ارتودنسی

کش ارتودنسی

کش ارتودنسی

اکثر مردم وقتی که در سن رشد قرار می گیرند به دلایل زیادی به سراغ ارتودنسی می روند. این روش برای درمان دندان های کج و ناهموار و تنظیم جای داندان ها بکار گرفته می شود و البته وجود بریس ها همیشه برای سلامت دندان های فرد به کار گرفته می شود. به همراه بریس های ارتودنسی معمولا از کش ارتودنسی نیز استفاده خواهد شد که از اهمیت خاصی برخوردار است.

الاستیک های ارتودنسی جهت اصلاح روابط بین دو فک

کش ارتودنسی یا الاستیک ارتودنسی یک نوار لاستیکی کوچک است که سبب می شود تا دندان ها طبق فشار یا تنش معینی که بر روی آن ایجاد شده است تنظیم شوند. کش ارتودنسی بین براکت های بالا و پایین و یا قسمت های جلو یا عقبی آن ها متصل می شوند. بدین ترتیب به اصلاح روابط بین دو فک کمک کرده و نتیجه بهتری به درمان ارتودنسی خواهند داد.

کاربرد کش ارتودنسی

کش ارتودنسی دقیقا چگونه عمل می کند؟

گاهی ممکن است اینگونه به نظر برسد که این کش های لاستیکی کوچک کمک زیادی به بهبود وضعیت دندان ها نمی کنند، اما این کش های ارتودنسی اهداف بزرگی دارند. بعضی از درمان های ارتودنسی نیاز به فاز اصلاحی دارند که ارتودنسی نقش خود را با این کش ها به نحوه بهتری انجام می دهد. اگر چه این مرحله یکی از طولانی ترین فازهای درمانی نسبت به سایر مراحل دیگر بوده و مشکل هم می باشد، اما برای داشتن یک وضعیت فکی مناسب و دندان هایی مرتب کنار آمدن با این کش ها ارزشش را دارد.

یک نکته مهم در مورد کش ارتودنسی اینست که نیاز به مشارکت کاربر دارد. این امر واقعا حائز اهمیت است زیرا کاربر باید آن را با توجه به دستورالعمل های دندانپزشک خود انجام دهد. همکاری و نظم و انضباط نقش کلیدی دارند تا فرد بتواند به یک نتیجه عالی در پایان دست یابد. آنها باید به طور مرتب بر روی براکت های خاص قرار داده شوند و اغلب جایگزین شوند تا موثر باشند. بسته به شرایط دندانپزشکی، ممکن است حتی برای قرار گرفتن در موقعیتی اثربخش، در شکل خاص یا پیکربندی معینی قرار داده شوند.

مولفه های مختلف کش ارتودنسی

این کش ها وقتی که اندازه هایشان تغییر می کند دارای مشخصات خاصی هستند. قدرت کشسانی در سایز های مختلف می تواند بر میزان کشسان بودنشان اثرگذار باشد. کش ارتودنسی اساسا دارای سه مولفه یا سه بخش مهم است:

استحکام

قدرت کش ها به طور کلی از طریق اونس نشان داده خواهد شد و دارای سطوح مختلفی از سبک (2.5 اونس)، متوسط (3.5 اونس)، سنگین (4.5 اونس)، سنگینx (6.0 اونس) و سنگین xx (6.5 اونس) است. در واقع قدرت کشش به تدریج افزایش می یابد.

قطر

قطر به عرض کش اشاره دارد. قطر با توجه به فاصله لازم برای کشش برای اتصال دو براکت می تواند متفاوت باشد. قطر کش ارتودنسی با 8/1 اینچ، کوچکترین و با عیار 8/3 بزرگترین بیان شده است.

نام کش ارتودنسی

نام آن به بیماران کمک می کند تا تشخیص بدهند از چه نوع کشی استفاده می کنند و نشانه مناسبی برای دنبال کردن درمانشان است. برچسب گذاری کش های ارتودنسی بسیار مهم است چرا که استفاده از کش های نامناسب با نوع درمان آسیب های جدی وارد می کند. اکثر شرکت های ارتودنسی نام خاصی را برای این محصولات ارائه می دهند.

کش ارتودنسی از چه موادی ساخته شده است؟

کش ارتودنسی از جنس مواد لاتکس و مواد غیرلاتکس تهیه می شود. کش های لاتکس از جمله مواردی هستند که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند اما از آنجایی که بعضی از افراد به لاتکس حساسیت دارند، کش های غیرلاتکس هم برای راحتی آن ها وجود دارند. کش ارتودنسی که از لاتکس طبیعی ساخته شده است، دارای رنگ مایل به زرد می باشد، در حالی که نمونه های عاری از لاتکس شفاف هستند.

زندگی روزمره با کش ارتودنسی

افرادی که از کش ارتودنسی استفاده می کنند، باید قبول کنند که نگهداری از آن ها در حال حاضر بخشی از زندگی روزمره آنهاست، چرا که آنها باید در همه زمان به جز موقع صرف غذا نسبت به آن ها آگاه و حساس باشند. این بخشی است که برای بعضی از مردم خسته کننده یا آزار دهنده می باشد. در ابتدا ممکن است که قرار دادن آن ها در مسیر درست دشوار باشد، اما با گذشت زمان این امر روندی ساده تر به خود خواهد گرفت.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

168 دیدگاه برای “کش ارتودنسی

 1. Avatar موسوی گفت:

  سلام وقت بخیر من یک عدد از کش دهانم افتاده و در مسافرت هستم الان اتفاقی میوفتتد خیلی استرس دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در مراجعه بعدی متخصص ارتودنسی معالج برایتان اصلاح می کنند.

 2. Avatar محمدحسين بحرابادي گفت:

  ایا کش باعث حرکت فک پایین میشود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کش ارتودنسی برای حرکت فک و دندان به جهت های مورد نظر متخصص ارتودنسی بکار برده می شود. کش ارتودنسی بسته به نوع ناهنجاری دندانی و فکی شما، به روش های مختلف بسته می شوند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک روش استفاده از کش ارتودنسی یا الاستیک ها

 3. Avatar شاد گفت:

  سلام لطفا ی خمیر دندون خوب معرفی کنید برای اونایی ک ارتودنسی دارن‌ لطفا خمیر دندونایی مثل سیگنال‌ و.. که اثری ندارم و بدتر باعث پوسیدگی می شن و نگید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید مناسب دندان های تحت درمان ارتودنسی است. علاوه بر تمیزی دهان و دندان از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها خمیر دندان و دهانشویه ارتودنسی ثابت و خمیر دندان مناسب برای دندان ها

 4. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ،گذاشتن کش اتصال دو فک به صورت یک طرفه مشکلی نداره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا راهنمایی های لازم داده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک روش استفاده از کش ارتودنسی یا الاستیک ها

 5. Avatar فریبا گفت:

  سلام وقت بخیر از کجا باید بدانیم کش ارتودنسی برای درمان لازم است یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تشخیص گذاشتن کش ارتودنسی با ارتودنتیست معالج شما است.

 6. Avatar پژمان نراقی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر من ارتودنسی ثابت دارم و متخصص ارتودنسی معالجم در جلسه بعد قراره برام کش ارتودنسی بزاره. این کش های ارتودنسی را باید از کجا تهیه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. کش ارتودنسی با نظر ارتودنس معالج انتخاب و روی دندان های شما قرار می گیرد. لازم نیست کش ارتودنسی را شما بخرید می توانید آن را از کلینیک ارتودنسی معالج خود تهیه نمایید.

 7. Avatar رها گفت:

  سلام وقت بخیر من دو هفته کش گذاشتم ۳فک بالا و۵ فک پایین ولی دندان های فک پایینم جابه جا شده باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به این شکل در فضای مجازی بدون اطلاعات از شرایط دندان های شما اظهار نظر نمی شود. بهتر است با ارتودنتیست معالجتان که از وضعیت قبل و حین درمان شما مطلع است مشورت نمایید.

 8. Avatar سورنا گفت:

  راه دیگه ای نداره؟ اگه از این کش استفاده نکنیم چه مشکلی پیش میاد ؟
  خییلی ازار دهنده هست از خود براکت و سیم ارتودنسی دردناک تره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت وجود مشکلات و ناهنجاری های شدید برای سرعت بخشیدن به بهبود درمان و اعمال فشار و نیروی بیشتر به دندان ها برای جا به جایی، می توان از کش ارتودنسی استفاده کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک روش استفاده از کش ارتودنسی یا الاستیک ها

 9. Avatar مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر من ارترونسی داشتم و عمل جراحی فک انجام دادم فک پایینم برش خورد و رفت عقب و الان احساس من اینه که دندان ها روی هم قرار نمیگیرند و با چشم دیده میشه که فکم یکم به سمت راست انحراف داره و الانم از نیش پایین به آسیاب بالا کش گزاشتم که فک بره عقب تر اما ایا میشه برای این انحراف کاری کرد آخه خط دندونای های جلو هم با هم میزون نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با توجه به اینکه شما تحت درمان ارتودنتیست معالج خودتان هستید و بنده اطلاعاتی از وضعیت و شرایط دندانی فکی شما قبل از درمان و اکنون را ندارم. بنابراین اظهار نظر نمی کنم. بهتر است از متخصص ارتودنسی معالج خود بخواهید که راهنمایی شوید.

 10. Avatar حسین گفت:

  با سلام خسته نباشید من حدود ۴ ماه هست ارتودنسی دارم و ۲ ماه هست که کش میندازم میخوام بدونم چند وقت دیگه باید کش بندازم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی بستگی به شرایط دندان ها و فک شما دارد. ارتودنتیست معالج شما طرح درمان را بر اساس شرایط دندان ها و فک شما داده است. باید از متخصص خود سوال بفرمایید. بنده اطلاعاتی از موقعیت فک و دندان شما ندارم که اظهار نظر کنم.

 11. Avatar مصی گفت:

  سلام . در ارتودنسی متحرک از کش ارتودنسی استفاده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در ارتودنسی ثابت از کش ارتودنسی استفاده می شود. دندان ها طبق فشار معینی که بر روی آن ایجاد شده است تنظیم می شوند.

 12. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب بدین
  من ارتودنسی دارم فکمم یکم جلو هست ولی دکتر کش نزاشته
  کش بزاره درس میشه فکم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. بهتر است دراین خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 13. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲ماه کش میزدم از دندون نیش بالا به پایین بعد دو روز پیش نوبت داشتم کش رو عوض کردن برام سمت راست به شکل m و سمت چپ به شکلw باید کش بزنم و استفاده کنم و طوریه که کاملا فکم و دهنم بسته شده حتی نمیتونم یه ذره باز کنم که حرف بزنم کاملا چفت شده فک بالا و پایین روهم ایا این همینطوری ادامه داره؟ یا بعد از یه مدت میتونم برای یه خورده هم که شده دهنم رو باز کنم اگه بخوام فشار بیارم و فکم رو باز کنم تا حرف بزنم خیلی فشار میاد و درد داره ک نمیتونم اصلا باز کنم دهنم رو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما باید با متخصص ارتودنسی معالج خود به صورت حضوری صحبت نمایید. من اطلاعاتی در خصوس روند درمان شما ندارم. اطلاعاتی را که شما در این مورد مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، جلو یا عقب بودن فکین، انحراف فکی، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین بدون این نمی توان اطلاعات اظهار نظر کرد.

 14. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید من یک سالی میشه که ارتودنسی دارم و دیروز تازه کش های ارتودنسی رو انداختم بین دندون ۲چپ بالا و دو راست پایین. و ۳چپ بالا و ۶راست پایین حالا علاوه بر درد زیاد احساس میکنم لبم. داره کج میشه یعنی سمت چپم داره میره تو راستش خیلی نگرانم میترسم شکل بگیره ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این نیروی است که به دندان ها وارد می شود و طبیعی است. جای نگرانی ندارد.

 15. Avatar طاهره گفت:

  سلام من تازه کش انداختم رو دندونام به شدت درد داره و فشار وارد میکنه‌ به فکم.زمانی که رو دندونام کش هست بی حوصله و عصبی میشم از شدت درد. دکترم هم گفته باید شبا موقع خواب هم استفاده کنم اما خوابم نمیبره با کش. چیکار میتونم بکنم برای کاهش درد؟ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از چند روز از استفاده برای شما عادی خواهد شد. همچنین می توانید در این مورد با ارتودنتیست معالج خود مشورت نمایید.

 16. Avatar رز گفت:

  سلام شبتون بخیر اگه کش رو به دندون اشتباه فک پایین وصل کنیم چه انفاقی میوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدلیل تغییر جهت و میزان نیروی که به دندان وارد می شود دندان در مسیر صحیح حرکت نکرده و درمان ارتودنسی انجام نخواهد شد.

 17. Avatar علی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر جمیلیان. بابت اطلاعات خوبتون سپاسگزام.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 18. Avatar مرجان گفت:

  کش هام خیلی دردناکن چی کار کنم روی دندانهاش نیشم هستن و خیلی اذیتم نمیتونم تحمل کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شرایط دندان های شما را ندارم. بهتر است با متخصص ارتودنسی خود در این خصوص مشورت نمایید.

 19. Avatar سمیر گفت:

  سلام وقتتون بخیر. من حدود یک سال و نیمه که ارتودنسی دارم. از دیروز دارم کش استفاده میکنم. میخوام بدونم اگز کش رو منظم و درست استفاده کنم چقدر میتونه طول بکشه مدتش.؟ تاکی یعنی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. براساس شرایط و ناهنجاری دندانی و فکی بیمار، متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که تا چه مدت باید از کش ارتودنسی استفاده کند. کش ارتودنسی دندان ها و فکین را براساس نوع ناهنجاری حرکت می دهد. طول درمان را باید متخصص ارتودنسی معالج در جلسه مشاوره به فردی که تصمیم درمان ارتودنسی را دارد اعلام کند.

 20. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام وقت بخیر چرا وقتی کش ارتودنسی میذارم بعد برای غذا خوردن برمیدارم احساس میکنم فکم به حالت قبل برگشته کش تاثیری روی دندان نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. براساس شرایط و ناهنجاری دندانی بیمار، متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد که از کش ارتودنسی استفاده کند یا خیر. کش ارتودنسی دندان ها و فکین را براساس نوع ناهنجاری حرکت می دهد. در روزهای اول پس از استفاده از کش و خارج کردن آن از دهان احساس می کنید که یک مقدار کمی دندان ها به شرایط قبل بر گشته این طبیعی است. ولی با استفاده مدام از کش ارتودنسی بعد از چند ماه فکین و دندان ها حرکت خواهند کرد.

 21. Avatar ایدا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من حدود ۳روزه که کش ارتودنسی گذاشتم و همه ی دندونام درد میکنه خواستم بدونم طبیعیه دردش تا کی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در درمان ارتودنسی برای اصلاح روابط بین دو فک از کش ارتودنسی اشتفاده می شود. کش ارتودنسی یک نوار لاستیکی کوچک است که دندان ها طبق فشار یا تنش معینی که بر روی آن ایجاد شده است تنظیم می شوند. بنابراین کمی فشار و درد روی دندان ها طبیعی است.

 22. Avatar اولیایی گفت:

  سلام وقت بخیر، ببخشید من حدودا یکسالی نیم میشه روند ارتودنسیم ادامه داشته و الان کش انداختم، دندونم هم منظم و صاف شده ولی خط لبخند برام ایجاد نشده، و بعد از 3هفته کش قراره باز کنم، بنظرتون روش درمان ادامه نباید پیدا کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است. با این اطلاعات طرح درمان داده نمی شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی بررسی شود. بهتر است از متخصص ارتودنسی معالج راهنمایی های لازم گرفته شود.

 23. Avatar گیتا گفت:

  سلام و عرض ادب و احترام من حدود دوسال هست اورتو ثابت انجام دادم و دو تا از براکت هام فک بالا دندان 6 و 4 سمت راست حدود 7 ماه براکت نداشت و کش هم روی دندان 5 مینداختم و الان دندان نیش فک بالا و پایین روی هم گیر میکنه و احساس ناقرینگی در فک دارم ایا روند درمان مناسب نبوده ؟.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر احساس ناقرینگی و انحراف فک دارید. این روند درمان مناسبی نیست. حتما با متخصص ارتودنسی معالج خود مشورت نمایید.

 24. Avatar سارا گفت:

  سلام وقتتون ب خیر من دو هفته پیش برام کش ارتودنسی گذاشتن و یه هفته دیگ نوبت برداشته و دو تا کش در فکم وصل شده یکی سمت راست یکی هم سمت چپ حالا براکت پایین سمت راست شکسته ایا باید کشه سمت چپ را در بیاورم یا نه مممنون میشم راهنماییم بکنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به شرایط دندان، فک و طرح درمان متخصص ارتودنسی شما دارد. به شما توصیه می شود وقت اورژانس ارتودنسی از متخصص ارتودنسی معالج خود بگیرید.

 25. Avatar عباس گفت:

  سلام اقای دکتر خدا قوت خواستم بدونم انداختن کش جلسه چندم انجام می شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گذاشتن کش ارتودنسی در درمان ارتودنسی، بستگی به طرح درمان ارتودنسی و تشخیص متخصص ارتودنسی شما دارد.

 26. Avatar معصومه عالم پور گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشی‌من امروز این کشهای الاستیک و گذاشتم ایا وقتی غذا میخورم اینارو درمیارم بعد وقتی میخای دوباره بزارم همونو بزارم یا جدید دربیارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در هنگام غذا میل کردن باید کش های ارتودنسی را از دهان خارج نمایید.

 27. Avatar صدف گفت:

  سلام. آیا تمام درمان های ارتودنسی نیاز به کش ارتودنسی دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قراردادن کش ارتودنسی در درمان بستگی به شرایط دندان و فک و تشخیص متخصص ارتودنسی دارد.

 28. Avatar یاس گفت:

  سلام اقای دکتر . بابت سایت خوب و اطلاعاتی که در اختیارمون می زارید عمیقا سپاسگزارم . توی ویدیویی که توی این قسمت بارگزاری کردید حالتی که کش ارتودنسی از دندون نیش بالا به دندون نیش پایین در سمت دیگه وصل میشه گفته نشده . من وقتی کش ارتودنسی رو به این شکل وصل می کنم خود کش پشت دندون هام قرار می گیره . این موضوع طبیعیه ؟ حس می کنم دندونای نیشم دارن به سمت داخل حرکت می کنن .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.از توجه شما به سایت سپاسگزارم. بله، در این مورد دندان نیش ممکن است به داخل حرکت کند. باید متخصص ارتودنسی بر روی سیم خمی ایجاد کند تا دندان به داخل حرکت نکند. می توانید در مراجعه بعدی در خصوص حرکت دندان نیش به داخل با متخصص ارتودنسی معالج یادآوری کنید. تا ارتودنتیست شما این مشکل را برطرف کند.

 29. Avatar بنیتا یزدانی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان عزیز، کارتون حرف نداره. شما بهترین متخصص ارتودنسی هستید. من دندان هام عالی شده و حرف نداره. متشکرم از شما و کادر خوبتون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم از لطف و محبتی که به بنده دارید و از اینکه به مجموعه بنده اعتماد نموده اید کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتان از خداوند متعال خواستارم.

 30. Avatar مهدیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم از دندان ۵ بالا سمت راست باید به دندان چند پایین وصل کنم ۵ یا ۴ ؟دکترم هم گفتن ولی من فراموش کردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کش ارتودنسی براساس شرایط دندان ها و فک توسط متخصص ارتودنسی نصب می گردد. حال بنده موقعیت و وضعیت دندان و فک شما را ندارم باید مجدد به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه نمایید تا راهنمایی شوید.

 31. Avatar مینا گفت:

  سلام ببخشید من دیروز کش ارتودنسی گذاشتم ۳بالاو۶پایین دندان بالایی خیلی درد گرفته این درد طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، طبیعیه. نیروی است که به دندان شما وارد می شود. بهتر است با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید.

 32. Avatar امیر گفت:

  سلام کش ارتودنسی یکبار مصرفه؟
  یعنی وقتی موقع غذا خوردن در میاریم باید بعدش کش جدید بیندازیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای میل کردن مواد غذایی باید کش برداشته شود ولی برای نوشیدن آب نیاز نیست. بهتر است از نظر بهداشتی کش جدید استفاده گردد.

 33. Avatar بردیا گفت:

  سلام. آقای دکتر آموزش نصب کش ارتودنسی را به ما یاد میدهند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، نصب و طریقه استفاده از کش را متخصص ارتودنسی معالج به شما آموزش میدهند.

 34. Avatar رضوانه گفت:

  سلام. من دو هفته اس کش میندازم و دندونام لق شدن ایا این مسئله طبیعی است و به خاطر حرکت دندان هاست یا لازم است به دکتر مراجعه شود؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصلا کش باعث لق شدن دندان ها نمی شود. در مراجعه بعدی با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید.

 35. Avatar کیانا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من قصد دارم ارتودنسی کنم ولی هنوز دندون های شیریم در نیامده و حدود ماهی میشه که کشیدم ولی آیا میتوانم ارتودنسی کنم ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید و مشورت کنید. راهنمایی های لازم در حین معاینه به شما داده می شود. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 36. Avatar تینا جهادی گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید مزاحم میشم من تقریبا ۲ روزه کش ارتودنسی انداختم اما نمیدونم شب باید درش بیارم یانه!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است کش ارتودنسی در روز گذاشته شود و شب ها در هنگام خواب از روی دندان خارج شود.

 37. Avatar پویا گفت:

  سلام ببخشید من چند روزی میشه که یکی از براکت های ارتودنسی که بهش کش وصل می کردم کنده شده. الان میتونم کش رو به دندان کناری وصل کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، طرح درمان نصب کش روی براکت ها توسط متخصص ارتودنسی تنظیم و برنامه ریزی شده است. باید اینکار توسط متخصص ارتودنسی معالجتان انجام گیرد.

 38. Avatar مبینا گفت:

  سلام یه سوال داشتم که موقعی که کش در دهان ما هست میتوانیم میوه یا چیزی بخوریم یا فقط همون سه بار در روز میتوانیم چیزی بخوریم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید کش ارتودنسی را از دهان خارج کنید میوه و یا غذا را میل نمایید. سپس دهان و دندان ها را تمیز کرده و کش ارتودنسی را نصب کنید.

 39. Avatar منا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من دیروز ارتودنسی کردم دکترم همه دندونامو کش انداخته اما یکیش رو نه حالا نمیدونم یادشون رفته یا از قصد بوده لازمه برم پیششون یا بزارم ماه دیگه ک چکاپ دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. باید دندان ها و فک شما معاینه شود سپس اظهار نظر میکنم.

 40. Avatar مریم شفیعی گفت:

  سلام آقای دکتر
  راستش استفاده از کش موجب لق شدن دندان فک بالای من که کش به اون وصل هست، شده. طبیعی هست این موضوع؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، گذاشتن کش باعث لق شدن دندان نخواهد شد.

 41. Avatar زهرا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من ۲ روز هست کش گذاشتم
  من خودم می تونم محل گذاشتن کش رو عوض کنم روی دندونام؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، تشخیص درمان و نصب کش که روی کدام دندان قرار بگیرد با متخصص ارتودنسی معالج است.

 42. Avatar صنم گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من یه ساله که ارتودنسی کردم و دکترم هیچ کش دندونی بهم نداده بود تا الان!
  ولی حالا که داده و گفته باید تا یه ماه استفاده کنی،وقتی کشو میزارم از دندون پایین سمت چپ به دندون جلویی بالا واقعا دندون بالاییم درد میگیره و هیچ جوره دردش کم نمیشه…
  چیکار کنم دردش کمتر بشه؟
  و اینکه این کشه باعث میشه که بین اون دو تا دندونای جلو فاصله بیوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت تجویز متخصص ارتودنسی معالج باید استفاده نمایید. به مرور عادت می کنید شاید اوایل اینکار سخت و ناراحت کننده باشد ولی درست می شود.

 43. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر من دوسال هست که دندونام رو ارتو کردم و دکتر برنامه عمل فک بالا ریخته بود. ولی بعد دوسال من بشدت مخالفت کردم واصلا تن به عمل فک ندادم. الان دکترم بامن لج کرده با این که دندونام کامل رو هم چفت نشده میگه میتونی سیم رو در بیاری. وقتی با دکتر های دیگه مشورت کردم گفتن باکش به راحتی قابل درمان. بعد که به دکتر خودم گفتم یه بسته کش1/4 دادوگفت هرجوری دلت میخواد بنداز. خواستم بدونم با کش قابل درمانه یه خیر وتو شهر زنجان دکتر ارتو خوب سراغ دارین من دوسال وقت گذاشتم الان همینجوری نمیتونم ول کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در زنجان همکاری را نمی شناسم. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه دندان و فک امکان اظهار نظر وجود ندارد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 44. Avatar عسل گفت:

  سلام دکتر ممنون از مطالب خوبتون، بخصوص مطلب در خصوص کش ارتودنسی که بسیار مفید بود و کارایی داشت.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام و درود بر شما. ممنون از حسن توجه شما به سایت.

 45. Avatar محمد هادی گفت:

  آقای دکتر سلام وقت بخیر
  من امروز تازه کش بین دندانی (جدا کننده) واسم گذاشتن ولی متاسفانه بعد از صرف غذا دیدم یکی از کش ها نیست و احتمالا اتفاقی آنرا بلعیده ام . آیا این موضوع باعث مشکل در دستگاه گوارش می شود ؟ از این جهت حساسم که من دو بار عمل جراحی روده انجام دادم کمی نگران شدم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در موقع غذا باید دقت بیشتری را داشته باشید. خیر، مشکلی نیست.

 46. Avatar ستاره گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یه کش بین براکت های دندان جلوی فک بالا دارم
  ولی امروز بدون پارگی از براکت جدا شده الان دو روزم بیشتر نیست که این کش تعویض شده توسط دکتر معالج
  و تا زمان مراجعه بعدی ۳ هفته زمانه آیا مشکلی ایجاد می کنه ؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله مشکل ایجاد می کند. با متخصص ارتودنسی معالج خود تماس بگیرید تا برای بستن مجدد کش ارتودنسی شما را راهنمایی کنند یا در صورت نیاز به شما وقت حضوری بدهند تا کش ارتودنسی را مجدد تنظیم کنند.

 47. Avatar لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر ببخشید
  من یه سوال داشتم . من دو ماه پیش، پیش دکتر رفتم ایشون به من کش دادند . ولی الان کشم تموم شد ، کجا میتونم بخرم دوباره چون دکترم از ما خیلی دور هستن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از فروشگاه هایی که لوازم دندانپزشکی می فروشند می توانید تهیه کنید. بعضی از دراگ استور های بزرگ هم دارند.

 48. Avatar درسا گفت:

  سلام میخواستم بدونم برای کش انداختن از دندان اخری به نیش هست یا از نیش به اخری؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از کش ارتودنسی بستگی به ناهنجاری دندان و فک دارد.

 49. Avatar گفت:

  سلام ببخشید مزاحم میشم من ارتودنسی دارم و کش گزاشتم و کش هی در میاد وقتی دهنم رو می‌بندم و فیکس نمیشه چیکار کنم 🤕

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما کش ارتودنسی را درست نصب نمی کنید با متخصص ارتودنسی معالج هماهنگی کنید تا طریق نصب کش ارتودنسی را به شما یاد دهند.

 50. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من ۱۳٫۵ سالمه یک سال و نیم. هست که ارتودنسی کردم و تاثیر خوب دید م فقط دندان شش سمت راست پایین نمیاد و دکتر بهم کش داده آیا این کش ها تأثیر ی برا پایین آوردن دندان شش من دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی معالج دارد. باید اصلاح شود.

   1. Avatar آیلین گفت:

    سلام خسته نباشید.ایا کش ارتودنسی رو شب هنگام خواب باید دربیاریم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهتر است کش ارتودنسی در روز گذاشته شود و شب ها در هنگام خواب از روی دندان خارج شود.

 51. Avatar اسماعیل اسدی گفت:

  با سلام خدمت دکتر عزیز
  بنده فک بالا سیم زدم و در کامم مینی اسکرو جای گذاری شدع و از اون یه کش انداخته شده به سیم ثابت پشت دندونام این کش دیروز پاره شده .حتمن باید در اسرع وقت مراجه کنم ب دکترم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندان ها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید و برای نصب کش به مینی اسکرو اقدام نمایید.

 52. Avatar زینب گفت:

  سلام
  من نزدیک یک ساله ک از ارتودنسی کردم و یک ماهه ک از کش ازتودنسی استفاده میکنم اما توی اون یک ماه کوتاهی در استفاده از کش داشتم و مجبور شدم ک دوباره از کش استفاده کنم ولی وقتی کش رو بین دندان هام میزارم دندونام یجوری شروع ب درد میکنن ک برام قابل تحمل نیست بنظرتون این عادیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید طبق نظر متخصص ارتودنسی معالج خود از کش ارتودنسی استفاده کنید. تا حرکت و جابجایی دندان انجام گیرد.

 53. Avatar فهیمه گفت:

  سلام. من حدود ۲۲ ماهه که ارتودنسی کردم، در طی این فرایند ۴ تا دندون شماره ۴ ام رو به گفته متخصص ارتودنسیم کشیدم و بعدش به علت فاصله‌ای که بین دندون‌ها بود، گفتن که نیاز به استفاده از کش ارتودنسی دارم. کش های ارتودنسیم بین دندون‌های ۳ و ۶ بالا-راست و همین دندونا در پایین-راست هستن و هر روز تعویضشون میکنم. الان فک پایینم کمی کج شده و دندون‌های سمت راست دهنم روی هم چفت نمیشن. آیا متخصص ارتودنسیم خوب عمل نکردن؟ یا چنین اتفاقی طبیعیه و درست میشه؟
  این ماه رو کمی دیر دارم میرم چون این وسط دو تا دندون عقل سمت چپ دهانم رو هم جراحی کردم و منتظر بودم که خوب بشن.
  چون شهرستان هستم و وقت ارتودنسیم هفته بعده کمی استرس دارم، اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 54. Avatar سمیه گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  ببخشید کش های بین فکی که در متن فوق نوشته به جز در هنگام غذا خوردن باید استفاده بشود، یعنی شب به هنگام خوابیدن هم باید از آن استفاده کنیم یا اینکه شب تا صبح نیازی نیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کش ارتودنسی باید در موقع خورن غذا، خواب و ورزش کردن از دهان خارج شود. در ابتدا ممکن است که قرار دادن آن ها در مسیر درست دشوار باشد، اما به مرور زمان این کار ساده و آسان خواهد شد.

 55. Avatar رز گفت:

  سلام،وقت بخیر
  آیا ممکن است با ارتودنسی و استفاده از کش های بین فکر ،شکل و ظاهر صورت تغییر بکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، کش ارتودنسی برای اصلاح ارتباط بین دو فک گذاشته می شود. در درمان ارتودنسی نتیجه بهتری را خواهید گرفت.

 56. Avatar سهیو گفت:

  سلام
  دکتر من الان ۳ماه ک ارتودنسی انجام دادم و بعد از دوماه دکتر من دوتا از دندون چهار سمت راست بالا پایین کشیده و بعد از یک ماه برای من کش گذشته ولی از سمت دندون های اخری ک کف پایین میشن خیلی درد دارم و نمیتونم ب راحتی غذا بخورم از مسکن هم استفاده کردم ام فایده نداره باز درد داره
  بعد دکتر بنظر شما با گذشتن کش بعد چند وقت تغیید احساس میکنیم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

 57. Avatar kamei گفت:

  سلام ببخشید گذاشتن کش ارتودنسی در درمان ارتودنسی اجباری هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قرار دادن کش در طول درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد. بنا به تشخیص متخصص ارتودنسی گذاشته می شود.

 58. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر . من ۱۷ سالمه و دو دندان پیشین جانبی فک بالام میسینگ بودن و ارتودنسی کردم و حدود ۱۶ ماه از ارتودنسیم میگذره و دندونام ردیف شدن اما فک بالام روی فک پایین چفت نمیشه .حتی کش هم استفاده میکنم به طور مرتب. بنظرتون این مورد بخاطر نبود دو تا دندان فک بالا طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند. نباید چنین اتفاقی بیفتد . طرح درمان دندان مناسب نبوده است.

 59. Avatar الهام گفت:

  سلام ببخشید استفاده از کش های اورتودنسی سن خاصی داره؟ یعنی میشه گفت بعد یک سنی دیگه کار نمیکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این کش ها بستگی به نوع ناهنجاری دندان بستگی دارد. و سن خاصی را ندارد. اگر مورد نیاز باشد متخصص ارتودنسی به دندان شما متصل می کند.

 60. Avatar mahsa گفت:

  سلام اقای دکتر.من ارتودنسیمو باز کردم ولی خط دندون فک بالا با پایین مساوی نیس واینکه انحراف فک پایین هم داشتم ،ایا این موارد درست شدنی بودن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر متخصص ارتودنسی معالج شما طرح درمان را خوب داده باشد باید تمام این مشکلات برطرف شود.

 61. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام دکتر. جهت کش ها فرق میکنه آیا؟! مثلا از آسیاب بالا به نیش پایین یا برعکس. چون من یادم رفته که دکترم چی گفتن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به این شکل در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

 62. Avatar دنیز گفت:

  سلام ببخشید من حدود پنج ماه از ارتودنسی دندونام میگذره این ماه دکتر برام کش گذاشتن که حالت چهارگوش یا جعبه داره اما تعداد کمی کش بهم دادن 6 تا برای یکماه منم تو گوگل خوندم که کش ها حداقل روزی یه بار باید تعویض بشن بنظرتون الان من چیکار کنم چون خودشون همین تعدا کش به من بیشتر ندادن و به من گفتن فقط زمان غذا خوردن میتونید درش بیارید دوباره بذارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید متخصص ارتودنسی شما به اندازه کافی کش تحت اختیار شما بگذارند. شما باید با متخصص ارتودنسی معالج تماس بگیرید.

 63. Avatar امیری گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده دندون نزدیک چهار ماه شماره چهار سمت چپ رو ایمپلنت کردم و متاسفانه دو دندان آسیاب دیگر فک پایین باید ایپملنت کنم- ولی دندانهای ابتدایی فک پایینم بهم ریختگی خیلی کمی دارد؛ و دندون شماره 2 فک پایین سمت راست جلو آمده و دندون شماره 2فک بالاییش را کمی عقب برده.
  دندون فک بالا بهم ریختگی نداره به جز موردی که ذکر کردم؛ خواستم قبل از ایمپلنت دندان های از دست رفته فک پایین ؛ بهم ریختگی آن را اصلاح کنم! بنظرتون امکان اصلاح با وجود ایمپلنت در فک بالا بدون آسیب به ایمپلنت وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا باید درمان ارتودنسی انجام شود و بعد درمان ایمپلنت انجام گیرد.

 64. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من 13 سالمه و ارتودنسی حدود 5 ماه انجام دادم و فکم خیلی اومده جلو ،به نظر شما مشکلی وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان متخصص ارتودنسی معالج شما به این شکل بوده است. نباید اینطور باشد.

 65. Avatar مبينا گفت:

  سلام
  من يه مدت همراه ارتودنسيم از كش استفاده ميكردم كه موقعيت فك بالا و پايينم نسبت به هم درست بشه.الان يك ماهي هست به دستور دكترم ديگه كش نميذارم و چندوقت ديگه ام ارتودنسيم رو قراره در بيارم.اما الان حدودا دوهفته س كه حس بدي توي فك پايينم دارم خس ميكنم انگار شل شده موقعيت مناسبي نداره،نميتونم يك جا نگهش دارم همش جابه جا ميشه.به دكتر خودم گفتم اين رو ميگفتن كه مشكلي نيست اما من واقعا دارم اذيت ميشم.خواستم بدونم مشكل از كجاست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 66. Avatar مبينا گفت:

  سلام،من يه مدت از كش استفاده ميكردم براي اينكه فك بالا و پايينم تو موقعيت مناسب نسبت به هم قرار بگيرن،چند روز پيش كه نوبت دكتر داشتم ايشون گفتن ديگه نيازي به كش نيست و ماه بعد درمانم تموم ميشه و ارتو رو برميدارن،اما الان چند روزه حس ميكنم فك پايينم انگار شل شده،يعني نميتونم ثابت نگهش دارم،جابه جا ميشه و اذيتم ميكنه، در دو انتهاي فك پايينم انگار احساس خستگي ميكنم.خواستم بدونم علتش چيه.به دكتر خودمم گفتم ايشون اصلا متوجه منظورم نشدن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت معالجه دندانپزشک معالج خودتون هستید من هیچ گونه اطلاعاتی از وضعیت و شرایط دندانهای شما ندارم .

  2. Avatar پانیذ کتانی گفت:

   سلام آقای دکتر من ارتودنسی ام را پیش شما انجام دادم و خیلی راضی هستم .
   فک پایینمو جلو بود و فک بالام عقب شما با وسیله پلاک دهان درستش کردید من خیلیییییییی راضی هستم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در سن مناسب برای درمان ناهنجاری های فکی اقدام گردد با دستگاه های ارتودنسی متحرک درمان می شود و دیگر نیاز به جراحی نمی باشد. خوشحالم که راضی هستید. سلامت و تندرست باشد.

 67. Avatar مریم گفت:

  سلام من حدود دو ساله که ارتودنسی دارم . با اینکه دندونهای ۷ام صاف نیستن دکترم براکت نذاشتن براش و وقتی ازشون پرسیدم گفتن کلا روی دندون ۷ براکت نمیذارن.. من نگران اینم که بعدا این چهارتا دندون مشکل ساز بشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. من شرایط دندانی شما را ندارم.شما تحت درمان متخصص معالج خودتان هستید بهتر است با ایشان مشورت کنید.

 68. Avatar Zahra گفت:

  سلام آقای دکتر،بنده هفت ماهی میشه که ارتودنسی کردم الان یکماهه دارم کش میزنم ازدوتا نیش های بالابه آخرین دندونای اسیاب پایین.بنده فکم مشکل نداره میترسم بااین کش ها فکم تغییرکنه وتاثیربدی روچهرم بذاره!ممکنه همچین چیزی بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت نظر متخصص ارتودنسی معالج خودتون هستید و ایشان شرایط دندانها و شیب و فکین شما را میدانند بهتر است از ایشان راهنمایی بگیرید.

 69. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر.آیا انداختن کش در ارتودنسی ضروری است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعضی از درمان های ارتودنسی نیاز به فاز اصلاحی دارند که ارتودنسی نقش خود را با این کش ها به نحوه بهتری انجام می دهد.

  2. Avatar رکسانا گفت:

   سلام وقت بخیر من 18سالمه تقریبا دوسال ارتودنسی داشتم ولی دقیقا یکسال پیش دکتر سیم های ارتودنسیم رو دراورد و یک ماه کش بین فکی استفاده کردم(قبلا هم استفاده کرده بودم)ولی بعد از یکماه به دلیل عمل بینی دیگه کش نذاشتم تا الان که یکسال گذشته نه سیم هارو گذاشتم نه کش چون دکترم مهاجرت کرد منم دیگه پیگیر نشدم،الان یکسال گذشته تقریبا دندان ها تغییر کردن و به حالت قبل برگشتن من الان بخاطر کرونا نمیتونم برم دکتر،بنظرتون کش بین فکی استفاده کنم؟اخه کش دارم و شکلی که باید قرارشون بدم که دکترم گفته بود رو هم میدونم.
   آقای دکتر اگه فک بالا تقریبا یک سانتی متر جلو تر از فک پایین باشه با کش درست میشه یا باید جراحی کرد؟
   ممنون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 70. Avatar Yalda گفت:

  سلام خسته نباشید ! من از کش ارتودنسی استفاده میکنم حالا تموم شده پزشک من هم از تهران میان اینجا حالا این کش ها رو از کجا تهیه کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از متخصص معالج خود در تماس باشید تا به شما کمک کند.

 71. Avatar ابوالفضل گفت:

  سلام کش بین دندانی گذاشتم بعد سه روز یکیش خودش دراومد چهارروز دیگه وقت دارم ارتودنسی مشکل خاصی که ایجاد نمیکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. نه مشکلی ایجاد نمی کند

 72. Avatar هانیه گفت:

  سلام اقای دکتر ی سوال داشتم خدمتتون
  من شیش ماهه ارتودنسی کردم
  ولی میخوام در پایان ارتو چهارتا دندون جلوییام بنا به سلیقه خودم از بقیه دندونام دو سه میلی متر بلند تر بشه اما این چهارتا دندون جای کش ارتو نداره (همون قسمتی که کش میوفته توش )
  ایا میتونم این درخواستو از دکترم بکنم که برای چهارتا دندون جلوییام کش بزاره؟
  اصلا میشه برای بلند کردن دندون از کش استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با معاینه و شرایط فکین ، شرایط فیزیکی و رادیوگرافی دندانهای شما می توان اظهار نظر کرد.

 73. Avatar مانیا زمانی گفت:

  سلام دکتر
  من یک سال و نیمه که ارتودنسی انجام داده ام
  حدودا ده دوازده روز پیش دکترم دستور استفاده از کش رو دادن
  اما این کش از جنس لاتکس هستش و من به اون حساسیت دارم
  توصیه شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حساسیت به کش لاتکس در بیماران بسیار نادر است اگر شما واقعا حساسیت دارید باید با منخصص ارتودنسی معالجتان مشورت کنید تا براساس شرایط دندانی شما برای ان جایگزین انتخاب نماید

   1. Avatar علی گفت:

    سلام آقای دکتر روزتون بخیر
    آیا همه‌ کسانی که از ارتودنسی ثابت استفاده میکنند ؛ حتما باید از کش هم استفاده کنند یا بستگی داره؟
    و اینکه چه‌مدت بعد از شروع درمان حدودا از کش باید استفاده کرد؟
    اگر صرفا مشکل نامرتبی دندان باشد ، آیا از کش باید استفاده شود؟
    ممنون از پاسخگوییتون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. استفاده کردن یا نکردن کش بستگی به نوع ناهنجاری دارد. و تشخیص آن توسط ارتودنتیست در حین درمان انجام می شود.
     مدت استفاده از کش هم به نوع ناهنجاری ، شرایط بیمار، شیب دندانها ، رادیوگرافی ، فاصله و شلوغی دندانها دارد.

 74. Avatar امیر گفت:

  سلام آیا تمام ارتودنسی ها دارای کش می باشند؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   نه بعضی از دستگاه های ارتودنسی مثل دستگاه ارتودنسی دیمون کش ندارد.

  2. Avatar مهدی گفت:

   سلام دکتر جمیلیان وقتتون بخیر
   دکتر‌ من یه ۲ هفته ای هس کش ارتودنسی از نیش بالا به دندون اخر فک پایین برام گذاشتن تو این مدت کاملا رعایت کردم و به موقع تعویض کردم ولی دیشب نزدیک ساعت ۱ موقع مسواک زدن که از دهان خارج کردم فراموش کردم دوباره بزارم و امروز ساعت ۱۲ ظهر متوجه شدم میخواستم بدونم اگه دیگه تکرار نشه ضرری نداره این بار؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بستگی به ناهنجاری دندانی دارد. یک یا دو مرتبه فراموش شود مشکلی ندارد.

 75. Avatar راد گفت:

  سلام اقای دکتر دختره من 14 سالشه 1 ساله تقریبا ارتو کرده و واقع تغییر کرده اما می ترسم ک با رشد دندان عقل دندونای دیگر جابجا بشن؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام با مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی می توانید از عدم بازگشت درمان ارتودنسی کودک خود مطمئن شوید. به علاوه طریقه استفاده صحیح از ریتینر بعد از ارتودنسی را به فرزند خود آموزش دهید تا مراقبت بعد از درمان ارتودنسی ایشان به درستی انجام شود

 76. Avatar منير گفت:

  باسلام دكتر عبدالرضا جميليان متخصص ارتودنسی
  دخترى ١٥ ساله دارم كه به مدت دوسال تحت ارتودنسي هست و در دوران مصرف كش ها كوتاهئ كرد و دندانهايش روى هم چفت نميشوند پيشنهاد دندانپزشك خودش اين بود كه دندان هاى شماره ٦ كشيده شود تا فضا ايجاد شود ايا شما كشيدن دندان را توصيه ميكنيد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.با این اطلاعانی که مرقوم فرموده اید نمی توان طرح درمان داد.ولی باید دانست در بعضی از ناهنجاریها می توان دندان 6 را کشید و فضا را بست. دندان مولر اول دایم یا 6 را وقتی می کشیم که پوسیدگی دارد و از فضای ان برای رفع شلوغی دندانها می توان استفاده کرد. در ضمن بهتر است درمان ارتودنسی توسط یک متخصص ارتودنسی صورت گیرد و درمان توسط یک دندانپزشک انجام نشود چون یک متخصص ارتودنسی در حدود 4 سال در دانشگاه این تخصص را فرا می گیرد ولی یک دندانپزشک عمومی فاقد اموزش ارتودنسی تخصصی در دانشگاه است

   1. Avatar نادیا گفت:

    سلام من یک سال هست که ارتودنسی کردم و امروز دکتر به من کش داده که دندان های ۳و۵ فک پایین و دندان های ۳و۵و۶ فک بالا به هم متصل کنم(دندانهای۴ هر دو فک کشیده شده) سایز کشها ۵/۱۶هست. آیا باز کردن دهان موقعی که کش ها هستن مشکلی پیش نمیاد؟مشکلی برای براکت ها؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید.

    2. Avatar اشکان گفت:

     سلام و درود به دکتر جمیلیان
     بنده دندونام حالت اپن بایت بود و حالا با ارتودنستی کمی بهتر شده ولی بین دندون های ۳ و 4بالا و پاین کش میندازم کاملا حالت اپن بایت رفع میشه ولی وقتی بعد یک ماه کش هارو در میارم بازم برمیگرده حالت قبل چیکار کنم؟؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی قبل از ارتودنسی دندان ها و شرایط در حال حاضر ارتودنسی بررسی گردد. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجع به موقعیت دندانها و فک شما ندارم. اگر میخواهید اظهار نظر کنم باید به مطب تشریف بیاورید.

     2. Avatar نادیا گفت:

      سلام وقت بخیر آیا گذاشتن کش ارتودنسی دلخواهی است؟

     3. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. تشخیص آن با بستگی به نظر ارتودنتیست معالج شما و ناهنجاری فکی دندانی شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *