زمان ارتودنسی

ارتودنسی پیشگیری چیست

ارتودنسی پیشگیری چیست

شاید این سوال برای بسیاری از والدین پیش آید که چرا بهتر است درمان ارتودنسی اولیه برای کودکان انجام پذیرد؟ آیا ارتودنسی پیشگیری در طولانی مدت به نفع کودکان است یا خیر؟ و سوالاتی از این قبیل. در حقیقت اهمیت دادن به ارتودنسی پیشگیری موجب می شود که فرد در هنگام بزرگسالی با بسیاری از ناهنجاری های احتمالی مرتبط با محیط دهان و دندان ها مواجه نشود و یک لبخند زیبا و سالم را در تمام طول عمر خود تجربه نماید.

ارتودنسی پیشگیری مربوط به درمان ارتودنسی اولیه کودکان است. بهتر اینست که کودکان در سن 7 سالگی حتما با یک متخصص ارتودنسی ملاقات داشته باشند. بدین ترتیب متخصص ارتودنسی ارزیابی خواهد کرد که آیا کودک به درمان ارتودنسی نیاز دارد یا خیر. به یاد داشته باشید که اکثر کودکان به مداخله زود هنگام نیازی ندارند.

هدف ارتودنسی پیشگیری

درمان اولیه (که به عنوان فاز اول یا Interceptive شناخته می شود) معمولا حدود سن هشت یا نه سالگی شروع شده و مرحله دوم در حدود 11 سالگی یا بیشتر آغاز خواهد شد. هدف از درمان اولیه، اصلاح رشد فک و برخی ناهنجاری ها مانند کراس بایت است. درمان اولیه کمک می کند تا دندان های دائمی به درستی و در جایگاه مناسب خود رشد کنند.

معاینه دندان های کودک 

چگونه می توان فهمید که کودک به ارتودنسی پیشگیری نیاز دارد یا خیر؟

هنگامی که مشکلات زیر در کودک وجود داشته باشند، نشان دهنده نیاز کودک به ارتودنسی پیشگیری است.

 • افتادن دندان های شیری زودتر یا دیرتر از موعد
 • اختلال در جویدن غذا
 • کراس بایت
 • تنفس دهانی
 • فشردن دندان ها روی هم
 • تکرار عادت مکیدن انگشت
 • اختلال در تکلم
 • دندان های جلو زده و بیرون زده
 • عدم تقارن صورت
 • جلوزدگی فک پایین

ضرورت ارتودنسی پیشگیری

مشکلات ارتودنسی مانند تراکم دندان ها، فضای بیش از حد بین دندان ها، مشکلات رشد فک، دندان های جلو زده و غیره ممکن است به ارث برده شوند و یا به دلیل آسیب های وارده به دهان و یا تکرار همیشگی عادت های غلطی که فرد دارد به وجود آیند.

اکثر کودکان تمام دندان های شیری خود را در سن 13 سالگی از دست داده اند، و در سنین نوجوانی، استخوان های فک، سخت تر شده و رشد خود را تکمیل می کنند. روش های ارتودنسی برای بزرگسالان اغلب زمان بیشتری را می گیرند و می توانند شامل کشیدن دندان و احتمالا جراحی فک باشند. بنابراین در زمان کودکی دریافت درمان ارتودنسی پیشگیری می تواند به جلوگیری از نیاز به ارتودنسی در دوران بزرگسالی و در آینده کمک نماید. کودکان نباید فرصت های طلایی درمان ارتودنسی پیشگیری را از دست بدهند.

اگر فرزند شما بین سنین 7 تا 8 سالگی است و نشانه هایی از نیاز به مراقبت های ارتودنسی را نشان می دهد باید توسط یک متخصص ارتودنسی مورد معاینه قرار گیرد. بدون شک یک متخصص ارتودنسی حاذق و ماهر بهترین اقدامات را برای مراقبت از لبخند کودک با اجرای ارتودنسی پیشگیری، انجام خواهد داد.

معاینه دندان های کودک توسط متخصص ارتودنسی برای انجام ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری چه مزایایی دارد؟

ارتودنسی پیشگیری مزایای زیادی دارد که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از مهم ترین مزایای ارتودنسی پیشگیری اینست که می توان جلوی پیشرفت بسیاری از ناهنجاری ها را قبل از اینکه جدی تر شوند، گرفت. برای مثال می توان به ناهنجاری های فکی اشاره کرد که در صورت عدم درمان به موقع، در بزرگسالی بسیار دشوار برطرف خواهند شد و به روش های درمانی تهاجمی مانند جراحی باید متوسل شد.
 • تمامی اختلالات گفتاری برطرف خواهد شد. زمانی که والدین متوجه می شوند فرزندشان در حین صحبت کردن با مشکل مواجه است و مشکلات فکی و دندانی دارد باید حتما نظر یک متخصص ارتودنسی را نیز جویا شوند. ارتودنسی پیشگیری می تواند به یک کودک کمک کند تا مشکلات گفتاری و تلفظی نداشته باشد.
 • سلامت و بهداشت دندان ها حفظ می شود. وقتی که دندان ها کاملا مرتب و ردیف باشند و فکین در موقعیت اصلی خود قرار گیرند، نظافت دندان ها نیز کار بسیار آسانی خواهد بود. در اینصورت دیگر هیچگونه پلاک یا ماده غذایی در فضای بین دندان ها پنهان و جمع نمی شود و پوسیدگی دندان ها به حداقل ممکن خواهد رسید.
 • اعتماد بنفس بالا و لبخندی جذاب و منحصربفرد. داشتن یک لبخند هالیوودی آرزوی هر فردیست چرا که جذابیت چهره را دوچندان می کند. اعتماد بنفس یک کودک وقتی که می خندد در حالی که دندان هایی منظم و چهره ای متقارن و نرمال دارد بالاست اما در صورت وجود مشکلات فکی و نامرتبی دندان ها معمولا افراد منزوی و گوشه گیر می شوند.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *