دانستنی های ارتودنسی

ارتودنسی و تحلیل لثه

ارتودنسی و تحلیل لثه

ارتودنسی از جنبه های مختلفی بر سلامت دهان و دندان تاثیر گذار است. تعدادی از بیمارانی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند، ادعا می کنند بعد از مدتی دچار تحلیل لثه شده اند. اما آیا ارتباطی بین ارتودنسی و تحلیل لثه وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است ابتدا در مورد تحلیل لثه و ارتودنسی و تاثیرات این دو بر هم اطلاعاتی کسب کنیم. برای رسیدن به پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

تحقیقات در مورد ارتباط ارتودنسی و تحلیل لثه

متخصصین ارتودنسی طی تحقیقاتی نتوانستند رابطه مستقیم بین ارتودنسی و تحلیل لثه پیدا کنند. اما این موضوع به طور کامل رد نشده است. طول درمان و نحوه درمان ارتودنسی ممکن است در شرایطی خاص منجر به ایجاد تحلیل های کوچکی شود اما به تنهایی عاملی برای بیماری تحلیل لثه نخواهد بود. بیماری لثه به عوامل و شرایط مختلفی بستگی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

تحلیل لثه و عوامل موثر بر آن

همانطور که گفته شد تحلیل لثه بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود. شایع ترین عامل، پلاک میکروبی است. پلاک میکروبی یا همان جرم دندان به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی در اطراف دندان ها ایجاد می شود. جرم دندان ها به صورت لایه های زرد، سفید، قهوه ایی در انتهای دندان ها و نزدیک لثه شکل می گیرد. از این پلاک های میکروبی مواد اسیدی ترشح می شوند که به تدریج سطح لثه را از بین میبرند و باعث عقب نشینی لثه یا تحلیل لثه خواهند شد.

نشانه های تحلیل لثه

تحلیل لثه دارای نشانه های متعددی است و متخصص برجسته ارتودنسی می تواند از طریق این نشانه ها به وجود این بیماری در مراجعه کننده پی ببرد. معمول ترین آن ها نمایان شدن قسمت پایینی دندان ها است که در حالت عادی باید توسط لثه پوشیده شده باشند. از سایر نشانه های کاهش یا تحلیل لثه می توان به : “خونریزی بعد از مسواک کردن، لثه های قرمز و ملتهب، تنفس دارای بوی بد، ریشه دندان قابل مشاهده، دندان های شل و رنگ قهوه ایی در انتهای دندان ها” اشاره کرد.

ارتودنسی و تحلیل لثه

عوامل تحلیل لثه

علاوه بر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان که عامل اصلی تحلیل لثه است، بیماری ها  و عوامل متعددی ممکن است در بروز تحلیل لثه تاثیر گذار باشند. گاهی اوقات مسواک زدن با فشار بالا هم می تواند این مشکل را ایجاد کند. اما عوامل شایع تری چون سیگار کشیدن، افزایش پلاک ها و جرم دندان، تغییرات هورمونی در زنان، سابقه بیماری لثه در خانواده و حتی دیابت و ایدز دلیل اصلی بسیاری از مشکلات لثه است.

بررسی ادعای دخالت ارتودنسی در ایجاد تحلیل لثه

مهمترین نکته در این مورد نحوه درمان ارتودنسی است. ارتودنسی فقط باید توسط متخصص برجسته ارتودنسی انجام شود. در غیر این صورت احتمال بروز مشکلات مشابه وجود دارد. در زمان ارتودنسی ممکن است تعدادی از دندان ها دچار تغییر وضعیت شوند.  اگر بیمار در حین درمان ارتودنسی به خوبی مسواک نزند و رعایت بهداشت را ننماید دچار مشکلات لثه ای می شود. این نکته هم نباید فراموش شود که معمولا متخصص ارتودنسی قبل از انجام درمان ارتودنسی مشکلاتی از این قبیل را تشخیص می دهد و در جلسات اولیه برای رفع نقص آن ها اقدام می کند. پس اگر شما مشکل تحلیل لثه داشته باشید و بخواهید ارتودنسی انجام دهید، باید ابتدا تحت درمان لثه قرار بگیرید و بعد از آن اجازه ارتودنسی خواهید داشت.

اگر علت اصلی این بیماری پلاک های میکروبی یا همان جرم های دندان ها باشد درمان کار سختی نیست. ابتدا جرم گیری انجام خواهد شد. سپس متخصص لثه با گرافت زدن و در مواردی پانسمان این مشکل را حل خواهد کرد.

اگر بیمار بهداشت مناسب نداشته باشد   تحلیل لثه  تبدیل به بیماری مزمن پریودنتال می گردد. بیماری پریودنتال یک بیماری باکتریایی است که بافت لثه را در بر میگرد و باعث تخریب و از بین رفتن کامل لثه و استخوان الوئول فک خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *