اصول زیبایی و بیومکانیک در ارتودنسی

تشخیص ارتودنسی به صورت فردی-فصل1 قسمت15

تشخیص ارتودنسی به صورت فردی قسمت15

 

رادیوگرافی سفالومتری خلفی قدامی

تصویر 53-1 آسیمتری قابل ملاحظه ی بیمار در معاینه ی بالینی (A) در اکلوژن مرکزی و تصویر رادیوگرافی سفالیک خلفی-قدامی (B) از بیمار در حالت اکلوژن مرکزی، مشهود است.

 

رادیوگرافی submento-vertical

این رادیوگرافی برای ارزیابی آسیمتری مندیبل عالی است. آنالیزی از این تصویر رادیوگرافی، به منظور ارزیابی موقعیت کندیل و قرینگی corpus و راموس مندیبل ایجاد شده است.122 می توان قرینگی مجموعه ی زایگوماگزیلاری را نیز در این تصویر ارزیابی نمود. می توان یافته های حاصل از این تصویر رادیوگرافی را به یافته های حاصل از سفالوگرام خلفی-قدامی ارتباط داد تا آنالیزی سه بعدی از آسیمتری اسکلتی فراهم شود.

Cone Beam Computed Tomography

Cone beam computed tomography (CBCT) در سال های اخیر محبوبیتی برای تصویربرداری از ساختار کرانیوفاسیال به دست آورده است. CBCT ، میزان اشعه ی بسیار کمتری نسبت به CT معمول تولید می کند و مزایای مشخصی نسبت به تصاویر دو بعدی دارد، که شامل فراهم کردن تصاویر ارتوگونال 1 به 1 از ساختارها است. می توان CBCT را به جای سایر تصاویر دو بعدی نظیر تصاویر پانورامیک و لترال سفالوگرام، و همراه با نرم افزاری به کار برد که قادر به تولید این نماهای دوبعدی از داده های 3D باشد. باید برای به حداقل رساندن دوز اشعه ی تابیده شده به بیمار، احتیاط کرد. مطالعات، تفاوت هایی زیادی بین میزان اشعه ی CBCT دستگاه های مختلف را نشان داده اند. کنترل field of view و شدت (intensity)، می تواند در به حداقل رساندن میزان اکسپوژر کمک کند.123-125  CBCT ابزار ارزشمندی در طرح درمان سه بعدی برای جراحی است که در فصل دو مورد بحث قرار می گیرد. علاوه بر این، تصاویر CBCT قادرند در بیماران دارای دندان های نهفته، مزایای متعددی را نسبت به فیلم های پری اپیکال و اکلوزال، در تعیین محل این دندان ها، فراهم کنند؛ چرا که تصاویری ارائه می کنند که فاقد distortion و overlapping ساختارها است.126،124

مدل های تشخیصی

یکی از مهم ترین فواید این مدل ها، توانایی مشاهده ی مال اکلوژن از نمای لینگوال است. مدل ها هم چنین می توانند راه دقیق تر و در دسترس تری را برای ارزیابی شکل قوس، اکلوژن و موقعیت سه بعدی هر دندان در فضا ( order اول، دوم و سوم) و نحوه ی ارتباط آن ها با دندان دیگر فراهم کنند. هم چنین، می توان قرینگی قوس را نیز با ارزیابی انحراف دندان ها از سوچر میدپالاتال، آنالیز نمود.

می توان از مدل ها برای آنالیز فضا در دوره ی دندانی مختلط استفاده کرد. مدل ها می توانند به عنوان الگویی برای ساخت اکلوزوگرام نیز به کار گرفته شوند. در حالی که به صورت سنتی از مدل های stone استفاده می شده است؛ تکنولوژی های نوین، توانایی های مدل های دیجیتال سه بعدی را بیش از این گسترش داده اند. می توان این مدل ها را از طریق اسکن نمودن سطحی مدل های stone یا با استفاده از اسکنرهای مستقیم داخل دهانی و با حذف نیاز به قالب آلژیناتی نیز به دست آورد (تصویر 54-1). برنامه های نرم افزاری متنوعی وجود دارند که می توانند این مدل ها را در هر سه بعد تغییر داده و انواع مختلفی از آنالیزها را (از جمله دیسکرپانسی Bolton، آنالیز فضا، انجام اکلوزوگرام) صورت دهند.127

تکنولوژی ریالتو

تصویر 54-1 مونتاژ ترکیبی از مدل های دیجیتال در نماهای استاندارد (Orchestrate, Orthodontic Technologies, Rialto, CA.). می توان مدل ها را به طور 3D دستکاری کرد و با استفاده از نرم افزارهای دیجیتال برای اندازه گیری های تشخیصی، آنالیز نمود.

 

خلاصه

در این فصل، چکیده ایی از مهمترین اجزای مورد نیاز برای تشخیص های ارتودنتیک، ارائه شد؛ و آنالیز دقیقی از معاینه ی بالینی، تصاویر رادیوگرافی، مدارک بیمار و سایر تصویربرداری های اضافی، شرح داده شد. یک نتیجه ی خوب، به شدت به جمع آوری خوب داده ها و آنالیز پایگاه داده، وابسته است. تشخیص نهایتاً باید به سوال “چرا؟” پاسخ دهد، تا بتوانیم تعیین کنیم که به کجا می رویم (اهداف)، چگونه می خواهیم به آنجا برسیم (طرح درمان ارتودنسی)، و در این مسیر قرار است از چه تکنیک هایی در ارتودنسی استفاده کنیم (برنامه ی مکانیک درمان).

دانلود تشخیص ارتودنسی به صورت فردی-فصل1-قسمت15  orthodontic-diagnosis-individually-part15 انتشارات آرتین طب

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *