ارتودنسی, دندان پزشکی ترمیمی

ارتودنسی با ونیر

ارتودنسی با ونیر

ارتودنسی یکی از روش های درمانی در دندانپزشکی می باشد که با کمک آن می توان عدم هماهنگی بین دو فک و دندان ها و جفت نشدن آنها را از بین برد. زیرا در ارتودنسی به نوعی به زیبایی ظاهری بیماران هم اضافه خواهد شد، این روش را نوعی عملیات زیبایی نیز می دانند. ارتودنسی با ونیر نوعی درمان است که به منظور اصلاح وضعیت ظاهری دندان های شکسته، ترک خورده و دارای لک دائم استفاده می شود.

آیا ارتودنسی با ونیر امکانپذیر است؟

برخی بیماران قبل از انجام درمان ارتودنسی دارای دندان های ونیر شده می باشند. متخصص ارتودنسی با در نظر گرفتن شرایط خاص این دندان ها نسبت به درمان و ارتودنسی آنها اقدام می نماید. اگر برخی از دندان ها نیاز به درمان با ونیر داشته باشند معمولا در انتهای درمان ارتودنسی این عملیات انجام می شود.

سفید کردن دندان با استفاده از ونیر

ونیر نوعی ماده است که توسط دندانپزشک فرم داده می شود و به عنوان ماده ترمیم کننده بر روی دندان ها قرار داده می شود. این روش تقریبا مشابه لمینت بوده اما با این تفاوت که هزینه کمتری دارد. ونیر می تواند مشکلات شکستگی دندان و نازیبایی رنگ دندان ها را بپوشاند و می تواند دندان ها را سفید و سالم و یکدست نشان دهد.

کاربرد ارتودنسی با ونیر

از ماده ترمیم کننده ونیر برای تصحیح تغییر رنگ دندان و سفیدتر شدن آن ها، تصحیح عدم هماهنگی رنگ دندان ها، ترک دندان و یا پریدگی آن، استفاده می شود. موقعیت قرارگیری دندان ها را می توان با ارتودنسی ثابت اصلاح کرد و دندان های کج و به هم ریخته را با ارتودنسی ردیف و منظم نمود. به علاوه مشکلات فکی بیماران را نمی توان با انجام عملیات ونیر پوشاند و لازم است که درمان ارتودنسی یا ارتوسرجری برای درمان قطعی مشکلات فکی انجام شود.

انواع ونیر دندان

ونیر دندان دو نوع مختلف دارد. ونیر سرامیکی و کامپوزیت رزینی. ونیر سرامیکی یا پورسلین همانند خود دندان طراحی شده است و مثل یک قالب بر روی دندان قرار می گیرد و جلوی دندان را می پوشاند. این قالب منحصر به یک نوع دندان می باشد و به شکل سفارشی آماده می شود.

کامپوزیت رزینی قالبی نبوده و فقط به شکل تک لایه می باشد و روی دندان را می پوشاند. این پوشش توسط دندانپزشک، شکل داده می شود تا به حالت مد نظر دندانپزشک برسد. نکته مهم اینکه ونیر سرامیکی به نام لمینت شناخته می شود و هزینه آن تقریبا دو برابر کامپوزیت رزینی می باشد.

ارتودنسی با ونیر چگونه انجام می شود؟

اگر دندان های نامرتبی دارید متخصص ارتودنسی ابتدا دندان های شما را با دستگاه ارتودنسی ردیف و منظم می نماید. در انتهای درمان ارتودنسی متخصص به شما می گوید که چه دندان هایی را لازم است تحت درمان و اصلاح با ونیر قرار دهید. دندانپزشک برای اینکه ونیر و قالب ضخیم آن بتواند بر روی سطح دندان به خوبی جایگذاری شود، سطح مینای دندان را صیقل داده تا سطحی صاف و هم تراز در همه قسمت های دندان بوجود بیاید. این مرحله می تواند همراه با بی حسی باشد.

ونیرهای سرامیکی با توجه به رنگ دندان بیمار و شکل و ابعاد آن به شکل سفارشی طراحی می شوند و وقتی دندانپزشک و بیمار از همه جنبه های دندان ها راضی بودند، دندان با مواد تمیزکننده شیمیایی پاکسازی شده و ونیر با چسب به دندان چسبانده خواهد شد.

ارتودنسی دندان و یک دندان که نیازمند ونیر است

برخی از بیماران علاوه بر ارتودنسی نیاز به ونیر دندان نیز دارند

چه کسانی می توانند از ونیر استفاده کنند؟

در نظر داشته باشید که ونیر دندان نمی تواند جلو و عقب بودن دندان ها و یا فکین را درمان کند. برای دندان هایی که تغییر رنگ داده اند و یا لب پریده هستند و شکسته و دچار ترک خوردگی می باشند می توانید از این روش زیبایی برای اصلاح این مشکلات استفاده کنید.

بیمارانی که دچار بیماری های لثه هستند و یا دندان های پوسیده دارند؛ قبل از انجام ونیر و کامپوزیت لازم است که تحت درمان جهت رفع مشکلات لثه قرار بگیرند.

سؤالات متداول ارتودنسی با ونیر

1-ونیر بهتر است یا کامپوزیت؟

اگر دندان دچار تغییر رنگ زیاد و یا شکستگی باشد بهتر است از روش ونیر سرامیکی (لمینت) استفاده شود اما اگر مشکل دندان جزئی باشد می توان از کامپوزیت سود برد.

2-ماندگاری روش ونیر دندان چقدر است؟

اگر این روش به درستی اجرا شود و مواد مرغوبی در انجام ونیر به کار گرفته شود، روشی ماندگار می باشد. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان و رژیم غذایی بیمار هم می تواند در میزان ماندگاری ونیر دندان بسیار مؤثر باشد.

3-آیا انجام ونیر دندان در دوران بارداری ممنوعیت دارد؟

خیر. این روش ها بی خطر بوده و حتی می توان در سه ماهه دوم بارداری هم از خدمات زیبایی ونیر سود برد. اما فراموش نکنید که به دندانپزشک خود اطلاع دهید که باردار هستید.در زمان بارداری تجویز رادیوگرافی ممنوع است.

4-آیا ونیر مانع از پوسیدگی دندان می شود؟

توجه داشته باشید که دندان های سالم، طبیعی و بدون مشکل ظاهری را نباید به بهانه حفاظت از پوسیدگی، ونیر کنید. این روش ترمیمی می تواند از پوسیدگی دندان های شکسته و آسیب دیده جلوگیری نماید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “ارتودنسی با ونیر

 1. Avatar حسین حاجی پور نسب گفت:

  با سلام تا چه سنی امکان جابه جایی فک با ارتودنسی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 2. Avatar خدیجه گفت:

  سلام اقای دکتر لثه من در محل اتصال به لپ عفونت کرده و حالا عصب کشی کرده و پانسمان کردن ولی با وجود مصرف انتی بیوتیک و عصب کشی چرک تخلیه نمیشود چکار باید بکنم عفونت و بادکردن درست در محل اتصال لثه به لپ هست نه روی لثه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص باتجربه و خوب مراجعه شود تا بطور کامل عفونت خارج گردد.

 3. Avatar صادقی گفت:

  ببخشید هزینه ونیر چقدر میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حضوری به متخصص مراجعه نمایید سپس بعد از معاینه دندان راهنمایی ها و هزینه داده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *