دستگاه های ارتودنسی

ارتودنسی دیمون چیست

ارتودنسی دیمون چیست

اگر تا به حال به دنبال ارتودنسی دندان هایتان بوده اید حتما اسم انواع روش های ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت ( که شامل سیم ها و براکت ها می شود )، ارتودنسی نامرئی(اینویزالاین) را شنیده اید. استفاده از ارتودنسی ثابت به دلیل داشتن براکت ها، ایجاد فشار زیاد روی دندان ها توسط براکت ها و طولانی بودن مدت درمان مخصوصا برای کودکان ممکن است سخت و طاقت فرسا باشد. هم چنین استفاده از ارتودنسی نامرئی به دلیل غیر قابل حرکت بودن آنها روی دندان ها نیز برای بیماران مشکل است. در ادامه ی مطلب روشی را که متخصصین برجسته ارتودنسی مطرح کرده اند معرفی می کنیم.

بر اساس پژوهش های متخصصین برجسته ارتودنسی روش دیگری وجود دارد که نسبت به روش های سنتی ارتودنسی برای بیماران راحتی بیشتر، ظاهری بهتر را به همراه دارد. این روش را ارتودنسی دیمون (damon) می نامند. در ارتودنسی دیمون سیم ها با کش به براکت متصل نمی باشد و سیم با یک مکانیزم قفل شونده داخل برکت قرار میگیرد که باعث می گردد از نظر بهداشتی نسبت به نوع سنتی بهتر باشد. این مزیت باعث می شود در زمانی که این براکت ها در دهان بیمار است بیمار احساس راحتی و بهداشت بهتری داشته باشد.

دندانی دارای ارتودنسی دیمون

برتری های ارتودنسی دیمون

متخصصین ارتودنسی معتقدند که ارتودنسی دیمون برتری های زیادی نسبت به روش های ارتودنسی ثابت و حتی اینویزالاین ها دارند که در ادامه به چند مورد از این برتری ها که این روش را بسیار محبوب کرده اند می پردازیم:

  1. مشخصا اولین و آشکار ترین ویژگی ارتودنسی دیمون ظاهری است که به افراد می دهد؛ به دلیل نبودن کش های نگه دارنده  براکت ها ظاهری زیبا تر و خوشایند تر به بیماران می دهد.
  2. در مواردی ادعا شده است، بیمارانی که از روش ارتودنسی دیمون استفاده می کنند دوره درمان خود را حدود چند هفته زودتر از بیماران با روش سنتی به اتمام می رسانند ولی هنوز این ادعا در کتب دانشگاهی و کتب مرجع ارتودنسی وارد نشده است.
  3. پژوهش های متخصصین ارتودنسی نشان داده بیمارانی با ارتودنسی دیمون، کمتر به مراجعه به پزشک برای تنظیم دستی ارتودنسی نیاز پیدا می کنند. بنابراین این روش برای افرادی با مشغله کاری فراوان بسیار مناسب است.
  4. فشار کمتری که براکت ها در ارتودنسی دیمون می گذارند باعث می شود بیماران درد کمتری را در طول دوره درمان متحمل شوند.
  5. در روش ارتودنسی دیمون به دلیل وجود براکت های قفل شونده اصطکاک کم می شود و شاید به این دلیل است که ادعا شده است  طول درمان ارتودنسی در این بیماران نسبت به روش ارتودنسی با براکت های سنتی کمتر است .
  6. به گفته ی متخصصین باتجربه ارتودنسی در ارتودنسی به روش دیمون فضای کمتری برای نفوذ باکتری ها و میکروب ها در براکت ها موجود است. این عمل باعث کاهش تولید حفره و پوسیدگی در دندان ها می شود
  7. از دیگر مزایای ارتودنسی دیمون می توان به این مورد مهم اشاره کرد که این روش برای بیمارانی با بهم ریختگی شدید کاربردی تر و بهتر عمل می کند.

نصب ارتودنسی دیمون

معایب ارتودنسی دیمون

همانطور که میدانید هیچکدام از روش های درمان ارتودنسی به طور مطلق خوب نیست. و این روش نیز معایبی دارد که از جمله ی آنها هزینه ی بالای آن نسبت به روش های ارتودنسی با براکت های سنتی اشاره کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *