ارتودنسی جراحی

ارتودنسی جراحی یا درمان ارتوگناتیک

ارتودنسی جراحی یا درمان ارتوگناتیک

درمان ارتودنسی به همراه جراحی فک برای بعضی از بیماران ترسناک است. این مسئله نشان دهنده آن است که در این زمینه اطلاعات کافی وجود ندارد. مهم ترین مسئله در این بیماران آگاهی دادن و مشخص کردن سود و زیان هر درمان برای هر بیمار است. هنگامی که برای شما یا فرزندتان درمان جراحی فک و ارتودنسی پیشنهاد می شود، شما با اصطلاحی به نام جراحی ارتوگناتیک (Orthognathic surgery) آشنا می شوید.

جراحی فک

در صورتی بیمار ناهنجاری فکی داشته باشد و قبل از بلوغ مراجعه کند، با ارتودنسی به تنهایی و بدون نیاز به جراحی ناهنجاری بیمار را می توان درمان کرد ولیکن مراجعه دیر هنگام بیمار به همراه مشکلات فکی نیاز به جراحی خواهد داشت. بیماران ارتوسرجری (Orthosurgery) یا بیماران ارتوگناتیک (Orthognathic) آن دسته از بیمارانی هستند که دارای مشکل فکی می باشند و پس از بلوغ به متخصص ارتودنسی مراجعه می نمایند. این بیماران می بایست در ابتدا تحت درمان ارتودنسی قبل از جراحی (Presurgical orthodontics) واقع شوند و سپس برای جراحی نزد متخصـص جراح فــک و صــورت ارجاع داده شـوند و سپـس تحـت درمان ارتودنسی بعد از جراحــی (Postsurgical orthodontics) قرار گیرند.

جراحی ارتوگناتیک

انواع جراحی ارتوگناتیک

 

ارتودنسی قبل از جراحی برای رفع مشکل نامرتبی و شلوغی دندان ها و منظم کردن دندانها خواهد بود زیرا تا دندانها منظم نباشند جراح فک وصورت نمی تواند فکین را جراحی کند. بنابراین پیش نیاز جراحی، ارتودنسی خواهد بود و ارتودنسی پس از جراحی (Postsurgical orthodontics) برای هماهنگی بیشتر دو فک جراحی شده و نظم بهتر به دندانها و اصلاح هرگونه چرخش دندانها و تثبیت درمان جراحی به کار برده می شود.

این جراحی در بیمارستان تحت بیهوشی کامل انجام می شود. اگر فک بالای بیماری عقب باشد به آن Maxillary deficiency می گویند، در این صورت بیمار باید تحت جراحی قرار گیرد که فک بالا به جلو آورده شود به این نوع جراحی Maxillary advancement می گویند. اگر فک بالا جلو باشد یا به عبارت دیگر بیمار دارای Maxillary protrusion باشد، باید فک بالا به عقب برد شود که به آن جراحی Maxillary set back می گویند. اگر بیمار دارای فک پایین عقب باشد به عبارت دیگر دارای Mandibular deficiency باشد. باید فک پایین با جراحی به سمت جلو آورده شود که به آن جراحی Mandibular advancement می گویند.

اگر بیمار دارای فک پایین جلو باشد به عبارت دیگر دارای Mandibular prognathism باشد تحت جراحی Mandibular set back قرار می گیرد . اگر بیمار دارای Deep bite یا Open bite باشد تحت جراحی Lefort قرار می گیرد. بایستی توجه داشت که این درمان یک درمان تیمی است که بین متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت انجام می شود. مراحل انجام درمان بایستی به طور صحیح انجام شود، در غیر این صورت دستیابی به نتایج مناسب بسیار سخت خواهد بود. درمان های جراحی فک و صورت در گروه درمان های جراحی ساده به حساب می آیند که در اغلب موارد تنها نیاز به یک روز بستری شدن در بیمارستان دارند.

درمان جراحی یا درمان ارتودنسی

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

7 دیدگاه برای “ارتودنسی جراحی یا درمان ارتوگناتیک

 1. Avatar فاطمه غفاری گفت:

  من دندانم را۱۷ سال پیش عصب کشی کردم الان یک خط تیره روی دیواره آن تشکیل شده پزشک گفته باید پست وروکش بشود می‌خوام ببینم اگه روکش نذارم چیمیشه باتوجه به این که دردی نداره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان عصب کشی شده بهتر است روکش شود چون در غیر اینصورت ممکن است تاج دندان شکسته شود

 2. Avatar ملی789 گفت:

  سلام من 20 سالمه برای قک بالای کوچک و گنبدی شکل از دستگاه rpe استفاده میشه ایا؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوید ناهنجاری فک و دندان از هر لحاظ بررسی شود سپس می توان درمان مناسب را به شما پیشنهاد داد با مطب تماس بگیرید و یک وقت مشاوره رایگان بگیرید

  2. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید تا علت دقیق ناهنجاری فک و دندان شما تشخیص داده شود سپس می توان درمان ارتودنسی مناسب و دستگاه مناسب را پیشنهاد داد. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه ارتودنسی بگیرید این معاینه ارتودنسی هزینه ای ندارد

 3. Avatar ریحانه گفت:

  سلام بخشی از کنار فک پایینی ام در زیر ۲ تا دندان عقبی کشیده شده فرو رفته. به نظرم بخاطر تحلیل استخوان باشد. آیا امکان بر طرف کردن تحلیل رفتگی با پی آر اف هست؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید معاینه شوید و علت دقیق تحلیل استخوان فک مشخص شود. بعد از رفع علت می توان نسبت به درمان نیز اقدام کرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *