دانستنی های ارتودنسی

9 راهکار کاهش درد ناشی از ارتودنسی

خانمی با موهای قهوه ای، تیشرت آبی و دندان هایش ارتودنسی شده که دستش روی لپش قرار داده است.

بعد از نصب براکت های ارتودنسی به روی دندان ها ممکن است، بیماران دچار درد در ناحیه دندان یا لثه های خود شوند. درد ملایم و احساس ناراحتی در لثه و دندان ها یکی از عوارض رایج استفاده از براکت های ارتودنسی می باشد. احساس درد و ناراحتی، بلافاصله بعد از نصب براکت ها یا تنظیم سیم های ارتودنسی اتفاق می افتد که ممکن است بین چهار روز یا یک هفته به طول انجامد. فشار براکت های ارتودنسی روی دندان ها باعث ایجاد حساسیت دندان ها و لثه ها و بعضا احساس درد در دهان بیمار می شود. با یکسری از راهکارها تا حد زیادی می توان از درد جلوگیری یا درمان نمود. در این مقاله قصد داریم 9 راهکار مفید برای درمان و پیشگیری از بروز درد در روزهای ابتدای درمان ارتودنسی را معرفی کنیم که با انجام دادن آنها می توان تا حد بسیار زیادی این شرایط را کنترل کرد. در این مقاله به معرفی 9 روش مفید و کاربردی برای پیشگیری و درمان دندان درد در روزهای ابتدایی بعد از نصب براکت های ارتودنسی بر روی دندان می پردازیم:

1- استفاده از مسکن های خوراکی برای کاهش درد ارتودنسی

برای کاهش درد براکت های ارتودنسی می‌توانید از مسکن های خوراکی استفاده کنید. برخی از رایج ترین داروهایی که متخصص ارتودنسی در این شرایط تجویز می کنند، استفاده از داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی مانند ژلوفن یا ژل بنزوکائین یا Anbesol و اوراژل می باشد. شما می توانید این ژل را به صورت مستقیم به روی لثه های خود بمالید (از بلعیدن آن حتما خودداری نمایید). بعد از مدت کوتاهی با آب ملایم شستشو دهید.

انواع مختلف قرص مسکن
استفاده از مسکن یکی از راههای کاهش درد بعد از ارتودنسی

2- گذاشتن کمپرس سرد به روی صورت

یکی از راهکارهای خانگی برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از براکت های ارتودنسی، استفاده از کمپرس سرد است. به این منظور می توانید ژل مخصوص کمپرس را در فریزر قرار داده و سپس روی صورت خود بگذارید. اگر ژل مخصوص کمپرس در دسترس ندارید، تعدادی یخ را در کیسه فریزر گذاشته و با استفاده از پارچه نازک، آن را به روی لب و اطراف صورت خود قرار دهید تا درد دندان شما کاهش یابد.

خانمی در حال استفاده از کمپرس روی گونه اش
استفاده از کمپرس یخ جهت ایجاد کرختی در لثه و کاهش درد بعد از ارتودنسی

3- نوشیدن آب سرد یا خوردن بستنی بعد از نصب براکت ارتودنسی

بعد از نصب بریس های ارتودنسی، هر زمان که در لثه و دندان های خود احساس درد شدید داشتید، با نوشیدن آب سرد می توانید این درد را التیام ببخشید. خوردن بستنی نیز در این شرایط توصیه می شود. احساس کرختی که بستنی و آب سرد به دهان و لثه های شما می دهد، موجب کاهش درد ناشی از براکت های ارتودنسی می شود. لازم به ذکر است که خوردن بستنی بلافاصله بعد از نصب براکت های ارتودنسی از احتمال بروز ورم لثه نیز جلوگیری می کند.

دختری با عینک و دندان ارتودنسی شده در حال خوردن بستنی
مصرف مواد غذایی سرد مانند بستنی یکی از روش های کنترل و کاهش درد ناشی از ارتودنسی

4- شستشوی دهان با محلول آب و نمک برای التیام درد ناشی از ارتودنسی

روش دیگر برای کاهش درد ناشی از نصب براکت های ارتودنسی، حل کردن یک الی دو قاشق چایخوری نمک در آب ولرم و شست و شوی دهان با این محلول است. از آنجایی که نمک به عنوان کاتالیزور در تسریع فرآیند التیام بخشی زخم‌ ها عمل می کند، منجر به کاهش درد می شود. از طرفی غرغره محلول آب و نمک منجر به جلوگیری از تجمع میکروب و باکتری در دهان شخص می شود.

5- استفاده از موم ارتودنسی و نوارهای الاستیکی

زمانی که متخصص ارتودنسی از براکت ارتودنسی ثابت برای درمان بیماران استفاده می کند، در کنار آن نوارهای الاستیکی مخصوصی را که حالت کشسانی دارند، نیز برای بیماران تجویز می کند. این نوارها به میزان قابل ملاحظه ای درد ناشی از ارتودنسی را کاهش می دهند. استفاده موم ارتودنسی نیز از دیگر روش های کاهش درد ناشی از تیزی سیم های ارتودنسی است. این موم روی براکت نصب شده و درد شخص را کم می کند.

ماکت فک با سیم های ارتودنسی و انواع مختلف لاستیک های ارتودنسی
استفاده از نوارهای لاستیکی کشسانی برای کاهش درد براکت ارتودنسی

6- ماساژ لثه ها در طول درمان ارتودنسی

زمانی که درد شدیدی در لثه های خود احساس می کنید، می توانید به کمک ماساژ لثه ها این درد را تسکین دهید. کافی است به آرامی با انگشتان دست خود لثه هایتان را از فضای خارجی دهان ماساژ دهید. با این کار علاوه بر التیام درد بعد از ارتودنسی، از تورم لثه نیز جلوگیری می کنید.

7- توجه به بهداشت دهان و دندان برای پیشگیری از درد ارتودنسی

نحوه مراقبت از دندان ها و براکت های ارتودنسی می تواند در میزان درد و ناراحتی در روزهای ابتدایی و همچنین در طول درمان ارتودنسی تاثیر بسزایی بگذارد. رعایت بهداشت دهان و دندان یکی از مهم ترین نکاتی است که برای جلوگیری از التهاب لثه باید در نظر گرفته شود. یک روتین مناسب استفاده از مسواک های بین دندانی مخصوص ارتودنسی، نخ دندان و دهانشویه می تواند از ملتهب شدن لثه ها جلوگیری کرده و در نتیجه درد ناشی از نصب براکت های ارتودنسی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. هر چه پلاکت های بیشتری روی دندان های شما بنشینند و تجمع میکروب ها بیشتر باشد، پروسه درمان ارتودنسی شما نیز درد آورتر خواهد بود.

دختری در حال مسواک زدن دندان های ارتودنسی شده است
رعایت بهداشت برای کاهش درد پس از درمان ارتودنسی

8- خوردن مواد غذایی نرم و پخته شده در طول درمان ارتودنسی

بهتر است در مدت زمان استفاده از براکت های ارتودنسی مواد غذایی پخته را جایگزین غذاهای خام و سفت کنید. تا با این کار از فشار درد بر روی دندان ها و لثه جلوگیری کنید. خوردن انواع سوپ و غذاهای آبکی در طول درمان ارتودنسی دندان توصیه می شود. در مقاله “در طول ارتودنسی چه غذاهایی را نخوریم” می توانید غذاهایی را که در دوران ارتودنسی نباید مصرف شوند را مشاهده کنید.

کودک با دندان ارتودنسی شده در حال خوردن پاستا
استفاده از غذاهای نرم و پخته شده بعد از نصب براکت ارتودنسی

9- صبور باشید و با ارتودنتیست خود مشورت کنید

در نهایت بهتر است که در طول درمان ارتودنسی صبوری به خرج داده و سعی بر تحمل درد ناشی از نصب براکت های دندان داشته باشید. اگر شدت درد بالا بوده و خارج از توان تحمل شما است، حتماً به ارتودنتیست متخصص معالج خود مراجعه کنید. فراموش نکنید که با تحمل این درد جزئی به مدت زمان خاص، شاهد لبخند زیبای خود در آینده خواهید بود.

احساس درد و ناراحتی بعد از نصب براکت ارتودنسی تا چند روز اول کاملا طبیعی بوده و با انجام کارهایی که در این مقاله به آن اشاره شد مانند استفاده از مسکن، کمپرس سرد و غرغره آب نمک درد را می توان تا حد زیادی کاهش داد. در صورتی که درد بیشتر از حد انتظار بود می توانید با مراجعه به متخصص ارتودنسی از نگرانی خود کم کنید.

سوالات متداول درباره راهکارهای کاهش درد ناشی از براکت ارتودنسی

در صورت ملتهب شدن لثه بعد از نصب براکت ارتودنسی چه بخوریم؟

بعد از نصب براکت ارتودنسی از مواد غذایی نرم و نوشیدنی های خنک استفاده نمایید.

برای کاهش درد بعد از ارتودنسی چه مسکنی مصرف کنیم؟

قرص های مسکن غیراستروئیدی مانند ژلوفن می تواند گزینه خوبی برای کاهش درد باشد. البته با تجویز متخصص ارتودنسی مصرف شود بدون مشورت جدا از مصرف آن خودداری کنید.

درد ناشی از براکت ارتودنسی شامل چه مواردی می‌ شود؟

از انواع درد ناشی از عوارض ارتودنسی و نصب براکت ارتودنسی به روی دندان ها می توانیم به دندان درد، فک درد، حساسیت لثه، سر درد و مشکل در جویدن مواد غذایی اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *