ارتودنسی

ترمیم دندان با وجود ارتودنسی

مردی که درمان ارتودنسی خود را توسط متخصص ارتودنسی آغاز کرده است.

ارتودنسی یکی از روش های درمانی و زیبایی در دندانپزشکی می باشد که با کمک آن می توان عدم هماهنگی و نامرتبی دندان ها را درمان کرد. ترمیم دندان با ارتودنسی نیز یک مسئله رایج در میان بیماران متقاضی ارتودنسی می باشد. ارتودنسی به همراه سایر درمان های دندانپزشکی مثل ونیر، کامپوزیت و ایمپلنت دندانی بسته به نظر متخصص ارتودنسی در شرایط خاصی انجام می پذیرد.

وقتی دندان ها شکسته، فرسوده یا بد رنگ می شوند و ساختار دندانی دچار تخریب شده است، ونیر، کامپوزیت یا روکش دندان گزینه های درمانی فوق العاده ای می باشند. اما زمانی که دندان ها کج یا نامرتب باشند و حتی بیمار دارای ناهنجاری فک باشد لازم است با درمان ارتودنسی این مشکلات را حل کرد. حال این سوال پیش می آید که اگر بیماری دندان های ونیر شده یا کامپوزیت شده داشته باشد آیا می تواند از درمان ارتودنسی هم سود ببرد؟

چطور ترمیم دندان بر روی براکت های ارتودنسی و الاینرها تاثیر می گذارد؟

بر اساس نظر انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) ،اصلاح دندان های کج یا دندان نیش نامرتب می تواند با براکت ارتودنسی یا الاینرهای شفاف، مانند invisalign ،انجام شود

اگر بزرگسال یا کودکی هستید که به دنبال درمان با براکت ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک و الاینرهای شفاف می باشید، ممکن است نیاز به ترمیم دندان با ارتودنسی نیز داشته باشید. این درمان و ترمیم دندان با ارتودنسی می تواند شامل: روکش دندان، کاشت دندان با ایمپلنت دندانی، پیوند دندان یا ونیر و کامپوزیت باشد. بسیاری از بیماران نگران هستند که آیا این ترمیم های دندانی بر درمان ارتودنسی آنها تأثیر می گذارد یا خیر.

ارتودنسی و کامپوزیت دندان

روش های معمول ترمیم دندان

رایج ترین ترمیم های دندانی که ممکن است بر قابلیت آنها برای دریافت درمان ارتودنسی تأثیر بگذارد، شامل موارد زیر است:

تاج دندان: روکش موجود بر روی تاج دندان معمولا از رزین یا چینی ساخته می شود، و کل تاج دندان را می پوشاند

ونیرها: روکش های پوسته ای نازک و به رنگ دندان می باشند که دندانپزشک آنها را به دندان های شما می چسباند تا دندان های شما را به شکل کلاسیک در بیاورد.

ایمپلنت دندانی: کاشت دندان به کمک ایمپلنت دندانی.

روکش یا تاج دندان برای ترمیم دندان با وجود ارتودنسی

تاج یا روکش های دندان یک ترمیم دندان معمول برای کسانی است که مینای دندان ضعیف دارند و یا دندان های خرد شده و شکسته دارند. برخی از بیماران نگران ماندگاری روکش دندان خود در هنگام گرفتن نوبت ارتودنسی می باشند.

اگر قبلا به دلیل درمان های ترمیمی دندان روکش دندان دارید، اما اکنون به دنبال مرتب کردن دندان های خود با ارتودنسی هستید، احتمالاً از خود می پرسید که آیا می توانم با روکش دندان ارتودنسی کنم یا خیر؟ پاسخ مثبت است. شما هنوز هم می توانید براکت ارتودنسی را بر روی روکش دندان خود داشته باشید. با استفاده از براکت های فلزی معمول می توانید درمان ارتودنسی را انجام دهید. متخصص ارتودنسی به سادگی براکت ها را بر روی دندان روکش شده می چسباند.

اگر روکش دندان شما صحیح و سالم است، در صورت انجام درمان ارتودنسی آسیبی به روکش دندان وارد نمی شود. متخصص ارتودنسی شما به احتمال زیاد از تکنیک های متفاوت و پیشرفته ای برای اتصال براکت به روکش دندان شما و ترمیم دندان با ارتودنسی استفاده می کند. ارتودنتیست در پایان درمان ارتودنسی نیز براکت ها را با دقت از روکش دندان جدا می کند تا از آسیب به روکش جلوگیری کند.

یک گزینه عالی برای افرادی که در هنگام داشتن روکش دندان به دنبال داشتن ارتودنسی هستند، الاینرهای شفاف ارتودنسی است. اگر می خواهید تجربه ارتودنسی با احتیاط بیشتری داشته باشید، طلق های شفاف یا ارتودنسی متحرک شفاف یا ارتودنسی نامریی راه حل مناسب برای نیازهای درمان ارتودنسی شما هستند.

روش ترمیم دندان با وجود ارتودنسی همراه با ونیر

ونیر دندان یک راه حل دائمی برای دندان های لک شده، بد شکل، تراش خورده یا شکسته هستند. با این حال، بیمارانی که دارای ترمیم دندان با ونیر می باشند گاها برای اصلاح طرح لبخند و داشتن بایتی استاندارد به دنبال درمان ارتودنسی نیز می باشند.

در این مواقع توصیه می شود از ارتودنسی متحرک شفاف، یا همان الاینرها یا اینوزیلاین استفاده کنید. زیرا چسب ارتودنسی ثابت می تواند به چینی ونیر آسیب برساند و در پایان درمان ارتودنسی لکه ای بر روی ونیر ایجاد نماید. اما توجه داشته باشید که ناهنجاری های فک و دندان در شدت های گوناگونی بروز می کنند و این متخصص ارتودنسی است که تصمیم می گیرد دقیقا از چه ابزاری برای درمان ارتودنسی موفق شما استفاده کند.

ارتودنسی و ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی و درمان ارتودنسی

ایمپلنت های دندانی از پیچ، پایه و تاج برای جایگزینی دندان های از دست رفته تشکیل شده اند. با افزایش سن، دندان های شما بیشتر به سمت جلوی دهان شما حرکت می کنند. این بدان معناست که ایمپلنت دندان شما ممکن است به مرور زمان از وضعیت استاندارد خود نسب به دیگر دندان ها تغییر کند، یا ممکن است دندان های کج یا نامرتبی داشته باشید که می خواهید با درمان ارتودنسی آنها را اصلاح کنید. بنابراین بسیاری از بیماران این سوال را می پرسند که آیا می توانند تحت درمان ارتودنسی با ایمپلنت دندان قرار بگیرند؟

اگر هم نیاز به ایمپلنت دندان و هم ارتودنسی دارید پیشنهاد می شود ابتدا از ارتودنسی استفاده کنید. زیرا ایمپلنت ها در فک ثابت می باشند و نمی توانند حرکت کنند.

به هیچ وجه توصیه نمی شود ایمپلنت قبل از شروع درمان ارتودنسی در دهان بیمار قرار داده شود.

گاهی اوقات، از ایمپلنت ها به عنوان نقطه لنگر استفاده می شود تا متخصص ارتودنسی بتواند نیروی مناسب را برای حرکت دادن دندان ها استفاده کند. با استفاده از براکت ها، ایمپلنت دندان شما در طول درمان ارتودنسی تغییر نمی کند. این بدان معناست که متخصص ارتودنسی قبل از شروع درمان ارتودنسی موقعیت ثابت دندان کاشته شده با ایمپلنت دندانی را در طرح درمان ارتودنسی در نظر می گیرد.

سوالات متداول ترمیم دندان با وجود ارتودنسی

1-اگر با ترمیم ونیر دندان نیاز به ارتودنسی داشته باشیم چه کنیم؟

اگر دندان های شما با ونیر ترمیم شده است و مبتلا به نامرتبی و نامنظمی دندان ها می باشید درمان ارتودنسی در اولویت قرار دارد. زیرا با نامنظم بودن دندان ها ونیرها به مرور زمان دچار فرسایش شده و می شکنند. به علاوه وضعیت غیر استاندارد دندان ها منجر به بروز تغییراتی منفی در وضعیت فکین می شود.

2-بهترین روش مرتب کردن دندان ها با وجود ترمیم ایمپلنت و کامپوزیت چیست؟

بهترین روش مرتب کردن دندان ها با وجود ترمیم ایمپلنت و کامپوزیت انجام درمان ارتودنسی توسط یک متخصص ارتودنسی ماهر است. یک ارتودنتیست ماهر با در نظر گرفتن موقعیت دندان های کاشته شده و کامپوزیت شده یک طرح درمان مناسب برای ارتودنسی این دسته از بیماران در نظر می گیرد تا به دندان ها کوچکترین آسیبی نرسد.

3-اگر حین درمان ارتودنسی ترمیم کامپوزیت دندان بشکند چه کنیم؟

باید سریعا به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید و ترمیم کامپوزیت دندان را مجدد ترمیم کنید. عدم درمان و ترمیم دندان شکسته شده منجر به افزایش پوسیدگی دندان و ایجاد اختلال در روند درمان ارتودنسی می گردد.

4-آیا براکت ارتودنسی به ترمیم کامپوزیت دندان آسیب می رساند؟

متخصص ارتودنسی ماهر با در نظر گرفتن ترمیم دندان کامپوزیت شده این درمان را آغاز می نماید. به علاوه برای چسباندن براکت های ارتودنسی بر روی این دندان ها از چسب مخصوصی استفاده می کند تا لکی بر روی دندان باقی نگذارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “ترمیم دندان با وجود ارتودنسی

 1. Avatar صدرا مختاری گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان قدامی کناری بسیار خرابی دارم. ۹دندان پوسیده داشتم با‌این سن کم ۶تاشو پر کردم اون قدامی کناری هنوز پر نکردم ارتودنسی انجام شده ولی خیلی تو دید چیکار کنم؟ی چیز دیگ من یعد هر وعده غذایی مسواک میزنم . چرا بازم دکترم میگ بیشتر مسواک بزن سنمم ۱۷

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. رعایت بهداشت دهان و دندان در طول دوران ارتودنسی از اهمیت بالایی برخوردار است. حتما بعد از هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مسواک بین دندانی چیست و چه کاربردی دارد

 2. Avatar زهرا عاطفی گفت:

  سلام و عرض ادب …
  من ۶سال پیش ونیر کامپوزیت انجام دادم و قصد دارم ریمو کنم و ارتودنسی انجام بدم با توجه به اینکه دندون ها تراش خورده آیا امکان ارتودنسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می توان انجام داد ولی باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar فرناز گفت:

  سلام من سه تا از دندان های آخرم دارای پوسیدگی هستند آیا می تونم با وجود داشتن ارتودنسی، ترمیم دندان هام رو انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با ارتودنسی دندان می شود دندان پوسیده را ترمیم و پر کرد.

 4. Avatar محمد گفت:

  این مقاله بسیار عالی بود. خیلی استفاده بردیم ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *