ناهنجاری های فک

کوچکی فک بالا

درمان کوچکی فک بالا توسط متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان

اگر فک بالا کوچک باشد، می توان با پلاک های متحرک پیچ دار فک بالا را از نظر بعد عرضی باز نمود. در هنگام تحویل پلاک متحرک پیچ دار نحوه باز کردن که به طور معمول 5 روز یکبار است، به بیمار آموزش داده می شود. در بعضی از موارد می توان از پیچ های Hyrax که کمی بزرگتر هستند و برای باز کردن درز میانی کام به کار برده می شوند، استفاده کرد باید خاطر نشان کرد که نوع پیچ به کار برده شده بستگی به نوع ناهنجاری دارد. گاهی فک بالا علاوه بر کوچک بودن ممکن است دارای رشد ناکافی در جهت قدامی خلفی باشد. به عبارت دیگر ممکن است عقب تر از موقعیت صحیح خود قرار داشته باشد که در این صورت از دستگاههای خارج دهانی بر روی صورت استفاده می شود که این دستگاهها با کش هایی به پلاک متحرک فک بالا وصل می شوند و فک بالا را به جلو هدایت می نمایند .

دستگاههای خارج دهانی که برای این منظور استفاده می شوند Face mask یا Reverse chin cap می باشند. البته با دستگاههای دیگر ارتودنسی که شامل پلاک های متحرک داخل دهانی به همراه میله هایی که در ناحیه جلوی خود دارند می توان فک بالا را به جلو آورد در این دستگاهها با فشار زبان که به این میله ها وارد می شود، می توان با کمک نیروی زبان کاهش رشد فک بالا را جبران کرد. در روشی دیگر می توان با قرار دادن Mini screw در فک پایین به همراه کش و دستگاه متحرک و یا ثابت در فک بالا ، به افزایش رشد فک بالا کمک کرد . در روشی دیگر می توان با قرار دادن Mini plate در فک پایین به همراه کش و دستگاه متحرک ارتودنسی و یا دستگاه ارتودنسی ثابت در فک بالا به افزایش رشد فک بالا کمک کرد. برای توضیح بیشتر می توانید به قسمت مقالات خارجی دکتر جمیلیان مراجعه نماید. این درمان ها می بایست قبل از بلوغ انجام شود در صورتی که بیمار بعد از بلوغ و اتمام رشد مراجعه نماید ، نیاز به جراحی خواهد داشت.

درمان کوچکی فک بالا

عقب بودن فک بالا و کوچکی شدید فک بالا

فک بالا و فک پایین در حالت طبیعی باید متناسب و بر روی منطبق باشند. اگر هنگام بسته شدن دهان، فک بالا کمی عقب تر از فک پایین قرار داشته باشد، فرد به بیماری عقب بودن فک بالا یا ریورس اورجت یا آندربایت مبتلا می باشد. ژنتیک و ابتلای یکی از والدین به این ناهنجاری از عوامل اصلی در بروز این مشکل می باشد

اگر فک بالای بیمار در اثر عواملی مانند تنفس دهانی دچار تحلیل شده باشد، فرد می تواند به تنگی شدید وکوچکی فک بالا دچار شود. از جمله عواملی که می تواند باعث ایجاد تنگی و کوچکی فک بالا شود عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی و رشد ناکافی استخوان های فک بالا
 • عادات بد دوران کودکی مثل مکیدن انگشت و وارد شدن فشار به گونه ها و در نتیجه تنگی شدید فک بالا
 • همچنین وجود بیماری هایی مانند آلرژی و مشکلات بینی که منجر به تنفس دهانی می شود. در این حالت و در اثر تنفس دهانی، به تدریج در اثر فشار منفی بینی و ایجاد فشار مضاعف به فک ها، فک بالای فرد دچار تحلیل می شود و فرد به این حالت دچار می شود.

عوارض ناشی از عقب بودن فک بالا و کوچکی شدید فک بالا

عقب بودن فک بالا و کوچکی شدید فک بالا عوارض مختلفی می تواند داشته باشد. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به هم ریختگی دندانی
 • احتمال پوسیدگی زود هنگام دندان ها
 • درد فک و اختلالاتی مثل درد مزمن مفاصل فک
 • تغییر ظاهر دندان ها و فک ها و مشکلات زیبایی
 • اختلال در جویدن و بلع غذا
 • اختلالات تکلمی
 • کاهش اعتماد به نفس و افسردگی
 • مشکلات تنفسی و آلرژی

درمان عقب و کوچک بودن فک بالا

درمان مشکل عقب و کوچک بودن فک بالا برای پیشگیری و درمان عوارض ناشی از آن از اهمیت بالایی برخودار است. همچنین از کوچک دیده شدن فک بالا نیز جلوگیری می شود. از جمله راه های درمان این مشکل:

 • روش جراحی: در این روش از عمل جراحی برای اصلاح ساختار فک و متناسب کردن آنها استفاده می شود. این روش بیشتر برای بزرگسالان کاربرد دارد.
 • روش غیر جراحی: در این روش متخصص ارتودنسی بر اساس میزان ناهنجاری و سن بیمار، از ابزار مختلف ارتودنسی می تواند استفاده می کند. این ابزار عبارتند از:

گسترش دهنده فک بالا که برای تحریک رشد استخوان فک بالا استفاده می شود. از ارتودنسی ثابت یا متحرک نیز برای اصلاح نحوه چینش دندان ها و درمان ناهنجاری دندانی ناشی از عقب بودن فک بالا استفاده می شود.

استفاده از دستگاه های  ارتوپدی و مثل chin cup و یا دستگاه Reverse chin cup برای کاهش سرعت رشد فک پایین و افزایش سرعت رشد فک بالا در کودکان. در این روش برای ایجاد تناسب در بین فک ها میزان رشد آنها تنظیم می شود. همچنین توصیه می شود از دستگاه کوچک متحرک و داخل دهانی که اخیرا توسط دکتر عبدالرضا جمیلیان متخصص ارتودنسی به ثبت و بهره برداری رسیده است استفاده کنید. این دستگاه کوچک جایگزین مناسبی برای دستگاه های بزرگ و خارج دهانی مثل فیس ماسک می باشد.

گسترش دهنده کام ارتودنسی

استفاده از دستگاه ارتودنسی گسترش دهنده کامی برای درمان تنگی شدید فک بالا

درمان تنگی شدید فک بالا

تنگی شدید فک بالا و به اصطلاح، کام گنبدی نیز از جمله مواردی می باشد که برای درمان عوارض مختلف ناشی از آن و مشکلات تنفسی و دندانی از اهمیت بالایی برخوردار است. روش های درمانی یا به صورت تهاجمی و استفاده از جراحی است و یا از روش های غیر تهاجمی مانند درمان ارتودنسی استفاده می شود.

 • جراحی: در روش جراحی فک بالا توسط جراحی باز و بزرگتر می شود.  و در ضمن  عوامل احتمالی که می توانند باعث تنگی شدید فک بالا شوند، نیز  برطرف می شوند.
 • روش غیر جراحی: در روش های غیر جراحی از ابزار ارتودنسی مانند گسترش دهنده فک بالا استفاده می شود. این وسیله در سقف دهان قرار داده می شود و با اعمال نیرو و کشش باعث گشاد تر شدن فک سقف دهان و فک بالا می شود. با گذشت زمان اندازه عرضی این وسیله تغییر می یابد تا قوس بیشتری در دندان های ردیف بالا ایجاد شود.

مقالات دکتر جمیلیان درباره کوچکی فک بالا

در ادامه مقالات مربوط به کوچکی فک پایین را می بینید. این مقالات توسط دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی نوشته شده اند. در این مقالات ایشان دستگاه های ارتودنسی کاربردی و روش های مختلف درمانی کوچکی فک پایین را مورد بررسی قرار داده اند.

 • Maxillary deficiency treatment by Fixed Tongue Appliance
 • The effect of tongue appliance on the nasomaxillary complex in growing cleft lip and palate patients
 • The Effect of Tongue Appliance on the Maxilla in Class III Malocclusion due to Maxillary Deficiency
 • Treatment of maxillary deficiency by miniscrew implants – a case report
 • A novel approach in treatment of maxillary deficiency by reverse chin cup
 • A Novel Method of Maxillary Deficiency Treatment by tongue plate – a case report
 • Hyrax Application as a Tooth-Borne Distractor for Maxillary Advancement
 • Treatment of Class III patient: a case report
 • The Effects of Miniscrew with Class III Traction in Growing Patients with Maxillary Deficiency
 • Treatment of Maxillary Deficiency by Miniplates
 • The effects of fixed and removable face masks on maxillary deficiencies in growing patients
 • The effects of facemask and reverse chin cup on maxillary deficient patients
 • The effects of Face mask and Tongue Appliance on Maxillary Deficiency in growing patients
 • The effects of face mask and tongue plate on maxillary deficiency in growing patients
 • Bone remodeling to correct maxillary deficiency after growth cessation

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

71 دیدگاه برای “کوچکی فک بالا

 1. Avatar امیرحسین گفت:

  درود
  ۲۲ سالمه
  حدود نیمی از دندون ۴ بالا سمت چپم شکسته
  ترجیحم اینه با ارتودنسی این دندون و در صورت لزوم دندون ۴ طرف دیگه رو حذف کنم
  و درگیر پست و کور و بعدها ایمپلنت نشم اما
  به ارتودنتیست مراجعه کردم گفتن چون فک بالای من بزرگه این امکان وجود نداره که با حذف اون دندون بتونم جای خالیش رو با سایر دندونها پر کنم
  خواستم بدونم امکان کوچک کردن فک برای من تو این سن وجود داره؟
  یا هر راه دیگه ای که بتونم اون دندون رو حذف کنم.و کار به پست و کور یا ایمپلنت نکشه
  برای من فقط مهمه که تا حد ممکن دندونی جز دندون طبیعی خودم(مصنوعی😑) نداشته باشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar ریحانه گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و فک بالایی ام کوچک و عقب بود یه مدتی پلاک گذاشتم مشکل عقب بودنش تقریبا حل شد اما کوچکی ش نه
  بعد یه مدتی تنبلی کردم نگذاشتم ش الان بعد از مدتی چند روز گذاشتمش ولی فک م یه جوری شده انگار دندون های آسیای کوچکم داره به داخل کشیده میشه به مامان و بابام هم میگم اما پیگیری نمی کنند الان اگر پلاک رو بزارم مشکل ایجاد میشه یانه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar ریحانه گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه فک بالام کوچک و عقب هستش
  یه مدتی پلاک گذاشته مشکل عقب بودنم تقریبا برطرف شد الان دهنم و می بندم فکام روی هم قرار میگیره اما مشکل کوچکی برطرف نشده
  راستش من درمانم از ۱۰ سالگی شروع شد اون موقع یه پلاک خریدن برام که یکم مشکل فیزیکی داشت تو فکم درست قرار نمیگرفت اون موقع نداشتم ش مامان و بابام یکی دیگه برام گرفتن اونو یه مدتی گذاشتم بعد واقعیتش یکم تنبلی کردم نزاشتم حالا الان میزارمش بعد یکی دو روز فکم کلا حالت خاصی گرفته چجوری بگم انگار دندون های آسیای کوچکم دارن به سمت داخل کشیده میشن . به مامان و بابام هم میگن پیگیری نمیکنن حالا باید چکار کنم پلاک رو بزارم یا نه مشکل ایجاد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متحصص ارتودنسی مراجعه نمایید. فک شما از سن ده سالگی تا الان تغییر کرده و دیگر پلاک قدیمی برایتان مناسب نیست. باید معاینه انجام گیرد. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 4. Avatar کورش گفت:

  سلام اقای دکتر.دخترم ۱۳ سالشه فک بالای کوچک داره.میخواستم بپرسم دستگاه بازکننده فک جواب میده دراین سن.ازکجا باید متوجه بشم درز کام بسته نشده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی راهنمایی های لازم به شما داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar محمد گفت:

    با سلام خدمت آقای دکتر .دخترم 8ساله است به دکتر مراجعه کردیم دکتر گفتند که دو تا از دندون ها باید کشیده شود. و فک بالا کوچک است آیا راه درمان دیگری هم دارد!؟ آیا بدون کشیدن دندان ها هم درمان امکان پذیر است!؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهتراست شما برای معاینه به مطب مراجعه نمایید تا مشکل دندانی- فکی فرزندتان از نزدیک معاینه و بررسی گردد. در صورت لزوم می توان از دستگاه کوچک داخل دهانی برایشان استفاده کرد. که در جلسه اول با والدین صحبت و هماهنگ می گردد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 5. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر ممکنه بعد از ارتودنسی بخاطر کوچک بودن فک بالا دندان ها پوسیده بشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید متخصص ارتودنسی معالج در طول درمان ارتونسی مشکل کوچک بودن فک را اصلاح نمایید.

 6. Avatar ریحانه گفت:

  سلام آقای دکتر وقت شما بخیر من ۲۵ سالمه و فک بالام عقب تر و کوچکتر از فک پایینم هست تا حالا برای درمان اقدامی نکردم اما با توجه به مطالبتون متوجه شدم چون از سن رشد خارج شدم جراحی لازمه اما مساله ایی که هست اینه من مادرزادی بیماری قلبی آترزی تریکوسپید داشتم و دوبار در کودکی جراحی قلب شدم، با دکترم صحبت کردم گفتن جراحی برای شما ریسک داره، به این اوصاف آیا راه دیگه ایی جز جراحی هست؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه خیر، افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

   1. Avatar ریحانه گفت:

    جراحی تا چه حد میتونه برای قلبم ریسک داشته باشه؟؟ تا حالا مواردی داشتین با وجود مشکل قلبی جراحی کنن؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. ارتودنسی توسط بنده و در مطب انجام می شود. جراحی توسط متخصص جراح فک و صورت در بیمارستان صورت می گیرد.

 7. Avatar احمدی گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من تازه وارد ۱۸ سالگی شدم و مشکل فک بالای کوچک و فک پایین عقب دارم. حدودا ۲ سال پیش درمان رو شروع کردم و با استفاده از پلاک فک بالا دچار بازشدگی شده بود ولی به خاطر پلاک فک پایینم که اذیتم میکرد نتونستم از پلاک ها استفاده کنم و به دلیل شرایط کرونا هم نتونستم به مطب دکترم برم و پیگیری کنم، الان تنها راه درمان جراحی هستش؟ یا با استفاده از پلاک امیدی به درمان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 18 سالگی اصلا با پلاک متحرک مشکل فکی برطرف نخواهد شد. بنظر می رسد شما به دندانپزشکی که شما مراجعه نموده اید متخصص ارتودنسی نباشد. احتمال بسیار زیاد شما برای درمان نیاز به ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک را دارید. برای دادن نظر قطعی باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar نگین گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من فک بالام‌ کوچیکه و دندونام اندازه اشون بزرگه.
  یه عدم‌تطابق بوجود آورده.ارتودنسی هم انجام دادم‌ امام‌متاسفانه الان همون حالت گنبدی برگشته.گفتن ک ارتودنسی مجدد هم به مینای دندونام‌اسیب میزنه باید چیکارکنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی و دندانی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 9. Avatar معین گفت:

  سلام
  من ۱۹ سالمه وقتی دندان های جلو رو روی هم قرار میدم دندان های عفبی از هم فاصله میگیرین و روی هم نمی‌شینن انگار دندون های عقبیم خیلی کوچیکن و نمیتونم هم زمان دندان های عقب و جلوم رو روی هم قرار بدم
  این چجوری درست میشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar نادر گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر دختر من ۱۶ سالشو تازه تموم کرده جهت ارتودنسی پیش پزشک بردم گفتن فک بالاش کوچکه باید دستگاه بگذاریم واگه باز نشددوتا از دندوناش باید کشیده بشه بعدا ارتودنسی انجام بشه آیا با گذاشتن دستگاه فک دخترم که ۱۶ سالشو تموم کرده باز میشه ؟ یا نیاز به جراحی پیدا میکنه؟ و آیا با کشیدن دوتا دندان این مساله حل میشه؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین من چیکار کنم خیلی نگران هستم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar زهراباقری گفت:

  با سلام دکتر بنده ب مدت ۲ هفته اس ک ارتودنسی کردم وبرای باز کردن فک بالام از اکسپند بازکننده فک استفاده کردند وب شدت مشکل تکلمی دارم ب نظرتون این مشکل حل میشه؟یا بخاطر کارم از ادامه درمان منصرف بشم چون تکلم مهم ترین بخش کارمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای بیمارانی که بنده اکسپند می کنم هیچکدام مشکل تکلمی ندارند. چون شما بیمار من نیستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی در خصوص فک و دندان های شما ندارم در خصوص کار متخصص معالج شما اظهار نظر نمی کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت کنید.

 12. Avatar حسین گفت:

  سلام پسرم فک بالاش کوچیکه و 9 سالشه. آقای دکتر بیارم پیش شما از دستگاه اختراع خودتون براش میزارید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 13. Avatar سید حسین موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من فک بالاییم کوچیک هستش و دکتر برای ارتودنسی بهم گفته که بعد از باز کردن فک باید دو تا از دندان های پشتی کشیده شوند تا جا باز شود و ارتودنسی شروع شود . من ۱۵ سال سن هم دارم و می خواستم بدونم که ایا بدون کشیدگی هم می شه ارتودنسی به شکل خوب صورت بگیرد ؟
  تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بنده در طرح درمان برای درمان ارتودنسی سعی می کنم دندانی از فرد کشیده نشود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 14. Avatar سید حسین موسوی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من فک بالاییم کوچیک هستش و برای اتودنسی دکتر به من گفت که باید دو تا از دونهای پشتی کشیده شوند تا جا باز شود ایا می شه بدون کشیدگی دندان و فقط با ارتودنسی درست شود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بهتر است برای معاینه به مطب مراجعه کنید. اشتباه است که دندان کشیده شود. وقتی دندان ها شلوغ و زیاد هستند دندان کشیده می شود.در غیر اینصورت، خیر. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 15. Avatar محسن گفت:

  سلام دکتر من ۲۸سالمه دارم ۲۹ساله میشم فک بالام خیلی جمع شده یه دندون مادرزادی کم دارم دندونام خیلی برفرمن خط وسط دوتا دندون جلوم اومده بغل مستقیم لبم نیستو یعنی انگشت اشارم هم نمیسه تخت روی آروم گزاشت انقدر دندونای سمت راست وچپ فک بالام به هم نزدیک شدن قشن زیر گونه هام رفتن داخل وصورتم باریک شده خواستم بدونم این راهی داره چکارباید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 16. Avatar طرلان گفت:

  سلام وقتتون بخیر وخسته نباشید اولا ممنونم که اینقدر دلسوز انسانهایی که بدون هیچ شناختی با صبر و حوصله زمان با ارزش خودتون رو صرف پاسخ به اونها میکنید،خدا بهتون سلامتی بده . بنده دندونهای فک بالام رو کشیدم که ریشه ای ازشون نمونده بود بدلیل ..که الان دیگه مهم نیست پیش چندتا دکتر رفتم گفتن مشکلی نیستش میکارن تا آخرین دکتر اقای ورفریاری ایشون گفتند اونها فقط بخاطر پول خواستند اما فکتون حتما باید جراحی بشه چون کوچیکه تقریبا 7mهستش،ایا راهی هستش بدون این عمل بشه فک رو پایین تر آورد در ضمن من 39 ساله هستم ممنون میشم راهنماییم بکنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود بر شما. بعد از مدتی که دندان کشیده می شود فک تحلیل می رود و کوچک می شود. در نتیجه قبل از گذاشتن ایمپلنت پودر استخوان ریخته می شود. البته این جراحی داخل مطب انجام می شود. این عمل در بیمارستان انجام نمی شود. با تزریق پودر استخوان فک حالت بزرگتری را به خود می گیرد.

 17. Avatar نگین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من ۱۹ سال دارم و فکم کوچیکه وقتی کوچک بودم یک قالب متحرک گذاشتم چون دندونامم دیر در میومد ولی کاملا شکل دندونام بهم ریخت و نامرتب شد اخیرا رفتم برای درمان ولی یک دکتر به من گفت نیاز به جراحی فک دارم من خیلی میترسم ایا میشه با ارتودنسی درمان بشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar حسین گفت:

  درو بر دکتر جمیلیان
  من 33 سال سن دارم. من مشکل تنگی فک بالا داشتم که عمل سارپ رو در تاریخ 13 مرداد انجام دادم. بعد از چند روز باز کردن دستگاه اکسپندر به تشخیص جراح فک و متخصص ارتودنسی ام سمت راست فک بالا بیشتر از سمت چپ فک باز شده بود ( باز شدن فک بیشتر به سمت راست بود تا هر دو طرف به یک میزان ،به طوری که سمت راست بیرون زدگی داشت ولی سمت چپ هنوز مقداری به سمت داخل متمایل بود ) که تشخیص دادن باید مجدد جراحی کنم و این مورد اصلاح بشه. کمتر از یکماه از عمل اول چند روز پیش 10 شهریور عمل دوم رو انجام دادم ولی هنوز شروع به باز کردن فک نکردم. جراح فک گفتن که مقداری سمت راست فک بالات از سمت چپ پایین شده یعنی سمت راست و چپ فک در یک زاویه قرار ندارن در صورتیکه بعد از عمل اول به این شکل نبود . گفتن این مشکل شاید با کش بستن و شروع ارتودنسی فک بالا حل بشه وگرنه باز هم نیاز به جراحی هست!!! میخاستم نظر شما رو بدونم واقعا موندم باید چکار کنم نمیدونم اشکال کار از کجاست امیدی به بهبود فک و دندان ها هست یا خیر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 19. Avatar زهرا گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه. دندون های فک بالای من تعدادشون کم هست و جلوی فکم چهارتا دندون دارم دوتا دندون پهن و دوتا دندون نیش، فک بالاهم به همین دلیل کوچک شده آیا راهی برای درست کردن دندون ها و فک هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا جواب قطعی به شما داده شود. و حضورا راهنمایی خواهید شد.

 20. Avatar عالیه گفت:

  سلام من فکم کلاس 2 میخوام جراحی کنم. بعد چانه ام که عقبه لب باییتم یکم جلوعه. ایا با جراحی کلاس 2 امکانش هست یکم عقب تر بره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام
    من ۲۷سالمه احساس میکنم فک بالام کوتاهه و باعث شده دندونهام اصلا پیدا نباشه دندونهام کوتاه نیست
    میشه فک بالارو پایینتر اورد بلندتر کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . برای اینکه پاسخ درست و دقیق به شما داده شود جهت معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. اوایل اردیبهشت با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید .

     1. Avatar تینا حسینی گفت:

      سلام فک من کوچیکه و دندان های شلوغی دارم آیا با ارتودنسی جواب میده؟ از عمل میترسم.

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. خیر، درمان ارتودنسی همراه جراحی فک باید انجام گردد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.

 21. Avatar مجید گفت:

  سلام آقای دکتر
  من زمان بچگی یکی از دندانهای بالای جلوییم بر اثر ضربه افتاد(کامل خارج شد)، بعد هم به مرور زمان دندان های کناری جاشو کامل پر کردن
  حالا یه عدم تقارن نسبتا قابل توجه روی چهره دارم که حتی روی بینیم هم تاثیر گذاشته و کمی به چپ منحرف شده
  جدا از مساله زیبایی مشکل سخت حرف زدن، بسته بودن دایمی یکی از سوراخ های بینی و تنفس دهانی و … ایجاد کرده
  حالا سوالم اینه که میشه با ارتودنسی دندان ها رو به حالت طبیعی برگردوند و کاشت دندان انجام داد؟ یا روش جراحی یا هر روشی؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله شما علاوه بر مشکل ناهماهنگی خط میانی دندان ها دچار تنگی فک بالا نیز شده اید با یک دستگاه ارتودنسی کوچک داخل دهانی می توان فضای بالایی فک را باز کرد و با روش های دیگر ارتودنسی دندان ها را مرتب کرد و به جای دندانی که افتاده است کاشت دندان با ایمپلنت را انجام داد. در صورتی که فک شما آسیب جدی تری ندیده باشد و انحراف فک شما با ارتودنسی درمان شود دیگر نیازی به جراحی نخواهد بود. در اکثر مواقع بیماران من با ارتودنسی و بدون جراحی درمان می شوند

 22. Avatar علوی گفت:

  ببخشید یه سوال از تون دارم. برای جراحی فک اجازه والدین لازم است؟من واقعا مشکل دارم ولی اجازه نمیدن

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله برای افراد زیر 18 سال اجازه یکی از والدین نیاز است و یک نفر باید مسئولیت آن را به عهده بگیرد

 23. Avatar علوی گفت:

  سلام اقای دکنر من فک بالام کوچک و جلو هستش.برای بهترین نتیجه جراحی جواب میده یا ارتودنسی؟
  27ر سالمه.ضمنا من

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام معمولا روش ارتوسرجری تکمیل ترین و بهترین روش برای موارد حاد درمان کوچکی فک بالا است به علاوه بعد از معاینه نیز می توان نظر داد که با ارتودنسی و بدون جراحی می توانید نتیجه خوبی از درمان بگیرید یا جراحی هم مورد نیاز است

 24. Avatar اماندا گفت:

  با سلام
  اقای دکتر من در بچگی لوزه بزرگی داشتم و اونزمانی که عمل کردم 6 سال داشتم پس از اون خیلی دچار سرماخوردگی می شدم و تنفس دهانیم تثبیت شد . ارتودنسی رو یه سال انجام دادم اما به محض اینکه سیم ها رو برداشتم دوباره نامرتب شد. سقف کامم هم گنبدیه .
  ایا اگر تنفس دهانی به صورت مکرر باشه رو بلاک شدن بینی تاثیر میزاره ممنون میشم توضیح بدین.
  باتشکر

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام مشکل تنفس دهانی شما همزمان با درمان ارتودنسی باید حل شود در غیر این صورت درمان ارتودنسی باز می گردد به علاوه سقف کام شما نیز باید با دستگاه داخل دهانی ارتودنسی باز شود و پس از باز کردن قوس دندانی می توان دندان ها را با ارتودنسی حرکت داد و منظم کرد

   1. Avatar آذر گفت:

    سلام جناب آقای دکتر جمیلیان گرامی، بنده یک پسر 4 ساله دارم. خودم از نظر فک مشکل دارم. فکم نسبت به دندان هام کوچکه. متاسفانه درمان نکردم. حالا نمیخوام پسرم هم مث خودم بشه. باید چیکار کنم که درمان بشه.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. توصیه می شود در سن 6 الی 7 سالگی کودک، به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 25. Avatar Howra گفت:

  با سلام
  اقای دکتر بنده ۲۸ سال سن دارم ،، فک بالای من به علت تنگی و کوچک بودن عقب تر از فک پایین هست ، از کودکی این مشکل همراهم بوده که البته درمان ناقصی هم انجام دادم قبل از بلوغ که متاسفانه خودم همکاری نکردم و کاملا درمان نشد ، به تازگی متوجه عدم تطابق و قرینگی ردیف دندان های بالا و پایین شدم ،سوال بنده این هست که آیا این مشکم با ارتودنسی حل میشه ؟ حرف راستش از جراحی ترس دارم ، به طور کلی با توجه به سنم مشکل فکم با ارتودنسی و اعمال غیر جراحی قابل حل شدن هست و یا تنها گزینه عمل جراحی هست؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان عقب ماندگی فک بالا در سن شما هرتودنسی به همراه جراحی فک است . با ارتودنسی به تنهایی نمی توان مشکل عقب ماندگی فک بالا را حل کرد

   1. Avatar سوسن گفت:

    سلام اقای دکتر برای کوچیک بودن فک بالا بدون جراحی امکان پذیر است؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بستگی به سن دارد. افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 26. Avatar علیپور گفت:

  سلام آقای دکتر
  به نظر شما کوتاه بودن فک بالا که باعث کوتاه شدن یک سوم پایینی صورت میشه قابل درمان با جراحی هست؟ من فک بالا و پایینم نسبت به هم درست قرار دارن ولی جلو هستن و فک بالا چون کوتاه هست باعث شده یک سوم پایینی صورتم کوتاه باشه. بهم گفتن ارتودنسی باعث میشه لب بالات بیفته رو لب پایین و دچار aging بشی و جراحی نیاز داری.خیلی دلم میخواد این مشکل صورتم حل بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 27. Avatar ساناز گفت:

  سلام دکتر جمیلیان . من فک بالام کوچیکه و متخصصین ارتودنسی می گویند که باید عریضش کرد. چون سنم سی سال است اینکار باید از طریق جراحی صورت بگیره. لطف می کنید اگر در این زمینه راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان تنگی کام و کوچکی فک بالا در سنین بالا ارتودنسی و جراحی فک است اگر بیمار در سنین نوجوانی و قبل از بلوغ مراجعه نماید می توان با ارتودتسی به تنهاییی و بدون نیاز به جراحی فک این مشکل را حل نمود

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی یا به عبارت دیگر Root Canal Therapy دارد

 28. Avatar سوسن اسلامی گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان. من دخترم را که 10 سال دارد پیش یک متخصص ارتودنسی در تهران بردم ایشان گفتند فک بالای دخترم عقب است و دخترم نیاز به جراحی فک و صورت دارد . من نگران جراحی هستم در ضمن هزینه جراحی فک هم ندارم. ایا شما می توانید برای دخترم طوری ارتودنسی انجام دهید که نیاز به جراحی نداشته باشد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. من اعتقاد دارم برای بیمارانی که فک بالای انها عقب هست می توان با دستگاهای ارتودنسی فک بالای اتها را جلو اورد . من خیلی از این بیماران را در مطب درمان کرده ام و بر این اعتقاد هستم تا جایی که می توان باید با ارتودنسی این مشگل را حل کرد

   1. Avatar زیبا گفت:

    سلام آقای دکتر اگر فک بالا کوچک باشد طوری که ممکنه دندان ها روی هم بروند احتیاج به کشیدن دندان هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بستگی به شرایط بیمار و سن شخص دارد. اگر قبل از سن بلوغ باشد. با دستگاه کوچک داخل دهانی می توان فک را جلو آورد یا فک را عریض کرد باید معاینه انجام گردد و راهنمایی های لازم حضورا به شما داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *