دانستنی های ارتودنسی

ارتودنسی در بزرگسالان

ارتودنسی در بزرگسالان

شاید تصور شما این باشد که  ارتودنسی فقط برای  کودکان و  نوجوانان است و امکان درمان ناهنجاری‌های دندانی برای  بزرگسالان با استفاده از درمان ارتودنسی وجود ندارد.

با این حال حقیقت اینه که برای رسیدن به لبخند زیبا سن هیچ اهمیتی ندارد. بیماران در هر سنی، جوان یا پیر می‌توانند از درمان‌های ارتودنسی بهره‌مند شوند. در صورت سلامت مطلوب دندان ها، لثه، و استخوان فک، هر فردی، در هر سنی می‌تواند ارتودنسی انجام دهد.

ممکن است در بزرگسالان موارد پیچیده‌تر باشد، شاید سابقه  مشکلات دندانی و یا  بیماریهای لثه وجود داشته باشد. در نتیجه ضروری است که درمان آن‌ها توسط یک متخصص ارتودنسی که  آموزش، تخصص و تجربه کافی برای ارائه بهترین نتایج درمان را دارد صورت پذیرد.

خانم بزرگسالی که با ارتودنسی سرامیکی لبخند می زند

ارتودنسی بزرگسالان چگونه انجام می شود

این روز ها بزرگسالان طیف وسیعی از بیماران ارتودنسی را تشکیل می دهند. ارتودنسی بزرگسالان از اهمیت خاص خود برخوردار است. در واقع بسیاری از بزرگسالان متوجه اهمیت این موضوع هستند که سرمایه گذاری در ایجاد لبخندی زیبا و اصلاح طرح لبخند می تواند منافع قابل توجهی در زندگی کاری و شخصی آن ها داشته باشد.

جنبه های مهم درمان ارتودنسی بزرگسالان

داشتن دندان هایی سالم و منظم را می توان در هر سنی تجربه کرد، بنابراین هیچگاه جهت اقدام برای درمان ارتودنسی دیر نیست. با این حال، درمان ارتودنسی بزرگسالان دارای دو جنبه مهم است: از یک سو، بزرگسالان سن بلوغ را گذرانده اند و رشد و توسعه فک ها در آن ها کامل شده است، بنابراین تغییر ساختار فک منحصرا نمی تواند با وسایل ارتودنسی انجام شود. در نتیجه در بسیاری از موارد هنگامی که یک بزرگسال دارای ناهنجاری فک می باشد، در کنار ارتودنسی نیازمند جراحی خواهد بود.

برای مثال می توان در ارتودنسی بزرگسالان به زمانی که فک بالا یا پایین در موقعیت طبیعی خود قرار ندارند و عقب یا جلوتر از حالت نرمال می باشند، اشاره نمود. در این موارد تنها درمان ارتودنسی بزرگسالان کارگر نیست و باید از جراحی فک برای برگشت فک به جایگاه اصلی آن بهره مند شد.

بعضی اوقات درمان ارتودنسی بزرگسالان دشوار است، زیرا نیاز به بکارگیری چند تخصص در کنار هم احساس می شود و رشد کامل فکین نیز این روند را کمی سخت تر می کند. در حقیقت درمان ارتودنسی بزرگسالان می تواند بسیار پیچیده تر از درمان یک کودک باشد. لذا نمی توان در ساختار فک و صورت بزرگسالان به همان شیوه ای که در طول درمان ارتودنسی کودکان بکار گرفته می شود، دست یافت و فقط می توان هم ترازی دندان ها را تنظیم کرد.

مادر بزرگسال و کودک با براکت ارتودنسی

از سوی دیگر، بیماری پریودنتال (لثه) در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. در واقع بزرگسالان نسبت به کودکان و نوجوانان، نسبت به بیماری پریودنتال بسیار مستعد تر هستند، بنابراین قبل از شروع درمان، باید علائم بیماری پریودنتال را درمان کرد. نباید فراموش کرد که سلامت پریودنتال نقش کلیدی دارد.

داشتن لثه هایی سالم یک عنصر بسیار مهم در درمان ارتودنسی بزرگسالان است. در حالی که بیمار در حال استفاده از وسایل ارتودنسی می باشد، نیرو هایی ملایم به دندان ها اعمال می شود تا بتوانند از طریق استخوان اطراف خود حرکت کنند. اگر بافت های لثه در طول درمان ارتودنسی سالم نباشند، بیماری لثه می تواند استخوان فک را تضعیف کند و باعث از دست رفتن استخوان شود. این موضوع سلامتی دراز مدت دندان ها را در معرض خطر قرار می دهد و دندان های بیمار را ضعیف می کند. بنابراین قبل از شروع درمان ارتودنسی بزرگسالان، هر گونه بیماری لثه باید کنترل شود. برای حفظ سلامت پریودنتال باید در حین ارتودنسی مراقبت های حرفه ای و به طور منظم داشت و بهداشت دهان و دندان را حفظ نمود.

تفاوت روند ارتودنسی بزرگسالان و کودکان

در کودکان از آنجایی که فک و دندان های آن ها هنوز در حال رشد و توسعه هستند، بنابراین آن ها بسیار آسان می توانند به موقعیت ایده آل خود برای داشتن لبخندی کامل هدایت شوند. در بزرگسالان، فک های کاملا توسعه یافته و نمی توان فکین را جا بجا کرد  و این بدان معنی است که تغییرات در ساختار فک نمی تواند با وسایل ارتودنسی همانند روند درمانی یک کودک 9 ساله انجام شود. به طور متوسط طول درمان ارتودنسی بزرگسالان بیشتر از کودکان است.

لوازم ارتودنسی بزرگسالان

بد نیست بدانید که لوازم ارتودنسی بزرگسالان نیز کمی متفاوت از کودکان می باشد. در واقع بزرگسالان همانند کودکان علاقه ای به دیده شدن براکت ها و سیم ها روی دندان های خود ندارند. از این رو استفاده از براکت های سرامیکی، ارتودنسی لینگوال (زبانی) و پلاک های شفاف را بیشتر ترجیح می دهند. موقعیت اجتماعی و خجالت از ارتودنسی در سنین بالا دلیل این امر است.

امروزه درمان ارتودنسی بزرگسالان بسیار پیشرفت کرده است و تکنیک های مخفی سازی جالبی در جهت دیده نشدن ارتودنسی به جود آمده است. این روش ها هم درمان را آسان تر کرده است و هم رضایت بیماران را در بر دارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *