ارتودنسی

ارتودنسی و اصلاح فکین

ارتودنسی و اصلاح فکین

اغلب اوقات افرادی که دارای دندان های ناهموار و یا سایر مشکلات دندان و فک می باشند، می توانند با انواع مختلفی از لوازم ارتودنسی که در حال حاضر در دسترس است درمان شوند. ارتودنسی و اصلاح فکین در یک کودک رو به رشد می تواند حتی به منظور بهبود هم ترازی دندان ها، انجام شود. زمانی که درمان مناسب ارتودنسی قبل از بلوغ برای کودکان اعمال شود، با طول درمان ارتودنسی کوتاه تری می توانند به یک طرح لبخند زیبا و فک و دندان استاندار دست یابند. گاهی، ارتودنسی به تنهایی برای حل مشکلات دندان ها یا فک ها کافی نیست. در این زمان یک رویکرد جراحی ممکن است مورد نیاز باشد. این وضعیت بیشتر در افراد بزرگسال و افرادی که سن بلوغ و رشد آنها گذشته است پیش می آید و متخصص ارتودنسی تا آنجا که می تواند اصلاح دندان ها و فکین را با کمک ابزار ارتودنسی انجام می دهد تا نیازی به عمل جراحی نباشد.

اثر ارتودنسی و اصلاح فکین بر پروفایل صورت

در این بیماران که فک بالای آن ها عقب است خودبخود فک پایین هم خود را جلوتر از حد معمول نشان می دهد. از طریق درمان ارتودنسی و اصلاح فکین می توان به بیمار کمک کرد که فک بالا به مکان اصلی خود انتقال یابد و چهره زیباتری را بدست آورد.

به طور طبیعی فک بالا باید به طور مختصری جلوتر از فک پایین باشد، یعنی زمانی که دو فک را روی هم قرار می دهیم فک بالا یک یا دو میلی متر جلوتر از فک پایین قرار دارد. وجود فاصله بیش از این اندازه، ناهنجاری فکین را ایجاد خواهد کرد و در ظاهر و جویدن مشکلاتی را به وجود خواهد آورد.

متخصص ارتودنسی ناهنجاری فکین را با ارتودنسی درمان و اصلاح می کند. در مواقعی که سن رشد بیمار ارتودنسی گذشته باشد متخصص جراحی به کمک ارتودنتیست می آید و روند درمان تکمیل می شود.

تشخیص اصلاح فکین با رادیوگرافی

گاهی این سوال برای افراد پیش می آید که در ناهنجاری فکین کدام فک مقصر است و این فک بالایی است که جلوست یا این که فک پایین عقب است؟ متخصص ارتودنسی از بیمار رادیوگرافی می گیرد. رادیوگرافی را آنالیز و بررسی می کند. اعداد و ارقامی را که آنالیز به وی نشان می دهد کاملا بیان خواهد کرد که کدام فک مسبب این ناهنجاری است. برای مثال در آنالیز اعدادی وجود دارد که وقتی فک بالا از آن عدد نرمال، خیلی جلوتر باشد متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که فک بالا جلوست.فک پایین نیز باید اندازه استانداردی داشته باشد، هنگامی که از شاخص اندازه خود خیلی متفاوت تر باشد متخصص ارتودنسی متوجه خواهد شد که فک پایین خیلی عقب است. پس فکین می توانند عقب یا جلو باشند و برای تشخیص و اصلاح فکین یک معیار وجود دارد. این معیار کمی با چشم تشخیص داده می شود و قسمت اعظم و دقیق تشخیص ناهنجاری فکین با رادیوگرافی مشخص می شود که به وسیله آن ها برای ارتودنسی و اصلاح فکین می توان تصمیم گیری نمود.

قبل و بعد درمان ارتودنسی فکین یک خانم

اصلاح فکین در شرایط حاد

در برخی بیماران ممکن است تنها فک بالا جلو باشد، در برخی دیگر احتمال دارد فقط فک پایین عقب باشد و در برخی بیماران این امکان وجود دارد که هم فک بالای او جلوتر از حد طبیعی باشد و هم فک پایین عقب تر از حد نرمال قرار گرفته باشد. در حالت سوم معمولا کار متخصص ارتودنسی کمی با مشکل مواجه خواهد شد. درمان این ناهنجاری حاد کمی سخت تر می شود اما اصلاح فکین قابل اجراست به شرطی که بیمار ارتودنسی به موقع به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده باشد.

بهترین سن برای اصلاح فکین

هر چه سن بیمار کمتر باشد استخوان نرم تر است لذا حرکت فکین خیلی راحت تر است و به راحتی می توان اصلاح فکین را با ارتودنسی انجام داد. در کودکانی که فک بالا خیلی جلو است، به راحتی و با یک دستگاه ساده ارتودنسی فک به عقب حرکت داده می شود. همینطور اگر فک پایین عقب باشد با سهولت به سمت جلو حرکت داده می شود.

بهترین سن برای اصلاح فکین

مراحل اصلاح فکین و شیب دندان

بیمارانی که فک بالای آنها خیلی جلوتر از فک پایین می باشد و دندان ها به سمت جلو شیب دارند در معرض تروما نیز هستند. حتی ممکن است به دندان های جلویی آن ها نیز به راحتی ضربه وارد شود و دندان هایشان دچار شکستگی شود. علاوه بر این ظاهر بدی دارد و نمی توانند تکلم صحیح داشته باشند، در غذا خوردن دچار مشکل هستند، لب بیمار پشت دندان های پایین گیر می کند و لب بالا و دندان های بالا را مدام به سمت جلو هل می دهد. اگر در این حالت بیمار درمان نشود وضعیت او به مرور زمان بدتر و بدتر خواهد شد. در نتیجه اختلاف فکین روز به روز بیشتر می شود و مشکل را حادتر می کند.

در این افراد اولویت درمان ابتدا به اصلاح فکین و قرارگیری فکین در فاصله تعیین شده و نرمال روی هم است، سپس متخصص ارتودنسی دندان ها را به جایگاه خود برمی گرداند. اولویت اول به حرکت فک داده می شود زیرا فک تا سن خاصی می تواند با ارتودنسی حرکت کند و به جایگاه خود برگردد. هنگامی که سن بیمار بالا می رود فک استخوانی می شود و حرکت فکین فوق العاده دشوار خواهد شد.

بدین ترتیب در مرحله اول برای این بیمار باید اختلاف فکین را درمان کرد. متخصص ارتودنسی با یک دستگاه متحرک ارتودنسی فک را به سمت عقب برده و فک پایین را به جلو می آورد. این دستگاه متحرک است یعنی بیمار آن را می گذارد و برمی دارد. وقتی که اصلاح فکین انجام شد ارتودنتیست به سراغ تنظیم دندان ها با ارتودنسی ثابت خواهد رفت. در واقع برای جابجایی فکین به ارتودنسی متحرک نیاز دارد و برای جابجایی دندان ها به ارتودنسی ثابت نیاز خواهد داشت. بیمار هر ماه به طور مرتب به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند تا میزان فشار وارده به دندان ها تنظیم شود. گاهی نیاز است که فشار وارده بیشتر شود و در مواقعی به فشار کمتری احتیاج خواهد بود. البته در ارتودنسی باید میزان فشار ملایم و آهسته باشد تا به آرامی دندانها جابجا شوند.

اثر ارتودنسی و اصلاح فکین بر پروفایل صورت

ارتودنسی و اصلاح فکین به راحتی روی پروفایل صورت اثر می گذارد. گاهی این تغییرات سبب می شود که نیازی به جراحی های زیبایی نباشد. جلو یا عقب بودن فکین حتی به اندازه یک میلی متر تأثیر ناخوشایندی بر روی زیبایی فرد دارد. ارتودنسی و اصلاح فکین با اینکه به مرتب بودن دندان ها و تنظیم فک ها کمک می کند این تراز شدن به نوبه خود روی بافت نرم صورت اثر می گذارد. برای مثال وقتی فک بالا عقب است و را با ارتودنسی ببه جلو هدایت می کنیم، به طبع آن لب هم به سمت جلو حرکت خواهد کرد. در حقیقت ارتودنسی و اصلاح فکین سبب می شود که بافت نرم مربوط به آن ها نیز تغییر مکان دهند.

زمانی که فک بالای بیمار عقب و فک پایین جلو می باشد، با ارتودنسی و اصلاح فکین، امکان حرکت دادن فکین به وجود می آید. در واقع افرادی که از برهم خوردگی نظم اجزای صورت خود رنج می برند متخصص ارتودنسی به کمک آنها می آید و با روش های نوین ارتودنسی و اصلاح فکین سبب حرکت دادن استخوان ها و دندان ها خواهد شد. متخصص ارتودنسی با حرکت دادن فکین بافت نرم صورت را به حالتی بهتر تبدیل خواهد نمود. در حقیقت دستگاه های ارتودنسی با تأثیری که روی اصلاح فکین دارند اختلالات و نازیبایی های موجود در فک و صورت را همزمان برطرف خواهند کرد.

تاثیر ارتودنسی دندان و فکین بر لبخند لثه ای

جالب است بدانید که درمان ارتودنسی و اصلاح فکین تنها به عقب و جلو آوردن فکین تمام نمی شود بلکه در بیمارانی که هنگام خنده حجم زیادی از لثه هایشان پیداست یا به عبارتی لبخند لثه ای دارند، با درمان ارتودنسی و اصلاح فکین این اختلال نیز از بین می رود. در بیمارانی که هنگام خندیدن لثه بالای آنها نمایان می شود با بالا بردن فک و حرکت دندان ها به سمت بالا می توان خندیدن لثه ای را کاملا برطرف نمود.

قبل و بعد تاثیر ارتودنسی دندان و فکین بر لبخند لثه ای

ارتودنسی و اصلاح فکین با کمک جراحی

هنگامی که بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند وی می تواند آینده چهره ای و وضعیت دندان ها و فکین فرد را در آینده پیش بینی کند. در واقع با جلو یا عقب بردن فک ها به طوری که متناسب و مورد نیاز بیمار با ناهنجاری فک و دندان است. در صورتیکه سن بیمار پایین باشد به راحتی با ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی اصلاح فکین انجام می شود. اما در صورتیکه سن فرد بالا باشد به احتمال زیاد همزمان با ارتودنسی برای اصلاح فکین باید جراحی نیز انجام پذیرد.
جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی انجام یک روند مشترک است که اغلب شامل نظر متخصص ارتودنسی و جراح دهان و فک و صورت است.

اولین گام ارزیابی کامل را متخصص ارتودنسی و جراح انجام می دهند که معمولا شامل اشعه ایکس و سایر تصویربرداری تشخیصی (مانند عکس ها و سی تی اسکن ها) و مدل های واقعی یا مجازی دندان ها (دندان ها و فک) است. با استفاده از این اطلاعات، برنامه درمان کامل برای هر فرد طراحی خواهد شد. در مطب دکتر جمیلیان (متخصص ارتودنسی) ویزیت اولیه جهت ارائه طرح درمانی و زمان بندی مناسب درمان رایگان انجام می شود. تمامی هزینه ها نیز در همان جلسه ارزیابی شده و قیمت ارتودنسی با توجه به طرح درمانی بیمار اعلام خواهد شد.

برای بزرگسالان عمل جراحی اصلاح فکین می تواند تغییرات بسیار مثبتی در عملکرد و ظاهر دهان ایجاد کند. تغییراتی که نمی تواند به تنهایی با ارتودنسی به دست آید. تمام تلاش متخصص ارتودنسی بر این است که طرح لیخندی زیبا و کاملا استاندارد برای مراجعه کننده با ناهنجاری فک و دندان ایجاد کند و به اصطلاح طرح لبخند هالیوودی برای او ایجاد کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “ارتودنسی و اصلاح فکین

 1. Avatar محیا گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم فک پایین جلوتر از بالاست و الان ۷ سالشه میخواستم بدونم با ارتودنسی قابل درمان یا نیاز به جراحی داره؟ من مشهد هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در همین سن به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا پس معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. ارتودنسی چیست؟

  2. Avatar قاسم گپدرزی گفت:

   سلام وقت بخیر..آقای دکتر من 37سالم هست و فک پایین کمی عقب و قوس دار هست آیا بدون عمل جراحی میشه اصلاحش کرد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 2. Avatar Sara گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من ۱۵ سالمه و فک پایینم یکم از فک بالاییم جلو تره و وقتی هم حرف میزنم یا در حالت عادی یکم کج میشه ولی روم نمیشه اینو به خانواده ام بگم اگر ب متخصص ارتودنسی مراجعه کنم خودشون میتونن تشخیص بدن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *