ارتودنسی ثابت, درمان ارتودنسی

ارتودنسی با روش دیمون

ارتودنسی دیمون

یکی از جدیدترین روش های درمان ارتودنسی دیمون است . به طور معمول می بایست با استفاده از کش های بسیار کوچک سیم را به براکت های ارتودنسی متصل نمود ولی در روش دیمون از براکت هایی با قابلیت باز و بسته شدن کشویی استفاده می شود در سیستم دیمون (Damon) از طریق مکانیسم قفل و بستی که در آنها تعبیه شده است سیم به براکت متصل می شود.

سیستم دیمون به گونه ای است که دیگر نیاز به کشهای کوچک در اطراف هر براکت نیست و در نتیجه بیمار می تواند به راحتی اطراف سیم و براکت ها را تمیز کند. در حالی که در روش های معمول ارتودنسی میکرو ارگانیسمها به راحتی می توانند در اطراف کش ها تجمع نمایند و رعایت بهداشت را به ویژه برای کودکان کم سن دچار مشکل می کند. در این سیستم بهداشت اطراف براکت ها بهبود یافته و معضل تغییر رنگ کش های دور براکت از بین رفته است.

براکت دیمون

مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

کاهش تعداد مراجعات به متخصص ارتودنسی

از آنجایی که در ارتودنسی دیمون دیگر نیازی به لیگاتور های الاستیکی نیست، در نتیجه به تنظیمات کمتری نیاز پیدا خواهد کرد. این امر به کاهش تعداد مراجعات بیمار به متخصص ارتودنسی منجر خواهد شد.

با توجه به این طراحی منحصر به فرد، بیمار می تواند دندان های خود را به موقعیت های صحیح آن با شیوه ای راحت تر نسبت به براکت های سنتی حرکت دهد. ارتودنسی دیمون از لحاظ زیبایی نسبت به براکت های فلزی سنتی کمتر قابل توجه می باشد. همچنین ارتودنسی دیمون دارای سیستم آسان تری برای تمیز نگه داشتن است.

مقرون به صرفه بودن

ارتودنسی دیمون یک سیستم نسبتا جدید می باشد که هزینه گرانتری را در مقایسه با ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی معمولی دارا می باشد اما مزایای دیگر ارتودنسی دیمون باعث شده که این روش مقرون به صرفه باشد زیرا تعداد جلسات معاینه ارتودنسی کاهش می یابد.

اصطکاک کمتر

از آنجایی که هیچ نوع اصطکاکی با حذف استفاده از لیگاتور های الاستیکی وجو ندارد، دندان های فرد می توانند آزادانه حرکت کنند. بنابراین امکان هرگونه سایش و فرسودگی به طور کامل حذف خواهد شد.

کاهش طول درمان ارتودنسی

در ارتودنسی دیمون طول درمان ارتودنسی کاهش داده می شود. طی مطالعاتی که انجام شده است به طور معمول می توانیم چیزی حدود 6 ماه کاهش زمان را مشاهده کنیم. هنگامی که میزان اصطکاک میان دندان ها کم می شود این امر تا حدی بر کاهش یافتن زمان درمان نیز اثر می گذارد.

تجربه درد کمتر

با توجه به سنجش میزان درد در ارتودنسی دیمون نتایج حاصله نشان داده است که بیماران درد بسیار کمتری را به نسبت سایر روش های دیگر تحمل می کنند.

افزایش سلامت دهان و دندان

در براکت های معمولی باکتری ها و پلاک های بیشتری جمع آوری می شود و کش ها نیز اغلب با مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف رنگی خواهند شد. با حذف این کش ها در سیستم دیمون می توان سلامت دهان و دندان را در حین درمان ارتودنسی افزایش داد و لبخند سالم تری داشت.

نتایج فوق العاده

نتایج حاصل از ارتودنسی دیمون بسیار عالی و رضایت بخش است. حتی بیماران می توانند نتایجی بهتر و سریع تر و البته با درد و عوارض جوانبی کمتر را طی این روش مشاهده کنند. ارتودنسی دیمون به عنوان یک تکنولوژی پیشرفته شناخته شده است که دندان ها را بهتر از روش های سنتی حرکت داده و به تعدیل کمتری نیاز دارد.

سیستم دیمون روش درمانی بالینی است که به خوبی دندان ها را تنظیم کرده و سبب زیباتر شدن صورت و لبخند فرد می شود. با استفاده از ارتودنسی دیمون، بیماران می توانند نتیجه نهایی فوق العاده ای را به دست آورند و سریع تر به درمان خود پایان دهند.

ارتودنسی دیمون

مقایسه نکات ضعف و قوت ارتودنسی دیمون

در رابطه با سیستم دیمون (Damon) با ید گفت تبلیغات بسیاری از جمله عدم نیاز به درآوردن دندانها، کاهش طول درمان، افزایش فاصله بین ویزیت های بیمار، کاهش درد بیمار شده است ولی باید گفت تمام این موارد بستگی به نوع ناهنجاری، سن مراجعه، شدت مشکل بیمار و بسیاری از فاکتورهای بیولوژیک دارد که از هر بیمار به بیمار دیگر متغییر است و در هنگام معاینه بیمار توسط متخصص ارتودنسی مشخص می شود که بیمار نیاز به درآوردن دندان دارد یا ندارد و طول مدت درمان چقدر است. در حقیقت تصمیم گیری نهایی در خصوص نیاز یا عدم نیاز به در آوردن دندان جهت ارتودنسی بر عهده ابزار درمان نیست بلکه بر اساس شرایط بیمار و صلاحدید متخصص ارتودنسی خواهد بود. تا به امروز به رغم پیشرفت هایی که در ابزارهای درمانی صورت گرفته است، هنوز ابزار درمانی که بتواند مدت زمان درمان را به صورت قابل توجهی کاهش دهد، ابداع و معرفی نشده است. در رابطه با کاهش طول مدت درمان با این سیستم مقالات ضد و نقیض زیادی وجود دارد، در رابطه با کاهش میزان درد ارتودنسی با استفاده از سیستم دیمون باید گفت در چند روز اول بعد از گذاشتن سیم های ارتودنسی مقداری درد و ناراحتی جزئی وجود دارد. بنابراین تفاوت چشمگیری در مقدار درد با استفاده از سیستم دیمون و روش های استاندارد معمول وجود ندارد. تمام ادعاهایی که در رابطه با یک محصول جدید ارائه می شود هنگامی از نظر متخصصان ارتودنسی تائید می شود که تحقیقات معتبر از سوی مراکز علمی آنها را تایید نماید. ادعاهایی که بدون در نظر گرفتن تحقیقات معتبر از سوی مراکز علمی معتبر ارائه شوند، صحیح نمی باشند. در بسیاری از مقالات تفاوت معنی داری در ادعاهای اشاره شده بین دستگاه دیمون و سایر دستگاههای دیگر وجود ندارد.

مزایای ارتودنسی دیمون

مشورت با پزشک و بهره مندی از مزایای ارتودنسی دیمون

شما می توانید جهت بهره مندی از مزایای ارتودنسی دیمون با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید تا تعیین کند آیا این سیستم برای شما مناسب است یا خیر؟ در واقع تمام متخصصین ارتودنسی در صدد هستند تا با اجرای بهترین روش های ارتودنسی ارزش زمان و هزینه بیماران را حفظ کرده و یک لبخند زیبا و جذاب را به آن ها هدیه دهند.

سوالات متداول ارتودنسی به روش دیمون

1-تفاوت ارتودنسی دیمون با ارتودنسی ثابت سنتی در چیست؟

بریس هاس ارتودنسی دیمون به طول خودکار بسته می شوند. اما برای بستن و محکم کردن بریس های ارتودنسی ثابت سنتی نیاز به مراجعه های متعدد به متخصص ارتودنسی می باشد. سیستم ارتودنسی دیمون با استفاده از مکانیسم کشویی به تدریج سفت می شود تا دندان های شما صاف و مرتب شود.  در بسیاری از موارد این روش درمانی می تواند باعث راحتی و درد کمتری شود.

2-انواع ارتودنسی دیمون چیست؟

همانطور که ارتودنسی ثابت سنتی در جنس ها و آلیاژهای مختلف در دسترس مصرف کنندگان می باشد ارتودنسی دیمون نیز جنس های مختلفی دارد. در این میان ارتودنسی دیمون شفاف و سرامیکی بیشترین طرفدار را دارد. زیرا زمانی که بر روی دندان ها قرار می گیرد کمترین میزان جلب توجه را دارد.

3-ارتودنسی دیمون چقدر سریعتر از ارتودنسی ثابت سنتی کار می کند؟

قرار نیست از ارتودنسی دیمون توقع معجزه داشته باشید. اما آنچه که درباره این نوع ارتودنسی مهم است کارایی و سرعت بالاتر آن نسبت به روش های سنتی است. زیرا نیازی به مراجعات مکرر به ارتودنتیست ندارد. سرعت حرکت دادن دندان ها در طول هر ماه محدودیت هایی دارد و با ارتودنسی دیمون نمی توان طول درمان ارتودنسی را به کمتر از 6 ماه تغییر داد.

4-آیا ارتودنسی دیمون نیاز به پاور چین یا زنجیر ارتودنسی دارد؟

همانطور که قبلا اشاره شد ارتودنسی دیمون به طور اتومات عمل می کند و نیازی به زنجیر یا حتی رابربند ندارد. این در حالی است که برای محکم کردن و حرکت دادن ارتودنسی ثابت سنتی نیاز به رابربند و زنجیر می تواند امری ضروری باشد.

5-برای ویزیت ارتودنسی دیمون هر چند وقت یک بار باید به ارتودنتیست مراجعه کرد؟

معمولا هر 6 الی 10 هفته یک بار نیاز است که برای ارتودنسی دیمون به متخصص ارتودنسی خود مراجعه کنید. این در حالی است که برای ویزیت ارتودنسی ثابت سنتی باید هر ماه به ارتودنتیست مراجعه کنید.

6-ارتودنسی دیمون بهتر است یا اینویزیلاین؟

به طور معمول ارتودنسی ثابت موثرتر و سریعتر از ارتودنسی متحرک مثل اینویزیلاین می باشد. به علاوه ارتودنسی دیمون از جمله ارتودنسی های ثابت با بالاترین میزان بازدهی می باشد. تنها مزیت اینوزیلاین نسبت به ارتودنسی دیمون این است که بیمار راحت تر است و می تواند در صورت نیاز ارتودنسی اینویزیلاین را از دهان خود خارج کند. هر چند که همین کار منجر به طولانی تر شدن دوره درمان ارتودنسی با ارتودنسی متحرک اینویزیلاین می گردد.

7-آیا ارتودنسی دیمون نیاز به رابربند و کش ارتودنسی دارد؟

براکت های ارتودنسی دیمون کاملا خودکار عمل می کنند و نیازی به رابربند و کش ارتودنسی ندارند. ارتودنسی دیمون از گیره ها و براکت های موثری ساخته شده است که به آرامی دندان ها را به موقعیت مناسب حرکت می دهد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “ارتودنسی با روش دیمون

 1. Avatar طاهره جعفری گفت:

  سلام و احترام جناب دکتر.
  یک سوال: من مجبور به مهاجرت شدم و درمان ارتودنسی م در ایران ناتمام موند(کاندید ارتوسرجری هستم بخاطر مشکل انحراف فک و رابطه نامناسب فکی و دندانی). اینجا که خواستم ادامه بدم دکتر میگه باید سیستم ارتودنسی‌ت رو از ارتودنسی معمولی به سیستم دیمون تغییر بدی، بنظرتون ایا منطقی و ضروری هست این کار؟ به نظر من صرفا برای افزایش هزینه‌ست.ممنون از نظرتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نیازی به تغییر سیستم ارتودنسی سنتی به ارتودنسی دیمون نیست. بهتر است ارتودنتیست دیگری را برای ادامه درمان در کشوری که هستید انتخاب نمایید.

 2. Avatar تینا قاضی مرادی گفت:

  سلام هزینه ارتودنسی های معمولی با ارتودنسی دیمون تفاوت دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. هزینه ارتودنسی با روش دیمون بالاتر از هزینه ارتودنسی با روش های سنتی است.

 3. Avatar تینا گفت:

  سلام، آقای دکتر میشه برای من ارتودنسی دیمون گذاشته بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar امیر گفت:

  ایا برای کسانی که ساکن ایران نیستند این امکان وجود داره که از سرویس شما استفاده کنند؟ پس از نصب چند وقت یکبار باید ویزیت شد؟ ایا امکانش هست که کلینیک دیگری کار پیگیری رو انجام بده؟ ببخشید سوالات زیاد شد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. ماه یکبار باید توسط متخصص ارتودنسی ویزیت انجام شود.

   1. Avatar بارنابیا گفت:

    سلام،ببخشید من دندونام نیاز به ارتودنسی از عقب داره،برای عقب هم از همین روش ارتودنسی دیمون باید پیش برم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی دیمون، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.

 5. Avatar مرضیه گفت:

  سلام من از ارتودنسی دیمون استفاده کردم خواستم بپرسم ایا ممکنه طول درمانم کمتر باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، کاهش طول درمان در ارتودنسی با روش دیمون کمتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *