ارتودنسی

ارتودنسی درمان یا زیبایی است

ارتودنسی درمان یا زیبایی است

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی می باشد که دندان هایی را که در جای مناسب قرار ندارند اصلاح می کند. کسانی که دندان های نامرتب دارند باید با مراجعه به متخصص ارتودنسی وضعیت دندان های خود را اصلاح کنند زیرا این وضعیت به دندان هایی که وظیفه ی جویدن غذا را بر عهده دارند فشار وارد می کند. هرچند که درمان ارتودنسی در جهت بهبود وضعیت سلامت بیمار به کار گرفته می شود، اما جنبه زیبایی نیز دارد. از نظر متخصصین ارتودنسی درمان جنبه ایجاد کارایی و فانکشن مناسب  و حفظ سلامت حفره دهان و برقراری صحیح جویدن و تکلم را دارد متاسفانه اکثر بیمه ها نیز در هنگام بازپرداخت هزینه ارتودنسی جنبه زیبایی آن را در نظر می گیرند.

فشار طولانی مدت به دندان هایی که وظیفه جویدن غذا را دارند عوارض مختلفی دارد که این عوارض عبارتند از پوسیدگی دندان ها، سردرد، انواع مشکلات گوارشی، مشکلات لثه ای و همچنین احساس درد در شانه و گردن که هرکدام از این عوارض به نو به خود می توانند مشکل ساز باشند. همچنین نامرتب بودن دندان ها بر زیبایی ظاهری فرد نیز اثر منفی می گذارد.

خانمی با ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت

این عقیده که ارتودنسی یک فرایند طولانی مدت و وقت گیر می باشد ذهن عموم مردم را به خود درگیر کرده است و این افکار باعث می شود کسانی که دارای دندان های نا مرتب می باشند از انجام ارتودنسی سرباز زنند. اما باید بدانید که ارتودنسی هم اکنون مانند گذشته نیست و علم دندانپزشکی پیشرفت زیادی کرده است و ارتودنسی مانند گذشته وقت گیر نیست.همچنین روش های نوین منجر به صرفه جویی در وقت و هزینه ارتودنسی شده است.

درمان ارتودنسی مهم تر است یا زیبایی دندان

در واقع هر دو مورد برای یک متخصص ارتودنسی و بیمار مهم است. بهترین سن برای انجام ارتودنسی 7 تا 12 سالگی است زیرا در طی این سال ها استخوان های فک هنوز به طور کامل رشد خود را تمام نکرده اند و به آسانی قابل انعطاف و اصلاح هستند بنابراین اگر فرزند یا نزدیکان خود در این سن می باشند و دارای دندان های نامرتب هستند این سنین بهترین زمان برای انجام ارتودنسی است. بنابراین با مراجعه به موقع برای درمان ارتودنسی می توانید به زیبایی دندان در بزرگسالی نیز دست یابید.

ارتودنسی در زیبایی چهره تاثیر بسیاری دارد، ارتودنسی و زیبایی دو مقوله ای هستند که از یکدیگر جدا نمی شوند و این موضوع سوال بسیاری از افراد می باشد که آیا ارتودنسی درمان زیبایی است یا خیر؟

ارتودنسی و زیبایی در چهره، چانه و لب ها تاثیر مثبت و قابل توجهی می گذارد. در درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی باید پروفایل صورت را اندازه گیری کند تا از متعادل بودن بینی، لب ها و چانه اطلاع داشته باشد زیرا اینکه بیمار در هنگام تنفس یا غذا خوردن بتواند دهان خود را بسته نگه دارد مهم است.

طرح لبخند زیبا یکی از عوامل تاثیر گذار در برقرار کردن ارتباط با سایرین و بالا رفتن اعتماد به نفس است پس برای داشتن خنده ای زیبا و دندان های مرتب باید از درمان ارتودنسی کمک بگیریم.

روش های زیبایی دندان و ارتودنسی

ارتودنسی را می توان با درمان های زیبایی مختلف انجام داد که البته روش درمانی ارتودنسی نسبت به نوع درمان زیبایی متفاوت است. امروزه آمار بیماران دندانپزشکی مخصوصا در قسمت درمان های زیبایی بسیار افزایش یافته است و بسیاری از انسان ها برای انجام ایمپلنت، لمینیت و کامپوزیت به دندانپزشک ها مراجعه کرده و دندان های خود را برای داشتن صورت زیباتر و لبخندی زیبا اصلاح می کنند.

این سوال که آیا می توان درمان ارتودنسی را روی دندان های روکش شده، ایمپلنت شده و غیره انجام داد افکار عموم مردم را به خود جلب کرده است اما در جواب به این سوال باید گفت که امکان انجام درمان های ارتودنسی همراه با زیبایی وجود دارد.

اما بسیاری از افراد دغدغه ی آسیب رسیدن به روکش های خود را دارند زیرا ریسک اینکه دستگاه های ارتودنسی به روکش ها آسیب برسانند وجود دارد. اما خوشبختانه درمان های ارتودنسی که توسط متخصص ارتودنسی با تجربه و همراه با درمان های زیبایی انجام شده اند. بدون هیچ آسیب رساندن و مشکلی به پایان رسیده است.

از سه روش کلی برای درمان ارتودنسی روی دندان هایی که ترمیم شده اند استفاده می شود که این سه روش عبارتند از :

 1. روش درمانی ارتودنسی متحرک نامرئی که دستگاه های آن روی قسمت جلویی دندان نصب می شوند اما دیگران متوجه آن نمی شوند چون بی رنگ می باشند.
 2. روش درمانی ارتودنسی ثابت که براکت ها به طور دائم روی دندان ها نصب می شوند.
 3. روش درمانی ارتودنسی لینگوال که براکت ها و دستگاه های آن در قسمت پشتی دندان ها نصب می شود.

سوالات متداول ارتودنسی درمان یا زیبایی

1-آیا هزینه درمان ارتودنسی با زیبایی دندان تفاوت دارد؟

هزینه خدمات زیبایی دندان بعد از معاینه بیمار تخمین زده می شود و در یک جلسه پرداخت می شود. معمولا هزینه زیبایی دندان را بیمه ها و بیمه های تکمیلی تقبل نمی کنند. اما هزینه ارتودنسی را می توان در طول درمان ارتودنسی پرداخت کرد. همانطور که می دانید درمان ارتودنسی تک جلسه ای نیست و ممکن است یک تا دو سال طول بکشد.

2-آیا بیمه های تکمیلی هزینه ارتودنسی را قبول می کنند؟

از آنجایی که برخی درمان ها را برخی بیمه ها به عنوان عمل زیبایی در نظر می گیرند ممکن است هزینه ارتودنسی را تقبل نکنند. البته این موضوع را می توانید با دفتر بیمه ای که با آن قرارداد دارید درمیان بگذارید و از مفاد قرارداد خود آگاه شوید. بسیاری از بیمه ها تمام و یا قسمتی از هزینه را می پردازند ولی بعضی از بیمه ها هم هزینه ای را بابت درمان ارتودنسی نمی دهند. از سوی دیگر متاسفانه بر اساس شرایط مالی بیمه ها مداوم میزان پرداخت هزینه های درمان دندانپزشکی و بخصوص ارتودنسی را تغییر می دهند.

3-درمان ارتودنسی در اولویت است یا زیبایی دندان؟

ابتدا بیمار باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کند و با درمان ارتودنسی ناهنجاری های مربوط به فک و دندان را رفع کند. در بسیاری موارد با ارتودنسی مشکل بیمار رفع می شود. ترجیح بر این است که با ارتودنسی مشکل برطرف شود چون در درمانهای زیبایی بر روی دندان تراش ایجاد می شود و قسمتی از مینا ازبین می رود ولی در درمان ارتودنسی بر روی دندان تراش ایجاد نمی شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

14 دیدگاه برای “ارتودنسی درمان یا زیبایی است

 1. Avatar لیلا گفت:

  سلام آقای دکترمن لثه هام قسمت جلوش قرمزمیشه تقریبا یک سالی هست که اینجوری میشه آیااحتمال داره ک اسیدی ک ازاثنی عشربالامیادباعث قرمزشدن جلوی لثه هام شوند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. التهاب و قرمزی لثه نشانه بیماری لثه هست. جهت معاینه به متخصص لثه مراجعه شود.

 2. Avatar مریم گفت:

  سلام
  من دندونام رو ارتودنسی کردم و الانم براکتهام چن ماهه باز شده و پلاک نامرىی میزارم،ولی دندونای فک بالام جلوتر از فک پایین هس و روی هم قرار نمیگیره ،به دکترمم گفتم ولی میگه این برای زیباییه ،و براکتامم زود باز کردن،درصورتی که خواهرای خودم از من زودتر ارتودنسی کردن و براکتشون هنوز باز نشده و دندوناشون هم درراستای همه که پیش یه دکتر دیگه رفتن الان من نمیدونم باید چیکارکنم ایا یک ایراده یا دکترم هم میتونه باز کاری کنه یا نه؟ چون قبلش که نامرتب بود دندونام ،دندونای بالا پایین روی هم میفتادن و فاصله نداشتن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. من شرایط دندان مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندانها، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره را قبل از ارتودنسی اطلاعی ندارم بنابراین هیچ اظهار نظری ندارم . شما باید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشکلتون را مطرح کنید.

 3. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر
  خداقوت
  آیا با ارتودنسی می توان لبخندلثه ای وبرآمدگی روی دندانهای جلو را برطرف کرد ؟بنده 38ساله هستم وبه هنگام خندیدن تمام لثه وفکم دیده میشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت تماس بگیرید.تا حضورا راهنمایی شوید.

  2. Avatar پریسا گفت:

   سلام آقای دکتر
   دندونای جلوفک بالای من ازفک پایین فاصله داره وروی هم قرارنمیگیره باارتودنسی درمان میشه؟چقدرزمان میبره؟۲۹سالمه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

  3. Avatar حسین گفت:

   سلام آقای دکتر
   دندانهای من مرتب و ردیف هستن فقط بین دو دندان جلوی من تقریبا 1 یا 1ونیم سانت فاصله دارد با ارتودنسی درست میشه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بله، با ارتودنسی ثابت اصلاح می گردد.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar نینا گفت:

  آقای دکتر کارتون حرف نداره. واقعا یه جورایی تلفیق هنر و دانش شما معجزه می کنه شما بهترین ارتودنتیست هستید.🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم ار لطف شما.

 5. Avatar سیلوانا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من هفته پیش مطب بودم. واقعا خیلی بهداشت را رعایت کرده بودید. با اون لباسهای سخت و چند تا ماسک و شیلد خیلی مهربون و خوش برخورد بودید. واقعا ممنون از رعایت بهداشت همچنین برخورد دلنشین شما🙏🙏🌺🌺🍀🍀

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حفظ سلامتی بیماران و کادر مطب در الویت قرار دارد. ممنون از توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *