ارتودنسی

آیا ارتودنسی عوارض و معایب دارد

عوارض ارتودنسی

اصطلاح ارتودنسی برگرفته از دو واژه لاتین ” ارتو”  به معنای راست و کلمه مشتق ” ادوس” به معنای دندان، به روشی اطلاق می­شود که هدف آن راست و مرتب نمودن دندان­هایی است که در اثر عوامل گوناگونی نظیر ناهنجاری­های فکی و دندانی، به صورت غیر منظم رشد کرده اند.

اختلال در دندان­ها و فکین بیماران، زمینه ساز مشکلاتی همچون ظاهر و لبخند نازیبا و عوارض گوناگون است و همین مشکلات سبب کاهش شدید اعتماد به نفس بیمار و آسیب به سلامت فردی بیمار می­گردد. دندانپزشکان بعد از گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی مجاز به انجام درمان ارتودنسی می باشند. یک متخصص ارتودنسی ماهر درمان ارتودنسی بیماران را بدون هیچگونه عارضه ای به پایان می رساند و سلامت و زیبایی را برای بیماران به ارمغان می آورد.

گاهی این سوال برای برخی کاندیداهای ارتودنسی پیش می آید که آیا درمان ارتودنسی عوارض یا معایبی دارد یا خیر. خوب است بدانید که درمان این ناهنجاری­ها با استفاده از ارتودنسی، به خودی خود عارضه ای در پی ندارد و تنها عارضه این امر زمانی در فرد مشاهده می­شود که خود بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان هایش کوتاهی کرده و به سفارشات متخصص ارتودنسی خود عمل ننماید.

جلوگیری از عوارض ارتودنسی

اهداف ارتودنسی

هدف ارتودنسی نظم بخشیدن به دندان­های فک بالا، دندان­های فک پائین و گاها نیز مرتب کردن دندان­های هر دو فک می­باشد. درمان ارتودنسی بدون عوارض یا معایب می باشد. دو هدف مهم دیگر علم ارتودنسی در ادامه بیان شده اند:

 • به منظور بهبود عمل جویدن و سهولت در این کار، علم ارتودنسی بر آن شده است که دندان­های فکین را به گونه ای مرتب سازد که همپوشانی مناسب و نرمالی با یکدیگر داشته باشند.
 • هدف دیگر این علم، کمک به روند حرکت درست، آهسته و بدون آسیب دندان­هاست. به گونه ای که ضمن عدم صدمه به دندان­ها، وضعیت قرارگیری آنها بهبود یابد.

عوارض و معایب ارتودنسی چیست؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، ارتودنسی به خودی خود عارضه خاصی را در پی نداشته و این عدم رسیدگی فرد و سهل انگاری وی می­باشد که زمینه ایجاد عوارض و معایبی را فراهم می­کند.

درمان ارتودنسی از جمله درمان­هایی است که با هدف زیبایی بخشی، بهبود کارایی سیستم دندانی و پیشگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه صورت می­پذیرد. اگرچه این درمان فواید چشمگیری را به دنبال خواهد داشت، اما در صورت عدم مراقبت مناسب توسط فرد، مشکلاتی گریبان گیر وی خواهد شد.

مثال هایی از عوارض و معایب ارتودنسی

عدم مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان توسط فرد و نیز عمل نکردن به سفارشات متخصصین زمینه ارتودنسی، موجبات بروز مشکلاتی نظیر مشکلات زیر را فراهم می­سازد. عوارض و معایب ارتودنسی به سادگی و با عمل به دستورات ارتودنتیست و نیز رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی توسط فرد قابل پیشگیری می­باشد.

 • خراش و زخم

از جمله عوارض و معایب ارتودنسی در صورت استفاده از بریس­های فلزی، بروز زخم های کوچک در دهان می باشد. در صورتی که از براکت ارتودنسی ثابت و فلزی به درستی مراقبت کنید و به آنها آسیب نزنید این براکت ها به جدار داخلی دهان آسیبی وارد نمی کنند.

 • پوسیدگی دندان و بیماری لثه

از دیگر عوارض و معایب ارتودنسی که ناشی از حضور بریس­های ارتودنسی در دهان می باشد، گیر کردن مواد غذایی در بین براکت ها است که زمینه رشد باکتری­های دهانی را تشدید کرده و موجب پوسیدگی دندان و تحلیل لثه خواهد شد. این مشکلات در صورتی رخ خواهد داد که فرد در رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا نبوده و استفاده از مواردی همچون مسواک و نخ دندان در ارتودنسی را جدی نگیرد.

عوارض ارتودنسی و بهداشت دهان

 • خطر برگشت درمان ارتودنسی

از جمله عوارض و معایب ارتودنسی که موجب بی میلی بسیاری از افراد نسبت به استفاده از این درمان شده است، خطر برگشت ناهنجاری­ها بعد از درمان می­باشد. گفتنی است که درمان­های انجام شده در دوران رشد با اتمام این دوره، برنخواهند گشت. توجه کنید برای شروع درمان ارتودنسی به بهترین متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. بدین ترتیب بهترین تشخیص و درمان برای شما انجام خواهد شد و درمان ارتودنسی بازگشت نخواهد داشت.

 • کوتاه شدن طول ریشه

احتمال تحلیل و کوتاه شدن ریشه دندان­ها در بیمارانی که ناهنجاری­های دندانی خود را با ارتودنسی درمان می کنند، بسیار جزئی و در حدود 3 الی 5 درصد می­باشد. حرکت دندان­ها در طول دوره درمان با توجه به مکانیسم تحلیل استخوان و نیز تشکیل مجدد آن انجام می­شود. در حین درمان نیز ممکن است قطعات بسیار ریزی از ریشه شکسته شده و مجددا ساخته شود. این دسته از عوارض و معایب ارتودنسی در بیمارانی که سابقه آسم و یا ضربه دارند، توجه بیشتری را می­طلبند. یک متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر با زمانبندی درست حرکت دادن دندان ها در ارتودنسی آشناست و با رعایت این نکته مهم دندان ها دچار آسیب و تحلیل ریشه نخواهند شد.

 • طول دوره درمان

گاه طول دوره درمان ارتودنسی از آن چه که پیش بینی شده کوتاه تر و یا طولانی تر خواهد شد. درمان ارتودنسی در اکثر موارد 18 تا 24 ماه به طول می انجامد. از جمله عواملی که موجب ادامه دار شدن دوره درمان خواهند شد:

 • ملاحظه کاری ارتودنتیست در طرح درمان
 • وجود بیماری های زمینه ای در فرد
 • عدم همکاری بیمار در انجام دستورات ارتودنتیست

چنین مواردی کیفیت درمان را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار خواهند دارد.

عوارض ارتودنسی جرم دندان

آسیب به مینای دندان، از عوارض و معایب عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در حین ارتودنسی

از جمله دیگر مواردی که با عوارض و معایب ارتودنسی اشتباه گرفته می شود به شرح زیر است. این موارد بر اثر کوتاهی بیمار در رعایت بهداشت دهان و دندان و نیز عدم توجه به دستورات و سفارشات متخصص ارتودنسی رخ می­دهد.

 • آسیب به مینای دندان
 • واکنش های آلرژیک
 • مشکلات پریودنتال لثه

این دسته از عوارض و معایب، در صورت رعایت نکات ضروری و نیز رعایت بهداشت به سادگی قابل پیشگیری خواهند بود. همانطور که در تصویر بالا می بینید در محل براکت ها مینای دندان بدون هیچ آسیبی باقی مانده و نواحی و نقاط بین براکت ها بر اثر عدم رعایت بهداشت جرم گرفته است. خوشبختانه این مورد با جرم گیری دندان بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی برطرف خواهد شد.

دانلود فایل آموزشی عوارض ارتودنسی:

فایل آموزشی عوارض ارتودنسی (PDF) iatrogenic-effects-of-orthodontic-treatment.pdf

پاورپوینت (PPTX) عوارض ارتودنسی  side-effects-of-orthodontic-treatment.pptx

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “آیا ارتودنسی عوارض و معایب دارد

 1. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. بنده ۲۹ ساله و از مشهد هستم و دندان های نامرتب دارم. متاسفانه به دلیل ترس و نداشتن اطلاع از متخصصین،تا الان اقدام نکردم. بیشتر برنامه و صحبت های شما رو از تلویزیون دنبال کردم و خیلی دلم میخوادبه مطب شما مراجعه کنم چون واقعا باعث دلگرمی بنده شدین. اما امکان و شرایطش وجود نداره. خواستم از شما بپرسم آیا امکان داره در مشهد متخصصی رو معرفی کنید؟ خود شما مشهد مطب ندارید؟ لطف میکنید پاسخ بدین، خدا اجرتون بده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من فقط در تهران مطب دارم و بسیار بیمار دارم که از مشهد و شهرهای بسیار دورتر حتی از خارج از کشور به من مراجعه می کنند .من در مشهد اقای دکتر محمد با صفا متخصص ارتودنسی را به شما معرفی می کنم.

   1. Avatar حسین گفت:

    سلام اقای دکتر من الان حدود یکسالی هست از شهر بروجرد مطب شما برای درمان ارتودنسی میام. خواستم تشکر کنم با وجود شلوغی مطب خانم های منشی سر وقت و به موقع من را راه می اندازن. از همه مهمتر اینکه از کار شما بسیار راضی هستم کارتون عالی . این راه زیاد و رفت و آمد به کار خوبی که تحویل میگیرم می ارزه. ممنون و دعاگوتون هستم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. سپاس . موفق و سلامت باشید.

 2. Avatar سارا گفت:

  باعرض سلام وادب خدمت آقای دکتر،آقای دکتر من قصد دارم که دندونهام را ارتودنسی کنم آیا آسیبی به دندونهام وارد نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر نکات بهداشتی در دوره درمان ارتودنسی رعایت شود مشکلی پیش نمیاید. بخصوص مسواک زدن حین ارتودنسی ثابت که بسیار دارای اهمیت می باشد.

 3. Avatar نسرین گفت:

  با سلام خدمت اقای دکتر
  ببخشید می خواستم سوال کنم من الان ۳۶ سالمه ایا می تونم در این سن اقدام به اورتودنسی کنم؟
  قبلا مراجعه کردم گفتند ۸ دندان باید بکشی که ۴ تا دندان عقل و ۴ تای دیگه از هر نیم فک بالا و پایین. راهی هست که بتونم کمتر دندون بکشم و اورتودنسی کنم.
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله می توان در این سن ارتودنسی کرد. باید لثه سالمی را داشته باشید. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا کشیدن دندان، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *