مقالات ارتودنسی جراحی

استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی

خانمی در حال گذاشتن پلاک دندانی شفاف

همه می دانیم که برداشتن بریس های ارتودنسی، پس از یک دوره معین نیاز است، اما اعمال زیبایی دندان تنها در اینجا به پایان نمی رسد بلکه فرد بایستی با استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی آن را دنبال کند. در واقع بعد از درمان ارتودنسی، استفاده از پلاک دندان اهمیت زیادی داشته، بخش قابل توجهی از نگهداری روزمره دندان ها محسوب می شود و راه بسیار خوبی برای حفظ یک لبخند زیباست.

شما می توانید ژنتیک دندان هایتان را برای اینکه کج یا ناهموار رشد کرده اند، سرزنش کنید. اگر پلاک دندان را بعد از ارتودنسی بکار نگیرید، ژنتیک دوباره وارد بازی خواهد شد و دندان ها به همان شیوه ای که قبل از درمان ارتودنسی بودند، برگشت می کنند. در حقیقت با نادیده گرفتن پلاک یا نگهدارنده یک حالت عود رخ می دهد که ممکن است نیاز به درمان گسترده ای داشته باشد. دندان ها در سال های بعد از برداشتن بریس های ارتودنسی تغییر می کنند، اما میزان تغییر آنها بستگی به چگونگی مرتب کردن با پلاک و مراقبت از آن ها خواهد داشت.

پیشنهاد ریتینر بعد از درمان ارتودنسی

چرا باید از پلاک استفاده کنیم

همانطور که گفته شد شاید استفاده از پلاک کمی آزار دهنده باشد، اما برای حفظ لبخند زیبای شما الزامی است. بعد از دوره سخت و طولانی ارتودنسی، در صورت استفاده از هر دو نوع ثابت و نامرئی، شما نیاز دارید که از پلاک ها برای تثبیت نتایج درمان خود استفاده کنید. اگر پلاک بر روی دندان شما وجود نداشته باشد ممکن است دندان های شما به جای قبلی خود برگردند، در نتیجه زمان و هزینه درمان ارتودنسی از دست خواهد رفت.

بدن انسان دارای ویژگی های خاصی است و همواره در حال تغییر و تحول است. دهان نیز دارای ویژگی های شگفت انگیزی است. طبق تحقیقات متخصص برجسته ارتودنسی، دندان های شما دارای حافظه داخلی هستند. در واقع شما با تغییر حدود یک ساله موقعیت دندان ها نمی توانید تضمین کنید که بازگشت به حالت قبلی رخ ندهد. پلاک ها برای اطمینان از حفظ موقعیت مناسب و عدم برگشت دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

مدت استفاده از پلاک

مدت زمان استفاده از پلاک بستگی به نظر متخصص ارتودنسی شما دارد. اما به طور معمول زمان استفاده از پلاک ها حدود 3 تا 6 ماه بعد از پایان درمان ارتودنسی طول خواهد کشید. در این مدت معمولا حداقل 22 ساعت در روز باید از پلاک استفاده کنید. این وضعیت ادامه خواهد داشت تا زمانی که متخصص برجسته ارتودنسی شما اجازه دهد فقط در شب ها از پلاک استفاده کنید. احتمالا تا 1 سال بعد از این مجبور خواهید بود فقط شب ها پلاک را روی دندان ها قرار دهید.

در این زمان اگر در هنگام استفاده احساس تنگی کردید باید دوباره به صورت روزانه پلاک را روی دندان ها قرار دهید. چون این احساس تنگی احتمالا به دلیل تغییر موقعیت دندان های شماست.

نمای نزدیک از خانمی دارای ارتودنسی شفاف

چند نوع پلاک وجود دارد

نمونه های مختلفی از پلاک ها ساخته شده است. هر پلاک از هر نوعی که باشد به صورت اختصاصی برای شما توسط متخصص ماهر ارتودنسی ساخته خواهد شد. این کار پس از تهیه قالب از دندان ها با استفاده از مواد مخصوص به شکلی انجام می گیرد که بهترین وضعیت برای دندان ها حفظ شود و دندان های شما دچار تغییر موقعیت نشوند. در زیر به چند مورد از انواع مختلف پلاک اشاره می کنیم:

 • Retainers Bonded – پلاک های باند شده با عبور سیم از پشت دندان ها  ساخته می شود و سپس آن ها را محکم می کند، به طوری که پلاک به خوبی دندان ها را در موقعیت مورد نظر نگه می دارد. این نوع پلاک می تواند برای دندان های بالا و پایین ساخته شود. یک پلاک باند می تواند در مدت دو تا پنج سال بر روی دندان قرار داشته باشد.
 • Hawley Retainers – این نوع از پلاک ها شناخته شده ترین و مورد استفاده تری نوع نگهدارنده ها هستند. برای ساخت این پلاک از سیم فلزی که در اطراف حدود شش دندان قرار می گیرد و آنها را در محل نگه می دارد، استفاده می کنند. این پلاک برای مجموعه ای از دندان های بالا و پایین تجویز می شود. متخصص ارتودنسی پلاک را به شکل مناسب برای دندان شما تنظیم می کند. این پلاک ها اغلب هر پنج تا هشت سال جایگزین می شود.
 • Essix Retainers – پلاک اسیکس یک نگهدارنده شفاف است که روی دندان های شما قرار می گیرد. این نوع پلاک ها ممکن است تا 3 سال هم دوام بیاورند، اما می توانند به راحتی دچار ، شکستگی، تغییررنگ شوند.

انواع ریتینر بعد از درمان ارتودنسی

تثبیت دندان ها بعد از ارتودنسی

هنگامی که براکت ها از روی دندان حذف می شوند، بافت استخوانی دندان ها نیاز به زمان برای سازگاری با تغییرات ایجاد شده در موقعیت سایر دندان ها و فک دارند. آنها به آرامی در آرایش جدید خود تثبیت می شوند، و هنگامی که این اتفاق می افتد، احتمال بازگشت دندان از موضع خود کمتر می شود. اما چگونه؟ برای جلوگیری از این امر، پلاک ها حداقل برای چند ماه و حداقل 12 ساعت در روز باید مورد استفاده قرار گیرند.

ایجاد فضای مناسب برای دندان عقل و سایر دندان ها

بریس ها اغلب توسط کودکان و نوجوانان استفاده خواهد شد که استخوان های آنها هنوز در حال رشد است. بنابراین، زمانی که دندان های عقل تازه در حال جوانه زدن است، از پلاک ها استفاده می کنند. هنگام استفاده از پلاک در این شرایط، بیماران فضای لازم را در فک خود برای وجود دندان های جدید مانند دندان عقل دارا می باشند. استفاده ثابت از نگهدارنده ها این امر را تضمین می کند که دندان ها به علت کمبود فضا و تعدادشان، تغییر نمی کنند.

پلاک دندان برای هم تراز کردن استخوان ها با لثه

هنگامی که دندان ها به موقعیت جدیدی نزدیک شوند، لثه ها و استخوان های نزدیک دندان ها طول می کشد تا از این اتفاق پیروی کنند. پلاک بعداز ارتودنسی به تسریع هم ترازی و تثبیت دندان ها کمک می کنند.

دندان زیبای خانمی دارای ریتینر ارتودنسی

حفظ موقعیت دندان ها با استفاده از پلاک ارتودنسی

اگر از بریس استفاده می کنید تا شکاف های میان دندان هایتان اصلاح شود، مدت زمانی طولانی لازم است تا دندان هایتان به حالت موازنه درآید. این حقیقت حتی برای دندان هایی که در جایگاه خود نیز قرار ندارند صادق است. این مهم است که دندان ها تا زمانی که باید به اندازه کافی جابجا شده و یا به طور قابل توجهی محکم شوند و در فضای جدید خود قرار گیرند و دهان بتواند با این تغییرات سازگار شود، نگهداری شوند. پلاک دندان بعد از ارتودنسی در دستیابی به این هدف کمک می کند.

نحوه نگهداری از پلاک دندان بعد از ارتودنسی

بهتر است با ارتودنتیست خود در مورد چگونگی نگهداری از پلاک دندان هایتان صحبت کنید تا آن ها را برای مدت زمانی به خوبی مورد استفاده قرار دهید چرا که یکی از ضروری ترین بخش های استفاده از پلاک بعد از ارتودنسی نوع نگهداری کردن از آن است.

توجه کنید که اگر از پلاک های متحرک استفاده می کنید حتما باید به طور منظم، زمانی که دندان هایتان را مسواک می زنید آن ها را نیز درون مایع رقیق مناسب شستشویشان قرار دهید. در صورت استفاده از پلاک های ثابت نیز بهترین انتخاب برای شما استفاده از واتر پیک است که به راحتی می تواند به تمیز کردن مواد غذایی و جرم های بین دندان و چسبیده به پلاک در محدوده مورد نظر کمک نماید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

240 دیدگاه برای “استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی

 1. Avatar مینا گفت:

  سلام ببخشید من یک سال پیش ارتودنسیم رو برداشتم و بعد از اون باید پلاک میذاشتم ولی خیلی کم ازش استفاده کردم،الان بعد یک سال احساس میکنم فرم دندونام داره عوض میشه و پلاک هم اندازم نیست، بمظرتون اگه به مرور از همین پلاک استفاده کنم دندونام به حالت قبل برمیگرده یا باید پلاک جدید بگیرم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اون پلاک یا ریتینر متحرک روی دندان های شما نمیشیند توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید.

 2. Avatar آیسا گفت:

  با سلام
  من چند ماهیه ارتودنسی هارو برداشتم و مدتی از پلاک استفاده کردم بعد یکی از دندون های فک بالا رو پر کردم به علت پوسیدگی و الان پلاک اندازه نیست
  آیا نیازه دوباره قالب گیری بشه؟ کمتر از یک ماهه استفاده نمی‌کنم ولی با این حال حس می‌کنم تغییر یافته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم را به شما بدهد. درمان ارتودنسی برای مراجعهان بنده به شکلی است که ریتینز ثابت یا متحرک به مدت 6 ماه یا حداکثر یکسال لازم است نه بیشتر.

 3. Avatar هادی نظری گفت:

  سلام
  دو روزه پلاک متحرک گزاشتم ولی هنوزم به درستی نمیتونم صحبت کنم ایا درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. فرد به دلیل قرار گیری یک جسم خارجی روی دندان هایش ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشد. بدون شک طی روز های اولیه در حرف زدن و غیره احساس سختی خواهد داشت. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی متحرک چیست

 4. Avatar افروز گفت:

  سلام من ۳۵سالمه و سه سال پیش ارتودنسی من تمام شد از پلاک متحرک ۲سال و شش ماه استفاده کردم اما الان دیگه تحمل پلاک در شبها برایم سخت شده،و حدود چند ماه است که استفاده نمیکنم ، خواستم نظر شما رو در مورد برگشت فرم دندونام بدونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درصورتیکه متخصص معالج چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت کرده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد مشکلی پیش نمیاید. استفاده پلاک دندان بعد از ارتودنسی یا ریتینر برای مدت کوتاهی نیاز است. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. بهتر است دراین خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.
   بطور کلی اگر درمان ارتودنسی ثابت به درستی و اصولی توسط متخصص ارتودنسی انجام شود درمان ارتودنسی بازگشت نخواهد داشت.

 5. Avatar عطر یاس گفت:

  سلام،خداقوت…
  ببخشید آقای دکتر بخاطر فاصله بین دندونام فقط فک بالا رو ارتدونسی کردم یازده ماه هست دکتر برام برداشت و گفت دندونات نرمال هست و پشت دندونام فیکس گذاشت …وقتی برگشتم خونه چک کردم از نظم دندونام و چینشش،راضی نیستم تازه دوروز هست برداشته گفت مشکلی بود قبل از سه ماه حتما بیا …بنظر شما میشه بدون ارتدونسی کاری کرد یا باید دوباره ارتدونسی شه…
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به ارتودنتیست معالج خود که از شرایط قبل و بعد دندانها و فک شما مطلع بوده سوال بفرمایید. لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد .

  2. Avatar حسین گفت:

   سلام دکتر،من بعد از ارتودنسی نزدیک یک سال پلاک بر روی دندونام گزاشتم و دیگه نزاشتم الان دو سال میگذره احساس میکنم دندونام اومدن جلو باز پلاک بزارم درست میشه یا باید مجدد ارتودنسی کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. جهت معاینه کلینیکی و تشخیص درمان مناسب به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. پلاکی که برای دو سال پیش است دیگر مناسب دندان های شما نیست.

 6. Avatar معصومه گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر هنگام گذاشتن پلاک یکی از دندان های جلوم به شدت درد میگیره و بعداز یه مدت خوب میشه طبیعی هست یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر با ریتینر متحرک مشکلی باش ندارید جای نگرانی نیست وگرنه بهتر است با ارتودنتیست معالج مشورت کنید.

 7. Avatar ناشناس گفت:

  با سلام دکتر من یکماه هست ارتودنسیم رو برداشتم و پلاک استفاده میکنم بعد تازگی ها دندون عقل فک پایینم داره در میشه و وقتی که پلاک میزارم درد دارم چیکار کنم تو این مدت پلاک بزارم یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در بعضی افراد رویش دندان عقل با درد همراه است. این درد مدتی وجود دارد و سپس قطع می گردد. بنابراین دندان های شما باید معاینه شود تا ببینیم این درد وقتی که پلاک می گذارید احساس می شود یا خیر؟

 8. Avatar ندا گفت:

  سلام اقاي دكترچطوری پلاک ارتودنسیمون را تمیز کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پلاک ارتودنسی را می توانید با مسواک نرم و خمیر دندان بدون سفید کننده بشویید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک چگونه ریتینر ارتودنسی را تمیزکنیم

 9. Avatar ممتازنیا گفت:

  سلام
  من حدودا یک سال و نیمه که ارتودنسیم ر برداشتم به من پلاک متحرک دادن فکر کنم مدل باند میگن بهش که ۶ ماه گذاشتم ولی بهم نگفتن بعد از اون باید تا یکسال شب ها بزارم و الان یکی از دندون های فک بالام یکم عقب رفته و این پلاک شب میزارم صبح برمیدارم تا شبش دوباره برمیگرده دندون و خیلیم درد میگیره
  امکانش هست از اون پلاک بیرنگا استفاده کنم ؟یا باید دوباره ارتودنسی کنم اون دندون بیاد سره جاش بعد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز باید دندان های شما توسط ارتودنتیست معاینه شود سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. ارتودنسی نامرئی

 10. Avatar محمد امین گفت:

  سلام و روز بخیر من ارتودنسی مو تموم کردم الان میتونم برم پیش ی دکتر دیگه ک پلاک و فیکس دندونمو بزارم یا ن چون گفتن میتونی جای دیگه بری؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است درمان ارتودنسی را با متخصص ارتودنسی معالج خودتان که از روند درمان شما را مطلع است ادامه دهید.

   1. Avatar محمد امین گفت:

    هزینه فیکس و پلاک و خیلی زیاد گفتن حدود ۶میل حداقل هزینه تهران چقدر هست بنظرتون؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. در این خصوص با ارتودنتیست معالج مشورت نمایید تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 11. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من حدود یک ماه و خورده ای ارتودنسیم رو برداشتم به دلایلی دوهفته ای طول کشید تا نگهداره و پلاکم بدستم برسه تو این دوهفته فک بالای دندونام یکم فاصله افتاد.برای فک بالا نگهداره دارم آیا با این نگهداره فاصله برطرف میشه؟ و اینکه بیشتر مواقع به دلایلی شب ها میزارم در صورتی که دکترم گفت فقط موقع خوردن دربیارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از ریتینر بعد از درمان ارتودنسی ضروری است. بله، باید طبق دستور متخصص ارتودنسی از ریتینر استفاده نمایید تا کار فیکس و ثابت شود.

 12. Avatar هانی گفت:

  سلام آقای دکتر بعد از ارتودنسی ک دندان مون صاف شد
  براکت ها رو دور میریزن یا نگهشون میدارن ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، دیگر براکت ها قابل استفاده نیستند.

 13. Avatar مهیا گفت:

  سلام وقت بخیر من حدود ۱ ساله پلاک شفاف میذاشتم الان پلاکام شکسته ولی یه سیم فیکس پشت دندونام کار شده ایا لازمه باز پلاک شفاف از پزشکم بگیرم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید از متخصص ارتودنسی معالج خود که در جریان روند درمان شما هست بپرسید. بنده از روند درمان و شرایط دندان شما مطلع نیستم.

 14. Avatar سارا گفت:

  سلام اقای دکتر روز بخیر من از قالب دندونم ۶ ماه بیشتر استفاده‌ نکردم ولی با این وجود دندونام مشکلی ندارن و قالب و گم کردم لازمه مجدداً برم قالب بگیرم ؟ یک سال و نیمه ک قالب استفاده نکردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما یکسال و نیم از ریتینر متحرک استفاده نکردید، پس مشکلی نداشتید و نیازی نیست.

 15. Avatar الا گفت:

  سلام اقای دکتر من دو هفته اس پلاک نذاشتم بعنی از موقعی که ارتودنسی رو باز کردم چون اماده نبود
  الان یکی از دندونام یه مقدار اومده جلو پلاک اماده بشه سه روز دیگس پلاکو بزارم میره سر جای خودش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با متخصص ارتودنسی در زمان تحویل پلاک مشورت نمایید.

 16. Avatar آیناز گفت:

  سلام، وقتتون بخیر
  من بعد از ارتودنسی از پلاک استفاده کردم ولی متاسفانه خیلی خوب بهداشت رو رعایت نکردم و الان بدون پلاک اصلا نمیتونم غذا بخورم یا آب بنوشم چون دندان های جلوییم به شدت درد میگیرن و دچار پوسیدگی شدن. درمان میشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

   1. Avatar آیناز گفت:

    بله چشم فقط درمان میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. باید معاینه انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 17. Avatar مهدی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ارتودنسی بنده حدود سه ماه پیش تمام شده و دکتر به بنده فرمودن پلاک شفاف به مدت 6 ماه استفاده کنم. بنده به دلایل شغلی در این سه ماه نتوانستم پلاک استفاده کنم. اکنون اگر از این زمان به بعد پلاک را مرتب استفاده کنم آیا همچنان اثر گذار خواهد بود یا خیر؟ با توجه به اینکه قالب پلاک بنده را در همان روزهای نخست بعد از باز کردن براکت ها گرفتند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از ریتینر متحرک کامل روی دندان های شما نشست مشکلی ندارد می توانید استفاده نمایید.

 18. Avatar سوگند سلیمانی گفت:

  سلام من پلاک شفافم کمی شکسته چیکارش کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پلاک شکسته خوب روی دندان قرار نمی گیرد. با مراجعه به ارتودنتیست معالج خود پلاک جدید دریافت نمایید.

 19. Avatar دیانا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من حدود ۷ سال از وقتی که ارتودنسی کردم میگذره و ۳ و خرده ای ساله که پلاک گذاشتم . یک ماهی هست که پلاک دندونمو نذاشتم شکل دندون هام انگار بهم نریخته ولی ظاهرا جا به جا شدن چون پلاکم درست سر جاش برنمیگرده و بین یک سمت از دندون ها عقبم کامل قرار نمیگیره . از ماه های اولی که پلاک گذاشتم هم سیم جلوش شکست اما گفتن که اشکالی نداره . دکتر خودم تا جایی که یادمه گفته بود فقط دوسال باید پلاک بزارم اما بعد دوسال دکترمو پیدا نکردم و پروندم هم گم شده بود و یک دکتر دیگرو با دکترم اشتباه گرفتن و گفتن باید تا همیشه پلاکمو بزارم . هنوز برای اینکه پلاکم سر جاش نمیره دکتر نرفتم اما خیلی نگرانم که مجبور بشم دوباره ارتودنسی کنم و با شکل دندون هام مشکلی ندارم میشه فقط پلاک رو عوض کرد ؟ یا راهی هست که به ارتودنسی دوباره منجر نشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 20. Avatar مبینا گفت:

  سلام من به تازگی ارتو دنسیمو باز کردم طبق نظر پزشک دندون نکشیدم و نیاز نبوده الان دارم از پلاک شفاف منظم استفاده میکنم ایا امکان برگشت بعد از انجام و پایان دورم وجود داره؟ ایا نیازه در این بین دندون عقلامو بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر طرح درمان بدرستی و دقیق توسط ارتودنتیست انجام شده باشد نباید برگشت داشته باشد. نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل باید از متخصص ارتودنسی معالج شما که شرایط دندان های شما مطلع است مشورت کنید. اگر از نظر فضا مشکلی ندارید بهتر است دندان عقل را نگهدارید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

 21. Avatar نیما گفت:

  سلام خسته نباشید وقت عالی بخیر من ارتودنسی رو ورداشتم و الان قالب بهم دادم من الان میخوام عمل چانه و بینی انجام بدم دکتر گفته 1 هفته نمیتونم قالب فک پایین رو بذارم اگه به مدت 1 هفته قالب فک پایین رو نذارم به حالت قبلی برمیگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از متخصص ارتودنسی معالج تان که از وضعیت قبل و بعد درمان ارتودنسی شما مطلع هستند مشورت نمایید.

 22. Avatar معصومه حاجوب گفت:

  سلام من تازه ارتودنسی کردم ولی ب دمدونای آخرم براکت نصب نکرده آیا این طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با متخصص ارتودنسی معالج خود که شرایط قبل و حین درمان ارتودنسی شما را دارد صحبت نمایید. در جلسات بعدی براکت ارتودنسی برای دندان های آخر نصب می گردد.

 23. Avatar مانی گفت:

  سلام دکتر من زورم میاد هی قالب ارتودنسی خودمو بذارم خیلی تو دهنم نیست برای دندون هام مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن درمان ارتودنسی برای مدت کوتاه بنا به تشخیص ارتودنتیست معالج ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک ریتینر چیست؟

 24. Avatar اسلان گفت:

  خسته نباشید من دو سال پیش ارتودنسیم رو برداشتم د توی این مدت بعد از یه دوره زمانی استفاده نکردم پلاک رو. با اینحال دندون هام جا به جا نشدن. به نظرتون استفاده مکرر همچنان نیازه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، مشکلی نیست.

 25. Avatar چشمه گفت:

  سلام آقای دکتر. من دندان های جلوییم فاصله داشت بعد ارتودنسی.چندین سال هست ارتودنسی کردم.دو سه روزه دندان پزشک این فاصله رو پر کرده. الان ریتینر شفاف رو فقط شب ها میذارم و وقتی روز ها درش میارم، دندون جلوییم شدیدا درد میکنه. به نظر شما ممکنه به دندون جلو آسیب وارد بشه یا خراب بشه؟
  از ریتینر استفاده کنم؟ چون چندین سال میشه از ریتینر استفاده میکنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. متخصص بعد از باز کردن سیم های ارتودنسی باید برای شما یک مدت کوتاه ریتینر ثابت می گذاشتند. توصیه می شود جهت معاینه به ارتودنتیست معالج مراجعه نمایید.

 26. Avatar دنیا محرابی گفت:

  با سلام خدمت شما 🌹
  من چند روز گذشته ارتودنسیامو درآوردم و قالب پلاک دندان گرفتم ، دکتر به من گفتن به مدت ۲ سال استفاده کنم اما کسایی که ارتودنسی کردن بهم گفتن مدت زیادی گفته خواستم از شما بپرسم اگه امکانش هست نظرتون رو بیان کنید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طرح درمان ارتودنسی های بنده به گونه ای است که فقط شش ماه لازم است از ریتینر استفاده شود. در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 27. Avatar نغمه گفت:

  سلام وقت بخیر ،من دوسال ارتودنسی روی دندان هام بود و بعداز برداشتنش پلاک باند دکتر بهم دادن که یکسال شبا استفاده بشه اما من تق و لق استفاده کردم و متاسفانه متوجه عقب و جلو رفتن یکی دوتا از دندونام شدم ،ایا امکان داره با استفاده مداوم پلاک یه مدت مشکل حل بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر برای ثابت ماندن درمان ارتودنسی استفاده می شود.

 28. Avatar فائزه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من به علت ابسه دندان بعد از عصب کشی حدود 1هفته پلاک شیشه ایمو نذاشتم، اما حالا احساس میکنم وقتی استفاده میکنم دندونام رو هم نمیاد یه جورایی حس میکنم فکم یکم برگشته به همون دوران قبله ارتودنسی، ایا لین یه تلقینه؟ یا ممکنه تو این 1هفته جابه جا شده باشه فک پایینم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 29. Avatar ملیحه گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ارتودنسی فک بالا رو باز کردم و دکتر برام قالب گرفتن که فرداش پلاک رو تحویل بگیرم،همین یک روز دندانم بدون براکت بود احساس می کنم فاصله خیلی ریزی بین دو تا دندونم هست که اصلا نمی دونم از لحظه برداشتن براکت این فاصله بوده یا نه، این مسأله منو نگران کرده آیا این فاصله جزیی با پلاک برطرف میشه یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. یکروزه که نباید فاصله ایجاد شود. موقع تحویل ریتینر با متخصص ارتودنسی معالج در میان بزارید.

   1. Avatar ملیحه گفت:

    مرسی از پاسختون ایشون گفتند با گذاشتن پلاک برطرف می شود متشکرم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     درود بر شما.

 30. Avatar شیما گفت:

  سلام. آیا من می توانم بجای پلاک بعد از ارتودنسی از سیم های پشت دندان استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید. باید با نظر متخصص ارتودنسی استفاده از ریتینر ثابت صورت گیرد.

 31. Avatar مریم گفت:

  سلام ممنون که وقت میزارید و پاسخ میدین.
  من بعد از ارتودنسی برای فک بالا رتینر شفاف و برای فک پایین نگهدارنده ثابت پشت دندانی گذاشتن. فک پایین علیرغم مراجعه تقریبا سه ماهی یکبار به مطب ولی چند بار دچار شکستگی شد و دو دندان کج شده. دکترم نگهدارنده ثابت پشت دندانی را کامل برداشت و برای پلاک متحرک قالب گیری کرد و پلاک متحرک داده و گفته با استفاده از این پلاک دو دندان کج اصلاح و صاف میشه. خواستم بپرسم آیا واقعا پلاک متحرک باعث صاف شدن این دو دندان میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر بعد از درمان ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، برای ثبات دندان ها استفاده می شود. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست؟

 32. Avatar بتسی گفت:

  سلام .من حدود یکسال پیش ارتودنسی ام تمام شد ولی چون یک دندان بین دندان جلویی و نیش در فک بالا سمت چپ به صورت مادرزادی نداشتم میدلاینم اف شد و خط وسط روی هم قرار نمی گیره می خواستم بدونم میشه اون دندون نداشتمو ایمپلنت کنم ؟ و سوال دیگ اینکه بعدش دکتر (متخصص ارتودنسی ) بهم قالب شیشه ای دادن و گفتن ۶ ماه دیگ بیا ولی من تنبلی کردم و الان یکسال شده جدیدا دو طرف فک بالام ی برجستگی حس کردم ک متوجه شدم دندان عقلم هست ولی هنوز نهفته یعنی از لثه بیرون نزده به نظرتون این دندونا می تونه ارتودنسی ام رو خراب کنه ؟ حتما باید با جراحی درشون بیارم ؟؟ و اینکه جدیدا اگ مثلا از صبح تا ظهر قالب شفافمو فراموش کنم و نزارم شب ک بزارم ب دندون جلویی فک بالام سمت راست فشار میاد خودمم متوجه شدم در حد ی میلی متر اومده جلو ( چون قبلا این دندونم خیلی جلو بود جوری ک روی لبمو می گرفت ) الان برم پیش دکترم اگ قالب جدید یا پلاک جدید بده هزینش به عهده کیه ؟ بیمار یا خود دکتر ؟ اخه الان پول ندارم ولی نگران دندونامم هستم . ببخشید زیاد شد منننون میشم ب سوالام جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شماره 2 که بصورت مادرزادی نداشتید اصطلاحا دندان غایب یا مسینگ می گویند. باید با درمان ارتودنسی این فضای خالی پر میشد. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند و احتمال بازگشت درمان ارتودنسی بالا می رود. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک دندان از دست رفته یا غایب

 33. Avatar شفی گفت:

  سلام. ببخشید پس از درمان ارتودنسی باید هم پلاک متحرک و هم فیکس استفاده بشود یا هر کدوم به تنهایی کفایت میکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طبق توصیه ارتودنتیست باتجربه و ماهر استفاده از پلاک دندان یا ریتینر بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن درمان ارتودنسی ضروری است. ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک باید استفاده شود.

   1. Avatar شری گفت:

    سلام وقت بخیر
    من یکسال پیش اورتودنسی ثابتم تمام شد والان یکساله از پلاک شفاف همزمان با رتینر استفاده میکنم چون ناهنجاری فک داشتم وباید جراحی فک و چانه میکردم ولی دکتر گفتن نیازی نیست و گفتن که باید هر دو استفاده بشه سوالم این هست تا چه زمانی باید هر دو را استفاده کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بطور کلی بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. اگر شما در سنی هستید که باید ارتودنسی بهمراه جراحی فک را انجام دهید. درمان ارتودنسی به تنهایی راه درمان برای شما نیست.

 34. Avatar نازنین گفت:

  سلام وقت بخیر من نزدیک به ۲سال هست که ارتودنسی هام رو برداشتم و پلاک ثابت گذاشتم، و چسب پلاک ثابت یکی از دندان هایم کنده شده و دکترم نیستن که درستش کنن این مورد اورژانسی است ؟
  ممکنه دندونم جابه جاشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. معمولا ریتینر ثابت بعد از یکسال باید توسط متخصص ارتودنسی برداشته شود.

 35. Avatar آنیتا گفت:

  سلام دکتر من دو سه سال پیش ارتودنسی کردم و از اون موقع هم پلاک متحرک شفاف استفاده کردم و الان پلاکم گم شده چن ماهه و دندونم کج شده .چیکار کنم .آیا قالبو دکتر نگه میداره یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است. به ارتودنتیست معالج مراجعه نمایید.

 36. Avatar شقایق گفت:

  سلام. من ۶ ماه پیش ارتودنسیم تموم شد و کل این ۶ ماه رو پلاک شیشه ای به صورت تمام وقت استفاده کردم حالا فقط باید شبا استفاده کنم ولی وقتی پلاک رو در میارم فقط دندونای عقلم رو هم قرار میگیرند انگار که پلاک فاصله انداخته بقیه دندونای آسیاب اصلا رو هم نمیفتن وقتی فکمو میبندم قشنگ بینشون اندازه ضخامت پلاک فاصله هست .چیکار باید بکنم واقعا ازار دهنده اس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در این خصوص به ارتونتیست معالج خود مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به سما داده می شود.

 37. Avatar آرمان صدری گفت:

  سلام. آقای دکتر ارتودنسی های من را باز کردید و به من ریتینر یا پلاک بعد از درمان ارتودنسی دادید به مدت شش ماه استفاده کنم. من یادم رفت بپرسم چجوری می توانم این پلاک را تمیز کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می توانید پلاک را با یک مسواک نرم بشویید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک چگونه ریتینر را تمیز کنیم؟

 38. Avatar مبینا گفت:

  سلام من اول اسفند ۱۴۰۰ پلاک شیشه ای گذاشتم برای دندان ها بالا و اردیبهشت برای دندان های مایین
  شهریور ماه متوحه حفره های روی دو دندان جلوی پایینم شدم که بسیار برام عجیب بود . اما الان دی ماه ۶ تا از دندان هام ، دوتای اصلی بالا و ۴ تای اصلی پایین روی سطح دندانه ای ، حفره هایی هست ، نمیدونم اسمش جیه ، فرسایش یا هر جی . خیلی برام ازار دهنده س . این مشکل به خاطر پلاک هام هست ؟
  و چحوری از ادامه یافتنش جلو گیری کنم ؟ واقعا روحم ازرده س

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. آیا برای شما ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف استفاده شده است؟ اگر برای درمان از این نوع ارتودنسی استفاده شده است نباید چنین اتفاقی بیفتد. حتما طرح درمان ارتودنسی شما درست و مناسب نیست. به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید.

   1. Avatar حاتمی گفت:

    باسلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر، ببخشید من تیرماه1401کار ارتودنسی من تموم شد و خانم دکتر بهم ریتینر شفاف دادن تا به مدت6ماه استفاده کنم و من بعد6ماه دوباره رفتم معاینه گفتن فقط شبا استفاده کنم اما جدیدا وقتی میذارم داخل دهانم خیلی اذیت میشم و سقف دهانم زخم میشه علت چیست؟ ممنون میشم پاسخگو باشید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. ریتینر یا پلاک دندان بعد از ارتودنسی مناسب دندان های شما نیست. برای معاینه و بررسی آن به ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید.

 39. Avatar کاربر گفت:

  سلام وقت بخیر
  من حدود ۳ سال ارتودنسی روی دندونام بوده و الان دو ساله که پلاک دارم البته یک سال تمام پلاکام رو نزاشتم و وقتی رفتم پیش دکترم تنظیمشون کرد که روی دندونام بشینه اما الان بعد از دو روز یکی از دندونای جلوم رفته عقب و یکیشون جلو مونده و احساس درد شدیدی روی یکی از دندونام میکنم و احساس میکنم قراره دندونم بشکنه یا لق بشه یا بیوفته چنین حالتی ممکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به ارتودنتیست معالج خود مراجعه نمایید. باید ریتینر روی دندان کاملا قرار بگیرد. این حالت دندان شما غیرطبیعی است.

 40. Avatar مبینا حسینی گفت:

  سلام وقتتون بخیر من حدود دو سال و نیم ارتودنسی داشتم و بعد از برداشتنش دکتر بهم پلاک داد و گفت باید به مدت سه ماه به طور مرتب و بعد از سه ماه به مدت یکسال شبا استفاده کنم
  ولی من متاسفانه خیلی جدی نگرفتم والانم پلاک رو دندونام جا نمیره ولی از طرفی من متوجه تغییر خاصی در دندونام هم نشدم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر پلاک دندان شما یا ریتینر متحرک در ابتدا کامل روی ذندان های شما قرار می گرفت ولی الان اینجور نیست، به معنای اینست که دندان ها جابه جا شده است.

 41. Avatar مریم اکبرزاده گفت:

  سلام دکتر من ۲تا دندون جلو فک بالا افتاده پشت دندانهای نیش دکتر گفت یه پلاک بذارم اینا رو بده جلو ایا میان جلو یا دارم هزینه الکی میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان ارتودنسی مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 42. Avatar فریبا گفت:

  سلام من بعد ارتودنسی پلاک متحرک شفاف گذاشتم و الان بعد 5 ماه جلوی پلاک روی قسمت دو دندان جلو یه شکستگی خیلی کوچیک هست باید تعویض بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود که به متخصص معالج مراجعه نمایید. تا درمان دندان ها توسط متخصص معالج معاینه شود. در صورتی که نیاز به استفاده از پلاک باشد راهنمایی های لازم داده شود.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام وقتتون بخیر من پنج ماهه از درمان ارتودنسیم گذشته و قالب باندد گذاشتم و الان قسمت جلوش کج شده و روی دندونام قرار نمیگیره امکان تعویضش هست یا همون قالب قبلیم میتونن درستش کنن باید چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. توصیه می شود به ارتودنتیست معالج مراجعه نمایید تا برایتان تعویض نمایند.

 43. Avatar فرسته گفت:

  سلام من یک سالی هست ارتودنسیم درآوردم پلاکم هفته دو بار شده بود ولی یه فاصله کم افتاد بین دندان ها جلویم الان پلاکم کردم ۲۴ ساعت اولش فاصله پرکرد ولی الان نه به نظر شما مشکل از پلاکم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درمان ارتودنسی به درستی و اصولی توسط متخصص ارتودنسی باتجربه انجام شود بازگشت نخواهد داشت. ریتینر جهت ثابت کردن کار درمان ضروریست.

 44. Avatar فاطمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من دوره ی درمانم تمام شده و برام پلاک ساختن ولی پلاکم اذیتم میکنه حس حالت تهوع دارم و لپمو زخم میکنه چاره چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا مشکل ریتینر متحرک یا همان پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی شما را اصلاح کنند.

 45. Avatar لیان گفت:

  سلام برای من پلاک شیشه ای گفتن باید تا ۶ سال بزارم پلاک شیشه کدومه اون که شبیه دندونه پلاستیکه یا اون باندد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ریتینر یا استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی ضروری است. اگر برای درمان متخصص ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی را به شما معرفی کرده است مراجعه به این لینک ارتودنسی نامرئی

 46. Avatar حجت گفت:

  سلام. من ارتودنسیم تمام شده. متخصص ارتودنسی من برام پلاک ارتودنسی داده. چطوری باید این پلاک را تمیز کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از پلاک ارتودنسی یا ریتینر بعد از درمان ارتودنسی ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تمیز کردن پلاک بعد از درمان ارتودنسی

 47. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من ارتودنسیام بیشتر از سه سال رو دندونام موند بعد الان ۲ ماهی میشه که دکترم بازش کرده فقط برای فک پایینم پلاک باند گذاشت برا بالا هم کلا نزاشت من انتظار داشتم پلاک متحرک هم بده که نداد بعد الان واقعا خیلی نگرانم که دوباره دندونام به حالت قبل برگرده فک پایینم هم قبل ارتودنسی جلوتر بود کمی
  به نظرتون واقعا مشکلی نیست که پلاک نداده و بالا هم هيچی نداده؟چون یکی دوتا از دندونام تغییر جزئی کردن تو این دو ماه ولی دکترم گفت عادیه و بعدا درستش میکنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. وفتی که درمان ارتودنسی نزد ارتودنتیست باتجربه انجام نگیرد ممکن برگشت ارتودنسی وجود داشته باشید. زمانی که متخصص ارتودنسی از درمان دندان ها مطمئن باشد باید سیم های ارتودنسی را باز کند. . استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر جهت کامل کردن این درمان ضروری است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر چیست؟

 48. Avatar فائزه گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر ..
  ببخشید من به مدت تقریبا دو سال ارتودنسی داشتم، الان تمام شده هم فک بالا و هم پایین برای ریتینر گذاشتن، اما دکترم گفته تا شیش ماه شبانه روز باید برای فک بالا پلاک هم بذارم..
  چرا هم ریتینر هم پلاک باید استفاده کنم؟؟
  و اینکه احساس میکنم دندونام هنوز مرتب نشدن اون طوری که میخواستم‌‌
  خط بین فک بالا و پایینم موازی هم نشدن که دکتر گفت بخاطر فکت دیگع امکانش نیست!
  میشه شما راهنمایی بفرمایید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توجه داشته باشید که در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت نمایید زیرا ارتودنتیست نقش بسزایی در انجام درمان و زیبایی دندانهای شما دارد . در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. پس از معاینه دندان ها راهنمایی های لازم داده می شود.

 49. Avatar پریسا گفت:

  سلام من دو سال هست ارتودنسیم تموم شده و در این دو سال مرتب پلاک متحرکمو استفاده کردم، تقریبا روزی ۱۷ ساعت پلاکمو گذاشتم ، ولی بعد از دوسال هنوزم وقتی ساعات طولانی و گاهی دو سه روز پلاکمو نمیذارم و بعد دوباره استفاده میکنم ، رو دندونام فشار حس میکنم، آیا هنوزم باید مرتب پلاک بذارم؟ اگه نذارم‌دندونام دوباره تکون میخورن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به طرح درمان ارتودنتیست معالج شما دارد. طرح درمان بیماران بنده به گونه ای است که فقط لازم است شش ماه از پلاک متحرک بعد از درمان ارتودنسی استفاده نمایند. با متخصص ارتودنسی معالج مشورت نمایید.

 50. Avatar خورشید گفت:

  سلام اقای پلاک متحرک بعد از درمان ارتودنسی من بعد از پنج ماه که استفاده کردم، شکست باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. اگر لازم باشد جهت تهیه پلاک ارتودنسی یا ریتینر قالب گیری می شود.

 51. Avatar سنا منائی گفت:

  سلام آقای دکتر بنده پلاک‌ متحرک هام وقتی میخوابم
  نصف شب از دهنم می افته علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید هر شب پلاک متحرک بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر را استفاده نمایید. تا به این پلاک عادت کنید.

 52. Avatar امیررضا حاج‌محمدی گفت:

  سلام
  آیا بعد از ارتودنسی حتما باید از پلاک دندان استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن درمان ضروری است. اگر از فیکس دندان یا همان ریتینر بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکنید بخشی از درمان شما نیمه کاره می ماند.

 53. Avatar طاهری گفت:

  سلام آقای دکتر من به مدت ۴ سال ارتودنسی داشتم و ۵ روز میسه که ارتودنسی رو باز کردم الان بعد از ۵ روز دکتر بهم پلاک شفاف داده که شب ها استفاده کنم میخواستم ازتون بپرسم که دندون هام چون قبل ارتودنسی خیلی نا جور بود و نیش های اضافی در فک بالا داشتم که الان یکی از دندون های بالام بعد از باز کردن ارتودنسی کجه به نظرتون چیکار کنم به دکترم گفتم چیزی نگف با نگاه شک آمیز گفت درست میشه یا پلاک درحالیکه خیلی کجه نظرتون چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که دندان ها فیکس و ثابت شده باشد باید سیم های ارتودنسی باز گردد. یک متخصص ارتودنسی با تجربه زمانی که چیدمان دندان ها را بخوبی رعایت کرده باشد و اصول طرح درمان، بدرستی انجام شده باشد. دیگر مشکلی پیش نمیاید. مهارت، تبحر و دانش ارتودنتیست تاثیر بسزایی در درمان صحیح ارتودنسی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت بسیاری داشته باشید.

   1. Avatar سبحان گفت:

    سلام اقا دکتر من مدت ارتودنسی تموم شده الان پلاک گذاشتم ولی خیلی بیش از حد درد میکنه چیکار کنم؟؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر مدت طولانی هست که از ریتینر متحرک یا پلاک متحرک بعد از درمان ارتودنسی استفاده نکرده اید. ممکن است کمی دندان ها حرکت کردند. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت و مراجعه نمایید.

 54. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر
  من ۳۵ سالمه ۳ سال پیش ارتودنسی انجام دادم و براکت‌ها ۳ سال روی دندونام بود. آیا لازمه پلاک استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید. پس از باز کردن سیم های ارتودنسی راهنمایی های لازم را به شما بدهد.

   1. Avatar عطر یاس گفت:

    سلام . وقت بخیر آقای دکتر….
    عذر میخوان الان نزدیک ده ماه هست که ارتدونسی ثابت کردم الان دکتر قالب گرفته و گفت دوهفته دیگه باید بازشه.
    بخاطر فاصله بین شش دندون بالایی ارتدو کردم الان این شش دندون فاصله هاش رفته و دندونای عقبم بینشون فاصله هست به دکترم گفتم دندونای عقبم فاصله هست و تازه دو دندون آخرمم براکت نزدی…گفت مشکلات دندونای دیگه با پلاک حل میشه و حتما باید دو هفته بعد براتون باز کنم….خواستم نظر شما رو بدونم ممنون میشم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. فقط با ارتودنسی ثابت فضای بین دندان های عقب بسته می شود. باید متخصص ارتودنسی سیم های ارتودنسی را تا آخر دندان ها یتان نصب کند. با ریتینر متحرک یا پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی فضای دندان های عقب بسته نمی شود.

 55. Avatar امیر گفت:

  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر من ۶ ماه بعد از باز کردن ارتودنسی از پلاک متحرک استفاده کردم و الان فک بالا رو کامپوزیت کردم آیا لازم هست بازم از پلاک استفاده کنم؟
  قبل از ارتودنسی دندان های فک بالای من مرتب بوده
  و ارتودنسی فقط بخاطر جلو بودن فک پایین انجام شده
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز من شرایط و موقعیت دندان های شما را نمیدانم. دندان های فک بالا وقتی کامپوزیت شده پلاک متحرک بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر شما دیگر بدرستی روی دندان های شما نمی نشیند و قابل استفاده نیست.

 56. Avatar مریم گفت:

  سلام آقادکتر
  من یه هفته ای میشه ک ارتودنسیم تموم شده و الان از پلاک شفاف استفاده میکنم دکتر گفتش تا ۶ ماه استفاده کنم
  میخواستم بپرسم ک وقتی پلاک تو دهنمونه میتونیم غذا بخوریم یا نوشیدنی؟ پلاک خراب نمیشه آیا؟
  و اینکه بعد شستن پلاک پلاک رو با دستمال میتونیم خشک کنیم و در جعبه خود پلاک قرار بدیم ‌.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در هنگام میل کردن غذا باید پلاک شفاف متحرک یا ریتینر متحرک را از دهان خارج کنید. بلافاصله دندان های خود را مسواک بزنید و سپس پلاک شفاف یا ریتینر متحرک را در دهان بگذارید.

 57. Avatar درسا گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من دوسال پیش آبان ۱۴۰۰ارتودنسیم تموم شد،ارتودنتیستم گفت تا شیش ماه پلاک شبانه روز استفاده کنم ،شیش ماه دوم فقط شباداستفاده کنم یعنی تا آبان پارسال…من تا دی استفاده کردم شبانه روز (از روی عادت و ترس از نامرتبذشدن دندونام دیگ از دی تا خرداد امسال استفاده نکردم ولی اخیرا که پلاک هامو دوباره زدم احساس فشار و درد تو دندونام کردم دندون عقلام هم باید جراحی بشن…به نظرتون تا جراحی دندون عقلام(گذاشتم بعد کنکورم)از پلاک استفاده کنم؟با اینکه مدت زمانش فقط یکسال گفته بود ارتودنتیستم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از پلاک دندان بعد از ارتودنسی یا ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بستگی به شرایط دندان ها دارد. تشخیص اینکه چه مدت و به چه شکل از ریتینر استفاده شود با متخصص ارتودنسی معالج شما است.

 58. Avatar هادی گفت:

  سلام. آقای دکتر مطالب بسیار عالی و جامع بودند. با اجازتون با دادن رفرنس من از مطالب این مقاله برای تحقیقم استفاده کردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود موفق باشید.

 59. Avatar حسام الدین گفت:

  سلام آقای دکتر پلاک متحرک شفاف بعد از درمان ارتودنسی را چگونه باید تمیز کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر متحرک یا پلاک شفاف بعد از درمان ارتودنسی در هنگام خوردن مواد غذایی و نوشیدن باید از دهان خارج کرد. و با مسواک و خمیر دندان پلاک را بشویید.

 60. Avatar یاس گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  آقای دکتر من دوسال پیش ارتودنسیامو برداشتم
  و پزشک معالجم گفتش پلاکارو سه ماه اول 24 ساعته استفاده کن و 6 ماه بعدش تا 12 ساعت گ بعد اون هم فقد شبا استفاده کن من الان دو ساله استفاده که میکنم دندونام محکم نشده ک هیچ بین دندونای فک پایینمم فاصله افتاده
  راه درمانش چیه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی ثابت شما بدرستی و خوب انجام نشده است. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. باید فاصله بین دندان ها با راهکارهای ارتودنسی بسته شود.

 61. Avatar رومینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من اول به خاطر عقب بودن فک پایین از پلاک استفاده کرده و بعد از ۶ ماه ارتودنسی کردم. الان حدود ۶ ماه است که برای ثابت نگه داشتن دندان هایم برای فک بالا از پلاک متحرک و برای فک پایین از پلاک ثابت استفاده میکنم. میخواستم بدونم که این دوره ی داشتن پلاک برای ثابت کردن دندان ها چقدر طول میکشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان ارتودنسی صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، نیمرخ، سن فرد، نوع ناهنجاری، وضعیت رادیوگرافی و غیره.

 62. Avatar ترلان گفت:

  سلام آقای دکتر
  من پلاکم رو یه مدتی استفاده نکرده بودم و یه فاصله ریزی بین دندونام افتاده و متاسفانه من پلاکمو گم کردم و مجبور شدم دوباره پلاک بگیرم ولی خب وقتی داشتن برام قالب گیری میکردن اون فاصله ریز وجود داشت میخواستم ببینم الان اون فاصله با این پلاک جدید بسته میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا با پلاک جدید و طراحی که متخصص ارتودنسی می دهد این فاصله بسته می شود. این را باید از متخصص ارتودنسی معالج خود بخواهید. در مطب بنده پلاک دندان به گونه ای طراحی می شود که اگر فاصله ای بین دندان ها باشد بسته شود. بسته شدن فاصله بین دندان شما بستگی به طرح درمان، نوع پلاک و شرایط دندان های شما دارد.

 63. Avatar پری گفت:

  باسلام من چند روزی که درمان ارتودنسیم تمام شده و دکترم گفته برای شش ماه تا یک سال پلاک متحرک یا ریتینر پشت دندان برای تا اخر عمر نصب کنمم می خواستم بدونم کدومش بهتر ؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان استفاده از پلاک دندان بعد از درمان ارتودنسی یا ریتینر در بیماران مختلف متفاوت است. بسته به میزان قابلیت حرکت دندان ها، وضعیت اولیه دندان و فک، شرایط درمان و غیره دارد. ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که ریتینر تا چه مدت باید مورد استفاده قرار گیرد. ولی استفاده از ریتینر ثابت به مدت خیلی طولانی نادرست است. زیرا سیم ها در پشت دندان جرم می گیرد و باعث مشکلات بسیاری می گردد.

 64. Avatar لیلی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من قرارهست دو هفته ی دیگه ارتودنسی هام رو دربیارم و برام پلاک یا چسب پشت دندان که ثابت هست تجویز کنن
  بنظرتون پلاک شفاف استفاده کنم بهتره یا چسب پشت دندان؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به طرح درمان و نوع ناهنجاری دندانی شما دارد. متخصص ارتودنسی معالج شما بر اساس نوع ناهنجاری و طرح درمان تشخیص می دهد که از ریتینر ثابت یا ریتینر متحرک استفاده نمایید.

 65. Avatar نازنین غفارپور گفت:

  سلام آقای دکتر من دو سه هفته اس که از پلاک های شفاف متحرک استفاده میکنم و متوجه شدم روی دندون هام یک چیزی شبیه به پلاک (زردی)دندان ایجاد شده دلیلش می‌تونه استفاده از پلاک باشه؟؟و اینکه این که باید بعد از هر بار در آوردن مسواک زد، مسواک زدن زیاد مشکلی پیش نمیاره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بعد از هر بار استفاده از پلاک دندان، آن را با مسواک و خمیر دندان خوب بشویید.

 66. Avatar پریا گفت:

  سلام من 3 ماه پیش براکت ها رو بر داشتم حالا هم سیم فیکس دارم یا همون ریتینر ثابت و هم قالب شیشه ای دارم هر دو با هم اگر قالب رو فقط شب ها بزارم ممکنه دندونام تغیر کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان ارتودنسی شما توسط متخصص ارتودنسی انجام گرفته باشد. ارتودنسی برگشت پذیر نخواهد بود.

 67. Avatar رضا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  در زمانی که از پلاک متحرک پلاستیکی استفاده نمیکنیم آن را در ظرف آب باید قرار دهیم یا ظرف خشک؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پلاک دندان را تمیز بشویید و در جعبه مخصوص خود پلاک قرار دهید.

 68. Avatar امیر گفت:

  سلام
  من دوسال به دلیل جلو اومدن فک بالا ارتودنسی داشتم و بعدش از پلاک نامرئی استفاده کردم و دوماه استفاده که نکردم و الان پلاک وارد فک پایین نمیشه الان بعد از مراجعه به دکتر دوباره اردتونسی انجام میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نزد یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 69. Avatar راضیه گفت:

  سلام من دارم ارتودنسی میکنم ولی پزشک قبل از اتودنسی برای من پلاک گذاشته باید چند وقت پلاک داخل دهانم باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما متخصص ارتودنسی برای شما از ارتودنسی متحرک استفاده کرده است. بنده اطلاعاتی راجع به وضعیت فک، شیب دندان ها، مشکل ناهنجاری شما و غیره ندارم. در این مورد باید از متخصص ارتودنسی معالج خود سوال بفرمایید.

 70. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  ۲ساله ارتودنسیما دراوردم سیم پشت دندون هامو گذاشتم امروز چسب یکی از دندونام کنده شد میخواستم بدونم اگه برم کلا درشون بیارم دندان هام برمیگردن به حالت قبل یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کار ارتودنسی ثابت و یا متحرک به درستی و اصولی توسط متخصص با تجربه ارتودنسی انجام شود بازگشت نخواهد داشت. طرح درمان بیماران بنده به گونه ای است که فقط شش ماه از ریتینر استفاده می کنند. استفاده زیاد از سیم های پشت دندان یا ریتینر ثابت باعث تجمع باکتری و جرم اطراف سیم و دندان می گردد.

 71. Avatar هدیه باوی گفت:

  سلام وقت بخیر من تقریبا ۱ سالی میشه که براکت دندونام رو برداشتم و فقط شبها از قالب پلاستیکی استفاده می‌کنم !!! ولی نامرتب این کار رو انجام میدم و گاهی فراموش می‌کنم بزارمشون
  الان یک کوچولو داره دندونم رو هم میاد متاسفانه!!!
  اگر مجدد مرتب ادامه بدم با همین قالب پلاستیکی این مشکل برطرف میشه یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بطور مرتب از ریتینر متحرک استفاده نمایید. بهتر است برای معاینه و بررسی وضعیت دندان ها به متخصص ارتودنسی معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 72. Avatar عرفان گفت:

  سلام من یه ۸ ماهی هست که پلاک دندونام نزاشتم و الان که خواستم بزارم بسیار سخت و دشوار گذاشته شد.خواستم بدون الان من چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است مجدد به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

 73. Avatar سحر گفت:

  سلام من درمان ارتودنسیم تموم شد و برام ریتینر تجویز کردن اما بعد از یک ماه دندونم رو پر کردم و الان پلاک رو دندونم درست جا نمیگیره آیا باید یه ریتینر جدید تهیه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با پر کردن دندان نباید تغییری در ریتینر اتفاق بیفتد. بهتر است در این خصوص به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید. تا اگر لازم است ریتینر شما اصلاح شود.

 74. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من اردیبهشت ۱۴۰۰ ارتودنسیمو باز کردم و دکتر به من قالب شیشه ای داد و من چند روزه استفاده نکردم و وقتی الان استفاده کردم دندان های فک پایینم درد گرفت ایا طبیعیه؟ یا باید کاری کرد؟ من جراحی فک هم داشتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خانم زهرا گرامی، حدود 9 ماه است که متخصص ارتودنسی معالج سیم های ارتودنسی دندان هایتان را برداشته است. شما الان از ریتینر متحرک استفاده می کنید. بدلیل اینکه متخصص معالج شما از وضعیت دندان های شما مطلع است. توصیه می شود با متخصص ارتودنسی معالج خود در این خصوص مشورت نمایید.

 75. Avatar درسا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من تیر ماه ۱۴۰۰ ارتودنسی هامو برداشتم و دکتر برای فک بالا از قالب نامرئی استفاده کردم تازگی ک به دندان پزشکی برای چک دندان ها رفتم دو تا از دندان های فک بالا پوسیدگی خیلی کوچیکی داشتن…میخواستم ببینم ممکنه این پوسیدگی ها برای استفاده از قالب باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریتینر متحرک یا پلاک متحرک برای فیکس دندان ها بعد از درمان ارتودنسی باعث پوسیدگی دندان نمی شود. حتما برای درمان پوسیدگی دندان اقدام نمایید. توصیه می شود که بهداشت دهان و دندان را بیشتر رعایت نمایید.

 76. Avatar نیلا گفت:

  سلام من ارتودنسی و پلاک دارم و پلاکم خیلی فکمو جلو میاره ممکنه همینطوری جلو بمونه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 77. Avatar سمانه گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر من نزدیک به ۴ ساله ارتودنسی کردم و دندان نهفته داستم ک بخاطره این دندان نهفته مجبور شدم دندانی ک بین دوتا دندان جلویی و نیش هست رو بکشم میخاستم نظرتون رو بپرسم که این دندانی رو که کشیدم ایمپلنت کنم یا همون نیش رو به شکل اون دندان در بیارن برام ممنون میشم نظرتون رو بگید 🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. موقعیت و شرایط دندان بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 78. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام.ببخشیداقای دکترمن دوهفتس ازپلاک شفاف استفاده میکنم.ولی ازبرداشتن ارتودنسیم راضی نیستم چون خط بین دوتادندون بالایی باپایینی روهم نیفتاده یه کم اونورتره.دکترم گفت راهی نداره چون هیچ دندونی ازمن طول درمان نکشیدن لطفابگیدایاکارشون درست بوده؟؟؟درموردپلاک شفافم چکارکنم تمیزشه بامسواک وخمیریامسواک خالی…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با طرح درمان مناسب ناهماهنگی خط وسط دندانها اصلاح می گردد. طرح درمان درست و مناسب وابسته به یک تشخیص صحیح ناهنجاری است. طرح درمان ارتودنسی شما درست و مناسب نبوده است. احتمالا شما درمان ارتودنسی را نزد متخصص ارتودنسی انجام نداده اید. بله، پلاک شفاف را با خمیر دندان و مسواک تمیز نمایید.

 79. Avatar کيوان گفت:

  سلام
  اگر پلاک متحرک رو چند وقت استفاده نکنیم و دوباره در دهان بگذاریم و کمی سفت باشد ممکن است باعث شکسته شدن دندان شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید.

 80. Avatar سیروان گفت:

  سلام دکتر
  بعد از برداشتن سیم ها از پلاکت چه مدت باید استفاده کرد و ایا بعد از ان احتمال برگشت نامرتبی دندان وجود دارد؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است زمانی برگشت درمان ارتودنسی صورت بگیرد که درمان توسط ارتودنتیست صورت نگرفته باشد. بدلیل ماهیت پیچیده درمان ارتودنسی و برای داشتن نتیجه درمان خوب و عالی بهتر است با یک متخصص ارتودنسی خوب آشنا شوید.

 81. Avatar سیروان گفت:

  سلام دکتر
  بعد از برداشتن سیم ها باید پلاک را برای چه مدت بزاریم
  و بعد از اتمام ان ایا برگشت نامرتبی دندان وجود دارد؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان استفاده از ریتینر برای هر شخص بسته به شرایط دندانی، فکی و طرح درمان ارتودنسی متفاوت خواهد بود. خیر، اگر طرح درمان توسط متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه انجام گرفته باشد برگشت درمان ارتودنسی وجود نخواهد داشت.

 82. Avatar سحر گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من دندان های فک بالام رو اولای تیر ماه 1400 ارتودنسی کردم و دو ماه گذشته پلاک دندان برای دندان های فک پایینم دادن. متاسفانه پلاک شکست… بگم دوباره برای دندان های فک پایینم پلاک دندان میدن بهم یا نه؟
  چیکار کنم میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود که در جریان روند درمان دندان های شما بوده، مشورت نمایید تا پلاک جدید برای شما تهیه گردد.

 83. Avatar بهار گفت:

  سلام آقای دکتر
  من حدود دوهفته ای میشه ارتودنسی هایم را باز کردم و دکتر به من پلاک شفاف داده اند،روز پیش دندان عقلم را کشیدم نمیدونم از پلاک استفاده کنم یا نه میشه لطفا راهنماییم کنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید از متخصص ارتودنسی معالج خود که در جریان وضعیت و شرایط دندان شما قرار دارد پرسیده شود.

 84. Avatar حدیث گفت:

  سلام من بعد از ارتودنسی می‌خواستند برام قالب بزارن اما گفتم میخوام اصلا دندونام به حالت قبل برنگردند برای همین پشت دندونام سیم ثابت گذاشتم اما یکی از دندونام پشتش کنده شد و چند روزی کنده بود و الان بخاطر همون دوباره همون یکی دندونم برگشته و دکترم میگه دیگ درست نمیشه ینی هیچ راهی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه شود تا سیم پشت دندان اصلاح شود. سیم پشت دندان یا ریتینر بخشی از درمان ارتودنسی هست که برای چند ماه استفاده می شود. بنده از وضعیت دندان شما اطلاعی ندارم. اگر طرح دندان درست انجام شده باشد نباید با چند روز جدا شدن سیم پشت دندان ها، دندان جابجا شود.

 85. Avatar پریسا گفت:

  سلام وقت بخیر من خرداد 1400 اورتودنسی ام رو برداشتم و پلاک ثابت پشت دندان هام کار شده و دکترم پلاک متحرک بهم داده که شبا استفاده کنم بنظرتون نیاز هست پلاک استفاده شود و به از 6 ماه نیاز هست باز از پلاک متحرک استفاده کنم؟ ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به شرایط دندانی، فکی و طرح درمان شما دارد. در این خصوص بابد با متخصص ارتودنسی معالج خود که در روند درمان شما بوده است، مشورت نمایید.

 86. Avatar الینا مهرابی گفت:

  سلام من با دکتر ارتودنسیم دعوام شده و میگه برات قالب نمیگیرن برای پلاک خواستم بدونم شما کار قالب گیری و ساخت پلاک هم انجام میدین بیایم خدمتتون یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از لحاظ اخلاقی هر شخصی که به عنوان کادر درمان کار می کند چه پزشک چه متخصص ارتودنسی باید خودش را وقف بیماران کند. در هر شرایطی که وجود دارد باید برای بیمارش درمان لازم را انجام دهد. بله، می توانید به مطب بنده تشریف بیاورید و براساس شرایط تصمیم گیری می شود. اگر نیاز به پلاک متحرک داشته باشید قالب گرفته و به شما داده می شود.

 87. Avatar کیان گفت:

  ببخشید اقای دکتر هنگام استفاده از ریتینر میشه دندون ها رو هم کامپوزیت کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که ارتودنسی شده و ردیف و مرتب هست لزومی به کامپوزیت ندارد. بهر حال بهتر است دندان ها شوند. تا راهنمایی لازم داده شود.

 88. Avatar مهدی گفت:

  سلام برای شست و شوی پلاک های متحرک بعد از ارتودنسی از چه محلولی باید استفاده کنیم؟نحوه استفاده اش چگونه است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای شستشو پلاک متحرک ارتودنسی بهتر است بعد از هر وعده غذایی داخل و خارج و روی سطح پلاک با مسواک و خمیر دندان بشوئید.

 89. Avatar سید محمد علوی گفت:

  سلام
  وقت بخیر دکتر
  بنده از اول سال ۹۷ تا الان از پلاک متحرک بعد ارتودنسی استفاده کردم آیا همچنان باید ادامه بدم ؟؟.
  هزینه پلاک متحرک الان چقدر هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید. زیرا ایشان از شرایط و وضعیت دندان های شما مطلع است. برای اینکه بنده جواب درستی به سوال شما بدهم. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.هزینه بستگی به ناهنجاری دندان ها دارد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 90. Avatar یگانه گفت:

  سلام ببخشید من ارتودنسی انجام دادم و بعد که میخواستم ارتودنسی رو بردارم گفتن باید اول فیکس انجام بدم پشت دندونام تا دوباره به حالت اولش برگرده الان که رفتم پیش دکتر ارتودنسی ها رو باز کردم میگن که باید برم تا برام پلاک پسازن و شب ها روی دندونم بزارم .
  به نظر شما ، الان که من پلاک ثابت پشت دندونم استفاده کردم آیا نیاز هست که دوباره برم تا یه پلاک متحرک برام بسازن و استفاده کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. با متخصص ارتودنسی معالج مشورت نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 91. Avatar تارا گفت:

  سلام دکتر
  ببخشید من بعد برداشتن ارتودنسی از نگهدارنده های شفاف استفاده میکنم
  و دکترم به من گفته کش ماه اول در روزباید 12ساعت استفاده بشه
  آیا کم نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این بستگی به ناهنجاری دندان شما دارد . و بنده شرایط دندانی و فکی شما را ندارم. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید

   1. Avatar تارا گفت:

    ممنونم از پاسخ‌گویی شما

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. متشکرم ار توجه شما.

 92. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر.من ده سال پبش ارتودنسی انجام داده بودم الان بعد ده سال دندونام ب حالت قبل برمیگرده پیش دکترک رفتم پلاکت دندان متحرک بهم دادن ایا میتونه کمک کنه ؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 93. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر ،من قبل از اینکه ارتودنسی کنم ،یک سال پلاک گذاشتم میخواستم بدونم بعد ارتودنسی هم باید پلاک بزارم (الان دوماه که ارتودنسی کردم)
  خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 94. Avatar هاشم گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان هام ارتودنسی کردم . هنوز دندان هام فاصله داره دکترم میگه با ریتینر درست میشه . آیا درسته؟ برای هزینه کمتر پیش این دندانپشک رفتم الانم سخت پشیمونم کاش پیش شما آمده بودم. واقعا برای کار خوب باید هزینه داد و پیش یک متخصص با تجربه و حرفه ای مث شما آمد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید فاصله دندان ها کامل بسته شود سپس سیم های ارتودنسی باز شود. ریتینر برای فیکس شدن و ثبات دندان ها به همان حالت هست. ریتینر فاصله دندان های شما را نمی بندد.

 95. Avatar نوید گفت:

  سلام اقای دکتر من دندونام ارتودنسی کردم فک پایینم دندون یک دو هنوز خوب صاف نشده بود رو هم بود دکترم دندونم با دستکاه صاف کرد دندونم ازرده شده و دندون ۳ هنوز با دندون چهارم یکی نشده براکتاروهم برداشته چیکارکنم بنظرتون بهشونم گفتم میکن خوبه از نظرمن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا دندان ها صاف و مرتب نشده باشد که نباید براکت ها برداشته شود. با متخصص ارتودنسی معالج مشورت نمایید.

 96. Avatar ملیکا گفت:

  چند ساعت در روز باید از پلاک های شفاف و غیر دائمی استفاده کرد؟ میشه برای قرار های مهم و چند ساعته آنرا برداشت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید متخصص ارتودنسی معالج شما مدت و زمان استفاده از پلاک را به شما گفته باشد . می توانید مراجعه کنید تا راهنمایی لازم به شما داده شود. بنده شرایط فک و دندان های شما را ندارم.

 97. Avatar علی گفت:

  سلام من 20 سال دارم. آیا میشه برای من ارتودنسی متحرک بزارین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد. ناهنجاری دندانی شما بررسی شود.در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 98. Avatar علی گفت:

  سلام
  ببخشید من حدود یک سال و نیم پیش ارتودنسیم رو باز کردم و پلاک متحرک میزارم توی این مدت من تنبلی کردم و خیلی کم میزاشتم در حالی که دکتر به من گفته بود باید ۲۴ ساعته بزاری حالا من ۲ دندان جلوییم بالا کمی کج شده ایا با گذاشتن این پلاک امکان داره دندانم دوباره صاف بشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید به متخصص ارتودنسی خود مراجعه نمایید. تا مجدد معاینه و بررسی گردد.

 99. Avatar هلما گفت:

  سلام
  من ارتودنسی ام تمام شده و حدود ۵ ماه هست از پلاک استفاده میکنم
  ولی برای تمیز کردن آن درون آب جوش گذاشتم حالا خیلی به فکم فشار میاد و به زور گذاشته و برداشته میشود .
  توصیه شما چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید این اتفاق بیفتد. نزد متخصص ارتودنسی معالجتون بروید تا مجدد ویزیت شوید.

 100. Avatar Sarina گفت:

  سلام آقای دکتر پلاک ها باید چند ساعت در روز در دندان هایم باشند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 101. Avatar liana گفت:

  سلام من در حال حاضر ۳ ماه است که درمان ارتودنسی ام تمام شده و درحال استفاده از پلاک هستم که کاملا غافلگیرانه متوجه درد در دندان های عقب شدم و حال این درد بهکل فک بالا سرایت کرده و متوجه رشد دندان عقل شده ام آیا استفاده از پلاک از بهم ریختگی دوباره دندان هایم جلوگیری میکند?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه و با ایشان مشورت کنید.

 102. Avatar شیما گفت:

  با سلام ارتودنسی من تمام شده و قرار است پلاک متحرک بگذارم. آیا واقعا باید استفاده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از مدتی که ارتودنسی ثابت باز می شود. برای فیکس شدن و ثابت بودن کار بهتر است برای مدتی کوتاه از ریتینر یا پلاک متحرک استفاده شود.

 103. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر برای شست و شوی نایت گارد از چه محلولی استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مسواک و خمیر دندان بشویید.

 104. Avatar محمد گفت:

  سلام من تقریبا یک سالی میشه ارتوننسیم تموم شده و پلاکت میدارم این امر تاکی باید صورت گیرد درضمن پشت دندان های پایینم را هم دکترم یه سال پیش نوعی سیم ثابت گذاشت که باعث جرم گرفتن میشود زیرا نمیتونم نخ دندان بکشم باید چیکار کنم ؟.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت نظر دندانپزشک معالجتون هسیتد پاسخ را از او بخواهید. من از شرایط دندانهای شما اطلاعی ندارم.

 105. Avatar ساحل گفت:

  سلام دکتر؛ من قرار بود اون پلاک شفاف رو شیش ماه کل روز و شیش ماه بعدش دوازده ساعت در روز بذارم ولی حتی الان بعد از چهار سال با یکی دو روز نذاشتن، جای دندونام بطور محسوسی تغییر میکنن و دوباره گذاشتنش درد داره. من تا کی باید ادامه بدم؟ هیچ راه حل دیگه ای براش وجود نداره؟ ممنون میشم راهنمایی کنید♥

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . طبق دستور متخصص معالج باید استفاده می کردین. الان دوباره باید معاینه انجام گیرد تا راهنمایی لازم داده شود.

 106. Avatar مریم گفت:

  آیا استفاده از پلاک برای دندان ها ضرر ندارد.منظورم مثلا باعث پوسیدگی دندان ها نمیشود؟و اینکه باید چگونه از پلاک ها نگهداری کنیم.چگونه شستشو بدهیم با چه مایعیی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با رعایت بهداشت و صحیح مسواک زدن مشکلی بوجود نمی آید.

 107. Avatar عاج گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید…ریتینر بعد از درمان ارتودنسی را حداقل چند ماه باید گذاشت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حداقل باید 6 ماه استفاده شود

   1. Avatar پری گفت:

    سلام وقت بخیر
    ببخشید من بعد از برداشتن براکت‌های ثابت ارتودنسی مدتی از پلاک استفاده کردم و دکتر تایم استفاده رو کاهش داد ولی حذف نکرد اما با این حال الان تقریبا ۳ ماه هست که سهل‌انگاری کردم و پلاک هام رو استفاده نکردم و الان میخوام دوباره بگذارمشون ولی با درد شدیدی مواجه شدم و میترسم به دندون‌هام آسیب بزنم. لطفا راهنماییم کنید باید چه‌کاری انجام بدم؟ ممکنه که تاثیر چندین سال ارتودنسی ثابت توی این چند ماه بی اثر شده باشه و دیگه قابل ترمیم نباشه؟!😓

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه نمایید تا قالب گیری جدید برای شما انجام گیرد.

     1. Avatar سارا گفت:

      سلام وقتتون بخیر
      ببخشید من براکت دندون رو نزدیک دو ساله که برداشتم و مدتی از پلاک دندون استفاده کردم ولی خب دانش آموز هستم و نمی‌تونستم خیلی زیاد استفاده کنم و صبح ها که استفاده نمی‌کردم ، شب ها هم دیگه استفاده نکردم و تمام این مدت خیلی کم از پلاک استفاده کردم ( البته پلاک ثابت هم پشت دندان های پایینی دارم ولی نه بالا) هر وقت از پلاک متحرک استفاده کردم توی این مدت پلاک دندون های بالا به راحتی سر جاش قرار می‌گیره یعنی هیچ مشکلی ندارم و کاملا جا می‌ره فقط یکم فشارش می‌دم و خودش کاملا قرار می‌گیره. ولی پلاک متحرک دندان های پایین باید حدودا ۱ دقیقه با دست نگهش دارم و فشارش بدم تا قرار بگیره ولی بعد خودش قرار می‌گیره
      هم بالا هم پایین وقتی پلاک متحرک می‌گذارم اصلا درد نمی‌گیره و یکم فشار وارد می‌کنه که حس می‌کنم طبیعیه و موقعی که پلاک رو برمی‌دارم حس فشار هنوز هست اما برای مدت کمی ، با این حال یک سری از دندون های ردیف پایین جا به جا شدن ، و می‌خواستم بپرسم الان که دوباره دارم استفاده می‌کنم چند روزی تاثیری رو ردیف پایین که جا به جا شدن یک سری از دندان ها داره و ممکنه برگردن مثل اول؟ مشکلی پیش نمیاد؟ چون احساس می‌کنم خیلی جا به جا نشدن مخصوصا ردیف بالا.

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. شرایط دندان های قبل و بعد از درمان ارتودنسی شما را ندارم. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج خود حضوری مشورت نمایید. استفاده از پلاک دندان یا ریتینر بعد از درمان ارتودنسی جهت کامل کردن این درمان ضروری است.

     3. Avatar آوین گفت:

      سلام وقت بخیر آقای دکتر، دوماه پیش ارتودنسیم رو باز کردم و دکتر هم ریتینر ثابت گذاشتن هم پلاک متحرک شفاف الان پلاک متحرک کج شده و به دکترم دسترسی ندارم چون یه شهر دیگه هستن میشه خودم به لابراتوار توی شهر خودم مراجعه کنم و قالب فک بالا رو بگیرن یا حتما باید دکتر خودم اینکار رو انجام بدن؟

     4. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. به ارتودنتیست معالچ تان مراجعه نمایید.اطلاعات بیشتر ریتینر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *