ارتودنسی

ارتودنسی و اصلاح فکین

ارتودنسی و اصلاح فکین

اغلب اوقات افرادی که دارای دندان های ناهموار و یا سایر مشکلات دندان و فک می باشند، می توانند با انواع مختلفی از لوازم ارتودنسی که در حال حاضر در دسترس است درمان شوند. ارتودنسی و اصلاح فکین در یک کودک رو به رشد می تواند حتی به منظور بهبود هم ترازی دندان ها، انجام شود. زمانی که درمان مناسب ارتودنسی قبل از بلوغ برای کودکان اعمال شود، با طول درمان ارتودنسی کوتاه تری می توانند به یک طرح لبخند زیبا و فک و دندان استاندار دست یابند. گاهی، ارتودنسی به تنهایی برای حل مشکلات دندان ها یا فک ها کافی نیست. در این زمان یک رویکرد جراحی ممکن است مورد نیاز باشد. این وضعیت بیشتر در افراد بزرگسال و افرادی که سن بلوغ و رشد آنها گذشته است پیش می آید و متخصص ارتودنسی تا آنجا که می تواند اصلاح دندان ها و فکین را با کمک ابزار ارتودنسی انجام می دهد تا نیازی به عمل جراحی نباشد.

اثر ارتودنسی و اصلاح فکین بر پروفایل صورت

ارتودنسی و اصلاح فکین به راحتی روی پروفایل صورت اثر می گذارد. گاهی این تغییرات سبب می شود که نیازی به جراحی های زیبایی نباشد. جلو یا عقب بودن فکین حتی به اندازه یک میلی متر تأثیر ناخوشایندی بر روی زیبایی فرد دارد. ارتودنسی و اصلاح فکین با اینکه به مرتب بودن دندان ها و تنظیم فک ها کمک می کند این تراز شدن به نوبه خود روی بافت نرم صورت اثر می گذارد. برای مثال وقتی فک بالا عقب است و را با ارتودنسی ببه جلو هدایت می کنیم، به طبع آن لب هم به سمت جلو حرکت خواهد کرد. در حقیقت ارتودنسی و اصلاح فکین سبب می شود که بافت نرم مربوط به آن ها نیز تغییر مکان دهند.
زمانی که فک بالای بیمار عقب و فک پایین جلو می باشد، با ارتودنسی و اصلاح فکین، امکان حرکت دادن فکین به وجود می آید. در واقع افرادی که از برهم خوردگی نظم اجزای صورت خود رنج می برند متخصص ارتودنسی به کمک آنها می آید و با روش های نوین ارتودنسی و اصلاح فکین سبب حرکت دادن استخوان ها و دندان ها خواهد شد. متخصص ارتودنسی با حرکت دادن فکین بافت نرم صورت را به حالتی بهتر تبدیل خواهد نمود. در حقیقت دستگاه های ارتودنسی با تأثیری که روی اصلاح فکین دارند اختلالات و نازیبایی های موجود در فک و صورت را همزمان برطرف خواهند کرد.

اثر ارتودنسی و اصلاح فکین بر پروفایل صورتدر این بیماران که فک بالای آن ها عقب است خودبخود فک پایین هم خود را جلوتر از حد معمول نشان می دهد. از طریق درمان ارتودنسی و اصلاح فکین می توان به بیمار کمک کرد که فک بالا به مکان اصلی خود انتقال یابد و چهره زیباتری را بدست آورد.

اثر ارتودنسی و اصلاح فکین بر پروفایل صورت

تاثیر ارتودنسی دندان و فکین بر لبخند لثه ای

جالب است بدانید که درمان ارتودنسی و اصلاح فکین تنها به عقب و جلو آوردن فکین تمام نمی شود بلکه در بیمارانی که هنگام خنده حجم زیادی از لثه هایشان پیداست یا به عبارتی لبخند لثه ای دارند، با درمان ارتودنسی و اصلاح فکین این اختلال نیز از بین می رود. در بیمارانی که هنگام خندیدن لثه بالای آنها نمایان می شود با بالا بردن فک و حرکت دندان ها به سمت بالا می توان خندیدن لثه ای را کاملا برطرف نمود.

تاثیر ارتودنسی دندان و فکین بر لبخند لثه ای

ارتودنسی و اصلاح فکین با کمک جراحی

هنگامی که بیمار به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند وی می تواند آینده چهره ای و وضعیت دندان ها و فکین فرد را در آینده پیش بینی کند. در واقع با جلو یا عقب بردن فک ها به طوری که متناسب و مورد نیاز بیمار با ناهنجاری فک و دندان است. در صورتیکه سن بیمار پایین باشد به راحتی با ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی اصلاح فکین انجام می شود. اما در صورتیکه سن فرد بالا باشد به احتمال زیاد همزمان با ارتودنسی برای اصلاح فکین باید جراحی نیز انجام پذیرد.
جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی انجام یک روند مشترک است که اغلب شامل نظر متخصص ارتودنسی و جراح دهان و فک و صورت است. اولین گام ارزیابی کامل را متخصص ارتودنسی و جراح انجام می دهند که معمولا شامل اشعه ایکس و سایر تصویربرداری تشخیصی (مانند عکس ها و سی تی اسکن ها) و مدل های واقعی یا مجازی دندان ها (دندان ها و فک) است. با استفاده از این اطلاعات، برنامه درمان کامل برای هر فرد طراحی خواهد شد. در مطب دکتر جمیلیان (متخصص ارتودنسی) ویزیت اولیه جهت ارائه طرح درمانی و زمان بندی مناسب درمان رایگان انجام می شود. تمامی هزینه ها نیز در همان جلسه ارزیابی شده و قیمت ارتودنسی با توجه به طرح درمانی بیمار اعلام خواهد شد.
برای بزرگسالان عمل جراحی اصلاح فکین می تواند تغییرات بسیار مثبتی در عملکرد و ظاهر دهان ایجاد کند. تغییراتی که نمی تواند به تنهایی با ارتودنسی به دست آید. تمام تلاش متخصص ارتودنسی بر این است که طرح لیخندی زیبا و کاملا استاندارد برای مراجعه کننده با ناهنجاری فک و دندان ایجاد کند و به اصطلاح طرح لبخند هالیوودی برای او ایجاد کند.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “ارتودنسی و اصلاح فکین

  1. Sara گفت:

    سلام وقتتون بخیر ببخشید من ۱۵ سالمه و فک پایینم یکم از فک بالاییم جلو تره و وقتی هم حرف میزنم یا در حالت عادی یکم کج میشه ولی روم نمیشه اینو به خانواده ام بگم اگر ب متخصص ارتودنسی مراجعه کنم خودشون میتونن تشخیص بدن؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *