ناهنجاری های فک

کوچکی فک بالا

کوچکی فک بالا

اگر فک بالا کوچک باشد، می توان با پلاک های متحرک پیچ دار فک بالا را از نظر بعد عرضی باز نمود. در هنگام تحویل پلاک متحرک پیچ دار نحوه باز کردن که به طور معمول 5 روز یکبار است، به بیمار آموزش داده می شود. در بعضی از موارد می توان از پیچ های Hyrax که کمی بزرگتر هستند و برای باز کردن درز میانی کام به کار برده می شوند، استفاده کرد باید خاطر نشان کرد که نوع پیچ به کار برده شده بستگی به نوع ناهنجاری دارد. گاهی فک بالا علاوه بر کوچک بودن ممکن است دارای رشد ناکافی در جهت قدامی خلفی باشد. به عبارت دیگر ممکن است عقب تر از موقعیت صحیح خود قرار داشته باشد که در این صورت از دستگاههای خارج دهانی بر روی صورت استفاده می شود که این دستگاهها با کش هایی به پلاک متحرک فک بالا وصل می شوند و فک بالا را به جلو هدایت می نمایند .

دستگاههای خارج دهانی که برای این منظور استفاده می شوند Face mask یا Reverse chin cap می باشند. البته با دستگاههای دیگر ارتودنسی که شامل پلاک های متحرک داخل دهانی به همراه میله هایی که در ناحیه جلوی خود دارند می توان فک بالا را به جلو آورد در این دستگاهها با فشار زبان که به این میله ها وارد می شود، می توان با کمک نیروی زبان کاهش رشد فک بالا را جبران کرد. در روشی دیگر می توان با قرار دادن Mini screw در فک پایین به همراه کش و دستگاه متحرک و یا ثابت در فک بالا ، به افزایش رشد فک بالا کمک کرد . در روشی دیگر می توان با قرار دادن Mini plate در فک پایین به همراه کش و دستگاه متحرک ارتودنسی و یا دستگاه ارتودنسی ثابت در فک بالا به افزایش رشد فک بالا کمک کرد. برای توضیح بیشتر می توانید به قسمت مقالات خارجی دکتر جمیلیان مراجعه نماید. این درمان ها می بایست قبل از بلوغ انجام شود در صورتی که بیمار بعد از بلوغ و اتمام رشد مراجعه نماید ، نیاز به جراحی خواهد داشت.

درمان کوچکی فک بالا

عقب بودن فک بالا و کوچکی شدید فک بالا

فک بالا و فک پایین در حالت طبیعی باید متناسب و بر روی منطبق باشند. اگر هنگام بسته شدن دهان، فک بالا کمی عقب تر از فک پایین قرار داشته باشد، فرد به بیماری عقب بودن فک بالا یا ریورس اورجت یا آندربایت مبتلا می باشد. ژنتیک و ابتلای یکی از والدین به این ناهنجاری از عوامل اصلی در بروز این مشکل می باشد

اگر فک بالای بیمار در اثر عواملی مانند تنفس دهانی دچار تحلیل شده باشد، فرد می تواند به تنگی شدید وکوچکی فک بالا دچار شود. از جمله عواملی که می تواند باعث ایجاد تنگی و کوچکی فک بالا شود عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی و رشد ناکافی استخوان های فک بالا
 • عادات بد دوران کودکی مثل مکیدن انگشت و وارد شدن فشار به گونه ها و در نتیجه تنگی شدید فک بالا
 • همچنین وجود بیماری هایی مانند آلرژی و مشکلات بینی که منجر به تنفس دهانی می شود. در این حالت و در اثر تنفس دهانی، به تدریج در اثر فشار منفی بینی و ایجاد فشار مضاعف به فک ها، فک بالای فرد دچار تحلیل می شود و فرد به این حالت دچار می شود.

عوارض ناشی از عقب بودن فک بالا و کوچکی شدید فک بالا

عقب بودن فک بالا و کوچکی شدید فک بالا عوارض مختلفی می تواند داشته باشد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به هم ریختگی دندانی
 • احتمال پوسیدگی زود هنگام دندان ها
 • درد فک و اختلالاتی مثل درد مزمن مفاصل فک
 • تغییر ظاهر دندان ها و فک ها و مشکلات زیبایی
 • اختلال در جویدن و بلع غذا
 • اختلالات تکلمی
 • کاهش اعتماد به نفس و افسردگی
 • مشکلات تنفسی و آلرژی

درمان عقب و کوچک بودن فک بالا

درمان مشکل عقب و کوچک بودن فک بالا برای پیشگیری و درمان عوارض ناشی از آن از اهمیت بالایی برخودار است. همچنین از کوچک دیده شدن فک بالا نیز جلوگیری می شود. از جمله راه های درمان این مشکل:

 • روش جراحی: در این روش از عمل جراحی برای اصلاح ساختار فک و متناسب کردن آنها استفاده می شود. این روش بیشتر برای بزرگسالان کاربرد دارد.
 • روش غیر جراحی: در این روش متخصص ارتودنسی بر اساس میزان ناهنجاری و سن بیمار، از ابزار مختلف ارتودنسی می تواند استفاده می کند. این ابزار عبارتند از:

گسترش دهنده فک بالا که برای تحریک رشد استخوان فک بالا استفاده می شود. از ارتودنسی ثابت یا متحرک نیز برای اصلاح نحوه چینش دندان ها و درمان ناهنجاری دندانی ناشی از عقب بودن فک بالا استفاده می شود.

استفاده از دستگاهای  ارتوپدی و مثل chin cup و یا دستگاه Reverse chin cup برای کاهش سرعت رشد فک پایین و افزایش سرعت رشد فک بالا در کودکان. در این روش برای ایجاد تناسب در بین فک ها میزان رشد آنها تنظیم می شود. همچنین توصیه می شود از دستگاه کوچک متحرک و داخل دهانی که اخیرا توسط دکتر عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی به ثبت و بهره برداری رسیده است استفاده کنید. این دستگاه کوچک جایگزین مناسبی برای دستگاه های بزرگ و خارج دهانی مثل فیس ماسک می باشد.

گسترش دهنده کام ارتودنسی

استفاده از دستگاه ارتودنسی گسترش دهنده کامی برای درمان تنگی شدید فک بالا

درمان تنگی شدید فک بالا

تنگی شدید فک بالا و به اصطلاح، کام گنبدی نیز از جمله مواردی می باشد که برای درمان عوارض مختلف ناشی از آن و مشکلات تنفسی و دندانی از اهمیت بالایی برخوردار است. روش های درمانی یا به صورت تهاجمی و استفاده از جراحی است و یا از روش های غیر تهاجمی مانند درمان ارتودنسی استفاده می شود.

 • جراحی: در روش جراحی فک بالا توسط جراحی باز و بزرگتر می شود.  و در ضمن  عوامل احتمالی که می توانند باعث تنگی شدید فک بالا شوند، نیز  برطرف می شوند.
 • روش غیر جراحی:

در روش های غیر جراحی از ابزار ارتودنسی مانند گسترش دهنده فک بالا استفاده می شود. این وسیله در سقف دهان قرار داده می شود و با اعمال نیرو و کشش باعث گشاد تر شدن فک سقف دهان و فک بالا می شود. با گذشت زمان اندازه عرضی این وسیله تغییر می یابد تا قوس بیشتری در دندان های ردیف بالا ایجاد شود.

مقالات دکتر جمیلیان درباره کوچکی فک بالا

در ادامه مقالات مربوط به کوچکی فک پایین را می بینید. این مقالات توسط دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی نوشته شده اند. در این مقالات ایشان دستگاه های ارتودنسی کاربردی و روش های مختلف درمانی کوچکی فک پایین را مورد بررسی قرار داده اند.

 •  Maxillary deficiency treatment by Fixed Tongue Appliance
 •  The effect of tongue appliance on the nasomaxillary complex in growing cleft lip and palate patients
 •  The Effect of Tongue Appliance on the Maxilla in Class III Malocclusion due to Maxillary Deficiency
 •  Treatment of maxillary deficiency by miniscrew implants – a case report
 •  A novel approach in treatment of maxillary deficiency by reverse chin cup
 •  A Novel Method of Maxillary Deficiency Treatment by tongue plate – a case report
 •  Hyrax Application as a Tooth-Borne Distractor for Maxillary Advancement
 • Treatment of Class III patient: a case report
 • The Effects of Miniscrew with Class III Traction in Growing Patients with Maxillary Deficiency
 • Treatment of Maxillary Deficiency by Miniplates
 • The effects of fixed and removable face masks on maxillary deficiencies in growing patients
 • The effects of facemask and reverse chin cup on maxillary deficient patients
 • The effects of Face mask and Tongue Appliance on Maxillary Deficiency in growing patients
 • The effects of face mask and tongue plate on maxillary deficiency in growing patients
 • Bone remodeling to correct maxillary deficiency after growth cessation

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

27 دیدگاه برای “کوچکی فک بالا

 1. Avatar سوسن اسلامی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان. من دخترم را که 10 سال دارد پیش یک متخصص ارتودنسی در تهران بردم ایشان گفتند فک بالای دخترم عقب است و دخترم نیاز به جراحی فک و صورت دارد . من نگران جراحی هستم در ضمن هزینه جراحی فک هم ندارم. ایا شما می توانید برای دخترم طوری ارتودنسی انجام دهید که نیاز به جراحی نداشته باشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من اعتقاد دارم برای بیمارانی که فک بالای انها عقب هست می توان با دستگاهای ارتودنسی فک بالای اتها را جلو اورد . من خیلی از این بیماران را در مطب درمان کرده ام و بر این اعتقاد هستم تا جایی که می توان باید با ارتودنسی این مشگل را حل کرد

   1. Avatar زیبا گفت:

    سلام آقای دکتر اگر فک بالا کوچک باشد طوری که ممکنه دندان ها روی هم بروند احتیاج به کشیدن دندان هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بستگی به شرایط بیمار و سن شخص دارد. اگر قبل از سن بلوغ باشد. با دستگاه کوچک داخل دهانی می توان فک را جلو آورد یا فک را عریض کرد باید معاینه انجام گردد و راهنمایی های لازم حضورا به شما داده می شود.

 2. Avatar ساناز گفت:

  سلام دکتر جمیلیان . من فک بالام کوچیکه و متخصصین ارتودنسی می گویند که باید عریضش کرد. چون سنم سی سال است اینکار باید از طریق جراحی صورت بگیره. لطف می کنید اگر در این زمینه راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان تنگی کام و کوچکی فک بالا در سنین بالا ارتودنسی و جراحی فک است اگر بیمار در سنین نوجوانی و قبل از بلوغ مراجعه نماید می توان با ارتودتسی به تنهاییی و بدون نیاز به جراحی فک این مشکل را حل نمود

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی یا به عبارت دیگر Root Canal Therapy دارد

 3. Avatar علیپور گفت:

  سلام آقای دکتر
  به نظر شما کوتاه بودن فک بالا که باعث کوتاه شدن یک سوم پایینی صورت میشه قابل درمان با جراحی هست؟ من فک بالا و پایینم نسبت به هم درست قرار دارن ولی جلو هستن و فک بالا چون کوتاه هست باعث شده یک سوم پایینی صورتم کوتاه باشه. بهم گفتن ارتودنسی باعث میشه لب بالات بیفته رو لب پایین و دچار aging بشی و جراحی نیاز داری.خیلی دلم میخواد این مشکل صورتم حل بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 4. Avatar Howra گفت:

  با سلام
  اقای دکتر بنده ۲۸ سال سن دارم ،، فک بالای من به علت تنگی و کوچک بودن عقب تر از فک پایین هست ، از کودکی این مشکل همراهم بوده که البته درمان ناقصی هم انجام دادم قبل از بلوغ که متاسفانه خودم همکاری نکردم و کاملا درمان نشد ، به تازگی متوجه عدم تطابق و قرینگی ردیف دندان های بالا و پایین شدم ،سوال بنده این هست که آیا این مشکم با ارتودنسی حل میشه ؟ حرف راستش از جراحی ترس دارم ، به طور کلی با توجه به سنم مشکل فکم با ارتودنسی و اعمال غیر جراحی قابل حل شدن هست و یا تنها گزینه عمل جراحی هست؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان عقب ماندگی فک بالا در سن شما هرتودنسی به همراه جراحی فک است . با ارتودنسی به تنهایی نمی توان مشکل عقب ماندگی فک بالا را حل کرد

 5. Avatar اماندا گفت:

  با سلام
  اقای دکتر من در بچگی لوزه بزرگی داشتم و اونزمانی که عمل کردم 6 سال داشتم پس از اون خیلی دچار سرماخوردگی می شدم و تنفس دهانیم تثبیت شد . ارتودنسی رو یه سال انجام دادم اما به محض اینکه سیم ها رو برداشتم دوباره نامرتب شد. سقف کامم هم گنبدیه .
  ایا اگر تنفس دهانی به صورت مکرر باشه رو بلاک شدن بینی تاثیر میزاره ممنون میشم توضیح بدین.
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام مشکل تنفس دهانی شما همزمان با درمان ارتودنسی باید حل شود در غیر این صورت درمان ارتودنسی باز می گردد به علاوه سقف کام شما نیز باید با دستگاه داخل دهانی ارتودنسی باز شود و پس از باز کردن قوس دندانی می توان دندان ها را با ارتودنسی حرکت داد و منظم کرد

 6. Avatar علوی گفت:

  سلام اقای دکنر من فک بالام کوچک و جلو هستش.برای بهترین نتیجه جراحی جواب میده یا ارتودنسی؟
  27ر سالمه.ضمنا من

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام معمولا روش ارتوسرجری تکمیل ترین و بهترین روش برای موارد حاد درمان کوچکی فک بالا است به علاوه بعد از معاینه نیز می توان نظر داد که با ارتودنسی و بدون جراحی می توانید نتیجه خوبی از درمان بگیرید یا جراحی هم مورد نیاز است

 7. Avatar علوی گفت:

  ببخشید یه سوال از تون دارم. برای جراحی فک اجازه والدین لازم است؟من واقعا مشکل دارم ولی اجازه نمیدن

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله برای افراد زیر 18 سال اجازه یکی از والدین نیاز است و یک نفر باید مسئولیت آن را به عهده بگیرد

 8. Avatar مجید گفت:

  سلام آقای دکتر
  من زمان بچگی یکی از دندانهای بالای جلوییم بر اثر ضربه افتاد(کامل خارج شد)، بعد هم به مرور زمان دندان های کناری جاشو کامل پر کردن
  حالا یه عدم تقارن نسبتا قابل توجه روی چهره دارم که حتی روی بینیم هم تاثیر گذاشته و کمی به چپ منحرف شده
  جدا از مساله زیبایی مشکل سخت حرف زدن، بسته بودن دایمی یکی از سوراخ های بینی و تنفس دهانی و … ایجاد کرده
  حالا سوالم اینه که میشه با ارتودنسی دندان ها رو به حالت طبیعی برگردوند و کاشت دندان انجام داد؟ یا روش جراحی یا هر روشی؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله شما علاوه بر مشکل ناهماهنگی خط میانی دندان ها دچار تنگی فک بالا نیز شده اید با یک دستگاه ارتودنسی کوچک داخل دهانی می توان فضای بالایی فک را باز کرد و با روش های دیگر ارتودنسی دندان ها را مرتب کرد و به جای دندانی که افتاده است کاشت دندان با ایمپلنت را انجام داد. در صورتی که فک شما آسیب جدی تری ندیده باشد و انحراف فک شما با ارتودنسی درمان شود دیگر نیازی به جراحی نخواهد بود. در اکثر مواقع بیماران من با ارتودنسی و بدون جراحی درمان می شوند

 9. Avatar عالیه گفت:

  سلام من فکم کلاس 2 میخوام جراحی کنم. بعد چانه ام که عقبه لب باییتم یکم جلوعه. ایا با جراحی کلاس 2 امکانش هست یکم عقب تر بره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام
    من ۲۷سالمه احساس میکنم فک بالام کوتاهه و باعث شده دندونهام اصلا پیدا نباشه دندونهام کوتاه نیست
    میشه فک بالارو پایینتر اورد بلندتر کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . برای اینکه پاسخ درست و دقیق به شما داده شود جهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. اوایل اردیبهشت با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید .

 10. Avatar زهرا گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه. دندون های فک بالای من تعدادشون کم هست و جلوی فکم چهارتا دندون دارم دوتا دندون پهن و دوتا دندون نیش، فک بالاهم به همین دلیل کوچک شده آیا راهی برای درست کردن دندون ها و فک هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا جواب قطعی به شما داده شود. و حضورا راهنمایی خواهید شد.

 11. Avatar حسین گفت:

  درو بر دکتر جمیلیان
  من 33 سال سن دارم. من مشکل تنگی فک بالا داشتم که عمل سارپ رو در تاریخ 13 مرداد انجام دادم. بعد از چند روز باز کردن دستگاه اکسپندر به تشخیص جراح فک و متخصص ارتودنسی ام سمت راست فک بالا بیشتر از سمت چپ فک باز شده بود ( باز شدن فک بیشتر به سمت راست بود تا هر دو طرف به یک میزان ،به طوری که سمت راست بیرون زدگی داشت ولی سمت چپ هنوز مقداری به سمت داخل متمایل بود ) که تشخیص دادن باید مجدد جراحی کنم و این مورد اصلاح بشه. کمتر از یکماه از عمل اول چند روز پیش 10 شهریور عمل دوم رو انجام دادم ولی هنوز شروع به باز کردن فک نکردم. جراح فک گفتن که مقداری سمت راست فک بالات از سمت چپ پایین شده یعنی سمت راست و چپ فک در یک زاویه قرار ندارن در صورتیکه بعد از عمل اول به این شکل نبود . گفتن این مشکل شاید با کش بستن و شروع ارتودنسی فک بالا حل بشه وگرنه باز هم نیاز به جراحی هست!!! میخاستم نظر شما رو بدونم واقعا موندم باید چکار کنم نمیدونم اشکال کار از کجاست امیدی به بهبود فک و دندان ها هست یا خیر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *