ناهنجاری های فک

بزرگی فک پایین

بزرگی فک پایین

بزرگی فک پایین Mandibular Prognathism در این ناهنجاری که شاید بتوان از آن به عنوان سخت ترین مشکل فکی نام برد، چندان به درمانهای متحرک که معمولاً شامل چانه بند می باشد، پاسخ نمی دهد. کتاب های معتبر ارتودنسی در این زمینه همگی معتقدند که توانایی چندانی در جلوگیری از رشد زیاد فک پایین با استفاده از چانه بند وجود ندارد. این دستگاهها فقط فک پایین را به پایین و عقب می چرخانند و باعث دراز شدن صورت بیمار می شوند.

معمولاً این بیماران زمینه ژنتیکی برای رشد زیاد فک پایین را در خانواده دارند. درمان قطعی این ناهنجاری جراحی فک به منظور عقب بردن فک پایین می باشد که به اصطلاح به آن Mandibular set back می گویند. در این ناهنجاری بیمار نیاز به ارتودنسی قبل از جراحی دارد. سپس بیمار تحت جراحی قرار می گیرد و بعد از جراحی ادامه درمان ارتودنسی انجام میشود.

تشخیص ناهنجاری فک کلاس 3

بزرگ بودن فک پایین و عقب بودن فک بالا

به طور معمول افرادی که از بزرگ بودن فک پایین رنج می برند دچار عقب بودن فک بالا نیز می باشند. در این وضعیت بیمار دچار عارضه آندربایت نیز خواهد شد. در ناهنجاری آندربایت دندان های ردیف پایین ، دندان های ردیف بالا را می پوشانند و این وضعیت دقیقا بر خلاف وضعیت استاندارد دندان های بدون ناهنجاری می باشد. اکثر افرادی که دچار عقب بودن فک بالا هستند دچار تنگی فک بالا نیز خواهند شد. این افراد معمولا تنفس دهانی دارند و همین تنفس دهانی به مرور زمان منجر به تشدید ناهنجاری می شود. برای این گروه از ناهنجاری های فکی و دندانی معمولا مداخله جراحی و ارتودنسی به طور همزمان توصیه می شود. متخصص ارتودنسی با یک دستگاه ارتودنسی اکسپنتور فضای بالای فک را باز و برای چیدمان دندان ها آماده می کند. همچنین با جراحی می توان بزرگ بودن فک پایین را اصلاح کرد و درنهایت به یک درمان کامل دست یافت.

عقب بردن فک پایین

بزرگ بودن فک پایین ناهنجاری کلاس 3

به طور کل ارتباط ناهماهنگ فکین با یکدیگر به طوری که نظم نحوه قرارگیری دندان ها به هم بخورد را ناهنجاری کلاس 3 می نامیم. پروفایل صورت این گروه از بیماران به صورت مقعر است. درمان بزرگ بودن فک پایین، ناهنجاری کلاس 3 بسته به سن بیمار مختلف خواهد بود. در بیماران دچار ناهنجاری کلاس 3 در حال تکامل که همچنان در حال رشد و بلوغ هستند درمان ارتودنسی با استفاده از دستگاه های ارتودنسی جدید کوچکی که در داخل دهان گذاشته می شود انجام می شود.  در بزرگسالان معمولا روش ارتوسرجری پیشنهاد می شود و اینگونه از دستگاه های ارتودنسی کاربردی در درمان آنها ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات اینجانب مراجعه نمایید:

 1. Maxillary deficiency treatment by Fixed Tongue Appliance
 2. The effect of tongue appliance on the nasomaxillary complex in growing cleft lip and palate patients
 3. The Effect of Tongue Appliance on the Maxilla in Class III Malocclusion due to Maxillary Deficiency
 4. Treatment of maxillary deficiency by miniscrew implants – a case report
 5. A novel approach in treatment of maxillary deficiency by reverse chin cup
 6. A Novel Method of Maxillary Deficiency Treatment by tongue plate – a case report
 7. Hyrax Application as a Tooth-Borne Distractor for Maxillary Advancement
 8. Treatment of Class III patient: a case report
 9. The Effects of Miniscrew with Class III Traction in Growing Patients with Maxillary Deficiency
 10. Treatment of Maxillary Deficiency by Miniplates
 11. The effects of fixed and removable face masks on maxillary deficiencies in growing patients
 12. The effects of facemask and reverse chin cup on maxillary deficient patients
 13. The effects of Face mask and Tongue Appliance on Maxillary Deficiency in growing patients
 14. The effects of face mask and tongue plate on maxillary deficiency in growing patients
 15. Bone remodeling to correct maxillary deficiency after growth cessation

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

60 دیدگاه برای “بزرگی فک پایین

 1. Avatar میکاییل گفت:

  سلام من 17 سالمه و فکم از حد معمول بزرگ تره و نیم رخم رو کمی خراب میکنه و صورتم لاغره . راه چارش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی راهنمایی های لازم به شما داده می شود. روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 2. Avatar صدف گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  میخواستم بدونم ساعت های استفاده از چانه بند چطوری باید باشه؟
  شب ها هم باید استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در 24 ساعت بیمار 22 ساعت از چانه بند استفاده کند. هر چه ساعت استفاده چانه بند بیشتر باشد بهتر است. در هنگام خواب هم می تواند استفاده کند. فقط برای ورزش و غذا خوردن باید این دستگاه خارج شود.

 3. Avatar آیدا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من 19 سالمه فکم کجه خواستم ارتودنسی کنم گفتن که صفحات رشد فکت هنوز بازه به نظرشما کی بسته میشه که مراجعه کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک لازم است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام.فک پایین پسر من جلوتر از فک بالا و بزرگتر هست پسرم 10 سالشه ؟ راه درمان چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با دستگاه کوچک داخل دهانی ارتودنسی می توان اصلاح کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar امیرحسین آقانقی گفت:

  سلام.بنده 18 سالمه وفرم فک و گونه هام دقیقا شبیه فک علی کریمی فوتبالیست هستش.یعنی دقیقا مثل اونه.فک پایینم خیلی بزرگه ویه تو رفتگی هم توی صورتم(قسمت گونه ها) دیده میشه.میخواستم بدونم آیا با جراحی یا ارتودنسی قابل رفع هستش یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های شما باید ارتودنسی ثابت شود و در اواسط درمان ارتودنسی باید جراحی فک انجام گردد.

 6. Avatar فریبا گفت:

  سلام. دختری ۱۹ ساله هستم. مشکل من ناهنجاری فکی نیست بلکه مربعی بودن صورتم بوده و مایلم فکم v شکل شود ضمن اینکه دندانهایم نیز نیاز به ارتودنسی دارند. خواستم ببینم برای رفع این مشکل نیاز به جراحی دارم؟ اگر نیاز هست آیا این جراحی در کلینیک شما انجام می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان شما احتیاج به ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک دارید. ارتودنسی توسط بنده و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد.

 7. Avatar علی رضا گفت:

  سلام فک پایین دخترم جلو است 9 سال سن دارد آیا میتوانم به مطب شما مراجعه نماییم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله ، سن خوبی را برای درمان ارتودنسی دارد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar پریسا گفت:

  سلام دکتر من دندان عقبم پوسیده بوده و کشیدم میخواستم بدون امکانش هست ارتودنسی پربشه جای خالیش و احتیاجی ب ایمپلنت نباشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar یاسین گفت:

  سلام ایا میشه که فک پایین رو به صورت عرضی پهن تر کرد و تا چه سنی رشد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به هیچوجه فک پایین را نمی توان بصورت عرضی پهن کرد. در واقع فک پایین یک پایه برای فک بالا است. فک بالا بر مبنای فک پایین قرار می گیرد. اگر بخواهیم فکی را بزرگ کنیم فک بالاست و معمولا فک بالا تنگ است که با دستگاه ارتودنسی می توان اصلاح کرد.

 10. Avatar نظام‌ گفت:

  باعرض سلام 18سالمه فک پایین من از فک بالا جلو هستش آیا باید جراحی کنم یا روش دیگری هست لطفا پیگیری کنید دوستام همشون بهم کنایه میزنن خیلی از خجالت میکشم وهزینش چطوره لطفا لطفاجواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 11. Avatar مجتبی گفت:

  سلام اقای دکتر
  من پسری ۱۵ ساله ام فک پایینم یه گونه ای هست که دندون های فک پایین و بالا روی هم قرار میگیرند ایا این مشکل با ارتودنسی درست میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 12. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر من مشکل دندان قروچه یا دندان سایی دارم و چون عادت دارم به پهلوی راست بخوابم وقتی خوابم دندون هام رو روی هم ناخودآگاه فشار میدم که باعث شده ماهیچه و استخوان سمت راست فکم خیلی بزرگ بشه و صورتم کلا کج بشه
  برای این مشکل شما میتونید کمکم کنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای محافظت دربرابر ساییدگی باید برای شما محافظ دندان مخصوص دندان هایتان ساخته شود و شب ها از آن استفاده کنید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar الناز رجبی گفت:

  هزینه ارتودنسی مطب شما چقدر است؟من هرجا میرم یه قیمت میگن..واقعا نمیدونم باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به ناهنجاری دندانها و فک دارد. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 14. Avatar مسلم کریمی گفت:

  سلام جناب دکترجمیلیان من فک پایینم جلوترازفک بالام میباشه والانم 30سالمه چندباری پیش چنددکتری رفتم یکیشون قالب فکم راگرفت وگفت اول جراحی روی فکت انجام میدم وبعداورتودنسی یه چندوقتی بایدانجام بدی ولی دکتردیگه گفت بایددوسال اورتودنسی انجام بدم بعدعمل جراحی انجام بدم به نظرشمابایدکدام راانجام بدم من ساکن کرمانشاه هستم خواستم بدونم دکترخوب اینجامیشناسین باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید ارتودنسی ثابت انجام شود در اواسط طول درمان ارتودنسی جراحی فک انجام گردد. شما جهت معاینه حضوری به مطب مراجعه فرمایید. جهت گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید. در کرمانشاه متاسفانه متخصصی را نمیشناسم .

 15. Avatar Amir گفت:

  سلام دکتر
  من فک پایینم جلو هست
  حدود 3 سال ارتودنسی داشتم بعد برای عمل اقدام کردم و رفتم پیش یه دکتر دیگه ایشون گفتن دوباره باید 2 سال ارتودنسی کنی بعد عمل و واقعا دیگه از ارتودنسی خسته شده بودم بیخیالش شدم
  الان 22 سالمه
  و اینکه دوباره باید ارتودنسی کنم واقعا؟؟
  هیج راهی نداره که دیگه ارتودنسی نکنم؟؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی دتداتهای شما دیده شود. معاینه کلینیکی انجام گردد. تا بتوان اظهار نظر کرد. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar مهری گفت:

  سلام اقای دکتر.من26 سالمه و فک پایینم بزرگتر از فک بالاست. بهم جراحی و ارتودنسی پیشنهاد کردن. خواستم بدونم میشه اول جراحی کنم بعد ارتودنسی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما اول باید ارتودنسی و سپس جراحی انجام شود در غیر اینصورت نتایج درمان موفقیت امیز نیست

 17. Avatar parsa گفت:

  درود دکتر جمیلیان
  من 14.5 سالمه و مشکل اپن بایت رو دارم چین کپ استفاده کنم جواب میده؟؟؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   درود بر شما بهتر است یک وقت معاینه ارتودنسی بگیرید تا وضعیت اپن بایت شما بررسی شود معاینه ارتودنسی رایگان است.

 18. Avatar sofia گفت:

  با سلام
  فک پایین من کمی بزرگ هست بطوری که دندان های پایینم دقیقا هم سطح با دندان های بالا قرار میگیرند 16 سالم هست ایا تنها با ارتودنسی مشکل بر طرف میشود یا حتما نیاز به جراحی فک دارم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   گاها فک پایین بزرگ نیست و دندان ها بیش از اندازه برای فک شما بزرگ هستند. تشخیص این موضوع که فک شما بزرگ است یا خیر و علت ناهنجاری فک و دندان شما به عهده متخصص ارتودنسی است. توصیه می کنم یک وقت معاینه ارتودنسی از مطب بگیرید وزیت اولیه ارتودنسی رایگان است

  2. Avatar بابایی گفت:

   سلام وقت شما بخیر خسته نباشید
   دختر من ۱۴ سالشه و از نظر پزشکی فک پایینش جلوعه و یکی از دندان های نیش بالا دیرتر و بالا تر از بقیه ی دندان ها در امده و ۲سال پیش وقتی تازه خودش رو نشون داده بود ب دوتا متخصص ارتودنسی و فک وصورت بابل نشون دادم و اون ها گفتن تا ۱۸ سالگی اقدامی انجام نده و بعد از ان باید جراحی فک و صورت و بعدارتودنسی انجام بدین
   الان به نظر شما من چی کار کنم چون چند روز پیش ک بردمش پیش ی متخصص گفت دیر اومدید و من می تونم با گذاشتن پلاک جلوگیری کنم (و گفتن احتمال جواب دادن ۲۰درصده )
   میگن جراحی فک خیلی سخت و دردناکه به نظر شما من چی کار کنم تا ۱۸ سالگی صبر کنم یا الان اقدام کنم
   با تشکر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بهتر است فرزند شما زودتر معاینه شود تا با دستگاه های ارتودنسی این مشکل حل شود. وگرنه باید 18 سالگی جراحی فک انجام گیرد.شما باید زودتر اقدام به درمان می کردید.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

  3. Avatar یلدا گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   دکتری خوب در بابل معرفی میکنین

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . ما بیمارانی داریم از شهرهای بابل ، ساری ، زاهدان و مشهد تشریف میاورند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

 19. Avatar نفس گفت:

  سلام فک پایین من کمی جلوتر هست و یکی از دندان های بالا خارج از ردیف خودش هست دکترای شیراز بهم گفتن با ارتودنسی مشکل برطرف میشه و هزینش 8ملیون میشه خواستم بدونم آیا نیاز به جراحی هم هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت و بدون نیاز به جراحی فک مشکل شما حل می شود

 20. Avatar شمیم خامسی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  دختر من ۶ سالشه و فک پایینش جلوتر از فک بالاست, ما چالوس زندگی میکنیم و من دخترمو به معرفی دوستی, بردم بابل مطب دکتر علی شافی, ایشون چانه بند و پلاک متحرک دادن, ولی دخترم استفادشون نمیکه و میگه اذیت میشم, اگه لطف کنید و راهنماییم کنید ممنون میشم؛ آیا همین پلاک و فک بند مناسبه (این نظر شما که فرمودین چانه بند صورت رو کشیده میکنه خیلی فکرمو مشغول کرده و دوست ندارم صورتش کشیده شه) یا از نظر شما روش درمانی بهتری با توجه به مشکل و سن دخترم وجود داره؟
  توی یک سال گذشته رشد فک پایینش بیشتر شده, قبلا فقط دندونای ردیف بالا رو لبه داخلیه دندونای پایبن بودن ولی الان کاملا میفته داخل و پشتش پنهان میشه
  ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   لطفا با متخصص قبلی خودشان این مطالب را درمیان بگذارید در صورتی که به این مطالب توجه نکردند از مطب من وقت معاینه بگیرید.

 21. Avatar فاطمه رضوی گفت:

  سلام اقای دکتر دندان های فک بالای من نامرتبن و فک بالایی یه کم عقب تر از فک پایین هستش در حدنهایتا دو میلی.با ارتودنسی امکان درمانش هست؟و اینکه تو شیراز هم شما مطب دارین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر سن شما کمتر از 12 سال است با ارتودنسی قابل درمان هستید ولی اگر بالای 12 سال سن دارید نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید. در ضمن من در شیراز مطب ندارم و تنها در تهران مطب دارم.

 22. Avatar Hadi گفت:

  سلام جناب جمیلیان آیا شما مشهد هم برای درمان میایید؟
  اگر هم دکتر آشنا و کار بلد سراغ دارید راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من مشهد مطب ندارم ولی اقای دکتر محمد با صفا متخصص ارتودنسی در مشهد را به شما معرفی می کنم

 23. Avatar جاویدان گفت:

  سلام خسته نباشید
  فک بالا و پایین من هردو جلو هستن و نیاز ب جراحی دارند الان هم ارتودنسی دارم
  معمولا دیدم ک بعد از عمل فک فاصله ی لب و بینی زیاد میشه و بینی ب سمت بالا میره…این در مورد تمام کسانی ک جراحی فک میکنن صادقه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بر اساس نوع ناهنجاری که بیمار دارد و نوع جراحی ممکن است این حالت ایجاد شود .من سابق ناهنجاری شما را ندارم بنا براین در این مورد باید با متخصص ارتودنسی معالج خودتان مشورت نمایید

 24. Avatar علی گفت:

  جراحی جهت جلوزدگی فک پایین در چند سالگی انجام می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درمان جراحی در سن 18 سالگی و یا بالاتر باید انجام شود

 25. Avatar هامون گفت:

  سلام دکتر
  درمان جلوزدگی فک پایین چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان جلوزدگی فک پایین ارتودنسی به همراه جراحی است

 26. Avatar جمال گفت:

  سلام
  حدود ۳۰ سال سن دارم و فک پایین مقداری جلو هست
  ایا با ارتودنستی مشکل حل میشود؟
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی و جراحی دارید

   1. Avatar جمال گفت:

    آیا مشکل فک با ارتودنسی نامرئی هم امکان پذیر هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. مشکل فکی با ارتودنسی نامریی درمان نمی شود

 27. Avatar محمدطاها گفت:

  خسته نباشید…بهترین زمان برای عمل جلوبودن فک پایین کی
  هست؟پسر من توی ۱۰ سال هست و این مشکل رو داره.ممنونم اگر راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر فک پایین جلو باشد و فک بالا عقب باشد بهترین زمان برای درمان قبل از بلوغ بیمار است که بهتر است در حدود 8 سالگی شروع شود . باید دانست اگر فک بالا عقب باشد می توان با ارتودنسی ان را جلو اورد ولی اگر فک پایین جلو باشد نمی توان خیلی با ارتودنسی ان را عقب برد .به عبارت دیگر اگرفک پایین مختصری جلو باشد می توان با ارتودتسی ان را تصحیح کرد. ولی اگر فک پایین خیلی جلو باشد بیمار نیاز به جراحی فک پایین برای عقب بردن فک پایین دارد. این جراحی در 18 سالگی انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *