اطلاعات عمومی دندانپزشکی

یک طرفه جویدن غذا

یک طرفه جویدن غذا

آیا وقتی آدامس می جوید، یک طرفه می جوید؟ وقتی غذا می خورید، چطور؟ یک طرفه جویدن برای دندان ها و مفصل فک تان اصلا خوب نیست و حتی اگر شما دندان های یک طرف فک تان را از دست داده باشید، باز هم نباید به یک طرفه جویدن عادت کنید.
با یک طرف جویدن مفصل گیجگاهی فکی تان آسیب می بیند، مفصل گیجگاهی فکی تنها مفصل متحرک در میان استخوان های سر و صورت و اتفاقا مفصل بسیار پر کاری است که سبب باز و بسته شدن دهان می شود. این مفصل در بین استخوان فک پایین و استخوان های سر قرار گرفته و هر بار که حرف میزنید، غذا می جوید یا دهان تان را باز می کنید، این مفصل را به کار می اندازید، بنابراین شما باید از این مفصل مهم بدن تان بسیار مراقبت کنید. عادت هایی مانند دندان قروچه، فشار دادن دندان ها روی هم بر اثر استرس و نگرانی و همچنین جویدن یک طرفه، فشار زیادی به این مفصل وارد می کنند و ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب مفصل و درد های عضلات سر و گردن و صورت شوند.

عوارض یکطرفه جویدن غذا

عوارض یک طرفه جویدن غذا

با یک طرف جویدن دندان ها و لثه های یک طرف آسیب می بینند. در صورت از دست دادن دندان یا دندان هایی در یک طرف دهان، یا بیمار از آن طرف فک کمتر استفاده نموده و یا اصلا استفاده نمی کند. اگر از یک طرف فک استفاده نشود دندان ها تمیز نشده و جرم می بندند و علاوه بر این که مستعد پوسیدگی دندان می شوند بر ناراحتی لثه هم افزوده می گردد زیرا که غذا خوردن در تمیز شدن دندان ها و حفظ سلامتی لثه موثر است.

با عادت یک طرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح جونده ایجاد می گردد که در صورت شدت، ممکن است ایجاد ناقرینگی در سطح جونده کرده و در شکل و قیافه و شخص نیز تاثیر بگذارد.

با یک طرف جویدن دندان های طرف مقابل جرم می گیرند و دچار بیماری لثه شده و ممکن است لثه تان تحلیل رود، اگر شما عادت داشته باشید که یک طرفه غذا را بجوید، در واقع شما از یک طرف دهان تان اصلا استفاده نمی کنید. این موجب می شود که دندان های طرف مقابل تان جرم بگیرند و به مرور زمان دچار تحلیل لثه و بیماری های لثه شوید. دندان ها و الیاف نگه دارنده ی آن ها برای سالم و زنده ماندن نیاز دارند که از آنها استفاده کنید، در غیر این صورت الیاف نگه دارنده دندان ها تحلیل می روند.

یک طرفه جویدن برای دندان های مصنوعی هم خطر دارد، اگر شما دست دندان در دهان تان دارید، بهتر است که دو طرفه بجوید چون جویدن یک طرفه به بلند شدن دست دندان تان از جای خودش منجر می شود و ثبات دست دندان تان به هم خواهد خورد.

سوالات متداول یک طرفه جویدن

1- آیا جویدن با یک طرف دهان می تواند باعث عدم تقارن صورت شود؟

مفاصل فک ، که به عنوان TMJ نیز شناخته می شود ، کانونی برای تمام حرکات مربوط به فک مانند مکالمه و جویدن غذاها است. به عنوان مثال ، اگر به طور عادی با یک طرف دندان خود غذا می جوید، دندانها در  طرفی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، به دلیل افزایش فانکشن و کارایی نسبت به طرف مقابل بیشتر از بین می رود. این منجر به دندانهای ناهموار می شود که به یک طرف منحرف می شوند و منجر به عدم تقارن صورت می شود.

2- آیا جویدن با یک طرف دهان مشکلاتی ایجاد میکند؟

معمولاً پذیرفته شده است که جویدن یک طرفه دارای اثر آسیب زای بالقوه بر روی مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) است. عادت جوش خوردگی یک طرفه معمولاً منجر به تجمع  پلاک در طرف مقابل می شود و منجر به پوسیدگی دندان و مشکلات لثه و پریودنتال می شود.

3- آیا یک طرفه جویدن شایع است؟

جویدن یک طرف دهان طبیعی است اما به طور انحصاری نیست. شما باید جویدن متناوب را  انجام دهید، به طوری که از هر دو طرف عضلات فک خود استفاده کنید تا از نظر قدرت و اندازه برابر باشند.

4- مضررات یک طرفه جویدن چیست ؟

مفاصل گیجگاهی راست و چپ (TMJ) هر دو هنگام جویدن ، از فک پایین راهنمایی و پشتیبانی می کنند. مطالعات نشان داده اند هنگامی که غذا یک طرفه جویده می شود TMJ طرف مقابل که غذا در ان سمت جویده نمی شود، بیشترین فشار روانی را  دریافت می کند. بنابراین هنگامی که غذا  فقط در سمت راست جویده می شود ، TMJ در سمت چپ تحت فشار استرس و برعکس قرار می گیرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

34 دیدگاه برای “یک طرفه جویدن غذا

 1. Avatar زینب ر گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  متن رو که خوندم متوجه مشکلی که منو به شدت ناراحت کرده شدم. دقیقا همین مشکل برای من پیش اومده و من متاسفانه رشد یکطرفی فک دارم و راهی برای درمان این مشکل نمیدونم… دندانهای یک سمت را از دست داده و حدود دوسال است از یک طرف فک برای جویدن غذا استفاده میکنم راه حلی برای درمان مشکلم میخواستم… لطفا منو راهنمایی بفرمایین تا هر چه زودتر مشکلم حل بشه چون شدیدا اعتماد ب نفسم رو از دست دادم و مدام فکرم مشغوله

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از یک دندان پزشک ماهر وقت معاینه بگیرید.

 2. Avatar مرضیه گفت:

  سلام من 19 ساله هستم از زمان 14 تا 17سالگی به دلیل خرابی دندان فقط از یک طرف دهانم برای غذا خوردن استفاده کردم زمانی که دندانم رو درست کردم از هردوطرف دندانم استفاده کردم اما احساس میکنم زمانی که از یک طرف دندان استفاده میکردم فکم به همان سمت منحرف شده به طوری که الان که لبخند میزنم یا عکسی میگیرم متوجه میشوم که چانه ام کمی منحرف میشود ایا الان که به درستی غذا میخورم ممکن است انحراف دوباره درست بشود یا برای درست کردن این انحراف ورزش خاصی باید انجام دهم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر فک شما دارای انحراف است نیاز به درمان ارتودنسی دارید و با ورزش تصحیح نمی شود.

 3. Avatar sadaf22 گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید..دختری ۲۲ساله هستم .بااطلاعاتی که شما فرمودین بنده حدود ۲سالی میشه که به سبب خراب بودن دندان ۶ سمت چپ فقط با سمت راست غذا میخوردم ومتاسفانه الان یک طرف گونه ام رشد بیشتری کرده و سمت چپ بیحالت و لاغرشده برای ایم مشکلم باید چیکارکنم؟بشدت ناراحتم و روز و شب ارامش فکری ندارم لطفا به سوالم پاسخ دهید ایا راه درمانی وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی و جراحی دارید . لطفا از یک متخصص ارتودنسی وقت بگیرید.

 4. Avatar پروانه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید..
  من به دلیل جویدن یک طرفه، گونه سمت چپم تحلیل رفته و از این بابت خیلی ناراحتم، می خواستم بدونم تنها راه درمانش جراحی فک هست؟ دندونام رو هم ارتودنسی کردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. گونه سمت چپم تحلیل رفته باشد دارای انحرف فک می باشید درمان ان جراحی فک است

 5. Avatar Aram گفت:

  سلام اقای دکتر ، من ۱۹ سالمه و متاسفانه چندین ساله که از طرف چپم بیشتر غذا میجویدم و به همین خاطر سمت راست صورتم لاغر تر و ضعیف تره و تازگیا متوجه شدم که عاملش عادت یک طرف جویدنمه. راه حل درمانش چیه؟ ایا اگه از این به بعد فقط از طرف راستم که لاغرتره غذا بخورم درست میشه؟یا فقط طرف راستم رو بوتاکس کنم چی؟راه حل درمانش چیه؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه حضوری بگیرید. علت یک طرفه جویدن غذا باید مشخص شود و سپس نسبت به درمان اقدام کرد

 6. Avatar Aram گفت:

  هزینه عمل های فک و زیبایی حدودا چه قدره؟ زیاده؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هزینه ها را بعد از معاینه می توان اعلام کرد. به طور کل عمل های جراحی زیبایی هرچند که برای بهبود و ارتقای سلامت شخص باشد معمولا بالا است

 7. Avatar آذر گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود دو هفته پیش یکی از دندان های سمت چپ دهانم رو عصب کشی کردم و چند روز مجبور بودم با سمت راست دهانم غذا بجوم و متاسفانه الان هم برام عادت شده…حدود دو روزه که مفصل های فکم درد میکنه…وحس میکنم فکم سنگین شده راه حلی برای این مشکل ندارید؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید سعی کنید برای جویدن از دو طرف فک استفاده کنید . با تمرین مشکل حل می شود.

 8. Avatar ali گفت:

  با سلام من قبلا ارتودونسی کرده بودم و الان هنگامی که دهانم را باز و بسته میکنم صدا میده ولی هیچ دردی و التهابی هم ندارم وبا یه فشر خیلی خیلی کم به قسمتی که صدا میده صداش قطع میشه نیاز به عمل هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به متخصص فک و دهان جهت معاینه مراجعه شود.

 9. Avatar امیر حسین گفت:

  من فک جلوم یکم جلو تره و سه تا دندونه بالام موقه جویدن به پشت دندان های جلو میرن همیشه همینجوری بوده. ولی وقتی سعی میکنم که دندان هام رو در یک خط مساوی نگه دارم نمیشه چیزی رو جوید
  دندان هام بهم نمیرسه 19 سالمه. و فکر می‌کنم بعد از درمان. و قرار گرفتن دندان ها در یک خط مساوی با مشکل جویدن مواجه بشم. لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درمان شما ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک می باشد. و برای دادن جواب دقیق حضوری مراجعه نمایید . شما می توانید اوایل اردیبهشت ماه با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar سمیرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من عادت به یک طرف جویدن دارم . آیا مشکلی برای دندان هام بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با یک طرف جویدن دندان ها و لثه های یک طرف آسیب می بینند. دچار بیماری لثه شده و ممکن است لثه تان تحلیل رود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینکیک طرفه جویدن غذا

 11. Avatar nabi گفت:

  سلام خدمت شما اقای دکتر بنده دندانهای هر دو طرف فکم خراب شده یعنی نزدیک به ۴ساله میشه نمیتونم راحت با هردوطرف فکم غذا بخورم الان صورتمو میبینم انگار گونه هام یه طرفش خیلی افتاده جوری که خودم میبینم انگار فلج شده البته همین طرفش که میگم دندانم و عصب کشی کردم مدت ۴ساله ولی متاسفانه دکترم کارش خوب نبود چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی شما درد دارید نشان می دهد عصب کشی کامل نبوده است حتما باید به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 12. Avatar احمد گفت:

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر یکطرفه جویدن مشکل بوجود می آورد؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با عادت یک طرفه جویدن دندانهای یکطرف زودتر سایش و پوسیده می شوند.

 13. Avatar خاطره گفت:

  سلام آقای دکتر من سمت چپم دوتا دندون از بالا و یکی از پایین کشیده بودم و چند سال با سمت راستم غذا خوردم حالا سمت راستم بزگتره و بیشتر رشد کرده الان دندون بالا دو تا کاشتم چه اتفاقی می افته ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید عادت کنید از دو طرف غذا میل کنید. یک طرفه غذا جویدن باعث بروز یکسری مشکلات می شود. با عادت یک طرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح جونده ایجاد می گردد که در صورت شدت، ممکن است ایجاد ناقرینگی در سطح جونده کرده و در شکل و قیافه و شخص نیز تاثیر بگذارد.

 14. Avatar اشکان گفت:

  سلام من دو تا دندان در طرف چپ و راست پایین را ایمپلنت کردم ولی با طرف چپ نمی توانم غذا بخورم چون خیلی درد می گیرد ممکن است علتش پودر استخوان باشد ک در طرف سمت راست ریخته اند ؟ البته هنوز بخیه هایم را باز نکردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست بعد از باز کردن بخیه آرام آرام فشار وارد شود . شتشو با آب نمک فراموش نشود.

 15. Avatar باران گفت:

  با سلام؛
  من چند سالی هست عادت به یک طرفه جویدن غذا دارم، فکم تقریبا ثابته ولی ماهیچه های یک طرف گونه احساس میکنم ورم کرده و بزرگ تر شده…چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک طرفه جویدن باعث میشه طرفی که استفاده نشود مستعد پوسیدگی دندان شوند بر ناراحتی لثه هم افزوده می گردد زیرا که غذا خوردن در تمیز شدن دندان ها و حفظ سلامتی لثه موثر است.باید سعی کنید از دو طرف فک استفاده کنید.

 16. Avatar ساناز گفت:

  آیا جویدن مواد غذایی با یکطرف از دندان ها، مشکل دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک طرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح دندان ایجاد می کند.

 17. Avatar علی گفت:

  سلام و درود
  حدوده دو سال است که وقتی با طرف چپ دندانم غذا می خورم فک آن طرف زود خسته می شود و توانایی جویدن غذای آن طرف فکم کم شده است.
  به گمانم این مشکل از زمان کشیدن دندان عقل پایین آن طرف فکم آغاز شد. دندان بغل اون دندون عقل هم پوسیدگی دارد.
  به نظرتون بخاطر پوسیدگی اون دندون هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتباطی ندارد. نباید از یک طرفه غذا جویده شود باید از دو طرف فک استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *