ارتودنسی

ارتودنسی دو دندان جلو

دختری که دندان هایش ارتودنسی ثابت دارد.

برخی از افراد تصور می کنند که ارتودنسی برای زمانی است که تمام دندان ها نامنظم است اما ارتودنسی چهار دندان جلو این باور را رد کرده و نشان می دهد که تنها اگر برخی از دندان های شما نظم و ترتیب نداشته باشد، ارتودنتیست می تواند درمان را در همان قسمت انجام دهد بدون اینکه نیازی به جابجایی سایر دندان ها باشد. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش های نوین، امروزه این امکان وجود دارد که ارتودنسی به طرق مختلف برای درمان کوچکترین ناهنجاری در دهان و فک مورد استفاده قرار گیرد. ارتودنسی دندان های جلو کمک می کند تا شما از یک روش ایمن برای مرتب کردن دندان ها کمک بگیرید.

دو کودک دارای ارتودنسی ثابت

دو کودک دارای ارتودنسی ثابت

دلایل نیاز به ارتودنسی دندان های جلو

دندان های جلویی به ویژه در فک بالا تاثیر زیادی بر زیبایی شما خواهد داشت. یک لبخند زیبا به شدت متاثر از فرم دندان ها بویژه دندانهای جلو است. علاوه بر این، نامرتبی یا جلوزدگی دندان ها در فک بالا عوارض نامطلوب دیگری نیز خواهد داشت بطوری که در حالت کلی نیاز به ارتودنسی دندان های جلو را می توان به دلایل زیر دانست:

 • جلوزدگی دندان ها در فک بالا، موجب می شود که این دندان ها در هنگام مواجهه با خطراتی همچون ضربه به صورت، تصادفات و یا زمین خوردن در معرض آسیب بیشتری قرار گیرند.
 • وقتی دندان های جلویی شما کج باشد، در زمان غذا خوردن فشار زیادی به دندان ها وارد شده و به زودی آسیب می بینند.
 • انحراف موجود در دندان های جلویی به دندان های مجاور فشار وارد کند و در نتیجه این دندان ها نیز در معرض پوسیدگی و ناهنجاری قرار می گیرند.
 • جلو قرار گرفتن دندان ها روند طبیعی جویدن و حتی در موارد شدید، بلع و حتی تنفس را دچار اختلال می کند.
 • در بیماران مبتلا به اورجت، دندان های آسیا دچار سایش بیش از حد و غیرمتناسب می شوند.
 • کج بودن دندان ها بر روی سلامت فک نیز تاثیر گذاشته و منجر به ساییدگی استخوان فک و دندان ها می شود.
 • بد شکلی دهان و دندان، اختلال در تکلم و نارضایتی بیماران از شکل ظاهری چهره نیز در کنار عوامل ذکر شده، علل مهم دیگری در مراجعه برای ارتودنسی دندان جلو به شمار می آیند.

براساس گزارشات ارایه شده توسط ارتودنتیست ها مشخص شده است عمده افراد دارای ناهنجاری های دندان، با مشکلات فک نیز روبرو هستند و یکی از دلایل آن، تاثیر انحراف دندان ها بر روی بافت استخوانی فک است.

شایع ترین ناهنجاری های دندان های جلویی

عمده مراجعات برای ارتودنسی دندان جلو، در اثر دو ناهنجاری شایع اورجت یا اوربایت انجام می شود. این دو عارضه دندانی از نظر ظاهری به هم شباهت دارند و هر دو دندان های جلویی فک بالا را درگیر می کنند. با این وجود، مکانیسم ایجاد آنها و ساختار دندان در این دو ناهنجاری با یکدیگر کاملا متفاوت است. در هر دو این ناهنجاری ها درمان ارتودنسی دندان جلو به روش های تخصصی انجام می شود.

اورجت به شرایطی اطلاق می شود که طی آن دندان های جلویی فک بالا از حالت عادی جلوتر زده و دندان های جلویی فک پایین را می پوشانند. دندان ها در اورجت معمولا به سمت بیرون شیب بر می دارند. البته جلوزدگی 3 تا 5 میلی متری دندان های فک بالا نسبت به جلو طبیعی بوده و جلوزدگی های بیش از 5 میلی متر اورجت تلقی می شوند. این عارضه، در گذر زمان موجب تشکیل فواصل افقی بین دندانهای فک بالا و پایین می شود.

شخصی با مشکل اورجت

شخصی با مشکل اورجت

مهمترین علت جلوزدگی دندان های فک بالا، عدم رشد کامل استخوان مندیبل یا فک پایین می باشد. جلوزدگی دندان ها بر زیبایی نیز تاثیر زیادی داشته و افراد را به سمت درمان ارتودنسی دندان جلو جلب می کند.

در اوربایت، همپوشانی بیش از حد دندان های جلو در فک بالا و پایین مطرح است که ساییدگی دندان ها و آسیب های ناشی از برخورد دندان های فک بالا با سطح پشتی دندان های پایین یا لثه ها را در پی دارد.

نکات مهم در درمان ارتودنسی دو دندان جلو

اگر شما از جمله افرادی هستید که به انحراف در دو دندان جلویی مبتلا شده اید و یا دو دندان جلویی شما به حالت دندان خرگوشی بوده و از این وضع ناراحت هستید، لازم است بدانید که روش های درمانی مختلفی برای این منظور در نظر گرفته شده است که یکی از متداول ترین متدها، ارتودنسی است.

هزینه ارتودنسی دو دندان جلو بسته به شرایط بیمار، چه روشی برای بیمارانتخاب شود و طول درمان چقدرباشد متفاوت است. به دلیل متغیر بودن تعرفه ها نمی توان قیمت ارتودنسی دو دندان جلو را به صورت ثابت تعیین کرد. برای مشاوره و اطلاع از قیمت ها می توانید به صورت حضوری با کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر جمیلیان تماس بگیرید.

اگر شما به پیشنهاد متخصص ارتودنسی خود تمایل به ارتودنسی دو دندان جلو دارید، لازم است به چند مورد زیر توجه داشته باشید:

 • ابتدا ارتودنتیست به کمک عکس برداری از وضعیت دندان و فک بیمار، تشخیص می دهد که درمان انحراف دندان ها به کمک ارتودنسی باید چگونه آغاز شده و دوره درمان را به صورت تقریبی تعیین می کند. همچنین در صورتی که نیاز به کمک از روش های درمانی دیگر در کنار ارتودنسی دو دندان جلو باشد، قبل از شروع درمان بیمار را مطلع خواهد کرد.
 • توجه داشته باشید که ارتودنسی دو دندان جلو به این معنا نیست که نصب براکت و سیم ها، تنها بر روی این دو دندان ها انجام می گیرد. بلکه ارتودنتیست از تمامی دندان ها برای مرتب کردن دو دندان جلو کمک گرفته و براکت ها را بر روی همه دندان ها قرار می دهد.
 • طول درمان ارتودنسی دو دندان جلو به عوامل مختلفی من جمله میزان انحراف دندان ها، سن بیمار، وضعیت سلامت فک و دندان های مجاور و غیره بستگی دارد.
 • ممکن است در حین درمان به کمک ارتودنسی دو دندان جلو به روش های کمکی نیز نیاز داشته باشد که ارتودنتیست در طول درمان تشخیص خواهد داد.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

16 دیدگاه برای “ارتودنسی دو دندان جلو

 1. Avatar مهسا گفت:

  سلام من دوتا دندون جلو فک بالا به داخل فرورفته تو بچگیم میشه فقط اونارو ارتودنسی کرد یاباید برای کل دندونام انجام بشه و میخواستم بدونم هزینه تقریبی انجام اینکارچقدره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. برای ایجاد فضا برای دندان های جلو باید دندان های اطراف یا گاهی دندان های یک فک ارتودنسی شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی راهنمایی های لازم به شما داده می شود. مثل نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است

 2. Avatar پرهام گفت:

  سلام ایا امکان داره که فقط دو دندان خرگوشی بصورت تکی ارتودنسی شن و با بقیه کاری نداشته باشند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان دو دندان جلو باید دندان های اطراف نیز تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar ایکس رد گفت:

    سلام خسته نباشید
    ۱۷ سالمه و ۴ تا دندون جلویی فاصله داره.
    امکان ارتودنسی این چهارتا هست؟
    قیمتش حدودا چقدر میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای بستن فاصله و مرتب شدن دندان ها باید دندان های مجاور نیز تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرند. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar اشکان گفت:

  سلام‌من ۴ تا دندون بالایم فاصله داره میتونم همون ۴ تا رو ارتودنسی کنم و هزینه تقریبیش چقدر میشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه فاصله بین دندان های جلو به عقب برده شود باید دندان های فک بالا تحت درمان ارتودنسی قرار گیرند. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar ساغر گفت:

  سلام. چهار تا دندان جلویی من نامرتب هستند. می شود فقط آنها را ارتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. سپس برای مرتب کردن دندان جلویی و باز کردن فضا باید دندان های فک بالا ارتودنسی شوند.

 5. Avatar احسان گفت:

  هزینه ارتودنسی این دودندان چقدره مال من حالت خرگوشی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه دندان و فک، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar نرگس گفت:

  سلام میخواستم بپرسم اینکه دو دندان جلو اورتودنسی میکنند یا اینکه باید کل دندان جلو اورتودنسی بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید هماهنگی لازم بین دندان ها و فک برقرار باشد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید..من سه سال پیش ارتودنسی کردم وقتی ۱۵ سالم بود ۹ ماه یا ۱۰ ماه طول کشید تا حدودا یکسال همیشه پلاک متحرک فک بالا استفاده کردم پایین هم سیم ثابت از پشت دندونا گذاشت دکترم..دندونای فک بالا جلو و نامرتب بودن با ارتودنسی بهتر شدن اما الان دوباره یکی از دوتا دندونای جلو اومده جلو و کلا داره ب اون یکی هم فشار میاره دوتاشون اومدن جلو تا حدی..دکترم دیگه نیس و من نمیدونم چیکار کنم ایا دوباره ارتودنسی کنم باعث تحلیل لثه و لقی و پوسیدگی و اینا نمیشه؟؟؟و دیگه راهی نداره؟اگه پلاک متحرک(الان گمش کردم)بزارم برمیگرده عقب یا فق ارتودنسی باید بکنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طرح درمان خوب نبوده نباید این اتفاق می افتاد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *