رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی

ارزیابی بافت نرم فصل19

ارزیابی بافت نرم

دانلود در انتهای فصل

در طول تاریخ براساس شواهد یافت شده توسط باستان شناسان انسان همیشه از زیبایی آگاهی داشته است. مطالعه زیبایی صورت اصولاً در حیطهء نقاش ها، مجسمه سازها و فلا سفه بوده است. در قرن سیزدهم Thomas Aquinas یک حقیقت اساسی در ارتباط با زیبایی شناسی را مطرح کرد : ُ ُ حس های انسان از چیزهایی که به طور شایسته ایی تناسب دارند به شوق می آید ،، و St Thomas در واقع به طور مستقیم رابطه بین زیبایی و ریاضیات را هم درهنر و طبیعت بیان کرد.
تلاش به منظور توصیف تناسب های ایده آل بدن توسط اندازه گیری بخش های مختلف بدن و نسبت دادن آنها به قسمتهای دیگر بدن در طول تاریخ انجام شده است، قابل ملاحظه ترین آن در اثرات لئونارد و داوینچی در قرن 16 دیده می شود (رجوع شود به فصل 2). در قرن 20، Edward H .Angle که عموماً به عنوان پدر علم ارتودنتیکس شناخته می شود از دوست هنرمند خود Edmond H . Wverpel خواست تا به شاگردهایش بگوید که چگونه به صورتی بی نقص دست یابند اما هیچگاه متوجه نشد چرا Wurpel نتواست فرمولی برای درخواست وی طراحی کند.
ارتودنسی هنری است که در حال تبدیل به علم می باشد. از آغاز پذیرفتن ارتودنسی به عنوان یک تخصص ارتودنتیستها غرق در محاسبات شده اند. تنها چیزی علم محسوب می شود که قابل اندازه گیری باشد. این مساله با پدید آمدن سفالومتری و استفاده از آن در ارتودنسی به اوج خود رسید. در واقع زمینه ایی مناسب برای اندازه گیری فراهم کرد و باعث پدید آمدن دهها نوع آنالیز شد. پس از اندازه گیری بافت سخت ارتودنتیست ها به دنبال محاسبه بافت نرم پرداختند. پس از تکمیل چرخه مجدداً به سؤال Angle بازگشتند : صورت بی نقص شامل چه چیزهایی می باشد؟
بالانس و تقارن به خوبی در طبیعت قابل مشاهده هستند. عدم توازن فاحش صورت به خوبی قابل درک است اما عدم تقارن و توازن subclinical صورت به این وضوح نمی باشد . حتی دشوارتر از آن اندازه گیری به منظور اهداف بالینی می باشد. تعیین مقدار عدم توازن پایه سفالومتری را تشکیل می دهد، که در آن مقدار نا هنجاری اسکلتی و دندانی اندازه گیری می شود.
تشخیص موفق در ارتودنسی شامل جمع آوری اطلاعات از قالبهای گچی، تریسینگ های سفالومتریک و آنالیز صورت می باشد. قالب های گچی و / یا ارزیابی بالینی از اکلوژن نیاز به تصحیح را نشان می دهد. از آنالیز صورت به منظور تشخیص ویژگیهای مثبت و منفی صورت به هدف بهینه کردن تغییرات استفاده می شود. تنها تصحیح اکلوژن لزوماً باعث تصحیح توازن صورت نمی شود – در واقع حتی ممکن است توازن صورت را برهم زند. هنگامیکه الگوی اسکلتی تاثیر چشمگیری بر توازن بافت نرم داشته باشد حرکت دندانها به تنهای برای رسیدن به توازن صورتی ممکن است کافی نباشد. در اینگونه موارد نیاز به جراحی ارتوگناتیک مشهود می باشد.
صورت انسان یک مجموعه پیچیده از خطوط، زوایا، پلانها، شکل ها، بافت ها و رنگ ها می باشد. اثر متقابل این عناصر باعث تنوع نامحدودی از تقارن فوق العاده تا عدم تناسبهای شدید می گردد. آنالیزهای بسیاری وجود دارند، که در آنها لندمارکها، نسبت ها و شاخص های بافت نرم بسیاری تعیین شده و با نسبت های صورتی طبیعی مقایسه شده است. این آنالیزها به ویژه در جراحی پلاستیک کاربرد دارند تعیین عوامل تشکیل دهنده صورت زیبا موضوع وسیعی است و مسلماً در حیطه این فصل نیست. در عوض هدف این فصل تهیه لندمارک های صورتی، تناسب ها و اندازه گیریهایی می باشد که می توان از آنها در ارتودنسی بالینی استفاده کرد.
یک صورت هنگامی زیبا به نظر می رسد که ویژگیهای صورت با یکدیگر متناسب باشند و در توازن همدیگر باشند. به منظور ایجاد مفهوم توازن یا تناسب ها، خطوط فرضی از لندمارک های متعدد کشیده می شوند و قسمت های صورت نسبت به یکدیگر اندازه گیری می شوند. سپس تناسب صورت های زیبا توسط رسانه ها، هالیوود با اندازه و نسبت صورتهای افراد دیگر مقایسه می شوند تا مقدار عدم توازن مشخص شود.

دانلود فصل نوزدهم از کتاب رادیوگرافی سفالومتری از مبانی تا تصویربرداری سه بعدی (ارزيابي بافت نرم) انتشارات شایان نمودار

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *