ارتودنسی

ارتودنسی و زیبایی

ارتودنسی و زیبایی

در مورد تاثیر درمان ارتودنسی در زیبایی چهره چه می دانید؟ ارتودنسی به سادگی می تواند بر روی ظاهر چهره بیماران اثرگذار باشد و موجب شود بعد از ارتودنسی زندگی متفاوتی را تجربه کنند. ارتودنسی و زیبایی دو مقوله جدایی ناپذیر از هم می باشند و شما می توانید چهره منحصربفردی را بدون هیچگونه نقصی در ناحیه دهان و دندان هایتان داشته باشید.

تأثیر ارتودنسی و زیبایی در پروفایل صورت

ارتودنسی و زیبایی هنگامی بیشتر به چشم می آید که نمای چهره یا سر را از طرفین مشاهده کنیم. گرچه درمان ارتودنسی شکل پیشانی یا بینی را تغییر نمی دهد، اما متخصص ارتودنسی باید هنگام بررسی جنبه های مختلف چهره بیمار خود، شکل این سازه ها را در نظر بگیرد. ارتودنسی و زیبایی می تواند تاثیر قابل توجهی بر شکل لب ها و چانه داشته باشد و متخصص ارتودنسی اطمینان حاصل خواهد کرد که تمام عناصر پروفایل صورت به خوبی متعادل و هماهنگ می باشند.

خانم زیبایی که دندان های ارتودنسی شده خود را با انگشت نشان می دهد

در واقع در مورد چگونگی اندازه گیری یک پروفایل متعادل در علم پزشکی راهکار های زیادی وجود دارد. در ارتودنسی و زیبایی یک متخصص ارتودنسی پروفایل صورت را اندازه گیری می کند تا ببیند که بینی، لب ها یا چانه متعادل است یا خیر؟ البته نباید فراموش کرد که این مشخصات در طول زمان تغییر می کنند، در حالیکه افزایش سن، چشمان، بینی و چانه را برجسته تر می کنند، مهم است که بیماران بتوانند به راحتی در هنگام تنفس، جویدن غذا یا صرفا استراحت، لب های خود را در حالت بسته نگه دارند.

اثر ارتودنسی و زیبایی در جلو بودن موقعیت دندان ها

با توجه به شکل زیر در این بیمار که دندان ها در موقعیت جلو قرار دارد دهان بصورت باز می ماند ( به علت دشواری قرار گرفتن لب ها روی هم یا تنفس از طریق بینی) و زبان در داخل دهان به سمت پایین می افتد و تعادل عضلانی بین زبان و لب ها و گونه ها مختل خواهند شد. این می تواند دندان ها را در طول زمان تغییر دهد و باعث ایجاد یک چهره نامتعادل و نازیبا شود.

زیبایی چهره این بیمار تحت تاثیر موقعیت دندان های فوقانی و پایینی او قرار می گیرد. از آنجا که دندان ها متمایل به جلو می باشند، لب ها نمی توانند به آسانی بسته شوند. هنگامی که بیمار لب ها را با فشار به هم متصل می کند، ماهیچه های چانه را می بندد، بنابراین چانه را از حالت استاندارد و عادی خارج می کند. این مشخصات متعادل نیست هنگامی که دندان ها با هم بسته می شوند، لب ها در مقابل چانه قرار می گیرند، و به لب ها از حالت عادی خارج می شوند. هدف ما این است که با راهکار ها و درمان های ارتودنسی و زیبایی به این بیمار کمک کنیم تا بتواند به راحتی و به طور طبیعی لب هایش را بدون هیچ گونه فشار بسته نگه دارد. مرتب کردن دندان های او منجر می شود برای بسته نگه داشتن دهان و دندان دیگر چانه را از حالت عادی خارج نکند.

بنابراین در درمان ارتودنسی و زیبایی این بیمار 3 هدف اصلی دنبال خواهد شد:

  1. حرکت دادن دندان های فوقانی به داخل دهان، و ایجاد موقعیت و فضای مناسب برای لب ها تا راحت تر بسته شوند
  2. ایجاد موقعیت مناسب برای چانه تا به عضله چانه اجازه استراحت دهد.
  3. مرتب و ردیف کردن دندان ها

چگونه درمان ارتودنسی و زیبایی برای این فرد انجام می شود؟

با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی تعدادی از دندان های بیمار در صورت نیاز کشیده خواهد شد. با کشیدن این دندان ها فضاهایی ایجاد خواهد شد که با استفاده از ارتودنسی فضای بین دندان ها و فاصله بین دندان ها بسته می شوند. هنگامی که فضاها بسته شدند، دندان های جلو به عقب بازگردانده می شوند که هدف اصلی درمان ارتودنسی و زیبایی را قابل دسترس می کند.

قبل و بعد تاثیر ارتودنسی بر زیبایی دندان ها

در این بیمار درمان ارتودنسی و زیبایی به منظور کاهش فاصله بین  دندان های دو فک  انجام شده است  و دندان ها  به عقب برده شده تا بیمار بتواند لب ها را در حالت متعادل قرار دهد. پس از ارتودنسی دندان های شلوغ و رو به جلو، این بیمار قادر است به راحتی و به طور طبیعی لب هایش را بدون هیچ گونه فشاری به عضله چانه روی هم نگه دارد. این نتیجه مستقیما درمان ارتودنسی باعث بهبود پروفایل و باعث افزایش  زیبایی برای بیمار شده است.

سوالات متداول ارتودنسی و زیبایی

1-آیا ارتودنسی بر زیبایی بینی نیز تاثیر می گذارد؟

تصور کنید که بیماری دارای فک بالای جلو زده باشد و دندان های فک بالا رو به جلو باشد. این بیماران معمولا شکل ظاهری بینی خوبی نیز ندارند و بینی جلوتر از حد عادی دیده می شود. بعد از درمان ارتودنسی بینی عقب تر می رود و ظاهر بهتری پیدا می کند.

2-آیا ارتودنسی زیبایی برای فک نیز کاربرد دارد؟

دستگاه های متحرک ارتودنسی برای حرکت دادن فکین مورد استفاده قرار می گیرند. اگر بیمار به موقع به متخصص ارتودنسی مراجعه کند می توان بدون جراحی و با کمک ارتودنسی متحرک  فکین را اصلاح کرد.

3-ارتودنسی چگونه بر زیبایی چانه تاثیر می گذارد؟

اغلب بیمارانی که فک عقب یا بیش از اندازه جلویی دارند. با استفاده مناسب  از ارتودنسی متحرک می توان فک جلو زده را عقب برد و یا فک و چانه عقب را جلوتر آورد.

4-ارتودنسی زیبایی چه تاثیری بر فرم لب ها دارد؟

زمانی که بیمار دندان های نامنظمی دارد فرم لب ها نیز از حالت استاندارد خارج می شود. برای مثال بیماری که دندان از دست رفته دارد لب های برجسته ای نیز ندارد. اما بعد از ردیف شدن دندان با ارتودنسی لب ها برجسته تر و زیباتر نیز به نظر می آیند. عکس این مسئله نیز صادق است. بیمارانی که دندان های جلو زده دارند لب های آنها از حالت عادی جلوتر است و فرم زیبایی ندارد. با مرتب شدن دندان های جلو زده لب ها نیز خوش فرم تر و زیباتر می شوند.

5-آیا بیمه ها هزینه ارتودنسی زیبایی را می پردازند؟

برخی از بیمه ها بخش یا کل هزینه ارتودنسی را می پردازند. ارتودنسی علاوه بر این که یک اقدام برای زیباتر شدن چهره بیمار است، در جهت بهبود سلامت دهان و دندان بیمار نیز کاربرد دارد. شما می توانید مفاد قرارداد خود را با دفتر بیمه بررسی کنید تا از شرایط بازپرداخت هزینه ارتودنسی زیبایی با خبر شوید.

6-اگر بیمار نیاز به جراحی بینی ، ارتودنسی ، جراحی فک  داشته باشد کدامیک باید اول انجام شود؟

اول باید ارتودنسی و بعد جراحی فک و سپس جراحی بینی انجام شود. در غیر اینصورت نتایج درمان مطلوب نخواهد بود

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *