیتونم بردارمش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر برای فیکس شدن درمان ارتودنسی است. برای مدت شش ماه باید از ریتینر استفاده کرد، سپس به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 9. Avatar سالاری گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود دو ماه و نیم هست که ارتودنسیم رو باز کردم و از ریتینر ثابت و متحرک باهم استفاده می کنم ولی ریتینر پشت یکی از دندون هام شکست
  چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت اصلاح ریتینر به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود.

 10. Avatar سپیده گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۸سال پیش ارتودنسی کردم
  و ۶سال هست که رینتینر دارم ولی جدیدا خیلی لثه های پایینم درد دارم
  احساس میکنم به لثه هام بخاطر طولانی مدت شدنش آسیب زده
  متاسافنه به دکتری که ارتودنسی کردم دسترسی ندارم
  میتونم در مطب شما ویزیت بشم و درصورت امکان ریتینر رو بردارم؟
  چون خیلی اذیت کننده هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar انیس گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر ببخشید من سال پیش ارتودنسیامو باز کردم هم رتینیر ثابت دارم هم متحرک ولی شب پیش رتینیر متحرکم خراب شد و نمیتونم استفاده کنم، این اواخر هم حس میکردم رتینیر ثابتم تکون میخوره، تا چند روز میتونم بدون رتینیر متحرک بمونم و دندونام تکون نخوره؟
  با سپاس از وقتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه گردد تا راهنمایی لازم داده شود.

 12. Avatar فاطمه گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان. من از ریتینر متحرکم بعد از درمان استفاده نکردم. الان خواستم استفاده کنم روی دندان هایم نمی نشیند چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بعد از درمان ارتودنسی از ریتینر متحرک استفاده می کردید. الان با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 13. Avatar اللهیار قادری گفت:

  سلام . جناب آقای دکتر جمیلیان انتخاب ریتینر ثابت یا متحرک با بیمار است یا متخصص ارتودنسی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر برای ثابت ماندن و فیکس شدن دندان ها بعد از درمان ارتودنسی می باشد. که تشخیص نوع ریتینر ثابت یا متحرک برای بیمار با متخصص ارتودنسی است.

 14. Avatar بهار گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من دوساله ارتودنسی انجام دادم و دوهفته دیگه باز می کنم پزشکم گفت ی سیم نامرئی و یه سیم دیگه ریتینر میذاره دقیق یادم نیست کدوم گفت ولی یکیش تا آخر عمر باید استفاده کنم میخواستم بدونم امکانش هست تا آخر عمر نباشه؟ 😕

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر تا آخر عمر اشتباه است. اطراف سیم پشت دندان ها جرم می گیرد. عفونت لثه ایجاد می کند و …

 15. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من حدودا سال ۹۵ درمان ارتودنسی‌ام به اتمام رسید، اما چون دندونای عقل فک پایینم، فک جوش و افقی بودن جراحی دندون عقل انجام ندادم به همین دلیل دکتر ریتیتر ثابت واسم گذاشت و دو سال بعد که پیشش رفتم گفت بزار بمونه، الان که دیگه ۵ سال نیشه من این ریتینر رو دارم و چسب یکیش هم در رفته و اذیت میکنه، میتونم بدون مشورت دکتر کلا بردارمش؟ چون دکترم تهرانه و من شهرستان و دسترسی بهش ندارم😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه شود. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 16. Avatar مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر جمیلیان
  آیا ریتینر متحرک باعث پوسیدگی دندان هم میشه یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بعد از باز کردن سیم ها در درمان ارتودنسی برای ثابت شدن کار از ریتینر ثابت و یا ریتینر متحرک استفاده می شود.

 17. Avatar امیر گفت:

  سلام من ۲ سال ریتینر انجام دادم والان کمی درد میکنه دندونام علتش چی میتونه باشه و دکترم الان ایران نیست باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داشتن ریتینر به مدت اینقدر طولانی باعث مشکلاتی مانند جرم گرفتن اطراف آن و مشکل لثه را بوجود می آورد. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه مراجعه شود.

 18. Avatar پارسا پارسا گفت:

  سلام اقای دکتر وقت به خیر. من ۶ماهی هست که ارتودنسیمو باز کردم و برای دو فک فیکس ریتینر گذاشته شده. الان میخواستم فک بالا رو لمینیت کنم برای قالب گیری مجبورم در حد ۱ الی ۲ روز ریتینر رو بردارم قالب لمینیت گرفته بشه و مجدد بذارم. مشکلی نداره برداشته بشه با پوتی واش قالب گرفته بشه و مجدد بعد یک روز نصب بشه؟ جابه جایی و برگشت که به این فرصت رخ نمیده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی، توسط متخصص ارتودنسی باید به گونه ای باشد که پس از باز کردن سیم های ارتودنسی دندان هابه حالت اول باز نگردد. وگرنه هزینه و زحماتی که بیمار در طول درمان کشیده است از بین می رود. تبحر متخصص ارتودنسی در اینجاست که ارتودنسی بازگشت نداشته باشد. بنده برای بیمارانم از ریتینر ثابت استفاده نمی کنم. ریتینر متحرک میدهم فقط به مدت شش ماه استفاده کنند. ریتینر ثابت را که نباید مادام العمر استفاده نمود، زیرا اطرافش جرم می گیرد، مشکلاتی برای لثه ایجاد می کند، تغییر شکل، فرم میدهد و یا می شکند. بهتر است با متخصص معالج خود مشورت کنید.

 19. Avatar پگاه گفت:

  سلام. خیلی ممنون بابت مطالب مفیدتون. یک سوال داشتم. من حدود دوهفته ست که از نگهدارنده ثابت استفاده میکنم اما متوجه شدم بعضی از دندونام نسبت به روز اولی که ارتودنسی رو باز کردم جابه جایی داشتن. امکانش هست که این جابه جایی با وجود نگهدارنده ها ادامه پیدا کنه و شدید تر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید دندان شما با استفاده از ریتینر جابجایی و حرکت داشته باشد. به متخصص ارتودسی معالج خود مراجعه نمایید.

 20. Avatar سارا حسينى گفت:

  سلام
  ببخشيد من يك ماه ديگه بهم گفتن كه برم فيكس كنم
  اول سيم هارو كامل بر ميدارن بعد فيكس ميكنن يا يك مدت با سيم ها بايد فيكس باشه؟ ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از برداشتن سیم های ارتودنسی از روی دندان ها برای فیکس کار از ریتینر باید استفاده کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 21. Avatar فریده گفت:

  سلام آقای دکتر، من ١٧ سالمه و الان دو سه سال هست که ارتودنسیم رو برداشتم.دکترم هم سیم پشت دندونام گذاشتن هم گفتن باید از ریتینر شفاف متحرک استفاده کنم. متاسفانه من به طور مکرر استفاده نکردم و الان دندونام “/” به این شکل به سمت جلو دهان متمایل شدن.
  برای حل مشکل دوباره مکررا از ریتینر استفاده کنم درست میشه یا دوباره باید ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه کنید تا دندان های شما مجدد معاینه گردد و ریتینر جدید برایتان ساخته شود.

 22. Avatar ملیکا منصورآبادی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند وقتیه فیکس ثابت دارم
  و حس میکنم یه تکه پایینی یکی از دندان هام چسب فیکسش افتاده
  ولی تیزی سیم رو حس نمیکنم و نگاه ک میکنم هنوز چسب روی سیم قرار داره
  نیازه برم دندانپزشکی و ترمیم کنم؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود.

 23. Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من حدودا 4 ساله ارتودنسی انجام دادم و برداشتم 4 ساله… چند وقت پیش جراحی دندون عقل داشتم. به تازگی متوجه شدم ک دندونام در حال جا به جایین
  دوباره قالب متحرک گذاشتم اولش یکم درد داشت ولی جا رفت مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تحت نظر متخصص ارتودنسی ریتینر متحرک گذاشته شده نباید مشکلی باشد.

 24. Avatar سیما گفت:

  اقای دکتر این سیم های متحرک که استفده میشن تا یه حدی فاصله بین دندان هارو هم میبندن یا نع؟ممنونم ازتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر سبب می شود که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. ضمنا متخصص ارتودنسی معالج این مرحله را تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی می داند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 25. Avatar غزاله گفت:

  سلام آقای دکتر درود برشما
  من دندان هایم را تو دانشگاه ارتودنسی کردم
  روال دانشگاه که خودتونم میدونیددانشجو هستند واستاد باالاسرشون.برای ریتینربنظرتون تو خود
  دانشگاه انجام بدم یابرم بیرون؟
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر باید توسط همان متخصص ارتودنسی که برای شما درمان انجام داده است گذاشته شود. حال ریتینر برای شما نیز باید توسط رزیدنت ارتودنسی در دانشگاه قرار داده شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 26. Avatar ربابه حیدری گفت:

  سلام. آیا استفاده از ریتینر ثابت و متحرک اجباری است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر سبب می شود که دندان های شما در موقعیت جدید، ثابت شده و بعد از برداشتن سیم ها، به هیچ عنوان به حالت اولیه خود باز نگردد. ضمنا متخصص ارتودنسی معالج این مرحله را تضمین کننده میزان موفقیت دوره ارتودنسی می داند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 27. Avatar ایدا کوهی گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه تازه دو ماهه ارتودنسی هامو باز کردم، دکترم واسم سیم ثابت گذاشته
  موقع مسواک زدن متاسفانه کنده شد
  چه مدت طول میکشه که دچار بهم ریختگی بشه دوباره دودونام؟
  میترسم تا صبح خراب شه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی معالج شما دارد. با متخصص معالج خود مشورت نمایید.

 28. Avatar الهام گفت:

  سلام من تازه ارتودنسیمو در اوردم و ارتودنسی متحرک شفاف گرفتم ،وقتی میندازم اب دهنم توی متحرک جمع میشه
  این برای دندونهام مشکلی نداره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست.

 29. Avatar صدف گفت:

  سلام وقت بخیر
  من بعد از بازکردن ارتودنسی از ریتینر ثابت(سیم‌پشت دندان) استفاده میکنم و دکترم بهم گفت ک بعد ازینکه دندون عقلت درومد میتونی سیم‌هارو از پشت دندونات برداری
  این‌کار درسته آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها، فکو سن شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 30. Avatar کیانا گفت:

  سلام
  من سه سال پیش ارتودنسیم برداشتم بعد سه سال دندان عقلم در اومده. موجب بهم ریختگی شده پیش دکترم رفتم گفتن فیکس ها و چهار دندون عقل رو بکش من وقتی فیکس برداشتم فک پایینم به شدت درد میکنه. مشکلی نیست به نظرتون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان ها و فک معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 31. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام ببخشید من دو ساله از پلاک نگه دارنده ثابت استفاده کردم لازمه چقدر دیگه بمونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندان ها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 32. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر آیا میشه همزمان از دو تا ریتینر استفاده کرد من بعد از مدتی یدونه دیگه برام درست کرد ، من اولی رو نگه داشتم و گاهی استفاده میکنم که اگه یه موقع شکست اون یکیو داشته باشم و بتونم استفاده کنم چون به دکترم دیگه دسترسی ندارم
  آیا کار درستی میکنم یا ضرر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هر دو ریتینر دندان شما یکی هستند یعنی یکی بعنوان زاپاس دارید مشکلی نیست.

 33. Avatar ملکی گفت:

  سلام اقای دکتر من سال 95 دوره درمان ارتودنسی ام تمام شده و از ان موقع تا به الان ریتینر ثابت گذاشتم الان حدود یک ماه که یکی از ریتینر دندان بالا شکسته ویکی از دندان ها سیم ریتینر ش جابهجا شده بعد از این همه سال که ریتینر ثابت داشتم ایا لازم که تعویض بشه یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی معالج شما دارد باید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 34. Avatar ایلاد گفت:

  سلام ریتینر متحرک من شکسته من چسبوندمش هم از پشت چسب زدم هم از جلو و پشتش برجسته شده چون زیاد زدم بعد یکم حس میکنم ب دندون جلوییم فقط ب یکیش خیلی کم فشارمیاره ایا مشکلی پیش میاره یا ن البته اینم بگم سه ماهه گذاشتم و خداروشکر بازگشتی توی دندونم نبوده و خداروشکرهمونجوری صاف مونده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگرریتینر یا پلاک متحرک شکسته است . چساندن آن با چسب مایع معمولی درست نیست. شما به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا مجدد برایتان ریتینر قالب گیری و ساخته شود.

 35. Avatar نورا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید ریتینر ثابت من شکسته و جدا شده چیکار کنم به متخصص ارتودنسی ام مراجعه کنم یا اشکال ندارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در اولین فرصت به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید . ریتینر برای فیکس شدن کار درمان ارتودنسی ضروری است.

   1. Avatar پارمیدا گفت:

    سلام آقای دکتر من ارتودنسی انجام دادم تموم شده و برای فک پایین ریتینر ثابت گذاشته و برای فک بالا هم ریتینر متحرک البته یه ریتینر متحرک هم برای فک پایین علاوه بر اون ثابته داده
    الان یکی از چسبهای ریتینرم جدا شده یعنی یکیش افتاده سوالم اینه که الان کل ریتینر من تعویض میشه یا اینکه فقط اونایی که افتاده رو می چسبونن؟
    و اینکه باید هزینه کل ریتینر و بدم دوباره ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا اگر ریتینر لازم باشد برایتان بچسباند.

 36. Avatar مهسا گفت:

  سلام
  من ریتینر ثابتم یکیش افتاد و دیر متوجه شدم و دندونم کج شده وقتی به دکترم‌مراجعه کردم اونی که افتاده بود رو درست کردن الان یک هفته‌گذشته و من تغییری نمیبینم!!
  ایا این ریتینرهای ثابت کمکی به صاف شدن مجدد دندونم نمیکنن ؟یا سرعتشون نسبت به ارتودنسی پایین تره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کاربرد ریتینر برای اینست که دندان های صاف شده به حالت قبل برنگردد و ناهنجاری تغییر نکند. برای ثبات و فیکس کار از ریتینر استفاده می شود.

 37. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر. وقت بخیر بعد از ارتودنسی باید ریتینر استفده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از ریتینر بعد از درمان ارتودنسی برای ثابت ماندن دندان ها ضروری است.

 38. Avatar مهشید گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه
  من حدود ۷سال هست که ارتودنسی کردم وسنم ۲۵بود اون زمان
  ۲سال براکتها روی دندانها بودن ودوتا دندان هم از فک بالا کشیده شد با اینکه فقط یه کوچولو دندانهای جلو رو هم بود و بقیه مشکلی نداشتن ‌. واینکه هنوز یه فاصله کمی بین دندان۳بود که کار رو اتمام کرد و سیمها رو دراورد و ریتینر ثابت گذاشتم ولی دندانهام شروع کردن به باز شدن از هم
  و بعد از مدتی حدود ۱سال و نیم دوباره براکت و …. گذاشتم به مدت ۶ماه و دوباره ریتینر ثابت ولی دوباره بین دندانها فاصله افتاد دقیقا از جایی که دندان کشیده شده
  الان دوباره پزشک گفت باید براکت و … بزاری و ریتینر رو هر ۱۰ماه عوض کنی و …. واقعا خسته شدم و دندانهام زرد شدن و نتیجه ای نگرفتم لطفا منو راهنمایی کنید چیکار باید کنم🙏😔۷ساله که درگیرشونم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه می کردید. طرح درمان متخصص معالج شما درست و خوب نبوده است.

 39. Avatar مشاک گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر باشه
  من حدود ۷سال هست که ارتودنسی کردم وسنم ۲۵بود اون زمان
  ۲سال براکتها روی دندانها بودن ودوتا دندان هم از فک بالا کشیده شد با اینکه فقط یه کوچولو دندانهای جلو رو هم بود و بقیه مشکلی نداشتن ‌. واینکه هنوز یه فاصله کمی بین دندان۳بود که کار رو اتمام کرد و سیمها رو دراورد و ریتینر ثابت گذاشتم ولی دندانهام شروع کردن به باز شدن از هم
  و بعد از مدتی حدود ۱سال و نیم دوباره براکت و …. گذاشتم به مدت ۶ماه و دوباره ریتینر ثابت ولی دوباره بین دندانها فاصله افتاد دقیقا از جایی که دندان کشیده شده
  الان دوباره پزشک گفت باید براکت و … بزاری و ریتینر رو هر ۱۰ماه عوض کنی و …. واقعا خسته شدم و دندانهام زرد شدن و نتیجه ای نگرفتم لطفا منو راهنمایی کنید چیکار باید کنم🙏😔۷ساله که درگیرشونم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه می کردید. طرح درمان متخصص معالج شما درست و خوب نبوده است. همیشه در درمان ارتودنسی سعی بر این است دندانی کشیده نشود.

 40. Avatar مهدی گفت:

  سلام من تو سن 15 سالگی ارتودنسی مو درآوردم ودکترم برای فک پایینی ریتینر ثابت برام گذاشته و گفته بود باید تا دوسال باشه ولی به علت ناآگاهی من وتنبلی الان چهارساله که ریتینر ثابت تو فک پایینمه و به‌علت رعایت نکردن بهداشت دندونهام اون موادی که که باهاش ریتینر رو چسبوندن به صورت قهوی دراومده
  و الان دکترم مطبشو عوض کرده آیا من میتونم برای دراوردنشون به دکتر دیگه ای مراجعه کنم واین که بعد از این همه سال اون ریتینر ها به دندونهام آسیب وارد میکنند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان زیادی ریتینر را داشته اید باید در این مدت طولانی خیلی بهداشت را رعایت می کردید. بهتر است با سرچ در گوگل آدرس متخصص معالج خود را پیدا کرده و مراجعه نمایید.

 41. Avatar Leyla گفت:

  سلام وقت بخیر
  برای مشکل اُپن بایت معمولا از چه نگهدارنده ای پایان کار ارتودنسی استفاده میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar فاطمه محمدی گفت:

    سلام اقای دکتر من چهار روزه براکتامو در اوردن امروزم ریتینر شفاف گرفتم اما وقتی هردو ریتینر بالا و پایینو میزارم دهنم باز میمونه وه به هیچ عنوان بسته نمیشه برا فک پایینم علاوه بر ریتینر متحرک ریتینر ثابت هم گذاشتن ایا این مشکل طبیعیه! وباید باهاش کنار بیام؟!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بنده شرایط دندانی و فکی شما را نمیدانم به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید یا برای معاینه کلینیکی به مطب بنده مراجعه شود.

 42. Avatar مژده گفت:

  با سلام اقای دکتر،بنده سی ساله هستم از۱۶سالگی تا۱۸سالگی تحت درمان با ارتودنسی ثابت بودم ک برای فک پایین ریتینر ثابت گذاشتن،ولی برای فک بالا قالب متحرک دادن،فقط بمن گفتن که اوایل از روزی۱۸ساعت بزنم و کم کم ساعتشو کم کنم و دیگه بمن نگفتن برم پیششون منم اطلاعی از زمان اتمام کار نداشتم ،الان حدودا ۵سالی میشه که دو تا دندون جلویی فکبالام دوباره مثل قبل یکی روی دیگری قرار گرفته ب دکترم دسترسی ندارم،الان بنظرتون شروع کنم دوباره همون قالب متحرک بالا رو استفاده کنم؟؟؟به نظرتون موثره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی معالج مجدد معاینه انجام گیرد. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران متفاوت است. به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. در وب سایت توضیحات داده شده. در لینک ریتینر چیست

 43. Avatar farzaneh گفت:

  سلام خسته نباشید سوالی که از خدمتتون داشتم اینه ارتودنسیم رو به پایانه و اینکه از دکترم پرسیدم گفتن بعد در اوردن سیم از ریتینر ثابت برای فک بالا و متحرک برای پایین استفاده میکنن اخه دندون های پایین من مشکلی نداشت فقط کمی از ریز بودن در اومده بنظر شما برای پایین ام میشه ثابت گذاشت اخه میگه نمیشه اینش برام سواله

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از اتمام درمان ارتودنسی دادن ریتینر ضروری است. نوع ریتینر (ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک ) را متخصص ارتودنسی تشخیص میدهد که کدام مناسب دندان بیمار است و بستگی به نوع ناهنجاری، شیب فکین و … عوامل دیگر دارد. بله، ریتینر ثابت را برای فک پایین و همچنین برای فک بالا می توان قرار داد.

 44. Avatar سادات گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من الان دوساله که ریتینر ثابت دارم و الان بین دندان نیش بالا و اسیاب کناریش حدود 3میل فاصله ایجاد شده
  علتش چی میتونه باشه ممکنه از این باشه که ریتینر مدت زیادیه وجود داره و باید بعد یک شال خارج میشده؟
  و تا چه زمانی باید ریتینر باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در این خصوص باید با دکتر متخصص ارتودنسی معالج خودتان مشورت کنید چون تغییرات ایجاد شده بعد از درمان بستگی به نحوه درمان. طول درمان و غیره دارد که من از آنها اطلاعی ندارم.

 45. Avatar نسرین گفت:

  سلام پسر من 23سالشه و6ساله که بعد ازارتودنسی رتینر داره میخواستم ببینم باید برداره یا باشه مشکلی پیش نمیاد چون ایران نیستن که به دکترشون مراجعه کنند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی برای بیمارانم به گونه ای هست که ریتینر را طولانی مدت به بیماران نمیدهم. شما تحت درمان متخصص ارتودنسی معالج خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 46. Avatar ثریا گفت:

  سلام آقای دکتر ، من از چهار سال پیش درمان ارتودنسی را شروع کرده ام دکتر متخصصم دو روز پیش سیم ها و براکت ها رو کاملا خارج کرده و برام ریتینر ثابت در فک بالا و پایین گذاشتن و الان از همان روز گذاشتن ریتینر ثابت در فک بالا و فک پایین دو روز است که در تلفظ برخی کلمات مثل س و ز مشکل دارم به نظر شما این همیشگی است یا نه؟خیلی از این بابت نگرانم چه کنم؟؟؟میشه راهنماییم کنید.
  خیلی متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید در تکلم شما مشکلی پیش بیاید حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید تا این مشکل را برطرف کند. وگرنه همچنان باقی می ماند.

 47. Avatar منیژه گفت:

  سلام آقای دکتر متخصص ارتودنسی من برام ریتینر ثابت گذاشته یکم مشکل دارم در صحبت کردم آیا این طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید تا مشکل شما حل شود.

 48. Avatar مهدخت گفت:

  با سلام
  ببخشید یه سوال داشتم
  ریتینر ثابت را فقط یکبار میتوان پشت دندانها نصب کرد
  با در صورت خراب شدن و شکستن سیمها امکان تعویض و نصب مجدد ریتینر وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر را چند بار می توان عوض کرد. اگر ریتینر شکسته شود با کامپوزیت می توان ریتینر را در محل قرار داد.

 49. Avatar محمدی گفت:

  سلام. من یک هفته شده که ارتدونسیم تموم شده و دراوردم، و سوالم اینجاست که چرا هم نگهدارنده ثابت برام گذاشتند و هم نگهدارنده متحرک هم دادند. چرا باید هردو نگهدارنده رو داشته باشم علتش چیست؟
  واینکه نگهدارنده متحرک امکان قورت دادن اب دهان را ازمن گرفته و در سختی هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص معالج خود مشورت کنید و فقط از ریتینر ثابت استفاده کنید.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    با سلام افای دکتر من ریتینر متحرک گذاشتم ۶ ماه بعد شکست ایا ممکنه دوباره دندانهایم نا مرتب شوند؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دندانهای شما توسط متخصص ارتودنسی معالج خودتون معاینه کلینیکی انجام شود. و جواب را از ایشان بگیریر.

 50. Avatar الهه گفت:

  سلام. من یک هفته شده که ارتدونسیم تموم شده و دراوردم، و سوالم اینجاست که چرا هم نگهدارنده ثابت برام گذاشتند و هم نگهدارنده متحرک هم دادند. چرا باید هردو نگهدارنده رو داشته باشم علتش چیست؟
  باسپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک نوع رتیتنر کافی بوده است.علت را باید از متخصص معالج خودتان یپرسید.

 51. Avatar پریا گفت:

  با سلام
  من در سن 17 سالگی ارتودنسیم تموم شد و رینتر ثابت برام گذاشتن فک پایین بعد از مدت طولانی نتونستم به دندون‌پزشکم مراجعه کنم الان که 20 سالمه حدود سه روزه که حس میکنم دیگه متصل نیست به دندونم و یکی از دندونام فاصله اش زیاد شده ،مگه بعد از اینهمه سال بازم تغییر میکنه؟؟؟احتیاج مجدد به ارتودنسی فک پایین داره ؟؟؟لطفا راهنماییم کنین 🙏🏼

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان خوب باشد نباید چنین اتفاقی بیفتد.

 52. Avatar تینا گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من از سال 83 تا به الان رتینر ثابت در پشت دندان هایم دارم. باتوجه به اینکه الان 28 سالم هست زمانش هست که این رتینر را خارج کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید زودتر باز میشده . به متخصص معالج خود مراجعه کنید.

 53. Avatar کیانا گفت:

  سلام .من بعد از اتمام اتودنسی ۱ سال ریتینر ثابت استفاده کردم بعد ازون الان نزدیک ۳ ماهه ریتینر متحرک میزارم .ممکنه فاصله بیفته بین دندونا ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر متخصص معالج شما طرح درمان خوبی را برای شما داده باشد دندانهای شما قابل برگشت نخواهد بود.

   1. Avatar منا گفت:

    سلام ببخشید من بعد ارتودنسی رو در اوردم و دکترم برای من ریتینر متحرک داده است آیا استفاده اش ضروریه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای ثابت شدن دندانها بعد از درمان ارتودنسی ضروری می باشد.

   2. Avatar غزاله گفت:

    سلام من حدود دوسال پیش ارتودنسی هامو درآوردم از نگهدارنده ی ثابت استفاده میکنم منم الان حدود ۱۷ سالمه و خواستم بدنم نیازه به پزشکم مراجعه کنم برای درآوردن نگاهدارنده ها یا تعویضشون و اینکه دندونای عقلمو اگه دراومدن نیازه بکشم ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای برداشتن نگهدارنده ثابت یا ریتینر ثابت باید به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 54. Avatar mahsa گفت:

  با سلام
  آقای دکتر آیا استفاده از ریتینر به صورت دائمی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.در موارد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت است، اما معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک استفاده کرد.

 55. Avatar مبینا گفت:

  سلام
  من دندون عقلم دراومده ولی ریتینر دارم ممکنه موجب کج شدن دندون هام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص ارتودنسی خود مشورت نمایید.

  2. Avatar الناز گفت:

   با سلام خدمت پزشک گرامی
   میخواستم بدونم هزینه ریتینر برای هر فک چقدر هست؟
   ماه دیگه سیم دندونهام رو باز میکنن

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. حضورا به شما اعلام می گردد.

    1. Avatar پرنیا گفت:

     سلام اقای دکتر من تو سن ۱۳ سالگی از سیم متحرک استفاده میکردم اما به دلیل درد زیاد نتونستم تحملش کنم و در اوردمش من یک دندونم عقبه و الان خیلی پشیمونم
     الان ۱۵ سالمه میتونم هنوزم از همون سیم استفاده کنم و پیش دکترم برم تا هر هفته چک بشه یا امکانش نیست؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 56. Avatar صادقی گفت:

  سلام
  من پشت دندونم ریتینر هست و دندون عقلم در اومده نگرانم دندونام حالت ناصافی بگیره آیا ریتینر جلوگیری میکنه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 57. Avatar فریال ساحلی گفت:

  باسلام من در سن ۴۰ سالگی ارتودنسی کردم و بسیار راضی بودم الان ۵ ساله که ریتینر ثابت دارم و دست دارم بردارم به نظر شما این مدت کافی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . زیاد است. با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 58. Avatar فریبا گفت:

  باسلام من ۴۰ سالمه آیا می توانم بعلت فاصله دو تا دندان جلو ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در صورت داشتن لثه سالم. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود، باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 59. Avatar رها گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۳ ساله که رتینیر ثابت دارم و احساس می کنم تو این ندت این رتینیر ثابت باعث بوی بد تنفس من شده
  چیکار باید بکنم تا رفع شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 60. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر . چه مدت و چه موقعی باید از ریتینر متحرکم استفاده کنم . فراموش کردم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در افراد مختلف دستورات متخصص ارتودنسی متفاوت هست.معمولا برای سه ماه اول باید روز و شب از پلاک متحرک یا ریتینر استفاده کرد. شاید به دستور متخصص ارتودنسی بیمار مجبور باشد فقط شب ها از این پلاک یا ریتینر استفاده کند.

 61. Avatar عرفان گفت:

  سلام جناب دکتر من سال ۹۱ ارتودنسی رو باز کردم و دکتر من برای پشت دندان های پایین من سیم ثابت گذاشت. پس از گذشت هشت سال یه طرف سیم بلند شد.و من چون در سفر هستم مجبور شدم کل سیم رو از پشت دندان هام درآوردم. ایا لازمه این سیم ها دوباره زده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ریتینر ثابت بوده برای تثبیت ارتودنسی ثابت باید مدتی استفاده شود.

 62. Avatar Saba گفت:

  سلام.
  ساختن پلاک متحرک و یا همون سیم های ثابتی که پس از باز شدن براکت ها پشت دندان میگذارند هزینه جداگانه دارد؟ یا در همون هزینه کلی ارتودنسی محاسبه میشود.
  ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر نگهدارنده ثابت ارتودنسی می باشد. وقتی که طول درمان ارتودنسی به پایان رسید و ارتودنسی ثابت باز شد برای ثبات دندانها باید استفاده شود. و در موقع معاینه حضوری راهنمایی خواهید شد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 63. Avatar آرام گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید.چه مدت بعد از باز کردن نگهدارنده ثابت(سیم نازک پشت دندان) دندان ها به حالت قبل از ارتودنسی برمیگردن؟ حدود دوسال نگهدارنده روی دندونام بود، الان دوماه سیم رو باز کردم ولی تغییری نکردن فقط هر چند وقت یه بار درد میگیرن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به سن بیمار و میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و… ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرارگیرد. در مدت استفاده از ریتینر بیمار باید در زمان های تعیین شده، به متخصص مراجعه نموده و وضعیت کلی دندان و فک را کنترل نماید. مراجعه به این لینک ریتینر چیست

 64. Avatar الی گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من سه ماه پیش ریباند کردم و دندان‌پزشکم برای فک بالا ریتینر اسیکس دادن اما به طور منظم استفاده نکردم، الان بعد از سه ماه احساس کردم دندان ها در حال تغییر شکلن برای همین مجدد از ریتینر استفاده میکنم اما دچار درد بسیار شدید و التهاب لثه میشم، مشکل خاصی ایجاد نمیکنه؟ من به استفاده از ریتینر ادامه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. من شرایط دندانها ی شما را ندارم و نمیدانم باید از متخصص خودتان بپرسید .

 65. Avatar Golsa گفت:

  سلام ارتودنسی ثابت من تمام شده است ودکترم برای فک بالا رینتر متحرک ازنوع پلاستیکی داده و لی اونو میذارم دندان هام کامل بهم نمیرسه بخصوص دوتا دندون جلوییم ایا ایرادی دارد؟واینکه یکی ازدندان هام هنوزم کجه میگ مشکل از تاج دندانته ایا با ارتدنسی نمیشد حلش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام متخصص معالج شما در صورت اطمینان ازمرتب بودن دندانها باید ارتودنسی ثابت شما را باید باز میکردن . حتما طرح درمان خوبی را متخصص معالجتون نداده اند. و شما باید پاسخ این سوال را باید از متخصص معالجتون بخواهید.

 66. Avatar ماریا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر من قرارهستش تا چندروز آینده سیم ارتودنسی دندونهام رو باز کنم و دکتر معالجم گفتن که ریتینر متحرک براتون کارمیذارم.فقط یه موضوعی که هست با توجه به استفاده بیماران از متحرک و مشکلات بعد از آن امکانش هست من از ثابت استفاده کنم؟کاربرد متحرک و ثابت یکی هست یا باهم فرق دارند؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. متخصص ارتودنسی معالج شما براساس نوع ناهنجاری تصمیم می گیرد که کدام ریتینر را به شما بدهد کاربرد ریتینر متحرک و ثابت یا باهم فرق دارند که به طور کامل در وب سایت در قسمت ریتینر شرح داده شده است

 67. Avatar Yas گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۵ سالمه و امروز سیم دندونام بازکردم و برام ثابت گذاشتن وای احساس میکنم دندون ۲ چپ بالا باز مورد داره نمیشه کاری کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   این موضوع را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید. در صورت نیاز دوباره برای شما سیم ارتودنسی می گذارند یا مشکل شما با ریتینر حل خواهد شد.

 68. Avatar مهرخ گفت:

  سلام پزشک من بعد از ریباند ارتودنسیم هم ریتینیر ثابت پشت دندان ها قرار داده وهم ریتینیر شفاف گفتن که استفاده کنم.استفاده از ریتینیرشفاف واقعا برام مشکله.میتونم. ازش استفاده نکنم درحالیکه ثابت و داررم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی بیمار ریتینر ثابت را دارد نیاز به ریتینر شفاف متحرک نیست

 69. Avatar مها گفت:

  سلام اقای دکتر من 17 سالمه و بعد چهار سال ارتودنسی احتمالن یه ماه دیگه ارتودنسیمو درمیارم فقط در گیر اینم که از ریتینر ثابت استفاده کنم یا متحرک؟ بعد من میتونم بلیچینگ هم انجام بدم در طول درمان ارتودنسی؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سلام بعد از برداشتن سیم ارتودنسی در صورت نیاز بلیچینگ نیز توسط متخصص ارتودنسی شما انجام می شود. شرایط استفاده از ریتینر نیز توسط متخصص ارتودنسی معالج تعیین می گردد.

 70. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر
  سیم ثابت سازی( بعد از ارتودنسی) که پشت دندونام کار گذاشتی ظهر نهار خوردم از روی ۲ تا از دندونای فک بالام جدا شد الان چکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید به پزشک معالجتان مراجعه نمایید تا دوباره ان را قرار دهد

 71. Avatar هانیه گفت:

  سلام خسته نباشید من پس از برداشتن ارتودنسی ثابت ریتینگ متحرک استفاده کردم که خیلی قالب دندان هایم نبود وبطور مرتب استفاده نمردم چون قسمت هایی ازان پوسیده شده بود وسیمی هم نداشت باید برای جلوگیری از حرکت دندان هایم چه کنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید ایشان بر اساس نوع درمان و وضعیت کنونی دندان هایی شما نظر خواهند داد که ریتینر را تعویض کنید یا خیر

 72. Avatar المیرا گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر جمیلیان
  بنده بعد از باز کردن ارتدنسی ثابت در دندان های بالا بعد از یک یا دو هفته دچار کمی بهم ریختگی شدم ایا ریتینر متحرک تاثیر ی در اصلاح این بهم ریختگی دارد یا فقط جلوی بیشتر شدن این تغییرات را میگیرد؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در این خصوص باید با دکتر متخصص ارتونسی معالج خودتان مشورت کنید چون تغییرات ایجاد شده بعد از درمان بستگی به نوع ناهنجاری . شدت درمان . نحوه درمان. طول درمان و غیره دارد که من از انها خبر ندارم

   1. Avatar الهه گفت:

    سلام آقای دکتر من دوساله که ارتودنسی دندان هام را باز کردم و در این دو سال ریتینر دارم. دیگه خسته شدم. چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، این مدت بسیارزیاد است به متخصص معالج خود مراجعه نمایید. طرح درمان مراجعه کنندگان بنده به گونه ای است که فقط به مدت شش ماه باید از ریتینر استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *