ارتودنسی, دندان پزشکی ترمیمی

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت دندان ها

ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت دندان ها

بسیاری از بیماران دچار ناهنجاری های دندان، می پرسند که برای بستن فواصل دندانی ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت دندان؟ پاسخ به این سوال، نیاز به کمی توضیح دارد. چرا که دو مقوله ارتودنسی و کامپوزیت از یکدیگر منفک می باشند. این دو روش درمانی در برخی مواقع مکمل یکدیگر هستند. بنابراین بعد از ملاقات با یک متخصص ارتودنسی می توانید تصمیم قطعی بگیرید که ارتودنسی برای ناهنجاری دندان شما بهتر است یا کامپوزیت دندان ها.

تفاوت ارتودنسی با کامپوزیت

ارتودنسی و ارتوپدی دندان و صورت، یکی از 9 تخصص دندانپزشکی است که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا معتبر و مورد قبول قرار گرفته است. دندانپزشکی تخصصی است که با دندان ها، لثه، و مخاط دهان  سرو کار دارد. در حالی که ارتودنسی یک تخصص در دندانپزشکی است که هدف ان  اصلاح وضعیت فک ها، و تنظیم  دندان ها می باشد.

قبل و بعد درمان ارتودنسی و کامپوزیت دندان

 در عین حال از رزین های کامپوزیت یا پرکننده های رنگ دندان، می توان برای پر کردن دندان های جلو یا عقب استفاده کرد. رزین های کامپوزیتی که هم اکنون استفاده می شوند عبارتند از:

 • Bis-GMA (بیس فنول A- گلیسیدیل متاکریلات)
 • TEGMA ، UDMA ، HDDMA
 • مواد پرکننده، به عنوان مثال سیلیس سیلیس (دی اکسید سیلیسیم)
 • نورگیر مصنوعی
 • دی متیل گلیوکسیم

هدف اصلی از قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان ها ، ترمیم دندان های شکسته و پوسیده و تغییر رنگ دندان ها است. کامپوزیت ها با پوشاندن دندان های شکسته و ناقص، می توانند شکل، اندازه و رنگ دندان های شما را تغییر دهند. اما یک عیب مهم این روش این است که برای اصلاح کجی دندان ها و برای جا دادن روکش های دندانی، دندانپزشک باید برخی از دندان های طبیعی شما را بتراشد و گاهی اوقات با گذشت زمان لثه ها عقب می روند و فاصله ای بین روکش ها و خط لثه ایجاد می شود.. از سوی دیگر اجزای بدن را نباید از دست داد به عبارت دیگر اجزای بدن لوازم یدگی نمی باشد و جایگزین ندارد . بنا براین  تراش دندان به صلاح بیمار نیست.

ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت

همچنین کاری که دندانپزشکان عمومی و ترمیمی می توانند با کامپوزیت برای شما انجام می دهند عبارت است از بهبود بیماری های:

 • پوسیدگی دندان
 • درمان کانال های ریشه ای دندان
 • درمان بیماری های لثه
 • اصلاح تاج دندان ها
 • گذاشتن پل
 • روکش دندان
 • سفید کردن دندان ها یا کامپوزیت

اما متخصصین ارتودنسی دندان پزشکان متخصصی هستند که در تنظیم و اصلاح فک و  دندان ها تخصص دارند و خدمات مربوط به موارد زیر را ارائه می دهند:

 • درمان دندانهای نامرتب
 • اصلاح دندانهای شلوغ
 • درمان دندانهای نهفته
 • بستن  فاصله بین دندان ها و دندان های غایب و از دست رفته
 • اصلاح وضعیت فکین و ئرمان انحراف فک
 • اصلاح هر گونه ناهنجاری دندانی فکی

قبل و بعد درمان رنگ و شکل دندان با کامپوزیت

برای بسیاری از بیماران، ارتودنسی نیز می تواند به عنوان یک روش درمان زیبایی دندان تلقی شود. تمیز نگه داشتن دندان های کج و نامرتب دشوار است به علاوه دندان های بسیار کج و به ویژه دندان هایی که از مسیر اصلی خود خارج شده اند؛ می توانند آسیب پذیر تر هم باشند. اگر هم نگران سیم های ارتودنسی هستید؛ به شما این نوید را می دهیم که هم اکنون براکت های ارتودنسی بی رنگ یا نامرئی ای وجود دارند که به آن ها ارتودنسی نامرئی گفته می شود و از نظر ظاهری، بین  براکت های همرنگ دندانها  با دندان های معمولی تفاوتی وجود ندارد. بنابراین ارتودنسی و کامپوزیت دو مقوله جدا از هم می باشند که اولی برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان و دیگری به منظور ترمیم و سفید نمودن دندان ها انجام می شود.

تکمیل ارتودنسی با دندانپزشکی زیبایی

اگر می خواهید لبخند خود را زیبا تر سازید؛ می توانید با کمک سفید کننده های مخصوص دندانی، به لبخند جذاب تری دست پیدا کنید. همچنین می توانید دندان های غیر قابل ترمیم را با ایمپلنت دندان جایگزین و با کمک ارتودنسی، تغییر شکل و اتصالات دندانی را در دندان های بهم ریخته بهبود دهید. برای اکثر مشکلات دندانی معمولاً یک یا چند راه حل وجود دارد و گاهی اوقات دندانپزشکی زیبایی در کنار ارتودنسی انجام می پذیرد. اخیراً، بسیاری از دندانپزشکان از کامپوزیت های روان برای درمان ارتودنسی استفاده می کنند.

درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی

سوالات متداول ارتودنسی و کامپوزیت

1-درمان ارتودنسی دندان ماندگارتر است یا کامپوزیت دندان؟

اگر درمان ارتودنسی را نزد یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه به طور اصولی انجام دهید هیچ وقت بازنمی گردد و مادام العمر خواهد بود. اما کامپوزیت دندان از موادی موقت با طول عمر مشخصی ساخته شده است و مادام العمر نیست. کامپوزیت دندان پس از مدت زمان مشخصی میریزد و از بین می رود و بیمار ناچار است مجدد برای درمان با کامپوزیت دندان اقدام کند.

2-دندانپزشک چه موقع ارتودنسی و چه زمانی کامپوزیت دندان را پیشنهاد می کند؟

درمان ارتودنسی زمانی به کار می رود که بیمار دچار ناهنجاری های فک و دندان مثل دندان های نامرتب و فاصله دندانی و … باشد. اما کامپوزیت برای دندان هایی پیشنهاد می شود که نازک و شکننده، پوسیده، بد رنگ یا آسیب دیده می باشند و یا مشکلات ساختاری داشته باشند.

3-درمان فاصله بین دندان ها با ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت؟

لازم است که بیمار ابتدا به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کند. در بسیاری از موارد ارتودنسی بهترین روش درمان است. تقریبا در اکثر موارد مواقع استفاده از کامپوزیت دندان پیشنهاد نمی شود. زیرا برای استفاده از کامپوزیت لازم است که مینای طبیعی دندان تراشیده شود و دندان های سالم را بهتر است با ارتودنسی حرکت دهیم و فاصله بین دندان ها را با ارتودنسی اصلاح نماییم.

4-هزینه ارتودنسی بیشتر است یا کامپوزیت دندان؟

اغلب افراد می گویند که هزینه ارتودنسی بیشتر از کامپوزیت است اما آنچه که واضح است کامپوزیت دندان یک روش کاملا موقتی است و ارتودنسی دائمی است. از سوی دیگر گذاشتن و برداشتن کامپوزیت به دندانها صدمه می زند.  بنابراین بیمار هر چند وقت یک بار لازم است برای تعویض یا ترمیم کامپوزیت دندان هزینه پرداخت کند. هزینه ارتودنسی دندان طی دوره درمانی به طور اقساط دریافت می شود و شما باید هزینه کامپوزیت را یکجا پرداخت نمایید.

5-آیا از کامپوزیت می توان به جای درمان ارتودنسی استفاده کرد؟

کامپوزیت هیچگاه نمی تواند جایگزین مناسب ارتودنسی شود. زیرا درمان ارتودنسی با حرکت دادن دندان ها یا فکین و یا هردو منجر به اصلاح وضعیت دندان می شود. اما کامپوزیت با اضافه کردن این ماده خارجی به دندان ها انجام می شود. در واقع کامپوزیت تاثیری بر روی موقعیت فکین ندارد و برای اصلاح شکل ظاهری دندان ها انجام می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

29 دیدگاه برای “ارتودنسی بهتر است یا کامپوزیت دندان ها

 1. Avatar شهاب گفت:

  سلام.دندان فک بالای من دندان کناری دندون های نیشم یکم کج شده و اومده روی دندون نیش بنظرتون باید ارتودنسی انجام بدم برا همین یدون دندون یا با کامپوزیت یا روش دیگه حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar رها گفت:

  سلام
  بین دو دندان جلویی فک بالا فاصله هست و پزشک به جای ارتودنسی کامپوزیت رو پیشنهاد دادن نظر شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهترین گزینه برای بستن فاصله دندان ها یا دیاستم درمان ارتودنسی است. برای انجام کامپوزیت مینای دندان باید تراشیده شود ولی در درمان ارتودنسی هیچ گونه آسیبی به دندان وارد نمی شود.

 3. Avatar حنانه گفت:

  سلام خسته نباشید
  چند تا از دندان های جلویی من فاصله دارن و وقتی زه دکتر مراجعه کردم گفتن هم میشه لمینت کرد و هم ارتودنسی چون هزینه لمینت بالا هست ارتودنسی رو انتخاب کردم میخواستم بدونم نمیسه فاصله بین دندان هام رو با کامپوزیت درست کنم که نخواد ارتودنسی انجام بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه بستن فاصله بین دندان ها درمان ارتودنسی است. به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید. برای انجام کامپوزیت مینای دندان تراشیده می شود. ولی برای درمان ارتودنسی به دندان آسیبی وارد نخواهد شد.

 4. Avatar اسماعیلی گفت:

  سلام اقای دکتر من بعد از این که ارتودنسی انجام دادم پزشک معالج روی یکی از دندان های فک بالا و عقب (فکر کنم شماره 6 باشه) مقداری کامپوزیت گذاشتن و گفتن برای این که فک بالایی شما به فک پایین فشار میاره و به براکت های فک پایین اسیب میزنه این کامپوزیت رو میذارم و گفتن به مرور زمان ساییده میشه و میره اما دندان روبروییش در فک پایین درد گرفته و مقداری هم فاصله بین دو فک هست طوری که به هیچ عنوان نمیتونم چیزی بجوم و بخورم. سوالم اینه که میتونم مجددا مراجعه کنم و بخوام کوتاه ترش کنن که حداقل بتونم چیزی بخورم یا این که این فاصله بین دو فک باید باشه؟
  و با توجه به دردی که دندان پایینی داره اصلا کار درستی انجام دادن؟
  و در مورد ساییدگی کامپوزیت حرف درستی زدن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، شما می توانید به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید و کامپوزیت را کوتاه تر کنند. بله، اینکار درست است، طبیعیه . کامپوزیت بین دندان می گذارند تا از آسیب دندان های فک بالا به براکت های فک پایین جلوگیری شود. تا سیم های ارتودنسی نشکند. اگر مشکلی وجود دارد با متخصص ارتودنسی معالج صحبت کنید تا برایتان برطرف کنند.

 5. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من حدود سه ماه میشه که چند تا از دندانهام را کامپوزیت کردم ولی بین این دندان و دندان کناری آن نمیتوانم نخ دندان استفاده کنم (ای کاش درمان ارتودنسی انجام داده بودم) آیا مشکل پیش میاید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کامپوزیت درست و اصولی انجام نشود باعث چنین مشکلاتی برای فرد می شود. حتما در انتخاب دندانپزشک خود دقت لازم را داشته باشید. عدم استفاده از نخ دندان می تواند سبب التهاب لثه و خرابی دندان ها شود.

 6. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر،من دندون هام مشکلی نداشتن ،فقط بین دو دندون جلوم فاصله بود(دیاستم میانی ) الان ارتودنسی انجام دادم،خواستم بدونم بعد از برداشتن براکت ها امکان بازگشت به حالت اول هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برگشت درمان ارتودنسی ممکن است زمانی صورت بگیرد که درمان توسط متخصص ارتودنسی صورت نگرفته باشد. بدلیل ماهیت پیچیده درمان ارتودنسی، طرح درمان ارتودنسی بسیار مهم است. حتما برای درمان ارتودنسی دندان هایتان به یک متخصص ارتودنسی مجرب و ماهر مراجعه نمایید.

 7. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام. دندانی که فک جوش شده هنگام کشیدن دندان ممکن است مقداری از استخوان فک نیز خارج گردد. نگران نباشید مشکلی نیست.

 8. Avatar زهرا ملایی گفت:

  باسلام وقت بخیرجناب آقای دکتر چندقت پیش دندان کشیدم ودکتر بخاطر فاصله دندانهایم بهم پیشناد دادن که روکش کنم ولی من میخواستم کامپوزیت انجام بدم دکترگفتن عمرکامپوزت کم هستش ودندانهای سالم من را تراشیدن وقالب گرفتن حالا۵واحدازدندانهای فک بالارو برام روکش کردن ولی اصلاراضی نیستم این ۵واحددندان خیلی بزرگ هستن وبه فک پایین خیلی فشارمیارن اصلاجفت نمیشن وبادندانهای بالایی اصلا هماهنگ نیستن وبه رنگ زرد هستن میخوام به دکتردندانپزشگ مراجعه کنم که روکش رو بردارن آیا میتونن دومرتبه روکش رو به لابلاتوار بفرستن تا هم تعمیربشه وهم رنگ دندان سفیدبشه آیا برای منهم هزینه دارد ممنون میشم اگه راهنمایی کنیدباتشکر🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید با متخصص معالج خود هماهنگ نمایید اگر روکش دندان به لابراتوار داده و تعویض گردد قاعدتا هزینه از شما دریافت می شود.

 9. Avatar دریاا❤ گفت:

  باسلام دخترمن الان هفت ساله ست چهارتا دندون جلو ازفک بالا و چهاردتدون جلو فک پایین رو کامل دراورده اما چون دندونهای شیریش خیلی ریزو کوچیک بوده و دندونهای ثابتش بزرگ بود مجبورشدیم چهارتا دندون نیش ش رو بکشیم تا جا برای رشد دندونهای ثابتش باشه الان چهارتا دندونهای جلوی فک بالاییش خیلی فاصله دار هست و باز جا برای دراومدن دندون نیش نداره شما پیشنهاد ارتودنسی میدید؟چه سالی باید ارتودنسی بشه که به مشکل برنخوره چون من خوندم هشت سالگی دندون نیش درمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar راضیه جم گفت:

  سلام و وقت بخیر…
  در ارتودنسی دندان بلند هم میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar راضیه جم گفت:

    چشم… فقط میخوام بدونم در کل امکان بلند شدن دندان هم هست یا خیر؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، با ارتودنسی می توان دندان را از فک به بیرون هدایت کرد. ولی به شرایط دندان، دندان های مجاور دارد. باید دندان ها معاینه شود تا براساس شرایط به شخص راهنمایی لازم داده شود.

 11. Avatar مهدیه گفت:

  با سلام ببخشید من در 14 سالگی ارتودنسی انجام دادم و در عرض 5 ماه دندانپزشک تشخیص داد ک باید برداره و کارش تموم شد. یه روکش شفاف دادن که یکسال استفاد کنم اما الان بعد از شیش سال هنوز وقتی روکش و برمیدارم ب حالت قبل برمیگردن مثلا یه روز بعد از برداشتن،تغییرات رو میشه دید میخواستم بپرسم صلاح میدونید چ پروسه ای رو در پیش بگیرید؟ ایا باید دوباره ارتودنسی شه؟ ضمنا فک بالای منم یه مقدار جلو هست ولی با اون ارتودنسی تغییری ایجاد نشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان برای درمان دندان های شما درست انجام نشده است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، طول درمان ارتودنسی جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar امیر گفت:

  با سلام میخواستم بدونم جراحی دندان عقل نهفته هم انجام میدین شما و اینکه هزینش حدودی چه قدر هست؟
  و اگر خیر ممنون میشم متخصص لطف کنید معرفی بفرمایید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله جراحی دندان نهفته در مطب انجام می شود. مطب پذیرای شماست. هزینه درمان بستگی به شرایط دندان، موقعیت دندان و دندان های مجاور، رادیوگرافی دندان دارد. باید از دندان معاینه انجام گیرد، سپس هزینه درمان به شما داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar پریا گفت:

    سلام اقای دکتر ببخشید هایرکس چند ماه باید تو دهانمون باشه ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه از دندان ها انجام گیرد بر اساس شرایط دندان ها، فکین، رادیوگرافی فرد و … به شما اطلاعات داده می شود.

     1. Avatar پریا گفت:

      خیلی ممنون

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      درود و سپاس بر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *