عصب کشی و مشکلات لثه

کشیدن دندان

کشیدن دندان

کشیدن دندان آخرین روش درمانی برای رفع مشکلات مختلف دهان و دندان محسوب می شود. دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی و ترمیم دندان همواره تلاش می کنند دندان طبیعی بیمار را نگهدارند. تمام روش های درمانی بر پایه نکشیدن دندان و حفظ دندان های طبیعی بیمار بنیان نهاده شده است.

زمان مناسب کشیدن دندان

در گذشته کشیدن دندان راه حل اولیه درمان عفونت دندان و درد دندان محسوب می شد. اما با پیشرفت بهداشت، علم و فرهنگ عموم این روش درمانی جای خود را به روش های پیشرفته ترمیم و نگهداری دندان سپرد. بر اساس کتاب های مرجع دندانپزشکی مواردی که منجر به کشیدن دندان می شود به شرح زیر است:

دندان دچار پوسیدگی حاد: مواردی که پوسیدگی به حدی است که دیگر دندان قابل ترمیم نیست و حتی ریشه دندان نیز از دست رفته است. در این مواقع متخصص و دندانپزشک تشخیص می دهد که دندان باید کشیده شود و تهدیدی برای دندان های مجاور محسوب می شود.

علل کشیدن دندان

شکستگی دندان همراه با آسیب به فک: در مواقعی که استخوان فک همزمان با شکستن دندان نیز آسیب دیده است و امکان بازگرداندن دندان کنده شده وجود ندارد. پیشنهاد دندانپزشک کشیدن دندان شکسته برای جلوگیری از بروز عفونت دندان می باشد.

نکروز پالپ دندانی: دندان‌هایی که بر اثر عفونت بافت عصبی یا پولپیت غیر قابل برگشت شده‌اند یا بافت عصبی مرده یا همان پالپ نکروز شده دارند، و امکان انجام عصب کشی و درمان ریشه برای آنها امکان پذیر نیست. این دسته از دندان ها کشیده می شوند.

بیماری های مزمن لثه: در مناطقی که از لحاظ بهداشتی در وضعیت ضعیفی به سر می برند معمولا بیماری های لثه شایع است. این دسته از افراد به حدی دچار آسیب های لثه  می شوند که دیگر نمی توان دندان را ترمیم کرد و دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان است.

برای ارتودنسی: بیمارانی که فک کوچک و دندان های بزرگی دارند معمولا دچار عارضه شلوغی و بی نظمی دندان ها می شوند. برخی بیماران نیز دارای دندان اضافه می باشند. متخصص ارتودنسی برای این گروه از بیماران کشیدن دندان را توصیه می کند.

دندان نهفته: دندان هایی که به طور کامل رشد نکرده اند و از فک خارج نشده اند. در صورتی که امکان نمایان کردن آنها وجود نداشته باشد و یا لزومی برای نمایان کردن آنها نباشد به تشخیص متخصص ارتودنسی کشیده می شوند. مثل دندان عقل نهفته.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

از آنجا که خونریزی پس از کشیدن دندان عادی است دندانپزشک شما یک تکه گاز پانسمان روی دندان شما قرار میدهد وتا مدت 45 دقیقه روی آن کاز خواهید گرفت تا اجازه دهید خون در ان منطقه منعقد شود. ممکن است در ناحیه عمل بعد از کشیدن دندان تورم و ناراحتی وجود داشته باشد.

کمپرس سرد یا کیسه یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند. اگر فک شما بعد از بین رفتن تورم زخم شده و سفت شده از کمپرس آب گرم استفاده کنید. در هنگام خوابیدن سر خود را به سمت بالا بگیرید تا فشار از روی فک شما برداشته شود و همچنینی بالا نگه داشتن سر با بالش اضافی می تواند کمک کننده باشد. ممکن است دندان پزشک شما برای چند روز به شما مسکن OTC مانند ایبوپروفن (موترین یا آسپرین) توصیه کند. در کشیدن با جراحی –که به طور کلی درد آن بیشتر است دندانپزشک ممکن است یک داروی ضد درد برای شما تجویز کند.

نکات بعد از کشیدن و جراحی دندان

پانسمانی که بر روی لثه گذاشته شده است را به مدت 30 دقبقه محکم در جای خود نگهدارید. از مك زدن و خالي نمودن مكرر آب دهان خودداري كنيد. در روز اول از خوراکی های نرم استفاده کنید و نوشیدنی داغ ننوشید. كشيدن سيگار و پيپ و استفاده از ني براي نوشيدن مايعات تا چند روز توصیه نمی شود. تا یک شب بعد از کشیدن دندان از مسواک زدن خودداری کنید.

از روز دوم می توانید با محلول آب و نمک رقیق دهان خود را شستشو دهید اما از تف کردن و پر و خالی کردن شدید دهان خودداری کنید. کمی خونریزی تا دو روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است. در صورت بروز خونریزی شدید دندان از یک گاز استریل و کمپرس سرد برای متوقف کردن خونریزی استفاده کنید. در صورتی كه خونريزی شديد و غير قابل كنترل باشد به كلينيك مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب نمائيد.

در صورت بروز درد می توانید از یک مسکن ضد التهابی مثل ژلوفن استفاده کنید. از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین خودداری کنید. در صورت مشاهده خونریزی غیر قابل کنترل و عفونت و درد شدید با پزشک معالج تماس بگیرید. معمولا اثر بی حسی دندان تا 4 ساعت باقی می ماند. مراقب باشید جدار داخل دهان و زبان را گاز نگیرید. در صورتی که دچار عارضه حفره خشک شدید که بر اثر بیرون آمدن لخته خون بروز می کند به پزشک معالج مراجعه کنید تا مشکل شما را برطرف کند. احساس تلخی دهان و بوی ناخوشایند تا چند روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است.

استفاده از کمپرس سرد و گرم بعد از کشیدن دندان

برای تسریع بهبودی بعد از کشیدن دندان استفاده از انواع کمپرس سرد و گرم کمک زیادی می کند. روش کار به این شکل است که یک روز اول بعد از کشیدن و جراحی دندان از کمپرس سرد استفاده می کنید. روز دوم نیازی به استفاده از کمپرس نیست. روز سوم به بعد می توانید از کمپرس گرم برای کاهش درد و التهاب بهره ببرید.

برای تهیه کمپرس سرد می توانید یخ خرد شده را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و آن را در یک پارچه تمیز و خشک بپیچید. تماس مستقیم یخ با پوست ممکن است به پوست آسیب بزند. هر 20 دقیقه این کمپرس را بر روی ناحیه جراحی شده قرار دهید. 20 دقیقه دیگر به آن استراحت دهید و دوباره این عمل را تکرار کنید.

کمپرس گرم و حتی دهانشویه گرم برای بهبودی تورم و تسکین ناحیه جراحی کاربردی است. کمپرس گرم را می توانید با کیسه آب گرم و یا یک بطری درست کنید. کمپرس گرم نیز هر 20 دقیقه بر روی صورت گذاشته می شود. مراقب باشید که پوست صورت را نسوزانید.

معمولا چه دندان هایی را می کشند

دندانهای عقل یکی از دندانهای رایجی است که بسیاری از متخصصان دندان توصیه به کشیدن آنها می کنند. بسیاری از دندانپزشکان توصیه به کشیدن دندان عقل (مولر سوم) قبل ازاینکه آنها به طور کامل توسعه یافته باشند می کنند. این دندان ها معمولا در سال های نوجوانی رشد می کنند و برای کمک به از بین بردن مشکلات بالقوه دندان آنها را می کشند. یکی از مشکلات رایج دندان عقل این است که می تواند به صورت نهفته بدون اینکه جایگاهی برای رشد در دهان داشته باشد رشد کند و باعث ایجاد مشکلاتی مثل عفونت دندان، پوسیدگی دندان های مجاور، تداخل نیش ها و بیماری های لثه شوند.

عوارض کشیدن دندان

ممکن است چندین عارضه در پی کشیدن دندان بروز کند، این عوارض ممکن است شامل:

آسیب تصادفی به دندان های مجاور: می تواند یکی از عوارض کشیدن دندان باشد.

مشکلات تراز بندی مرتبط با جویدن و عملکرد مفصل فک: دندان های منحرف ممکن است درد ایجاد کنند یا ترک خوردگی یا دندان قروچه ایجاد کنندعلاوه بر این دندان های منحرف می توانند غذا هارا به دام بندازند و تمیز کردن دندان ها را سخت تر کنند و موجب افزایش خطر ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه شوند.

استخراج ناقص، که در آن ریشه دندان در فک باقی مانده است: دندانپزشک شما معمولا برای جلوگیری از عفونت ریشه دندان را نیز حذف می کند ولی در بعضی موارد این کار در نوک ریشه های کوچکتر کمتر مخاطره آمیز است.

ممکن است در هنگام کشیدن دندان فک شکسته شود: که اغلب در افراد مسن مبتلا به پوکی استخوان فک رخ می دهد.

اگر دندان های بالا کشیده شود ممکن است یک سوراخ به یکی از سینوس های شما ایجاد شود: به طور معمول به سرعت خودش التیام می یابد ولی اگر التیام نیافت ممکن است نیاز داشته باشید تا با دندانپزشک خود ملاقات کنید.

عفونت: در حالی که نادر است گاهی اوقات رخ میدهد. در صورتی که خطر ابتلا به عفونت در شما وجود داشته باشد دندانپزشک شما ممکن است قبل و بعد از عمل کشیدن دندان برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند .

آسیب عصب: در حالی که این آسیب بیشتر در ارتباط با کشیدن دندان های عقل پائین است ممکن است در هنگام کشیدن هر دندان دیگر رخ دهد. به طور معمول آسیب عصب بیشتر توسط جراحی ها رخ میدهد و لی نادر هستند و معمولا موقتی هستند.

بیس فسفونات ها: داروهایی هستند که در درمان پوکی استخوان، مولتیپل میلوما، سرطان استخوان و متاستاز استخوان ناشی از سرطان های دیگر استفاده میشوند و ممکن است برای بیمارانی که میخواهند دندان خود را بکشند پوکی استخوان ایجاد کرده باشد و انها را در خطر قرار دهد .اگر در حال استفاده از داروهای پوکی استخوان مانند Fosamax هستید سعی کنید هر زمان که ممکن است برای جلوگیری از کشیدن دندان پیشگیری را به جای کشیدن دندان انتخاب کنید .

حفره خشک: حفره خشک، عارضه شایع پس از کشیدن دندان، هنگامی رخ میدهد که یک لخته خون از جای خودش در حفره برداشته شده باشد و باعث می شود استخوان های زیرین و اعصاب در معرض هوا و غذا قرار بگیرند. اغلب دردناک است و میتواند بد بو و بد طعم شود و به طور معمول 2 تا 5 روز بعد از کشیدن دندان ممکن است ایجاد شود.

کشیدن دندان عقل

دندانپزشکان و متخصصین معتقد اند که نباید دندان را بی دلیل کشید. اگر دندان عقل شما در بروز مشكلات خاص دهان و دندان نقش دارد، حتما بايد براي كشيدن آن به موقع به دندانپزشك مراجعه كنيد چون بيشتر نگهداشتن آن كار عاقلانه ای نيست. اين مشكلات عبارتند از:

 • درد و ناراحتي
 • ايجاد عفونت
 • ايجاد كيست يا غده
 • آسيب رسيدن به دندان‌های كناری
 • ايجاد بيماري لثه
 • در صورت بروز پوسيدگي در دندان عقل

هزینه کشیدن دندان

به طور عام هزینه کشیدن دندان با سختی کشیدن آن رابطه مستقیم دارد، هرچه کشیدن دندان سخت تر باشد، هزینه نیز افزایش پیدا خواهد کرد. درصورتی که کشیدن دندان بنا به ضرورت پزشکی باشد بسیاری از طرح های بیمه دندانپزشکی هزینه های کشیدن دندان را تا 80 درصد پوشش می دهند .

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

60 دیدگاه برای “کشیدن دندان

 1. محدثه عسکری پور گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  من ۱۵سالمه و دندون ۶پایین سمت چپم دوچار آسیب شدید شده که به ریشه رسیده دکتر گفتن باید بکشم.ایا در این سن کشیدن دندون باعث انحراف بقیه دندونام نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن باید دندان های اصلی باید رویش کرده و مشکلی نیست.

 2. امیرحسین صدری گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  بنده امروز متوجه شدم که لثه فک پایینی دهانم دچار سیاهی کم رنگ شده و روی لثه دندون نیش فک پایین دهانم سفیدی کم رنگ ایجاد شده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک متخصص مراجعه شود تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 3. حسین گفت:

  سلام جناب دکتر. ارادت. من دندون ۴ بالا رو کشیدم یه تکه اش مونده اونجا. دراوردنش راحته یا اذیت داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با بی حسی و مهارت دندانپزشک ریشه دندان به راحتی خارج می شود.

 4. سینا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دوتا دندون عقل پایینم نهفته بود و برای ارتودنسی مجبور شدم با جراحی بکشمشون هر دوتا رو با هم کشیدم و بیشتر از یک ساعت طول کشید الان یک هفته میگذره و من اصلا نمیتونم دهنم رو باز کنم انگار از سمت راست مقاومت داره یکم هم درد داره جوری که اصلا دهنم باز نمیشه که بتونم خوب غذا بخورم احتمال داره به مفصل آسیب رسیده باشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از جراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت باید جهت معاینه و بررسی نزد متخصص خود مراجعه نمایید.

 5. حسام گفت:

  سلام
  فاصله زمانی بین کشیدن دندان های عقل سمت راست و چپ چه قدر است؟ میشه این دو نوبت رو تو 3 روز انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است بعد از بهبودی سمت چپ سپس دندان عقل سمت راست را کشید که بتوانید به راحتی غذا را میل نمایید.

 6. ابوذر مولوی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان عقلم رو کشیدم درد شدید بعد از چهار روز ادامه داشت یا بهبود نسبی زخم متوجه شدم قسمتی از استخوان فک همراه دندان کنده شده است باید برای استخوان فک کاری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل سه الی پنج روز است. و باید روزبروز درد کمتر شود اگر درد هنوز ادامه دارد به متخصص معالج مراجعه تا معاینه و درمان مناسب انجام گیرد.

 7. الینا گفت:

  سلام اقای دکتر جمیلیان وقتتون بخیر
  من امروز قراز بود دندان ۴ بالا سمت چپم رو که روکشداشت عصبکشی کنم. اما دکتر گفت نه باید کشیده بشه. اصطلاحی هم گفتن که یادم نیست مبنی بر این که فایده نداره بمونه. خلاصه کشیدن و حتا گفتن نیاز به مسکن نیست و خونی هم نیامد و خشک بود. الان یکساعت گذشته و دردناکه.. چکار میتونم کنم؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید برای برطرف شدن درد مسکن میل نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مراقبت های بعد از کشیدن دندان

 8. احمد گفت:

  سلام خیلی ممنون از توضیحات و راهنمایی های آقای دکتر عزیز
  سوال بنده این هست دندان 4و 5 پایینم پوسیدگی شدید داره ولی ریشه هاش خیلی قوی و سالم میش دکتر دندونم بکش و پس از استریل دوباره جاگذاری کن به کانال خودش یا نمیش این کار

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بایو معاینه کلینیکی انجام گردد اگر ریشه دندان شما سالم است می توان تاج دندان را ساخت و سپس دندان را روکش کرد. به یک دندانپزشک متخصص باتجربه مراجعه نمایید.

 9. فرزانه روشنی گفت:

  سلام آقای دکتر، ممنون از مطالب خوبتون
  من دیروز در مراجعه به دندانپزشک،دندان عقل فک بالا رابه خاطر اینکه دارای پوسیدگی بود دکتر کشید چون گفت ممکنه پوسیدگی به دندان کناری هم کشیده شود. منتها در حین کشیدن گفتند این دندان فک جوش هست و بعد از کشیدن ظاهرا تکه‌ای از استخوان فک هم به همراه دندان جداشد. این چقدر می‌تونه خطرناک باشد و عوارضش چیست؟
  دکترم چیزی نگفت ولی من نگران هستم.ممنون میشم من را از نگرانی خارج کنید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام من شما را معاینه نکرده ام و نمی توانم نظر قطعی بدهم. اما اگر به یک دندانپزشک متخصص جراحی مراجعه کرده اید جای نگرانی نیست و حتما ایشان اینگونه صلاح دانسته اند.

 10. زهرا گفت:

  آقای دکتر من دندانم را هفته پیش کشیدم الان درد می کند. دندانپزشک معالجم گفت حفره خشک شده و دارو تجویز کرد.حالا سوالم اینکه حفره خشک چگونه بوجود می آید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حفره خشک بعد از کشیدن دندان، زمانی اتفاق می افتد که یک لخته خون از جای خودش در حفره برداشته شود و باعث می گردد استخوان های زیر آن و اعصاب در معرض هوا و غذا قرار بگیرند. گاها دردناک است و بدبو هست. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک کشیدن دندان

 11. امین گفت:

  با سلام بنده دندون ۷ راست بالا پوسیده شده بود و چون دندون پایینش نداشتم دکتر تشخیص داد که چون خیلی دندون پایین اومده و به لثه پایین رسیده برای جلوگیری از عفونت و زخم لثه پایین دندون رو کشید آیا این درست بود یا نه ؟! منظورم باید حتما کشیده میشد ؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به یک متخصص با تجربه مراجعه می کردید و دندان 7 بالا را ترمیم می کردید. در صورت عدم ترمیم می توانستید جایگزین دندان 7 را ایمپلنت انجام دهید.

 12. امیر گفت:

  سلام اقای دکتر من ۴ ساعت پیش دندون ۶ بالا رو کشیدم ۳ تا گاز گذاشتم و یخ
  اما هنوزم خونریزی دارم ایا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خونریزی کم تا دو روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است و مشکلی ندارد. روز دوم می توانید با محلول آب و نمک رقیق دهان خود را شستشو دهید اما از تف کردن و پر و خالی کردن شدید دهان اجتناب کنید.

 13. پرنیان گفت:

  سلام اقای دکتر . دندون فک پایین خیلی پوسیده و داغونه دندانپزشک میگه باید کشیده شود . درسته؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که پوسیدگی دندان به حدی است که دیگر دندان قابل ترمیم نیست و حتی ریشه دندان هم از بین رفته است. در این مواقع متخصص تشخیص می دهد که دندان باید کشیده شود و خطر پوسیدگی برای دندان های کناری محسوب می شود.

 14. فرشته گفت:

  مطالب عالی بود اقای دکتر.ممنون..

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم از توجه شما.

 15. ساسان گفت:

  مطالب عالی بود .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود.

 16. شاهسون گفت:

  سلام آقای دکتر دو روز پیش دندان ۸ بالا و پایین را کشیدم ولی الان تکه از دندان را در محل دندان ۸ بالا احساس میکنم که بسیار هم دردناکه و در ضمن دهانم پر از آفت شده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود. باقی مانده ریشه دندان باعث عفونت و درد می شود.

 17. زینب گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دندان ۶ راست بالا رو قبلا عصب کشی و پر کردم متاسفانه دندانم شکسته و پوسیده شده
  میخواستم بدونم برای کشیدن دندانم باید حتما پیش پزشکی برم که هزینه های بالا دارند.یا مثلا کشیدن در بیمارستان دولتی مثل تامین اجتماعی هم ایرادی نداره؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید به یک مرکز بهداشتی، درمانگاه و یا بیمارستان که کلیه موازین و پروتکل های بهداشتی رعایت شده است مراجعه کنید.

 18. مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندان عقل پایین سمت راست
  دردمیکند باید بکشمش .17ساله هستم.ممنون میشم جواب بدید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.دندان عقل در سن 17 الی 21 سالگی شروع به رویش می کند. باید دندان شما معاینه شود تا ببینیم علت درد برای چیست؟ سپس تصمیم برای درمان گرفته شود.

 19. اسماعیل گفت:

  سلام آقای دکتر حدود دو ماهه دندانم رو کشیدم دیواره دندان کشیده شده از همون اول درد میکنه و احتمال دادم عوارض دندان کشیدنه و خوب نشد که نشد مدتی پیش پیش دندانپزشکی رفتم گفت احتمال داره فشار زیادی اورده و به فکت آسیب زده احتمال داره فک شکسته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود . ممکن است در موقع کشیدن از ریشه دندان در محل باقی مانده باشد.

 20. محمد گفت:

  سلام آقای دکتر 31 سالمه من یک دندان نهفته دارم. آیا باید کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که به طور کامل رشد نکرده و از فک خارج نشده اند. به تشخیص متخصص ارتودنسی کشیده می شوند. مثل دندان عقل نهفته.

 21. نسرین صحرایی گفت:

  سلام خسته نباشین اقای دکتر من 4روز دندان 6پایین سمت چپم رو کشیدم قبلا عصب کشی بوده ریشه دندانم گفتن یکم عفونت داره ودندان شکسته وباید کشیدش الان 4روز درد مداوم وتوروم داره و سفت شده تا گوشمم درد میکنه علت چی هست خطرناک نیست ایا کپسول اموکسی سلین ومترونیدازول میخورم هر8ساعت

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیکی که دندانپزشک برای شما تجویز کرده را میل نمایید. اگر درد ادامه داشت باید رادیوگرافی تهیه شود ممکن است درد بعلت ماندن ریشه در هنگام کشیدن باشد.

 22. اسماعیل گفت:

  سلام ، آقای دکتر من دندانم را خودم کشیدم و ریشه دندان در فکم باقی ماند . آیا اشکال داره؟ ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، به متخصص مراجعه شود تا ریشه خارج گردد باعث درد و عفونت می شود.

 23. رادمن گفت:

  سلام دکتر. من باید چهارتا دندونم رو بکشم واسه ارتودنسی. 5 روز پیش دوتا رو کشیدم. برای دوتای باقیمونده چه زمانی برم که اذیت نشم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی باید به نحوی باشد که تا حد امکان دندانی کشیده نشود. حال اگر متخصص شما گفته چنین کاری انجام شود بهتر است با ایشان مشورت کنید.

   1. مجید گفت:

    سلام آقای دکتر من یه پسر ۱۴ ساله هستم و یک عمل جراحی پیوند استخوان داشتم دو ماه بعد اون عمل یک کیست یا ضایعه ای روی لثه ام ایجاد شده و بزرگ شده است . تقریبا ۲ یا ۳ سانت شده می خواستم ببینم چیکار کنم باید جراحی بشه یا نه من ارتودنسی دارم و اینکه از عمل ۷ ماه می گذرد. اگر میشت جواب بدهید مپ خیلی می ترسم.

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

     1. قربانی گفت:

      سلام آقای دکتر دندان شیش سمت راست من پوسیده ونیاز به عصب کشی دارد ،زیر دندان شیش سمت راست دندانی هست که من تازه متوجه شدم به مطب یک دندانپزشکی مراجعه کردم گفتن که باید بعد از عصب کشی این دندان،دندان زیرش به وسیله ارتودنسی بیرون کشیده شود.آیانمیشود دندان شیش سمت راست به جای عصب کشی کشیده شود؟؟واینکه به وسیله ارتودنسی کاری کنند که دندانی که زیردندان شیش است رشد کند؟؟؟؟؟؟من ۱۷ساله هستم.

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. بله با درمان ارتودنسی باید دندان به قوس دندانی آورده شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. اسماعیل گفت:

  سلام دکتر جان. خدا قوت. شب خوش.
  میخاستم راهنماییم کنی پروسه کشیدن دندان شیری و پر شدن جای اون چقدر طول میکشه وامکانش هست در کمتر از یک ماه جای اون پر بشه وهم جاشو به همراه چن دندون مجاورش بریج کرد.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به این صورت نمیتوان پاسخ درستی را به شما داد. باید معاینه کلینیکی انجام گردد.

 25. مهزیار گفت:

  سلام و درود
  من جوانی ۳۲ ساله هستم دندان عقل پایینم را کشیدم اما بعد از گذشت ۲ هفته هنوز درد دارم آیا طبیعیست،لازم به ذکر است بخشی از سفیدی استخوان فکم را مشاهده میکنم آیا آسیب دیده فکم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان عقل درد 3 الی 5 روز طول می کشد.در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 26. سعید گفت:

  سلام جناب آقای دکتر جمیلیان ممنون مطالب سایت بسیار عالی و مفید هستن. شما و کادر مطبتون خیلی سخت تو این اوضاع کرونا با صبر و تحمل زیاد کار ما رو انجام میدید . خیلی خیلی تشکر و سپاسگزارم.🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   ممنون از حسن توجه شما🌼

 27. بهراد گفت:

  سلام جناب دکتر ، دندان عقل بالا ۱۰ روز پیش کشیدم الان یک سوراخ توی لثه وجود خواستم بپرسم این سوراخ پر میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 28. نادره گفت:

  سلام آقای دکتر من خاستم از مطالب خوب و مفیدی که در سایت هست بخصوص مقاله(کشیدن دندان) که بدرد کار من خیلی آمد تشکر کنم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *