ارتودنسی

جلوزدگی دندان ها

جلوزدگی دندان

هنگامی که پدر و مادر یک کودک به جلوزدگی دندان های او پی می برند، برای فرزندشان به دلیل داشتن دندان هایی جلوزده نگران می شوند که مبادا چهره او زیبا نباشد، اما آیا آن ها می دانند که این تیپ از دندان ها بر سلامت و شیوه زندگی فرزندشان اثراتی بسیار منفی از خود بر جای می گذارد؟

افراد با ناهنجاری جلوزدگی دندان ها دارای لبخند زیبایی نیستند و چهره آن ها از تعادل خارج می شود. بدتر اینکه به مرور زمان در نتیجه برخی از اتفاقات و یا عادات نادرست ممکن است این مشکل پیشرفته تر شود و آسیب هایی جدی را به سلامت او وارد کند.

عوارض جلوزدگی دندان ها

علت جلوزدگی دندان ها

جلوزدگی دندان ها یک مشکل رایج در کودکان و بزرگسالان است که این وضعیت می تواند به علت ژنتیک، وجود عادت های بد یا تعداد زیاد دندان ها که سبب جلو آمدن تدریجی دندان ها در طول زمان می شود، ایجاد شود.
جلوزدگی دندان ها چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟
جلوزدگی دندان ها شامل مشکلات زیر می شود:

 • مشکلات بسته شدن دهان
 •  اختلال در جویدن و در نتیجه بروز مشکلات گوارشی
 •  اختلال در تکلم
 • احتمال افزایش آسیب دندانی
 • مشکلات تنفسی
 • عدم زیبایی

اصلاح این مشکل می تواند به کاهش خطر شکستگی دندان ها و بهبود عملکرد آن ها کمک کند.

تاثیر ارتودنسی بر تحلیل دندان

درمان جلوزدگی دندان

برای کودکان و بزرگسالان که در حال حاضر مشکلات مربوط به جلوزدگی دندان ها را تجربه می کنند، متخصص ارتودنسی رویکرد های زیادی برای درمان و تصحیح در نظر دارد. اخیرا مطالعه ای در مجله انجمن ارتودنسی آمریکا نشان داده است که درمان ارتودنسی برای جلوزدگی دندان ها می تواند به افراد کمک کند تا از بسیاری از مشکلاتی که با آن ها مواجه می شوند، جلوگیری کنند. در واقع درمان ارتودنسی یکی از بهترین راهکار هایی است که در این زمینه کاربرد قابل توجهی دارد.

بهترین اقدام این است که اگر شما در دندان های فرزندتان جلوزدگی دندان ها را مشاهده می کنید ابتدا از یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی بهره مند شوید و از راهکار های درمانی به طور کامل آگاهی یابید. طول درمان و نحوه درمان به طور واضح برایتان توضیح داده خواهد شد و با یک برنامه ریزی کامل درمانی شما می توانید سلامتی و لبخندی زیبا را به کودک خود هدیه دهید.

جلوزدگی دندان ها می تواند در هر سنی اصلاح شود. با مداخله زود هنگام و در سنین پایین به سهولت می توان از چنین مشکلاتی جلوگیری کرد. اوایل سن هفت سالگی زمانی عالی برای درمان پیشگیری است که یک متخصص ارتودنسی با طرح درمان ارتودنسی مناسب یک بیمار را از یک وضعیت بغرنج در آینده نجات خواهد داد. در نتیجه در چنین شرایطی بهتر است که والدین تا سن 7 سالگی برای یک ارزیابی به موقع به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

درمان ارتودنسی دندان جلو

ارتودنسی چه تأثیری در درمان جلوزدگی دندان ها دارد؟

 • محافظت دندان های جلو یا قدامی از آسیب
 • بهبود جویدن با لب های بسته
 • ایجاد آرامشروحی روانی با تنفس دهانی کمتر
 • کاهش روند پیری و فرسایش صورت، لب ها و دندان ها با بهبود موقعیت دندان ها در دهان
 • رفع اختلالات در تکلم
 • ایجاد زیبایی

دندان هایبیرون زده در فک بالا می توانند کودکان فعال و ورزشکاران جوان را بیشتر در معرض ترومای دندان قرار دهند. همینطور از آنجایی که دندان ها در یک زاویه آسیب پذیر قرار می گیرند و بدون پوشش کافی برای محافظت می باشند، احتمال بیشتری دارد که تحت آسیب های ورزشی یا حوادث ناشی از آن قرار گیرند. این امر تجربه ای دردناک بخصوص برای کودکان خواهد بود. در نتیجه نیاز است که از روش های پیشگیرانه در همان دوران کودکی بهره مند شوند و از طریق مراجعه و مشورت با یک متخصص ارتودنسی به رفع این مشکل کمک کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *