ارتودنسی

ارتودنسی و درمان بی نظمی دندان ها

ارتودنسی و درمان بی نظمی دندان ها

سابقه بی نظمی دندان ها به اندازه قدمت زندگی انسان ها است. برخی از افراد ممکن است نسبت به دیگران مستعد تر باشند، اما بسیاری از مردم با این ناسازگاری به صورت ژنتیکی متولد می شوند اما برخی دیگر به مرور براساس عوامل محیطی دچار تغییر شکل ساختار دندان ها می شوند. خوشبختانه امروزه متخصصان ارتودنسی می توانند به طور صحیح بی نظمی دندان ها را تشخیص داده و به صورت کاملا حرفه ای به درمان مشکلات ساختاری دندان ها بپردازند.

تصویر دندان ها نامنظم که منجر به پوسیدگی و زردی دندان ها شده است

نامنظمی دندان ها منجر به بروز زردی و پوسیدگی دندان ها می شود.

افرادی که در گذشته زندگی می کردند توانایی تصحیح فضا های وسیع بین دندان هایشان و یا رفع بی نظمی های موجود را نداشتند. بی نظمی دندان ها منجر به بروز بسیاری از مشکلات مانند جویدن ناقص غذا و همینطور ایجاد ظاهری نامطلوب در فرد می شد. در عصر حاضر تمامی این مشکلات با تکنیک های مدرن ارتودنسی قابل حل است و به راحتی درمان می شود.

ارتودنسی راهکاری طلایی برای درمان بی نظمی دندان ها

ممکن است شما افرادی را دیده باشید که روی دندان هایشان سیم قرار دارد. آن ها در واقع از طریق این شیوه که “درمان ارتودنسی” نامیده می شود، بی نظمی دندان ها را اصلاح می کنند. سیم ها و براکت ها باعث حرکت دندان ها می شوند و انها را از موقعیت فعلی خود به موقعیتی صحیح هدایت می کنند.
یک متخصص ارتودنسی می تواند مشکلات بی نظمی دندان ها را به خوبی تشخیص دهد و یک طرح درمان موثر را توصیه کند. در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکترعبدالرضا جمیلیان ( متخصص ارتودنسی ) طرح درمان اولیه در یک جلسه و با ویزیت رایگان انجام می شود. با رفع بی نظمی دندان ها، فرد می تواند به بهداشت دهان و دندان های خود نیز به طور صحیح رسیدگی کند. همانطور که می دانید در صورت وجود هر گونه بی نظمی دردندان ها فضا هایی می تواند ایجاد شود که با مسواک زدن و حتی نخ دندان نمی توان آن ها را به خوبی تمیز کرد و زمینه پوسیدگی دندان ها و بروز بیماری های لثه ایجاد خواهد شد.

تصویر قبل و بعد درمان ارتودنسی دندان های نامنظم

در واقع نباید فراموش کرد که داشتن دندان هایی منظم برای سلامتی بسیار مهم است زیرا علاوه بر بروز بسیاری از مشکلات دهان و دندان از پیدایش بیماری های متعددی مانند سردرد های مزمن جلوگیری می کند. بی نظمی دندان ها یا شلوغی آن ها ممکن است سبب ناهمواری، سایش سطوح دندان یا مشکلات فکین شود که در طول زندگی عوارض مربوط به خود را ایجاد می کند.
درمان ارتودنسی نه تنها ظاهر دندان های شما را بهبود می بخشد، بلکه ممکن است مانع بزرگتر شدن مشکلات دندانی در آینده فرد شود. همچنین درمان ارتودنسی به بهبود وضعیت بافت های نرم صورت کمک شایانی می کند.
بی نظمی دندان ها شامل شلوغی دندان ها ، وجود دندان های اضافه و یا حتی فاصله بین دندان ها و یا دندان های میسینگ یا غایب می باشد. هر کدام از این بی نظمی ها و ناهنجاری های دندان با توجه به تشخیص متخصص ارتودنسی روش درمانی منحصر به فرد خود را می طلبد.

مدت زمان درمان بی نظمی دندان ها با ارتودنسی

زمان درمان ارتودنسی برای افراد مختلف با توجه به سنی که دارند، متفاوت است. این روش ممکن است از 12 تا 30 ماه زمان ببرد تا به نتیجه کامل برسد. برای بزرگسالان، درمان بدون شک کمی طولانی تر از کودکان می باشد. برای درمان بی نظمی دندان ها در هر سنی باید به سرعت اقدام نمود چرا که آسیب های وارده به دندان و لثه می تواند جدی و غیر قابل جبران شود.

زمان شروع درمان بی نظمی دندان ها

بی نظمی دندان ها هنگامی که دندان های دائمی شروع به رشد نمایند، بسیار قابل توجه می شود. دندان های دائمی یک کودک از سن 6 تا 12 سالگی شروع به رشد خواهند کرد. زمانی که دندان ها بزرگ تر می شوند می توانیم بی نظمی های دندان هایمان را به خوبی مشاهده کنیم. درمان اغلب بین سن 8 تا 12 سالگی شروع می شود. درمانی که در سنین اولیه آغاز می شود، نتایج بسیار مطلوبی را به ارمغان می آورد.

درمان بی نظمی دندان ها در بزرگسالان

هرگز دیر نیست که یک فرد بخواهد سلامت دندان های خود را بهبود بخشد و طرح لبخند زیباتر را تجربه کند. اگر شما یک بزرگسال هستید، هنوز هم می توانید بی نظمی دندان هایتان را با ارتودنسی درمان کنید. معمولا درمان ارتودنسی برای بزرگسالان طول می کشد اما مهم اینست که بعد از مدتی معین شما دندان هایی زیبا و سالم خواهید داشت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *