پروتز دندان

روکش دندان

روکش دندان برای دندان شماره پنج فک پایین

روکش دندان، پوششی است که دندانپزشک برای بازسازی و ترمیم دندان روی آن قرار می‌دهد. روکش، دندان را به شکل، اندازه و عملکرد طبیعی خود باز می گرداند. روکش می تواند دندان را قوی تر کرده یا ظاهر آن را زیباتر سازد. انجام روکش دندان به عوامل مختلفی از جمله ساختمان دندان ها، عادات بیمار و شرایط دندان‌ها وابسته می باشد. یک تا یک و نیم میلی‌متر از نسج دندان، در فرآیند ترمیم، تراش می‌خورد و مراقبت از آن برای جلوگیری از پوسیدگی مجدد بسیار مهم و ضروری است. روکش دندان کاربردهای ترمیمی و زیبایی مختلفی دارد.

روکش دندان

روکش دندان

کاربردهای روکش دندان

ذهنیت اکثر مردم در مورد روش روکش دندان این است که تنها بعد از ترمیم دندان ها باید روکش استفاده شود تا قسمت ترمیم شده مجددا ریزش پیدا نکند. اما این عمل کاربردهای مختلفی دارد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اولین و متداول ترین کاربرد عمل روکش دندان استفاده از آن برای ترمیم دندان شکسته است. به پیشنهاد متخصصین مجرب زمانی که بخشی از دندان شکسته می شود باید بعد از ترمیم کردن حتما عمل روکش دندان انجام شود تا هم دندان و هم قسمت ترمیم شد محافظت شوند.
 • گاهی دندانپزشک متخصص پس از معاینه دندان ها ملاحظه می کند که علی رغم سالم بودن دندان ها، نیاز به روکش دندان وجود دارد. یکی از مهمترین مزیت های مراجعه به دندانپزشک متخصص جهت معاینه دندان ها این است که حتی دندان های سالم را به دقت بررسی می کند. ممکن است برخی از دندان ها به ویژه دندان های عقبی، علی رغم سالم بودن، استحکام خود را از دست داده باشند. در این صورت روکش دندان ها به عنوان حفاظی از آن ها محافظت می کند.
 • کاربرد دیگر عمل روکش دندان جنبه زیبایی آن است که امروزه در میان مردم بیشتر کاربرد پیدا کرده است. متخصص با کمک روکش دندان به بهترین شکل ممکن دندان ها را فرم می دهد. این عمل بیشتر برای دندان های جلو به کار می رود. از این طریق شما دندان های یکدست و مرتبی را خواهید داشت و بدشکلی آن ها رفع می شود.
 • در برخی موارد ممکن است بیمار دندان های مرتبی داشته باشد اما هم سطح نباشند. در چنین حالتی متخصص ترمیمی یا پروتز با کمک روکش دندان این مشکل را حل خواهد کرد.
 • در بعضی از بیماران دیده می شود که فاصله ای بین دندان ها ایجاد شده که با کمک ایمپلنت قابل درمان نیست چرا که فضا به اندازه ای نیست که عمل ایمپلنت صورت گیرد. در چنین موارد می توان این فاصله های باریک را با کمک روکش دندان ترمیم نمود.
 • استفاده دیگر روکش دندان برای مخفی کردن جرم و لکه های دندان است. زمانی که دندان جرم می گیرد در اولین قدم باید جرم گیری را انجام داد. اما گاهی در طول دوران زندگی شرایط دندان ها به جایی می رسد که به شدت جرم گرفته و با کمک جرم گیری قابل درمان نیستند. در این زمان روکش دندان در واقع ظاهر زیبایی روی دندان ها ایجاد خواهد کرد بطوریکه لکه ها و زردی دندان ها را پنهان کرده و کمک می کند تا شما از داشتن دندان های زیبا و سفید لذت ببرید.

در چه مواردی انجام روکش دندان ضروری است؟

 • اگر در دندان شما حفره ای به وجود آمده که نسبتا بزرگ است.
 • اگر دندانی دارید که ترک خورده، فرسوده یا ضعیف شده است.
 • اگر دندانپزشک روکش دندان را پس از عصب کشی دندان ضروری تشخیص دهد.
 • اگر می خواهید نقایص ظاهری و رنگ بد دندان خود را بپوشانید و لبخند خود را جذاب تر کنید.
 • اگر دندان شما به دلیل پوسیدگی بیش از حد از بین رفته است.

مراحل انجام روکش دندان

برای قرار دادن روکش روی دندان طبیعی، چندین مرحله انجام می شود:

دندانپزشک شما دندان را با تراشیدن قسمت بیرونی آن آماده می کند تا روکش دندان، جا باز کند. هرگونه پوسیدگی دندان نیز برداشته می شود. در صورت نیاز به ساختار اضافی دندان برای حمایت از روکش، دندانپزشک شما ممکن است از  “کور بیلداپ” استفاده نماید. “کور بیلداپ” روشی است که در آن دندان‌پزشک ساختار از دست رفته دندان را با یکی از مواد ترمیمی مناسب، بازسازی کرده تا دندان، آماده دریافت روکش شود. با انجام این کار فونداسیون مناسبی برای پشتیبانی از روکش ایجاد می‌شود. ایجاد ذهنیت مناسبی از روکش دندان، این تصور را می توان با قالب یا اسکن دیجیتالی دندان برای بیمار ایجاد کرد.

ممکن است قبل از گذاشتن روکش دائمی، پزشک برای شما روکش دندان موقت قرار دهد. این روکش معمولاً کمتر از دو هفته در دهان شما باقی می ماند. در زمانی که روکش موقت دردرون دهان شماست، ممکن است دندان، نسبت به گرما و سرما حساس باشد. در این مدت از جویدن آدامس و خوردن غذاهای چسبنده خودداری کنید. اگر دندانپزشک شما تجهیزات ویژه ای داشته باشد، ممکن است در همان روز بتواند روکش دائم جدید را بسازد.

وقتی روکش دائم آماده شد، دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی آن را در دهان شما قرار می دهد و کارهای لازم را انجام می دهد. در صورتی که شما و دندانپزشک تان، از ظاهر روکش احساس رضایت داشته باشید، روکش در جای خود با مواد مخصوص محکم می شود.

قبل و بعد روکش دندان

قبل و بعد روکش دندان

انواع روکش دندان

انواع مختلفی از مواد در ساخت روکش دندان قابل استفاده است، از جمله:

روکش دندان تمام فلزی

جنس این نوع از روکش‌ها کاملا از فلز است و رنگ آن بسته به آلیاژ موجود در روکش، زرد یا سفید می‌باشد. انواع آلیاژ موجود در روکش دندان تمام فلز:

 • آلیاژهای قیمتی
 • آلیاژهای نیمه قیمتی
 • آلیاژهای معمولی

روکش دندان سرامیکی

جنس روکش دندان سرامیکی از مواد سرامیکی مختلف از جمله پرسلن است. این نوع روکش انواع گوناگونی دارد از جمله:

 • پرسلن جاکت کراون
 • پرسلن مدرن
 • روکش سرامیکی اکسید زیرکونیم
انواع روکش دندان

انواع روکش دندان

روکش دندان سرامیک و فلز

امروزه، این نوع از روکش، مورد استفاده توسط اغلب ارتودنتیست‌ها می باشد. در این نوع از روکش دندان، هسته مرکزی از جنس فلز است تا قدرت و استحکام آن را زیاد کرده و به خوبی بتواند از دندان محافظت نماید؛ اما لایه خارجی به جهت افزایش زیبایی، از جنس سرامیک می باشد. به عبارت دیگر، می توان اینگونه نتیجه گرفت که استفاده از روکش دندان “سرامیک و فلز”، زیبایی “روکش دندان سرامیکی” و استحکام “روکش های فلزی” را به همراه خواهد داشت.

مزایای استفاده از روکش دندان

روکش دندان مزایا‌ی زیادی برای هر شخص به دنبال خواهد داشت. به ‌طور کلی فواید و مزایای روکش دندان عبارت است از:

 • ترمیم و بازسازی دندان های خراب یا بدرنگ
 • پشتیبانی از ساختار ضعیف شده دندان و حفاظت از ساختار شکسته دندان
 • جلوگیری از گسترش ترک دندان
 • ترمیم دندان پس از عصب ‌کشی
 • بهبود عملکرد جویدن با دندان شکسته
 • بهبود عملکرد صحبت کردن
 • افزایش زیبایی دندان هنگام خندیدن
 • جلوگیری از ساییدگی دندان
 • کمک به اتصال بریج به دندان‌ها
 • استفاده به عنوان یک دندان ایمپلنت
 • سفید شدن دندان هایی که تغییر رنگ پیدا کرده اند
 • افزایش طول و یا پهنای دندان
 • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها
 • اصلاح کجی و ناهمراستایی خفیف دندان
 • در مواردی که تاج دندان دچار آسیب های ناشی از پوسیدگی شدید، ضربه، شکستگی یا تضعیف ساختار دندان پس از عصب کشی شده باشد، استفاده از روکش، ضروری است.
 • مهم‌ترین ویژگی روکش، حفظ ساختار دندان در برابر شکستگی و حفظ سلامت بافت‌های اطراف دندان است.
روکش دندان طلا

روکش دندان طلا

عوارض موقت روکش دندان

 • حساسیت دندان نسبت به برخورد با غذاهای سرد یا داغ
 • احساس ناراحتی در هنگام جویدن غذا
 • حساسیت لثه به لمس یا فشار

به طور کلی می توان گفت؛ روکش کردن دندان، روش درمانی کاملاً اطمینان بخشی بوده و احتمال بروز مشکل در آن بسیار کم است. در صورتی که برای ترمیم دندان و یا بهبود وضعیت دندان‌هایتان و افزایش زیبایی آنها، به روکش دندان نیاز دارید، سعی کنید در اسرع وقت به دندانپزشک مجرب و متخصص، مراجعه نمایید.

آیا روکش دندان را می‌توان تراش داد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، تراش روکش دندان امکان پذیر است و از آن برای قراردادن صحیح روکش بر سطح دندان استفاده می‌کنند. گاهی روکش بلند است، یا به سختی در محل خود نشسته و به دندانهای اطراف فشار زیادی وارد می کند که دندانپزشک با کمی تراش این مشکل را برطرف می کند. در واقع، اولین مرحله از نصب روکش دندان، تراش آن است. این عمل به مهارت و تجربه زیاد دندانپزشک و ابزار و تجهیزات ویژه دندانپزشکی بستگی دارد. برای تراش روکش دندان می‌بایست به جنس روکش توجه کرد. قطر و جنس روکش‌ها عواملی هستند که دندانپزشک در هنگام تراش به آنها توجه می‌کند.

سوالات متداول روکش دندان

1- بهترین جنس روکش دندان چیست؟

بهترین روکش دندان که در حال حاضر در ایران و دیگر کشورها مورد استفاده قرار می گیرد روکش دندان از جنس زیرکونیا می باشد. روکش دندان تمام سرامیک زیرکونیا در عین استحکام و دوام بالا، دارای درخشندگی و زیبایی فوق العاده ای می باشد. زیرکونیا قوی ترین سرامیک مورد استفاده در دندانپزشکی می باشد.

2- ماندگاری روکش دندان چه مدت است؟

عمر روکش دندان می تواند از 10 سال تا 20 سال متغییر باشد. ماندگاری روکش دندان در این دوره زمانی ارتباط مستقیمی با نحوه قالب گیری درست از دندان، تجربه و مهارت دندانپزشک، دقت در ساخت مراحل لابراتواری روکش، جنس روکش و مراقبت صحیح از روکش دندان دارد. رعایت بهداشت دهان و دندان نیز در افزایش طول عمر روکش دندان موثر است.

3- آیا گذاشتن روکش دندان درد دارد؟

خیر، گذاشتن روکش دندان درد ندارد. اما اگر نسبت به تحریک ناحیه لثه حساس می باشید از دندانپزشک خود بخواهید که برای اندازه کردن روکش دندان از بی حسی استفاده کنند.

4- گذاشتن روکش دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

بهتر است که از خود دندان استفاده گردد تا اینکه یک جسم خارجی به نام ایمپلنت برای بیمار گذاشته شود. بنابراین دندانپزشکان ترجیح می دهند که دندان خود بیمار را تا حد امکان نگهدارند. گذاشتن ایمپلنت عوارض مربوط به خود را دارد، بنابراین اگر بیمار شرایط گذاشتن روکش دندان را دارد استفاده از روکش نسبت به ایمپلنت دندان ارجح می باشد.

5- آیا روکش دندان نیاز به عصب کشی و درمان ریشه دارد؟

اگر ریشه دندان عفونت نکرده باشد نیازی به درمان ریشه نیست. در برخی موارد دندان بیمار قبلا درمان ریشه شده است. به همین دلیل بیمار متوجه پوسیدگی و درد دندان نمی شود و پوسیدگی دندان تا حد از بین رفتن کامل پیش می رود. در این زمان قبل از گذاشتن روکش دندان عملیات پست و کور برای این گروه از بیماران انجام می شود.

6- روکش دندان بهتر است یا کشیدن دندان؟

کشیدن دندان علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب منجر به بروز تحلیل لثه نیز می شود. با روکش دندان می توان از باقیمانده دندان حفاظت کرد. بنابراین اگر بیمار شرایط استفاده از روکش دندان را داشته باشد روکش بهتر از کشیدن دندان می باشد.

7- آیا دندان سالم را می توان روکش کرد؟

بله، برای افزایش زیبایی دندان می توان اقدام روکش کردن دندان نمود. در صورتی که دندان هایتان از ریشه سالم است و دارای نواقص ظاهری مثل بد رنگی می باشد، می توانید این کار را انجام دهید.

8- آیا دندان لق را می توان روکش کرد؟

روکش دندان حتی برای دندان های لق شده نیز قابل اجرا می باشد. روکش دندان درمانی است که دندان لق پوشش داده را باید به طور موقت براساس شرایط بیمار به دندان‌ های مجاور بست تا زمانی که دندان محکم شود.

9- آیا می توان رنگ روکش دندان را تغییر داد؟

در صورتی که فرآیند نصب روکش روی دندان به اتمام رسیده باشد، نمی توان آن را تغییر داد. حتی در صورت تغییر نظر و سلیقه بیمار، امکان تغییر این رنگ وجود نداشته و تنها راه، تعویض روکش است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

297 دیدگاه برای “روکش دندان

 1. Avatar شاهین نور گفت:

  جناب دکتر برای تعویض روکش دندان باید بیحسی تزریق شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک برای تراشیدن دندان برای روکش و اینکه بیمار اذیت نشود باید از بی حسی موضعی استفاده نماید.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون‌بخیر من عصب کشی کردم و دوسه روز پیش برام روکش گزاشتن امروز میبینم قسمتی که غذا میجویم اندازه یه نقطه سیاه شده ،اون چیه؟ نیاز داره باز برم پیش دندون پزشک یانه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مراقبت از دندان های روکش دار

 3. Avatar منا خوشبخت گفت:

  سلام من دندان دو بالام و دارم پست روکش میکنم روکشی که برای من آماده کردن اندازه نبود و دکتر دندانهای کناری (دندادن ۱ و۳ )تراش دادن تا اونو جا بزنن الان ابعاد دندان من تغییر کرده این اصولیه آیا؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. باید روکش دندان تعویض گردد.

 4. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دندانم. را تازه روکش کردم اما نخ دندان نمیتونم بکشم اصلا بین دندون نمیره .
  باید چه کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. بنابراین اگر نخ دندان نمی توانید بین دندان روکش دار رد کنید به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 5. Avatar علیرضا گفت:

  سلام وقتتون به خیر باشه، من دندون نیش نهفته دارم و درواقع دندون نیش من الان شیری هستش. این دندون شیری دچار پوسیدگی شده، میخواستم بدونم میتونم دندون شیری رو عصب کشی و روکش کنم یا نه، متشکرم از پاسخ گوییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان نیش باید کشیده شود و ارتونتیست می تواند دندان نیش نهفته را با کمک درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 6. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت شما به خیر باشه، من یه سوال داشتم، من یکی از دندان هایم شیری هستش و این دندان شیری دچار پوسیدگی شده، میخواستم بدونم که میتونم این دندان رو روکش بکنم یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان شیری زودتر از موعد خود کشیده شود ناهنجاری‌های دندانی را در بچه‌ها به وجود می‌آورد و باعث ایجاد مشکل در جایگیری درست دندان‌های دائمی می‌شوند. از سوی دیگر دردناک شدن دندان‌شیری می‌تواند ایجاد محدودیت کند. توصیه می شود نزد یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. اطلاعات بیشت مراجعه به این دو لینک دندان شیری و آنچه که باید در مورد حفظ دندان شیری بدانید.

 7. Avatar مهدی سلمانی گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان های بالا جلومو ۱۰ واحد روکش تمام سرامیکی کردم الان فک بالام اومده جلو همه میگن جلوئه دندونات الان امکان داره درستش کنه یا نمیشه که یکم ببره عقب تر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون ۵ عصب کشی و روکش کردم ولی،هنوز روکش آماده نشده ،دکتر دندون ۶ که پشت اون هست هم تراش داده ،به نظرتون درسته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نیازی به تراش دندان 6 نیست. فقط باید دندان 5 شما که عصب کشی و درمان ریشه شده است روکش گردد.

 9. Avatar الی گفت:

  سلام وقت بخیر من دندون هفت بالام روکش کردم ،بعلت بزرگی روکش دکتر بقدری تراش داد ک نصف دندان فلزش پیداس
  ایا مشکل ساز نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. بنابراین اگر مشکل جزئی است با تراش اصلاح می گردد اگر مشکل کلی است باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 10. Avatar مرتضی گفت:

  سلام
  آیا روکش کردن چندین دندان در ۱ ماه شدنی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به نوع دندان و درمان دندان شما دارد. باید در این خصوص در معاینه حضوری با دندانپزشک معالج مشورت نمایید.

 11. Avatar زهرا گفت:

  سلام..ببخشید من روکش دندان 5پایین رو انجام دادم این روکشم از روز اول مشکل داشت اما من از ترس اینکه بخوان درش بیارن دندونم میشکنه مراجعه نکردم از یه دکتر دیگه شنیدم تا بعد 1سال مشکلات روکش برعهده دندانپزشکه …آیا من بعد از 6ماه میتونم برای اصلاح روکشم مراجعه کنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید با دندانپزشک معالج خود مشورت نمایید. بستگی به شرایط دندانی و روکش دندان شما دارد.

 12. Avatar زهرا گفت:

  سلام .من چندماه پیش دندان ۵راست پایین رو روکش کردم ولی خیلی غذا لاش گیر میکرد به دکترم مراجعه کردم که با ضربه روکش رو‌خارج کردن ومجدد دندانم رو پست گذاشتن حالا روکشم کاملا سالمه امکانش هست دوباره به لابراتور فرستاده بشه و اشکالاتش برطرف بشه یا دیگه درست نمیشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 13. Avatar مینا گفت:

  سلام
  من دندون های عقل رو کشیدم و باقی دندون هام سالمه میخوام روکش کنم تا دیرتر خراب بشه تاثیری داره؟ و اینک با توجه به اینک دندونم سالمه باید روکش موقت بشه یا دائم، و هزینه روکش هر دندون تقریبا چقد هس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای انجام روکش دندان به متخصص پروتز مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم را به شما بدهد. روکش دندان علاوه بر زیبایی معایب و عوارضی هم دارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عوارض روکش دندان و مشکلات آن

 14. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من ۸سال پیش دندون شش پایین و عصب کشی و روکش کردم ولی امروز کلا با مواد و روکش دندان کلا از جاش در اومد حتی بااون میخ های فرو رفته توی لثه و حالا کاملا خالیه جاش…و اون مقدار دندانم هم کامل سیاه شده چیکار کنم؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. در صورتیکه دندانی باقی نمانده باشد باید جایگزین ایمپلنت انجام گردد.

 15. Avatar حجت گفت:

  سلام. اگر روکش دندان تغییر رنگ بده میشه عوضش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، امکان تعویض روکش دندان وجود دارد.

 16. Avatar پری گفت:

  سلام اقای دکتر. من ۲ سال پیش دندون شماره ۶ عصب کشی کرده بودم و پوسیدگی های زیادی هم داشت اما مشکلی برام پیش نیومده
  با چک سالانه به دندون پزشکی گفتند بهتره روکش انجام بدید که گیر غذایی و بوی نامطبوع هنگام نخ دندون کشیدن اصلاح بشود و دندونم نیاز به ترمیم پوسیدگی مجدد داشت.
  ولی با وجود پوسیدگی های مکرر دندونام با اینکه بهداشت هم رعایت میکنم ایا لازم روکش حتما انجام بشه؟ ترسم اینکه دندونم بدتر بپوسه یا از اون طرف با نکردن روکش دندونم شکسته یا اسیب ببیند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، این به تشخیص دندانپزشک معالج شماست. معمولا دندانی که عصب کشی شده و سطح پرکردگی بالایی را دارد بهتر است روکش دندان انجام گردد.

 17. Avatar پریسا گفت:

  سلام اقای دکتر.
  من ۲ سال پیش دندون شماره ۶ عصب کشی کرده بودم
  با مراجعه مجدد به دندانپزشک گفتند بهتره که دندون روکش انجام بدید اما با توجه به پوسیدگی های متعدد که دارم با وجود اینکه بهداشت هم رعایت میکنم شما توصیه به اینکار میکنید؟ به نظرتون برای سن ۲۴ سالگی روکش موثر باعث پوسیدگی بیشتر دندون نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. معمولا دندانی که مقدار پرکردگی زیاد دارد برای محافظت از شکستگی روکش دندان انحام می دهند. بنابراین هر پرکردگی و عصب کشی نیاز به روکش دندان ندارد.

 18. Avatar ناصری گفت:

  سلام جناب دکتر
  روکش دندان باید طوری باشد که لثه، پایین روکش را بپوشاند یا اینکه لثه و پایین روکش باید کمی فاصله داشته باشند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با روکش دندان روی کل دندان شما قرار گیرد. نباید فاصله ای باشد.

 19. Avatar ساجده گفت:

  سلام جناب دکتر من یکی از دندان های جلوییم کوچکتر از بقیه است باید براش چکار کنیم؟و حداقل سن چقدر باید باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا معاینه انجام گیرد سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 20. Avatar آوا گفت:

  سلام دکتر من شش ماه پیش دندان شش پایین رو روکش کردم از روز اول حس میکنم روکش در لثه ام فرو میره و کمی درد داره آیا روکش بلنده و باید کوتاه بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. حال اگر مشکل زیاد باشد باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 21. Avatar حسام گفت:

  سلام ببخشید آیا بعد از یکماه تراشکاری دندان میتواند روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به شرایط و موقعیت دندان شما، باید قالب تهیه گردد و روکش دندان ساخته شود. با متخصص معالج خود مشورت نمایید.

   1. Avatar علیرضا گفت:

    سلام دکتر
    من دندوم ۵و۶ بالا سمت راست عصب کشی کردم و بعد دندون روکش شد ک روکش ا ۵ و ۶ باهم و متصل بهم نصب شده اما الان احساس میکنم ک ۵ بالاتر و ارتفاع بیشتری داره
    ایا میشه تراش داد و اندازشو درست کرد چون هزینه تعویض برام سخته
    مشکلی برا دندان مقابل پایینی ایجاد نمیکنه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. تا احتیاج به تراش روکش نباشد. حال اگر مشکل زیاد باشد باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 22. Avatar عسل هدایی گفت:

  سلام. آیا روکش دندان نیز قابل تعویض است؟ یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، روکش دندان قابل تعویض توسط دندانپزشک هست.

 23. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر ۲تا دندان های جلوم چند وقت پیش شکست و عصب کشی و پر کردم دکتر گفت باید روکش بشه ولی یکسری ها میگن روکش نکن ممکنه خراب بشه دندون هات نظر شما چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، اگر پرکردگی دندان زیاد است توصیه می شود روکش دندان انجام گردد. روکش دندان از دندان پرشده محافظت می کند. دندان را محکم تر و ظاهر زیباتری را به دندان می دهد.

 24. Avatar امیر گفت:

  باسلام من دندان ۵،۶،۷ فک بالا رو ندارم الان میخوام فک بالا رو روکش کنم میتونم کل فک بالا رو روکش کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهترین جایگزین برای دندان های 5،6،7 برای شما ایمپلنت دندانی است.

 25. Avatar فهیمه گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر اگرروکش دندان مناسب نباشد آیا قابل تغییر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. حال اگر مشکل زیاد باشد باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 26. Avatar پارسا گفت:

  سلام.اقای دکتر من دندون 6پایین رو که مقدار مختصری پوسیدگی داشت ترمیم کردم از اون به بعد روکش دندان4یا5 بالا کمی بلند شده بودند به دکتر گفتم ایشون تراش دادن متاسفانه زیادی تراش دادن الان فک چپ و راست منطبق نیستن و اون قسمت روکش فاصله داره با فک پایینش.دکتر میگند عادت میکنی ولی بعد از دو هفته هنوز عادت نکردم خیلی ناراحت هستم.راهی وجود داره که روکش طولش بلند بشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید. حال اگر مشکل زیاد باشد باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 27. Avatar مهسا گفت:

  سلام اقای دکتر من حدودا ۳هفته پیش یکی از دندون هامو جراحی کردم و چون خالی شد دکتر ار ۲تا از دندون های کناریم استفاده کرد و روکش کرد و اون جای خالی پر کرد ،اون ۲تا دندونم هم مشکل داشتن و از قبل روکش بودن ،روکش جدید گذاشتم ولی الان بعد گذاشتن روکش ،بالای همون دندون خالی که پل زده شده لثم تحلیل رفته و خالی شده بالاش،حالا باید چکارکنم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه نمایید تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 28. Avatar ارزو گفت:

  سلام آقای سلام آقای دکتر روکش دندان به چه صورت روی دندان محکم قرار می گیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمانیکه شما و دندانپزشک معالج از نظر اندازه و ظاهر روکش دندان رضایت داشتید. روکش با چسب مخصوص روی دندان توسط دندانپزشک چسبانده می شود.

 29. Avatar هلما گفت:

  سلام دکتر

  من دندان 2 3 4 5 6 فک بالا بریج هستند و در قسمت دندان 6 روکش با لثه فاصله داره و مانده غذایی بین روکش و لثه جمع میشه و نخ دندان بین لثه و روکشم میره ، دندان شماره 7 بغل دست همین دندان ها که بریج است عصب کشی شده آیا میشه روکش دندان شماره 7 که عصب کشی شده را بزرگ گرفت که مانع ورود غذا بین لثه و روکش دندان 6 شود، یا باید روکش تعویض شود ؟؟؟لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان هفت هم روکش شود. بطوریکه فاصله دندان هفت با دندان بغلی پر گردد تا غذا گیر نکند. اگر امکان پذیر نباشد. باید روکش ها تعویض گردد. چیدمان دندان ها باید طوری باشد که گیر غذایی وجود نداشته باشد.

 30. Avatar محمد گفت:

  سلام خدمت شما دوتا دندون ایمپلنت کردم دکتر چهار تا دندون کناریش که همون دندونهای جلو باشه هم تراشید چرا اینا که سالمن و مشکلی نداشتن هم تراشید برا روکش هیچ مشکلی نداشتن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام برای ایمپلنت دندانی احتیاجی به تراشیدن دندان های مجاور نیست بهتر است با دندانپزشک معالج خود در این مورد صحبت کنید.

 31. Avatar نرگس بياتي گفت:

  با سلام
  دکتر دندان های من ( دندان نیش و کناریش ) از فک بالام ناهنجاری پیدا کردن موقع رشد امکانش هست که تراشیده بشن و روکش ثابت انجام داده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه انجام گیرد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 32. Avatar سایه گفت:

  سلام آیا دندان من عصب کشی و پر شده دندانپزشکم میگه باید روکش دندان کرد؟ آیا ضروریه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به مقدار پرکردگی و نازکی دیواره دندان شما دارد. تشخیص گذاشتن روکش دندان با دندانپزشک معالج خودتان است.

 33. Avatar آوا گفت:

  سلام آقای دکتر من قبل بارداری دندونم رو عصب کشی کردم تراشیده و قالب گیری هم شده فقط روکش الان آماده شده میخواستم بدونم مشکلی نداره روکش دندون رو بذارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در دوران بارداری گذاشتن روکش دندان مشکلی ندارد. فقط در دوران بارداری رادیوگرافی توصیه نمی شود.

 34. Avatar رویا گفت:

  با سلام آقای دکتر لطفا میشه بگید واسه روکش دندون حتما باید عصب کشی کرد؟آخه من به دندانپزشک مراجعه کردم ایشان گفتند واسه روکش باید حتما دندون سالم رو عصب کشی کنم؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای روکش دندان لزومی ندارد که دندان عصب کشی شود. اگر پوسیدگی دندان زیاد و به عصب رسیده باشد حتما باید عصب کشی انجام گردد. با دندانپزشک خود مشورت کنید. در صورتیکه به دندانپزشک خود اطمینان ندارید به یک دندانپزشک دیگر مراجعه نمایید.

 35. Avatar مرضیه گفت:

  با سلام.وقتتون بخیر،من دو واحد دندان(دندان های شماره ۵و۶ پایین) را روکش کردم و تقریبا ۲ساعت از چسب دائم می گذرد و الان متوجه شدم روکش دندان شماره ۵ بالاتر از دندان قرار گرفته است چه باید کرد؟خواهش میکنم جواب دهید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این روکش مناسب نیست. روکش دندان باید تعویض گردد. اصولا باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. بنابراین اگر مشکل جزئی است با تراش اصلاح می گردد اگر مشکل کلی است باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 36. Avatar امیر اهوازی گفت:

  سلام آقای دکتر ، وقت بخیر؛
  من چندسال پیش دوتا از دندونام روعصب کشی کردم. چندماه پیش یه تکه از مواد پرکردنی دندان کنده شد و دندان دوم سمت راست هم که اونم عصب کشی شده دوتیکه شد ولی قسمتهاش ازهم جدا نشدن و هنوز سرجاش تاحدودی محکم هست، بنظرتون من برای اینکه وضعیت هردوی اونا بدتر نشه چکار کنم؟ ایا برای رفع این مشکل باید روکش بذارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. ریشه دندان بررسی و رادیوگرافی تهیه گردد. نا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 37. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر من سه واحد روکش به دندان ۳ ، ۴ ۵ فک بالا انجام دادم اما قالب گیری خوب انجام ندادن بزرگ شده خیلی تابلو شده زده بیرون . این میشه کاریش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این مورد با متخصص ارتودنسی معالج خود صحبت کنید. باید روکش دندان تعویض گردد.

 38. Avatar مائده گفت:

  سلام من روکش دندون گذاشتم و الان بعد حدودا 5 4 ماه وسط روکش دندونم (همون جایی که دندون بالا و پایین به هم برخورد میکنن وسطشون) یه حالت سفیدی داره مشکلی نداره ؟
  و اون قسمت لثه ای که روکش قرار داده شده از روز اول سیاه شده بودطبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص لثه مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد نباید لثه تغییر رنگ پیدا کند.

 39. Avatar معصومه گفت:

  سلام.من دندان ۵ بالام به علت جویدن جسم سخت شکست. قسمت شکسته شده رو دندانپزشک کند و مجبور شد عصب کشی کنه و بعدش پر کرد. حالا ۵ روزی میشه که روکش گذاشتم. اول اینکه دنداپزشک برای اینکه ارتفاع روکش رو تنظیم کنه علاوه بر اینکه روکش رو تراش داد دندان سالم من رو که مقابل روکش بود رو هم تراش داد. موقع کار ب ایشان گفتم که این کار رو نکنید و ایشان گفتند که رنگ کاربن رو از دندانت پاک میکنم. ولی وقتی به منزل مراجعه کردم دیرم که شکل دندان سالم پایین من رو تغییر دادن. آیا این کار درست بوده؟ و اینکه روزی که روکش رو برای من گذاشتن لثه ی من شدیدن دردناک شد و ورم کرد. ورم بعد از یک روز خیلی کم تر شد ولی روی لثه ی همون سمتی که روکش داره دانه های شبیه تبخال ایجاد شده بود که الان به زخم تبدیل شده. ب دندانپزشکم مراجعه کردم و گفتن چند روز دهانشویه استفاده کنم..همچنین لثه م در قسمتی که دندان روکش شده هستش کبود شده. دندانپزشکم گفتند که به علت مشکلی که برای دندان پیش آمده بود روکش رو طوری قرار دادم که داخل لثه بره. آیا به دندانپزشک دیگه ای مراجعه کنم؟ ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کلا تراش دندان مقابل آن دندانی که روکش شده، بصلاح نبوده است. درست نیست که دندان بخاطر یک دندان دیگر تراش بدهند. برای لثه باید به متخصص لثه مراجعه شود. تا پس از نعاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 40. Avatar امير گفت:

  سلام آقای دکتر زمان مناسب برای روکش بعد از کشیدن دندان چند روزه ، بطوری که بین روکش و لثه فاصله نیفته و غذا بینش نره .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص مجرب مراجعه نمایید. باید قالب گیری دندان درست انجام گیرد تا روکش مناسب و کامل روی دندان شما بشیند. در هر وعده غذایی نخ دندان و مسواک حتما استفاده شود.

 41. Avatar شب بو گفت:

  سلام وقت بخیر .دکتر دندان۲ سمت راست پین شده و دندان ۲سمت چپم عصب کشی و پرشده نیار به روکش هست ؟ و آیا لازمه دندان ۱ هردو طرف هم‌روکش بشه ؟ که رنگش هماهنگ باشه ؟ یا اینکه اگر دندانهای ۲ را روکش کردم برای هماهنگ شدن رنگ‌ دندان ۱ جلو با دندانهای ۲ چکارکنم .مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر پرکردگی زیاد است بهتر است دندان روکش شود. برای روکش دندان دندانپزشک سعی می کند در انتخاب رنگ، رنگ روکش دندان ها شبیه هم باشند.

 42. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر بهتر است دندانم را بکشم یا روکش دندان انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بیمار شرایط استفاده از روکش دندان را داشته باشد روکش بهتر از کشیدن دندان است. کشیدن دندان علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب منجر به بروز تحلیل لثه نیز می شود.

 43. Avatar صدیقه گفت:

  سلام. آیا گذاشتن روکش دندان همراه با درد است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، گذاشتن روکش دندان درد ندارد.

 44. Avatar سمانه گفت:

  سلام اقای دکتر ،من ب اشتباه ۶ دندان های جلو فک بالا ک عصب کشی شده بود ،روکشpfmانتخاب کردم ،و الان اصلا راضی نیستم،و تغییر رنگ داره با دوتا دندان بغلی ،چکار کنم ک هم زیبایی و سفیدی دندونام بدست بیارم ،از اینورم هزینه کردم بابت روکش pfm

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای اصلاح و زیبایی به یک متخصص پروتز باتجربه و ماهر مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 45. Avatar پدرام گفت:

  سلام وقت بخیر
  سوالی دارم دندانم رو دکتر تراشیدن برای روکش تراشیدگی بقدری هست که فقط یا املگام مونده یا کامپوزیت سفید دندون دور چیزی نمونده و قصد روکش کردن دارن نظرتون برای همچین دندونی زیرکونیا خوب هست یا pfm چون این دندان آسیب زیاد بوده متشکرم پاسخ بدین سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص پروتز با توجه به شرایط و موقعیت دندان، نوع دندان و دندان های مجاور راهنمایی لازم را به شما خواهد داد. به طور کلی روکش های زیرکونیا بیشتر برای زیبایی مورد استفاده قرار میگیرند روکش های pmf به دلیل طول عمر بالا گزینه مناسبی برای ترمیم دندان می باشند.

  2. Avatar محمد گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید،بنده ۳ عدد دندان کنار هم به صورت یک تیکه روکش کردم،اما متاسفانه کوتاه هستند و روی دندان پایین قرار نمیگیرند،دکتر گفته انها را به وسیله دستگاه در میارم و میدم پودر گذاری کنن و مجدد نصب میکنم،این روش کاربردی هست و ضرری به دندانهای اصلی نمیزنه؟با تشکر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید در ابتدا روکش مناسب و به اندازه دندان ها .ساخته شود. حالا اگر از روش پودرگذاری بخواهد اندازه دندان را بلند کند. ممکنه حالت ایده آل بدست نیاید و پودر بعد از یک مدتی از روی دندان ساییده شود و از سطح دندان جدا شود و دوباره دندان کوتاه گردد.

    1. Avatar حسن گفت:

     سلام آقای دکتر
     بریج دندان های جلو رو انجام دادم به دلیل فاصله گذاری
     الان که روکش ها رسیده تو صحبت کردن کلماتی که (س)دارن یکم مشکل دارم موقع کفتن صدام می لرزه و به شدت کلمه رو میگم دکتر هم. رفتم میگه عادیه آیا راه حلی برای درست شدن صحبت کردنم هست؟ ممنون میشم بگید

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. معمولا بعد از گذاشتن بریج صدای شما نباید تغییر کند و لرزش داشته باشد. شاید مختصری در تکلم تغییر ایجاد شود طبیعی باشد ولی زیاد خیر. اگه بعد از یکی دو روز تغییر صدای شما درست نشد حتما باید بریج شما تعویض شود.

 46. Avatar جان نثار گفت:

  سلام آقای دکتر خدا قوت دندان های طرفین فک بالا به مرور زمان کشیده شده در عکس سه بعدی دکترم گفته ضخامت استخوان صورتم برای تزریق پودر استخوان برای کاشت ایمپلنت کافی نیست لطفا راهنمایی کنید چه باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ضخامت استخوان در آن ناحیه محل دندان از پودر استخوان استفاده می کنند.

 47. Avatar قربان غلامی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان اسیاب کشیدم میخام روکش بدم دندان کناری رو تراش داد الان چهارروزهستش به سرما گرما حساس هستش چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای برطرف شدن حساسیت به سرما و گرما بهتر است فلوراید تراپی انجام دهید.

 48. Avatar مجتبی گفت:

  سلام و خداقوت آقای دکتر.بنده‌ یک ماه پیش دوتا دندان‌ روکش کردم و‌چهارتا دندان ۴٫۵٫۶٫۷ بالا کنارهم ترمیم آمالگام کردم. روکشها را وقتی دکتر گذاشت چون بلند بود وخودم گفتم، چندین مرتبه تست کردن با کاربن و تراشیدن اما به نظرم یکیشون خیلی کوتاه شده.جوری که روی روکش یک لکه میبینم که همون فلز روکش مشخص شده به دکتر گفتم جلسه بعد گفتن ایرادی نداره.نظر شما رو میخواستم. دندانهای پرکرده هم بعد از یک ماه هنوز حالت حساسیت دارند یک ذوق ذوق خفیف دارند.آیا برطرف میشه؟ با تشکر و عذرخواهی بابت طولانی شدن پیامم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که روکش دندان بلند باشه قسمتی از پرسلن یا اون ناحیه سفید را بزنند، فلز زیر کار دیده می شود. بهتر است از ابتدا جوری روکش دندان طراحی شود که چنین اتفاقی نیفتد. اگر دندان های جلو باشد زیبا نیست ولی دندان عقب دیده نمی شود. اشکال زیاد ندارد فقط باعث ایجاد پلاک میکروبی می شود. بهر حال بهتر است اینجور نباشد. راجع به دندان های که ذوق ذوق می کنند اگر تایک هفته ادامه پیدا کرد باید از دندان عکس گرفته شود ممکن است احتیاج به عصب کشی باشد.

 49. Avatar اسدی گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید آیا برای روکش باید دندان سالم کناری را هم تراش داد؟ دکتر من این کار رو انجام داده..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، همیشه نیاز نیست. دندانی که ریشه دارد فقط همان دندان را روکش دندان می گذارند.

 50. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشین من دندونم رو عصب کشی و پانسمان کردم و دکترم گفتن نیاز به روکش داره اما هزینه روکش رو ندارم امکانش هس بعد از برداشتن پانسمان دندون رو پر کنم و یک سال بعد به سراغ روکش برم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ماده پر شدگی روی دندان شما زیاد است بهتر است روکش دندان سریع تر انجام شود. در این صورت روکش دندان ها به عنوان حفاظی از دندان ها محافظت می کند.

  2. Avatar شقایق گفت:

   سلام وقت بخیر
   دکتر من دندون ۵ قبلا عصب کشی کرده بودم پر کرده بودم ریخت واسه روکش کردن،دکتر گفت پایه اش ضعیف باید دندون جلو رو بتراشی باهم روکش کنی که محکم باشه اونحوری زود میفته،میخواستم ببینم درسته یا اصلا ربط نداره دندون ضعیف باشه هم میشه پین گذاشت نگه اش داشت روکش کرد،یا حتما باید با کمک دندون جلویی دندون و روکش کرد یا واسه اینکه پول دوتا روکش بگیره دندون جلو رو هم گفت بتراشیم؟؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. دندان شماره پنج باید به صورت تک روکش شود. بصلاح نیست که دندان مجاور تراش بخورد و دو دندان با یکدیگر روکش شود. بهتر است به دندانپزشک دیگری مراجعه نمایید.

 51. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان ۵ و ۶ رو روکش کردم روکش بلند بود و روکش ۶شکست پزشک روکش دندان ۶ رو جدا کرد و دوباره قالب گرفت حالا سوالم این هست روکش دندان ۵ از اون قسمتی که بریده شده گیر غذایی داره و به لثه نمیچسبه چون به صورت تکی قالب نگرفته بوده موقع نخ دندان کشیدن ناهماهنگی رو احساس میکنم درقسمت انتهایی و به دندان میرسم آیا باید روکش ۵ تعویض بشه ؟ر اینده پوسیدگی ایجاد نمیشه و اینکه دکتر به خاطر اینکه ضرر بیشتری داخل تعویض روکش نکنه اون رو عوض نکرده؟ ممنونم راهنمایی کنید،،تا بتونم پزشکم رو متقاعد کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر با روکش دندان گیر غذایی دارید باید اصلاح شود زیرا گیر غذایی باعث پوسیدگی و عفونت دندان می شود.

 52. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم عصب کشی نشده فقط پر شده آیا نیاز به روکش داره حتما؟بدون روکش چ اتفاقی میفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. روکش دندان زمانی تجویز می شود که پرکردگی دندان زیاد است. برای استحکام دندان بهتر است روکش دندان انجام شود.

 53. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر
  خوب هستید؟
  ببخشید برای دندون شش من که قبلا پر و عصب کشی کردم توی بارداری خراب شد و یک طرفش شکست . الان میخواستم ترمیم و روکش کنم
  اکر ریشه یه مقدار کج شده باشه امکان روکش نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان را می توان ترمیم کرد و روی آن روکش دندان گذاشت.

 54. Avatar مانی گفت:

  سلام. بعد از چند روز متوجه شدم روکش دندانم بلند است آیا عادت میکنم یا به دندانپزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید باید روکش دندان اصلاح شود.

 55. Avatar مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشین اقای دکتر یه سوال من دندون جلو رو پر کردم از پشت پوسیده شده بود مقدار کمی الان با غذای سرد یا گرم حساسیت نشون میده ایا با روکش این مشکل رفع میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان باید عصب کشی شود. با عصب کشی دندان مشکل حساسیت به سرما و گرما برطرف خواهد شد.

 56. Avatar محسن گفت:

  باعرض سلام خدمت آقای دکتر من چندروزی هست روکش دندان گذاشتم ولی قسمتی از روکش انگارحالت ترک خوردگی داره این طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر باید روکش دندان سالم باشد. با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید.

 57. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر دندونم که عصب کشی شده بود تراش خورد برای روکش شرایط جور نشد که برم برای گزاشتن روکش و یک ماه بعد مراجعه کردم الان دو روز نیست که روکش روی دندانمه ولی افتاد الان میشه همون روکش رو استفاده کرد یا دوباره باید دندان تراش بخوره برای روکش جدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا روکش را بصورت موقت گذاشته شده است. به متخصص معالج مراجعه نمایید. تا روکش دندان های شما را با چسب دائم بچسبانند.

 58. Avatar رحمانی گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز دندان 2،3،4،بالا را روکش زیرکونیا کردم ولی روکشها آنقدر بلند و ناهماهنگ است که نمی‌توانم غذا را بجوم آیا می توان روکش ها را تراش داد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر روکش بلند است برای شما مشکل ساز می شود. باعث لق شدن دندان می گردد. باید به متخصص معالج مراجعه شود تا روکش تعویض گردد.

 59. Avatar ژینا گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر دندان خلفی ام را روکش کردم رنگ سیاه بالای آن پیدا هست آیا این مشکل درست می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رنگ سیاه برای فلز روکش دندان است. دندانپزشک باید جوری روکش دندان را بگذارد که بخصوص در دندان خلفی این فلز پیدا نباشد.

 60. Avatar ژیلا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان نیشم روتراش زدم برای پروتز ثابت ولی چون دوام نیاورد وافتاد الان تصمیم گرفتم روکش کنم ایا روکش روش خوبیه یا باید کامپوزیت بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود و بر اساس شرایط و موقعیت دندان ها تصمیم گیری شود.

 61. Avatar محمودی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ممنون که با حوصله به همه سوالات جواب میدین.ببخشید من تقریبا همه ی دندونامو پر کردم جنس دندونام یه جوریه که هر چقد برسم بهشون باز خراب میشن.الان همشون سالم هستن و خرابی ندارن .ولی یه مشکلی که داره الان مواد دندونام که زرد شده بود به چند تا دندونپزشک مراجعه کردم گفتن باید روکش بشه چون موادِ دیگه نمیشه کاریش کرد الان دکتر دندونای سمت راست بالا رو تراش داده و سمت چپ هم جلسه بعدی تراش داده میشه و من چون ۱۰ تا دندون بالا رو روکش خواستم. و تمام سرامیک هم هزینش زیاد میشد من pfm و ترجیح دادم خواستم بدونم تو ظاهر و زیبایی خیلی فرق دارن این دو تا ؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص معالج در این خصوص مشورت کنید. موقعیت و وضعیت دندان در انتخاب روکش موثر است. طول عمر روکش های PFM از روکش های تمام سرامیک بیشتر و از روکش های فلزی کمتر است. روکش پی اف ام زیبایی و استحکام لازم را دارد. از روکش های PFM می توان برای دندان های جلویی، خلفی استفاده کرد.

 62. Avatar مهدی گفت:

  سلام ببخشید من دندان جلوییم (دندان بزرگ جلو )دچار شکستگی زیاد شد و بعد از اینکه روکش کردم کلفتی روکش دندان در مقایسه با دندان کناری بیشتر است و کمی باعث سایش آن با دندان های پایینی میشود به نظر شما با دندان تراش داده شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. به دندانپزشک معالج مراجعه کنید. اگر ضخامت خیلی زیاد باشد باید تعویض گردد. روکش را به مقدار کم می توان تراشید.

 63. Avatar موذنیان گفت:

  سلام خدمت شما ببخشید من یکی از دندان هایم را دکتر برای پست کرده و تاج فلزی گذاشته است و روکش را روی دندانم قرار داده ولی راضی نیستم از رنگش و اینکه رنگ سیاهی تاج روی لثه ام مشاهده می شود آیا می شود که تاج فلزی را عوض کرد و روکش زیرکونیا استفاده کرد البته برای زیبایی چون این دندانم برای خط لبخندم است و خیلی بد شده است ممنونم می شوم که کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، از دندانپزشک متخصص معالج خود بخواهید حتما این روکش دندان شما را تعویض کند. طوری باید گذاشته شود تا فلز زیر روکش دیده نشود بخصوص برای دندان های جلو یی. چند سال بعد بیشتر میشه و ظاهر خوبی را ندارد.

 64. Avatar موذنیان گفت:

  عرض سلام خدمت شما ببخشید آقای دکتر من دندونم رو روکش کردم ولی رنگ روکش با دندان هایم سازگاری ندارد آیا امکان تعویض روکش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از گذاشتن روکش دندانپزشک معالج و شما در انتخاب رنگ باید دقت می کردید. می توانید روکش را عوض کنید. ولی برای تعویض روکش باید هزینه مجدد پرداخت کنید.

 65. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید
  حدود ده سال پیش که دندانهای جلوم خراب شدن، دکتر برام یک ردیف ۶تایی روکش ساخت و روی سه تا پایه قرار داد که دوتا از پایه‌ها دندونهای خودم بود که تراش خوردن و یکی از پایه‌ها هم ریشه دندونی که خراب شده بود رو سوراخ و جاگذاری کردن، اما حالا یکی از پایه‌ها خراب شده و اون پایه هم دراومده، هرجا میرم فقط میگن که باید ایمپلنت بشه که خودتون میدونید چقدر هزینه‌ها بالاست و من می‌خوام به صرفه‌ترین راه رو انجام بدن، اگه ممکنه که یه شماره بدین تا من عکسهای دندونام رو بفرستم براتون و شما یه راهنمایی کنین ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حضوری دندان های شما معاینه شود و رادیوگرافی از زوایای مختلف بررسی گردد. به این شکل در فضای مجازی امکان پذیر نیست.

 66. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  دو روز پیش یکی از اقوام چهار تا از دندون جلوی رو روکش کرده
  و میگه که نمی توانم آب دهنمو کنترل کنم
  میشه لطفاً راهنمایی کنید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص معالج مراجعه شود. روکش مناسب نیست باید روکش تعویض و اصلاح گردد.

 67. Avatar بهار گفت:

  باسلام حضورمحترم جناب دکتر
  می خواستم بدونم آیا پروتز ثابت که باچسب داِئمی متصل شده قابل جداسازی هست .ممنونم ازشما

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد.

 68. Avatar پریسا گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  چهار ماه پیش روکش زیرکونیوم انجام دادم ولی مقداری فرم آناتومی دندان انجام شده مشکل داره چون دندانهای خط لبخند هست،میخواستم بدونم به دکترم مراجعه کنم امکانش هست روکش رو بیرون بیاورند و اصلاح و ترمیم انجام بشه توسط لابراتواری که این کار را انجام دادن؟؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید. اگر روکش دندان مشکلی داشته باشد لابراتوار آن را تعویض می کند.

 69. Avatar مریم گفت:

  سلام دوسال پیش دندونم را عصب کشی کردم ولی روکش نکردم. امسال پر داخلش خالی شد و مجبور شدم پست بذارم و دندون کنارشم شکسته بود دکتر گفت تراش بدم و جفتشون باهم روکش کنم ولی بعدش دکتر بهم پیشنهاد داد که دندون اخرمم که سالم بود تراش بدم و یکدفعه روکش سه واحدی بذارم ولی خوب الان ده روزه از روکش گذاشتنم میگذره و وقتی میخوام غذا بخورم مخصوصا که سرد و گرم باشه به شدت درد میگیره قبلشم عکس گرفته بودم از دندونام نه ریشه ای باقی مونده بود از عصب کشیدی گذشته و نه دندون خرابی داشتم. الان این درد از دندونم به چه علتی هست؟ در ضمن عکس کامل گرفته بودم و دندون خرابی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان های شما معاینه و رادیوگرافی بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. یک دندان پوسیده یا دندانی که به عصب رسیده و باید عصب کشی شود وجود دارد.

 70. Avatar بهار گفت:

  سلام سوال قبلی منو جواب ندادید شاید موردی داشته. امیدوارم به این سوالم جواب بدیدی آقای دکتر.ایا بعد ازروکش دندان اگر به هرعلتی دندان درد شدیم چاره دارد/ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم خشنود گرامی، عذر میخواهم سوال قبلی شما را دریافت نکردم. بله، امکان درمان وجود دارد. باید روکش دندان برداشته شود و اگر ریشه دندان مشکلی داشت، درمان گردد.

   1. Avatar بهار گفت:

    سپاسگزارم دکترعزیز که علیرغم مشغله ی فراوان به سوالات با سعه صدر پاسخ می دهید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما. سلامت و تندرست باشید.

 71. Avatar محبوبه میرزایی گفت:

  باسلام
  من حدود 3سال پیش دندان شماره 7را کشیدم و دندان شماره 6را عصب کشی و روکش کردم وی روکشم جوری هست که قسمتی که به لثه متصل میشود قسمت فلزیش پیداس و از لثه کمی فاصله دارد بعد از 1سال دندان شماره 5را عصب کشی و روکش کردم ولی به دکتر گفتم که نمیخوام قسمت فلزی روکش پیدا باشه و به لثه نزدیک باشه الان مدتی هست که سردرد دارم دقیق در قسمت شقیقه اسکن مغز و ازمایش خون هم دادم مشکلی نبود ایا ممکنه دلیل از روکش و دندانم باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مربوط به روکش دندان نیست. روکش دندان باید جوری قرار داده شود که قسمت فلزی دیده نشود.

   1. Avatar محبوبه میرزایی گفت:

    در مورد سوال قبلیم به نظر شما از پزشک معالجم درخواست کنم تا روکش را تغییر دهد به دندانم اسیبی وارد نمیشود بعد از برداشتن روکش ؟ایا ممکه چون روکش از لثه فاصله داشته دندان پوسیده شده باشه زیر روکش و این باعث سر درد هام شده باشه البته من درد دندون ندارم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گردد تا بنده در خصوص تعویض روکش نظر بدهم. بهتر است با دندانپزشک معالج خود مشورت کنید. سردرد شما ربطی به روکش دندان ندارد.

     1. Avatar زهرا گفت:

      سلام آقای دکتر وقت بخیر
      ببخشید من یه سوال داشتم خیلی ذهنمو مشغول کرده میشه شما یه کمکی بهم بکنید . من تحت درمان ارتودنسی هستم یکی از دندونای ردیف جلو روکش هست ولی این روکش از قسمت پشت ک جلو دید نیست دورش رنگ سیاه گرفته ک اصلا از جلو معلوم نیست این مشکل داره یه کمکی کنید ممنون میشم 🙏
      البته یکمیش رو شستم مسواک زدم رفت ولی نصف دورش ک سیاه گرفته باز هست

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. دندان با روکش هم می تواند تحت درمان ارتودنسی قرار گیرد. دندان شما باید معاینه شود بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج در این خصوص مشورت کنید.

 72. Avatar سلیمانی گفت:

  سلام آقای دکتر دندان های ۵ و۶ عصب کشی و پر کردم ..تا چه مدت بعدزمان دارم واسه روکش کردن دندان ها؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از عصب کشی دندان معمولا یک هفته بعد پر کردگی دندان انجام می شود تا مطمئن شویم عفونت کاملا از بین رفته است. سپس شما می توانید برای روکش دندان اقدام کنید.

 73. Avatar نازلی گفت:

  سلام آقای دکتر من چند تا از دندونامو عصب کشی کردم و روکش دادم یکی دندون آخری رو هم چند سال قبل هم پرش کردم هم عصب کشی اما بعد از چند مدت موادش در اومد دوباره خالی شد درد هم نداشت الان امسال تقریباً نصفشونو روکش دادم ولی آخری که گفتم عفونت کرده از کنارش عفونت میزنه بیرون چی کار کنم روکشو دربیارم یا خشک کن بخورم ممنون اگه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه شود. رادیوگرافی تهیه می گردد تا وضعیت ریشه بررسی گردد. پس از استفاده از آنتی بیوتیک باید عصب کشی نیز انجام گردد. روکش باید برداشته شود.

 74. Avatar بهارک حجازی گفت:

  سلام اقای دکتر در چه صورت بهتر است دندان روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که عصب کشی شده و پرکردگی زیادی دارد برای حفاظت از فشار و شکستگی بهتر است روکش دندان گذاشته شود.

 75. Avatar حنانه رضائی گفت:

  سلام آقای دکتر،من یکی از دندون هام رو ایمپلنت کردم ولی از روکش راضی نیستم چون روکش از قسمت داخلی تا نصف روی پیچ ایمپلنت رو پوشانده و قسمتی از سیاهی پیچ دیده میشه ،میخواستم بدونم آیا میتونم از دکتری که کار روکش رو انجام داده بخوام روکش رو عوضش کنه؟آیا این کار به ایمپلنت دندون صدمه میزنه یا نه؟و اصلا میتونم به کار دکتر اعتراض کنم یا خیر چون دکتر گفتن دندون ته دیده نمیشه روکش اصلا اشکالی نداره و همینجوری میشه ،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با متخصص معالج مشورت کنید تا روکش دندان شما را اصلاح کنند.

 76. Avatar یاسین گفت:

  دندان دو من پوسیدگی داشت و دکتر قسمت قابل توجهی از آن را تراشیدن و ابتدا پر کردند و الان برای روکش کردن خیلی خیلی دندانم را ترشیدن و کوچک کردند
  ایا این فرایند طبیعی هست؟؟ که دندان خیلی کوچک شود برای روکش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای گذاشتن روکش دندان، دندان باید تراشیده شود. سپس روکش روی آن سوار می شود.

 77. Avatar فاطمه گفت:

  درود .وقت بخير.من دندونمو پارسال روكش كردم دكتر گفت نيازي ب عصب كشي نداره.الان درد دارم با اب گرم و سرد هم نيس دردش .دليلش چي ميتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از دندان تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. احتمالا دندان شما باید عصب کشی شود.

 78. Avatar کریم گفت:

  با عرض سلام و احترام،،جناب دکتر من سه تا از دندان های عقبی را روکش کردم که متاسفانه وقتی رسیدم خونه و دقت کردم دیدم روکش ها نسبت به دندان های خود م بزرگتر و کمی پهن است ایا امکان اصلاح بدون درآوردن روکش ها وجود دارد،،ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. روکش دندان در همان فضا قرار می گیرد. باید با متخصص معالج خود، که در جریان روکش دندان شما هستند مشورت کنید. برای اصلاح، روکش دندان باید برداشته شود و به لابراتوار بدهند تا اصلاح گردد.

 79. Avatar فاطمه گفت:

  سلام.دندون یک جلو را رو کش کردم خیلی کلفت بد شکل شده با شکلشم زیاد کار ندارم مشکلم اینکه دندونای دیگم راحت به هم نمی خورن یعنی دندون پایینم پشت دندون جلوییم نمیره راحت نمیتونم غذا بخورم با چسب مخصوصم چسبونده حالا میشه اینو جدا کرد؟مگه روکش هم اندازه و هم شکل دندون نمیشه مال من خیلی کلفت شده میشه یکم مثل دندون خودم نازک ترش کرد لطفاً راحنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید. روکش دندان هم باید هم فرم دندان هایتان باشد. اگر روکش دندان مناسب و خوب گذاشته شود، بخصوص در دندان های جلو نیاید فلز روکش دیده شود.

 80. Avatar نگار گفت:

  سلام آقای دکتر. من دندون شش و هفتم رو بیش از شش سال پیش عصب کشی کردم، ده ماه پیش دکترم گفت این دندونها پرشدگیش زیاده و ظاهر قشنگی نداره و با اصرار خودش روکش کرد، پنج روز پیش در دو دندونم درد شدیدی داشتم که بعد از چند بار مراجعه و دو بار عکس انداختن و با اصرار خودم که دندونم ششم بیشتر درد داره و مشکل لثه نیست، دندون شش رو باز کرد و گفت بله عفونت شدید داره، تخلیه کرد و سه تا پنی سیلین نوشت و الان میگه باید کشیده بشه چون ریشه اش ضعیفه. آیا
  علت عفونی شدن دندان در این مدت کوتاه، قصور دندان پزشکم هنگام روکش کردن نیست؟؟؟؟
  ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانتان را باید مرتب مسواک می زدید و از نخ دندان استفاده می کردید. اگر ریشه دندان عفونی شده باشد دیگه نمیتوان دندان را حفظ کرد باید دندان کشیده شود.

 81. Avatar شبنم گفت:

  سلام.وقت بخیر. من دندون شماره ۱ رو عصب کشی کردم الان میخوام برای زیبایی اقدام کنم. ولی دکتر گفته فقط باید روکشش کنم چون خیلی خراب شده و امکان انجام کامپوزیت ونیر رو ندارم. الان خیلی نگرانم اگه دندون ۱ رو روکش کنم تا چه مدت برام کار میکنه. نکنه بیوفته. اصلا این کار درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. اگر مقدار پوسیدگی زیاد است و تراشیده شده بهتر است دندان روکش شود. در هر صورت برای جواب قطعی و صحیح باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد.

 82. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام ببخشید من دوتا از دندون های جلوم رو روکش کردم ولی چون پایه هایش کوچک بود میوفتاد بعد از ی مدت رفتم پیش دکتر و گفت پایه اش کوچک است و روکش نمی‌شود و گفت نمی‌دانم باید چکار کنم میخاستم بدونم من باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص پروتزهای دندانی مراجعه کنید. باید رادیوگرافی و شرایط موجود دندان بررسی شود تا بتوان تصمیم قطعی و درست را گرفت.شرایطی هست که می توان روکش کرد. ولی اگر لق بود و نشد باید ایمپلنت دندانی انجام داد.

 83. Avatar طاهره رحیمی گفت:

  سلام. دندان شماره 4 پر کردگی و عصب کشی باید انجام دهم بنظر شما روکش هم بزارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است روکش دندان انجام شود. اگر بخصوص مقدار پرگردگی دندان شماره 4 زیاد است حتما روکش دندان انجام گردد.

 84. Avatar گلی گفت:

  سلام.من در دندانم پست گذاشتم.و برای تایید بیمه باید ازش عکس بگیرم.ایا بعد از گذاشتن روکش میشه از پست عکس گرفت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از کارگزار بیمه بپرسید برای پرداخت هزینه از بیمه در چه مرحله ای رادیوگرافی دندان را لازم دارند.

 85. Avatar امیر گفت:

  سلام خسته نباشید من یک دندان را روکش کرده ام اما احساس میکنم که بلند است برم پیش دندان پزشک باید روکش را باز کند و تراش بزند ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج خود مراجعه کنید . اگر بلندی روکش دندان خیلی کم باشد می تراشد در غیر اینصورت روکش دندان باید تعویض گردد.

 86. Avatar دنیا گفت:

  سلام وقت به خیر
  من دندونامو روکش کردم اما نمیدونم چرا چسب موقت برام استفاده کردن
  جلسه بعد که یک هفته ده روز گذشته بود هنوز کامل شل نشده بودن الان میترسم که این لقی باعث بشه دندونهای زیر روکش آسیب ببینه تا شل بشه , این امر باعث اضطراب بیش از حدی در من شده و مادام نگران دندونامم و سرچ کردم تو اینترنت ببینم چطور میشه این چسبها رو شل کرد که روکشم جدا بشه برم چسب دائم بزنه که خوب آب بندی بشه و خیالم راحت بشه اما مطلب قابل توجهی پیدا نکردم , ممکنه راهنمایی بفرمایین چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید متخصص معالج شما می تواند روکش دندان را بردارد و چسب دائمی بزند.

 87. Avatar اوا گفت:

  سلام اقای دکتر دندون شش ایینم رو عصب کشی و پرکردم بعد دکتر گفتن هفته بعد بیا بتراشم رو کش کنم میخواستم ببینم دندونی که قراره رو کش بشه نیاز به پر کردن داشت ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، ریشه دندان باید عصب کشی و پرشود. برای روکش دندان باید قالب گیری انجام گیرد.

 88. Avatar پرستو گفت:

  سلام آقای دکتر دندونم چن سال پیش روکش کردم ، که الان روکش شکسته ، آیا قابل ترمیم هست یا باید ایمپلنت شود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود اگر زیر روکش دندان پوسیدگی نداشته باشد و ریشه سالم باشد می توان مجدد روکش دندان کرد. در غیر اینصورت باید دندان را کشید و ایمپلنت انجام داد.

 89. Avatar اعظم گفت:

  سلام وقت بخیر … یکماهی میشه که ۴ تا دندون جلو فک بالا روکش انجام دادم ولی خیلی میترسم برای غذا خوردن ازشون استفاده کنم و بقیه میگن که خیلی داری سخت میگیری حالا میخوام بدونم برای غذاهایی که باید گاز زد مثل غذاهای نونی یا فست‌فود اگر از دندون های روکش شده استفاده کنم ممکنه کنده بشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های جلو که روکش هست مراقبت بیشتر لازم است. مثلا برای گاز زدن یک سیب سفت، بهتر است به قطعات کوچک تقسیم شودو بعد گاز بزنید مشکلی نیست.

   1. Avatar احمد.فرادی گفت:

    سلام وقت بخیر خدمت شما آقا دکتر
    من الان به تعداد هشت دندان قسمت بالای کاملا سیاه هست ولی سیاهی که شما بگید خرابه نه ،تنهایکیش حفره دار شده .ودر قسمت پایینی هم به همون تعداد هشت تا فقط چهارتاشون به صورت لکه های قهوی شکل وجود دارد .آیا این دندان ها قابل روکش میباشند
    (باتشکر از شما )

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید از محل دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 90. Avatar میلاد نوری گفت:

  سلام.آقای دکتر روکش دندان را خود دکتر دندانپزشک می سازد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک قالب را از تهیه می کند و به لابراتوار برای ساخت روکش دندان می فرستد.

  2. Avatar احمد.فرادی گفت:

   سلام وقت بخیر خدمت شما آقا دکتر
   من الان به تعداد هشت دندان قسمت بالای کاملا سیاه هست ولی سیاهی که شما بگید خرابه نه ،تنهایکیش حفره دار شده .ودر قسمت پایینی هم به همون تعداد هشت تا فقط چهارتاشون به صورت لکه های قهوی شکل وجود دارد .آیا این دندان ها قابل روکش میباشند
   (باتشکر از شما )

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 91. Avatar پانته آ گفت:

  درود آقای دکتر، می خواستم بدونم روکش قدیمی- بالای پانزده سال پیش- اگر قسمت انتهاش توسط خطای دندانپزشک مقداری دیواره اش کنده بشه، آیا در آینده مشکل‌ساز میشه؟ اگر بله، آیا قابل ترمیمه؟ یا باید کلا عوض بشه… یعنی میشه از مواد پرکننده دندان استفاده کرد و اون یه قسمت کوچیک رو پر کرد؟
  دندان پایینیم انتهای فک چپ، کنار عقل رو دیروز کشیدم اما متوجه شدم حین کشیدن دندانم با اون عنبرک فلزی توسط خطای دندانپزشک به روکش دندان کناریم صدمه وارد کرده …متاسفانه ..
  ممنون میشم از پاسختون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید روکش قدیمی 15 سال پیش که کنارش هم شکسته باید حتما تعویض شود. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. شکستگی باعث شده که زیر روکش دچار پوسیدگی شود و دندان عفونت کند. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید.

 92. Avatar ازاده گفت:

  سلام وقت بخیر.ببخشیدمن همه دندونام مرتبط وسالمن فقط دوتادندون جلویی فاصله دارن نمیخوام ارتودنسی انجام بدم.امکانش هس روکش کنم اون دوتارو؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهترین درمان برای بستن فاصله دندان ها درمان ارتودنسی است. روکش هم می توانید انجام دهید. ولی برای انجام روکش مینای دندان تراشیده می شود و روکش قرار میگیرد. برای کسانیکه دندان پوسیده و پریدگی دندان دارند روکش گزینه مناسبی هست. کسانیکه دندان سالم دارند درمان ارتودنسی گزینه بهتری است.

 93. Avatar رز گفت:

  سلام خسته نباشید من دندونمو روکش کردم ولی متاسفانه زیاد از روکش تراشیده شده که با دندونای دیگه برخورد نکنه الان قسمت فلزی روکش مشخصه ظاهر بدی داره دندونم چیکار کنم درمان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید روکش دندان تعویض گردد. شما باید به یک متخصصص پروتز با تجربه و خوب مراجعه کنید.

 94. Avatar کنعانی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشین
  آقای دکترمن دندانهای جلوییم از بغل خراب شدن چون زیبایی و جلوی دیدهستن میخام روکش بزارم اماازهرکسی پرسیدم گفتن روکش لحظه گذاشتن درد داردبخاطرهمین من هنوز اقدام نکردم ایاواقن همینطوره روکش درد دارد؟ ممنونم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص پروتز با تجربه و خوب مراجعه نمایید. ایشان کار شما را با مهارت و دقت خاص انجام می دهد.

 95. Avatar یونس گفت:

  سلام وقتون بخیر جناب دکتر
  من بتازگی دندونامو روکش کردم
  ولی دوتا روکشا اذیتم میکنند یکیش از لحاظ اندازه قسمت بیرونی و ارتفاعش اصن باعث شده لبم یه جورایی بالاتر بیاد
  یکیشونم از لحاظ پهنیش جورییه ک زبونمو درگیر کرده
  و حرف زدنمو اذیت میکنه میخام ببینم طبیعییه.
  لطف میکنید راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید روکش دندان ها تعویض گردد. این روکش ها مناسب دندان شما نیست. به متخصص پروتز با تجربه مراجعه کنید.

 96. Avatar زهرا گفت:

  سلام . من دندونم رو سه سال پیش عصب کشی کردم بعد از ۲ ماه کم کم دندونم سیاه شد ولی درد نداشت الان که سه سال گذشته ب شدت درد داره و لثه ام هم سیاه شده کرونا هم هست میترسم برم دکتر🤦‍♀️

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عفونت دارد حتما به دندانپزشک متخصص برای معاینه مراجعه شود. دندان باید کشیده شود.

 97. Avatar Maryam s گفت:

  سلام .خسته نباشید . ببخشید دکتر من دیروز رفتم روکش دندونم رو چسبوندم و چون بلند بود توسط دکتر ساییده شد و حین ساییدن لعاب سرامیکی از بین رفت و لعاب فلزی زیرش پیدا شد خواستم بدونم مشکلی نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج مراجعه نمایید تا روکش تعویض گردد.

 98. Avatar فرنوش گفت:

  با سلام
  روکش دندون به سایز دندون ها بستگی داره؟
  دندون پزشکی به من گفتن دندونات کوچیک هست باید لمینت کنی روکش نمیشه انجام داد درست ایا؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لمینیت و روکش هردو را می شود انجام داد. منتها کدام ارجحتر است مهم است که با معاینه می توان پاسخ داد. شرایط انتخاب روکش یا لمینیت بستگی به شلوغی، فضا بین دندان ها، رادیوگرافی و… دارد.

 99. Avatar f. abrahiemei گفت:

  با سلام
  آقای دکتر مطالب سایت عااالی و با ارزش هست. خواستم تشکر کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشکر از توجه شما.

 100. Avatar فاطیما گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما دکتر جمیلیان روکش کردن دندان در تخصص کدام رشته از دندان پزشکی هستش؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانپزشک متخصص پروتز می تواند روکش برای دندان شما قرار دهد. به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه نمایید.

 101. Avatar سهراب گفت:

  با سلام آقای دکتر دندانم را پر کردم . دندانپزشکم میگه باید روکش بزارم . آیا مناسبه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مقدار پر کردگی زیاد باشد برای محافظت از شکستگی دندان بهتر است دندان، روکش شود.

 102. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من6 تا دندون جلومو روکش انجام دادم ولی قسمت های سیاه بالاش کمی مشخصه ایا در طول مدت زمان با رشد لثه پوشونده میشه؟
  و اینکه اون رنگی ک میخواستم ساخته نشده ایا میشه بدون اینکه روکشو در بیارم روشن تر بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ناحیه سیاه رنگ در واقع فلز زیر روکش هست. با افزایش سن بیشتر دیده می شود، بدلیل تحلیل لثه این اتفاق می افتد. در ابتدا باید دندانپزشک درست می گذاشت. راه حل این مشکل فقط تعویض روکش هست.

   1. Avatar ارس گفت:

    سلام
    روکش کردن به سایز دندان بستگی داره
    اگه دندان کوتاه باشه نمیشه روکش کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. روکش برای دندان شما ساخته می شود. براساس شرایط دندان متخصص تشخیص می دهد که روکش انجام شود یا لمینیت.

 103. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من چندوقت پیش برای یه سوراخ جزئی دندونم رو ترمیم کردم دندون پزشک گفت باید روکش بشه ، الان به دندون پزشک دیگری مراجعه کردم میگه امکان شکستگی وجود داره و تضمین نمیکنم ، من الان نمی دونم روکش کنم یا نه، دندون شماره چهاره دو طرف دیواره داره و با آمالگام پر شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 104. Avatar مهسا رفیعی گفت:

  سلام
  وقت بخیر روکش دندونم زیکونیاست رنگش یک درجه روشن تر از بقیه دندونام هست چیکار میشه کرد که همرنگ بقیه دندونام بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از ابتدا درمان با متخصص معالج خود در خصوص روکش دندان مشورت می کردید الان نمیشه کاری کرد باید به لابراتوار فرستاده شود تا رنگش را عوض کنند.

 105. Avatar نوری گفت:

  سلام
  من مادرم دندونشو روکش کرده و روکش بلند بوده. دکتر سطح روکش رو تراشیده و الان یه قسمت فلزی و یه قسمت تقریبا گچی در سطح دندان مشخصه. آیا روکش زیادی تراشیده شده و سطح روکش از بین رفته؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا بتوان پاسخ دقیق را داد ولی اگر سطح فلز پیدا هست یعنی زیاد تراشیده شده.

 106. Avatar فریبرز گفت:

  سلام،آقای دکتر من یک دندان روکش شده دارم آیا می توانم ارتودنسی انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توانید برای درمان ارتودنسی اقدام کنید.

 107. Avatar الهام گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید،دکتر یکی از دندونای بالا پر کردگی زیادی دارد برای اینکه دوباره نشکند،میخاستم لطف کنین راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم،ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای محافظت از دندان پر شده بهتر است روکش انچام دهید.

 108. Avatar نیکنام گفت:

  سلام آقای دکتر من توی دندان شماره ۶ احساس درد و حساسیت به سرما و گرما میکنم عکس انداختن دکترم و گفتن عصب کشی هم شده و هیچ مشکلی نداره ولی من احساس درد میکنم چون ۳ سال پیش روکش کرده بودم ممکنه بعد ازاین مدت همون دندونم حساس شده باشه باید چیکار کنم؟ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساس بودن یا درد گرفتن دندان در موقع خوردن مواد غذایی سرد، گرم، گیر کردن غذا بین دندانها و پاره شدن نخ دندان هنگام استفاده می توانند دلایل پوسیدگی دندان باشند.

 109. Avatar شیرین گفت:

  سلام اقای دکترمن درسنین نوجوانی دندان جلوسمت بالاشکست وبعدازعصب کشی وگذاشتن پین روکش شدامابه تازگی روکش مجددزیرکونیاکردم حدودیکسال پیش امایه نیرگی دردندانم مشخص هست ک مربوط به پین داخل دندان هست ایابهتره ک روکش روعوض کنم؟به نظرتون چه نوع روکشی استفاده کنم که به زیبایی روکش زیرکونیاباشه ؟لطفامنوراهنمایی کنیداین اتفاق به علت عدم صداقت پزشکم.بوده ومیخوام ک راهنمایی کنیدمن روچون پزشکم گفتن ک اگردیدین سیاه ترشددندانم حاضرهستن ک دندانم رواونطورکه میخوام درست کنن البته بعدازاینکه اشتباهات زیادی روی دندانهام انجام دادن وقصددارم بااطلاعات کامل برای ویزیت مجددبرم سپاسگزارم ازشما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 110. Avatar فاطمه گفت:

  مساله دیگه این که نخ دندانی که برا دندانهام استفاده می کردم حد فاصل دندان روکش شده و دندان مجاورش نمی ره باید نازک ترین نخ رو بگیرم یا روکش مشکل داره؟؟؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بله بهتر است نخ دندان خیلی نازک استفاده کنید.

 111. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز روکش دندونم نصب کردم اما انگار به دندانهای کنارش فشار میاد و لثه ام آزرده است / آیا عادیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک روز را صبر کنید اگر اذیت کننده بود برای معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه کنید.

 112. Avatar فاطمه علي همتي گفت:

  سلام من دندوناي بالام روكش هست و رنگشو دوست ندارم به پزشك مراجعه كردم ميگن ريسكش بالاس چون ممكنه ريشه دندون هم در بياد هنگام تعويض روكش
  ميشه در اين زمينه راهنماييم كنيد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به متخصص خوب و با تجربه مراجعه کنید. ایشان با مهارت اینکار را انجام میدهند.

 113. Avatar Mehran گفت:

  سلام جناب دکتر من دندونم سه ماه هست روکش کردم (دندون شماره6) الان بسیار شدید درد میکنه از ناحیه فک گوش و سر درد شدید و غذای گرم که میخورم خیلی تیر میکشه و درد داره پیش دکتری که انجام دادم هر چقدر رفتم میگم درد داره میگه با دکتر دیگه مشورت کن اقای دکتر ترخدا مشکل چیه زندگیمو گرفته این دردش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. و رادیوگرافی بررسی شود تا علت تشخیص گردد. عصب کشی اگر خوب و کامل انجام شود دیگر نباید دندان شما درد داشته باشد. مطمئنا عصب کشی شما کامل انجام نشده.

 114. Avatar زاهدی گفت:

  سلام من مامانم تازه چهار تا دندون جلوش رو روکش کرده ولی اصلا ظاهر خوبی نداره و وقتی هم لبخند میزنه زیبا نیست و به صورتش نمیاد حتی نمیتونه درست صحبت کنه ولی خب این چهار تا دندون جلوش مساوی هم هستند فکر کنم دوتا دندون کناری باید یکم کوچیکتر باشه میخواستم بپرسم آیا راهی هست ک درستش کنه و ظاهر زیبایی بهش بده و بتونه درست صحبت کنه؟؟؟ ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ترمیمی با تجربه مراجعه کنید . تا معاینه شوند .

 115. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دندون پنج بالارو روکش گذاشت ولی موقع خوردن غذا انگار اون سمت بلند تره سمت دیگه نمیتونم براحتی دندونامو بزارم روی هم دندونامو و غذامو کامل با دندون بخورم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج مراحعه شود تا روکش را عوض کنند.

 116. Avatar shirin banoo گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید .آقای دکتر دو تا از دندونای ردیف جلوی بالا من فاصله دار هستن ،دندون شماره دو از هر دو طرف .میخواستم بدونم بنظر شما اگه روکش بذارم رنگش متفاوت نشه یا بد دیده نشه چون فقط واسه اون دوتا میخوام بذارم و این رو هم بگم که همه ی دندونای ردیف جلوم سالمن و حتی لک هم ندارن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای گذاشتن روکش باید مینا دندان تراش بخورد . دندان حالت طبیعی را ندارد و دندانها عریض بنظر می رسد. به مرور زمان تغییر رنگ هم پیدا می کند. بهترین و مناسب ترین گزینه انجام ارتودنسی می باشد که دندان اصلی شما هیچ آسیبی نخواهد دید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان فاصله بین دندان ها

 117. Avatar سولماز گفت:

  من دندونمو عصب کشی کردم و بعد روکش اما انقدر دکتره تراشیده فلز دندونم کاملا مشخصه میخواستم راهنماییم کنید چی کار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تراشیده می شود و قالب گرفته می شود تا روگش برای دندانتان ساحته شود.

 118. Avatar بهار گفت:

  سلام . آقای دکتر دندان شماره 7 من عصب کشی و پرشدگی زیادی دارد . چیکار کنم که نشکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای حفاظت بیشتر دندان بهتر است روکش کنید.

 119. Avatar آرزو گفت:

  سلام آقای دکتر من دوتا دندون کج دارم جلو فک بالاییم میتونم ارتودانسی نکنم روکش بزنم کجیش رفع میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر بهتر است با ارتودنسی اصلاح شود. برای روکش باید دندان سالم شما تراش بخورد، این راه منطقی نیست.

 120. Avatar دلنیا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من حدود یک هفته هست که شش تا از دندونهای جلوم رو روکش تمام سرامیکی گذاشتم و فک بالاییم جلو اومده و چهره‌ام تغییر کرده آیا ممکن هست به مرور زمان برطرف بشه یا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر لزومی ندارد.

 121. Avatar حمید گفت:

  سلام دکتر،امروز دندانم روکش کردم اما قسمتی از دندان به سمت داخل دهان پیدا هست.این روکش طبیعی هست یا باید دندان را به صورت کامل بپوشاند.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی کم به اندازه نیم میلیمتر مشکلی نیست.

 122. Avatar حامد گفت:

  سلام
  من روکش انجام دادم زیرکونیم حدود شیش ماه است که چسب موقت است و به علت شرایط کرونایی نتوانستم چسب دایم نمایم ایا مشکلی ایجاد میکند ؟یا میتوانم فعلا با چسب موقت سر کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است هرچه زودتر سمان دایم شود

 123. Avatar مرتضی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان بین دندانهای جلویی من پوسیدگی وجود دارد ایا باید لامینت کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید بین دندانها را با کامپوزیت پر کرد

 124. Avatar محمد گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  من دندانم را عصب کشی کردم . دکتر گفت روکش باید بشه . علتش چیه؟ ممنونم از راهنمایتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عمل روکش دندان برای سلامت و حفاظت بیشتر دندان استفاده می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک روکش دندان

 125. Avatar نگین گفت:

  سلام وقتتون بخیر من امروز چهاردندون جلو بالام رو روکش سرامیکی گذاشتم ولی شکل روکش ها به سمت جلو مورب هستن در حالی ک قبلا اینطوری نبود دندونام، ایا امکان اصلاح شکل روکش ها وجود داره؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله امکان اصلاح شکل روکش ها وجود دارد. می توانید در اواخر خرداد به مطب زنگ بزنید و وقت معاینه بگیرید

   1. Avatar نازیلا گفت:

    سلام امروز روکشمو دکتر گذاشت و وقتی برگشتم خونه متوجه شدم سطح بالای دندون سیاهه و پست از زیرش مشخصه. در واقع انگار فقط بدنه ی دندون روکش داره و بقیش نداره. این طبیعیه؟ و بعدا دچار مشکل نمیشه؟ احساس می کنم دکتر برای اینکه از قدش کم کنه زیادی سایید. ممنون می شم راهنمایمم کنین

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید روکش دندان توسط متخصص معالج جوری گذاشته شود تا فلز بالای دندان مشخص نباشد. بهتر است با متخصص معالج خود مشورت کنید.

 126. Avatar محمد گفت:

  سلام اقای دکتر . من نصف دندونم امشب شکست پوسیده بود و الان نصف دیگش مونده اما فک کنم ریشه باقی مونده . و با توجه به شرایط فعلی کرونا نمیتونم به دندان پزشک مراجعه کنم . به نظرتون با روکش حل میشه یا باید ایمپلنت بشه حتما ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود . به یک متخصص ریشه مراجعه شود. اگر ریشه در عکس سالم باشد می توان دندان را ترمیم کرد. برای محافظت بیشتر از دندان بهتر است روکش شود.

 127. Avatar علی گفت:

  سلام
  من دو روز پیش دندونم رو روکش کردم ولی هنوز احساس درد دارم روز اول درد شدید داشتم الان کمی بهتر شده ولی هنوز درد دارد
  میخواستم بدونم این عادی هست یا باید دوباره به دکتر مراجعه کنم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام نباید درد داشته باشید . امکان دارد عصب کشی دندانتان کامل و درست انجام نشده باشد . در اسرع وقت به متخصص معالجتان مراجعه نمایید.

 128. Avatar حمید گفت:

  سلام آقای دکتر
  چرا دندان 5 من بعد از عصب کشی باید روکش شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که عصب کشی می شود مستعد شکستن است . برای حفاظت بیشتر و فشار کمتر بهتر است دندان روکش شود.

 129. Avatar مژده گفت:

  با عرض سلام و ادب
  آقای دکتر دندان شماره ۵ رو شش ماه پیش عصب کشی کردم وبه دلیل آبسه ای داشت گفتن باید شش ماه صبر کنم بعد روکش کنم الان که برای روکش اقدام کردم عکس از دندونم گرفتم و دکتر گفت باید دندون کشیده شود میخواستم بدونم آیا راحلی برای دندونم نیست ، خیلی ناراحتم تورا خدا کمکم کنید اگر امکان داره عکس دندونمو بفرستم.
  ممنون از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما به یک متخصص ریشه با تجربه و ماهر مراجعه نمایید.

 130. Avatar مینا گفت:

  باسلام بنده پنج ماهه دندانهای پایینموروکش کردم ولی ازداخل عفونت کردکه باهیچ چیزدرمان نشدالان چندروزه این عفونت ازبغل چانه ام ازبیرون خارج شدکه یه سوراخی روی چانه ام ایجادشده که برطرف نمیشه وصورتموهم کج کرده خودش هم مانندیه نخودسفت جاش مونده توروخدا آقای دکترکمکم کنیدراه درمان چیست دکترخودم گفته بایدروکشوبردارم وهمون دندونی که باعث عفونت شده بایدبکشم واقعأبااین کاردرمان میشه عصب کشی هم کرده بودممنون میشم راهنمایی کنید ازشهرستان مزاحم میشم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام طبق دستور پزشک معالج روکش را بردارید و برای درمان اساسی دندان اقدام کنید. در حال حاضر اولویت درمان شما با برطرف کردن عفونت است

 131. Avatar یزدان گفت:

  سلام
  سپاس از لطف شما

 132. Avatar یزدان گفت:

  سلام
  من دندانم را عصب کشی کردم و حالا هم رو کش گذاشتم البته فعلا چسب موقت هست
  مسأله ای که بعد روکش آزارم میده شکل روکش هست که از همون ابتدا قسمت بالایی روکش سیاهی داره و در واقع متال اون مشخصه آیا این مورد طبیعیه؟چون من مورد مشابهی پیدا نکردم
  دندانپزشکم گفت که اگر بخوام روی روکش رو بدم برای لعاب باید مجددا دندان رو بتراشند که توصیه نمیکنم
  حالا اگر بگیم این صحبت هم درسته مگه نبودن لعاب باعث سایش دندان بالایی نمیشه؟
  دکتر خواهشاً راهنماییم کنید من تا به حال دندانم خراب نشده بود چه برسه به اینکه بخوام روکش کنم برام مهمه که الان باید این مدل روکش رو بپذیرم یا بگم اصلاحشان کنم
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من شرایط دندانی شما را چون ندیده ام نمی توانم نظر قطعی بدهم ولی باید دانست وقتی روکش ساخته می شود نباید قسمت فلزی یا متال دیده شود به عبارت دیگر باید به گونه ای ساخته شود که فلز دیده نشود.

 133. Avatar کورش گفت:

  ایا بهتر است دندان پر شود یا روکش شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر پوسیدگی کم باشد باید دندان را پر کرد ولی اگر پوسیدگی بزرگ است و انساج سالم دندان به مقدار زیادی از دست رفته است دندان باید روکش شود

   1. Avatar میلاد گفت:

    سلام آقای دکتر،وقتتون بخیر،چند تا از دندان هایمان عصب کشی شده اند ،دندانپزشک به ما گفتند باید این دندان ها روکش شوند،در صورت روکش دندان ،هنگام غذا خوردن مشکلی برای دندان روکش شده و لثه به وجود نمیاد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید روکش دندان خوب و مناسب گذاشته شود. گیر غذایی نداشته باشد شما هم بهداشت را رعایت فرمایید. مسواک و نخ دندان بعد از هر وعده غذایی زده شود.

  2. Avatar سجاد گفت:

   سلام خسته نباشید بین دندونای پیشینم پوسیده بود الان حفره ایجاد شده با روکش درست میشه ؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. بهتر است با ماده کامپوزیت پر شود

 134. Avatar نغمه گفت:

  خیلی انیمیشن جالبی بود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ممنون از لطف شما

   1. Avatar بابایی گفت:

    سلام وقت بخیرمن دوتا دندان شماره یکم ترمیم شده شکستگی داشت دوتای کناری عصب کشی شده به دکترنشون دادم اولی گفت احتیاجی ب روکش نداری دکتردوم گفت کل دندانهای جلو رو هم برای زیبایی دندانهات روکش کن حداقل 8 تای جلو زیرکونیوم بشه لطفا راهنماییم کنید چکارکنم ممنوم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندانپزشک اول، احتمالا ترمیم دندان شما کوچک است. برای ترمیم و پرکردگی های بزرگ بهتر است روکش شود. ولی پرکردگی کوچک لزومی به روکش نیست. دندانپزشک دوم از نظر زیبایی دندان به شما گفته بهتر است 8 تا دندان جلوی شما روکش شود. شما باید ببینید زیبایی برای شما مهم است یا دندان اصلی و بدون روکش. به این نکته توجه کنید که برای روکش دندان، مینای دندان ها تراشیده می شود و قالب گرفته می شود و روکش دندان مخصوص دندانتان ساخته می شود. با چسب مخصوص روکش را نصب می کنند. الان من اطلاعاتی در خصوص 8 تا دندان جلویی شما ندارم. فقط این اطلاعات را به شما دادم.

     1. Avatar روحی گفت:

      سلام آقای دکتر من صبح كه از خواب بيدار مي‌شوم دهانم بوي بد دارد و اين بو به سختي برطرف مي‌شود. علت آن بخاطر روکش دندان است؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. قرقره كردن با سرم شستشو یا آب نمک بعد از مسواك زدن شب موجب كاهش رشد ميكروبها در طول مدت خواب شده و از بروز بوی نامطبوع و التهاب لثه‌ها جلوگيري خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *