ناهنجاری های فک

ارتودنسی انحراف چانه

ارتودنسی انحراف چانه

به عدم تقارن صورت، در ناحیه تحتانی فک پایین یا سمفیز ، انحراف چانه گفته می شود. در این مواقع متخصص ارتودنسی ماهر می تواند درمان ارتودنسی چانه را با توجه به شرایط اختصاصی بیمار طرح ریزی کند. مشکلات مفصل گیجگاهی فکی نیز می تواند منجر به بروز انحراف چانه شود. ناهنجاری های اسکلتی، سابقه ضربه در صورت  نیز می توانند باعث انحراف فک پایین می شوند.

دلایل به وجود آمدن انحراف چانه می تواند از بدو تولد یا به طور اکتسابی باشد. وقتی فک دچار شکستگی شود و به طرز نامناسبی جوش بخورد انحراف چانه از نوع اکتسابی به وجود می آید. همچنین گاهی ممکن است عضله یک سمت صورت ضعیف باشد که در این صورت انحراف چانه در آن سمت به وجود می آید. اگر بیماری دارای کراس بایت خلفی باشد که به موقع درمان نشود، می تواند منجر به انحراف چانه شود.

درمان ارتودنسی انحراف چانه

درمان ارتودنسی انحراف چانه

درمان ارتودنسی انحراف چانه

برای درمان انحراف چانه در دوران کودکی از درمان هایی از جمله: تصحیح کراس بایت خلفی با ارتودنسی استفاده می شود. همچنین استفاده از دستگاه هیبرید فانکشنال نیز در بهبود انحراف چانه مفید می باشد.

در صورتیکه انحراف چانه در دوران کودکی به درستی توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده شود درمان ارتودنسی انحراف چانه توسط بهترین متخصص ارتودنسی امکانپذیر است. در نظر داشته باشید درمان ارتودنسی انحراف چانه بعد از سن بلوغ به تنهایی نمی تواند مشکل انحراف چانه را برطرف کند و حتما باید از درمان جراحی هم استفاده شود. در این مواقع انجام ارتوسرجری تحت نظر ارتودنتیست معالج انجام می شود.

بنابراین بیمارانی که انحراف چانه فرزندانشان توسط ارتودنتیست تشخیص داده می شود باید سعی کنند درمان ارتودنسی انحراف چانه را از همان سنین قبل از بلوغ آغاز کنند. بدین ترتیب کودک آنها در بزرگسالی نیازی به جراحی و ارتوسرجری نخواهد داشت. به علاوه وقت و هزینه کمتری برای درمان انحراف چانه بیمار صرف خواهد شد.

مراحل ارتودنسی انحراف چانه همراه با جراحی

بیمارانی که مشکل انحراف چانه دارند ابتدا توسط ارتودنتیست و سپس توسط جراح فک و صورت معاینه می شوند. پس از عکس برداری های لازم برای آگاهی متخصص از میزان انحراف و عوامل به وجود آورنده انحراف، طرح درمان مناسب توسط متخصص ارتودنسی ارائه می شود. قبل از عمل جراحی باید درمان ارتودنسی انحراف چانه جهت آماده کردن فک و دندان برای عمل جراحی انجام شود. این نوع درمان ارتودنسی انحراف چانه با ارتودنسی های معمول بسیار متفاوت می باشد.

بعد از انجام درمان ارتودنسی انحراف چانه، جهت متقارن سازی فک و بهبود وضعیت آن جراحی استخوانی فک انجام می شود. در این جراحی ممکن است از پیوند استخوان نیز استفاده شود.

قبل و بعد از جراحی انحراف چانه

قبل و بعد از جراحی انحراف چانه

جراحی انحراف چانه

اگر درمان ارتودنسی انحراف چانه به طور دقیق و توسط بهترین متخصص ارتودنسی انجام شود می تواند به عمل جراحی و همچنین بهبودی بعد از عمل بسیار کمک کند. بعد از انجام جراحی فک یک دوره کوتاه ارتودنسی برای تکمیل درمان لازم است .

پس دقت داشته باشید برای درمان انحراف چانه به یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه مراجعه کنید و برای اجتناب از انجام جراحی فک و ارتوسرجری از همان دوران قبل از بلوغ نسبت به شروع ارتودنسی انحراف چانه اقدام کنید.

سوالات متداول درمان ارتودنسی انحراف چانه

1-آیا انحراف چانه با کمک ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی بهبود می یابد؟

خوشبختانه، رشته دندانپزشکی همیشه در حال پیشرفت است. انحراف چانه با کمک درمان های ارتوپدیک فک و صورت در سن قبل از بلوغ با ارتودنسی و بدون جراحی  با کمک متخصص ارتودنسی ماهر قابل اجرا است و نتایج درمانی شگفت انگیزی را در بر دارد.

2-آیا درمان های ارتودنسی  می توانند به درمان انحراف چانه کمک کنند؟

بله، ارتودنسی در سنین قبل از بلوغ برای رفع عدم انطباق دندان ها یا فکین، یا تصحیح رشد نامتوازن فک بالا و پایین توصیه می شود، با این حال، توجه به این نکته مهم است که همیشه اصلاح چانه ضعیف یا فرو رفته فقط از طریق مراقبت های ارتودنسی امکان پذیر نیست.

3-آیا درمان ارتودنسی انحراف چانه، می تواند شکل صورت را تغییر دهد؟

قطعا درمان ارتودنسی در سنین قبل از بلوغ و درمان ارتودنسی به همراه جراحی در سنین بعد از بلوغ که برای تصحیح انحراف چانه استفاده می شود قطعا باعث .تغییر صورت و ایجاد زیبایی دلخواه می شود

4-آیا درمان ارتودنسی انحراف چانه فقط دندان ها را صاف می کند؟

خیر، درمان ارتودنسی یک علم و تکنولوژی فراتر از صاف کردن دندان ها می باشد. با قرار گرفتن دندان ها و فک ها در یک راستا، براکت ها می توانند تاثیر مثبتی بر شکل و ویژگی های صورت شما داشته باشند. حرکت استخوان فکین در سنین قبل از بلوغ  با دستگاه های ارتودنسی امکانپذیر است.

5-آیا جراحی و ارتودنسی همزمان با هم برای اصلاح انحراف چانه پیشنهاد می شود؟

با توجه به اینکه ارتودنسی و جراحی در بیماران با انحراف چانه می توانند مکمل یکدیگر باشند، این دو عمل با هم چهره ی جذابی را برای شما ایجاد می کنند. هرچند که اگر در سنین پایین برای ارتودنسی انحراف چانه اقدام کنید دیگر نیازی به جراحی چانه و فک ندارید.

6-انحراف چانه ذاتی است یا اکتسابی؟

انحراف چانه فک پایین معمولا اکتسابی است که بر اثر شکستگی و جوش خوردن نامناسب استخوان به وجود آمده است. اما برخی نوزادان از همان بدو تولد با انحراف چانه به دنیا می آیند. در این مواقع به والدین توصیه می شود کودکان خود را در سن 8 یا 9 سالگی به نزد متخصص ارتودنسی حاذق ببرند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “ارتودنسی انحراف چانه

 1. Avatar rahelh گفت:

  سلام من فک بالام دوتادندان خرگوشی وجلو هست وصورتم نامتقارنه کج نیست ولی یک طرف صورتم کمی تپلو تر هست
  میشه راهمنایی کنید برای معالجه درضمن ۲۵ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar محمد حسین گفت:

  سلام برای کسایی ک بین 17 تا 20 سالشونه حتما باید عمل بشن یا همون اورتودنسی خالی جواب میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بستگی به ناهنجاری دندانی و فکی دارد. برای هر شخص بستگی به ناهنجاری طرح درمان فرق دارد.

   1. Avatar محمد حسین گفت:

    جناب دکتر میخواستم بدونم دندونم تقریبا خوبه مشکلم بیشتر واسه فک پایین یا چونه هستش که یه مقداری باید بیشتر باشه. یه جورایی نه برجستگی داره نه فرو رفتگی از نیمرخ مثل یه خط صاف میمونه
    پس گفتید با اورتدنسی نمیشه درستش کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *