ارتودنسی

آیا ارتودنسی عوارض و معایب دارد

عوارض ارتودنسی

اصطلاح ارتودنسی برگرفته از دو واژه لاتین ” ارتو”  به معنای راست و کلمه مشتق ” ادوس” به معنای دندان، به روشی اطلاق می­شود که هدف آن راست و مرتب نمودن دندان­هایی است که در اثر عوامل گوناگونی نظیر ناهنجاری­های فکی و دندانی، به صورت غیر منظم رشد کرده اند.

اختلال در دندان­ها و فکین بیماران، زمینه ساز مشکلاتی همچون ظاهر و لبخند نازیبا و عوارض گوناگون است و همین مشکلات سبب کاهش شدید اعتماد به نفس بیمار و آسیب به سلامت فردی بیمار می­گردد. دندانپزشکان بعد از گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی مجاز به انجام درمان ارتودنسی می باشند. یک متخصص ارتودنسی ماهر درمان ارتودنسی بیماران را بدون هیچگونه عارضه ای به پایان می رساند و سلامت و زیبایی را برای بیماران به ارمغان می آورد.

گاهی این سوال برای برخی کاندیداهای ارتودنسی پیش می آید که آیا درمان ارتودنسی عوارض یا معایبی دارد یا خیر. خوب است بدانید که درمان این ناهنجاری­ها با استفاده از ارتودنسی، به خودی خود عارضه ای در پی ندارد و تنها عارضه این امر زمانی در فرد مشاهده می­شود که خود بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان هایش کوتاهی کرده و به سفارشات متخصص ارتودنسی خود عمل ننماید.

جلوگیری از عوارض ارتودنسی

اهداف ارتودنسی

هدف ارتودنسی نظم بخشیدن به دندان­های فک بالا، دندان­های فک پائین و گاها نیز مرتب کردن دندان­های هر دو فک می­باشد. درمان ارتودنسی بدون عوارض یا معایب می باشد. دو هدف مهم دیگر علم ارتودنسی در ادامه بیان شده اند:

 • به منظور بهبود عمل جویدن و سهولت در این کار، علم ارتودنسی بر آن شده است که دندان­های فکین را به گونه ای مرتب سازد که همپوشانی مناسب و نرمالی با یکدیگر داشته باشند.
 • هدف دیگر این علم، کمک به روند حرکت درست، آهسته و بدون آسیب دندان­هاست. به گونه ای که ضمن عدم صدمه به دندان­ها، وضعیت قرارگیری آنها بهبود یابد.

عوارض و معایب ارتودنسی چیست؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، ارتودنسی به خودی خود عارضه خاصی را در پی نداشته و این عدم رسیدگی فرد و سهل انگاری وی می­باشد که زمینه ایجاد عوارض و معایبی را فراهم می­کند.

درمان ارتودنسی از جمله درمان­هایی است که با هدف زیبایی بخشی، بهبود کارایی سیستم دندانی و پیشگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه صورت می­پذیرد. اگرچه این درمان فواید چشمگیری را به دنبال خواهد داشت، اما در صورت عدم مراقبت مناسب توسط فرد، مشکلاتی گریبان گیر وی خواهد شد.

مثال هایی از عوارض و معایب ارتودنسی

عدم مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان توسط فرد و نیز عمل نکردن به سفارشات متخصصین زمینه ارتودنسی، موجبات بروز مشکلاتی نظیر مشکلات زیر را فراهم می­سازد. عوارض و معایب ارتودنسی به سادگی و با عمل به دستورات ارتودنتیست و نیز رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی توسط فرد قابل پیشگیری می­باشد.

 • خراش و زخم

از جمله عوارض و معایب ارتودنسی در صورت استفاده از بریس­های فلزی، بروز زخم های کوچک در دهان می باشد. در صورتی که از براکت ارتودنسی ثابت و فلزی به درستی مراقبت کنید و به آنها آسیب نزنید این براکت ها به جدار داخلی دهان آسیبی وارد نمی کنند.

 • پوسیدگی دندان و بیماری لثه

از دیگر عوارض و معایب ارتودنسی که ناشی از حضور بریس­های ارتودنسی در دهان می باشد، گیر کردن مواد غذایی در بین براکت ها است که زمینه رشد باکتری­های دهانی را تشدید کرده و موجب پوسیدگی دندان و تحلیل لثه خواهد شد. این مشکلات در صورتی رخ خواهد داد که فرد در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا نبوده و استفاده از مواردی همچون مسواک و نخ دندان در ارتودنسی را جدی نگیرد.

عوارض ارتودنسی و بهداشت دهان

 • خطر برگشت درمان ارتودنسی

از جمله عوارض و معایب ارتودنسی که موجب بی میلی بسیاری از افراد نسبت به استفاده از این درمان شده است، خطر برگشت ناهنجاری­ها بعد از درمان می­باشد. گفتنی است که درمان­های انجام شده در دوران رشد با اتمام این دوره، برنخواهند گشت. توجه کنید برای شروع درمان ارتودنسی به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بدین ترتیب بهترین تشخیص و درمان برای شما انجام خواهد شد و درمان ارتودنسی بازگشت نخواهد داشت.

 • کوتاه شدن طول ریشه

احتمال تحلیل و کوتاه شدن ریشه دندان­ها در بیمارانی که ناهنجاری­های دندانی خود را با ارتودنسی درمان می کنند، بسیار جزئی و در حدود 3 الی 5 درصد می­باشد. حرکت دندان­ها در طول دوره درمان با توجه به مکانیسم تحلیل استخوان و نیز تشکیل مجدد آن انجام می­شود. در حین درمان نیز ممکن است قطعات بسیار ریزی از ریشه شکسته شده و مجددا ساخته شود. این دسته از عوارض و معایب ارتودنسی در بیمارانی که سابقه آسم و یا ضربه دارند، توجه بیشتری را می­طلبند. یک متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر با زمانبندی درست حرکت دادن دندان ها در ارتودنسی آشناست و با رعایت این نکته مهم دندان ها دچار آسیب و تحلیل ریشه نخواهند شد.

 • طول دوره درمان

گاه طول دوره درمان ارتودنسی از آن چه که پیش بینی شده کوتاه تر و یا طولانی تر خواهد شد. درمان ارتودنسی در اکثر موارد 18 تا 24 ماه به طول می انجامد. از جمله عواملی که موجب ادامه دار شدن دوره درمان خواهند شد:

 • ملاحظه کاری ارتودنتیست در طرح درمان
 • وجود بیماری های زمینه ای در فرد
 • عدم همکاری بیمار در انجام دستورات ارتودنتیست

چنین مواردی کیفیت درمان را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار خواهند دارد.

عوارض ارتودنسی جرم دندان

آسیب به مینای دندان، از عوارض و معایب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی

از جمله دیگر مواردی که با عوارض و معایب ارتودنسی اشتباه گرفته می شود به شرح زیر است. این موارد بر اثر کوتاهی بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز عدم توجه به دستورات و سفارشات متخصص ارتودنسی رخ می­دهد.

 • آسیب به مینای دندان
 • واکنش های آلرژیک
 • مشکلات پریودنتال لثه

این دسته از عوارض و معایب، در صورت رعایت نکات ضروری و نیز رعایت بهداشت به سادگی قابل پیشگیری خواهند بود. همانطور که در تصویر بالا می بینید در محل براکت ها مینای دندان بدون هیچ آسیبی باقی مانده و نواحی و نقاط بین براکت ها بر اثر عدم رعایت بهداشت جرم گرفته است. خوشبختانه این مورد با جرم گیری دندان بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی برطرف خواهد شد.

دانلود فایل آموزشی عوارض ارتودنسی:

فایل آموزشی عوارض ارتودنسی (PDF) iatrogenic-effects-of-orthodontic-treatment.pdf

پاورپوینت (PPTX) عوارض ارتودنسی  side-effects-of-orthodontic-treatment.pptx

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

72 دیدگاه برای “آیا ارتودنسی عوارض و معایب دارد

 1. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید. من از مشهدم میشه ی دکتر خوب مشهد معرفی کنید.دندونامو میخوام هم پر کنم هم ارتودنسی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه در مشهد متخصص ارتودنسی نمی شناسم . بهترین و موفق ترین روش ، برای یافتن متخصص ارتودنسی خوب سرچ در گوگل هست. در سایت مطب متخصص مورد نظر کارهای قبل و بعد از ارتودنسی را ببینید.

 2. Avatar فاطمه اقائي گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر.دکتر من دوتا دندون جلویی فک بالا روی هم بودارتودنسی کردم دکتر گفته بعد از اتمام ارتودنسی دندون عقل فک پایین رو فقط باید بکشی در صورتی ک دندون فک پایین هیچ مشکلی نداره.ایا ممکنه فک بالا ب حالت قبلی برگرده.چون که دندون عقل فک بالا باعث فشار بین دندونام میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان و فک شما معاینه انجام گیرد تا به شما پاسخ درست و دقیق داده شود.

 3. Avatar Sara گفت:

  سلام من سارا 1۴ ساله هستم میخوام به زودی دندان هام را ارتودنسی کنم دو تو دندان فک بالا جلویی یخورده پشت سر هم قرار گرفته بخاطر دندان های کوچیک قبلی و آیا اگه ارتودنسی کنم فک بالام درست میشه ؟ تقریبا چقدر زمان میبره این دو تا دندان جلوی فک بالام صاف بشه؟ آیا عوارضی مثل زرد شدن همیشگی یا پوسیدگی و درد و زخم لثه و دیواره دهانم را به همراه دارد؟؟ و باید چیکار کرد که این عوارض را نداشته باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.با رعایت نکات بهداشتی هیچگونه عوارض و مشکلی بوجود نخواهد داشت.تمام نکات بهداشتی در وب سایت هست . مراجعه به این لینک ها مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت و مسواک زدن در زمان ارتودنسی و روش صحیح استفاده از نخ دندان و نخ دندان در ارتودنسی و خمیر دندان و دهانشویه ارتودنسی ثابت

 4. Avatar ایلین وفایی زاده گفت:

  سلام اقای دکتر من حدود ۳-۴ماهی هست دندون های بالاییم رو ارتودنسی کردم و تا به امروز ۵-۶تا از دندونام پوسیده شدن ۴تاش هم ماله پایین هست یعنی ممکنه که بخاطر ارتودنسی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید کلا بهداشت دهان و دندان رعایت شود. بخصوص در حین درمان ارتودنسی توجه و دقت بیشتری برای بهداشت لازم است.

 5. Avatar مهری گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان عزیز بسیار ممنونم از شما، که در این شرایط سختگیرانه بهداشت ما رو رها نکردین، ممنون از شادی و لبخند زیبایی که به من دادید. بهترین متخصص ارتودنسی دنیا🙏🌺

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود بر شما. من عاشق هم میهن نام هستم.

 6. Avatar آ- سلطانزاده گفت:

  سلام اقای دکتر بنده از شهرستان ماکو بهتون پیام میدم من سه ساله که دندون هامو ارتودنسی کردم الان هیچ تغییر نکرده بلکه بد تر هم شده وقتی هم یکی از راکت ها کنده میشه دکتر همونو میچسبونه آیا این درسته و چرا سه ساله دندون هام درست نشده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب و باتجربه شما متوجه نتیجه درمان می شوید. متاسفانه طرح درمان متخصص معالج شما خوب نبوده است.

 7. Avatar Alice گفت:

  خسته نباشید جناب دکتر من فقط ۴ تا از دندان های بالام فاصله داره به نظر شما ارتودنسی بهتره یا لمینت؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی بهتر است. اگر لب پریدگی دندان و یا دندان شما رنگش تیره است آن موقع لیمینیت ارجح تر است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. دمی توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar وزیری گفت:

  سلام آقای دکتر
  ببخشید دندانهای دخترم رو ارتودنسی کردم ۱۶ ساله است حالا بعد۱۵ ماه که میخواد سیمها بردارند یک طرف دهانش را نمی تواند بخوبی باز کند.
  علتش چیه آقای دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 9. Avatar فرشاد گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشی
  من 7سال پیش ارتودنسی کردم بعد از دوسال که پلاکهارد دراوردم دکتر ازپشت دندونام یه سیم با چسپ بهشون زده گفت بعد 5سال باید درشون بیاری حالا زمانش گذشته ولی کل دندونام سر میشه وخیلی حساس شدن آیا مشکلی واسه ی دندونام افتاده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 10. Avatar ناهید گفت:

  سلام،من یک هفته هست اورتودنسی انجام دادم اما یکی از دندانهام(که احتمالا خراب هم هست) فقط موقع جویدن غذا دردمیکنه،چیکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندانی را که درد میکند احتمالا پوسیده هست . جهت درمان به دندانپزشک مراجعه شود.

 11. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر عزیز، اگر لثه فرد جلو باشد راه درمانش چگونه است ؟باید به چ متخصصی رجوع کند ؟ آیا با ارتودنسی مشکل حل میشود ؟ ممنون از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها، وضعیت فکین، عضلات به چه طریق قرار دارند، میزان شلوغی و انحراف فک دارند یا خیر، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. تا حضورا راهنماییهای لازم داده شود. شماره تلفن مطب 22011892

 12. Avatar مهرداد گفت:

  اقای دکتر سلام بهترین زمان برای مسواک زدن در دوره ارتودنسی چه زمانی وما باید در چه مواقعی مسواک بزنیم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حین درمان ارتودنسی در هر وعده غذایی باید مسواک بزنید. از نخ دندان هم استفاده شود.

 13. Avatar سوگند گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید .
  من ۱۷ سال دارم ، و دندان های نیشم کمی بالاتر از دندان های دیگه است ، آیا امکانش وجود داره که چند سال دیگه خود به خود جا باز شود و درست شود یا اینکه حتما نیاز به ارتودنسی داره؟
  و اینکه اگر نیاز به ارتودنسی داره ، تقریبا طول درمان چند ماه هست برای من؟
  و اینکه نیازی داره که دندان بکشم؟ چون واقعا میترسم از دندان کشیدن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی درمان می شود. خودبخود بعد از چندین سال اصلاح نمی گردد. در درمان هایم، بنده اصلا با کشیدن دندان موافق نیستم. برای دادن پاسخ دقیق و درست باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar سعید گفت:

    سلام آقای دکتر،وقت بخیر ؛ شما کدام دکتر جهت ارتوندسی در شهر شیراز را پیشنهاد میکنید؟ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. لطفا با آقای دکتر حمیدرضا پاکشیر متخصص ارتودنسی تماس بگیرید.

    2. Avatar ساناز گفت:

     سلام آقای دکتر عزیز، من 40 سال سن دارم. دندانهای شلوغی دارم و از می ترسم ارتودنسی انجام بدم پایه دندانهام شل بشه حالا شما جه میفرمایید. ممنون از راهنماییتون

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. شما اگر 40 سال دارید و مشکلات لثه ای و دیابت ندارید . مشکلی برایتان پیش نمیاید. شلوغی دندانها بیشتر به لثه های شما آسیب می رساند و سلامتی دندانها و لثه ها را به مخاطره می اندازد. اگر هم کسی دیابت داشته باشد و تحت کنترل باشد بازم هم می تواند درمان ارتودنسی انجام دهد.

    3. Avatar مهدی گفت:

     سلام آقای دکتر ،وقت بخیر ،دندان های من درشت هست مخصوصا دو دندان جلو فک بالا با این این حال دندانهایم تراز و روی خوب قرار گرفته ،ولی چانه و فکم بزرگ نشان داده میشود طوری که انگار لب های من یکم جلو هستند و لبخند زیبایی ندارم و چهره ای تقریبا خشن به من داده ، سوال بنده این است آیا با انجام ارتودنسی حل شدنی است یا نیاز به جراحی فک ولثه دارد؟ ،ممنون از لطف شما

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها، وضعیت فکین، عضلات به چه طریق قرار دارند، میزان شلوغی و انحراف فک دارند یا خیر، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. تا حضورا راهنماییهای لازم داده شود. شماره تلفن مطب 22011892

 14. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر ،عرض ادب و خسته نباشید ؛بنده ۳۱ سالمه و ساکن تهران نیستم و قصدانجام ارتودنسی رو دارم ،آیا شما براکت و سیم کشی از داخل دهان هم انجام میدید؟که بیرون نباشه؟ و چقدر زمان میبره؟ و هزینه آن چقدر میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . ارتودنسی لینگوال یا نامریی. بله انجام می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. اطلاعان بیشتر مراجعه به این لینک ها  ارتودنسی نامریی به روش لینگوال و قیمت ارتودنسی لینگوال و روش نگهداری از ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی لینگوال

 15. Avatar پریسا گفت:

  سلام اقای دکتر من خاستم از برنامه خوبتون (در شبکه دو برنامه نبض دو ) تشکر کنم بسیار عااالی و آموزنده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مرسی از حسن توجه شما.

 16. Avatar Fariba گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من به تازگی ارتودنسی کردم و میتونم به جای استفاده از نخ دندان مخصوص ارتودنسی از نخ دندان معمولی و مسواک بین دندانی استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از هر کدوم که بهتر می توانید بین دندانها و سیم های ارتودنسی را تمیز کنید استفاده نمایید.

 17. Avatar Sara گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۴ سالمه و دندونای بسیار بهم ریخته ای دارم میترسم که اگر ارتودنسی کنم روی دندونام خراش ایجاد شه و یا بعد از درمان دندونام دوباره جابجا بشن . اقای دکتر من واقعا دلم میخواد ارتودنسی کنم اما میترسم به نظر شما چه کاری انجام بدم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است شما قبل از انجام دادن درمان ارتودنسی، کارهای قبل و بعد بیماران را ببینید. تا اطمینان کامل را بدست بیارید. در درمان ارتودنسی علاوه بر ردیف شدن دندانها روی چهره و لبخند فرد تاثیر دارد.

   1. Avatar مونا گفت:

    سلام آقای دکتر، آیا ارتودنسی باعث زرد شدن دندانها می شود؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خیر، با رعایت بهداشت دهان و دندان و درست مسواک زدن . بعد از هروعده غذایی نخ دندان کشیدن. درمان ارتودنسی باعث زرد شدن دندانها نمی شود.

 18. Avatar بهار گفت:

  سلام آقای دکتر.بهترین دکتر متخصص ارتودنسی در کاشان میشه معرفی کنید …ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه نمی شناسم . از طریق گوگل سرچ کنید.

   1. Avatar ساحل گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشید .
    آیا ارتودنسی باعث خراب شدن و پوسیدگی دندانهام نمیشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام.درمان ارتودنسی عارضه خاصی را بوجود نمیاورد بلکه باعث پیشگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه می شود. عدم رسیدگی و مراقبت مناسب شخص می­باشد که زمینه ایجاد عوارض و معایبی را فراهم می­کند.

 19. Avatar EMAD گفت:

  سلام اقای دکتر بهداشتش چقدروقت یک بار انجام میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پرسش شما نامفهوم است. لطفا سوال خود را دقیق تر مطرح نمایید.

 20. Avatar آریسا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید. آیا ارتودنسی باعث پوسیدگی دندانها می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در زمان درمان ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان کاملا رعایت شود. و مراقب باشید که غذا بین براکت ها و سیم ها گیر نکند از مسواک بین دندانی و دهانشویه بدون کلروهگزیدین استفاده شود.

 21. Avatar شیدا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من ۲۰ سالمه دوتا دندون نیش نهفته داشتم که برای شروع باید ارتودنسی میکردم
  ۳روز پیش دکترم فقط ۲تا دندون قبل نیش فک بالارو براکت گذاشت و گفت بقیه باشه بعدا
  من از همون روز تمام دندونای فک بالام زرد شده
  من خیلی از دندونام مراقبت میکردم اما الان دندونای دوتا فکن دو رنگ شده دلیلش چی میتونه باشه؟ امکان داره دیگه بر نگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید بعد از معاینه پاسخ دقیق داده شود. می تواند رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان باشد و یاا استفاده از دهانشویه حاوی کلروهگزیدین هم باعث تغییر رنگ می شود.

 22. Avatar Eli گفت:

  سلام وقت بخیر،آیا کشیدن دندانهای شماره ۴ به دلیل کوچیک بودن فک در ارتودنسی،معایبی هم داره؟مثلا امکان داره که فرم دندانها زشت بشه و یا فاصله بین دندانها ایجاد بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقتی فک کوچک باشد معمولا دندان کشیده نمی شود. یاید فک را باز کرد و بزرگش کرد و در محیط بزرگتر قرار داد. در هر صورت باید معاینه کلینیکی انجام شود تا به صورت حضوری بیمار را راهنمایی کرد.

 23. Avatar Fatemeh گفت:

  سلام خسته نباشید من ارتودنسی انجام دادم از پلاک ارتودنسی رو حدود سه چهار ماه بعد از برداشتن ارتودنسی استفاده کردم دیگه استفاده نکردم دندونام یکم جابه جا شدن خیلی نگرانم و بخاطر شرایط کرونا بعد برداشتن دیگه واسه معاینه نرفتم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید اگه الان پلاک رو استفاده کنم برطرف میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ارتودنسی معالج خود مراجعه کنید . و پس از معاینه با ایشان مشورت کنید.

 24. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر من دوتا دندون شماره۴ فک بالامو چند سال پیش کشیدم و جای خالی همونا بین دندونام فاصله انداخته میخواستم بپرسم آیا با ارتودنسی مشکل فاصله ها برطرف میشه یا باید ایمپلنت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله با ارتودنسی اصلاح می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 25. Avatar شیرین گفت:

  سلام دکتر من دوتا دندون شماره5 فک بالامو کشیدم چندسال پیش و بین دندونام فاصله افتاده آیا با ارتودنسی فاصله ها بسته میشه چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، بهترین گزینه انجام ارتودنسی می باشد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 26. Avatar پرستو گفت:

  سلام آقای دکتر من تبریز هستم و تهران نیستم متاسفانه لطف میکنید یک متخصص خوب در تبریز به بنده معرفی کنید؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه نمی شناسم . در گوگل سرچ کنید و کاراش و سایت مطب دکتر مورد نظر را بررسی کنید.

 27. Avatar نگين گفت:

  سلام دكتر من نگين غفراني هستم دندان هام بعد دوروز خيلي درد ميكنه يكشنبه ارتودنسي كردم كي تمام ميشه دردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما می توانید مسکن میل کنید. درد ارتودنسی که در اثر نیروی وارد برای حرکت دندانهاست. تقریبا درد حداکثر 3 روز طول می کشد . اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آیا ارتودنسی درد دارد

 28. Avatar نسرین گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر
  ببخشید می خواستم سوال کنم من الان ۳۶ سالمه ایا می تونم در این سن اقدام به اورتودنسی کنم؟
  قبلا مراجعه کردم گفتند ۸ دندان باید بکشی که ۴ تا دندان عقل و ۴ تای دیگه از هر نیم فک بالا و پایین. راهی هست که بتونم کمتر دندون بکشم و اورتودنسی کنم.
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توان در این سن ارتودنسی کرد. باید لثه سالمی را داشته باشید. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا کشیدن دندان، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 29. Avatar سارا گفت:

  باعرض سلام وادب خدمت آقای دکتر،آقای دکتر من قصد دارم که دندونهام را ارتودنسی کنم آیا آسیبی به دندونهام وارد نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر نکات بهداشتی در دوره درمان ارتودنسی رعایت شود مشکلی پیش نمیاید. بخصوص مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت که بسیار دارای اهمیت می باشد.

 30. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. بنده ۲۹ ساله و از مشهد هستم و دندان های نامرتب دارم. متاسفانه به دلیل ترس و نداشتن اطلاع از متخصصین،تا الان اقدام نکردم. بیشتر برنامه و صحبت های شما رو از تلویزیون دنبال کردم و خیلی دلم میخوادبه مطب شما مراجعه کنم چون واقعا باعث دلگرمی بنده شدین. اما امکان و شرایطش وجود نداره. خواستم از شما بپرسم آیا امکان داره در مشهد متخصصی رو معرفی کنید؟ خود شما مشهد مطب ندارید؟ لطف میکنید پاسخ بدین، خدا اجرتون بده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من فقط در تهران مطب دارم و بسیار بیمار دارم که از مشهد و شهرهای بسیار دورتر حتی از خارج از کشور به من مراجعه می کنند .من در مشهد اقای دکتر محمد با صفا متخصص ارتودنسی را به شما معرفی می کنم.

   1. Avatar حسین گفت:

    سلام اقای دکتر من الان حدود یکسالی هست از شهر بروجرد مطب شما برای درمان ارتودنسی میام. خواستم تشکر کنم با وجود شلوغی مطب خانم های منشی سر وقت و به موقع من را راه می اندازن. از همه مهمتر اینکه از کار شما بسیار راضی هستم کارتون عالی . این راه زیاد و رفت و آمد به کار خوبی که تحویل میگیرم می ارزه. ممنون و دعاگوتون هستم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. سپاس . موفق و سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *