دانستنی های ارتودنسی

7 عادت مضر برای براکت ارتودنسی؛ بایدها و نبایدها

دختری با چشمان سبز و با عصبانیت به براکت های ارتودنسی خود دست می زند

در حالیکه براکت های ارتودنسی برای کمک به رفع ناهنجاری های دهان و دندان طراحی شدند اما زمانی موثر خواهند بود، که بدرستی از آنها مراقبت شود اگر شما از عادات های مضر که در حین درمان ارتودنسی باید از آنها اجتناب کرد آگاه باشید بدون شک می توانید نتیجه بسیار خوبی را از درمان ارتودنسی خود انتظار داشته باشید.

متحصص ارتودنسی شما یک لیستی از غذاهایی که باید از آنها اجتناب کنید و درباره بایدها و نبایدهای مراقبت از براکت ارتودنسی، حین شروع درمان به همراه مراقبت های ویژه این دوران ارائه می دهد، که لازم است حتما به آنها عمل شود. اگر 7 عادت مضری که در ادامه شرح می دهیم، کنار بگذارید، دندان های شما در مدت زمان کوتاه تری به بهترین حالت خود درآمده و لبخند زیبایی را به شما هدیه می دهند. این عادت های مضر عبارت اند از:

1- مسواک نزدن و تجمع باکتری بین براکت و دندان        

چندان اهمیتی ندارد که در سفر هستید، مهمانی یا محل کارتان، در هر صورت باید بعد از هر وعده غذایی برای مسواک زدن اقدام کنید. از طرفی استفاده از مسواک های مخصوص و سازگار با براکت های ارتودنسی ضرورت دارد. بی توجهی نسبت به مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی این فرصت را برای باکتری های آزاد فراهم می کند که در محیط دهان شما و بین براکت ها و دندان ها تجمع کرده و رشد کنند. به این طریق در دراز مدت شاهد آسیب های جدی، نظیر پوسیدگی دندان خواهید بود.

برای دستیابی به نتیجه مطلوب از درمان ارتودنسی و همچنین محافظت از دندان ها در طول درمان، ضروری است که از براکت ها در برابر میکروب، مواد اسیدی و باکتری ها مراقبت کنید؛ بنابراین استفاده از مسواک ارتودنسی بین دندانی و خمیر دندان مناسب بعد از صرف هر وعده غذایی را فراموش نکنید.

2- مسواک زدن تهاجمی و آسیب به براکت ارتودنسی

اگرچه تاکید ما برای مراقبت از براکت‌ های ارتودنسی بر مسواک زدن صحیح در طول درمان ارتودنسی است؛ اما فراموش نکنید که مسواک زدن تهاجمی و با عجله ممکن است به براکت ها آسیب جدی وارد کند. میزان فشاری که به براکت ارتودنسی وارد می کنید، منجر به جابه‌ جایی و حتی شکستگی براکت می شود. در نتیجه به آرامی و با ملایمت برای مسواک زدن اقدام کنید. ناگفته نماند که استفاده از مسواک مخصوص ارتودنسی نیز برای سلامت براکت‌ ها موثر است.

مردی در حال مسواک زدن به صورت تهاجمی
مسواک زدن تهاجمی عاملی برای آسیب دیدن براکت های ارتودنسی

3- عدم استفاده از نخ دندان

در حین درمان ارتودنسی، مسواک زدن به تنهایی کافی نیست. اگر صرفاً با مسواک زدن از براکت های دندان مراقبت کنید، احتمال آسیب دیدگی دندان و براکت ها وجود دارد. تنها به واسطه نخ دندان می توان برخی از مواد غذایی جزئی و باقی مانده بین دندان ها را خارج کرد. در نتیجه توصیه می کنیم در طول درمان ارتودنسی، بعد از هر وعده غذایی یا حداقل یک بار در شبانه روز از نخ دندان استفاده کنید. برای مثال قبل از خواب فرصت مناسبی برای نظافت دندان ها و براکت ارتودنسی با نخ دندان است.

4- مصرف مواد غذایی آسیب زننده به براکت‌ ارتودنسی

بعضی افراد حین درمان ارتودنسی توجهی به ممنوعیت غذایی در دوران ارتودنسی ندارند و از مواد غذایی که بافت بسیار سفت یا چسبنده ای را دارند استفاده می کنند که باعث شکستن براکت ارتودنسی می شود. برای مراقبت از براکت‌ ها حتماً از دندانپزشک و ارتودنتیست متخصص درباره پرهیز غذایی سؤال کنید. به صورت کلی بهتر است برای مراقبت از بریس ها و براکت های ارتودنسی، آن دسته از مواد غذایی که بافت بسیار سفت یا چسبنده ای دارند، کنار گذاشته شوند. برای سهولت در مصرف مواد غذایی مورد نیاز بدن می توانید آنها را به صورت رنده شده، پوره شده و یا به شکل پخته درآورده و سپس میل کنید.

شخصی در حال گاز زدن سیب با براکت ارتودنسی
مصرف غذاهای سفت یکی از عوامل آسیب زننده به براکت ارتودنسی

5- آسیب به بریس ارتودنسی با جویدن ناخن و اشیای خارجی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که عادت دارند اشیایی مانند مداد و خودکار را به صورت ناخودآگاه در دهان خود قرار دهند یا ناخن های خود را می جوید، باید بدانید که این رفتار یک تهدید برای براکت های ارتودنسی محسوب می شود. بهتر است که عادت های نادرست خود را اصلاح کنید. برای مثال برای افرادی که عادت به جویدن ناخن دارند، پوشیدن دستکش راه حل مناسبی است.

6- عدم مراقبت از براکت ارتودنسی در حین ورزش

افرادی که ورزش های نسبتا پرخطر مانند رزمی، بوکس، جودو، کاراته و تکواندو را انجام می دهند باید از ارتودنسی دندان های خود مراقبت کنند. بدون شک با شروع درمان ارتودنسی نمی توانید سایر برنامه های زندگی خود را مختل کرده یا کنار بگذارید. برای مثال ورزش یکی از موارد مهمی است که نمی توان از آن اجتناب کرد؛ اما نکته مهمی که وجود دارد مراقبت از براکت و بریس های ارتودنسی است. به این منظور باید به توصیه های متخصصین در خصوص ورزش و فعالیتهای بدنی مناسب در حین ارتودنسی عمل کنید. برای آن دسته از عزیزانی که به ورزش های رزمی و سنگین می پردازند و یا احتمال دندان قروچه در آنها بسیار بالا است، استفاده از محافظ براکت ارتودنسی ضرورت دارد.

دختری با لبخند و دندان های ارتودنسی که راکت تنیس در دست دارد.
آسیب به براکت ارتودنسی به دلیل عدم استفاده از محافظ دندان

7- ناهماهنگ شدن براکت های ارتودنسی در اثر مکیدن انگشت

بعضی از افراد عادت مکیدن انگشت از دوران نوزادی دارند و این عادت بد به دوران کودکی و نوجوانی منتقل می شود. مکیدن انگشت باعث بهم زدن تنظیم براکت های ارتودنسی می گردد. که براکت ها اثر بخشی خود را از دست بدهند و نتیجه دلخواه از درمان ارتودنسی را بدست نیاورند.

مراجعه به متخصص ارتودنسی بطور منظم ماهی یکبار که وضعیت براکت ها و تنظیمات چک شود تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری گردد. پیشگیری از عادت های مضر و بدی که در بالا اشاره شد باعث می شود که سلامت دندان های شما حفظ شود و نتیجه دلخواهتان را بدست آورید. اگر کودک شما براکت ارتودنسی دارد مهم است که به رفتار کودک توجه شود تا این عادات بد و مضر را نداشته باشد تا نتیجه بهتری از درمان ارتودنسی دریافت کند. اگر تجربه یا سؤال خاصی در این زمینه دارید حتماً در بخش نظرات این مطلب عنوان کنید تا در اسرع وقت پاسخ مناسبی دریافت نمایید.

سوالات متداول درباره عادات مضر برای براکت ارتودنسی

در زمان استفاده از براکت ارتودنسی چه مواد غذایی نباید بخوریم؟

آجیل و خشکبار، آبنبات، آدامس، پاپ کورن و سایر غذاهای چسبنده و شکننده که جویدن آنها بسیار دشوار است در زمان ارتودنسی و با وجود براکت ها نباید مصرف شوند.

آیا مسواک زدن ممکن است به براکت های ارتودنسی آسیب بزند؟

باید بگوییم که براکت ها سیم های ظریفی بوده و برای مسواک زدن لازم و ضروری است که ملایمت به خرج دهید. اگر به شیوه درست مسواک نزده یا از مسواک های معمولی استفاده کنید، احتمال آسیب به براکت های ارتودنسی وجود دارد.

چه عواملی موجب آسیب به براکت های ارتودنسی می شود؟

عادت‌ های اشتباه در جویدن غذا، ضربه به دهان، دستکاری بریس ها، مسواک نزدن، خودن مواد غذایی سفت، دندان قروچه وغیره از جمله عوامل موثر در آسیب دیدگی براکت های ارتودنسی محسوب می‌ شوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “7 عادت مضر برای براکت ارتودنسی؛ بایدها و نبایدها

  1. Avatar جواد گفت:

    سلام. من دیشب بعد از مسواک دندان هام متوجه شدم که سیم از براکت دندانم جدا شده یعنی چی چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. جدا شدن سیم از برکت ارتودنسی به این معنی است که براکت ارتودنسی شما شکسته است. به متخصص ارتودنسی معالج جهت تعویض براکت مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک اگر براکت ارتودنسی بشکند چه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *