ناهنجاری های فک

ارتودنسی انحراف چانه

قبل و بعد از ارتودنسی انحراف چانه

به عدم تقارن صورت، در ناحیه تحتانی فک پایین یا سمفیز ، انحراف چانه گفته می شود. در این مواقع متخصص ارتودنسی ماهر می تواند درمان ارتودنسی چانه را با توجه به شرایط اختصاصی بیمار طرح ریزی کند. مشکلات مفصل گیجگاهی فکی نیز می تواند منجر به بروز انحراف چانه شود. ناهنجاری های اسکلتی، سابقه ضربه در صورت  نیز می توانند باعث انحراف فک پایین می شوند.

دلایل به وجود آمدن انحراف چانه می تواند از بدو تولد یا به طور اکتسابی باشد. وقتی فک دچار شکستگی شود و به طرز نامناسبی جوش بخورد انحراف چانه از نوع اکتسابی به وجود می آید. همچنین گاهی ممکن است عضله یک سمت صورت ضعیف باشد که در این صورت انحراف چانه در آن سمت به وجود می آید. اگر بیماری دارای کراس بایت خلفی باشد که به موقع درمان نشود، می تواند منجر به انحراف چانه شود.

درمان ارتودنسی انحراف چانه

درمان ارتودنسی انحراف چانه

درمان ارتودنسی انحراف چانه

برای درمان انحراف چانه در دوران کودکی از درمان هایی از جمله: تصحیح کراس بایت خلفی با ارتودنسی استفاده می شود. همچنین استفاده از دستگاه هیبرید فانکشنال نیز در بهبود انحراف چانه مفید می باشد.

در صورتیکه انحراف چانه در دوران کودکی به درستی توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده شود درمان ارتودنسی انحراف چانه توسط بهترین متخصص ارتودنسی امکانپذیر است. در نظر داشته باشید درمان ارتودنسی انحراف چانه بعد از سن بلوغ به تنهایی نمی تواند مشکل انحراف چانه را برطرف کند و حتما باید از درمان جراحی هم استفاده شود. در این مواقع انجام ارتوسرجری تحت نظر ارتودنتیست معالج انجام می شود.

بنابراین بیمارانی که انحراف چانه فرزندانشان توسط ارتودنتیست تشخیص داده می شود باید سعی کنند درمان ارتودنسی انحراف چانه را از همان سنین قبل از بلوغ آغاز کنند. بدین ترتیب کودک آنها در بزرگسالی نیازی به جراحی و ارتوسرجری نخواهد داشت. به علاوه وقت و هزینه کمتری برای درمان انحراف چانه بیمار صرف خواهد شد.

مراحل ارتودنسی انحراف چانه همراه با جراحی

بیمارانی که مشکل انحراف چانه دارند ابتدا توسط ارتودنتیست و سپس توسط جراح فک و صورت معاینه می شوند. پس از عکس برداری های لازم برای آگاهی متخصص از میزان انحراف و عوامل به وجود آورنده انحراف، طرح درمان مناسب توسط متخصص ارتودنسی ارائه می شود. قبل از عمل جراحی باید درمان ارتودنسی انحراف چانه جهت آماده کردن فک و دندان برای عمل جراحی انجام شود. این نوع درمان ارتودنسی انحراف چانه با ارتودنسی های معمول بسیار متفاوت می باشد.

بعد از انجام درمان ارتودنسی انحراف چانه، جهت متقارن سازی فک و بهبود وضعیت آن جراحی استخوانی فک انجام می شود. در این جراحی ممکن است از پیوند استخوان نیز استفاده شود.

جراحی انحراف چانه

اگر درمان ارتودنسی انحراف چانه به طور دقیق و توسط بهترین متخصص ارتودنسی انجام شود می تواند به عمل جراحی و همچنین بهبودی بعد از عمل بسیار کمک کند. بعد از انجام جراحی فک یک دوره کوتاه ارتودنسی برای تکمیل درمان لازم است .

پس دقت داشته باشید برای درمان انحراف چانه به یک متخصص ارتودنسی ماهر و باتجربه مراجعه کنید و برای اجتناب از انجام جراحی فک و ارتوسرجری از همان دوران قبل از بلوغ نسبت به شروع ارتودنسی انحراف چانه اقدام کنید.

قبل و بعد از جراحی انحراف چانه

قبل و بعد از جراحی انحراف چانه

سوالات متداول درمان ارتودنسی انحراف چانه

1-آیا انحراف چانه با کمک ارتودنسی و بدون نیاز به جراحی بهبود می یابد؟

خوشبختانه، رشته دندانپزشکی همیشه در حال پیشرفت است. انحراف چانه با کمک درمان های ارتوپدیک فک و صورت در سن قبل از بلوغ با ارتودنسی و بدون جراحی  با کمک متخصص ارتودنسی ماهر قابل اجرا است و نتایج درمانی شگفت انگیزی را در بر دارد.

2-آیا درمان های ارتودنسی  می توانند به درمان انحراف چانه کمک کنند؟

بله، ارتودنسی در سنین قبل از بلوغ برای رفع عدم انطباق دندان ها یا فکین، یا تصحیح رشد نامتوازن فک بالا و پایین توصیه می شود، با این حال، توجه به این نکته مهم است که همیشه اصلاح چانه ضعیف یا فرو رفته فقط از طریق مراقبت های ارتودنسی امکان پذیر نیست.

3-آیا درمان ارتودنسی انحراف چانه، می تواند شکل صورت را تغییر دهد؟

قطعا درمان ارتودنسی در سنین قبل از بلوغ و درمان ارتودنسی به همراه جراحی در سنین بعد از بلوغ که برای تصحیح انحراف چانه استفاده می شود قطعا باعث .تغییر صورت و ایجاد زیبایی دلخواه می شود

4-آیا درمان ارتودنسی انحراف چانه فقط دندان ها را صاف می کند؟

خیر، درمان ارتودنسی یک علم و تکنولوژی فراتر از صاف کردن دندان ها می باشد. با قرار گرفتن دندان ها و فک ها در یک راستا، براکت ها می توانند تاثیر مثبتی بر شکل و ویژگی های صورت شما داشته باشند. حرکت استخوان فکین در سنین قبل از بلوغ  با دستگاه های ارتودنسی امکانپذیر است.

5-آیا جراحی و ارتودنسی همزمان با هم برای اصلاح انحراف چانه پیشنهاد می شود؟

با توجه به اینکه ارتودنسی و جراحی در بیماران با انحراف چانه می توانند مکمل یکدیگر باشند، این دو عمل با هم چهره ی جذابی را برای شما ایجاد می کنند. هرچند که اگر در سنین پایین برای ارتودنسی انحراف چانه اقدام کنید دیگر نیازی به جراحی چانه و فک ندارید.

6-انحراف چانه ذاتی است یا اکتسابی؟

انحراف چانه فک پایین معمولا اکتسابی است که بر اثر شکستگی و جوش خوردن نامناسب استخوان به وجود آمده است. اما برخی نوزادان از همان بدو تولد با انحراف چانه به دنیا می آیند. در این مواقع به والدین توصیه می شود کودکان خود را در سن 8 یا 9 سالگی به نزد متخصص ارتودنسی حاذق ببرند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

22 دیدگاه برای “ارتودنسی انحراف چانه

 1. Avatar لیلا گفت:

  سلام
  من ۲۰ سالمه
  تا چه سنی فرصت برای انجام ارتوسرجری دارم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. برای انجام ارتوسرجری به یک متخصص ارتودنسی برای راهنمایی های لازم مراجعه شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. اطلاعات بیشتر به این لینک نیز مراجعه شود. درمان های ارتوسرجری

 2. Avatar هانیش گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من دندان های بالاییم جلو بودن دکتر رفتم ارتودنسی انجام دادم گفتن که جفتگیری فک بالا و پایین هم درست نیستش ۲۳ سالمه ایا ممکنه ک دندونها بدون جراحی فقط با ارتودنسی مرتب بشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، کوچکی فک پایین می تواند به علت رشد کم فک پایین یا رشد زیاد فک بالا یا ترکیبی از هر دو باشد. اگر شخص قبل از سن بلوغ مراجعه کند مشکل با دستگاه ارتودنسی متحرک به راحتی قابل درمان است ولی اگر شخص بعد از بلوغ مراجعه کند با توجه به شدت ناهنجاری ممکن است علاوه بر ارتودنسی فرد نیاز به جراحی فک هم داشته باشد. هدف از جراحی در درمان این مشکل، جلو آوردن فک پایین است. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. برای طرح درمان نیاز به اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، سن شما، وضعیت رادیوگرافی و غیره است. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. حتما برای کسب اطلاعات بیشتر لینک مربوطه را مطالعه نمایید.

 3. Avatar آرزو گفت:

  سلام .من ۱۹ ساله هستم .فک پایین من انحراف به چپ جزئی داره . چینش دندان هایم هم نامنظم بود.
  متخصص ارتودنسی مراجعه کردم و گفتن دو راه برای درمان وجود داره یکی با جراحی فک و یکی هم بدون جراحی .
  من درمان بدون جراحی رو انجام دادم .و چینش دندان هایم منظم شد و درمان من به اتمام رسید .
  میخواستم بپرسم میشه من برای درمان انحراف فکم اقدام بکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درمان برای شما ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک است. نیاز است قبل از جراحی ارتودنسی ثابت انجام گردد. در اواسط دوره درمان ارتودنسی جراحی فک انجام می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتوسرجری چیست؟

 4. Avatar علی گفت:

  سلام و عرض ادب
  ببخشید چانه من خیلی کشیده هست ، و این باعث شده صورتم حالت ۷ شکل پیدا کنه
  این مشکل چطور برطرف میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان کشیدگی چانه نیاز به درمان ارتوسرجری یعنی درمان ارتودنسی بهمراه جراحی فک نیاز است. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 5. Avatar زهرا گفت:

  سلام من ۱۵ ساله هستم و فک پایین من انحراف شدیدی به سمت چپ دارد ، باید به دندانپزشکی بروم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 6. Avatar فرشاد گفت:

  سلام .
  جناب دکتر سنم ۱۷ ساله . ن احساس درد دارم و ن خیلی دندونام کج و ماوجه . توی فکم یع نمه احساس ناتقارنی میکنم و وقتی دست میزنم احساس میکنم استخون یه سمت فکم بزرگتره . تو ظاهر تاثیر گزاشته ولی انحراف هم خیلی زیاد نیست . سوال اول اینکه : امکان تزریق ژلی چیزی وجود نداره برای تقارن سازی چون واقعا تاثیرش تو ظاهر زیاده ولی خودش خیلی انحراف زیادی نداره و مثلا وقتی پوست اون ناحیه رو یع نمه به عقب میکشم کلا مشکل ظاهری بر طرف میشه
  سوال دوم اینکه : وافعا کی بدش میاد به مشکلاتش رسیدگی کنه ولی بحث مالی هست . واقعا خانواده ک مشکل مالی عجیبی دارن خودمم ک فعلا درگیر درسم و کار نمیکنم و میترسم هر چقدر بگزره درمانش سخت تر شه می خواستم بدونم تقریبا هزینه دزمان چقدره (میدونم متفاوته ولی لطف کنید با توضیحاتی ک دادم تقریبا بگید ک اصلا بدونم امیدوار باشم واسه درمان یا ن )
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتروقتتون بخیر.من ۲۴ سالمه و فک پایینم عقب تر از فک بالایی است.با توجه به اینکه اکثر دندان هایم ترمیم شده وعصب کشی و روکش کردم ایامیتوانم ارتودنسی انجام بدم؟و اینکه ایا میتوانمبدون ارتو دنسی و فقط با جراحی مشکل فکم را حل کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. دندانی که ترمیم شده و روکش دارد درست مانند دندانی که یک پرکردگی ساده دارد حرکت می‌کند. برای درمان ارتودنسی مشکلی از این لحاظ مشکلی وجود ندارد..

 8. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر چانه من کمی انحراف دارد آیا درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، تا قبل از سن بلوغ با درمان ارتودنسی اصلاح می شود ولی بعد از سن بلوغ فقط درمان ارتودنسی، جوابگو نیست.

 9. Avatar راهله گفت:

  سلام من فک بالام دوتادندان خرگوشی وجلو هست وصورتم نامتقارنه کج نیست ولی یک طرف صورتم کمی تپلو تر هست
  میشه راهمنایی کنید برای معالجه درضمن ۲۵ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar محمد حسین گفت:

  سلام برای کسایی ک بین 17 تا 20 سالشونه حتما باید عمل بشن یا همون اورتودنسی خالی جواب میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بستگی به ناهنجاری دندانی و فکی دارد. برای هر شخص بستگی به ناهنجاری طرح درمان فرق دارد.

   1. Avatar محمد حسین گفت:

    جناب دکتر میخواستم بدونم دندونم تقریبا خوبه مشکلم بیشتر واسه فک پایین یا چونه هستش که یه مقداری باید بیشتر باشه. یه جورایی نه برجستگی داره نه فرو رفتگی از نیمرخ مثل یه خط صاف میمونه
    پس گفتید با اورتدنسی نمیشه درستش کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *