اطلاعات عمومی دندانپزشکی

انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت دندان

علم دندانپزشکی زیبایی و ارتودنسی همزمان با پیشرفت علم و تکنولوژی در حال پیشرفت بوده و شاید به جرات بتوان ایمپلنت دندان را یکی از پرکاربردترین دستاوردهای این علم دانست. همه انسان ها همیشه این نگرانی را داشته اند که اگر روزی دندان های خود را از دست بدهند باید علی رغم میل باطنی خود به سراغ دندان های مصنوعی بروند تا این که روش ایمپلنت دندان شرایطی را فراهم کرد تا بیماران با دندان های غایب یا میسینگ بتوانند از مزایای ایمپلنت استفاده کنند. عمل ایمپلنت نه تنها کمک می کند تا شما بتوانید جای خالی دندان های از دست رفته خود را پر کنید بلکه با توجه به این که کاملا شبیه به دندان های اصلی شما هستند لذا از نظر زیبایی تاثیر فوق العاده ای را به دنبال خواهند داشت.

کاربردهای ایمپلنت های دندان

کاربردهای ایمپلنت دندان

هدف نهایی روش ایمپلنت این است که هم زیبایی و هم سلامت دهان و دندان را به دنبال داشته باشد بنابراین با توجه به آنچه گفته شد، ایمپلنت سه کاربرد اصلی دارد:

 • اولین کاربرد ایمپلنت دندان پر کردن جای خالی دندان هایی است که کشیده شده اند و یا دندان های میسینگ یا غایبی که نتوان با ارتودنسی جای خالی آنها را پر کرد.
 • در برخی از افراد فاصله ای بین دندان ها وجود دارد که این فاصله در حال زیاد شدن است. در صورتی که ارتودنتیست تشخیص دهد که امکان پر کردن این فاصله با ارتودنسی امکان پذیر نیست، می توان با کمک ایمپلنت این فاصله را پر کرد.
 • ممکن است که دندان شما فرم زیبای خود را از دست داده باشد در این حالت شکل دندان ها زیبایی خود را از دست می دهد به ویژه اگر این بدشکلی در دندان های جلو رخ داده باشد. در این صورت می توان با کمک ایمپلنت دندان، زیبایی را مجددا به دندان ها باز گرداند.

لیست افراد ممنوعه برای ایمپلنت دندان

درست است که عمل ایمپلنت کارایی بسیار بالایی داشته و همین امر منجر به استقبال زیاد مردم از آن شده است اما لازم است بدانید که همه افراد صلاحیت استفاده از روش ایمپلنت دندان را ندارند. بیماران زیر کاندیدای مناسبی برای عمل ایمپلنت نمی باشند:

 • خانم های باردار
 • قبل از سن بلوغ که هنوز فک به اندازه کافی رشد نکرده و ساختار اصلی خود را کسب نکرده است.
 • افراد سیگاری، معتاد و الکی زیرا مصرف این مواد شانس جوش خوردن دندان ایمپلنت شده را به بافت بدن کم می کند.
 • افرادی که تشنج کرده و دندان هایشان به هم قفل می شود.
 • کسانی که در سینه و گردن خود پرتو درمانی انجام داده اند.
 • افراد مبتلا به فشار خون بالا، دیابت ، هموفیلی و بیماری های بافت همبند
 • مصرف برخی داروهای خاص مانند کورتن موفقیت ایمپلنت را کم می کند.

 

تقسیم بندی انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت را براساس فاکتورهای مختلف دسته بندی می کنند که در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

انواع ایمپلنت براساس روش کاشت:

 • ایمپلنت فرو رونده

در این روش ابتدا یک پیچ داخل استخوان فک فرو رفته و تاج دندان بر روی آن قرار می گیرد. این روش بسیار رایج بوده و حتی نیازی نیست که تعداد دندان سوار شده با تعداد پیچ موجود در فک مساوی باشد.

 • ایمپلنت برسازی درون کاشت دندانی

اما در این حالت، ابتدا پایه فلزی را در زیر لثه و روی استخوان فک می چسبانند تا بتواند دندان را نگه دارد. کاربرد ایمپلنت برسازی برای افرادی است که از متحرک بودن دندان های مصنوعی آزرده هستند و می خواهند این دندان ها ثابت شود.

تقسیم بندی ایمپلنت ها

انواع ایمپلنت براساس نوع اتصال دهنده

ایمپلنت دندان را می توان براساس شکل سرشان و نحوه قرار گرفتن دندان به 3 دسته تقسیم نمود:

 • حالت اول این است که در سر ایمپلنت و به سمت داخل، متصل کننده 6 ضلعی وجود داشته و دندانپزشک یا ارتودنتیست باید دندان را داخل آن پیچ کند.
 • در حالت دوم نیز سر ایمپلنت 6 ضلعی است ولی به صورت خارجی بوده و در راس ایمپلنت دندان قرار گرفته است.
 • نوع دیگر ایمپلنت به نام ایمپلنت 8 ضلعی معروف است که داخل سر ایمپلنت دندان یک سوراخی وجود داشته و دندان درون آن پیچ می شود.

انواع ایمپلنت از نظر مرحله کار:

ایمپلنت دو مرحله ای

این روش کار در دو مرحله انجام می شود به این صورت که ابتدا ایمپلنت داخل فک قرار گرفته و سپس لثه بخیه می شود تا فشار به ایمپلنت وارد نشود. زمانی که زخم بهبود پیدا کرد جراحی دوم به منظور قرار دادن تاج دندان انجام می شود.

ایمپلنت تک مرحله ای

اما در ایمپلنت تک مرحله ای نیازی به جراحی دوم نیست بلکه بدون عمل کردن می توان تاج را روی آن قرار داد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *