ارتودنسی

روش های ارتودنسی نوین چیست؟

روش های ارتودنسی نوین

در چند دهه اخیر تحولات قابل توجهی در درمان ارتودنسی به وجود آمده است که سبب شده تا بیماران و متخصصان ارتودنسی بتوانند با بهره مندی از روش های ارتودنسی نوین به نتایجی مطلوب دست پیدا کنند. این روش های پیشرفته و تکنیک های نوین قادر می باشند تا بسیاری از مشکلاتی که در حیطه دندانپزشکی وجود دارد را با روند بهتری درمان کنند.

ارتودنسی نامرئی یکی از بهترین روش های ارتودنسی نوین است

پلاک ها یا طلق های شفاف یکی از بهترین جایگزین ها برای ارتودنسی ثابت (با استفاده از براکت ها و سیم ارتودنسی) می باشد. بعضی از بیماران هنگامی که برای درمان ارتودنسی مراجعه می کنند بسیار حساس اند که ارتودنسی دندان هایشان واضح و مشخص نباشد. بزرگسالان و افرادی که در موقعیت های اجتماعی خاصی قرار دارند معمولا علاقه مند اند تا از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

تصویر ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی هم رنگ دندان یکی از روش های نوین ارتودنسی

پلاک های شفاف بدون اینکه دیده شوند سبب حرکت تدریجی دندان ها خواهند شد. ارتودنسی نامرئی امروزه جایگاه بسیار خوبی در میان انواع روش های ارتودنسی بدست آورده است. پلاک های شفاف وقتی روی دندان قرار می گیرند، همرنگ دندان شده و به سختی تشخیص داده خواهند شد. همچنین سطح آن ها صیقلی بوده و از مواد پلاستیکی خاصی تهیه می شوند.

یکی از مهم ترین مزایای پلاک های شفاف، متحرک بودن آن ها است که موجب می شود هنگام غذا خوردن از دهان خارج شده و بهداشت محیط دهان و دندان حفظ شود. اما نباید فراموش کرد که برای بدست آوردن یک نتیجه مطلوب از پلاک های نامرئی، باید حداقل 20 ساعت از 24 ساعت روی دندان ها قرار گیرند.

مینی اسکرو (دستگاه انکوریج موقت) و ارتودنسی نوین

مینی اسکرو یا مینی ایمپلنت نیز از مواردی هستند که توانسته اند تحول بزرگی را در درمان ارتودنسی به وجود آورند. بعضی از مواقع متخصص ارتودنسی با توجه به شرایط دندان های بیمار، قصد حرکت دادن یک دندان بدون جابجایی و حرکت دادن دندان های دیگر را دارد. به این امر انکوریج گفته می شود. در واقع این موضوع به متخصص ارتودنسی کمک می کند تا بتواند یک یا چند دندان را بدون حرکت دادن دندان های خاصی در دهان حرکت دهد. ایمپلنت ها درون استخوان جایگذاری خواهند شد و از آنجایی که مانند دندان های طبیعی قابلیت جابجا شدن را ندارند، می توان از آن ها به عنوان تکیه گاه یا اهرم استفاده نمود.

مینی اسکرو به راحتی سبب اصلاح موقعیت دندان ها می شود. بسته شدن فضا های خالی بین دندان ها، صاف کردن دندان ها، درمان اپن بایت، برطرف کردن انحرافات و چرخش هایی که دندان ها دارند، همگی جزو مواردی هستند که برای انجام دادن آن ها می توان از مینی اسکرو استفاده کرد.

مینی اسکرو یکی از روش های ارتودنسی نوین

ارتودنسی دیمون از شایع ترین روش های ارتودنسی نوین

سرعت درمان بیماران با استفاده از ارتودنسی دیمون به طور موثری افزایش پیدا می کند. این براکت ها هم می تواند به رنگ شفاف باشد و هم از نوع فلزی باشد. این نوع براکت ها خودبست می باشند و دریچه دارند. در روش دیمون براکت ها می توانند به صورت خودکار باز یا بسته شوند. در این روش میزان اصطحکاک به طور قابل توجهی کاهش می یابد و همچنین حرکت دندان ها بسیار سریع تر خواهد شد. در صورت بهره مندی از ارتودنسی دیمون نیازی به مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی با فواصل کوتاه مدت نیست.

براکت های دیمون دارای ظاهر زیباتری از براکت های سنتی هستند. می توان براکت های دیمون را نیز به صورت نامرئی انتخاب کرد. این براکت ها با توجه به سیستمی که دارند درد ارتودنسی را به طرز چشمگیری کاهش می دهند. در مطالعات انجام شده توسط متخصصین با تجربه ارتودنسی بیمارانی که از ارتودنسی دیمون استفاده کرده بودند درد کمتری نسبت به بیمارانی که از براکت های سنتی استفاده کرده بودند را احساس می کردند.

ثبت اختراع دکتر جمیلیان انقلابی در ارتودنسی نوین

دکتر عبدالرضا جمیلیان در سال های اخیر 3 اختراع مهم در آمریکا به ثبت رسانده است که کمک شایانی به ارتودنسی نوین کرده است. یکی از ناهنجاری های بیماران متقاضی ارتودنسی عقب ماندن رشد فک بالا است. این ناهنجاری به مال اکلوژن کلاس 3 شناخته می شود. در روش های مرسوم ارتودنسی متخصص ارتودنسی با دستگاه Face Mask اقدام به درمان این ناهنجاری می کرد. به دلیل مشکلات و سختی زیادی که در استفاده از این دستگاه وجود دارد برخی از بیماران استفاده منظم از آن را رها می کردند. اما با اختراع دستگاه کوچک داخل دهانی که توسط مخترع و محقق ایرانی دکتر عبدالرضا جمیلیان طراحی و در اداره ثبت اختراع آمریکا به ثبت رسیده است دیگر بیماران مشکلات و سختی استفاده از دستگاه Face Mask را ندارند و مسلما نتیجه بهتر و مطلوب تری از درمان مال اکلوژن کلاس 3 خواهند گرفت. ایده این اختراع از مینی اسکرو ها گرفته شده است.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *