پروتز دندان

روکش دندان

روکش دندان

روکش دندان، پوششی است که دندانپزشک برای بازسازی و ترمیم دندان روی آن قرار می‌دهد. روکش، دندان را به شکل، اندازه و عملکرد طبیعی خود باز می گرداند. روکش می تواند دندان را قوی تر کرده یا ظاهر آن را زیباتر سازد. انجام روکش دندان به عوامل مختلفی از جمله ساختمان دندان ها، عادات بیمار و شرایط دندان‌ها وابسته می باشد. یک تا یک و نیم میلی‌متر از نسج دندان، در فرآیند ترمیم، تراش می‌خورد و مراقبت از آن برای جلوگیری از پوسیدگی مجدد بسیار مهم و ضروری است. روکش دندان کاربردهای ترمیمی و زیبایی مختلفی دارد.

کاربرد روکش دندان

کاندیدای مناسب روکش دندان کیست؟

 • اگر در دندان شما حفره ای به وجود آمده که نسبتا بزرگ است.
 • اگر دندانی دارید که ترک خورده، فرسوده یا ضعیف شده است.
 • اگر عصب کشی دندان داشته اید؛ روکش از دندان ترمیم شده محافظت می کند. قضاوت و تشخیص دندانپزشک در روکش‌گذاری دندان پس از عصب کشی، موضوع بسیار مهمی است.
 • اگر می خواهید نقایص دندان خود و رنگ بد آن را بپوشانید و لبخند خود را جذاب تر کنید.
 • اگر دندان شما به دلیل پوسیدگی از بین رفته است.

مراحل انجام روکش دندان

برای قرار دادن روکش روی دندان طبیعی، چندین مرحله انجام می شود:

دندانپزشک شما دندان را با تراشیدن قسمت بیرونی آن آماده می کند تا روکش دندان، جا باز کند. هرگونه پوسیدگی دندان نیز برداشته می شود. در صورت نیاز به ساختار اضافی دندان برای حمایت از روکش، دندانپزشک شما ممکن است از  “کور بیلداپ” استفاده نماید. “کور بیلداپ” روشی است که در آن دندان‌پزشک ساختار از دست رفته دندان را با یکی از مواد ترمیمی مناسب، بازسازی کرده تا دندان، آماده دریافت روکش شود. با انجام این کار فونداسیون مناسبی برای پشتیبانی از روکش ایجاد می‌شود.

ایجاد ذهنیت مناسبی از روکش دندان، این تصور را می توان با قالب یا اسکن دیجیتالی دندان برای بیمار ایجاد کرد.

مقایسه روکش لاوا و پی ام اف

ممکن است قبل از گذاشتن روکش دائمی، پزشک برای شما روکش دندان موقت قرار دهد. این روکش معمولاً کمتر از دو هفته در دهان شما باقی می ماند. در زمانی که روکش موقت دردرون دهان شماست، ممکن است دندان، نسبت به گرما و سرما حساس باشد. در این مدت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای چسبنده خودداری کنید. اگر دندانپزشک شما تجهیزات ویژه ای داشته باشد، ممکن است در همان روز بتواند روکش دائم جدید را بسازد.

وقتی روکش دائم آماده شد، دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی آن را در دهان شما قرار می دهد و کارهای لازم را انجام می دهد. در صورتی که شما و دندانپزشک تان، از ظاهر روکش احساس رضایت داشته باشید، روکش در جای خود با مواد مخصوص محکم می شود.

انواع روکش دندان

انواع روکش دندان

انواع مختلفی از مواد در ساخت روکش دندان قابل استفاده است، از جمله:

روکش دندان تمام فلزی

جنس این نوع از روکش‌ها کاملا از فلز است و رنگ آن بسته به آلیاژ موجود در روکش، زرد یا سفید می‌باشد. انواع آلیاژ موجود در روکش دندان تمام فلز:

 • آلیاژهای قیمتی
 • آلیاژهای نیمه قیمتی
 • آلیاژهای معمولی

روکش دندان سرامیکی

جنس روکش دندان سرامیکی از چینی های مختلف از جمله، پرسلن است. این نوع روکش انواع گوناگونی دارد از جمله:

 • پرسلن جاکت کراون
 • پرسلن مدرن
 • روکش سرامیکی زیرکونیم

روکش دندان فلزی

روکش دندان سرامیک و فلز

امروزه، این نوع از روکش، مورد استفاده توسط اغلب ارتودنتیست‌ها می باشد. در این نوع از روکش دندان، هسته مرکزی از جنس فلز است تا قدرت و استحکام آن را زیاد کرده و به خوبی بتواند از دندان محافظت نماید؛ اما لایه خارجی به جهت افزایش زیبایی، از جنس سرامیک می باشد. به عبارت دیگر، می توان اینگونه نتیجه گرفت که استفاده از روکش دندان “سرامیک و فلز”، زیبایی “روکش دندان سرامیکی” و استحکام “روکش های فلزی” را به همراه خواهد داشت.

مزایای استفاده از روکش دندان

روکش دندان مزایا‌ی زیادی برای هر شخص به دنبال خواهد داشت. به ‌طور کلی فواید و مزایای روکش دندان عبارت است از:

 • ترمیم و بازسازی دندان های خراب یا بدرنگ
 • پشتیبانی از ساختار ضعیف شده دندان و حفاظت از ساختار شکسته دندان
 • جلوگیری از گسترش ترک دندان
 • ترمیم دندان پس از عصب ‌کشی
 • بهبود عملکرد جویدن با دندان شکسته
 • بهبود عملکرد صحبت کردن
 • افزایش زیبایی دندان هنگام خندیدن
 • جلوگیری از ساییدگی دندان
 • کمک به اتصال بریج به دندان‌ها
 • استفاده به عنوان یک دندان ایمپلنت
 • سفید شدن دندان هایی که تغییر رنگ پیدا کرده اند
 • افزایش طول و یا پهنای دندان
 • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
 • اصلاح کجی و ناهمراستایی خفیف دندان
 • در مواردی که تاج دندان دچار آسیب های ناشی از پوسیدگی شدید، ضربه، شکستگی یا تضعیف ساختار دندان پس از عصب کشی شده باشد، استفاده از روکش، ضروری است.
 • مهم‌ترین ویژگی روکش، حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان است.

روکش دندان فلزی

عوارض موقت روکش دندان

 • حساسیت دندان نسبت به برخورد با غذاهای سرد یا داغ
 • احساس ناراحتی در هنگام جویدن غذا
 • حساسیت لثه به لمس یا فشار

به طور کلی می توان گفت؛ روکش کردن دندان، روش درمانی کاملاً اطمینان بخشی بوده و احتمال بروز مشکل در آن بسیار کم است. در صورتی که برای ترمیم دندان و یا بهبود وضعیت دندان‌هایتان و افزایش زیبایی آنها، به روکش دندان نیاز دارید، سعی کنید در اسرع وقت به دندانپزشک مجرب و متخصص، مراجعه نمایید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

157 دیدگاه برای “روکش دندان

 1. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید
  حدود ده سال پیش که دندانهای جلوم خراب شدن، دکتر برام یک ردیف ۶تایی روکش ساخت و روی سه تا پایه قرار داد که دوتا از پایه‌ها دندونهای خودم بود که تراش خوردن و یکی از پایه‌ها هم ریشه دندونی که خراب شده بود رو سوراخ و جاگذاری کردن، اما حالا یکی از پایه‌ها خراب شده و اون پایه هم دراومده، هرجا میرم فقط میگن که باید ایمپلنت بشه که خودتون میدونید چقدر هزینه‌ها بالاست و من می‌خوام به صرفه‌ترین راه رو انجام بدن، اگه ممکنه که یه شماره بدین تا من عکسهای دندونام رو بفرستم براتون و شما یه راهنمایی کنین ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حضوری دندان های شما معاینه شود و رادیوگرافی از زوایای مختلف بررسی گردد. به این شکل در فضای مجازی امکان پذیر نیست.

 2. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  دو روز پیش یکی از اقوام چهار تا از دندون جلوی رو روکش کرده
  و میگه که نمی توانم آب دهنمو کنترل کنم
  میشه لطفاً راهنمایی کنید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص معالج مراجعه شود. روکش مناسب نیست باید روکش تعویض و اصلاح گردد.

 3. Avatar بهار گفت:

  باسلام حضورمحترم جناب دکتر
  می خواستم بدونم آیا پروتز ثابت که باچسب داِئمی متصل شده قابل جداسازی هست .ممنونم ازشما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد.

 4. Avatar پریسا گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  چهار ماه پیش روکش زیرکونیوم انجام دادم ولی مقداری فرم آناتومی دندان انجام شده مشکل داره چون دندانهای خط لبخند هست،میخواستم بدونم به دکترم مراجعه کنم امکانش هست روکش رو بیرون بیاورند و اصلاح و ترمیم انجام بشه توسط لابراتواری که این کار را انجام دادن؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید. اگر روکش دندان مشکلی داشته باشد لابراتوار آن را تعویض می کند.

 5. Avatar مریم گفت:

  سلام دوسال پیش دندونم را عصب کشی کردم ولی روکش نکردم. امسال پر داخلش خالی شد و مجبور شدم پست بذارم و دندون کنارشم شکسته بود دکتر گفت تراش بدم و جفتشون باهم روکش کنم ولی بعدش دکتر بهم پیشنهاد داد که دندون اخرمم که سالم بود تراش بدم و یکدفعه روکش سه واحدی بذارم ولی خوب الان ده روزه از روکش گذاشتنم میگذره و وقتی میخوام غذا بخورم مخصوصا که سرد و گرم باشه به شدت درد میگیره قبلشم عکس گرفته بودم از دندونام نه ریشه ای باقی مونده بود از عصب کشیدی گذشته و نه دندون خرابی داشتم. الان این درد از دندونم به چه علتی هست؟ در ضمن عکس کامل گرفته بودم و دندون خرابی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان های شما معاینه و رادیوگرافی بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. یک دندان پوسیده یا دندانی که به عصب رسیده و باید عصب کشی شود وجود دارد.

 6. Avatar بهار گفت:

  سلام سوال قبلی منو جواب ندادید شاید موردی داشته. امیدوارم به این سوالم جواب بدیدی آقای دکتر.ایا بعد ازروکش دندان اگر به هرعلتی دندان درد شدیم چاره دارد/ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم خشنود گرامی، عذر میخواهم سوال قبلی شما را دریافت نکردم. بله، امکان درمان وجود دارد. باید روکش دندان برداشته شود و اگر ریشه دندان مشکلی داشت، درمان گردد.

   1. Avatar بهار گفت:

    سپاسگزارم دکترعزیز که علیرغم مشغله ی فراوان به سوالات با سعه صدر پاسخ می دهید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما. سلامت و تندرست باشید.

 7. Avatar محبوبه میرزایی گفت:

  باسلام
  من حدود 3سال پیش دندان شماره 7را کشیدم و دندان شماره 6را عصب کشی و روکش کردم وی روکشم جوری هست که قسمتی که به لثه متصل میشود قسمت فلزیش پیداس و از لثه کمی فاصله دارد بعد از 1سال دندان شماره 5را عصب کشی و روکش کردم ولی به دکتر گفتم که نمیخوام قسمت فلزی روکش پیدا باشه و به لثه نزدیک باشه الان مدتی هست که سردرد دارم دقیق در قسمت شقیقه اسکن مغز و ازمایش خون هم دادم مشکلی نبود ایا ممکنه دلیل از روکش و دندانم باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مربوط به روکش دندان نیست. روکش دندان باید جوری قرار داده شود که قسمت فلزی دیده نشود.

   1. Avatar محبوبه میرزایی گفت:

    در مورد سوال قبلیم به نظر شما از پزشک معالجم درخواست کنم تا روکش را تغییر دهد به دندانم اسیبی وارد نمیشود بعد از برداشتن روکش ؟ایا ممکه چون روکش از لثه فاصله داشته دندان پوسیده شده باشه زیر روکش و این باعث سر درد هام شده باشه البته من درد دندون ندارم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گردد تا بنده در خصوص تعویض روکش نظر بدهم. بهتر است با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید. سردرد شما ربطی به روکش دندان ندارد.

 8. Avatar سلیمانی گفت:

  سلام آقای دکتر دندان های ۵ و۶ عصب کشی و پر کردم ..تا چه مدت بعدزمان دارم واسه روکش کردن دندان ها؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از عصب کشی دندان معمولا یک هفته بعد پر کردگی دندان انجام می شود تا مطمئن شویم عفونت کاملا از بین رفته است. سپس شما می توانید برای روکش دندان اقدام کنید.

 9. Avatar نازلی گفت:

  سلام آقای دکتر من چند تا از دندونامو عصب کشی کردم و روکش دادم یکی دندون آخری رو هم چند سال قبل هم پرش کردم هم عصب کشی اما بعد از چند مدت موادش در اومد دوباره خالی شد درد هم نداشت الان امسال تقریباً نصفشونو روکش دادم ولی آخری که گفتم عفونت کرده از کنارش عفونت میزنه بیرون چی کار کنم روکشو دربیارم یا خشک کن بخورم ممنون اگه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه می گردد تا وضعیت ریشه بررسی گردد. پس از استفاده از آنتی بیوتیک باید عصب کشی نیز انجام گردد. روکش باید برداشته شود.

 10. Avatar بهارک حجازی گفت:

  سلام اقای دکتر در چه صورت بهتر است دندان روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که عصب کشی شده و پرکردگی زیادی دارد برای حفاظت از فشار و شکستگی بهتر است روکش دندان گذاشته شود.

 11. Avatar حنانه رضائی گفت:

  سلام آقای دکتر،من یکی از دندون هام رو ایمپلنت کردم ولی از روکش راضی نیستم چون روکش از قسمت داخلی تا نصف روی پیچ ایمپلنت رو پوشانده و قسمتی از سیاهی پیچ دیده میشه ،میخواستم بدونم آیا میتونم از دکتری که کار روکش رو انجام داده بخوام روکش رو عوضش کنه؟آیا این کار به ایمپلنت دندون صدمه میزنه یا نه؟و اصلا میتونم به کار دکتر اعتراض کنم یا خیر چون دکتر گفتن دندون ته دیده نمیشه روکش اصلا اشکالی نداره و همینجوری میشه ،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص معالج مشورت کنید تا روکش دندان شما را اصلاح کنند.

 12. Avatar یاسین گفت:

  دندان دو من پوسیدگی داشت و دکتر قسمت قابل توجهی از آن را تراشیدن و ابتدا پر کردند و الان برای روکش کردن خیلی خیلی دندانم را ترشیدن و کوچک کردند
  ایا این فرایند طبیعی هست؟؟ که دندان خیلی کوچک شود برای روکش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای گذاشتن روکش دندان، دندان باید تراشیده شود. سپس روکش روی آن سوار می شود.

 13. Avatar فاطمه گفت:

  درود .وقت بخير.من دندونمو پارسال روكش كردم دكتر گفت نيازي ب عصب كشي نداره.الان درد دارم با اب گرم و سرد هم نيس دردش .دليلش چي ميتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از دندان تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. احتمالا دندان شما باید عصب کشی شود.

 14. Avatar کریم گفت:

  با عرض سلام و احترام،،جناب دکتر من سه تا از دندان های عقبی را روکش کردم که متاسفانه وقتی رسیدم خونه و دقت کردم دیدم روکش ها نسبت به دندان های خود م بزرگتر و کمی پهن است ایا امکان اصلاح بدون درآوردن روکش ها وجود دارد،،ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. روکش دندان در همان فضا قرار می گیرد. باید با متخصص معالج خود، که در جریان روکش دندان شما هستند مشورت کنید. برای اصلاح، روکش دندان باید برداشته شود و به لابراتوار بدهند تا اصلاح گردد.

 15. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.دندون یک جلو را رو کش کردم خیلی کلفت بد شکل شده با شکلشم زیاد کار ندارم مشکلم اینکه دندونای دیگم راحت به هم نمی خورن یعنی دندون پایینم پشت دندون جلوییم نمیره راحت نمیتونم غذا بخورم با چسب مخصوصم چسبونده حالا میشه اینو جدا کرد؟مگه روکش هم اندازه و هم شکل دندون نمیشه مال من خیلی کلفت شده میشه یکم مثل دندون خودم نازک ترش کرد لطفاً راحنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید. روکش دندان هم باید هم فرم دندان هایتان باشد. اگر روکش دندان مناسب و خوب گذاشته شود، بخصوص در دندان های جلو نیاید فلز روکش دیده شود.

 16. Avatar نگار گفت:

  سلام آقای دکتر. من دندون شش و هفتم رو بیش از شش سال پیش عصب کشی کردم، ده ماه پیش دکترم گفت این دندونها پرشدگیش زیاده و ظاهر قشنگی نداره و با اصرار خودش روکش کرد، پنج روز پیش در دو دندونم درد شدیدی داشتم که بعد از چند بار مراجعه و دو بار عکس انداختن و با اصرار خودم که دندونم ششم بیشتر درد داره و مشکل لثه نیست، دندون شش رو باز کرد و گفت بله عفونت شدید داره، تخلیه کرد و سه تا پنی سیلین نوشت و الان میگه باید کشیده بشه چون ریشه اش ضعیفه. آیا
  علت عفونی شدن دندان در این مدت کوتاه، قصور دندان پزشکم هنگام روکش کردن نیست؟؟؟؟
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانتان را باید مرتب مسواک می زدید و از نخ دندان استفاده می کردید. اگر ریشه دندان عفونی شده باشد دیگه نمیتوان دندان را حفظ کرد باید دندان کشیده شود.

 17. Avatar شبنم گفت:

  سلام.وقت بخیر. من دندون شماره ۱ رو عصب کشی کردم الان میخوام برای زیبایی اقدام کنم. ولی دکتر گفته فقط باید روکشش کنم چون خیلی خراب شده و امکان انجام کامپوزیت ونیر رو ندارم. الان خیلی نگرانم اگه دندون ۱ رو روکش کنم تا چه مدت برام کار میکنه. نکنه بیوفته. اصلا این کار درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. اگر مقدار پوسیدگی زیاد است و تراشیده شده بهتر است دندان روکش شود. در هر صورت برای جواب قطعی و صحیح باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد.

 18. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام ببخشید من دوتا از دندون های جلوم رو روکش کردم ولی چون پایه هایش کوچک بود میوفتاد بعد از ی مدت رفتم پیش دکتر و گفت پایه اش کوچک است و روکش نمی‌شود و گفت نمی‌دانم باید چکار کنم میخاستم بدونم من باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص پروتزهای دندانی مراجعه کنید. باید رادیوگرافی و شرایط موجود دندان بررسی شود تا بتوان تصمیم قطعی و درست را گرفت.شرایطی هست که می توان روکش کرد. ولی اگر لق بود و نشد باید ایمپلنت دندانی انجام داد.

 19. Avatar طاهره رحیمی گفت:

  سلام. دندان شماره 4 پر کردگی و عصب کشی باید انجام دهم بنظر شما روکش هم بزارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است روکش دندان انجام شود. اگر بخصوص مقدار پرگردگی دندان شماره 4 زیاد است حتما روکش دندان انجام گردد.

 20. Avatar گلی گفت:

  سلام.من در دندانم پست گذاشتم.و برای تایید بیمه باید ازش عکس بگیرم.ایا بعد از گذاشتن روکش میشه از پست عکس گرفت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از کارگزار بیمه بپرسید برای پرداخت هزینه از بیمه در چه مرحله ای رادیوگرافی دندان را لازم دارند.

 21. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من یک دندان را روکش کرده ام اما احساس میکنم که بلند است برم پیش دندان پزشک باید روکش را باز کند و تراش بزند ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج خود مراجعه کنید . اگر بلندی روکش دندان خیلی کم باشد می تراشد در غیر اینصورت روکش دندان باید تعویض گردد.

 22. Avatar دنیا گفت:

  سلام وقت به خیر
  من دندونامو روکش کردم اما نمیدونم چرا چسب موقت برام استفاده کردن
  جلسه بعد که یک هفته ده روز گذشته بود هنوز کامل شل نشده بودن الان میترسم که این لقی باعث بشه دندونهای زیر روکش آسیب ببینه تا شل بشه , این امر باعث اضطراب بیش از حدی در من شده و مادام نگران دندونامم و سرچ کردم تو اینترنت ببینم چطور میشه این چسبها رو شل کرد که روکشم جدا بشه برم چسب دائم بزنه که خوب آب بندی بشه و خیالم راحت بشه اما مطلب قابل توجهی پیدا نکردم , ممکنه راهنمایی بفرمایین چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید متخصص معالج شما می تواند روکش دندان را بردارد و چسب دائمی بزند.

 23. Avatar اوا گفت:

  سلام اقای دکتر دندون شش ایینم رو عصب کشی و پرکردم بعد دکتر گفتن هفته بعد بیا بتراشم رو کش کنم میخواستم ببینم دندونی که قراره رو کش بشه نیاز به پر کردن داشت ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، ریشه دندان باید عصب کشی و پرشود. برای روکش دندان باید قالب گیری انجام گیرد.

 24. Avatar پرستو گفت:

  سلام آقای دکتر دندونم چن سال پیش روکش کردم ، که الان روکش شکسته ، آیا قابل ترمیم هست یا باید ایمپلنت شود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود اگر زیر روکش دندان پوسیدگی نداشته باشد و ریشه سالم باشد می توان مجدد روکش دندان کرد. در غیر اینصورت باید دندان را کشید و ایمپلنت انجام داد.

 25. Avatar اعظم گفت:

  سلام وقت بخیر … یکماهی میشه که ۴ تا دندون جلو فک بالا روکش انجام دادم ولی خیلی میترسم برای غذا خوردن ازشون استفاده کنم و بقیه میگن که خیلی داری سخت میگیری حالا میخوام بدونم برای غذاهایی که باید گاز زد مثل غذاهای نونی یا فست‌فود اگر از دندون های روکش شده استفاده کنم ممکنه کنده بشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های جلو که روکش هست مراقبت بیشتر لازم است. مثلا برای گاز زدن یک سیب سفت، بهتر است به قطعات کوچک تقسیم شودو بعد گاز بزنید مشکلی نیست.

   1. Avatar احمد.فرادی گفت:

    سلام وقت بخیر خدمت شما آقا دکتر
    من الان به تعداد هشت دندان قسمت بالای کاملا سیاه هست ولی سیاهی که شما بگید خرابه نه ،تنهایکیش حفره دار شده .ودر قسمت پایینی هم به همون تعداد هشت تا فقط چهارتاشون به صورت لکه های قهوی شکل وجود دارد .آیا این دندان ها قابل روکش میباشند
    (باتشکر از شما )

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید از محل دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 26. Avatar میلاد نوری گفت:

  سلام.آقای دکتر روکش دندان را خود دکتر دندانپزشک می سازد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک قالب را از تهیه می کند و به لابراتوار برای ساخت روکش دندان می فرستد.

  2. Avatar احمد.فرادی گفت:

   سلام وقت بخیر خدمت شما آقا دکتر
   من الان به تعداد هشت دندان قسمت بالای کاملا سیاه هست ولی سیاهی که شما بگید خرابه نه ،تنهایکیش حفره دار شده .ودر قسمت پایینی هم به همون تعداد هشت تا فقط چهارتاشون به صورت لکه های قهوی شکل وجود دارد .آیا این دندان ها قابل روکش میباشند
   (باتشکر از شما )

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 27. Avatar پانته آ گفت:

  درود آقای دکتر، می خواستم بدونم روکش قدیمی- بالای پانزده سال پیش- اگر قسمت انتهاش توسط خطای دندانپزشک مقداری دیواره اش کنده بشه، آیا در آینده مشکل‌ساز میشه؟ اگر بله، آیا قابل ترمیمه؟ یا باید کلا عوض بشه… یعنی میشه از مواد پرکننده دندان استفاده کرد و اون یه قسمت کوچیک رو پر کرد؟
  دندان پایینیم انتهای فک چپ، کنار عقل رو دیروز کشیدم اما متوجه شدم حین کشیدن دندانم با اون عنبرک فلزی توسط خطای دندانپزشک به روکش دندان کناریم صدمه وارد کرده …متاسفانه ..
  ممنون میشم از پاسختون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید روکش قدیمی 15 سال پیش که کنارش هم شکسته باید حتما تعویض شود. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. شکستگی باعث شده که زیر روکش دچار پوسیدگی شود و دندان عفونت کند. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 28. Avatar ازاده گفت:

  سلام وقت بخیر.ببخشیدمن همه دندونام مرتبط وسالمن فقط دوتادندون جلویی فاصله دارن نمیخوام ارتودنسی انجام بدم.امکانش هس روکش کنم اون دوتارو؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهترین درمان برای بستن فاصله دندان ها درمان ارتودنسی است. روکش هم می توانید انجام دهید. ولی برای انجام روکش مینای دندان تراشیده می شود و روکش قرار میگیرد. برای کسانیکه دندان پوسیده و پریدگی دندان دارند روکش گزینه مناسبی هست. کسانیکه دندان سالم دارند درمان ارتودنسی گزینه بهتری است.

 29. Avatar رز گفت:

  سلام خسته نباشید من دندونمو روکش کردم ولی متاسفانه زیاد از روکش تراشیده شده که با دندونای دیگه برخورد نکنه الان قسمت فلزی روکش مشخصه ظاهر بدی داره دندونم چیکار کنم درمان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید روکش دندان تعویض گردد. شما باید به یک متخصصص پروتز با تجربه و خوب مراجعه کنید.

 30. Avatar کنعانی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  آقای دکترمن دندانهای جلوییم از بغل خراب شدن چون زیبایی و جلوی دیدهستن میخام روکش بزارم اماازهرکسی پرسیدم گفتن روکش لحظه گذاشتن درد داردبخاطرهمین من هنوز اقدام نکردم ایاواقن همینطوره روکش درد دارد؟ ممنونم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص پروتز با تجربه و خوب مراجعه نمایید. ایشان کار شما را با مهارت و دقت خاص انجام می دهد.

 31. Avatar یونس گفت:

  سلام وقتون بخیر جناب دکتر
  من بتازگی دندونامو روکش کردم
  ولی دوتا روکشا اذیتم میکنند یکیش از لحاظ اندازه قسمت بیرونی و ارتفاعش اصن باعث شده لبم یه جورایی بالاتر بیاد
  یکیشونم از لحاظ پهنیش جورییه ک زبونمو درگیر کرده
  و حرف زدنمو اذیت میکنه میخام ببینم طبیعییه.
  لطف میکنید راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید روکش دندان ها تعویض گردد. این روکش ها مناسب دندان شما نیست. به متخصص پروتز با تجربه مراجعه کنید.

 32. Avatar زهرا گفت:

  سلام . من دندونم رو سه سال پیش عصب کشی کردم بعد از ۲ ماه کم کم دندونم سیاه شد ولی درد نداشت الان که سه سال گذشته ب شدت درد داره و لثه ام هم سیاه شده کرونا هم هست میترسم برم دکتر🤦‍♀️

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عفونت دارد حتما به دندانپزشک متخصص برای معاینه مراجعه شود. دندان باید کشیده شود.

 33. Avatar Maryam s گفت:

  سلام .خسته نباشید . ببخشید دکتر من دیروز رفتم روکش دندونم رو چسبوندم و چون بلند بود توسط دکتر ساییده شد و حین ساییدن لعاب سرامیکی از بین رفت و لعاب فلزی زیرش پیدا شد خواستم بدونم مشکلی نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج مراجعه نمایید تا روکش تعویض گردد.

 34. Avatar فرنوش گفت:

  با سلام
  روکش دندون به سایز دندون ها بستگی داره؟
  دندون پزشکی به من گفتن دندونات کوچیک هست باید لمینت کنی روکش نمیشه انجام داد درست ایا؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لمینیت و روکش هردو را می شود انجام داد. منتها کدام ارجحتر است مهم است که با معاینه می توان پاسخ داد. شرایط انتخاب روکش یا لمینیت بستگی به شلوغی، فضا بین دندان ها، رادیوگرافی و… دارد.

 35. Avatar f. abrahiemei گفت:

  با سلام
  آقای دکتر مطالب سایت عااالی و با ارزش هست. خواستم تشکر کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشکر از توجه شما.

 36. Avatar فاطیما گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما دکتر جمیلیان روکش کردن دندان در تخصص کدام رشته از دندان پزشکی هستش؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک متخصص پروتز می تواند روکش برای دندان شما قرار دهد. به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه نمایید.

 37. Avatar سهراب گفت:

  با سلام آقای دکتر دندانم را پر کردم . دندانپزشکم میگه باید روکش بزارم . آیا مناسبه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مقدار پر کردگی زیاد باشد برای محافظت از شکستگی دندان بهتر است دندان، روکش شود.

 38. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من6 تا دندون جلومو روکش انجام دادم ولی قسمت های سیاه بالاش کمی مشخصه ایا در طول مدت زمان با رشد لثه پوشونده میشه؟
  و اینکه اون رنگی ک میخواستم ساخته نشده ایا میشه بدون اینکه روکشو در بیارم روشن تر بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ناحیه سیاه رنگ در واقع فلز زیر روکش هست. با افزایش سن بیشتر دیده می شود، بدلیل تحلیل لثه این اتفاق می افتد. در ابتدا باید دندانپزشک درست می گذاشت. راه حل این مشکل فقط تعویض روکش هست.

   1. Avatar ارس گفت:

    سلام
    روکش کردن به سایز دندان بستگی داره
    اگه دندان کوتاه باشه نمیشه روکش کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. روکش برای دندان شما ساخته می شود. براساس شرایط دندان متخصص تشخیص می دهد که روکش انجام شود یا لمینیت.

 39. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من چندوقت پیش برای یه سوراخ جزئی دندونم رو ترمیم کردم دندون پزشک گفت باید روکش بشه ، الان به دندون پزشک دیگری مراجعه کردم میگه امکان شکستگی وجود داره و تضمین نمیکنم ، من الان نمی دونم روکش کنم یا نه، دندون شماره چهاره دو طرف دیواره داره و با آمالگام پر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 40. Avatar مهسا رفیعی گفت:

  سلام
  وقت بخیر روکش دندونم زیکونیاست رنگش یک درجه روشن تر از بقیه دندونام هست چیکار میشه کرد که همرنگ بقیه دندونام بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از ابتدا درمان با متخصص معالج خود در خصوص روکش دندان مشورت می کردید الان نمیشه کاری کرد باید به لابراتوار فرستاده شود تا رنگش را عوض کنند.

 41. Avatar نوری گفت:

  سلام
  من مادرم دندونشو روکش کرده و روکش بلند بوده. دکتر سطح روکش رو تراشیده و الان یه قسمت فلزی و یه قسمت تقریبا گچی در سطح دندان مشخصه. آیا روکش زیادی تراشیده شده و سطح روکش از بین رفته؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا بتوان پاسخ دقیق را داد ولی اگر سطح فلز پیدا هست یعنی زیاد تراشیده شده.

 42. Avatar فریبرز گفت:

  سلام،آقای دکتر من یک دندان روکش شده دارم آیا می توانم ارتودنسی انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توانید برای درمان ارتودنسی اقدام کنید.

 43. Avatar الهام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید،دکتر یکی از دندونای بالا پر کردگی زیادی دارد برای اینکه دوباره نشکند،میخاستم لطف کنین راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم،ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای محافظت از دندان پر شده بهتر است روکش انچام دهید.

 44. Avatar نیکنام گفت:

  سلام آقای دکتر من توی دندان شماره ۶ احساس درد و حساسیت به سرما و گرما میکنم عکس انداختن دکترم و گفتن عصب کشی هم شده و هیچ مشکلی نداره ولی من احساس درد میکنم چون ۳ سال پیش روکش کرده بودم ممکنه بعد ازاین مدت همون دندونم حساس شده باشه باید چیکار کنم؟ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن مواد غذایی سرد، گرم، گیر کردن غذا بین دندانها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده می توانند دلایل پوسیدگی دندان باشند.

 45. Avatar شیرین گفت:

  سلام اقای دکترمن درسنین نوجوانی دندان جلوسمت بالاشکست وبعدازعصب کشی وگذاشتن پین روکش شدامابه تازگی روکش مجددزیرکونیاکردم حدودیکسال پیش امایه نیرگی دردندانم مشخص هست ک مربوط به پین داخل دندان هست ایابهتره ک روکش روعوض کنم؟به نظرتون چه نوع روکشی استفاده کنم که به زیبایی روکش زیرکونیاباشه ؟لطفامنوراهنمایی کنیداین اتفاق به علت عدم صداقت پزشکم.بوده ومیخوام ک راهنمایی کنیدمن روچون پزشکم گفتن ک اگردیدین سیاه ترشددندانم حاضرهستن ک دندانم رواونطورکه میخوام درست کنن البته بعدازاینکه اشتباهات زیادی روی دندانهام انجام دادن وقصددارم بااطلاعات کامل برای ویزیت مجددبرم سپاسگزارم ازشما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 46. Avatar فاطمه گفت:

  مساله دیگه این که نخ دندانی که برا دندانهام استفاده می کردم حد فاصل دندان روکش شده و دندان مجاورش نمی ره باید نازک ترین نخ رو بگیرم یا روکش مشکل داره؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله بهتر است نخ دندان خیلی نازک استفاده کنید.

 47. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز روکش دندونم نصب کردم اما انگار به دندانهای کنارش فشار میاد و لثه ام آزرده است / آیا عادیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک روز را صبر کنید اگر اذیت کننده بود برای معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه کنید.

 48. Avatar فاطمه علي همتي گفت:

  سلام من دندوناي بالام روكش هست و رنگشو دوست ندارم به پزشك مراجعه كردم ميگن ريسكش بالاس چون ممكنه ريشه دندون هم در بياد هنگام تعويض روكش
  ميشه در اين زمينه راهنماييم كنيد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به متخصص خوب و با تجربه مراجعه کنید. ایشان با مهارت اینکار را انجام میدهند.

 49. Avatar Mehran گفت:

  سلام جناب دکتر من دندونم سه ماه هست روکش کردم (دندون شماره6) الان بسیار شدید درد میکنه از ناحیه فک گوش و سر درد شدید و غذای گرم که میخورم خیلی تیر میکشه و درد داره پیش دکتری که انجام دادم هر چقدر رفتم میگم درد داره میگه با دکتر دیگه مشورت کن اقای دکتر ترخدا مشکل چیه زندگیمو گرفته این دردش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. و رادیوگرافی بررسی شود تا علت تشخیص گردد. عصب کشی اگر خوب و کامل انجام شود دیگر نباید دندان شما درد داشته باشد. مطمئنا عصب کشی شما کامل انجام نشده.

 50. Avatar زاهدی گفت:

  سلام من مامانم تازه چهار تا دندون جلوش رو روکش کرده ولی اصلا ظاهر خوبی نداره و وقتی هم لبخند میزنه زیبا نیست و به صورتش نمیاد حتی نمیتونه درست صحبت کنه ولی خب این چهار تا دندون جلوش مساوی هم هستند فکر کنم دوتا دندون کناری باید یکم کوچیکتر باشه میخواستم بپرسم آیا راهی هست ک درستش کنه و ظاهر زیبایی بهش بده و بتونه درست صحبت کنه؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه کنید . تا معاینه شوند .

 51. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دندون پنج بالارو روکش گذاشت ولی موقع خوردن غذا انگار اون سمت بلند تره سمت دیگه نمیتونم براحتی دندونامو بزارم روی هم دندونامو و غذامو کامل با دندون بخورم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج مراحعه شود تا روکش را عوض کنند.

 52. Avatar shirin banoo گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید .آقای دکتر دو تا از دندونای ردیف جلوی بالا من فاصله دار هستن ،دندون شماره دو از هر دو طرف .میخواستم بدونم بنظر شما اگه روکش بذارم رنگش متفاوت نشه یا بد دیده نشه چون فقط واسه اون دوتا میخوام بذارم و این رو هم بگم که همه ی دندونای ردیف جلوم سالمن و حتی لک هم ندارن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای گذاشتن روکش باید مینا دندان تراش بخورد . دندان حالت طبیعی را ندارد و دندانها عریض بنظر می رسد. به مرور زمان تغییر رنگ هم پیدا می کند. بهترین و مناسب ترین گزینه انجام ارتودنسی می باشد که دندان اصلی شما هیچ آسیبی نخواهد دید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان فاصله بین دندان ها

 53. Avatar سولماز گفت:

  من دندونمو عصب کشی کردم و بعد روکش اما انقدر دکتره تراشیده فلز دندونم کاملا مشخصه میخواستم راهنماییم کنید چی کار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تراشیده می شود و قالب گرفته می شود تا روگش برای دندانتان ساحته شود.

 54. Avatar بهار گفت:

  سلام . آقای دکتر دندان شماره 7 من عصب کشی و پرشدگی زیادی دارد . چیکار کنم که نشکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای حفاظت بیشتر دندان بهتر است روکش کنید.

 55. Avatar آرزو گفت:

  سلام آقای دکتر من دوتا دندون کج دارم جلو فک بالاییم میتونم ارتودانسی نکنم روکش بزنم کجیش رفع میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر بهتر است با ارتودنسی اصلاح شود. برای روکش باید دندان سالم شما تراش بخورد، این راه منطقی نیست.

 56. Avatar دلنیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من حدود یک هفته هست که شش تا از دندونهای جلوم رو روکش تمام سرامیکی گذاشتم و فک بالاییم جلو اومده و چهره‌ام تغییر کرده آیا ممکن هست به مرور زمان برطرف بشه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر لزومی ندارد.

 57. Avatar حمید گفت:

  سلام دکتر،امروز دندانم روکش کردم اما قسمتی از دندان به سمت داخل دهان پیدا هست.این روکش طبیعی هست یا باید دندان را به صورت کامل بپوشاند.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی کم به اندازه نیم میلیمتر مشکلی نیست.

 58. Avatar حامد گفت:

  سلام
  من روکش انجام دادم زیرکونیم حدود شیش ماه است که چسب موقت است و به علت شرایط کرونایی نتوانستم چسب دایم نمایم ایا مشکلی ایجاد میکند ؟یا میتوانم فعلا با چسب موقت سر کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است هرچه زودتر سمان دایم شود

 59. Avatar مرتضی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان بین دندانهای جلویی من پوسیدگی وجود دارد ایا باید لامینت کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید بین دندانها را با کامپوزیت پر کرد

 60. Avatar محمد گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من دندانم را عصب کشی کردم . دکتر گفت روکش باید بشه . علتش چیه؟ ممنونم از راهنمایتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عمل روکش دندان برای سلامت و حفاظت بیشتر دندان استفاده می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک روکش دندان

 61. Avatar نگین گفت:

  سلام وقتتون بخیر من امروز چهاردندون جلو بالام رو روکش سرامیکی گذاشتم ولی شکل روکش ها به سمت جلو مورب هستن در حالی ک قبلا اینطوری نبود دندونام، ایا امکان اصلاح شکل روکش ها وجود داره؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله امکان اصلاح شکل روکش ها وجود دارد. می توانید در اواخر خرداد به مطب زنگ بزنید و وقت معاینه بگیرید

   1. Avatar نازیلا گفت:

    سلام امروز روکشمو دکتر گذاشت و وقتی برگشتم خونه متوجه شدم سطح بالای دندون سیاهه و پست از زیرش مشخصه. در واقع انگار فقط بدنه ی دندون روکش داره و بقیش نداره. این طبیعیه؟ و بعدا دچار مشکل نمیشه؟ احساس می کنم دکتر برای اینکه از قدش کم کنه زیادی سایید. ممنون می شم راهنمایمم کنین

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید روکش دندان توسط متخصص معالج جوری گذاشته شود تا فلز بالای دندان مشخص نباشد. بهتر است با متخصص معالج خود مشورت کنید.

 62. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر . من نصف دندونم امشب شکست پوسیده بود و الان نصف دیگش مونده اما فک کنم ریشه باقی مونده . و با توجه به شرایط فعلی کرونا نمیتونم به دندان پزشک مراجعه کنم . به نظرتون با روکش حل میشه یا باید ایمپلنت بشه حتما ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود . به یک متخصص ریشه مراجعه شود. اگر ریشه در عکس سالم باشد می توان دندان را ترمیم کرد. برای محافظت بیشتر از دندان بهتر است روکش شود.

 63. Avatar علی گفت:

  سلام
  من دو روز پیش دندونم رو روکش کردم ولی هنوز احساس درد دارم روز اول درد شدید داشتم الان کمی بهتر شده ولی هنوز درد دارد
  میخواستم بدونم این عادی هست یا باید دوباره به دکتر مراجعه کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام نباید درد داشته باشید . امکان دارد عصب کشی دندانتان کامل و درست انجام نشده باشد . در اسرع وقت به متخصص معالجتان مراجعه نمایید.

 64. Avatar حمید گفت:

  سلام آقای دکتر
  چرا دندان 5 من بعد از عصب کشی باید روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که عصب کشی می شود مستعد شکستن است . برای حفاظت بیشتر و فشار کمتر بهتر است دندان روکش شود.

 65. Avatar مژده گفت:

  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر دندان شماره ۵ رو شش ماه پیش عصب کشی کردم وبه دلیل آبسه ای داشت گفتن باید شش ماه صبر کنم بعد روکش کنم الان که برای روکش اقدام کردم عکس از دندونم گرفتم و دکتر گفت باید دندون کشیده شود میخواستم بدونم آیا راحلی برای دندونم نیست ، خیلی ناراحتم تورا خدا کمکم کنید اگر امکان داره عکس دندونمو بفرستم.
  ممنون از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 66. Avatar مینا گفت:

  باسلام بنده پنج ماهه دندانهای پایینموروکش کردم ولی ازداخل عفونت کردکه باهیچ چیزدرمان نشدالان چندروزه این عفونت ازبغل چانه ام ازبیرون خارج شدکه یه سوراخی روی چانه ام ایجادشده که برطرف نمیشه وصورتموهم کج کرده خودش هم مانندیه نخودسفت جاش مونده توروخدا آقای دکترکمکم کنیدراه درمان چیست دکترخودم گفته بایدروکشوبردارم وهمون دندونی که باعث عفونت شده بایدبکشم واقعأبااین کاردرمان میشه عصب کشی هم کرده بودممنون میشم راهنمایی کنید ازشهرستان مزاحم میشم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام طبق دستور پزشک معالج روکش را بردارید و برای درمان اساسی دندان اقدام کنید. در حال حاضر اولویت درمان شما با برطرف کردن عفونت است

 67. Avatar یزدان گفت:

  سلام
  سپاس از لطف شما

 68. Avatar یزدان گفت:

  سلام
  من دندانم را عصب کشی کردم و حالا هم رو کش گذاشتم البته فعلا چسب موقت هست
  مسأله ای که بعد روکش آزارم میده شکل روکش هست که از همون ابتدا قسمت بالایی روکش سیاهی داره و در واقع متال اون مشخصه آیا این مورد طبیعیه؟چون من مورد مشابهی پیدا نکردم
  دندانپزشکم گفت که اگر بخوام روی روکش رو بدم برای لعاب باید مجددا دندان رو بتراشند که توصیه نمیکنم
  حالا اگر بگیم این صحبت هم درسته مگه نبودن لعاب باعث سایش دندان بالایی نمیشه؟
  دکتر خواهشاً راهنماییم کنید من تا به حال دندانم خراب نشده بود چه برسه به اینکه بخوام روکش کنم برام مهمه که الان باید این مدل روکش رو بپذیرم یا بگم اصلاحشان کنم
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من شرایط دندانی شما را چون ندیده ام نمی توانم نظر قطعی بدهم ولی باید دانست وقتی روکش ساخته می شود نباید قسمت فلزی یا متال دیده شود به عبارت دیگر باید به گونه ای ساخته شود که فلز دیده نشود.

 69. Avatar کورش گفت:

  ایا بهتر است دندان پر شود یا روکش شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر پوسیدگی کم باشد باید دندان را پر کرد ولی اگر پوسیدگی بزرگ است و انساج سالم دندان به مقدار زیادی از دست رفته است دندان باید روکش شود

   1. Avatar میلاد گفت:

    سلام آقای دکتر،وقتتون بخیر،چند تا از دندان هایمان عصب کشی شده اند ،دندانپزشک به ما گفتند باید این دندان ها روکش شوند،در صورت روکش دندان ،هنگام غذا خوردن مشکلی برای دندان روکش شده و لثه به وجود نمیاد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید روکش دندان خوب و مناسب گذاشته شود. گیر غذایی نداشته باشد شما هم بهداشت را رعایت فرمایید. مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی زده شود.

  2. Avatar سجاد گفت:

   سلام خسته نباشید بین دندونای پیشینم پوسیده بود الان حفره ایجاد شده با روکش درست میشه ؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. بهتر است با ماده کامپوزیت پر شود

 70. Avatar نغمه گفت:

  خیلی انیمیشن جالبی بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ممنون از لطف شما

   1. Avatar بابایی گفت:

    سلام وقت بخیرمن دوتا دندان شماره یکم ترمیم شده شکستگی داشت دوتای کناری عصب کشی شده به دکترنشون دادم اولی گفت احتیاجی ب روکش نداری دکتردوم گفت کل دندانهای جلو رو هم برای زیبایی دندانهات روکش کن حداقل 8 تای جلو زیرکونیوم بشه لطفا راهنماییم کنید چکارکنم ممنوم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندانپزشک اول، احتمالا ترمیم دندان شما کوچک است. برای ترمیم و پرکردگی های بزرگ بهتر است روکش شود. ولی پرکردگی کوچک لزومی به روکش نیست. دندانپزشک دوم از نظر زیبایی دندان به شما گفته بهتر است 8 تا دندان جلوی شما روکش شود. شما باید ببینید زیبایی برای شما مهم است یا دندان اصلی و بدون روکش. به این نکته توجه کنید که برای روکش دندان، مینای دندان ها تراشیده می شود و قالب گرفته می شود و روکش دندان مخصوص دندانتان ساخته می شود. با چسب مخصوص روکش را نصب می کنند. الان من اطلاعاتی در خصوص 8 تا دندان جلویی شما ندارم. فقط این اطلاعات را به شما دادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *