مقالات عمومی ارتودنسی

ورزش و فعالیت های بدنی مناسب در دوران ارتودنسی

دو پسر بچه در حال بازی راگبی در حالی که محافظ لثه بر روی دندان دارند.

اگرچه استفاده از براکت ارتودنسی فوائد زیادی دارد، اما محدودیتهایی را نیز ایجاد می کند بطوری که برخی از افراد ورزشکار بر این تصور هستند که با وجود براکت‌ های ارتودنسی، نمی‌ توانند به ورزش حرفه ای خود بپردازند. بویژه افرادی که ورزش هایی انجام می دهند که احتمال آسیب به صورت و دندان در آنها بیشتر است. اما با این وجود ورزشکارانی که در طول درمان ارتودنسی هستند نیز اگر از مراقبت های ویژه این دوران استفاده کنند و نکات مرتبط با سلامت دندان و باید ها و نباید های ارتودنسی را به صورت کامل در نظر بگیرند می توانند با اطمینان خاطر به ورزش خود ادامه دهند. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید و به دلیل رشته ورزشی خود، درمان ارتودنسی را به تعویق می اندازید، مطالعه این مطلب از سایت دکتر جمیلیان را از دست نداده و همراه ما باشید.

آیا با وجود براکت های ارتودنسی می توان ورزش کرد؟

بدون شک یکی از اصلی‌ ترین نگرانی‌ های افراد در نصب براکت ارتودنسی دندان، ممنوعیت‌ های ورزشی است. در این راستا باید بگوییم که با رعایت برخی از نکات ساده می توان در طول درمان ارتودنسی نیز به ورزش پرداخت.

اگرچه درمان ارتودنسی و نصب بریس‌ های ارتودنسی محدودیت‌ هایی دارند؛ اما این ممنوعیت ها مانع افراد برای ورزش های نسبتاً سبک نمی‌ شود. لازم به ذکر است که این محدودیت ها صرفاً شامل حال کودکان نشده و افراد بزرگسال نیز باید نسبت به نکات مراقبتی توجه ویژه ‌ای داشته باشند. در ادامه برایتان خواهیم گفت که پرداختن به چه ورزش هایی مجاز یا غیر مجاز است و چگونه می‌ توان با وجود براکت های ارتودنسی به ورزش پرداخت.

بهترین ورزش های سبک برای افراد تحت درمان ارتودنسی

ورزش های سبک و متعددی وجود دارد که افراد در حین درمان ارتودنسی می توانند به راحتی و بدون نگرانی از آسیب دیدن به براکت های ارتودنسی به آنها ادامه دهند. البته ناگفته نماند که انجام این ورزش های سبک به معنی عدم رعایت باید ها و نباید های ارتودنسی نمی باشد و همواره بیماران در این دوران باید جوانب احتیاط را در نظر بگیرند. در ادامه به برخی از این ورزش های سبک و مناسب در حین درمان ارتودنسی اشاره می کنیم:

 • پیاده روی
 • دویدن با سرعت کم
 • شنا
 • دوچرخه سواری
 • ورزش های هوازی سبک
 • یوگا
 • بدنسازی با وزن بدن و سایر ورزش های سبک

البته اگر به صورت حرفه ای رشته ورزشی خاصی را دنبال می کنید تأکید ما بر استفاده از محافظ دندان یا محافظ لثه است. به این طریق ضمن اینکه از براکت های ارتودنسی مراقبت می کنید، از عفونت دندان در ورزش نیز پیشگیری می شود.

کودکی با بریس دندانی در استخر در حال شنا کردن
شنا یکی از ورزش های مناسب برای افراد دارای براکت ارتودنسی

مزایای فعالیت های بدنی سبک در طول درمان ارتودنسی

استفاده از درمان ارتودنسی به این معنا نیست که ورزش و فعالیت بدنی خود را کنار بگذارید. در واقع باید به این نکته اشاره کنیم که پرداختن به ورزش های سبک با رعایت جوانب احتیاط، موجب افزایش گردش خون در بدن شخص شده و همچنین تاثیر بسزایی در روحیه افراد نیز دارد‌ در نتیجه فعالیت بدنی در حد نرمال و با رعایت نکات ایمنی مانند استفاده از محافظ براکت ارتودنسی منجر به تسریع بهبود وضعیت دندان ها و کوتاه شدن طول درمان ارتودنسی نیز می‌شود.

ورزش‌ های پر خطر در طول درمان ارتودنسی

برخی از رشته های ورزشی به دلیل فعالیت و میزان خشونتی که دارند، برای طول درمان ارتودنسی مناسب نیستند. البته این نکته به معنای ترک رشته ورزشی مورد علاقه شما نیست. بلکه با محافظ دندان مخصوص می توانید از براکت های ارتودنسی مراقبت کنید. موارد زیر از جمله شایع ترین ورزش های پر خطر در طول درمان ارتودنسی محسوب می شوند:

 • بوکس
 • جودو
 • کاراته
 • تکواندو
 • سوارکاری
 • بسکتبال
سه کودک با براکت ارتودنسی و محافظ دندان در حال که توپ های ورزشی مختلف در دست دارند
داشتن محافظ ارتودنسی برای جلوگیری از ضربه و شکستن براکت ارتودنسی در حین انجام ورزش های پرخطر

اهمیت محافظت از براکت ارتودنسی در حین ورزش

هدف افراد از اقدام برای درمان ارتودنسی داشتن دندان هایی صاف و مرتب است در نتیجه کاملاً طبیعی است که برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه خود نسبت به محافظت از براکت های ارتودنسی در حین ورزش اهمیت و ارزش دوچندانی قائل شوند. سوال مهمی که وجود دارد چگونگی و نحوه مراقبت از براکت‌ های ارتودنسی است.

محافظت از براکت های ارتودنسی در حین ورزش باعث جلوگیری از آسیب به آنها و تضمین تداوم و اثر بخشی درمان ارتودنسی می شود. با استفاده از محافظ های ارتودنسی می توان از براکت ها در برابر آسیب ها و ضربات محافظت کرده و از هزینه های اضافی مانند تعویض براکت و همچنین طولانی تر شدن طول درمان ارتودنسی جلوگیری کرد. در این مورد باید بگوییم که استفاده از محافظ براکت ارتودنسی کاملا عملی و مقرون به صرفه است. اگر می خواهید در مورد محافظ براکت ارتودنسی یا لثه بند مخصوص ارتودنسی و ویژگی‌ های آن اطلاعات بیشتری پیدا کنید این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

نکات پیشگیری از آسیب‌ های ارتودنسی دندان حین ورزش

اگر ورزشکار حرفه ای هستید و تمایل دارید که برای ارتودنسی دندان های خود نیز اقدام کنید، کافی است به نکات زیر توجه داشته باشید تا براکت های ارتودنسی شما دچار مشکلات حاد نشده و در طول دوره درمان سالم بمانند. این نکات مهم عبارت‌ اند از:

انتخاب محافظ دندان و ارتودنسی

محافظ ارتودنسی (mouth guard) یک وسیله کوچک و قابل حمل است که از سیلیکون، لاستیک یا سایر مواد محافظت کننده ساخته شده است که انعطاف پذیری بالایی دارد. از این وسیله معمولاً ورزشکاران حرفه ای به منظور مراقبت از براکت های ارتودنسی استفاده می‌ کنند. اگر محافظی می خواهید که به طور مناسبی روی دندان هایتان قرار بگیرد و باعث آزارتان نشود، با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. در حال حاضر تنوع بالایی از محافظ دندان ارتودنسی در بازار تجهیزات دندانپزشکی موجود بوده و به فروش می‌ رسند در این راستا می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دهان بند توپی ارتودنسی
 • محافظ دندان بوکس
 • ضربه گیر دندان ورزش های رزمی
 • محافظ دندان ارتودنسی پیش ساخته
 • محافظ دندانی boil & bite (قابلیت جوشاندن و استفاده کردن دارد)
 • لثه بند تکواندو
 • محافظ دندانی سفارشی
محافظ دندان و براکت ارتودنسی در رنگ های مختلف جهت استفاده در فعالیت های ورزشی
محافظ ارتودنسی برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان و براکت جهت استفاده در فعالیت های ورزشی

لازم به ذکر است که هر کدام از محصولات نامبرده برای شرایط خاص و ورزش های متنوع مورد استفاده قرار می‌ گیرند‌‌. از آنجایی که ناهنجاری فک و دندان افراد متفاوت است، توصیه متخصصین ارتودنتیست بر این است که افراد با توجه به نوع ورزش برای قالب گیری محافظ لثه اقدام کنند. نحوه قالب گیری لثه بوکس و سایر رشته های ورزشی متفاوت بوده و ضربه گیر دندان و براکت های ارتودنسی متناسب با شرایط شخص و رشته ورزشی شخص طراحی می شود.

طرز استفاده از لثه بند ارتودنسی یا محافظ ارتودنسی

طریقه استفاده از محافظ ارتودنسی چندان دشوار نبوده و کافی است قبل از اقدام برای ورزش قالب را به روی دندان ها و لثه قرار دهید. توصیه می کنیم قبل از استفاده از محافظ لثه این وسیله و دست های خود را بشویید. سپس به کمک دست می توانید مطمئن شوید که قالب محافظ دندان بوکس یا هر ورزش دیگری به روی دندان ها و براکت های ارتودنسی فیکس و ثابت شده است.

استفاده از سایر لوازم حفاظتی حین ورزش

استفاده از محافظ دندان یا ضربه گیر دندان کافی نیست. اگر به ورزش های نسبتاً خطرناکی مانند بوکس، تکواندو و سایر ورزش های رزمی می پردازید. ممکن است نیاز باشد که علاوه بر محافظ دهان، از کلاه ایمنی، محافظ صورت یا سایر موارد حفاظتی استفاده کنید تا از هرگونه آسیب و شکستگی براکت های ارتودنسی در حین ورزش جلوگیری کنید.

پسری با محافظ دندانی، لباس و کلاه محافظتی آماده برای ورزش پرخطر
استفاده از پوشش محافظتی در حین انجام ورزش های خشن برای جلوگیری از آسیب دیدن دندان ها و براکت های ارتودنسی

احتیاط بیشتر در ورزش در طول درمان ارتودنسی

با وجود همه ی وسایل مراقبتی مهمترین اصل حفظ براکت های ارتودنسی و احتیاط حین ورزش است . فردی که براکت ارتودنسی دارد باید نسبت به فرد عادی احتیاط بیشتری داشته باشد و از روش های محافظتی ذکر شده استفاده نماید و بهتر است در زمان ورزش نسبت به این مسئله توجه داشته باشید و با احتیاط ورزش کنید. ما می توانیم یک محافظ سفارشی برای شما ارائه دهیم که روی بریس های شما قرار می گیرد و از دندان ها، لب ها و گونه های شما محافظت می کند. این نه تنها به جلوگیری از آسیب به بریس های شما کمک می کند، بلکه از دهان شما در برابر هر گونه آسیب احتمالی محافظت می کند.

آمادگی برای وقوع شرایط اضطراری برای براکت ارتودنسی

اگر با یک شرایط اورژانسی ارتودنسی جزئی مانند از دست دادن یکی از براکت ها مواجه شدید، با حفظ آرامش با متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید؛ اما اگر دچار جراحت جدی تری شدید، وقت اضطراری ارتودنسی بگیرید و حضورا به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید.

سؤالات متداول در مورد ورزش و فعالیت های بدنی مناسب در دوران ارتودنسی

در صورت آسیب دیدگی براکت ارتودنسی حین ورزش چه کار کنیم؟

بهتر است در این شرایط با حفظ آرامش خود با متخصص ارتودنتیست تماس گرفته و برای مراجعه به کلینیک دندانپزشکی اقدام کنید.

انواع محافظ دندان و لثه بند مخصوص ارتودنسی چگونه است؟

به صورت کلی محافظ ارتودنسی را می توان به سه دسته محافظ لثه آماده (پیش ساخته)، سفارشی و بویل اند بایت اشاره کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

24 دیدگاه برای “ورزش و فعالیت های بدنی مناسب در دوران ارتودنسی

 1. Avatar محمد پارسا گفت:

  سلام. جناب دکتر با ارتودنسی می توانم ورزش و یا استخر برم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جهت پیشگیری از آسیب دیدن دهان، استفاده از محافظ دهان در حین ورزش را جدا توصیه می کنیم.

 2. Avatar یلدا گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید بدنسازی کار میکنم برای ارتودنسی که مشکلی نداره؟
  و فقط فک بالا ارتودنسی کردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ورزش همراه با ارتودنسی مانعی ندارد. ورزش هایی که امکان ضربه به سر و صورت وجود دارد توصیه می گردد از محافظ دهان در حین ورزش استفاده نمایید. تهیه محافظ دندان را از ارتودنتیست معالج خود بخواهید.

 3. Avatar علی ضیا گفت:

  دکتر سلام
  من رشته ورزشیم فوتبال هستش و می خواهم بدونم که آیا با وجود ارتودنسی میتونم فوتبال بازی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی با ورزش مغایرت ندارد. در همین پست در خصوص استفاده از محافظ دندان توضیحات کافی داده شده.

 4. Avatar امیر علی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ورزش کشتی رو انجام میدم و میخوام که ارتدنسی کنم ایا مشکلی نداره با انجام ارتدنسی کشتی هم بگیرم کشتی ورزشی هم هست که باید توش نفس داشته باشم و خیلی هم به صورت فشار آنچنانی هم وارد نمیشود به نظر شما مشکلی ندارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورتی که ضربه به سر و صورت شما وارد نشود ورزش با ارتودنسی مشکلی ندارد.

 5. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید یک سوال دارم جودو می روم با وجود اروتودنسی می شود به جودو رفت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از ورزش هایی که امکان ضربه به سر و صورت وجود دارد پرهیز نمایید. از محافظ دندان، در زمان ورزش استفاده نمایید. با متخصص ارتودنسی خود برای تهیه محافظ دندان مشورت کنید.

 6. Avatar میلاد گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید میخاستم بدونم با وجوو محافظ ارتودنسی ضربه ای به صورت و فک بخوره مشکلی پیش میاد؟ چون من بوکس کار میکنم میخاستم بدونم میشه فایت کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دوست عزیز، ورزش همراه با ارتودنسی اشکال ندارد ولی باید از ورزش هایی که امکان ضربه به سر و صورت وجود دارد خودداری کرد. با استفاده از محافظ دهان، از دندان های خود محافظت کنید. برای تهیه محافظ مناسب که روی دندان های شما کامل قرار گیرد بهتر است با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید تا مخصوص دندان های شما قالب گیری و محافظ دندان تهیه گردد.

 7. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید امکان ورزش تکواندو در دوران ارتودنسی هست یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در طول دوران ارتودنسی هیچ مانعی برای انجام ورزش وجود ندارد. توصیه متخصص ارتودنسی اینست که از محافظ دندان در طی ورزش استفاده نمایید.

 8. Avatar علیرضا گفت:

  سلام جناب دکتر،خسته نباشید.
  من بوکس کار میکنم،میخواستم بدونم با وجود ارتودنسی میتونم فایت کنم یا خیر؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در طول دوران درمان ارتودنسی در هنگام ورزش (بوکس) باید از محافظ دندان استفاده نمایید.

 9. Avatar مهدی عاشوری گفت:

  سلام وقتتون بخیر من رشته ورزشیم بوکس هستش میخواستم بدونم باوجود ارتودنسی میشه مبارزه کرد یانه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در هنگام ورزش می توانید از محافظ دندان استفاده نمایید. اطلاعات بیشتر در همین مقاله در وب سایت داده شده است.

 10. Avatar امیر گفت:

  سلام وقت بخیر من کیک بوکس کار هستم و میخواستم بدونم با وجود ارتودنسی میتونم به ورزشم ادامه بدم ، برای مثال فقط کیسه یا میت بزنم و ورزش های هوازی اش رو انجام بدم .چون فکر نکنم با وجود ارتودنسی بتونم فایت کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هنگام ورزش کردن با وجود ارتودنسی، حتما محافظ دهان استفاده نمایید. برای تهیه محافظ دندان مناسب که باعث آزارتان نشود، با مطب متخصص ارتودنسی خود تماس بگیرید که برای دندان های شما یک محافظ دندان سفارشی تهیه نمایند.

 11. Avatar ندا گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید، اگه مراقب باشیم که براکت ها ضربه نخورن ایا خود ورزش حرفه ای و سنگین به خودی خود خللی در ارتودنسی ایجاد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر مشکلی پیش نمیاد ولی می توان از محافظ دندان روی دندان ارتودنسی شده استفاده کرد.

 12. Avatar مهدي گفت:

  سلام جناب دكتر سوالي داشتم آيا انجام دادن ورزش صورت براي ارتودنسي بد نيست؟ممنون ميشم از شما بزرگوار كه جواب بنده را بديد مرسي

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ورزش و ماساژ صورت آرام، مشکلی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *