اطلاعات عمومی دندانپزشکی

یک طرفه جویدن غذا

یکطرفه جویدن غذا

آیا وقتی آدامس می جوید، یک طرفه می جوید؟ وقتی غذا می خورید، چطور؟ یک طرفه جویدن برای دندان ها و مفصل فک تان اصلا خوب نیست و حتی اگر شما دندان های یک طرف فک تان را از دست داده باشید، باز هم نباید به یک طرفه جویدن عادت کنید.

با یک طرف جویدن مفصل گیجگاهی فکی تان آسیب می بیند، مفصل گیجگاهی فکی تنها مفصل متحرک در میان استخوان های سر و صورت و اتفاقا مفصل بسیار پر کاری است که سبب باز و بسته شدن دهان می شود. این مفصل در بین استخوان فک پایین و استخوان های سر قرار گرفته و هر بار که حرف میزنید، غذا می جوید یا دهان تان را باز می کنید، این مفصل را به کار می اندازید، بنابراین شما باید از این مفصل مهم بدن تان بسیار مراقبت کنید. عادت هایی مانند دندان قروچه، فشار دادن دندان ها روی هم بر اثر استرس و نگرانی و همچنین جویدن یک طرفه، فشار زیادی به این مفصل وارد می کنند و ممکن است در طولانی مدت موجب آسیب مفصل و درد های عضلات سر و گردن و صورت شوند.

عوارض یکطرفه جویدن غذا

عوارض یک طرفه جویدن غذا

با یک طرف جویدن دندان ها و لثه های یک طرف آسیب می بینند. در صورت از دست دادن دندان یا دندان هایی در یک طرف دهان، یا بیمار از آن طرف فک کمتر استفاده نموده و یا اصلا استفاده نمی کند. اگر از یک طرف فک استفاده نشود دندان ها تمیز نشده و جرم می بندند و علاوه بر این که مستعد پوسیدگی دندان می شوند بر ناراحتی لثه هم افزوده می گردد زیرا که غذا خوردن در تمیز شدن دندان ها و حفظ سلامتی لثه موثر است.

با عادت یک طرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح جونده ایجاد می گردد که در صورت شدت، ممکن است ایجاد ناقرینگی در سطح جونده کرده و در شکل و قیافه و شخص نیز تاثیر بگذارد.

با یک طرف جویدن دندان های طرف مقابل جرم می گیرند و دچار بیماری لثه شده و ممکن است لثه تان تحلیل رود، اگر شما عادت داشته باشید که یک طرفه غذا را بجوید، در واقع شما از یک طرف دهان تان اصلا استفاده نمی کنید. این موجب می شود که دندان های طرف مقابل تان جرم بگیرند و به مرور زمان دچار تحلیل لثه و بیماری های لثه شوید. دندان ها و الیاف نگه دارنده ی آن ها برای سالم و زنده ماندن نیاز دارند که از آنها استفاده کنید، در غیر این صورت الیاف نگه دارنده دندان ها تحلیل می روند.

یک طرفه جویدن برای دندان های مصنوعی هم خطر دارد، اگر شما دست دندان در دهان تان دارید، بهتر است که دو طرفه بجوید چون جویدن یک طرفه به بلند شدن دست دندان تان از جای خودش منجر می شود و ثبات دست دندان تان به هم خواهد خورد.

سوالات متداول یک طرفه جویدن

1- آیا جویدن با یک طرف دهان می تواند باعث عدم تقارن صورت شود؟

مفاصل فک ، که به عنوان TMJ نیز شناخته می شود ، کانونی برای تمام حرکات مربوط به فک مانند مکالمه و جویدن غذاها است. به عنوان مثال ، اگر به طور عادی با یک طرف دندان خود غذا می جوید، دندانها در  طرفی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، به دلیل افزایش فانکشن و کارایی نسبت به طرف مقابل بیشتر از بین می رود. این منجر به دندانهای ناهموار می شود که به یک طرف منحرف می شوند و منجر به عدم تقارن صورت می شود.

2- آیا جویدن با یک طرف دهان مشکلاتی ایجاد میکند؟

معمولاً پذیرفته شده است که جویدن یک طرفه دارای اثر آسیب زای بالقوه بر روی مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) است. عادت جوش خوردگی یک طرفه معمولاً منجر به تجمع  پلاک در طرف مقابل می شود و منجر به پوسیدگی دندان و مشکلات لثه و پریودنتال می شود.

3- آیا یک طرفه جویدن شایع است؟

جویدن یک طرف دهان طبیعی است اما به طور انحصاری نیست. شما باید جویدن متناوب را  انجام دهید، به طوری که از هر دو طرف عضلات فک خود استفاده کنید تا از نظر قدرت و اندازه برابر باشند.

4- مضررات یک طرفه جویدن چیست ؟

مفاصل گیجگاهی راست و چپ (TMJ) هر دو هنگام جویدن ، از فک پایین راهنمایی و پشتیبانی می کنند. مطالعات نشان داده اند هنگامی که غذا یک طرفه جویده می شود TMJ طرف مقابل که غذا در ان سمت جویده نمی شود، بیشترین فشار روانی را  دریافت می کند. بنابراین هنگامی که غذا  فقط در سمت راست جویده می شود ، TMJ در سمت چپ تحت فشار استرس و برعکس قرار می گیرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

110 دیدگاه برای “یک طرفه جویدن غذا

 1. Avatar امیر گفت:

  سلام جان دکتر من حدود ۸ ماه تا یک سال از ک از یک طرف دهانم استفاده میکنم جدیدا حس میکنم یک طرف فک پایینم رشد نکرده و طرف دیگه رشد کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید از دو فک در حین جویدن استفاده شود. اگر مشکل دندان یا پوسیدگی دندان وجود دارد برای درمان به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 2. Avatar سمیرا گفت:

  سلام من تقریبا دوسال پیش دندون عقل سمت راست فک پایینو جراحی کردم
  الان متوجه شدم ک سمت چپ صورتم پرتر ولی سمت راست صورتم لاغرتر
  الان برای اینکه بخوام قرینه بشه دوطرف صورتم باید با کدوم طرف فکم غذارو بجوم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای جویدن غذا باید از هر دو فک استفاده شود.

 3. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتور من ۵ سالی میشه از یه طرف فکم واسه غذا خوردن استفاده میکنم احساس میکنم صورتم دیگه قرینه نیست چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل یکطرفه غذا جویدن شما توسط ارتودننتیست یا دندانپزشک بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. مشکل پوسیدگی دندان دارید. نوع تشخیص، طرح درمان مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 4. Avatar عزیزی گفت:

  سلام و ارادت
  دکتر بزرگوار دختر من بعد از یک دوره درد یکطرف فک ، یکطرف صورتش لاغرتر شده از توضیحات دوستان من متوجه نشدم که آیازیاد استفاده کردن از یک طرف باعث لاغری شده یا نه
  ممنون میشوم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل یکطرفه جویدن فرزند شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای ایشان انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 5. Avatar سارا.ک گفت:

  سلام جناب دکتر، وقت تون بخیر باشه
  من ۲۵ سالمه، از وقتی یادمه با طرف چپ صورتم مواد غذایی رو می جویدم، چند وقتی میشه متوجه عدم قرینگی درصورتم شدم، در واقع طرف راست صورتم لاغر گود و تکیده شده.
  دندان های طرف راست صورتم هم سالم هستش.
  آیا راهی وجود داره من بتونم این عدم تقارن رو درمان کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان عدم قرینگی به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام گردد سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود. می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی با مطب تماس بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عدم قرینگی فک پایین چیست؟

 6. Avatar عمران تاجیک گفت:

  سلام اقای دکتر واقعا ممنونم بابت مقاله جامعتون راجع این موضوع هر جا گشتم پیدا نکردم
  اقای دکتر من پنج سال پیش یکی از دندان های سمت چپم خراب شد و نمیتونستم با اون سمت بجوئم تقریبا 5 سال همینجوری بود و الان متوجه شدم سمت راست صورتم چاق تر از چپش هست یجورایی عضله هاش محکم تر شده و اونطرف صورتمو چاق نشون میده چیکار میتونم بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما. باید دندان شما درمان گردد. یکطرفه جویدن درست نیست، این امر باعث می شود که عضله صورت نامتقارن شود. به دندانپزشک جهت ترمیم دندان مراجعه نمایید.

 7. Avatar مهرسا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من از ی فکم بیشتر در خوردن غذا و جویدن استفاده کردم و ب عبارتی فک سمت راستم فعالیتی نداشته، این باعث نامتقارنی فک شده و دغدغه ی بنده.
  الان سعی میکنم بیشتراز فک راستم استفاده کنم و همچنین گاها از دو سمت
  ممکنه ک با این کار باگذر زمان تفاوتشون کمتر بشه؟
  در اسرع وقت هم ب دکتر مراجعه میکنم، ممنون میشم الان از تجربه اتون مارو بهره مند کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درسته شما باید در هنگام جویدن از دو طرف فک خود استفاده نمایید. تکرار این امر سبب می شود کم کم عدم تقارن از بین برود. ولی اگر عدم تقارن شدید باشد ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

 8. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر خوبین
  من موقع جویدن غذا مفصل فکیم درد میکنه
  اصلا نمیتونم غذا های سخت بجوم
  دکتر باید چیکار کنم که در خونه بهبود بیابم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید. بابد مفصل فکی گیجگاهی معاینه شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 9. Avatar مزگان گفت:

  سلام ووقت بخیرخدمت آقای دکتر
  من هفته پیش دندون قبل دندون کرسی سمت راست پایین روکشیدم وتواینمدت باسمت چپ غذاخوردم الان دوروزه فک راستم دردداره وقفل گرده وتق تق صدامیده خیلی دردناکم هست میشه راهنمایی بفرمایید.باسپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص جراح فک و صورت یا متخصص ارتودنسی جهت معاینه مراجعه شود. بعد از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 10. Avatar ایرانی گفت:

  سلام آقای دکتر.این کج شدن فک بر اثر جویدن یکطرفه قابل درمان هستش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تنها بدلیل یکطرفه جویدن فک کج نمی شود. شما بهتر است. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید یا برای معاینه کلینیکی به مطب تشریف بیاورید. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 11. Avatar محمد اسیوند گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.
  من ۱ سالی هست ک بیشتر با یک طرف راست جویدن غذا رو انجام میدم و کمی اون سمتی ک غذا میخورم لاغر تر شده؟
  آیا با درست کردن دندان سمت چپ و غذا خوردن با هر دو طرف فک این عدم تقارن از بین می رود یا خیر؟
  ممنون از راهنماییتان؟فقط میخام بدونم این عدم تقارن کمی ک دارم دوباره خوب میشه با اصلاح غذا خوردن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز، اصولا هر فردی باید از هر دو طرف دندان های فک برای جویدن غذا استفاده کند تا فکین قرینه باشد . اگر عدم تقارن خیلی کم باشد و از این مشکل خیلی نگذشته باشد این مشکل اصلاح می شود. در غیر اینصورت عدم تقارن درست نمی شود.

 12. Avatar فاطمه اسدی گفت:

  باسلام خدمت جناب دکتر
  ممنونیم از مطالب مفید و ارزنده شما
  من خیلی استفاده کردم
  و خیلی تشکر از اینکه با صبر و حوصله پاسخگو هستید
  انشاءالله سلامت و تدرست باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید. از قدردانی شما سپاسگزارم.

 13. Avatar شهرام ریاحی گفت:

  سلام. ممنون از اطلاعات جامع و کامل. من در تحقیق کلاسیم ازش استفاده کردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر حسن توجه شما.

 14. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر باشه
  من مدتی بود به علت درد کردن دندانم یک طرفه غذا رو میجویدم حالا همون طرفی که غذا رو باهاش میجویدم میبینم صورتم لاغر تره برای این مشکل چیکار میتونم انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یکطرفه جویدن باعث آسیب بر روی مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) شما می گردد. باید علت را پیدا کنید. ممکن است پوسیدگی دندان و یا درد دندان دارید. که از یکطرف فک استفاده می کنید که باید به دندانپزشک جهت تشخیص درمان مناسب مراجعه نمایید.

 15. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از سایت خوبتون. محتوی مقالات عالی و مفید هستند. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 16. Avatar حسام گفت:

  سلام من خیلی وقت بود فقط با دندان های چپ ام غذا می خوردم دندان هیچ اسیبی ندید اما فک سمت چپ خیلی عضلانی شد و سمت راست اصلا عضله نداره و انگار صورتم یکم کجه چگونه حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است از دوطرف فک برای جویدن غذا استفاده کنید. تا نیرو ها پخش شود عضلات دو فکین فعالیت داشته باشند. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید احتمالا از طرف فکی که غذا جویده نمی شود درد دارید یا دندان پوسیده دارید باید دندان ها ترمیم شود و عادت داشته باشید که از دوطرف غذا را بجوید.

 17. Avatar فاطمه گفت:

  سلام مطالب سایت آقای دکتر جمیلیان بسیار عالی و بی نظییره👌👌👌

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 18. Avatar حسام گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت دکتر جمیلیان عزیز،بنده ۳۰ سال سن دارم.حدود ۱ سالی هست که غذا میخورم احساس میکنم غذام خوب جویده نمیشه حتی تو خوردن ته دیگ های نرم و برنج هایی هم که حتی یکم سفت شده مشکل دارم.
  البته بنده از طرف چپ فکم بیشتر استفاده میکنم تو غذا خوردن چون احساس میکنم قوی تره.
  و در آخر باید عرض کنم بنده ۱ سالی هم هست که رفلاکس معده دارم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود برای ویزیت دندان ها به یک متخصص مراجعه نمایید. ممکن است دندان های شما نیاز به ترمیم داشته باشد.

 19. Avatar حمید گفت:

  سلام من ۲٠سالمه مدتیه با یک طرف غذا میخورم الان فکم از قسمت جلوی گوش بزرگ تر از سمت دیگه صورتمه آیا میشه با دو طرف غذا خوردن هردو قسمت فکم مساوی بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه فک به متخصص فک و صورت مراجعه نمایید.

 20. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من ۱۸سالمه و دندانی در سمت چپم به مدت یک سال اسیب دیده بود و با اون غذا رو نمیجوییدم و فقط با یک طرف غذا میخوردم به مدت یک سال و مدتی پیش دندانم را درمان کردم،الان حس میکنم فکم دچار عدم تقارن شده و صورتم کج شده متاسفانه،سوالم این هست که اگر من مدتی از طرف دندان درمان شده ام کمی بیشتر استفاده کنم ایا کجی صورت و عدم تقارن فکم درست میشود؟چیکار کنم این عدم تقارن از بین بره؟ممنونن میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از فک و دندان شما انجام گیرد. سپس در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

   1. Avatar شایان گفت:

    با سلام و درود،…
    بنده ۳۰ سالمه،تازه متاهل شدم.۱ سالی هست رفلاکس معده دارم البته الان خداروشکر با مصرف یه دوره از دارو ها بهتر شدم.
    مدتی هم هست که با طرف چپ غذا میخورم.الان چند ماهی هست که تو خوردن غذاهای کمی سفت مشکل دارم حتی مرغ سوخاری.وهنگام قورت دادن غذا احساس میکنم درست جویده نشده و اذیتم میکنه.غذاهای سفت مثلا برنجی که یکم سفت شده رو نمیتونم با سمت راست دهانم بخورم.و فشار به دندانم میاره مجبورم با چپ بخورم.همچنین گاهی اوقات ماهیچه های فکم هنگام خوردن نان کمی بی حس میشه.احساس میکنم سمت راست دهانم از چپ ضعیف تر شده.
    آقای دکتر اعتماد به نفسم رو دارم از دست میدم، این ضعیف شدن دندان ها میتونه از معدم باشه یا از اینه که مدت زیادی با سمت چپ غذا خوردم.گاهی اوقات احساس میکنم غذا خوب جویده نشده و در گلوم گیر میکنه.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. توصیه می شود که دندان ها و فک شما توسط یک متخصص باتجربه معاینه شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 21. Avatar آرزو گفت:

  سلام.دختر من ۲سال و نیمشه و فقط با طرف چپ غذا میجوه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با کودک صحبت کنید که سعی کند از دوطرف دندان های خود برای جویدن استفاده نماید.

 22. Avatar مهدیه گفت:

  سلام من ۲ ،۳ ماه هست که وقتی حرف میزنم یا غذا میخورم استخوان های TMJ به هم میخورند و دهنم کامل باز نمیشه یعنی برا چند دقیقه ای قفل میشه مشکل رد چطور میشه حل کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است فک شما توسط متخصص فک و صورت معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 23. Avatar امیر گفت:

  من ۱۴ ساله مه معمولان با یک طرف غذا میخورم ( الان که میخام چیزی رو بخورم دندانم درد میکنه
  یعنی وقتی چیزی به دندان راست )( سمت بالا) میخورد درد میکند دارو دنتون رو میزنم درست میشه
  ایا این کار زرل داره؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام مشکل شما با خوددرمانی و درمان خانگی رفع نمی شود. اگر دچار پوسیدگی دندان شده باشید نیاز به خدمات ترمیم دندان در کلینیک یا مطب دندانپزشکی دارید.

 24. Avatar ترنم گفت:

  سلام من دخترم 5 سالشه و موقع جویدن غذای سفت ، دندوناش درد می گیره.اون قسمتی هم که درد داره، پر از لکه های قهوه ای شده
  قبلا می گفتم با یک طرف دیگرش غذا رو بخوره. ولی الان هر دو طرفش درد می گیرن الان چندروزه نمی تونه خوب غذا بخوره به جز سوپ و غذای های نرم البته
  چی کار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان کودک شما معاینه کلینیکی انجام شود. دندان ایشان پوسیدگی دارد باید درمان شود.

 25. Avatar فاطیما گفت:

  سلام وقت بخیر. من ۲-۳ سال هست که بدلیل درد یکی از دندان هایم، کلا با طرف دیگه دندان ها غذا میخورم، و یک طرف فکم کلا استفاده نمیکنم. چند ماهی هست که قدرت جویدن غذایم خیلی خیلی کم شده! به طوری که غذا خوردنم خیلی بیشتر از آدم های پعمولی طول میکشد یا هنگام جویدن غذا، فکم زود خسته میشود و باوجود گرسنگی نمیتوانم به خوردن غذا ادامه دهم! به تازگی شروع کردم به جویدن با دو طرف فکم، ولی همچنان قدرت جویدنم پایین هست و عضلان فکم خسته میشود! راهکاری داره جناب دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید در هنگام جویدن از دوطرف فک استفاده شود. که باعث عدم تقارن صورت می شود. ممکن است ایجاد ناقرینگی در سطح جونده کرده و در شکل و قیافه و شخص نیز تاثیر بگذارد.

 26. Avatar سارا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من برای مدت طولانی از سمت راست دهنم برای جویدن استفاده می‌کردم؛ بعد متوجه شدم سمت چپ صورتم لاغر شده و گونه‌ی سمت راستم نسبت به سمت چپ پرتر شده
  الان مدتیه دارم فقط از سمت چپ دهنم برای جویدن استفاده می‌کنم
  ایا اینطوری درمان میشه یا باید جراحی انجام شه؟
  لطفا راهنماییم کنید
  ۱۸ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید بطور طبیعی از دوطرف دندان ها برای جویدن استفاده کنید. اگر به طور عادی با یک طرف دندان خود غذا می جوید، دندانها در طرفی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد ، به دلیل افزایش فانکشن و کارایی نسبت به طرف مقابل بیشتر از بین می رود. این باعث عدم تقارن صورت می شود.

 27. Avatar علی گفت:

  سلام خوبید اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر من ۱۹سالمه دندونامو ارتودنسی کردم دوساله ولی وقتی غدا میخوردن فکم از سمت راست انگار میخواد از جاش در بیاد و صدا میده ، درد وحشتناکی داره دلیل چی میتونه باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از فک و دندان شما انجام گیرد. اگر هنوز تحت درمان ارتودنسی هستید با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 28. Avatar پیوند گفت:

  سلام اقای با یک طرفه غذا خوردن عارضه ی جدی برایم پیش می آید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با یک طرفه غذا جویدن باعث می شود که دندانهای شما ناهموار شود و به یک طرف منحرف شوند و منجر به عدم تقارن صورت می شود.

 29. Avatar HSaeede گفت:

  سلام خوب هستین من ۲۴ سالمه هیچ‌ مشکلی نبود تا پری شب خیلی اتفاقی دندونم درد گرفت و سنگین شده دندونام میزارم روی هم درد میگیره مشکل چیه ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود..

 30. Avatar بهزاد گفت:

  با سلام و سپاس
  بنده نزدیک به یکسال هست که به علت مشکل دندانهای سمت چپ،اکثر اوقات از دندانهای سمت راست جهت جویدن غذا استفاده می کنم،از دو روز پیش هنگام جویدن غذا پشت سرم دچار فشار و بی حسی خفیف میشه! آیا این حالت هم به مفاصل گیجگاهی مربوطه جناب دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جویدن با از دو فک و دو طرف دندان استفاده شود. بله ارتباط دارند.

 31. Avatar Amir گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من چندین ساله که از طرف چپ دهانم برای جویدن استفاده میکنم و اصلا از طرف راست استفاده نمی کنم البته همه دندونامم سالمه ولی عدم تقارن در صورت و قفسه سینه و انحنا زاویه بینی دارم
  راه‌حل شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک طرفه جویدن کار اشتباهی است.با یک طرف جویدن مفصل گیجگاهی فکی تان آسیب می بیند، دندانهای یک طرف ساییده می شود.

 32. Avatar ماه منیر گفت:

  سلام، بنده دو ماه است وقتی غذا میجوم دندانم درد میگیرد. ابتدا دردی در ریشه دندان پایین سمت راست احساس کردم، رفتم دکتر عکس گرفت و گفت ریشه التهاب دارد، البته دندان هم از زیر پوسیده بود و درست کرد، ولی گفت عمیقتر نمیتونم برم و باید صبر کنی تا خودش خوب شود، وقتی اومدم خونه متوجه شدم که ریشه دندان بالایی هم درد میکند، به این ترتیب که وقتی غذا با سمت راست میجوم، اگر محکم بجوم، هم ریشه دندان پایینم درد میگیرد و هم بالا و این درد در بالایی بیشتر است. با توجه به حرف دکتر که گفت خیلی خرج داره اگه بخواهیم به سمت ریشه بریم و مدارا کن فعلا، تصمیم گرفتم با سمت چپ بجوم. اما غذا کامل جویده نمیشود و با مشکل مواجه شدم. من ایران نیستم و متاسفانه هزینه درمان بالاست اینجا. چه راهکاری را پیشنهاد میکنید که چه کار کنم ؟ آیا با آب نمک یا داروی شستشو اثر مثبتی خواهد داشت؟ ممنون میشم جواب را به ایمیلم بفرستید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه راه حلی جز درمان ریشه دندان (اندو) عصب کشی وجود ندارد.

 33. Avatar سودابه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.
  من بخاطراینکه دندون شماره ۶پایین سمت راست دهنم وهمچنین شماره ۷سمت چپ دهنم نیازبه عصب کشی داشت هردودندان روعصب کشی کردم ولی دندان شماره ۷بالاسمت چپ هنوز پانسمان شده وفعلاپرنشده وهفته دیگه نوبت برای پرکردن دارم والان یکماهه من ازسمت راست دندونام برای جویدن استفاده میکنم وزمانیکه چیزی میخورم لثه ام دردشدیدی میگیره ونمیدونم باید چیکارکنم خواهش میکنم شماراهنمایی کنید چیکارباید کنم که لثه ام خوب بشه؟به دکتردندانپزشک نشون دادم وگفتن تاعکس نباشه نمیتونن نظربدن.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

   1. Avatar آرزو گفت:

    سلام آقای دکتر
    یه طرف فکم رشد بیشتری داره، چند سال پیش چندتا دندانپزشک رفتم معاینه، از فکم عکس گرفتن گفتن بخاطر اینه که سمت راستم عذارو میخورم، به من گفتن که اگر با سمت چپم عذا بخورم ناقرینگی حل میشه،
    من الان ۳۱ سالمه، در سن ۲۵ سالگی رفتم معاینه پیش دندانپزشک، ۶ ساله با سمت چپ غذا میخورم ولی درست نشده،، هر کی میبینه میگه دندونت آبسه کرده
    صورتم لاغره تا میام یه مقدار به خودم برسم این یه طرفه بودن بیشتر به چشم میاد
    اعتماد بنفسم گرفته این مشکل، لطف میکنین راهنمایی بفرمایین که من باید چیکار کنم؟ باید جراحی انجام بدم یا پروتز؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. یک طرفه جویدن غذا باعث ناقرینگی در سطح جونده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 34. Avatar محسن گفت:

  سلام خسته نباشید
  دندانهای بالای سمت راستم افتاده و من چند وقتی هست که فقط با دندانهای چپم غذا میخورم به تازگی متوجه شدم که لب سمت راستم به سمت پایین گرایش پیدا کرده میخواستم بدونم این از عوارض یکطرفه جویدن است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب تحتانی صورت شما دچار مشکل شده به متخصص جراح فک و صورت مراجعه شود.

 35. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من سر حماقت چند نفر دندون شیش بالا سمت راست رو از دست دادم (کشیده شده) میخواستم بدونم این دندون دیگه در نمیاد؟دندون آسیاب بزرگ هست یکی مونده به آخر با سمت راست نمیتونم اصلا چیزای سفت بخورم و دندونای سمت چپم به شدت درد میکنه راه چاره چی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فقط یکبار رویش می کند . شما باید جایگزین دندان کشیده شده را ایمپلنت کنید.

 36. Avatar علی گفت:

  سلام و درود
  حدوده دو سال است که وقتی با طرف چپ دندانم غذا می خورم فک آن طرف زود خسته می شود و توانایی جویدن غذای آن طرف فکم کم شده است.
  به گمانم این مشکل از زمان کشیدن دندان عقل پایین آن طرف فکم آغاز شد. دندان بغل اون دندون عقل هم پوسیدگی دارد.
  به نظرتون بخاطر پوسیدگی اون دندون هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ارتباطی ندارد. نباید از یک طرفه غذا جویده شود باید از دو طرف فک استفاده شود.

 37. Avatar ساناز گفت:

  آیا جویدن مواد غذایی با یکطرف از دندان ها، مشکل دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک طرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح دندان ایجاد می کند.

 38. Avatar باران گفت:

  با سلام؛
  من چند سالی هست عادت به یک طرفه جویدن غذا دارم، فکم تقریبا ثابته ولی ماهیچه های یک طرف گونه احساس میکنم ورم کرده و بزرگ تر شده…چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک طرفه جویدن باعث میشه طرفی که استفاده نشود مستعد پوسیدگی دندان شوند بر ناراحتی لثه هم افزوده می گردد زیرا که غذا خوردن در تمیز شدن دندان ها و حفظ سلامتی لثه موثر است.باید سعی کنید از دو طرف فک استفاده کنید.

 39. Avatar اشکان گفت:

  سلام من دو تا دندان در طرف چپ و راست پایین را ایمپلنت کردم ولی با طرف چپ نمی توانم غذا بخورم چون خیلی درد می گیرد ممکن است علتش پودر استخوان باشد ک در طرف سمت راست ریخته اند ؟ البته هنوز بخیه هایم را باز نکردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست بعد از باز کردن بخیه آرام آرام فشار وارد شود . شتشو با آب نمک فراموش نشود.

 40. Avatar خاطره گفت:

  سلام آقای دکتر من سمت چپم دوتا دندون از بالا و یکی از پایین کشیده بودم و چند سال با سمت راستم غذا خوردم حالا سمت راستم بزگتره و بیشتر رشد کرده الان دندون بالا دو تا کاشتم چه اتفاقی می افته ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید عادت کنید از دو طرف غذا میل کنید. یک طرفه غذا جویدن باعث بروز یکسری مشکلات می شود. با عادت یک طرفه غذا خوردن تغییراتی به صورت سایش در سطح جونده ایجاد می گردد که در صورت شدت، ممکن است ایجاد ناقرینگی در سطح جونده کرده و در شکل و قیافه و شخص نیز تاثیر بگذارد.

 41. Avatar احمد گفت:

  سلام و عرض ادب
  آقای دکتر یکطرفه جویدن مشکل بوجود می آورد؟
  متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با عادت یک طرفه جویدن دندانهای یکطرف زودتر سایش و پوسیده می شوند.

 42. Avatar nabi گفت:

  سلام خدمت شما اقای دکتر بنده دندانهای هر دو طرف فکم خراب شده یعنی نزدیک به ۴ساله میشه نمیتونم راحت با هردوطرف فکم غذا بخورم الان صورتمو میبینم انگار گونه هام یه طرفش خیلی افتاده جوری که خودم میبینم انگار فلج شده البته همین طرفش که میگم دندانم و عصب کشی کردم مدت ۴ساله ولی متاسفانه دکترم کارش خوب نبود چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی شما درد دارید نشان می دهد عصب کشی کامل نبوده است حتما باید به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 43. Avatar سمیرا گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر من عادت به یک طرف جویدن دارم . آیا مشکلی برای دندان هام بوجود میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با یک طرف جویدن دندان ها و لثه های یک طرف آسیب می بینند. دچار بیماری لثه شده و ممکن است لثه تان تحلیل رود.

 44. Avatar امیر حسین گفت:

  من فک جلوم یکم جلو تره و سه تا دندونه بالام موقه جویدن به پشت دندان های جلو میرن همیشه همینجوری بوده. ولی وقتی سعی میکنم که دندان هام رو در یک خط مساوی نگه دارم نمیشه چیزی رو جوید
  دندان هام بهم نمیرسه 19 سالمه. و فکر می‌کنم بعد از درمان. و قرار گرفتن دندان ها در یک خط مساوی با مشکل جویدن مواجه بشم. لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . درمان شما ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک می باشد. و برای دادن جواب دقیق حضوری مراجعه نمایید . شما می توانید اوایل اردیبهشت ماه با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 45. Avatar ali گفت:

  با سلام من قبلا ارتودونسی کرده بودم و الان هنگامی که دهانم را باز و بسته میکنم صدا میده ولی هیچ دردی و التهابی هم ندارم وبا یه فشر خیلی خیلی کم به قسمتی که صدا میده صداش قطع میشه نیاز به عمل هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به متخصص فک و دهان جهت معاینه مراجعه شود.

 46. Avatar آذر گفت:

  سلام خسته نباشید من حدود دو هفته پیش یکی از دندان های سمت چپ دهانم رو عصب کشی کردم و چند روز مجبور بودم با سمت راست دهانم غذا بجوم و متاسفانه الان هم برام عادت شده…حدود دو روزه که مفصل های فکم درد میکنه…وحس میکنم فکم سنگین شده راه حلی برای این مشکل ندارید؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما باید سعی کنید برای جویدن از دو طرف فک استفاده کنید . با تمرین مشکل حل می شود.

 47. Avatar Aram گفت:

  هزینه عمل های فک و زیبایی حدودا چه قدره؟ زیاده؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام هزینه ها را بعد از معاینه می توان اعلام کرد. به طور کل عمل های جراحی زیبایی هرچند که برای بهبود و ارتقای سلامت شخص باشد معمولا بالا است

 48. Avatar Aram گفت:

  سلام اقای دکتر ، من ۱۹ سالمه و متاسفانه چندین ساله که از طرف چپم بیشتر غذا میجویدم و به همین خاطر سمت راست صورتم لاغر تر و ضعیف تره و تازگیا متوجه شدم که عاملش عادت یک طرف جویدنمه. راه حل درمانش چیه؟ ایا اگه از این به بعد فقط از طرف راستم که لاغرتره غذا بخورم درست میشه؟یا فقط طرف راستم رو بوتاکس کنم چی؟راه حل درمانش چیه؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه حضوری بگیرید. علت یک طرفه جویدن غذا باید مشخص شود و سپس نسبت به درمان اقدام کرد

 49. Avatar پروانه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید..
  من به دلیل جویدن یک طرفه، گونه سمت چپم تحلیل رفته و از این بابت خیلی ناراحتم، می خواستم بدونم تنها راه درمانش جراحی فک هست؟ دندونام رو هم ارتودنسی کردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. گونه سمت چپم تحلیل رفته باشد دارای انحرف فک می باشید درمان ان جراحی فک است

 50. Avatar sadaf22 گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید..دختری ۲۲ساله هستم .بااطلاعاتی که شما فرمودین بنده حدود ۲سالی میشه که به سبب خراب بودن دندان ۶ سمت چپ فقط با سمت راست غذا میخوردم ومتاسفانه الان یک طرف گونه ام رشد بیشتری کرده و سمت چپ بیحالت و لاغرشده برای ایم مشکلم باید چیکارکنم؟بشدت ناراحتم و روز و شب ارامش فکری ندارم لطفا به سوالم پاسخ دهید ایا راه درمانی وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما نیاز به ارتودنسی و جراحی دارید . لطفا از یک متخصص ارتودنسی وقت بگیرید.

 51. Avatar مرضیه گفت:

  سلام من 19 ساله هستم از زمان 14 تا 17سالگی به دلیل خرابی دندان فقط از یک طرف دهانم برای غذا خوردن استفاده کردم زمانی که دندانم رو درست کردم از هردوطرف دندانم استفاده کردم اما احساس میکنم زمانی که از یک طرف دندان استفاده میکردم فکم به همان سمت منحرف شده به طوری که الان که لبخند میزنم یا عکسی میگیرم متوجه میشوم که چانه ام کمی منحرف میشود ایا الان که به درستی غذا میخورم ممکن است انحراف دوباره درست بشود یا برای درست کردن این انحراف ورزش خاصی باید انجام دهم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر فک شما دارای انحراف است نیاز به درمان ارتودنسی دارید و با ورزش تصحیح نمی شود.

 52. Avatar زینب ر گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  متن رو که خوندم متوجه مشکلی که منو به شدت ناراحت کرده شدم. دقیقا همین مشکل برای من پیش اومده و من متاسفانه رشد یکطرفی فک دارم و راهی برای درمان این مشکل نمیدونم… دندانهای یک سمت را از دست داده و حدود دوسال است از یک طرف فک برای جویدن غذا استفاده میکنم راه حلی برای درمان مشکلم میخواستم… لطفا منو راهنمایی بفرمایین تا هر چه زودتر مشکلم حل بشه چون شدیدا اعتماد ب نفسم رو از دست دادم و مدام فکرم مشغوله

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از یک دندان پزشک ماهر وقت معاینه بگیرید.

   1. Avatar علی اسعدی گفت:

    سلام آقای دکتر
    بنده دندونمو پُر کردم اما
    همچنان موقع جویدن درد بدی وارد میشه ب دندونم،مجبورم با یک طرف بجوم. و گفتن خوب میشه روکش دندونم سالم بود و درد از داخل دندان بود.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. مهارت و تجربه متخصص در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *