ارتودنسی

ارتودنسی چند دندان

ارتودنسی چند دندان

در برخی از بیماران ناهنجاری های دندان زیاد نبوده و این سوال برای آن ها پیش می آید که ارتودنسی فقط چند دندان امکان پذیر هست یا خیر.  ارتودنتیست ها بارها با این حالت روبرو شده اند و سعی می کنند به بهترین شکل ممکن درمان را آغاز نمایند تا در پایان کار، دندان های بیمار منظم شود به گونه ای که بازگشتی در کار نباشد.

اهمیت انجام ارتودنسی فقط چند دندان

فرض کنیم که شما تنها 2 الی 3 دندان کج در دهان خود دارید. در بهترین حالت، این انحراف در دندان ها فقط در در یک فک و در کنار هم رخ می دهد. در چنین مواردی ارتودنتیست حتی با استفاده از یک نگهدارنده نیز می تواند درمان را انجام دهد که البته اعمال این روش به شدت انحراف دندان ها،  سن بیمار شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بستگی دارد.  اما متاسفانه در شرایطی نیز دیده می شود که چند دندان منحرف در هر دو فک بیمار دیده می شود. در ابتدا لازم است بیمار بداند حتی اگر کج بودن دندان ها در ظاهر مشخص نبوده و بر زیبایی شما تاثیر نمی گذارد، باز هم باید درمان را با هر یک از روش های ارتودنسی انجام دهید، زیرا:

اهمنیت ارتودنسی چند دندان

 • اولین مرحله هضم غذا، جویدن است. در صورتی که دندان های شما کج باشد غذا به خوبی جویده نشده و به صورت تکه های بزرگ وارد معده می شوند. این عمل باعث می شود که مدت زمان کار معده دو برابر شده و نهایتا کج بودن تنها چند دندان مشکلات گوارشی را به همراه داشته باشد.
 • وقتی یکی از دندان ها کج باشد، به دندان های کناری فشار وارد می کند و در نتیجه باعث پوسیدگی دندان های مجاور خواهد شد. علاوه بر این خود دندان کج نیز به مرور زمان پوسیده خواهد شد.

هر ارتودنتیست با تجربه به بیمار خود توصیه می کند نسبت به کج بودن دندان های خود بی تفاوت نبوده و حتی اگر در قسمت انتهایی فک قرار دارد، باز هم برای درمان ارتودنسی اقدام شود.

روند درمان ارتودنسی فقط چند دندان

همان گونه که می دانید انجام ارتودنسی به دلیل این که آسیبی به بافت دندان و فک نمی زند، گزینه اول انتخابی توسط ارتودنتیست برای درمان است. برای این منظور ابتدا متخصص باید وضعیت فک و دندان های بیمار را از طریق عکس برداری بررسی نماید تا مشخص گردد آیا این امکان وجود دارد که روش ارتودنسی فقط چند دندان را برای این بیمار اعمال نمود یا خیر. سپس یکی از روش های زیر بسته به شرایط بیمار، شدت کج بودن دندان ها و… انتخاب خواهد شد:

روند ارتودنسی چند دندان

 • ارتودنسی فقط چند دندان به صورت شش ماهه

همانگونه که بیان کردیم، در بهترین حالت دندان های بیمار زیاد کج نیست. فرض کنیم که دو دندان جلویی شما تنها کمی انحراف دارند. در این صورت ارتودنتیست از روش ارتودنسی شش ماهه استفاده خواهد کرد که تحت عنوان لبخند شش ماهه نیز معروف است. البته فراموش نشود که بازه شش ماهه، به صورت میانگین در نظر گرفته شده و در برخی از بیماران به مدت زمان کمتر و یا کمی بیشتر برای درمان نیاز خواهد بود.

 • ارتودنسی فقط چند دندان به روش معمول

در این روش ارتودنتیست براکت ها را بر روی دندان های بیمار نصب کرده و همان بازه زمانی معمول برای درمان در نظر گرفته خواهد شد. طول درمان ارتودنسی به طور معمول بین یک و نیم تا 2 سال است.

 • ارتودنسی فقط چند دندان به صورت پشت دندانی

بعضی از بیماران از مشخص بودن براکت ها و سیم ارتودنسی ناراضی بوده و یکی از دلایل عدم اقدام برای این منظور، همین مسئله است. در این صورت ارتودنتیست برای ارتودنسی فقط چند دندان از روش پشت دندانی و یا روش های معمول ارتودنسی نامرئی کمک گرفته و علاوه بر درمان ارتودنسی فقط چند دندان رضایت بیمار نیز جلب خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

10 دیدگاه برای “ارتودنسی چند دندان

 1. Avatar ن،ف،م گفت:

  سلام من دندونام مرتبه فقط بين دو تا دوندون جلويي فك بالا فاصله وجود داره و دو تا دندون جلويي فك پايينم هم كجه بايد ارتودنسي بشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله نیاز به ارتودنسی دارید با ارتودنسی ثابت مشکل شما حل می شود

 2. Avatar mahsa گفت:

  سلام‌.من همه دندونام مرتبه فقط دندان نیش فک بالام پشت دندان دیگه ام رشد کرده ..میشه از روشی استفاده کرد که فقط روی اون یه دندان سیم باشه و همه ی فک رو سیم نزد؟؟؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بعد از معاینه حضوری روش مناسب درمان ارتودنسی شما اعلام خواهد شد. در حال حاضر نمی توان نظر داد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه ارتودنسی رایگان بگیرید

 3. Avatar Hojjat گفت:

  سلام آقای دکتر
  من تموم دندونام مرتبه فقط سه تا دندون پیش از فک پایینم یکم روهم رفتگی‌ داره و هنگام مسواک زدن منو اذیت میکنه، در این حالت نیاز به ارتودنسی هست؟
  هزینه اش زیاد میشه چطوریه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی ثابت دارید . هزینه درمان در روز معاینه که رایگان است به شما گفته میشود.

 4. Avatar محمد گفت:

  سلام دندونای من یه دندون اون بالا اضافیه و به خاطر اینکه نکشیدمش باعث شده بین دوتا دندون جلویی فاصله زیادی بیفته و یکی از دندونای نیشمم کج شده با ارتودنسی چند ماهه درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان شما با ارتودنسی ثابت درمان می شود طول درمان یکسال و نیم الی دو سال است.

 5. Avatar ساحل گفت:

  سلام ببخشید من دندونام مرتبه فقط بین دندونای فک بالام فاصله داره ولی با فاصله و مرتبه میخام بدونم میشه فقط فک بالا رو ارتودتسی کرد و چقد زمان میبره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله ، می توان انجام داد. جهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. اوایل اردیبهشت با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . حضوری تشریف آوردین مدت زمان ارتودنسی گفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *