اطلاعات عمومی دندانپزشکی

تاثیر نداشتن دندان در هضم غذا

تاثیر نداشتن دندان در هضم غذا

گوارش یک فرآیند بسیار پیچیده می باشد که از لحظه ای که شما غذا را به دهان وارد می کنید شروع می شود و تنها زمانی پایان می یابد که همه مواد مغذی توسط سیستم گوارشتان جذب شده باشد. اگر چه خوردن غذاهای سالم و مغذی به عنوان کلید سیستم گوارشی سالم محسوب می شود، ضروریست که در مورد نحوه غذا خوردن و جویدن آن در دهان نیز تأمل کرد. جویدن مکانیکی تکه های بزرگ غذا را به ذرات کوچکتر تجزیه می کند. این امر باعث می شود که سطح آن برای عمل آنزیم ها افزایش یابد.

تاثیر نداشتن دندان در هضم غذابنابراین بدون جویدن مناسب، کل فرآیند هضم در اولین مرحله آن که حل شدن با بزاق دهان است، مختل خواهد شد. نداشتن دندان توانایی درست خوردن و جویدن غذا را از فرد گرفته و هضم غذا را تحت تاثیر قرار می دهد لذا نیاز است افرادی که حتی یک دندان خود را از دست داده اند حتما به دندانپزشک مراجعه کرده و این مشکل را برطرف نمایند.

چگونگی تاثیرگذاری نداشتن دندان بر روی هضم غذا

در زیر به چند مورد از تاثیرگذاری های منفی نداشتن دندان بر روی هضم غذا و دستگاه گوارش اشاره می کنیم

1. عدم فعالیت درست آنزیم ها

بزاق حاوی آنزیم آمیلاز است که عهده دار تجزیه نشاسته در غذا می باشد. برای اینکه این آنزیم به درستی بر روی غذا عمل کند، غذا باید به درستی جویده شده و به مولکول های کوچک تقسیم شود. این بدین معنی است که اگر شما یک یا چند دندان نداشته باشید، غذا به درستی شکسته نخواهد شد و فعالیت آنزیم مهار می شود و شما مقدار زیادی مواد مغذی را از دست می دهید.

2. مشکل در بلع مواد غذایی

در صورت جویده نشدن غذا و عدم تقسیم آن به قطعات کوچک تر، بلعیدن یک مشکل بزرگ است که در کل سیستم گوارشی تاثیر می گذارد. دلیل اینکه اکثر کودکان مشکلات بلع دارند اینست که رشد دندان هایشان کامل نشده است. این دقیقا همان چیزی است که در بزرگسالانی که دندان هایشان را از دست داده اند اتفاق می افتد.

تاثیر نداشتن دندان در هضم غذا

3. تولید کمتر بزاق دهان

زمانی که ما شروع به جویدن غذا می کنیم، بزاق ساخته می شود. اگر دندان های کمی داشته باشیم، کمبود بزاق سبب اختلال در هضم خواهد شد. بزاق در فرایند هضم بسیار سودمند بوده و شامل آمیلاز بزاقی و لیپاز زبانی است که توسط غدد واقع در ریشه زبان ترشح می شوند. این دو آنزیم در هضم نشاسته و لیپید بسیار مهم اند. بنابراين فقدان بزاق سبب حرکت سخت غذا در مری می شود. بزاق به عنوان روان کننده عمل می کند و باعث می شود که غذا برای حرکت در سیستم گوارش دچار مشکل نشود.

4. نجویدن غذا موجب می شود ماهیچه های معده کمتر استراحت کنند

جویدن به طور مستقیم به حرکت غذا در دستگاه گوارش بستگی دارد. پیلوروس یک ماهیچه کوچک در انتهای معده می باشد که به عنوان یک درب برای غذا عمل می کند تا از معده به روده کوچک منتقل شود. تولید بزاق ناشی از جویدن مناسب کمک می کند تا پیلوروس ریلکس بوده و استراحت کند و اجازه دهد که غذا به راحتی درون دستگاه گوارش حرکت کند. نداشتن دندان فرآیند جویدن و به دنباله آن استراحت ماهیچه های معده را کم خواهد کرد.

تاثیر نداشتن دندان در هضم غذا

5. نداشتن دندان رشد باکتری ها را ترویج می دهد

هنگامی که غذا خوب جویده نشده و قطعات به اندازه های مناسب شکسته نمی شوند موجب ایجاد اختلال در هضم و بنابراین عدم استفاده بهینه از موادمغذی موجود در غذا خواهد شد. غذای هضم نشده برای پرورش باکتری ها و سایر بیماری هایی که توسط عدم تعادل مزاجی بوجود می آیند، جایگاه مناسبی است. آن ها بر روی این ذرات غذایی رشد می کنند و سلامت شما را تحت تاثیر قرار می دهند که تمامی این روند از نداشتن دندان نشأت می گیرد.
گزینه های زیادی برای جایگزینی دندان های پوسیده و از دست رفته وجود دارد که دندان هایی طبیعی را برای شما شبیه سازی و جایگزین کنند. پروتز و ایمپلنت های دندانی نمونه ای از بهترین گزینه های درمانی در حرفه دندانپزشکی هستند که شما می توانید از آن ها استفاده کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تاثیر نداشتن دندان در هضم غذا

  1. Avatar مریم حسنی گفت:

    سلام.اقای دکتر من 29سالم هست .میخوام ارتودنسی کنم فک بالا جلوتر از فک پایین هست باید جراحی فک کنم یا ارتودنسی؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام. شما باید معاینه شوید تا بتوانم جواب درستی به شما دهم ولی باید دانست درمان جلوزدگی فک بالا در 29 سالگی ارتودنسی به همراه جراحی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *