ارتودنسی

دندان های کج

پسری که تحت درمان ارتودنسی برای درست کردن دندان های کج خود است

دندان های کج جزیی از ناهنجاری های دهانی محسوب می شوند که بر زیبایی و سلامت فرد اثرات قابل توجهی دارند. بروز چنین ناهنجاری هایی در محیط دهان می تواند علل مختلفی داشته باشد. در واقع ناهنجاری های فکی دندانی دو علت عمده دارد. اولین دلیل ژنتیک است که ناهنجاری دندان کج را از والدین به کودک انتقال می دهد. برای مثال برخی از کودکان فک کوچک را از مادر به ارث می برند و دندان های بزرگ را از پدر به ارث می برند. در نتیجه دندان ها جای کافی و مناسبی ندارند که به طور منظم و مرتب در کنار هم قرار بگیرند.

علت دیگر می تواند عوامل محیطی باشد. مکیدن انگشت، مکیدن زبان، تنفس دهانی، ضرباتی که به فک و صورت وارد می شود و همچنین فشار هایی که ممکن است بر دهان وارد شود، از عوامل محیطی تأثیرگذار بر دندان های کج می باشند. پس محیط و ارث دو عامل بزرگ هستند که هر دو می توانند سبب بروز ناهنجاری شوند. ارث عاملی است که نمی توان جلوی آن را گرفت اما از عوامل محیطی می توان تا حدودی جلوگیری نمود.

درمان دندان های کج با ارتودنسی ثابت

ارتودنسی و درمان دندان های کج

یک راه حل مناسب برای درمان دندان های کج، ارتودنسی است. افرادی که با این ناهنجاری مواجه هستند می توانند به راحتی با مراجعه به متخصص ارتودنسی از مزایای این روش درمانی بهره مند شوند. در ارتودنسی، دندان های کج به نحوی چیده خواهند شد که به یک نظم و ترتیب خاص برسند.

وقتی که دندان های کج توسط ارتودنتیست درمان می شوند در نظم خاصی قرار می گیرند تمیز کردن آن ها نیز بسیار آسان شده و پوسیدگی کمتری ایجاد می شود. همچنین وقتی که دندان ها منظم می شوند، لثه کمتر دچار تخریب می شود. سلامت لثه و مفصل گیجگاهی فکی نیز بدین ترتیب تضمین خواهد شد. بنابراین ارتودنسی دندان های کج تنها منحصر به بحث زیبایی نمی شود و این صرفا بخش کوچکی از مزایای ارتودنسی می باشد.

ارتودنسی دندان های کج و بهبود عملکرد دستگاه گوارش

بهتر است بدانید که ارتودنسی تنها بر زیبایی دندان ها و مرتب کردن آن ها تأثیرگذار نیست بلکه بر سیستم های دیگر بدن از جمله دستگاه گوارش نیز اثرات مهمی دارد. در واقع با ارتودنسی دندان های کج ابتدا به سلامت حفره دهان دست خواهید یافت. سیستم گوارش بدن انسان از حفره دهان آغاز می شود و سلامت این سیستم نیازمند این است که ابتدا سلامت دهان و دندان که در ابتدای این سیستم قرار دارند فراهم شود.

دندان های کج در جویدن غذا و آسیاب شدن مواد غذایی اثر مستقیم دارند و موجب می شوند عملیات اولیه هضم که در دهان اتفاق می افتد به درستی انجام نشود. زمانی که دندان ها ردیف و منظم باشند، غذا به طور کامل جویده می شود و عملیات هضم به درستی انجام خواهد شد. در اینصورت سلامت سیستم گوارش به مخاطره نمی افتد.

به طور کلی با ارتودنسی دندان های کج فرد به دو امر مهم دست خواهد یافت. 1. زیبایی دندان و 2. کارایی دندان.

خانمی با دندان های کج

دندان های کج و درمان تنفس دهانی

بیمارانی که تنفس دهانی دارند به دلیل اینکه فک بالای آن ها تنگ و جمع می شود با بروز ناهنجاری شلوغی دندان ها و دندان های کج مواجه خواهند شد. فشار وارد آمده به دندان ها آن ها را از حالت نرمال خارج می کند و نیاز به درمان ارتونسی احساس می شود. تنفس دهانی ابتدا باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی درمان شود. این درمان در مجاورت تخصص یک ارتودنتیست قرار دارد تا بعد از آن به درمان دندان های کج و نامنظم بپردازد. توجه کنید اگر از ابتدا درمان تنفس دهانی انجام شود احتمال  نیاز به درمان ارتودنسی کمتر  احساس خواهد شدو عارضه شلوغی دندان ها و دندان های کج تحت تاثیر عوامل محیطی و تنفسی به مرور ایجاد می شود که با جلوگیری به هنگام می توانید از نیازهای درمانی مثل نیاز به درمان ارتودنسی بکاهید.

بهترین سن برای درمان دندان های کج

بهترین متخصص ارتودنسی پیشنهاد می کند زمان مناسب درمان دندان های کج سن 8 تا 10 سالگی است و بستگی به دختر یا پسر بودن بیمار خواهد داشت. وقتی که فک و دهان کامل شکل بگیرد خیلی نمی توان تغییر شکل ایجاد کرد و روند درمان طولانی تر خواهد بود. دختران در 8 یا 9 سالگی و پسران کمی دیرتر در 10 یا 11 سالگی بهتر است که تحت درمان ارتودنسی دندان های شلوغ و کج  قرار گیرند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *