ارتودنسی

ارتودنسی چند دندان

ارتودنسی چند دندان

در برخی از بیماران ناهنجاری های دندان زیاد نبوده و این سوال برای آن ها پیش می آید که ارتودنسی فقط چند دندان امکان پذیر هست یا خیر.  ارتودنتیست ها بارها با این حالت روبرو شده اند و سعی می کنند به بهترین شکل ممکن درمان را آغاز نمایند تا در پایان کار، دندان های بیمار منظم شود به گونه ای که بازگشتی در کار نباشد.

اهمیت انجام ارتودنسی فقط چند دندان

فرض کنیم که شما تنها 2 الی 3 دندان کج در دهان خود دارید. در بهترین حالت، این انحراف در دندان ها فقط در در یک فک و در کنار هم رخ می دهد. در چنین مواردی ارتودنتیست حتی با استفاده از یک نگهدارنده نیز می تواند درمان را انجام دهد که البته اعمال این روش به شدت انحراف دندان ها،  سن بیمار شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بستگی دارد.  اما متاسفانه در شرایطی نیز دیده می شود که چند دندان منحرف در هر دو فک بیمار دیده می شود. در ابتدا لازم است بیمار بداند حتی اگر کج بودن دندان ها در ظاهر مشخص نبوده و بر زیبایی شما تاثیر نمی گذارد، باز هم باید درمان را با هر یک از روش های ارتودنسی انجام دهید، زیرا:

ارتودنسی چند دندان

 • اولین مرحله هضم غذا، جویدن است. در صورتی که دندان های شما کج باشد غذا به خوبی جویده نشده و به صورت تکه های بزرگ وارد معده می شوند. این عمل باعث می شود که مدت زمان کار معده دو برابر شده و نهایتا کج بودن تنها چند دندان مشکلات گوارشی را به همراه داشته باشد.
 • وقتی یکی از دندان ها کج باشد، به دندان های کناری فشار وارد می کند و در نتیجه باعث پوسیدگی دندان های مجاور خواهد شد. علاوه بر این خود دندان کج نیز به مرور زمان پوسیده خواهد شد.

هر ارتودنتیست با تجربه به بیمار خود توصیه می کند نسبت به کج بودن دندان های خود بی تفاوت نبوده و حتی اگر در قسمت انتهایی فک قرار دارد، باز هم برای درمان ارتودنسی اقدام شود.

روند درمان ارتودنسی فقط چند دندان

همان گونه که می دانید انجام ارتودنسی به دلیل این که آسیبی به بافت دندان و فک نمی زند، گزینه اول انتخابی توسط ارتودنتیست برای درمان است. برای این منظور ابتدا متخصص باید وضعیت فک و دندان های بیمار را از طریق عکس برداری بررسی نماید تا مشخص گردد آیا این امکان وجود دارد که روش ارتودنسی فقط چند دندان را برای این بیمار اعمال نمود یا خیر. سپس یکی از روش های زیر بسته به شرایط بیمار، شدت کج بودن دندان ها و… انتخاب خواهد شد:

ارتودنسی چند دندان

 • ارتودنسی فقط چند دندان به صورت شش ماهه

همانگونه که بیان کردیم، در بهترین حالت دندان های بیمار زیاد کج نیست. فرض کنیم که دو دندان جلویی شما تنها کمی انحراف دارند. در این صورت ارتودنتیست از روش ارتودنسی شش ماهه استفاده خواهد کرد که تحت عنوان لبخند شش ماهه نیز معروف است. البته فراموش نشود که بازه شش ماهه، به صورت میانگین در نظر گرفته شده و در برخی از بیماران به مدت زمان کمتر و یا کمی بیشتر برای درمان نیاز خواهد بود.

 • ارتودنسی فقط چند دندان به روش معمول

در این روش ارتودنتیست براکت ها را بر روی دندان های بیمار نصب کرده و همان بازه زمانی معمول برای درمان در نظر گرفته خواهد شد. طول درمان ارتودنسی به طور معمول بین یک و نیم تا 2 سال است.

 • ارتودنسی فقط چند دندان به صورت پشت دندانی

بعضی از بیماران از مشخص بودن براکت ها و سیم ارتودنسی ناراضی بوده و یکی از دلایل عدم اقدام برای این منظور، همین مسئله است. در این صورت ارتودنتیست برای ارتودنسی فقط چند دندان از روش پشت دندانی و یا روش های معمول ارتودنسی نامرئی کمک گرفته و علاوه بر درمان ارتودنسی فقط چند دندان رضایت بیمار نیز جلب خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

46 دیدگاه برای “ارتودنسی چند دندان

 1. Avatar ماهک خدادادی گفت:

  سلام میگم من دوتا از دندونام جلوعه نمیخام ک کل دندونامو ارتودنسی کنم میشه فقط همون دوتارو ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان های شما توسط ارتودنتیست معاینه شود. برای ارتودنسی دو دندان جلو نیاز به فضا است که باید چند تا از دندان های مجاور آن تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد. در حین معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 2. Avatar فاطمه گفت:

  من میخوام یکی از دندونهای دائمی رو بکشم چون به شدت خرابه و درست نمیشه دندون آسیای کوچکم هست میخواستم بدونم بعد از کشیدن دندونم که جاش خالی میشه آیا میشه فقط همون دندون یا حداقل فقط تعدادی از دندون های دور و بر رو ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به این شکل بدون معاینات کلینیکی نمی توان اظهار نظر قطعی را داد. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید. سپس در حین معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشین من سه تا از دندون های فک بالام نامرتب است امکانش هست که فقط این سه تا دندون هارو ارتودنس کرد یا باید کل دندون فک بالارو ارتودنس کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان مناسب نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، نیمرخ، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. زمانی که برای مرتب کردن دندان ها نیاز به فضا باشد باید دندان های اطراف آنها تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 4. Avatar انیس گفت:

  سلام من دندون پنج فک بالا روکشیدم واون قسمت دندون عقلم سالمه ولی اون سه‌تای دندون عقل دیگه روکشیدم میخاستم بدونم میشه با ارتودنسی کشیدشون جلو ؟ ک جای دندون پنج پر بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar بهار گفت:

  سلام وقت بخیر. دکتر من یکی از دندون های فک بالام(کنار یکی از دندون های جلویی) کجه و چهارتا دندونه جلوییه فک پایینمم احساس میکنم نیاز به ارتودنسی داره. امکانش هست فقط این چندتا ارتونسی بشه؟ و اینکه این ۵ تا هزینش حدودا چقدر میشه بنظرتون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید از فک و دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar زهرا گفت:

  سلام من دوسال پیش ارتودنسی کرده بودم و الان یکی از دندونای فک بالام و دوتا از پایین دوباره حرکت کردن و کج شدن. میتونم دوباره ارتودنسی کنم؟ برای ارتودنسی مجدد چه زمانی لازمه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید. ایشان با معاینه از دندان و فک شما براساس شرایط موجود، وضعیت دندان و رادیوگرافی راهکار مناسب را به شما خواهند داد.

 7. Avatar احسان گفت:

  سلام دکترمن دوتا دندان خرگوشیم به اندازه یک سانتی متر به جلو تمایل داره وخوب نمیتونم دهنمو به خوبی ببندندم واین تاثیر بدی روی اعتماد به نفسم گذاشته میخواستم بدونم هزینش چقدره حتما جواب بدین باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar نیلو گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و در کل چهارتا دندون کج دارم دوتا در فک پایین دو تا در فک بالا .
  میخواستم بدونم میشه این هارو ارتودنسی کنم و فقط برای همین چهارتا ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای هماهنگی بین فکین و دندان ها امکان انجام ارتودنسی فقط برای دو دندان بالا و دو دندان پایین مقدور نیست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar نگین گفت:

  سلام وقت بخیر من ۱۶ سالمه میخاستم بدونم میشه فقط دندون های جلو رو ارتودنسی کنیم ؟؟(دندون های نیش و پیشین)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar راحیل گفت:

  سلام آقای دکتر
  من فک بالام فقط داره ی دندون از بالاش رشد میکنه
  من نیاز به ارتودنسی دارم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با ارتودنسی درمان می شود باید با درمان ارتودنسی به قوس دندان هدایت شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar مارال گفت:

  سلام وقتتون بخیر..من ۶تا دندون جلوی فک پایینم نا مرتب هست..ایا امکان ارتودنسی این ۶تا دندون وجود دارد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar دنیا گفت:

  سلام من دندان نیشم نهفته است و بعد از ۲۰ سال تازه فهمیدم الانم باید ارتودنسی کنم‌میشه فقط سه تا دندانم ارتودنسی بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar سمانه گفت:

  سلام من حدود ۶ سال پیش‌ارتودنسی انجام دادم اما الان به خاطر دندون عقلم که نهفته است باعث شده ترتیب دندون های جلوفک پایین دوباره بهم بخوره .میخواستم بدونم امکانش هست فقط ۲و۳تا ازدندون های جلو ارتودنسی بشه یا از ارتودنسی متحرک استفاده بشه یا دوباره باید ازازتودنسی ثابت استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 14. Avatar معصومه گفت:

  سلام آقای دکتر.من دوتا دندون جلویی فک پایینم یکیش یکم عقبه و بهم ریخته دیده میشه،هزینش چقد میشه برای ارتودنسی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 15. Avatar Ardavan گفت:

  سلام من دندون نیش بالا و کنارش اسیاب کوچک، اندازشون طبیعیه ولی خیلی بالان میشه فقط این دوتا رو اورتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 16. Avatar شیما گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید من دندان های فک بالا و پایینم مشکلی ندارند،ولی یکی از دندان های جلویی فک بالایم کوچک و کج است،آیا مشکل با ارتدنسی حل می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله انجام می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar شیما گفت:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من دندان های فک بالا و پایینم شلوغ هستن، آیا مشکل با ارتودنسی حل می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله با ارتودنسی شلوغی دندانها اصلاح می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر ببخشید من دندونام مرتب هستند. فقط دوتا دندون جلویی فک بالام جلوترن با ارتودنسی این مشکل حل میشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 19. Avatar ساحل گفت:

  سلام ببخشید من دندونام مرتبه فقط بین دندونای فک بالام فاصله داره ولی با فاصله و مرتبه میخام بدونم میشه فقط فک بالا رو ارتودتسی کرد و چقد زمان میبره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله ، می توان انجام داد. جهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. اوایل اردیبهشت با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . حضوری تشریف آوردین مدت زمان ارتودنسی گفته می شود.

 20. Avatar محمد گفت:

  سلام دندونای من یه دندون اون بالا اضافیه و به خاطر اینکه نکشیدمش باعث شده بین دوتا دندون جلویی فاصله زیادی بیفته و یکی از دندونای نیشمم کج شده با ارتودنسی چند ماهه درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما با ارتودنسی ثابت درمان می شود طول درمان یکسال و نیم الی دو سال است.

 21. Avatar Hojjat گفت:

  سلام آقای دکتر
  من تموم دندونام مرتبه فقط سه تا دندون پیش از فک پایینم یکم روهم رفتگی‌ داره و هنگام مسواک زدن منو اذیت میکنه، در این حالت نیاز به ارتودنسی هست؟
  هزینه اش زیاد میشه چطوریه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید . هزینه درمان در روز معاینه که رایگان است به شما گفته میشود.

 22. Avatar mahsa گفت:

  سلام‌.من همه دندونام مرتبه فقط دندان نیش فک بالام پشت دندان دیگه ام رشد کرده ..میشه از روشی استفاده کرد که فقط روی اون یه دندان سیم باشه و همه ی فک رو سیم نزد؟؟؟؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بعد از معاینه حضوری روش مناسب درمان ارتودنسی شما اعلام خواهد شد. در حال حاضر نمی توان نظر داد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه ارتودنسی رایگان بگیرید

 23. Avatar ن،ف،م گفت:

  سلام من دندونام مرتبه فقط بين دو تا دوندون جلويي فك بالا فاصله وجود داره و دو تا دندون جلويي فك پايينم هم كجه بايد ارتودنسي بشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله نیاز به ارتودنسی دارید با ارتودنسی ثابت مشکل شما حل می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *