ارتودنسی

در طول ارتودنسی چه غذاهایی نخوریم

در طول ارتودنسی چه غذاهایی نخوریم

 در دنیای امروز اکثر مردم برای تغذیه خود در دوران مختلف زندگی اهمیت ویژه ای قائل هستند. برای افرادی که در طول درمان ارتودنسی قرار دارند نیز رعایت رژیم غذایی ویژه حائز اهمیت است. معمولا توصیه های مشابهی توسط همه متخصصین ارتودنسی برای کسانی که تحت درمان ارتودنسی قرار دارند ارائه می شود. پرهیز از غذا های چرب، سفت و ترد، غذاهای چسبنده و مواردی از این دست توصیه ای است که باید جدی گرفت.

یکی از رمزهای موفقیت شما برای پایان یک درمان ارتودنسی کارآمد، این است که بدانید در طول این دوران از چه غذاهایی نباید استفاده نمایید.

در طول چند روز ابتدایی ارتودنسی چه غذاهایی باید بخورید

در طول چند روز ابتدایی ارتودنسی، به دلیل اینکه دندان های شما حساس هستند و هنوز به طور کامل با ابزار ارتودنسی موجود در دهان شما منطبق نشده اند، و از طرفی اتصالات ارتودنسی شما به طور کامل شکل نگرفته اند، تنها غذایی که شما می توانید مصرف کنید، غذاهای نرم می باشد.  مصرف غذاهای نرم و در عین حال سرشار از ویتامین به سلامت دندان ها کمک زیادی می کند.

با این که در دوران ارتودنسی اشتهای شما عوض نمی شود اما باید در تغذیه خود دقت کنید و نکات خاصی را در هنگام مصرف مواد غذایی رعایت کنید. بعضی از بیماران ممکن است فکر کنند ترک کردن عادت های غذایی قبلی و نخوردن غذاهایی که قبلا دوست داشتید، در این دوران آزار دهنده باشد، اما با رعایت چند ترفند ساده می توانید از غذاهای مورد علاقه ی خود در این دوران نیز لذت ببرید و همچنین به تسهیل روند درمان کمک کنید .در ادامه به چند مورد کلیدی برای راهنمایی بیماران در تنظیم رژیم غذایی در زمان ارتودنسی اشاره می کنیم.

چیزهایی که نباید در طول ارتودنسی بخورید

غذاهایی که نباید در طول درمان ارتودنسی بخورید

در ادامه غذاها و خوراکی هایی که نباید خورد را به 3 دسته کلی تقسیم می کنیم:

1.غذاها و مواد خوراکی جویدنی: غذاهای جویدنی مثل پاپ کرن و ذرت، دشمنان اصلی ارتودنسی شما هستند. این مواد غذایی به سیم ها و براکت های دندانی شما می چسبند و باعث کشیده شدن و جابه جایی آنها می شوند. آخرین چیزی که شما می خواهید، جا به جایی ابزار ارتودنسی شماست، زیرا این کار باعث می شود تا دندان های شما به طور مناسب اصلاح نشوند.

2.غذاهای سفت و محکم: بسیاری از مواد غذاهای مغذی و مورد نیاز بدن، در این دسته قرار دارند. اکثر میوه ها و سبزیجات مثل سیب و هویج دارای حالتی سفت و محکم هستند و می توانند هنگام خورده شدن، به ارتودنسی شما آسیب وارد نمایند.

این موضوع، به این معنی نیست که شما نباید هیچ گونه غذایی بخورید، بلکه باید از برخی از غذاها برای مدت کوتاهی دوری کنید و یا اینکه به گونه ای بخورید که مجبور نباشید نیروی زیادی برای گاز زدن و جویدن آن به دندان های خود وارد نمایید.

بهتر است به هنگام استفاده از براکت ارتودنسی، از غذاهای آب پز شده و یا ریز ریز شده استفاده نمایید تا ریسک شکستن و جا به جایی لوازم ارتودنسی خود را به حداقل برسانید. برای مثال خوراکی هایی مثل سیب و هویج را در مخلوط کن بریزید و بعد از خورد شدن کامل آنها را میل کنید.

3.غذاهای چسبناک: یکی از بزرگترین کابوس های متخصص ارتودنسی، چسبیدن غذاهای چسبناک به دستگاه ارتودنسی شما است. غذاهای چسبناک ممکن است به هر جایی از ارتودنسی شما بچسبند و با شستن و تمیز کردن معمولی هم کنده نمی شوند پس علاوه بر اینکه ممکن است سلامت و بهداشت دندان های شما را به خطر بیاندازند، با آسیب و جا به جایی ارتودنسی شما، طول روند درمانی شما را طولانی تر می کنند. بنابراین از خوردن شکلات، آبنبات، تافی، پاستیل و غیره خودداری کنید.

جایگزین مناسب برای غذاهایی که نمی توانیم در طول ارتودنسی بخوریم

اگر با خواندن مطالب بالا ناامید شده اید باید بگوییم که هنوز غذاهای خوشمزه ای هستند که شما می توانید از آنها در طول ارتودنسی برای تامین نیازهای غذایی خود استفاده کنید.

  1. لبنیات: مواد غذایی مانند پنیر، ماست، بستنی و شیر، از جمله مواد مغذی و خوشمزه ای هستند که بسیار نرم بوده و هیچ گونه آسیبی به ارتودنسی شما وارد نمی کنند.
  2. گوشت و مرغ: مواد غذایی گوشتی مانند گوشت مرغ، از جمله غذاهایی هستند که ضمن داشتن پروتئین و مواد مغذی بالا، با ارتودنسی شما نیز سازگار هستند. این گونه غذاها نیاز به جویدن زیاد ندارند و در صورت گیر کردن در دندان ها به راحتی با نخ دندان برداشته می شوند.
  3. سایر غذاهای نرم و آبکی: غذاهایی مانند سوپ و آش و میوه های نرم، گزینه های بسیار مناسبی برای شما هستند. در کل اگر غذا سفت، چسبناک و جویدنی نباشد، می تواند گزینه مناسبی برای ارتودنسی باشد.

برخی محدودیت های غذایی اگرچه ممکن است در ابتدا برای شما آزار دهنده باشند، اما هنگام پایان دوره ارتودنسی خود، خواهید دید که این مراقبت ها و سختی ها ارزشش را داشته و شما صاحب دندان هایی زیبا و سالم خواهید بود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *