دانستنی های ارتودنسی, ناهنجاری های ساده دندان

دندان از دست رفته یا دندان غائب

دندان از دست رفته

بیماری های لثه، آسیب و تحلیل دندانی از جمله علل رایج بروز دندان از دست رفته یا دندان غائب است. همچنین ممکن است شما  به صورت مادرزادی با عارضه دندان از دست رفته یا دندان غائب متولد شوید. به این وضعیت دندان از دست رفته یا دندان غائب مادرزادی یا ارثی می گویند. این فاکتور ژنتیکی منجر به بروز دندان غائب یا غیبت دندانی می شود و شما می توانید آثار آن را در نسل یک خانواده ببینید. حدودا 2 تا 10 درصد از جمعیت کل جهان دچار دندان از دست رفته یا دندان غائب می شوند.

اگر شما دندان خود را بر اثر حادثه از دست داده اید و یا دندان خود را کشیده اید دو برنامه درمانی برای درمان جای خالی دندان وجود دارد.

  • بستن فضای خالی بین دندان با کمک ارتودنسی
  • باز کردن فضای بین دندان با ارتودنسی در این روش جایگزین کردن دندان غایب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بستن فضای دندان از دست رفته

بستن فضای خالی دندان با ارتودنسی

بر اساس موقعیت و مکان دندان غایب یا دندان از دست رفته، راه های گوناگونی برای درمان دندان از دست رفته وجود دارد. به عنوان یک متخصص ارتودنسی گاها با این موقعیت مواجه می شویم که یا فضای بین دندان ها را با دستگاه های ارتودنسی ببندیم یا باز کنیم. انتخاب بهترین روش درمان ارتودنسی آنطور که به نظر می رسد کار ساده ای نیست. این تصمیم بسته به این که بیمار دچار ناهنجاری فک باشد یا خیر، نمودار رشد بیمار، پروفایل صورت، خط لبخند ، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندانها  ،  سایز، اندازه، شکل و رنگ کانین متفاوت است.

روش بستن فاصله بین دندان ها با دستگاه های ارتودنسی یکی از بهترین روش های درمان دندان از دست رفته یا دندان غائب است. مگراینکه فاصله بین دندان ها بسیار زیاد باشد و امکان بستن این فاصله با درمان های ارتودنسی وجود نداشته باشد. در این مواقع از روش دوم استفاده می کنیم.

باز کردن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

در این روش space closure امکانپذیر نمی باشد و متخصص ارتودنسی این وضعیت را با اعمال دندانپزشکی مدیریت می کند. بدین ترتیب که فاصله بین دندان را به اندازه لازم باز می کند و سپس با ایمپلنت دندانی یا بریج این فاصله بین دندانی را پر می کند.

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی می تواند یک راه حل طولانی مدت و ماندگار برای جایگزینی دندان از دست رفته باشد. زیرا این دندان به روش جراحی در جای مناسب کاشته می شود.

روند کاشت دندان با ایمپلنت در سه مرحله اصلی انجام می شود. این سه مرحله ممکن است طی چند ماه انجام شود. امروزه بیماران زیادی از روش ایمپلنت دندانی برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می کنند. زیرا این روش بهترین روش جایگزینی جای خالی دندان است.

درمان دندان از دست رفته با روکش و بریج

هزینه روکش و بریج به گرانی ایمپلنت نیست. به همین دلیل گروهی از بیماران به جای ایمپلنت دندان روش روکش و بریج را انتخاب می کنند. به هر حال برای جاگذاری روکش و بریج، قسمتی از مینای  دندان بیمار باید تراشیده و پرداخت شود به همین دلیل گروهی از بیماران تمایلی به انجام روکش و بریج دندان را ندارند.

درمان دندان از دست رفته یا دندان غائب با دندان مصنوعی

دندان مصنوعی برای گروهی از بیماران پیشنهاد می شود که بیش از یک دندان از دست رفته یا غائب دارند. گاها یک دندان مصنوعی شامل چندین دندان است. این دستگاه متحرک ممکن است از جنس پلاستیک و یا مخلوطی از فلز و پلاستیک باشد. معمولا بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند علاقه ای به انجام ایمپلنت دندان ندارند.

قبل و بعد درمان ارتودنسی دندان از دست رفته

در تصویر زیر بیماری را مشاهده می کنید که با دندان از دست رفته وراثتی تحت درمان ارتودنسی با روش بستن فاصله بین دندان قرار گرفته است. این بیمار بدون ایمپلنت دندانی تحت درمان قرار گرفته است. روش درمان ارتودنسی این بیمار space closure نام دارد.

فصای خالی دندان از دست رفته

برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید به مقاله دکتر جمیلیان که در زیر آمده است مراجعه کنید. دکتر جمیلیان  این تحقیق را با همراهی همکاران  ایتالیایی انجام داده اند . این مقاله در کنگره ارتودنتیست های اروپا ارائه گردید و بسیار مورد استقبال همکاران ارتودنتیست و دندانپزشک اروپا قرار گرفت

لینک مقاله : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4385022/

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *