اصول زیبایی و بیومکانیک در ارتودنسی

تامین زیبایی و روشهای نوین در درمان های ارتودنسی جراحی فصل 21

تامین زیبایی و روشهای نوین در درمان های ارتودنسی جراحی

هر چند که روابط خاصی در صورت ، تامین کننده زیبایی است ولی زیبایی از نظر هر کسی می تواند متفاوت باشد. قرینگی صورت ، averageness و صفات ثانویه جنسی در صورت سه فاکتور اصلی هستند که در مطالعات روانپزشکی نشان داده شده است که در انتخاب دوست موثر می باشند. تاثیرات عوامل فرهنگی ، اجتماعی و نژادی در زیبا بودن صورت نیز مهم هستند ولی اینها نسبت به سه فاکتور اصلی ذکر شده به عنوان عوامل فرعی تر می باشند.

قرینگی در نیمه چپ و راست صورت همانند سایر ساختار های چپ و راست بدن باید در ارتودنسی ارزیابی گردد. مختصری قرینگی بین نیمه چپ و راست نرمال محسوب میشود . عدم قرینگی می تواند مرتبط به مشکلات روحی روانی تا عدم وجود سلامت و مشکلات ژنتیکی باشد. Averageness اشاره به شکل کلی فرد می نماید. افرادی که در حد وسط جامعه قرار دارند زیبایی بهتری نسبت به افرادی که در ابتدا و انتهای جامعه قرار دارند، خواهند داشت.5 در طرح درمان ارتودنسی یا ارتوگناتیک وقتی ناهنجاری بیمار با وضعیت طبیعی مقایسه شود فرضیه Averageness مطرح می گردد. در بیماری که نسبتها و زوایای سفالومتری از مقدار طبیعی متفاوت است می بایست این ارقام با ارقام مربوط به افراد هم سن ، هم جنس و هم نژاد مقایسه شوند. صفات ثانویه جنسی علائمی هستند که تشخیص جنسیت را ، آشکار می کنند. یک مثال مشخص آن برجستگی چانه در مردان و برجستگی گونه و کاهش ارتفاع تحتانی صورت در خانم ها می باشد.

قرینگی ، تناسب صورتی و Averageness از اهداف اساسی هستند که باید در طرح درمان ارتوگناتیک گنجانده شود . با رسیدن به این اهداف ، زیبایی صورت هم تامین خواهد شد. هر چند با تامین زیبایی سایر فاکتورهای فانکشنال نیز بهبود خواهد یافت.

Murphy و همکارانش وضعیت کیفیت زندگی بیمارانی که تحت درمان ارتوگناتیک بودند را بررسی نمود و متوجه شدند که زیبایی صورت تا 93% عمل جویدن تا 63% ، رضایت بیمار تا 60% و تکلم تا 32% بهبود می یابد.

اهداف ارتودنسی جراحی

طرح درمان ارتوگناتیک

اهداف در درمان های ارتوگناتیک به 2 گروه Objective و Subjective تقسیم می شوند. اهداف Objective آنهایی هستند که قابل اندازه گیری هستند و به طور کلی اهدافی هستند که با قرینگی صورت مرتبط می باشند. پر واضح است که قرینگی قابل اندازه گیری است و یکی از پارامترهای بسیار مهم در ارزیابی زیبایی صورت می باشد.قرینگی در اکثر موارد در بعد Transverse بررسی می شود هر چند که می تواند در بعد عمودی مثل Cant فک بالا یا اختلاف در ارتفاع ریموس نیز مورد ارزیابی واقع می شود. اهداف درمانی در بعد قدامی خلفی در مقایسه با Averageness در گروه Subjective  واقع می شوند. اهداف درمانی در بعد عمودی نیز رابطه با Averageness در گروه Subjective قرار می گیرد (شکل 1-21 ) . هر چند که قرینگی در بعد Transverse ارزیابی می شود ولی باید دانست که انحراف از مقادیر طبیعی در ساختارهای دندانی اسکلتی روی طرح درمان ارتودنسی جراحی تاثیر می گذارد بنابراین انحراف از مقادیر طبیعی یک هدف Subjective است .

اگر چه اهداف Subjective به مقدار زیادی روی درمان ارتوگناتیک اثر دارند ولی هر دو اهداف  Subjective و Objective روی طرح درمان ارتوگناتیک تاثیر می گذارند . اکثر متخصصین ارتودنسی و جراحان فک از سفالومتری به عنوان پایه ای برای طرح درمان ارتوگناتیک استفاده می کنند ولی به علت سلیقه های متفاوت بین متخصصین عدم توافق وجود دارد. و این امر بخصوص در مواردی که بیمار و متخصص از 2 قوم و نژاد مختلف هستند بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. Lee و همکارانش نشان دادند که عدم توافق در طرح درمان بین جراحانی که در آمریکا و یا در آسیا تحصیل کرده اند در رابطه با درمان بیماران خانم آسیایی با پروفایل کلاس 3 وجود دارد. به طوریکه همه جراحان آسیایی توافق بر عقب بردن فک پایین داشتند ولی 40% از جراحان آمریکایی جلوآوردند فک بالا را ترجیح می دادند.

بحث و جدول های طولانی در رابطه با طرح درمان های ارتوگناتیک غیر معمول نیست در این رابطه سوالات مهمی مطرح میشود. چقدر فک بالا باید جلو آورده شود؟ (3 تا 5 میلیمتر ) . آیا جراحی یک فک یا هر دو فک را در بر می گیرد؟ ( بخصوص در موارد مال اکلوژن Cl III ) آیا Genioplasty لازم است؟

این سوالات به علت سلایق متفاوت متخصصین ایجاد می شود. جراحان فک و صورت در جلو و عقب بودن مختصر فک بالا و یا پایین با هم توافق ندارند و هم چنین نظرات آنها در مقدار دیده شدن ثنایاهای بیمار مختصری با هم متفاوتند این اختلاف به مقدار زیادی مربوط به ابعاد قدامی خلفی و عمودی است. ولیکن این عدم توافق در تشخیص عدم قرینگی فک وجود ندارد. بنابراین در هنگامی که انحراف فک بالا به مقدار 2 میلیمتر یا بیشتر وجود دارد و یا Cant قابل توجه در فک بالا وجود دارد و یا انحراف قابل توجه در چانه وجود دارد که مورد پذیرش عموم مردم نیست متخصصین بر روی یک طرح درمان واحد توافق دارند

  لینک دانلود تامین زیبایی و روشهای نوین در درمان های ارتودنسی جراحی فصل 21 انتشارات آرتین طب

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *