ارتودنسی

ارتودنسی دو دندان جلو

ارتودنسی دو دندان جلو

برخی از افراد تصور می کنند که ارتودنسی برای زمانی است که تمام دندان ها نامنظم است اما ارتودنسی دو دندان جلو این باور را رد کرده و نشان می دهد که تنها اگر برخی از دندان های شما نظم و ترتیب نداشته باشد، ارتودنتیست می تواند درمان را در همان قسمت انجام دهد بدون اینکه نیازی به جابجایی سایر دندان ها باشد.

هزینه ارتودنسی دو دندان جلو نیز بسته به این که چه روشی برای بیمار انتخاب شود و طول درمان چقدر باشد متفاوت است.

دلایل نیاز به ارتودنسی دو دندان جلو

دندان های جلویی به ویژه در فک بالا تاثیر زیادی بر زیبایی شما خواهد داشت. یک لبخند زیبا به شدت متاثر از فرم دندان ها است. فرض کنیم که شما با یک فرد جدید ملاقات دارید که به محض خندیدن، توجه شما به دندان های جلویی وی جلب می شود چرا که به هم ریخته بودن دندان های جلویی او به حدی است که جلب توجه کرده و این سوال در ذهن شما پیش می آید که چرا برای درمان اقدام نکرده است. در نتیجه دلایل نیاز به ارتودنسی دو دندان جلو عبارتند از:

  • مسئله زیبایی چهره که اهمیت زیادی دارد. حتی کمی انحراف در دندان ها تاثیر آشکاری بر روی لبخند و زیبایی چهره شما خواهد گذاشت.
  • از طرف دیگر وقتی دندان های جلویی شما کج باشد، در زمان غذا خوردن فشار زیادی به دندان ها وارد شده و به زودی آسیب می بینند.
  • عدم ارتودنسی دو دندان جلو باعث می شود که انحراف موجود در دندان های جلویی به دندان های مجاور فشار وارد کند و در نتیجه این دندان ها نیز در معرض پوسیدگی و ناهنجاری قرار می گیرند.
  • لازم است بدانید که کج بودن دندان ها بر روی سلامت فک نیز تاثیر گذاشته و منجر به ساییدگی استخوان فک و دندان ها می شود.

براساس گزارشات به دست آمده از ارتودنتیست ها مشخص شده است عمده افراد دارای ناهنجاری های دندان، با مشکلات فک نیز روبرو هستند و یکی از دلایل آن، تاثیر انحراف دندان ها بر روی بافت استخوانی فک است.

مزایای ارتودنسی دو دندان جلو

اهمیت ارتودنسی دو دندان جلو

اگر شما از جمله افرادی هستید که به انحراف در دو دندان جلویی مبتلا شده اید و یا دو دندان جلویی شما به حالت خرگوشی بوده و از این وضع ناراحت هستید، لازم است بدانید که روش های درمانی مختلفی برای این منظور در نظر گرفته شده است که یکی از متداول ترین متدها، ارتودنسی است. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی و ابداع روش های نوین، امروزه این امکان وجود دارد که ارتودنسی  به طرق مختلف برای درمان کوچکترین ناهنجاری در دهان و فک مورد استفاده  قرار گیرد. ارتودنسی دو دندان جلو کمک می کند تا شما از یک روش ایمن برای مرتب کردن دندان ها کمک بگیرید. اگر شما به پیشنهاد متخصص ارتودنسی خود تمایل به ارتودنسی دو دندان جلو دارید، لازم است به چند مورد زیر توجه داشته باشید:

  • ابتدا ارتودنتیست به کمک عکس برداری از وضعیت دندان و فک بیمار، تشخیص می دهد که درمان انحراف دندان ها به کمک ارتودنسی باید چگونه آغاز شده و دوره درمان را به صورت تقریبی تعیین می کند. همچنین در صورتی که نیاز به کمک از روش های درمانی دیگر در کنار ارتودنسی دو دندان جلو باشد، قبل از شروع درمان بیمار را مطلع خواهد کرد.
  • توجه داشته باشید که ارتودنسی دو دندان جلو به این معنا نیست که نصب براکت و سیم ها، تنها بر روی این دو دندان ها انجام می گیرد. بلکه ارتودنتیست از تمامی دندان ها برای مرتب کردن دو دندان جلو کمک گرفته و براکت ها را بر روی همه دندان ها قرار می دهد.
  • طول درمان ارتودنسی دو دندان جلو به عوامل مختلفی من جمله میزان انحراف دندان ها، سن بیمار، وضعیت سلامت فک و دندان های مجاور و… بستگی دارد.
  • ممکن است در حین درمان به کمک ارتودنسی دو دندان جلو به روش های کمکی نیز نیاز داشته باشد که ارتودنتیست در طول درمان تشخیص خواهد داد.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *