دانستنی های ارتودنسی, ناهنجاری های ساده دندان

دندان از دست رفته یا دندان غائب

مردی در حال اشاره به دندان ازدست رفته خود

بیماری های لثه، آسیب و تحلیل دندانی از جمله علل رایج بروز دندان از دست رفته یا دندان غائب است. همچنین ممکن است شما  به صورت مادرزادی با عارضه دندان از دست رفته یا دندان غائب متولد شوید. به این وضعیت دندان از دست رفته یا دندان غائب مادرزادی یا ارثی می گویند. این فاکتور ژنتیکی منجر به بروز دندان غائب یا غیبت دندانی می شود و شما می توانید آثار آن را در نسل یک خانواده ببینید. حدودا 2 تا 10 درصد از جمعیت کل جهان دچار دندان از دست رفته یا دندان غائب می شوند.

اگر شما دندان خود را بر اثر حادثه از دست داده اید و یا دندان خود را کشیده اید دو برنامه درمانی برای درمان جای خالی دندان وجود دارد.

 • بستن فضای خالی بین دندان با کمک ارتودنسی
 • باز کردن فضای بین دندان با ارتودنسی در این روش جایگزین کردن دندان غایب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بستن فضای دندان از دست رفته

بستن فضای خالی دندان با ارتودنسی

بر اساس موقعیت و مکان دندان غایب یا دندان از دست رفته، راه های گوناگونی برای درمان دندان از دست رفته وجود دارد. به عنوان یک متخصص ارتودنسی گاها با این موقعیت مواجه می شویم که یا فضای بین دندان ها را با دستگاه های ارتودنسی ببندیم یا باز کنیم. انتخاب بهترین روش درمان ارتودنسی آنطور که به نظر می رسد کار ساده ای نیست. این تصمیم بسته به این که بیمار دچار ناهنجاری فک باشد یا خیر، نمودار رشد بیمار، پروفایل صورت، خط لبخند، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندانها، سایز، اندازه، شکل و رنگ نیش متفاوت است.

روش بستن فاصله بین دندان ها با دستگاه های ارتودنسی یکی از بهترین روش های درمان دندان از دست رفته یا دندان غائب است. مگراینکه فاصله بین دندان ها بسیار زیاد باشد و امکان بستن این فاصله با درمان های ارتودنسی وجود نداشته باشد. در این مواقع از روش های دیگر استفاده می کنیم که در این مقاله به آنها اشاره کرده ایم.

باز کردن فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

در این روش space closure امکانپذیر نمی باشد و متخصص ارتودنسی این وضعیت را با اعمال دندانپزشکی مدیریت می کند. بدین ترتیب که فاصله بین دندان را به اندازه لازم باز می کند و سپس با ایمپلنت دندانی یا بریج این فاصله بین دندانی را پر می کند.

ایمپلنت دندانی می تواند یک راه حل طولانی مدت و ماندگار برای جایگزینی دندان از دست رفته باشد. زیرا این دندان به روش جراحی در جای مناسب کاشته می شود. روند کاشت دندان با ایمپلنت در سه مرحله اصلی انجام می شود. این سه مرحله ممکن است طی چند ماه انجام شود. امروزه بیماران زیادی از روش ایمپلنت دندانی برای جایگزینی دندان از دست رفته استفاده می کنند. زیرا این روش یکی از بهترین روش جایگزینی جای خالی دندان است.

درمان دندان از دست رفته با روکش و بریج

هزینه روکش و بریج به گرانی ایمپلنت نیست. به همین دلیل گروهی از بیماران به جای ایمپلنت دندان روش روکش و بریج را انتخاب می کنند. به هر حال برای جاگذاری روکش و بریج، قسمتی از مینای  دندان بیمار باید تراشیده و پرداخت شود به همین دلیل گروهی از بیماران تمایلی به انجام روکش و بریج دندان را ندارند.

درمان دندان از دست رفته یا دندان غائب با دندان مصنوعی

دندان مصنوعی برای گروهی از بیماران پیشنهاد می شود که بیش از یک دندان از دست رفته یا غائب دارند. گاها یک دندان مصنوعی شامل چندین دندان است. این دستگاه متحرک ممکن است از جنس پلاستیک و یا مخلوطی از فلز و پلاستیک باشد. معمولا بیمارانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند علاقه ای به انجام ایمپلنت دندان ندارند.

قبل و بعد درمان ارتودنسی دندان از دست رفته

در تصویر زیر بیماری را مشاهده می کنید که با دندان از دست رفته وراثتی تحت درمان ارتودنسی با روش بستن فاصله بین دندان قرار گرفته است. این بیمار بدون ایمپلنت دندانی تحت درمان قرار گرفته است. روش درمان ارتودنسی این بیمار space closure نام دارد.

فصای خالی دندان از دست رفته

برای اطلاعات بیشتر نیز می توانید به مقاله دکتر جمیلیان که در زیر آمده است مراجعه کنید. دکتر جمیلیان  این تحقیق را با همراهی همکاران ایتالیایی انجام داده اند . این مقاله در کنگره ارتودنتیست های اروپا ارائه گردید و بسیار مورد استقبال همکاران ارتودنتیست و دندانپزشک اروپا قرار گرفت

لینک مقاله : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4385022/

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “دندان از دست رفته یا دندان غائب

 1. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من در فک بالا دندانهای شماره چهار رو به علت اینکه خراب شده بودن کشیدم در فک پایین هم دندان شماره ۱ به صورت مادرزادی بیرون نیامدن به همین دلیل فک پایین عقب تر از فک بالاست ایا میشود با ارتودنسی فضای دندانهای که در فک بالا کشیدم پر شود ۲۱ سالم هست لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل دندانی و فکی شما توسط ارتودننتیست معاینه و بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar امیر حسین گفت:

  سلام .من ۱۴ سال دارم و دندون جلوم غایب هستش می توان با ارتودنسی درمان میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، با درمان ارتودنسی می توان اصلاح کرد. ابتدا باید دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar سینا گفت:

  سلام. دندان 3 دندان نیش غایب هست ولی امروز متوجه شدم که در لثه مونده با ارتودنسی درمان میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید. متخصص ارتودنسی می تواند این ناهنجاری را با ارتودنسی و یا برش لثه درمان کند. با ارتودنسی ثابت دندان نیش را به قوس دندانی هدایت می کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 4. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر
  تحلیل ریشه در ارتودنسی چقدر است؟
  برا پر کردن بین ۲ دندان میشود از ار تودنسی استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. اگر با درمان ارتودنسی اصلاح شود. روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، طول درمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar ندا گفت:

  سلام من هجده سالمه و یک دندان نیش، فک بالا غایب دارم که کج در لثه رفته
  میشه با جراحی همون دندان اصلی که اون بالا هست رو اورد پایین?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar دینا گفت:

  سلام. من 17 سالمه و دندان شماره 2 من غایب هست آیا با ارتودنسی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *