ارتودنسی

ارتودنسی و درمان شلوغی دندان ها

ارتودنسی و درمان شلوغی دندان ها

شلوغی دندان ها شرایطی است که در آن فضای کافی برای حضور تمام دندان ها در یک ردیف وجود ندارد. در نتیجه، ممکن است دندان ها بصورت کج، ناهموار، نامنظم و یا در مقابل یا پشت دندان های مجاور هم، تحت فشار قرار گیرند. دندان های شلوغ و نامنظم ناشی از عدم هماهنگی و اختلاف بین اندازه دندان ها و اندازه فک است.
در واقع اگر دندان های فرد در مقایسه با اندازه فک او بیش از حد بزرگ باشند، قادر نخواهند بود در فضای موجود قرار گیرند. در نتیجه یک رابطه هماهنگ بین آن ها وجود ندارد و با نظم خاص و عادی در کنار هم قرار نخواهند گرفت.

یکی از دلایل بروز شلوغی دندان ها می تواند زودتر (یا دیرتر) از دست رفتن دندان های شیری باشد، که منجر به رشد نامناسب دندان های دائمی می شود. به عنوان مثال، اگر یک دندان کودک پیش از موعد از دست برود، بین دندان های اطراف فاصله ایجاد شده، و تمایل به حرکت در فضای خالی خواهند داشت. این امر باعث می شود تا دندان های دائمی در یک موقعیت کج رشد کنند.

مشکلات ناشی از شلوغی دندان ها

شلوغی دندان ها یک مشکل رایج در کودکان و بزرگسالان است. درمان این ناهنجاری توسط متخصص ارتودنسی، در کودکی سبب رفع بسیاری از مشکلات پیشرفته تر در دوران بزرگسالی خواهد شد.
• اول از همه می توان به مسائل زیبایی شناختی در رابطه با شلوغی دندان ها اشاره نمود. دندان هایی که شلوغ و ناهموار هستند، توازن و زیبایی ندارند و لبخند جذابی را برای فرد به ارمغان نمی آورند. و طرح لبخند بیمار از حالت استاندارد خارج خواهد شد.

مشکلات ناشی از شلوغی دندان ها
• مشکلات ناشی از شلوغی دندان ها بسیار فراتر از مسائل زیبایی است. شلوغی دندان ها باعث می شود که دندان ها به دلیل نوع فاصله و ناهمواری هایی که نسبت به هم دارند به خوبی تمیز نشوند. کج و خم بودن دندان ها باعث افزایش خطر پوسیدگی آن ها می شود و بیماری های لثه را به وجود می آورد.
• گاهی اوقات شلوغی دندان ها می تواند باعث ایجاد آسیب دندانی در هنگام شب شود، زیرا دندان ها نمی توانند در حالت استراحت موقعیت مناسبی داشته باشند. این موضوع منجر به آسیب دندان و همچنین اختلال TMJمفصل گیجکاهی فکی می شود.

بهترین گزینه برای درمان شلوغی دندان ها

اصلاح دندان های شلوغ برای سلامت دهان و دندان ها ضروری است. یک درمان مناسب توسط یک ارتودنتیست با تجربه به بیمار امکان تجربه یک لبخند جذاب و دندان ها و لثه هایی سالم خواهد داد.
در اغلب موارد این افراد به یک متخصص ارتودنسی ارجاع داده خواهند شد. متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت و نیاز های منحصر به فردی که مراجعه کننده دارد، بهترین درمان ارتودنسی را برای بیمار برنامه ریزی می کند.
ارتودنسی رایج ترین و بهترین نوع درمان برای شلوغی دندان ها است که در این راستا متخصص ارتودنسی می تواند از ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک استفاده کند.

بهترین گزینه برای درمان شلوغی دندان ها
همانطور که می دانید دستگاه ارتودنسی متحرک می تواند از دهان بیمار خارج شود. با این حال، متخصص ارتودنسی توصیه می کند جهت دستیابی به نتایجی مطلوب و عدم تکرار برخی از رویه ها از دستگاه های ارتودنسی ثابت استفاده شود.

در ارتودنسی ثابت براکت ها و سیم ها بر روی دندان ها نصب می شوند. طی این روند با استفاده از فشاری که به دقت کنترل شده است، این براکت ها و سیم ها به تدریج موقعیت دندان ها را تغییر خواهند داد. در مورد شلوغی دندان ها، ممکن است از وسایل مخصوصی برای کمک به تغییر شکل قوس دندان به منظور قرار دادن تمام دندان ها در یک ردیف استفاده شود.
یک عامل بسیار مهم قبل از ارتودنسی بهداشت عمومی دهان و دندان است. افراد مبتلا به شلوغی دندان ها باید برخی از مشکلات مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا بیماری پریودنتال را قبل از ارتودنسی بررسی کنند.

کاندید مناسب ارتودنسی جهت درمان شلوغی دندان ها

ارتودنسی به طور کلی برای افرادی که نیاز به اصلاح دندان های شلوغ، کج و بیرون زده دارند، استفاده می شود. کودکان زیر 8 سال به طور کلی کاندید مناسبی برای ارتودنسی دندان های شلوغ نیستند زیرا دندان های دائمی آن ها به اندازه کافی بلند نشده است.

کاندید مناسب ارتودنسی جهت درمان شلوغی دندان ها
نسبت به شلوغی دندان های کودک خود در هر سنی که هست سهل انگار نباشید و برای اطلاع از روند درمانی صحیح به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر عبدالرضا جمیلیان (متخصص ارتدنسی) تشخیص و برآورد هزینه اولیه ارتودنسی دندان های شلوغ در جلسه معاینه که رایگان است، انجام می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *